Kaçırılan Orhan mezarlıklarda gezdirildi, çıplak fotoğrafları çekildi

İZMİR - Kimliği belirsiz kişiler tarafından kaçırılan sinemacı Suphi Orhan, kendisini kaçıranların polis olmadıklarını belirterek, işkenceye maruz kaldığını, mezarlıklarda gezdirildiğini ve çıplak fotoğraflarının çekildiğini anlattı.
 
Sinemacı Suphi Orhan, 30 Haziran sabah saat 08.30’da Adnan Menderes Havalimanı'na müzisyen bir arkadaşını bıraktıktan sonra döndüğü Gaziemir ilçesi Semt Garajı durağı yakınlarında kaçırıldı. Kendilerini istihbarat elemanı olarak tanıtan kimliği belirsiz kişiler tarafından kaçırılan Orhan, gece saatlerine kadar çeşitli mezarlıklara götürülerek, işkence ve kötü muameleye maruz bırakıldı, telefonuna el konuldu. Orhan, gece saat 00.51 sıralarında Menderes ilçesi Akçaköy yol ayrımında bırakıldı.
 
Orhan’dan haber alınamaması üzerine ailesi, gözaltı işlemi olup olmadığına dair İzmir İl ve İlçe Emniyet Müdürlüğü’ne başvuruda bulunmuştu. Emniyet, aileye Orhan’ın gözaltında olmadığına dair bilgi vermişti. 
 
Bırakıldıktan sonra ailesine ulaşan Orhan, kaçırılarak işkenceye uğradığını, avukatların kendisiyle görüşmesini istedi. Orhan, daha sonra avukatlarıyla birlikte Türkiye İnsan Hakları Vakfı'na (TİHV) başvurdu. Hastaneden darp raporu alan Orhan, bugün hukuki yardım talebiyle İnsan Hakları Derneği (İHD) İzmir Şubesi’ne başvuruda bulunarak, burada yaşadıklarına dair açıklama yapacak. Orhan, ayrıca kendisini kaçıran ve işkence uygulayan kişiler hakkında da suç duyurusunda bulunacak. 
 
 
AJANLIK TEKLİF EDİLDİ
 
Suphi Orhan, yaşadıklarını Mezopotamya Ajansı’na (MA) anlattı. Orhan, 30 Haziran 09.25'te uçağı kalkan müzisyen arkadaşıyla birlikte Gaziemir ilçesi Semt Garajı durağında İzmir Banliyö Sistemi (İZBAN) ile İzmir Menderes Havalimanı'na gittiklerini söyledi. Arkadaşını saat 08.30 gibi bırakıp tekrar İZBAN ile Semt Garajı'na geldiğini belirten Orhan, sonrasında yaşananları şöyle anlattı: "Semt Garajı'na geldiğimde, telefon görüşmesi yapabilmek için gölgelik bir ağacın altında oturdum. Burada kimliği belirsiz 3 kişi yanıma gelerek polis olduklarını, hakkımda ihbar olduğunu söyleyip kimlik istediler. Kimlik kontrolünden sonra beni aldılar. Beni bu şekilde almalarının hukuk dışı olduğunu, gitmek istemediğimi söyledim. Onlarda 'biz ne yaptığımızı biliyoruz' diyerek, zorla beni araca bindirdiler. Arabaya bindirdikleri gibi işkence yapmaya başladılar. 'Sen buraya neden geldin? ne biliyorsan anlatacaksın ve bu kenti terk edeceksin' diye tehditlerde bulundular. Araçta bir yandan bu sorular sorulurken, bir yandan da küfür ederek, fiziki işkence uyguladılar. Sonrasında beni bir mezarlığa götürdüler. Mezarlıkta beni bir köşeye atarak, burada beklettiler. Burada da 'sen bizimle anlaş, istediklerimizi yap, bizde senin istediklerini yapalım. Ne istiyorsan sana vereceğiz. Hem kendini hem de aileni kurtarırsın' diyerek ajanlık teklif ettiler. Bunu da kabul etmedim ve yaptıklarının hukuk ve yasa dışı olduklarını hatırlattım.”
 
MEZARLIKLAR DA GEZDİRİLDİ
 
Akşam saatlerine kadar işkence uygulamalarına maruz kaldığını dile getiren Orhan, "Kendilerine ‘hakkımda bir ihbar, soruşturma varsa ilgili merciler gelip resmi bir şekilde beni gözaltına alır’ dedim. ‘Bu şekilde beni suçlu ilan ederek, aynı zamanda bu suçu kabul etmemi istiyorsunuz, bunu kabul etmiyorum, ne olursa olsun sizinle hiç bir şekilde konuşmayacağım’ diyerek sustum. Bunu dedikten sonra beni 3 kişi almıştı, daha sonra 2 kişi daha geldi. Gelen 2 kişi de farklı işkence seansı başlattı. Önüme bir kağıt atarak, 'Biz sana açık çek veriyoruz, sen tüm bildiklerini anlatacaksın' dediler. Bunu kabul etmeyince üstümü çıkarıp yere yatırdılar. Ellerim arkada kalacak şekilde beklettiler. Kendi aralarında yaptıkları görüşmeler sonucu beni mezarlıktan çıkarıp gezdirmeye başladılar. Çeşitli mezarlıklara götürdüler, dağ başlarına çıkardılar. Buralarda da yine 'İstiyorsan siyasette seni istediğin yere getirebiliriz. Yeter ki sen bizim istediklerimizi yap' diye anlattılar. Akşam 19.00 sıralarına kadar bu şekilde devam etti” dedi. 
 
ÇIPLAK FOTOĞRAFLARI ÇEKİLDİ
 
Orhan, sonrasında nereye götürüldüğünü bilmediğini belirterek, “Bundan sonra ellerim arkada, başımı bacaklarımın arasında çıkarmama izin vermeyerek, gezdirdiler. Bu saatten itibaren nereye götürüldüğümü de bilmiyorum. Karanlık iyice çöktükten sonra bir dağ başında beni araçtan indirdiler. Ellerim ve ayaklarımı tutarak zorla iç çamaşırlarımı çıkardılar, 3 fotoğrafımı çektiler. 'Biz bunları ne yapacağımızı biliyoruz' diyerek tekrar araca bindirdiler. Parmak izi bırakmamak için de sürekli ıslak mendille pantolonumu ve ellerini sildiler” diye anlattı. 
 
İZMİR'İ TERK EDECEKSİN
 
Orhan, daha sonra tehditlere maruz kaldığını ifade ederek, “Bunları yaptıktan sonra 'Tek bir şartımız var. 3 gün içinde bu kenti terk edeceksin. Yoksa biz seni her gün alır, böyle işkenceden geçiririz' dediler. Bunları söyledikten yaklaşık 1 saat sonra beni bir yolun kenarına attılar. Saate baktığımda 00.55'i geçiyordu. Bıraktıkları yer bir köydü. Köpekler vardı, burada da köpek saldırısına uğradım. Bir bahçeye atarak kendimi kurtardım. Maruz kaldığım işkenceden kaynaklı ayakta duramıyordum. Hareket edemeyeceğimi anlayınca 1 saat bahçede kaldım. Saat gece 02.00 sıralarında yakın olan yol üzerine çıktım. Bu yolda Menderes Eshot durağı Akçaköy yol ayrımı yazıyordu. Burada da araç ve taksi durağı bulamadım. 03.00'e kadar yürüyerek, taksi durağı aradım. Yoldan geçen araçlara sorarak, taksi durağını buldum. Böylece ailemi arayarak, avukatlarıma ulaştım" şeklinde anlattı.
 
DAĞ YOLLARI VE ARAZİLER KULLANILDI
 
İzmir dışına çıkarıldığını düşünen Orhan, "Kendi aralarında yaptıkları konuşmalarla 'Biz Afyon'a geldik çok güzel, sonra Aydın sınırlarına yaklaştık. En sonda Manisa güzel görünüyor' söylemlerini kullandılar. Gün boyu gezdirdiler. Özelikle dağ yolu engebeli, hatta araçların bile geçemeyeceği arazileri kullandılar" dedi. 
 
'HUKUK VE YASA ÜSTÜYÜZ'
 
Kendisini kaçıranların kendisini polis olarak tanıttığını, sonra inkar ettiklerini söyleyen Orhan, "Polis olmadıklarını, hukuk ve yasa üstü olduklarını, sadece devlet için çalıştıklarını her türlü kapıyı açabileceklerini söylediler" diye aktardı. Orhan, kaçıranlardan birisinin 43 yaşlarında kel, kirli sakallı ve spor giyimli olduğunu, yanındakilerin de ona benzediğini söyleyerek, "Dacia marka beyaz bir araca bindirdiler. Ne benim nede kendi yüzlerini hiçbir şekilde kapatmadılar. Kendi aralarında isimlerini kullanmadılar. Aralarında kendilerine hacı, abi diye isimleriyle hitap ettiler" diye belirtti. 
 
90'LI YILLAR GERİ DÖNDÜ
 
Orhan, şunları söyledi: "Bunu yapanlar en büyük zavallı ve ellerinde hiçbir çare olmayan kişilerin başvurduğu yöntemdir. Türkiye'de uzun bir süredir kişilere yönelik bir sindirme yöntemidir. 1990'lı yıllarda insanlar alınırdı, işkence edildikten sonra yolun kenarına atılırdı. Gelinen süreçte belki buna fırsat bulamıyorlar. Ama 90'lı yılların atmosferiyle yaşananlar aynı. Tek kaçırılıyor, işkence, hakaret ediliyor, görüntüleri çekilip bunu üzerine şantaj yapıldıktan sonra yol kenarına atılıyor" ifadelerini kullandı. 
 
‘GAYRİ RESMİ İŞLERİN GELDİĞİ DÜZEY’
 
Orhan, maruz kaldığı durumun toplumu sindirmeye yönelik uygulamalar olduğunu vurgulayarak, “Bu girişimlerle topluma mesaj vermek istiyorlar. Ülkenin 3'ncü büyük kentinde bir insan kaçırılarak, işkence edilmesi hukuk dışıdır. Gayri resmi işlerin Türkiye'de geldiği son düzeyi ifade ediyor. Bunu yapanların bir yerlerde cesaret alarak yaptıkları, hiçbir kaygı duymadıkları, hukuk karşısında hesap vermeme de hissettikleri ülkenin geldiği durumu gayet açıklıyor" şeklinde konuştu. 
 
‘TOPLUMSAL TEPKİ VERİLMELİ’
 
İşkenceye karşı hukuk mücadelesi vereceğini ifade eden Orhan, "Bu benim şahsi bir meselem değil, toplumsal bir olaydır. Bugün benim başıma geldi, yarın bir başkası olabilir. Tek dileğim kamuoyunun bunlara karşı duyarlı olup tepki vermesidir. Kamuoyu gerekli tepkiyi vermezse, bu kaçırılmalar çoğalacaktır" diye konuştu. 
 
MA / Semra Turan - Delal Akyüz
 

Diğer başlıklar

22:18 16 gazetecinin tutukluluklarına yapılan itiraz reddedildi
19:43 Şehba'da biri çocuk 2 kişi yaralandı
19:14 ‘Yıldırım'ın adil yargılanma talebi kabul edilsin’
17:38 Mahkeme yıkımı biten ihaleyi iptal etti
17:32 Diyarbakır’da kayyım protestosu: İrade gaspına ses yükseltilmeli - YENİLENDİ
17:05 Tekman’da halk buluşması: Saldırılara sessiz kalan herkes ortaktır
16:31 Bazo Yılmaz için kurulan taziyeye kitlesel ziyaret
15:56 Şakran Cezaevi'nde 13 tutuklu sürgün edildi
15:53 QSD’den Bab açıklaması
15:51 Mahkemeden Erdoğan’ın haberlerine erişim engeli
15:38 HDP, askeri cisim patlamasında ağır yaralanan Uluğ’un ailesini ziyaret etti
15:14 ‘Direniş ruhu Ağrı’da başladı, İmralı’da devam ediyor’
15:09 Sağlık emekçilerinden ‘Ek ödeme yönetmeliği’ne tepki
15:07 ESP ve SKM MYK üyeleri gözaltına alındı
14:38 Cezaevindeki ölümlerin araştırılması talebi
14:12 Kılıçdaroğlu’ndan Erdoğan’a: Bu millete artık hiçbir bedel ödetemezsin
13:50 Urfa’da silahlı kavga: 1 ölü, 1 yaralı
13:25 Cezaevi önünden seslendi: Çocuğumu kaybetmemek için direniyorum
13:24 'Hasta tutuklular serbest bırakılsın, ölümler son bulsun'
13:23 Girişlere yasaklanan Sat Gölleri’nde operasyon hazırlığı
12:59 ÖHD Adalet Nöbeti'nde
12:53 Erdoğan’dan ‘katil’ dediği Esad ile diyalog mesajı
12:43 Türkiye’nin Til Temir’e saldırısında 4 çocuk katledildi
11:48 Abdullah Öcalan’ın aile ve vasisinden görüşme başvurusu
11:27 Maraş'ta kelepçeli tedaviyi reddedene hücre cezası!
10:53 Binler Bazo Yılmaz'ı sloganlarla son yolculuğuna uğurladı
10:45 Kışanak: Aysel Tuğluk’un gecikmeden tedaviye kavuşması gerekiyor
10:27 LaWje’den yeni klip: Keçikê
10:00 Mızraklı: Belediyeleri rant müessesesine dönüştürenlere fiskeyi vuracağız
09:56 Özgür basınla dayanışma gecesine gazetecilerden çağrı: Dayanışma şart
09:42 Zeytinli yasağı mahkemeye taşındı
09:25 Ertaş: Biz gazeteciyiz ve her yerde gazeteci olacağız
09:09 Özuğurlu: AKP saldırıları siyasi malzeme olarak kullanıyor
09:03 'Kadın, yaşam, özgürlük' sloganı suç delili sayıldı!
09:03 Van’dan saldırılara tepki: Türkiye’nin Rojava’da ne işi var?
09:03 Silopi Belediyesi kadınların toplumsal hayatta görünürlüğünü arttırıyor
09:02 Yılmaz Güney parkı cemaate peşkeş çekiliyor
09:02 Kayyımın ihalelerini alan şirketin isimleri değişti, sahipleri değişmedi
09:02 Ayman: Eşbaşkanlık sistemi ütopya olmaktan çıktı
09:02 Ayşe Düzkan: Kadın kurtuluş hareketi daha etkili olmalı
09:01 Akdeniz'in saklı cenneti Tisan Adası yapılaşmaya açıldı
09:01 30 yıllık tutukluya 'pişmanlık' dayatması: Tahliyeye ikinci engel
09:00 19 AĞUSTOS 2022 GÜNDEMİ
08:47 Katledilen hasta tutuklu Yılmaz’ın cenazesi alındı
07:56 Hasta tutuklu Bazo Yılmaz katledildi
18/08/2022
23:47 Dirbêsiyê ve Til Temir’in köylerine bombardıman
22:34 Kemal Kurkut Turnuvası yarı finale gidiyor
21:40 HRW: Rojava’ya saldırı sivillere zarar verecek
21:20 Ölüm orucunda olan Yıldırım’a ‘cezaevinde kalabilir’ raporu
20:49 Ege'de 6 ayda 202 kadın hak ihlali yaşadı
20:02 HDP’den Mardin’de halk ziyareti
18:56 HDP’den kayyım protestosuna çağrı
18:00 Eğitim Sen: Öğretmen Meslek Kanunu iptal edilsin
17:51 Hakkari'de orman yangını 6 gündür sürüyor
16:57 Aydın'da bir kadın katledildi
16:55 Polis Şırnak katliamı pankartını indirdi!
16:45 Kuzey ve Doğu Suriye’ye yönelik saldırılar sürüyor
16:43 Yüksekova’da halk şöleni: Çözümün kilidi İmralı’dadır
16:14 Şırnak Barosu Ümit Özdağ hakkında suç duyurusunda bulundu
15:45 Faiz kararından sonra dolar 18 TL'yi aştı
15:28 ‘İmralı’da tecrit sistematik hale geldi, sessiz kalanlar suça ortak’
15:27 Şakran Cezaevi’nde 9 tutuklu sevk edildi
14:57 Kuzey ve Doğu Suriye sınırında 7 asker yaşamını yitirdi
14:41 Merkez Bankası faizi yüzde 13'e indirdi
14:14 Mardin’de 3 cenaze Kimsesizler Mezarlığına defnedildi
14:13 Kılıçdaroğlu’dan Şenyaşar açıklaması: Bildiği tek Türkçe kelime, adalet
14:03 Tutuklu yakınları Van’da ‘Adalet’ çağrısında bulundu
14:00 Şırnak’ta 30 yıl önce katledilenler anıldı
13:55 Erdoğan Ukrayna’ya gitti
13:34 TÜM BEL-SEN: Halkın iradesini gasp eden kayyımları istemiyoruz
13:07 Gölete giren iki çocuk yaşamını yitirdi
12:54 79 kuruluştan zeytin yönetmeliğine tepki
12:20 Abdullah Öcalan ile görüşme başvurusu
12:07 Boşanma aşamasında olan kadın katledildi
12:07 Demokratik Modernite’nin 40’ıncı sayısı çıktı
11:52 Kadınlar Emine Şenyaşar ile Adalet Nöbeti’nde
11:09 Adalet Nöbeti: Ölümü olağanlaştıranlar sanık sandalyesinde oturacak
10:26 Çelik: İktidarın elinde sopa bizim elimizde kalem
09:54 Urfa’da arazi anlaşmazlıkları artı, AKP’liler taraf oluyor!
09:41 Askeri cisim patlamasında yaralanan Uluğ 4 gündür yoğun bakımda
09:24 Cenazesi bulunan kadının intihara sürüklendiği ileri sürüldü!
09:23 Açlık grevinde olan tutuklulardan çağrı
09:21 Koronavirüse yakalanan 4 tutuklunun sağlık durumu ağırlaştı
09:20 Emniyette ‘Türk'ün gücünü göstereceğiz’ işkencesi
09:19 Emîne Osê: Saldırılara karşı meşru savunma hakkımızı kullanacağız
09:07 Ok yaydan çıktı: Kadınların eşit temsiliyeti artık yok edilemez
09:06 Silivri'deki işkenceyi anlatan tutukluya disiplin cezası
09:05 Zorla çıkarıldığı köye 32 yıldır giremiyor!
09:02 ‘Cenazelere saldırı Kürtlere yönelik ayrımcı politikadan kaynaklanıyor’
09:02 Çıplak arama ve polis şiddeti tutanağa geçirilmedi
09:01 AKP’den istifa eden başkanvekili usulsüz işe alınanların listesini paylaştı
09:01 ODTÜ’lüler: CHP’liler Gökçek döneminde karşı oldukları yola şimdi ses çıkarmıyor!
09:01 Dördüncü evre kanser hastası tutuklu ailesiyle görüştürülmüyor!
09:00 ‘Krizin sebebi iktidarın savaş politikalarıdır’
09:00 Bayburt Kadın Cezaevi: Sağlık hakkı engelleniyor, infazlar yakılıyor
09:00 18 AĞUSTOS 2022 GÜNDEMİ
17/08/2022
22:48 Urfa'da şüpheli kadın ölümü
21:53 Kemal Kurkut Turnuvası’nda çeyrek final başladı
21:46 Afyonkarahisar’da kadın katliamı
21:23 HDP: İktidar halka acı savaş faturaları değil, hesap vermeli