Oluç: Kongremiz Newroz'da verilen mesajın devamı olacak

ANKARA - Kongrelerinin 70 merkezde milyonların katılımıyla kutlanan Newroz’un devamı olacağını belirten HDP Grup Başkanvekili Saruhan Oluç,“Kongrede de güçlü, kararlı, mücadeleci bir yapıyla önümüzdeki döneme adım atacağımızı göstereceğiz” dedi.
 
Halkların Demokratik Partisi (HDP), yarın Ankara Spor Salonu’nda 5’inci Olağan Büyük Kongresi’ni gerçekleştirecek. Yaklaşık bir aydır süren çalışmaları tamamlanan kongrede yeni dönem politikalarına dair güçlü mesajlar verilmesi bekleniyor. “Çözüm Biziz, Sözümüz Var” şiarıyla yapılan kongrede “Türkiye’nin temel sorunlarına çözüm” perspektifi sunacak.
400'Ü AŞKIN KONUK
 
HDP'nin bileşen partileri, Halkların Demokratik Kongresi (HDK), Demokratik Toplum Kongresi (DTK), HDP'nin bileşeni olduğu 7’li ittifak, Cumhuriyet Halk Partisi (CHP), Demokrasi ve Atılım Partisi (DEVA),  Gelecek Partisi, Saadet Partisi, Tek Parti, Sol Parti, Türkiye Komünist Partisi (TKP), Kürdistan İttifak partilerinin temsilcilerinin yanı sıra Cumartesi Anneleri, Barış Anneleri, Roboski, Sivas, Suruç ve Ankara, Konya, Gezi, Paris katliamlarında ve Cizre bodrumlarında katledilenlerin aileleri, Şenyaşar, Tahir Elçi, Medeni Yıldırım, Deniz Poyraz ve Garibe Gezer’in ailesi ile tutuklu siyasetçilerin aileleri; aydın, yazar ve sanatçıların da aralarında bulunduğu 400’ü aşkın kurum temsilcisi ve şahsiyet kongreye katılacak.
 
BİN 50 DELEGE OY KULLANACAK
 
Bin 50 delegenin oy kullanacağı kongrede, 100 kişilik asil, 50 kişilik yedek ve 30 kişilik fahri Parti Meclisi (PM) üye listeleri ve Eş Genel Başkanlar seçilecek. Kongrede farklı çevrelerden yazar, aydın, sanatçı, siyasetçinin yer alacağı geniş bir Danışma Kurulu da açıklanacak.
 
HDP Grup Başkanvekili Saruhan Oluç, kongre çalışmalarını ve verilecek mesajları Mezopotamya Ajansı’na (MA) değerlendirdi.
 
‘GÜÇLÜ BİR MESAJ VERECEĞİZ’
 
Kongre için Türkiye’nin bütün kentlerinde çalışma yürütüldüğünü dile getiren Oluç, partilerine yönelik baskıların kongre hazırlık çalışmalarında da devam ettiğini belirtti. Birçok yerlerde stantlarının engellemeye, stant açanların gözaltına alındığına dikkat çeken Oluç, “Kongre için el ilanı dağıtmamızı engellemeye çalıştılar ancak yine de çalışmalarımızı sürdürdük. Güçlü bir katılım olmasını bekliyoruz. Otobüslerin gelmesini engellemeye kalkışmasalar güçlü bir kongre gerçekleştireceğiz. Çok geniş hem yurt içi hem de yurt dışı davetlilerimiz var. Siyasi partiler, sivil toplum kuruluşlarını, dernekleri, sendikaları, meslek birliklerin, yurttaş girişimlerini, kanaat önderlerini, aydınlar, sanatçılar, yazarları davet ettik. Katılımında güçlü olacağını düşünüyoruz. Avrupa’dan Ortadoğu’ya kadar siyasi partiler, kanaat önderlerini davet ettik. İyi bir katılım olmasını bekliyoruz. Güçlü bir kongre mesajı vereceğiz” dedi.
 
PM'DE DEĞİŞİM OLACAK
 
Yeni dönemde görev yapacakların listesinin de büyük ölçüde tamamlandığını da sözlerine ekleyen Oluç, Parti Meclisi yapısında kadın -erkek eşitliğine, bileşen, birey temsillerinin esas alındığını da ifade etti. Disiplin ve Uzlaşma Kurullarının da seçildiğini aktaran Oluç, “Mutabakat Komisyonumuz oy birliği ile eşbaşkanların devam etmesi yönünde kendilerine öneri götürdü. Eşbaşkanlarımız da bunu olumlu karşıladı. Eşbaşkanlar devam edecek. Parti Meclisi’nde çok büyük oranda değişim oldu. Her kongremizde parti meclisinde yüzde 60-70 oranında değişim oluyor. Bu seferde öyle bir değişim olacak. Daha genç, daha dinamik bir parti meclisi ortaya çıkacaktır. Parti Meclisi’nde vekil sayısı belli oranda tutulur. Bileşen temsiliyeti dışında inanç grupları da temsil edilir. HDP’nin içindeki bütün farklılıklar Parti Meclisi’nde temsil edilecek. İki dönem kuralı uygulandı” diye konuştu.
 
‘FARKLI GÖRÜŞLER BİZİM İÇİN ÖNEMLİ’
 
Danışma Kurulu’nunda yeni dönemde aktifleştirileceğini dile getiren Oluç,“Partimizin daha önce de Danışma Kurulu organı vardı. Ancak bunu bir iki dönem işlevsel hale getirmekte eksiklik yaşadık. Danışma Kurulu oluşturulması için karar çıktı. Bunun için epeyce görüşmelerde yapıldı. Danışma Kurulu’nun önemi; HDP’li olmayanlarında içinde yer aldığı bize dışarıdan bakanların önerilerini, eleştirilerini dinlediğimiz bir kurul olmasıdır. Bu açıdan önemli görüşmeler yapıldı. İyi bir Danışma Kurulu oluştu. Dışarıdan bakan ve gözlemleyen, eleştiri ve önerilerini zaman zaman hoşumuza gitmeyecek şekilde dile getirmesi bizim açımızdan önemlidir. Bunu iyi değerlendirmek istiyoruz. Bazen hoşumuza gitmeyen eleştiri ve öneriler, fikirlerimizi geliştirmemize, önümüzün açılmasına imkan sağlıyor. Danışma Kurulu’nun yeni dönemde işlevsel bir şekilde yürütülmesi için önemli kararlar aldık” ifadelerini kullandı.
 
HEDEF DEMOKRATİK CUMHURİYET
 
Kongrenin önemine de dikkat çeken Oluç, bu kongrenin HDP’nin Türkiye siyasetine karşı önemli mesajlar vereceğinin de altını çizdi. Oluç, hem siyasi hem de toplumsal muhalefete mesaj vereceklerini de belirterek; “Mesajımızda ‘çözüm biziz, çözüm bizde’ diyoruz. Önümüzdeki dönem de Türkiye’de demokrasinin inşası ve demokratik bir değişim, dönüşüm yaşanacak ise orada HDP’nin rolü çok önemlidir ve ‘Biz çözüm gücüyüz’, diyoruz. Bu kongrenin temel mesajı budur. ‘Çözüm bizde’ diyoruz. Kongremiz de hem alacağımız politik kararlarla hem de Eş Genel Başkanlarımızın açıklamalarında bunu güçlü bir şekilde vereceğiz. Evet, ‘çözüm bizde’ diyeceğiz. Bu hem Cumhurbaşkanlığı hem de parlamento seçimleri açısından da böyledir. 2023’te Cumhuriyet birinci yüzyılını tamamlayıp, ikinci yüzyıla geçiş yapacak. Bizim Cumhuriyet’e yönelik temel eleştirimiz demokratik olmamasıdır. Dolayısıyla temel hedefimizde demokratik cumhuriyetin inşa edilmesidir. Kongrede bunun güçlü mesajını vereceğiz.”
 
TOPLUMSAL MUHALEFET ODAĞI
 
Kongrede demokrasi ittifakı ve demokratik cumhuriyet inşasına dair önemli bir kararlılık çıkacağını da kaydeden Oluç, şöyle devam etti: “İkinci yüzyıla bu iddia ile gireceğiz. Hem demokrasi ittifakında hem Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde hem de oluşacak yeni Meclis’teki anahtar yol açısından ‘Çözüm Bizde’ diyoruz. Bunu en güçlü şekilde anlatacağız. Türkiye’nin bütün temel sorunlarının çözümüne dair önerilerimiz, politikalarımız var. 'Çözüm Bizde’nin nasıl gerçekleşmesi gerektiğini topluma ve dünyanın her yerine mesajı vereceğiz. İddialıyız. HDP’nin fikirleri, politikası ve örgütlenmesiyle önemli bir umut gücü olduğunu, cesaret odağı, toplumsal muhalefet odağı olduğunu düşünüyoruz. Bu iddiamızı gerçekleştirmek için mesajımızı vereceğiz. Bu kongre bizim için herhangi bir kongre değildir.”
 
‘NEWROZ’DA VERİLEN MESAJIN DEVAMI OLACAK’
 
Ağır baskılar altında gittikleri kongreye karşı da güçlü bir direniş mesajı vereceklerini sözlerine ekleyen Oluç, “Partimize yönelik baskılar karşısında çok ciddi bir demokratik direniş gösterdik. Daha güçlüsünü sürdürmek gerekiyor. Bugün ülkenin geldiği duruma, yaşanan çoklu krize baktığımızda, siyasal, toplumsal, ekonomik krizin hem iç hem de dış politikada aşılmasının yolu güçlü bir HDP’den geçiyor. Kapatma davası açıldığı günden bu yana hep söyledik; HDP bir fikirdir, politikalar bütünüdür. Bir dükkân değil kapısına kilit asabilecekleri, her türlü olumsuzluğu yaşatabilir. Kapatma, siyasi yasak getirebilirler. Ama Newroz’larda halk siyasi iradesine sahip çıktı. İnanılmaz bir gençlik katılımı ile geçti. Çok dinamikti ve ülkenin 70 noktasında Newroz kutlaması yaptık. Milyonlarca insan sokağa çıktı, iradesine sahip çıktığının mesajını verdi. Bu kongre de Newroz’da verilen mesajın devamı olacak” diye konuştu.
 
'MUHALEFETE VE İKTİDARA MESAJ VERECEĞİZ'
 
“Güçlü, kararlı, mücadeleci bir yapıyla önümüzdeki döneme adım atacağımızı göstereceğiz” diyen Oluç, sözlerini şöyle noktaladı: “HDP aynı zamanda müzakere partisidir. Toplumun bütün sorunlarını müzakere ve diyalogla çözülmesinin gerektiğini, söyledik, söylemeye devam edeceğiz. Kürt sorunu bu sorunların en başında geliyor. Kürt sorunu aynı zamanda bir demokrasi sorunudur. Kürt sorununda demokratik, barışçıl çözüm olmadan demokrasiyi inşa etmek mümkün değildir. Kürt sorununu da demokrasiyi inşa etmeden çözülemez. Birbirinin içine geçmiş sorunlardır. Bu konudaki güçlü mesajımızı hem iktidara hem de muhalefete vereceğiz. Onların da tepkilerini, tutumlarını ölçmüş olacağız. Umutluyuz. Hem ülke sınırları hem de Ortadoğu’da hem de dünyada HDP’ye oy veren, gönül verenlere güçlü, kararlı, mücadeleci bir HDP mesajını vereceğiz.”
 
MA / Berivan Altan

Diğer başlıklar

00:00 Mahmur ve Halep’te tecrit protestosu
19/08/2022
23:50 Duhok’ta bir genç saldırı sonucu yaşamını yitirdi
23:41 DAİŞ Karşıtı Koalisyon: SİHA, Hesekê’de voleybol oynayan bir grup genç kızı hedefledi
22:18 16 gazetecinin tutukluluklarına yapılan itiraz reddedildi
19:43 Şehba'da biri çocuk 2 kişi yaralandı
19:14 ‘Yıldırım'ın adil yargılanma talebi kabul edilsin’
17:38 Mahkeme yıkımı biten ihaleyi iptal etti
17:32 Diyarbakır’da kayyım protestosu: İrade gaspına ses yükseltilmeli
17:05 Tekman’da halk buluşması: Saldırılara sessiz kalan herkes ortaktır
16:31 Bazo Yılmaz için kurulan taziyeye kitlesel ziyaret
15:56 Şakran Cezaevi'nde 13 tutuklu sürgün edildi
15:53 QSD’den Bab açıklaması
15:51 Mahkemeden Erdoğan’ın haberlerine erişim engeli
15:38 HDP, askeri cisim patlamasında ağır yaralanan Uluğ’un ailesini ziyaret etti
15:14 ‘Direniş ruhu Ağrı’da başladı, İmralı’da devam ediyor’
15:09 Sağlık emekçilerinden ‘Ek ödeme yönetmeliği’ne tepki
15:07 ESP ve SKM MYK üyeleri gözaltına alındı
14:38 Cezaevindeki ölümlerin araştırılması talebi
14:12 Kılıçdaroğlu’ndan Erdoğan’a: Bu millete artık hiçbir bedel ödetemezsin
13:50 Urfa’da silahlı kavga: 1 ölü, 1 yaralı
13:25 Cezaevi önünden seslendi: Çocuğumu kaybetmemek için direniyorum
13:24 'Hasta tutuklular serbest bırakılsın, ölümler son bulsun'
13:23 Girişlere yasaklanan Sat Gölleri’nde operasyon hazırlığı
12:59 ÖHD Adalet Nöbeti'nde
12:53 Erdoğan’dan ‘katil’ dediği Esad ile diyalog mesajı
12:43 Türkiye’nin Til Temir’e saldırısında 4 çocuk katledildi
11:48 Abdullah Öcalan’ın aile ve vasisinden görüşme başvurusu
11:27 Maraş'ta kelepçeli tedaviyi reddedene hücre cezası!
10:53 Binler Bazo Yılmaz'ı sloganlarla son yolculuğuna uğurladı
10:45 Kışanak: Aysel Tuğluk’un gecikmeden tedaviye kavuşması gerekiyor
10:27 LaWje’den yeni klip: Keçikê
10:00 Mızraklı: Belediyeleri rant müessesesine dönüştürenlere fiskeyi vuracağız
09:56 Özgür basınla dayanışma gecesine gazetecilerden çağrı: Dayanışma şart
09:42 Zeytinli yasağı mahkemeye taşındı
09:25 Ertaş: Biz gazeteciyiz ve her yerde gazeteci olacağız
09:09 Özuğurlu: AKP saldırıları siyasi malzeme olarak kullanıyor
09:03 'Kadın, yaşam, özgürlük' sloganı suç delili sayıldı!
09:03 Van’dan saldırılara tepki: Türkiye’nin Rojava’da ne işi var?
09:03 Silopi Belediyesi kadınların toplumsal hayatta görünürlüğünü arttırıyor
09:02 Yılmaz Güney parkı cemaate peşkeş çekiliyor
09:02 Kayyımın ihalelerini alan şirketin isimleri değişti, sahipleri değişmedi
09:02 Ayman: Eşbaşkanlık sistemi ütopya olmaktan çıktı
09:02 Ayşe Düzkan: Kadın kurtuluş hareketi daha etkili olmalı
09:01 Akdeniz'in saklı cenneti Tisan Adası yapılaşmaya açıldı
09:01 30 yıllık tutukluya 'pişmanlık' dayatması: Tahliyeye ikinci engel
09:00 19 AĞUSTOS 2022 GÜNDEMİ
08:47 Katledilen hasta tutuklu Yılmaz’ın cenazesi alındı
07:56 Hasta tutuklu Bazo Yılmaz katledildi
18/08/2022
23:47 Dirbêsiyê ve Til Temir’in köylerine bombardıman
22:34 Kemal Kurkut Turnuvası yarı finale gidiyor
21:40 HRW: Rojava’ya saldırı sivillere zarar verecek
21:20 Ölüm orucunda olan Yıldırım’a ‘cezaevinde kalabilir’ raporu
20:49 Ege'de 6 ayda 202 kadın hak ihlali yaşadı
20:02 HDP’den Mardin’de halk ziyareti
18:56 HDP’den kayyım protestosuna çağrı
18:00 Eğitim Sen: Öğretmen Meslek Kanunu iptal edilsin
17:51 Hakkari'de orman yangını 6 gündür sürüyor
16:57 Aydın'da bir kadın katledildi
16:55 Polis Şırnak katliamı pankartını indirdi!
16:45 Kuzey ve Doğu Suriye’ye yönelik saldırılar sürüyor
16:43 Yüksekova’da halk şöleni: Çözümün kilidi İmralı’dadır
16:14 Şırnak Barosu Ümit Özdağ hakkında suç duyurusunda bulundu
15:45 Faiz kararından sonra dolar 18 TL'yi aştı
15:28 ‘İmralı’da tecrit sistematik hale geldi, sessiz kalanlar suça ortak’
15:27 Şakran Cezaevi’nde 9 tutuklu sevk edildi
14:57 Kuzey ve Doğu Suriye sınırında 7 asker yaşamını yitirdi
14:41 Merkez Bankası faizi yüzde 13'e indirdi
14:14 Mardin’de 3 cenaze Kimsesizler Mezarlığına defnedildi
14:13 Kılıçdaroğlu’dan Şenyaşar açıklaması: Bildiği tek Türkçe kelime, adalet
14:03 Tutuklu yakınları Van’da ‘Adalet’ çağrısında bulundu
14:00 Şırnak’ta 30 yıl önce katledilenler anıldı
13:55 Erdoğan Ukrayna’ya gitti
13:34 TÜM BEL-SEN: Halkın iradesini gasp eden kayyımları istemiyoruz
13:07 Gölete giren iki çocuk yaşamını yitirdi
12:54 79 kuruluştan zeytin yönetmeliğine tepki
12:20 Abdullah Öcalan ile görüşme başvurusu
12:07 Boşanma aşamasında olan kadın katledildi
12:07 Demokratik Modernite’nin 40’ıncı sayısı çıktı
11:52 Kadınlar Emine Şenyaşar ile Adalet Nöbeti’nde
11:09 Adalet Nöbeti: Ölümü olağanlaştıranlar sanık sandalyesinde oturacak
10:26 Çelik: İktidarın elinde sopa bizim elimizde kalem
09:54 Urfa’da arazi anlaşmazlıkları artı, AKP’liler taraf oluyor!
09:41 Askeri cisim patlamasında yaralanan Uluğ 4 gündür yoğun bakımda
09:24 Cenazesi bulunan kadının intihara sürüklendiği ileri sürüldü!
09:23 Açlık grevinde olan tutuklulardan çağrı
09:21 Koronavirüse yakalanan 4 tutuklunun sağlık durumu ağırlaştı
09:20 Emniyette ‘Türk'ün gücünü göstereceğiz’ işkencesi
09:19 Emîne Osê: Saldırılara karşı meşru savunma hakkımızı kullanacağız
09:07 Ok yaydan çıktı: Kadınların eşit temsiliyeti artık yok edilemez
09:06 Silivri'deki işkenceyi anlatan tutukluya disiplin cezası
09:05 Zorla çıkarıldığı köye 32 yıldır giremiyor!
09:02 ‘Cenazelere saldırı Kürtlere yönelik ayrımcı politikadan kaynaklanıyor’
09:02 Çıplak arama ve polis şiddeti tutanağa geçirilmedi
09:01 AKP’den istifa eden başkanvekili usulsüz işe alınanların listesini paylaştı
09:01 ODTÜ’lüler: CHP’liler Gökçek döneminde karşı oldukları yola şimdi ses çıkarmıyor!
09:01 Dördüncü evre kanser hastası tutuklu ailesiyle görüştürülmüyor!
09:00 ‘Krizin sebebi iktidarın savaş politikalarıdır’
09:00 Bayburt Kadın Cezaevi: Sağlık hakkı engelleniyor, infazlar yakılıyor
09:00 18 AĞUSTOS 2022 GÜNDEMİ
17/08/2022
22:48 Urfa'da şüpheli kadın ölümü