Ferit Şenyaşar: Adaletsizlikler son bulmadan Türkiye'ye huzur gelmeyecek

URFA - Annesi Emine Şenyaşar ile birlikte Adalet Nöbeti'ni sürdüren Ferit Şenyaşar, Türkiye'de yaşanan birçok krizin temel nedeninin adaletsizlik olduğunu belirterek, “Adaletsizlikler son bulmadan Türkiye’ye huzur gelmeyecektir” dedi.
 
Türkiye’de yasalarla sahip olunan hakların herkes tarafından kullanılması için “Hukuk ve adalet işlerini gören devlet kuruluşları” olarak adliyeler resmi yapı olarak belirlenmiştir. “Adalet mülkün temelidir” yazılı mahkeme salonlarında yaşadıkları hukuksuzluklara karşı yurttaşlar talep ettikleri adalete erişemedikleri için farklı eylem ve etkinliklerle seslerini kamuoyuna duyurmaya çalışıyor. 
 
Cumartesi Anneleri 900 haftadır uzun soluklu mücadeleleri ile kamuoyunun vicdanına seslenirken, 20 Temmuz 2015 tarihinde Suruç'ta katledilen 33 kişi için Suruç Aileleri 83 aydır her ayın 20’sinde, Roboski İçin Adalet Girişimi 28 Aralık 2011 tarihinde TSK uçaklarının bombardımanı sonucu 19’u çocuk 34 kişinin katledilmesine dair 126 aydır her ayın 28’inde, Ankara Garı'nda 10 Ekim 2015 tarihinde 104 kişinin yaşamını yitirdiği DAİŞ’in gerçekleştirdiği katliama karşı 80 aydır eylemler ile katliamlarda yaşamını yitirenler için adalet arıyor. 
LİSTE HER GEÇEN GÜN UZUYOR
 
Gezi Aileleri, polisler tarafından katledilen Medeni Yıldırım’ın ailesi, İzmir İl Örgütü’nde katledilen Deniz Poyraz’ın ailesi, Van’da helikopterden atılan ve yaşamını yitiren Servet Turgut’un ailesi, Kandıra F Tipi Kapalı Cezaevi'nde sistematik cinsel saldırıya uğrayan Garibe Gezer’in ailesi, Şırnak'ta panzer arkasında sürüklenen Hacı Lokman Birlik’in ailesi, Konya’da ırkçı saldırıda katledilen Dedeoğulları ailesi ve daha birçok aile yıllardır adalet arıyor. 
 
EYLEMLERİ İLE İLHAM OLDULAR
 
Urfa'nın Suruç ilçesinde 14 Haziran 2018 tarihinde AKP Milletvekili İbrahim Halil Yıldız'ın korumaları ve yakınlarının saldırısında 3 aile fertlerini kaybeden Emine Şenyaşar ve saldırılardan yaralı kurtulan oğlu Ferit Şenyaşar ise yaklaşık 4 yıldır verdikleri adalet mücadelesi ile sembol haline dönüştü. Urfa Adliyesi önünde zorunlu mevsimsel ve fiziki engellemelere rağmen 485 gündür Adalet Nöbeti tutan Şenyaşar ailesi, hasta ve infazı yakılan tutukluların serbest bırakılması için tutuklu yakınlarına ilham kaynağı oldu. Aileler Diyarbakır, Van, İstanbul ve İzmir’de tuttukları Adalet Nöbeti ile hasta ve infazı yakılan tutukluların durumuna dikkat çekiyor. Şenyaşar ailesinin adalet mücadelesinden cesaret alan bir diğer aile, Doku ailesi oldu. Dersim’de üniversite okuyan Gülistan Doku’dan 5 Ocak 2020 tarihinden bu yana haber alamayan aile, birçok kez Dersim’de farklı yerlerde Adalet Nöbeti tutarak seslerini kamuoyuna duyurmaya çalışıyor.
 
‘ADALET VİCDANLI OLMAKTIR’
 
Annesi Emine Şenyaşar ile birlikte Adalet Nöbeti’ni kesintisiz sürdüren Ferit Şenyaşar, Türkiye'de yargı eliyle yaşanan hukuksuzlukları, ailelerin adalet arayışına dair Mezopotamya Ajansı’na (MA) konuştu. “Adalet nedir?” sorusunu “Adalet insan olmaktır. Adalet vicdanlı olmaktır. Adalet insan olduğunu unutmamaktır” diye yanıtlayan Şenyaşar, katliama maruz kalmadan önce kelimenin kendileri için sıradan olduğunu kaydetti. Katliamdan önce hiç adliyeye ve karakola yollarının düşmediğini belirten Şenyaşar, “Bu katliama maruz kaldıktan sonra bizim birinci evimiz adliye sarayının önü oldu. Biz hem işyerimizde hem de devlet hastanesinde güvenlik kameralarının önünde katliama maruz kaldık. Bu katliamın yüzlerce tanığı var. Bir insan hastaneye adımını attığında, ‘devlet güvencesi’ altına giriyor. Milletvekili (AKP’li İbrahim Halil Yıldız) ve ailesinin bize karşı yaptığı saldırı, aynı zamanda devletin iradesine karşı yapılan bir saldırıdır. 4 yıl geçti ama hala hastane katliam soruşturması ile ilgili gizlilik kararı devam ediyor” ifadelerini kullandı. 
 
‘ADALETLİ OLMAYAN DEVLET' 
 
Hukuk örgütlerine seslenen Şenyaşar, “Yüzlerce tanığı olan bir davada niye 4 yıldır hala gizlilik kararı korunuyor. Bunu kim açıklayabilir? Hukuk dili bunu açıklayabilir mi? Burada sadece üstünlerin talimatı ve hukuku geçiyor. Biz de bütün yurttaşların talep ettiği adaleti talep ediyoruz. Bundan başka bir şey istemiyoruz” dedi. “Dünyanın dengesi adalet üstüne kurulmuştur” diyen Şenyaşar, sözlerini şöyle sürdürdü: “Devletin dini adalettir diye bir söz var. Eğer bir ülkede adalet terazisinin dengesi bozulursa, o devlette huzursuzluk, kaos başlar. Kötülükler artar. Adalet yoksa suçlular toplumun içinde gezerler ve cezasızlıktan yararlanarak suç işlemeye devam ederler. Eğer devlette adalet yoksa, o adaletsizliği ortadan kaldıranlar er ya da geç bunun cefasını çekerler. Tarihte bunun örnekleri vardır. Adalet olmadan düzen olmaz, adaletli olmayan devlet yıkılmaya mahkumdur.” 
 
‘BİRÇOK ADALETSİZLİK VAR’
 
Urfa Adliyesi önünde sürdürdükleri adalet mücadelesini kimi zamanlar il dışına taşıdıklarını belirten Şenyaşar, adaletsizliklerin toplumun birçok kesimine sirayet ettiğini kaydetti. Sürdürdükleri Adalet Nöbeti'nin birçok aileye ilham kaynağı olduğunu vurgulayan Şenyaşar, “Adaletsizlik sadece bize karşı yapılmıyor. Türkiye’de buna benzer birçok adaletsizlik var. Son süreçte başlattığımız nöbet birçok aileye de ilham kaynağı oldu. Pınar Gültekin davasında fail Cemal Metin Avcı'ya verilen ‘Haksız tahrik indirimi’ kararına karşı Adalet Nöbeti başlattı. Gülistan Doku’nun ailesi nöbet başlattı. Türkiye'nin birçok yerinde hakim ve savcıların verdikleri kararlar vicdanlarda yara bırakıyor ve insanları adalet için mücadeleye sevk ediyor” diye konuştu. 
 
‘EKONOMİK GÜVEN İÇİN ADALET GEREKİYOR’
 
Türkiye’de birçok krizin aynı anda yaşandığını belirten Şenyaşar, “Bir ekonomik krizden söz ediliyor. Her ne kadar ekonomik de olsa, bu kriz gibi yaşanan bütün krizlerin altında adaletsizlik var. Adaletsizlikler son bulmadan Türkiye’ye huzur gelmeyecektir. Ekonomik güven için adalet gerekiyor. Bu anne (Emine Şenyaşar) adliyenin önünde oturduğu sürece huzur gelmez” şeklinde konuştu. 20 Temmuz’da adli tatilin başlayacağını hatırlatan Şenyaşar, “Nöbet tuttuğumuz adliyede bulunan hakim ve savcılar adli tatile girecekler. Her gün savcılar bu adaletsizliği görüp adliyeye giriyor. Bu zulme ortak tanık olan hakim ve savcıların da aileleri var. Bu zulme ortak olan imza atan hakim ve savcılar nasıl tatil yapacaklar?” diye sordu. 
 
‘İNSANİ BİR MÜCADELE’
 
İnsan hakları savunucularına seslenen Şenyaşar, devamında şunları ifade etti: “Her yerde adalete ihtiyaç var. İnsani bir mücadele veriyoruz. Hukuk örgütleri başta olmak üzere bütün demokratik kurumlara çağrımız; bu adaletsizliğe karşı mücadeleyi büyütmeliyiz. Türkiye'nin aydınlık geleceği için herkes ‘Bana dokunmayan yılan bin yıl yaşasın’ demesin. Bugün bizim başımıza gelen yarın herkesin başına gelebilir. Bu adaletsizlikler kimsenin başına gelmeden herkes mazlumun yanında olsun. 4 yıldır hukuksuz yere tutuklu olan bir kardeşimiz var. Annem bu adliye binası önünde her gün ağlıyor. Bu zulüm devam ettiği sürece Türkiye’ye huzur gelmeyecek.” 
 
MA / Emrullah Acar
 

Diğer başlıklar

07:47 329 kaymakam ile 11 ilin emniyet müdürünün görev yerleri değiştirildi
11/08/2022
22:37 30 yıl sonra memleketinde çiçeklerle karşılandı
21:47 Buldan: HDP bu ülkenin umududur
21:06 Afgan Aktivist Kohistani: Ülke terör örgütüne teslim edildi
21:01 ESP binasına polis baskını: 21 gözaltı
20:48 Buldan Manisa halk buluşmasında: İşte halkımız işte HDP!
20:45 Ankara’da Kemal Kurkut Futbol Turnuvası engellendi
20:34 Muş’ta '1'inci Hızır Mekanı Doğa ve İnanç Festivali' başladı
18:48 Batman’da husumetli aileler barıştırıldı
18:17 75 yaşındaki Yusuf Şahin tutuklandı
18:11 Mingsar’ın cenazesi Kars’a götürüldü
17:51 Tutuklu Yıldırım hastanede tek başına tutuluyor
17:27 İzmir'de bir kadın ağır yaralandı
17:20 Kobanê ve Tebqa'da Türkiye'nin saldırıları protesto edildi
17:09 TGC: Meclis BİK’e yönelik Anayasa Mahkemesi kararını uygulamalıdır
16:48 MKM özgür basınla dayanışma gecesi düzenliyor
16:37 TTB’den Sao Paulo Gemisi için mektup
16:16 TGS’den DFG'ye dayanışma ziyareti
16:09 QSD: Mardin sınırında 23 asker öldürüldü
15:49 Cinsel saldırıdan özsavunmada bulunarak kurtuldu
15:34 Ankara’da tren inek sürüsüne çarptı
15:28 Adalet Nöbeti: Yeter artık cezaevinden cenazeler çıkmasın
15:28 Bafil Talabani: Kriz devam ederse Bölge Hükümeti’nden çekileceğiz
15:25 HDK’den Diyanet İşleri Başkanlığı’na ‘promosyon’ tepkisi
15:12 Qamişlo’daki saldırıda 2 savaşçı yaşamını yitirdi
15:12 HABER- SEN: Parçalı personel yapısına son verin
15:10 Kürkçüler Cezaevi'nde ‘müdürün telefonu kayıp’ diye ziyaretçiler bekletildi
14:51 HDP Şırnak İl Eşbaşkanı gözaltına alındı
14:46 Saldırıya uğrayan Ezgi Özarslan yaşamını yitirdi
14:39 ÖHD: Gözaltındaki Mehdi Mıhçı insanlık dışı işkencelere maruz kaldı
14:30 Mersin Kadın Platformu: Gültak tüm kadınlardan özür dilesin
14:19 Denizli Cezaevi önünde Ekim Polat için eylem
14:18 Adana'da bir kişi tutuklandı
13:50 1 kolber yaralandı
13:46 Mimarlar Odası'ndan Kapadokya'daki yol yapımı için suç duyurusu
13:15 Kadifekale’de Aysel Tuğluk için eylem
13:00 DFG Eşbaşkanı Altan: Dirençli kalmaya çalışıyoruz
12:42 Aramalara itiraz eden tutuklulara soruşturma
12:11 Emine Şenyaşar’dan çağrı: Bizi yalnız bırakmayın
11:44 TZOB uyardı: Önlem alınmazsa süt fiyatları daha da artacak
11:39 Cari dengede 3.45 milyar dolar açık
11:19 Finans Merkezi İnşaatında çalışan işçiler yürüyüş yaptı
11:03 Tutuklu yakınlarından siyasi partilere: Sesimizi duyun
10:26 İzmir-Uşak yolunda kaza: 1 ölü, 43 yaralı
10:26 Bağlar Belediyesi emlak ofisine dönüştü!
10:18 Mehmet Emin Yalçınkaya mezarı başında anıldı
09:39 5 milyon TL harcanan mesire alanı yeniden ihaleye çıkarıldı
09:36 Rosa Derneği’nden şiddet gören kadınlara: Biz varız, yanınızdayız
09:18 Sansürcü anlayış sanatı yasaklıyor
09:17 İhraç edilen ABB müdürü 6 yıllık hukuk mücadelesini kazandı
09:08 İşte orman kıyımının uydu fotoğrafları
09:04 ‘Öcalan’ın fiziki özgürlüğü dışında söylenecek her söz aldatmadır’
09:03 'SGK kadın sağlığında kullanılan birçok ilacı karşılamıyor'
09:02 Rusya Kuzey ve Doğu Suriye için taviz verdi mi?
09:01 Şüphelilerin ‘tanık’ olduğu soruşturmaya takipsizlik
09:00 11 AĞUSTOS 2022 GÜNDEMİ
10/08/2022
23:53 Çanakkale’de Kemal Kurkut Turnuvası’nın finali yapıldı
23:07 Serêkaniyê’den gelen mermi Ceylanpınar’da bir çocuğu yaraladı
20:18 Avukat Demirtepe attığı tweet nedeniyle ifadeye çağrıldı
19:48 Urfa Cezaevi’nde 10 tutuklu 3 gündür açlık grevinde
19:03 STÖ'ler: İşten çıkarılan İBB işçilerinin yanındayız
18:32 Sancar mevsimlik işçilerle buluştu
18:09 Mizgin Aydın 30 yılın ardından tahliye edildi
17:46 Tutuklu gazeteci Ataman Erzurum Cezaevi'ne sevk edildi
17:20 Sancar Cihanbeyli’de: Çözüm var, sözümüz var
17:01 SİHA saldırısında PJAK komutanı yaşamını yitirdi
16:59 Savunma Bakanlığı 1 askerin öldüğünü açıkladı
16:23 Adalet Nöbeti’nden seslendiler: Tecrit politikasına son verin
16:09 DİSK-AR: TÜİK ve İŞKUR verileri zıt bir eğilim vermekte
15:25 İstanbul Sözleşmesi protestosunda verilen cezalar iptal edildi
15:14 Sancar Kulu’da halkla buluştu: Çözüm Biz’iz
14:56 8 tutukluya 100'er gün hücre cezası
14:11 Silopi’de 3 kişi gözaltına alındı
14:05 Ekin Wan mezarı başında anıldı
14:01 Batman’da eylem etkinlik yasağı
13:52 Ataşehir'de işçiler hak gaspına karşı grev başlattı
13:27 Ağaç kesimi yapılan Cudi'de yangın
13:23 Dördüncü evre kanser hastası tutuklu Kaynar tahliye edilmiyor
13:18 Mahkemenin 'rıza' kararı oy birliğiyle onandı
12:32 Şenyaşar ailesine ‘iyi niyet’ten müdahale edilmemiş!
12:04 16 gazetecinin tutukluluğuna devam kararı
11:57 Çanakkale’de bir kadın katledildi
11:35 Katliamın 82’nci ayında ‘failler bulunsun’ çağrısı
11:06 Tutuklu yakınları 9 aydır adalet arıyor: Çocuklarımızı serbest bırakın
10:39 Kayyım taşınmazları satışa çıkardı
10:38 Bêrîvan Xalid: Koalisyon güçleri saldırılara karşı tutum belirlesin
10:33 Korucular savaş tünellerine sürülmek isteniyor
10:08 Anîtos kırsalında çatışma sürüyor
10:04 'Arkamda devlet var' diyerek tecavüz girişiminde bulundu
09:55 Kozluk’ta yaşamını yitiren Boral toprağa verildi
09:44 KAYY-DER: Bingöl’ün üstünü bitirdiler, yeraltına göz diktiler
09:28 Şırnak'taki ağaç kıyımının izini sürdük: 2 yılda 500 bin ton ağaç kesildi
09:10 Öztürk: Yüzleşmenin yolu İmralı'dan geçer
09:09 Savcının gebeliğe rağmen ‘delil yok’ dediği olay tecavüz çıktı
09:08 Mobbing ve taciz altındaki müzisyenler: Örgütlenmemiz gerekiyor
09:08 MİT'in iadesini istediği Kürt siyasetçi DAİŞ'liler ile aynı koğuşta
09:07 Taziye evi madde bağımlılarına terk edildi
09:03 Çiftçi bağ bozumuna sorunlarla giriyor
09:02 HDP'li belediyenin hizmeti: Yol ücreti 50 kuruş
09:01 ‘İşçiler kazanım elde etti, sendikalaşmaya yönelim arttı’