Polis şiddetine maruz kalan gazeteciler: Herkes yan yana gelmeli

ANKARA - Tutuklanan gazeteci arkadaşları için yapacakları açıklama öncesi darp edilerek gözaltına alınan gazeteciler, “Basın yayın organların kesinlikle hızlı bir şekilde yan yana gelmesi, gerçeğin etrafında kenetlenmesi gerekiyor” dedi.
 
Dicle Fırat Gazeteciler Derneği (DFG) ve Mezopotamya Kadın Gazeteciler Platformu’nun (MKGP), Diyarbakır’da tutuklanan 16 gazeteci için Ankara’nın Ulus Meydanı’nda önceki gün yapmak istediği açıklamaya polis saldırdı. Saldırıda Mezopotamya Ajansı (MA) Ankara Muhabiri Deniz Nazlım, gazeteciler Sibel Yükler ve Yıldız Tar, darp edilerek gözaltına alındı.
 
Gazeteciler meslektaşlarına dair uygulamaları protesto etmek için gerçekleştirmek istedikleri açıklamaya polis saldırısını ajansımıza değerlendirdi.
 
 
’16 ARKADAŞIMIZ HUKUKSUZCA TUTUKLANDI’
 
Açıklama yapmak üzere gittiği Ulus Meydanı’nda uğradıkları saldırıyı anlatan gazeteci Deniz Nazlım, “Polisler 16 gazeteci arkadaşımızın ‘hükümlü’ olduğunu ve yapacağımız açıklamaya izin vermeyeceklerini ifade etti. Biz de tutuklanan arkadaşlarımızın hüküm giymediğini, giyse bile yasal olarak bir sorun teşkil etmeyeceğini ve hala tutuklu olarak yargılandıklarını söyledik. Ama Polisler, ‘Bizim için tutuklu ya da hükümlü fark etmez’ dediler. İzin vermediler” dedi. Yaşanan saldırının ya da engellemenin anayasa, yasa ya da hukukla açıklanmayacağını kaydeden Nazlım, “Türkiye Cumhuriyeti’nde, hukuksal her şey reddedilmiş ve üst kademelerinden gelen talimatlarla kararlar alınıyor” diye konuştu.
 
‘POLİS DEVLETİ KURUMSALLAŞTI’ 
 
Polis engellemesi sırasında ısrarla Anayasal haklarını hatırlattıklarını belirten Nazlım, polislerin kendisine “Burada Anayasa yok. Siz yanlış okumuşsunuz” diyerek, darpla gözaltı işlemi yaptığını söyledi. Nazlım, şöyle devam etti: “Şu an Türkiye’de polis devleti kurumsallaşması mevcut. Faşizmin temel özeliği, gerçeğe karşı şiddet uygular, elinde ki tek argümandır. Bu nedenle özgür basından 16 gazeteci arkadaşımız ve gazeteciler tutuklanıyor. Kameralarımız bu nedenle suç unsuru olarak gösteriliyor. Yazdıklarımız gerçek olduğu için şiddet uygulanıyor.”
 
‘ŞİDDET GÜN BOYU DEVAM ETTİ’
 
Gün boyu polis şiddetinin bitmediğine dikkati çeken Nazlım, Kuğulu Park’ta polis saldırısında gazeteciler Emel Vural, Berivan Kutlu ve Aslı Alpar’ın da polis şiddetiyle karşı karşıya kaldığını hatırlattı. Götürüldükleri Ankara Emniyet Müdürlüğü Güvenlik Şube’de yaşadıklarına dair de Nazlım, şunları aktardı: “Avukatlarımızla polisler arasında tartışma yaşandı. Polisler avukat beyanlarını tutanaklara geçirmeyeceklerini söyledi. Avukatlar bu duruma karşı tutanağa şerh düşeceklerini söyledi. Ama güvenlik şube polisleri ‘Şerhe de izin vermeyeceğiz’ dediler. Polisler buna gerekçe olarak da 10 gün önce İçişleri Bakanlığı tarafından gönderilen genelgeyi gerekçe gösterdi.”  
 
‘İÇİŞLERİ İLE SAVCILIĞIN KAVGASINA ŞAHİT OLDUK’
 
İçişleri Bakanlığı genelgesine dair bir tartışma olduğunu da güvenlik şubede yapılan sohbetlerden öğrendiklerini kaydeden Nazlım, şöyle devam etti: “Yaklaşık bir hafta önce avukatlar, cumhuriyet başsavcıları ile bir toplantı düzenlemiş. Toplantının gündemi İçişleri Bakanlığınca gönderilen genelge. Savcılar kesinlikle bu genelgeyi kabul etmeyeceklerini, genelgenin İçişleri Bakanlığı tarafından sınırlandırıldığını ifade etmişler. Avukatlar bu toplantıyı güvenlik şubesindeki polislere aktardı. Ancak ‘kesin talimat olduğunu ve bu genelgenin dışında çıkamayacaklarını’ belirtiler. Biz o koridorlarda Başsavcı ile İçişleri Bakanın kavgasına şahit olduk. Bu önemli bir durumdu. Biz avukatlar kadar mevzuata hakim olmadığımızı, taleplerimizi iletemediğimizi ve savunma hakkımızın sınırlandırıldığını söyledik. Tutanağa imza atan polislerde bu tutanağa imza attıkları için ‘suça, hak ihlaline, savunma hakkını kısıtlamaya onay verdiklerini’ söylediler. Ancak sorumlu polisler avukatların taleplerine müsaade etmedi.”
 
KARAKOLDA MOTİVASYON HAZIRLIĞI 
 
Nazlım, “Polisler emniyet koridorunda sinkaflı, ağza alınmayacak ifadelerle Kuğulu Park’ta şiddet uygulamaya gittiler. Biz 3 gazeteci orada polislerin şiddete nasıl hazırlandıklarını, kendilerini nasıl motive ettiklerini gördük. Aslında 5 Temmuz Salı günü Ankara Ulus Meydanı’n da başlayan, emniyette süren ve Kuğulu Park’ta biten süreçte faşizmin mikro haline şahit olduk” dedi.
 
‘SALDIRI ÖZGÜR BASINLA SINIRLI DEĞİL’
 
Türkiye’de saldırının sadece özgür basına olmadığını basının geneline saldırı ve kısıtlama halinin olduğunun altını çizen Nazlım, son 10 yılda basına yönelik ihlal ve kısıtlamaların zirve dönemini yaşandığını hatırlattı. Nazlım, sözlerini şöyle sürdürdü: “Türkiye’de artık 3 çeşit medya gözüküyor. Bir iktidarın medyası. Yalan ve dezenformasyon üzerine şekilleniyor. İkincisi kendini muhalif olarak tanımlayan medya. Ama aynı zamanda özgür basından tutuklanan insanlara ‘terör’ yaftası yakıştırabilen ya da zihinlerinde bu ‘terör’ manipülasyonu olduğu için arkadaşlarımızı gündeme bile getirmekten imtina eden medya organları var. Birde bizim gibi, dostlarımız gibi tamamen gerçeğe yönelik haber yapan, toplumun yararı dışında hiçbir ilkeyi gözetmeyen, asla manipülasyona ve dezenformasyona müsaade etmeyen, kendi ayakları üstünde duran, medya sahipliği ilişkisini reddeden basın yayın organları var. Basın yayın organların kesinlikle hızlı bir şekilde yan yana gelmesi, gerçeğin etrafında kenetlenmesi gerekiyor. Bütün tutuklu gazetecilere sahip çıkması gerekiyor. Medya üzerindeki bütün baskıları ifade etmesi görünür kılması buna dair bir savunuculuk yapması gerekiyor.  Israrla ve ısrarla dayanışma içerisinde gerçeğe sahip çıkma, gerçeği topluma aktarma, bilgiyi iktidarlardan, faşizmden alarak topluma aktarma mücadelesini sürdürmesi gerekiyor.” 
 
‘İZİNLİ EYLEM YERİNDE DARP EDİLDİK’
 
Gözaltına alınan Sibel Yükler de iki hafta önce sansür yasasına karşı yapmak istedikleri eylem sırasında polisler tarafından kendilerine Ulus Meydanı’nın gösterildiğini ancak tutuklanan 16 gazeteci için yapmak istedikleri açıklamaya polisin müdahale ettiğini söyledi. Yükler, yasal eylem yeri olarak gösterilen Ulus Meydanı’nda gözaltına alındıklarını vurguladı. Yükler, “Biz alana daha girmeden polisin gazeteci arkadaşlarımızı engellediğini ve tartaklamaya başladığını gördük.  Bu sırada gazeteci arkadaşlarımızı polislerden korumaya çalışıyorduk. Çünkü polis baya tartaklamaya başlamıştı ve bu açıklamanın yapılamayacağını söylüyorlardı bütün arkadaşlarımızı merdivenlerden ite ite indirmeye başladılar.  Bu sırada yanımda olan Yıldız Tar’ı darp ettiklerini gördüm. Onun darp edildiğini görünce ben onu koruma altına alarak ‘Dokunma arkadaşıma, gazeteci o’ dedim. Arkadaşımı korumaya çalışırken bu seferde polis beni de dövmeye başladı” diye belirtti. 
 
‘DÖVÜLDÜK, SÜRÜKLENDİK’
 
Gözaltına alınma sırasında gazeteci Tar ile yaşadıklarını da anlatan Yükler, şunları söyledi: “Orada dövülerek, biraz sürüklendik. Daha sonra, başka bir yerde bir anda yere yatırdılar, ters kelepçe yapmaya başladılar.  Polis, ters kelepçe yaptıklarında gazeteci Tar’ı taciz etti. Gazeteci olduğumuzu söylememize rağmen bileklerimizi baya sıkılarak, ters kelepçeyle yatırıldık, yatırıldığımız yerde dövüldük. Bir süre darp ettiler, sonra hızlıca kaldırılıp gözaltı aracına doğru gönderildik. Deniz Nazlım de oradaki birçok gazeteci arkadaşımızın gözaltına alınmasına engel olmak isterken şiddete uğradı. Biz bu şekilde gözaltına alındık. Gerçekten de zincirleme trafik kazası gibi bir şey ama biz orda meslek onurumuzu savunduk. Sadece tutuklanan 16 arkadaşımız için değil daha önce Mezopotamya’dan, Jinnews’ten tutuklanan bütün arkadaşlarımız için ses çıkarmak adına ordaydık. Gazetecilik faaliyetleri için göz altına alınan arkadaşlarımızın mesleklerin suç olamadığını hem onlara hem de meslektaşlarımıza söyleyecektik.” 
 
’GAZETECİLERE İŞKENCE EDİLDİ’
 
“Hem işkence hem tutuklamalara ses çıkarmaya devam edeceğiz” diyen Yükler, sözlerini şöyle tamamladı: “Arkadaşlarımıza tutuklanma gerekçesi yapılan televizyon programlarında konuşulan konular Ankara’daki gazeteciler tarafından da her gün yazılıyor ama onlara bir şey olmuyor. Bu durum hukukun ve kararların ‘Ben yaptım, oldu. Ben istiyorum, oldu’ şeklinde uygulandığı ve kime isterlerse ona uygulatacağını gösteriyor. Biz Kürt gazeteciler gözaltına alındığında şöyle dedik, ‘Kürt basına yönelik darbe herkese uygulanan bir darbe olacak’ Bugünde öyle oldu sansür yasası çıktı. Yasanın Resmi Gazetede yayımlanmasıyla birlikte Basın İlan Kurumu isterse herkesi ‘terörist’ ilan edebilecek, isterse herkesi ahlaksız ilan edebilecek. Biz aslında çok büyük savaşın, tek adam rejiminin ‘Ben yaptım oldu. Ben isterim olur’ kararlarının altındayız şu an ülkece ve bundan hepimiz nasibimizi alıyoruz. Bu korkunç tablo içerisinde gazeteciler, sendikalılar, LGBTİ, kadınlar, öğrenciler haklarını arayan herkes var. Büyük bir saldırı altındayız. Bu da bize seçime kadar nasıl bir tablo ile karşılaşacağımızı gösteriyor.” 
 

Diğer başlıklar

11/08/2022
22:37 30 yıl sonra memleketinde çiçeklerle karşılandı
21:47 Buldan: HDP bu ülkenin umududur - YENİLENDİ
21:06 Afgan Aktivist Kohistani: Ülke terör örgütüne teslim edildi
21:01 ESP binasına polis baskını: 21 gözaltı
20:48 Buldan Manisa halk buluşmasında: İşte halkımız işte HDP!
20:45 Ankara’da Kemal Kurkut Futbol Turnuvası engellendi
20:34 Muş’ta '1'inci Hızır Mekanı Doğa ve İnanç Festivali' başladı
18:48 Batman’da husumetli aileler barıştırıldı
18:17 75 yaşındaki Yusuf Şahin tutuklandı
18:11 Mingsar’ın cenazesi Kars’a götürüldü
17:51 Tutuklu Yıldırım hastanede tek başına tutuluyor
17:27 İzmir'de bir kadın ağır yaralandı
17:20 Kobanê ve Tebqa'da Türkiye'nin saldırıları protesto edildi
17:09 TGC: Meclis BİK’e yönelik Anayasa Mahkemesi kararını uygulamalıdır
16:48 MKM özgür basınla dayanışma gecesi düzenliyor
16:37 TTB’den Sao Paulo Gemisi için mektup
16:16 TGS’den DFG'ye dayanışma ziyareti
16:09 QSD: Mardin sınırında 23 asker öldürüldü
15:49 Cinsel saldırıdan özsavunmada bulunarak kurtuldu
15:34 Ankara’da tren inek sürüsüne çarptı
15:28 Adalet Nöbeti: Yeter artık cezaevinden cenazeler çıkmasın
15:28 Bafil Talabani: Kriz devam ederse Bölge Hükümeti’nden çekileceğiz
15:25 HDK’den Diyanet İşleri Başkanlığı’na ‘promosyon’ tepkisi
15:12 Qamişlo’daki saldırıda 2 savaşçı yaşamını yitirdi
15:12 HABER- SEN: Parçalı personel yapısına son verin
15:10 Kürkçüler Cezaevi'nde ‘müdürün telefonu kayıp’ diye ziyaretçiler bekletildi
14:51 HDP Şırnak İl Eşbaşkanı gözaltına alındı
14:46 Saldırıya uğrayan Ezgi Özarslan yaşamını yitirdi
14:39 ÖHD: Gözaltındaki Mehdi Mıhçı insanlık dışı işkencelere maruz kaldı
14:30 Mersin Kadın Platformu: Gültak tüm kadınlardan özür dilesin
14:19 Denizli Cezaevi önünde Ekim Polat için eylem
14:18 Adana'da bir kişi tutuklandı
13:50 1 kolber yaralandı
13:46 Mimarlar Odası'ndan Kapadokya'daki yol yapımı için suç duyurusu
13:15 Kadifekale’de Aysel Tuğluk için eylem
13:00 DFG Eşbaşkanı Altan: Dirençli kalmaya çalışıyoruz
12:42 Aramalara itiraz eden tutuklulara soruşturma
12:11 Emine Şenyaşar’dan çağrı: Bizi yalnız bırakmayın
11:44 TZOB uyardı: Önlem alınmazsa süt fiyatları daha da artacak
11:39 Cari dengede 3.45 milyar dolar açık
11:19 Finans Merkezi İnşaatında çalışan işçiler yürüyüş yaptı
11:03 Tutuklu yakınlarından siyasi partilere: Sesimizi duyun
10:26 İzmir-Uşak yolunda kaza: 1 ölü, 43 yaralı
10:26 Bağlar Belediyesi emlak ofisine dönüştü!
10:18 Mehmet Emin Yalçınkaya mezarı başında anıldı
09:39 5 milyon TL harcanan mesire alanı yeniden ihaleye çıkarıldı
09:36 Rosa Derneği’nden şiddet gören kadınlara: Biz varız, yanınızdayız
09:18 Sansürcü anlayış sanatı yasaklıyor
09:17 İhraç edilen ABB müdürü 6 yıllık hukuk mücadelesini kazandı
09:08 İşte orman kıyımının uydu fotoğrafları
09:04 ‘Öcalan’ın fiziki özgürlüğü dışında söylenecek her söz aldatmadır’
09:03 'SGK kadın sağlığında kullanılan birçok ilacı karşılamıyor'
09:02 Rusya Kuzey ve Doğu Suriye için taviz verdi mi?
09:01 Şüphelilerin ‘tanık’ olduğu soruşturmaya takipsizlik
09:00 11 AĞUSTOS 2022 GÜNDEMİ
10/08/2022
23:53 Çanakkale’de Kemal Kurkut Turnuvası’nın finali yapıldı
23:07 Serêkaniyê’den gelen mermi Ceylanpınar’da bir çocuğu yaraladı
20:18 Avukat Demirtepe attığı tweet nedeniyle ifadeye çağrıldı
19:48 Urfa Cezaevi’nde 10 tutuklu 3 gündür açlık grevinde
19:03 STÖ'ler: İşten çıkarılan İBB işçilerinin yanındayız
18:32 Sancar mevsimlik işçilerle buluştu
18:09 Mizgin Aydın 30 yılın ardından tahliye edildi
17:46 Tutuklu gazeteci Ataman Erzurum Cezaevi'ne sevk edildi
17:20 Sancar Cihanbeyli’de: Çözüm var, sözümüz var
17:01 SİHA saldırısında PJAK komutanı yaşamını yitirdi
16:59 Savunma Bakanlığı 1 askerin öldüğünü açıkladı
16:23 Adalet Nöbeti’nden seslendiler: Tecrit politikasına son verin
16:09 DİSK-AR: TÜİK ve İŞKUR verileri zıt bir eğilim vermekte
15:25 İstanbul Sözleşmesi protestosunda verilen cezalar iptal edildi
15:14 Sancar Kulu’da halkla buluştu: Çözüm Biz’iz
14:56 8 tutukluya 100'er gün hücre cezası
14:11 Silopi’de 3 kişi gözaltına alındı
14:05 Ekin Wan mezarı başında anıldı
14:01 Batman’da eylem etkinlik yasağı
13:52 Ataşehir'de işçiler hak gaspına karşı grev başlattı
13:27 Ağaç kesimi yapılan Cudi'de yangın
13:23 Dördüncü evre kanser hastası tutuklu Kaynar tahliye edilmiyor
13:18 Mahkemenin 'rıza' kararı oy birliğiyle onandı
12:32 Şenyaşar ailesine ‘iyi niyet’ten müdahale edilmemiş!
12:04 16 gazetecinin tutukluluğuna devam kararı
11:57 Çanakkale’de bir kadın katledildi
11:35 Katliamın 82’nci ayında ‘failler bulunsun’ çağrısı
11:06 Tutuklu yakınları 9 aydır adalet arıyor: Çocuklarımızı serbest bırakın
10:39 Kayyım taşınmazları satışa çıkardı
10:38 Bêrîvan Xalid: Koalisyon güçleri saldırılara karşı tutum belirlesin
10:33 Korucular savaş tünellerine sürülmek isteniyor
10:08 Anîtos kırsalında çatışma sürüyor
10:04 'Arkamda devlet var' diyerek tecavüz girişiminde bulundu
09:55 Kozluk’ta yaşamını yitiren Boral toprağa verildi
09:44 KAYY-DER: Bingöl’ün üstünü bitirdiler, yeraltına göz diktiler
09:28 Şırnak'taki ağaç kıyımının izini sürdük: 2 yılda 500 bin ton ağaç kesildi
09:10 Öztürk: Yüzleşmenin yolu İmralı'dan geçer
09:09 Savcının gebeliğe rağmen ‘delil yok’ dediği olay tecavüz çıktı
09:08 Mobbing ve taciz altındaki müzisyenler: Örgütlenmemiz gerekiyor
09:08 MİT'in iadesini istediği Kürt siyasetçi DAİŞ'liler ile aynı koğuşta
09:07 Taziye evi madde bağımlılarına terk edildi
09:03 Çiftçi bağ bozumuna sorunlarla giriyor
09:02 HDP'li belediyenin hizmeti: Yol ücreti 50 kuruş
09:01 ‘İşçiler kazanım elde etti, sendikalaşmaya yönelim arttı’
09:01 2 kardeş aynı hikâye: Terörist öldürdük