‘Erdoğan savaşa girerse ağır fatura ödemek zorunda kalır’

ANKARA - Kuzey ve Doğru Suriye’ye saldırı için Rusya, İran ve ABD’den onay alamadığını belirten HDP’li Hişyar Özsoy, “Bu güç dengesi ve pozisyonda hiç kimsenin istemediği bir savaşa Erdoğan girerse, çok ağır askeri ve siyasi faturayı ödemek zorunda kalır” dedi.
 
AKP’li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile Soçi’de bugün bir araya gelecek. Türkiye’nin seçim atmosferine girmesi ardından AKP iktidarı, Kuzey ve Doğu Suriye’ye yönelik operasyon yapacağına dair açıklamalarını arttırdı. Bir yandan Rusya-Ukrayna savaşının yarattığı krizde diğer yandan Finlandiya ve İsveç’in NOTA üyeliğine dair veto sürecinde AKP iktidarı operasyon şansı arıyor. Bu süreçte, Irak’ın Zaho ilçesinde Türkiye’nin top atışlarıyla 9 Arap yurttaşın yaşamını yitirmesi de tepkileri yükseltti.
 
HDP Dışişleri Komisyonundan Sorumlu Eş Genel Başkan Yardımcısı Hişyar Özsoy, Irak’ta yaşanan gelişmeleri, Türkiye’nin Kuzey ve Doğu Suriye’ye dair yeni saldırısına ilişkin yaptığı diplomatik temasları ve sonuçlarını Mezopotamya Ajansı’na (MA) değerlendirdi.
 
Irak’taki saldırılarının yeni olmadığını ve 2015 sonrasında 130’dan fazla sivil Kürt yurttaşın saldırılarda yaşamını yitirdiğini hatırlatan Özsoy, “Maalesef ölenler Kürt olunca hem Irak genel kamuoyunda hem Kürdistan Bölgesel Yönetiminin tavrında hem de uluslararası kamuoyunda önem arz etmediği bir kez daha görüldü. Zaxo sonrası Arap sokağından gelen baskılar yüzünden Irak Dışişleri Bakanı Fuad Hüseyin ve Kürdistan Bölgesel Yönetimi net tavır aldılar. Daha önce Türkiye saldırılarında o kadar Kürt öldüğünde hiç kimseden ses çıkmamıştı. Türkiye’nin askeri olarak Irak’tan çıkması talep edildi. BM’ye götürüldü ancak fiiliyatta değişen bir şey yok. Türkiye’nin üsleri ve askerleri hala orada, bombalama ve saldırılar devam ediyor” dedi.  
 
Özsoy, Türkiye’nin Zaxo katliamı ardından saldırgan pozisyondan savunma pozisyonuna geçmek zorunda kaldığını belirtti.
‘IRAK’TAKİ KAOS TÜRKİYE’NİN İŞİNE YARAR’
 
Irak’ta istikrarsızlığın devam etmesinin AKP iktidarını bölgede güçlendireceğini öngören Özsoy, “Uzun vadede, Irak’taki iç karışıklık, hükümetsizlik, çatışmalı hal ve kaotik ortam sürerse Türkiye orada daha yerleşik pozisyon zemini bulur. Çünkü Türkiye bir NATO gücüdür. Avrupa, Suriye ve Irak’taki olumsuz bir gelişme ve çatışma durumundan rahatsız, mülteci, cihadist örgütlerin gelmesi korkusu yaşıyor. Dolayısıyla Irak ve Suriye’de gerilim artar ve bir iç savaş söz konusu olursa, batının Türkiye’ye daha fazla rol vermesine de vesile olabilir. En nihayetinde Türkiye, NATO’nun Ortadoğu’daki mızrak ucudur” diye belirtti.
 
‘ASKERİ HEZİMET YAŞAYABİLİR’
 
“Erdoğan, seçimler öncesi iç politikada kullanmak için Suriye’de yalandan da olsa bir zafere ihtiyaç duyuyor” diyen Özsoy, ancak hazırlanan planlar için Avrupa, ABD, Rusya ve İran’dan onay alınamadığını vurguladı. Özsoy, “Geçtiğimiz hafta Türkiye’ye gelen Almanya Dışişleri Bakanı Annalena Baerbock’un kameralar karşısında olası bir operasyonu yanlış buldukları açıklamasına işaret eden Özsoy, “Almanlar bunu ilk kez yapıyor. Benzer bir süreç İsveç Dışişleri Bakanı geldiğinde yapılmıştı. Avrupa ve Amerika yanlış buluyor. Erdoğan, Rusya’nın olurunu alma derdinde ancak Astana görüşmelerinde de İran çok net bir pozisyon aldı. Yine de uluslararası kamuoyu ile Amerika ve Rusya’yı ikna edememiş bir Türkiye operasyon yapabilir” dedi.
 
Suriye’ye yönelik olası operasyonun özellikle Arap toplumunda Türkiye karşıtlığının yükseldiği bir dönemde yapılmasının ekstra risk getireceğini söyleyen Özsoy, şöyle devam etti: “Til Rıfat ve Minbiç’e yoğunlaşılıyor. Til Rıfat, Halep’in kuzeyi ve 20 kilometre yukarısında bütün bağlantı yollarının geçtiği bir nokta. İran milisleri, Suriye ordusu, Suriye Demokratik Güçleri (QSD) orada bulunuyor. Çatışma ve savaş durumu bir bütün olarak Suriye ve İran ordularının da savaşa müdahil olması anlamına gelir. Türkiye bir zaferi düşlerken, çok büyük bir askeri hezimet yaşayabilir. Şu anda hesap-kitap peşindeler ama İran bunu onaylamadığını çok net ortaya koydu. Oradaki bir savaş Kürtler ile Türkiye’nin desteklediği çeteler ve ordu arasında olmayacak. Çok daha büyük bölgesel bir savaş olacaktır. Seçimlerden önce Rojava’ya yeni bir işgal gündemde ve fırsatını buldukları anda da yapacaklardır.”
 
‘ERDOĞAN’IN TEK DERDİ İKTİDARI’
 
Suriye’ye yönelik operasyona izin verilmesi için İsveç ve Finlandiya’nın NATO’ya girmesine talebini Türkiye’nin veto etmesine dair de Özsoy, şu değerlendirmeyi yaptı: “İsveç, Finlandiya ve Türkiye arasında bir memorandum imzalandı. Üyelik süreçlerinin bir aşamasında bütün üye ülkelerinin parlamentolarının İsveç ve Finlandiya’nın üyeliklerini onaylaması gerekir. NATO üyesi 29 ülke onaylayacaklarını söylerken, Çavuşoğlu ve Erdoğan ısrarla ‘taleplerimiz yerine gelmez ise Meclis’ten geçirmeyiz’ diyorlar ama o zamana kadar Meclis çoğunlukları olur mu? O da ayrı bir tartışma konusudur. Erdoğan’ın İsveç ve Finlandiya ile yaptığı pazarlık, bazı isimlerin Türkiye’ye verilmesi değildir. Erdoğan, NATO ile daha büyük bir pazarlık içerisinde. Özellikle ABD, İngiltere ve Fransa ile iktidarda kalmak için zemin oluşturmaya çalışıyor. Suriye’deki bir savaşı içerde kendisinin iktidarda kalmasını güçlendireceğini düşündüğü için istiyor. Erdoğan, batı ve NATO’nun kendisini iktidarda tutmasını istiyor. İsveç ve Finlandiya yetkilileri, Türkiye’nin istediklerini teslim etme meselesine dair ‘bizim mahkemeler karar verir, uluslararası hukuk var’ diyorlar. Türkiye, her iki ülkenin de NATO’ya girmesine dair Meclis’te onaylamak için de tavizler isteyecektir. Burada da Meclis gündemine ne zaman geleceği önemlidir. Türkiye bunu öteleyebilir hatta seçim sonuna kadar da bekleyebilir.”
 
‘AĞIR FATURA ÖDEYEBİLİRLER’
 
NATO ve batının Türkiye’yi, siyasal, askeri ve jeopolitik denklemde önemli bir rol oynamaya davet ettiğini ancak Erdoğan-Bahçeli’nin ise tek gündeminin Kürt düşmanlığı olduğunu söyleyen Özsoy, “Avrupa’yı, İskandinavya’yı, Karadeniz’i dizayn etme siyasetine karşı iki kasabada daha Kürtleri geriletmenin siyasetini yapıyor. Türkiye, gözünü karartıp, Rojava’ya saldırırsa öyle kolay bir savaş olmayacak. Hem Kürtlerin hazırlıkları var hem de mevcut durumda Suriye’deki statükonun dağılmamasını isteyen çok sayıda güç var. Onlarda savaşa direk ya da dolaylı müdahil olurlar. Bu güç dengesi ve pozisyonda hiç kimsenin istemediği bir savaşa Erdoğan girerse, çok ağır askeri ve siyasi faturayı ödemek zorunda kalır” dedi.
 
MA / Berivan Altan

Diğer başlıklar

21:45 HDP'den 'Kentimi iradem yönetsin' kampanyası
21:20 HDP’li vekillerden Amazon işçilerinin eylemine destek
21:07 Akbelen Ormanı'nda 3'ncü kez keşif yapıldı
20:52 Mersin’de Aram Tigran şarkılarla anıldı
18:53 AKP’li Yanık’tan itiraf: Suriye’de Kürtlerin statü elde etmemesi için savaşıyoruz
18:43 Meclis toplantısına katılmak isteyen işçiler darp edildi
18:32 HDP’li Meclis üyesi Kuş’tan kırmızı kartlı protesto
18:19 KESK kurucularından Erol anıldı
18:05 Mersin'de gözaltına alınan 5 kişi serbest bırakıldı
17:35 Enflasyon artışı promosyonu pula dönüştürdü
17:14 HDP’li vekiller işten atılan işçileri ziyaret etti
17:05 KPSS için yeni tarih açıklandı
16:49 Efrîn Kantonu Meclisi’nden BM’ye Türkiye çağrısı
16:21 ‘İnsan kaçakçıları devlet görevlileriyle işbirliği yapıyor’
16:11 Ceylanpınar’da karakola yakın mesafede erkek cesedi bulundu
16:08 Van'da gözaltına alınan 7 kişi serbest bırakıldı
15:34 HDP: Aram Tigran stranlarıyla hafızamızda yer alacak
14:42 Kovid-19’a yakalanan tutuklular ayrı koğuşlara alınmıyor
14:38 Bakana soruldu: Cezaevinde neden günde 1 saat su akıyor?
14:36 ‘Aram Tigran’ın Diyarbakır’da gömülmesine neden izin vermiyorsunuz?'
14:12 35 kez şikayetçi olmasına rağmen katledildi
14:03 Kadın avukatı kaçırmaya çalıştılar: Mafya düzenin yansımasıdır
13:40 Hüseyin Gazi Derneği Yönetim Kurulu: Erdoğan’ın ziyareti bilgimiz dışında
13:31 Bahçeli, Kılıçdaroğlu’nu hedef aldı: Türkiye’de ‘Roboski’ diye bir yer yoktur
13:30 Şırnak’ta ağaç kıyımı: Türkiye halkları tarafından duyulmasını istiyoruz
13:19 Seydişehir Cezaevi'nde 7 tutuklu koronaya yakalandı
12:55 Ressamların hikayelerini eserleriyle harmanlayan bir seri: Sanatçının Gördükleri
12:34 Gazeteci Deniz Fırat mezarı başında anıldı
12:25 Vali, Şenyaşar ailesine adliye bahçesini yasakladı
12:24 ‘İmralı kapılarının kilidi Kürtlerin elinde’
12:11 İZBB işçilerinin direnişi 11’inci gününde
11:03 Kadın gazeteciler 7 ayda 161 hak ihlaline maruz kaldı
11:02 Kürt partiler ‘Tutum Belgesi’ açıklayacak
10:57 Leyla Güven: AKP'yi Kürt sorunu götürecek
10:18 Afganistanlı kadınlardan destek çağrısı
09:30 'Minibüs sürücüleri dahi gizli tutulması gereken sığınma evinin adresini biliyor'
09:01 Eğitim Sen Başkanı Kurul: KPSS’ye ilişkin hakikat açığa çıkarılsın
09:00 3O yıllık tutuklunun tahliyesi ertelendi
09:00 ‘Hüseyin’i vuranlar, bugün gazetecileri tutuklayanlardır’
09:00 08 AĞUSTOS 2022 GÜNDEMİ
08:46 Dirbêsiyê’nin köyleri bombalanıyor
07/08/2022
23:09 Balıkesir’de bir kadın katledildi
21:42 Lice davasının tek sanığı Hatipoğlu hayatını kaybetti
20:59 Öcalan’a özgürlük talebi: Çözümün yolu açılmalı
20:49 HDP'li gençler bağımlılığa karşı konserde buluştu
20:34 Kartal Mitingi’nde halklar Öcalan’ın özgürlüğünü istedi
19:44 Buldan: Tecrit kilidi kırıldığı an tüm sorunlar çözülecek
19:20 HDK Eş Sözcüsü Çiçek: Kürt halkının iradesini tanıyacaksınız
18:35 EŞİK: Yasalar uygulansaydı Ezgi Zerkin hayatta olurdu
17:18 Kartal Meydanı'nı hınca hınç dolduranlar: Çözüm HDP'de
16:38 ÖHD Öcalan üzerindeki tecridin kaldırılması için tag açacak
16:29 HDP Eylül’de Kurdi İttifakı deklere edecek
16:21 Samsun’da şüpheli kadın ölümü
15:35 Sancar’dan 6’lı masaya ortak aday şartı
14:39 EYT mağdurları: Yeni formül kabul edilemez
14:32 PYD’den BM’ye: Hava sahasını Türk uçaklarına kapatın
13:42 ÖHD: Barış için Öcalan üzerindeki tecridin kaldırılması zorunludur
13:40 Bilirkişi raporu: Müslime Yağal tecavüzden sonra öldürüldü
13:39 Kabil'deki patlama sonrası Afganistanlı kadınlardan BM'ye çağrı
13:01 Diyarbakır’da gözaltına alınan 10 kişi serbest
12:56 78'liler Girişimi 1. Çalıştayı Suruç'ta yapıldı
12:45 Asrın Hukuk Bürosu, İmralı’daki tecride karşı kamuoyunu duyarlı olmaya çağırdı
12:32 Bagok’ta askeri operasyon başlatıldı
12:05 Şenyaşar ailesi: Taleplerimizi daha fazla ertelemeyin
12:05 AYM, tutuklunun ziyaret hakkının engellenmesini hukuka aykırı buldu
11:31 Şehba ve Şêrawa hedefte: 4 yılda 26 kişi katledildi
11:10 Sancar’dan Kürt partilerine ziyaret: Demokrasi İttifakı’nı 25 Ağustos'ta açıklayacağız
10:01 Baram: Türkiye uluslararası hukuku ihlal ediyor
09:43 ‘Hasta tutsakların özgürlüğü için halk ayağa kalkmalı’
09:29 ‘OBB kente ihanet ediyor’
09:09 Savaşa karşı İstasyon Meydanı’nda buluştular: Çözüm HDP’de
09:08 Özuğurlu: Türkiye’nin operasyon yapması kolay görünmüyor
09:06 5 milyon harcanan mesire alanı harabeye döndü
09:03 Gazeteci Argentieri: Uluslararası halk hareketi olursa hava sahası kapatılır
09:03 ‘İktidarın HDP’li kadın vekillere dönük özel bir uygulaması var’
09:03 Fazladan ölümler resmi Kovid-19 vefatlarının 10 katı
09:01 AKP'li belediye 5 yıl önceki değer ile evleri kamulaştırıyor!
09:01 Rîsor’da ağaç kıyımı için yeni yollar yapılıyor
09:00 Mercan Erkol’ün cenazesi 6 yıldır ailesine verilmiyor
09:00 07 AĞUSTOS 2022 GÜNEMİ
07:41 Kemal Kurkut Futbol Turnuvası’nda final
06/08/2022
22:33 Qamışlo’daki saldırıda 4 kişi hayatını kaybetti
22:22 Washington Enstitüsü: Barzani döneminde gazetecilere karşı ihlaller arttı
21:34 Buldan Muharrem Lokması etkinliğinde: Ortak mücadele etmeliyiz
21:18 Gençlerden ‘Öcalan’a özgürlük’ yürüyüşü
21:00 Meteoroloji’den 3 bölge için sağanak uyarısı
20:11 ODTÜ engel tanımadı: Devrim Stadyumu’nda mezuniyet
20:04 ‘BM Türkiye’yi Irak’tan çıkartacak karar almalı’
19:42 Kabil’de patlama
19:32 Qamişlo’da bir araca saldırı
19:23 Sancar Diyarbakır’dan mesajı verdi: Bu iktidarı göndereceğiz
18:49 Emniyete göre yüzde 98 engelli tutuklu ‘toplum güvenliği için tehlikeli’!
18:20 İstasyon Meydanı’ndan iktidara: Çözüm Soçi’de değil Öcalan’ın özgürlüğünde
17:56 Çözüm Biz’de: Faşizm yıkılacak, özgürlük kazanacak
17:43 Erdoğan: Yüzde 11’lik büyüme ile G20 ülkeleri içinde ilk sıraya yerleştik
17:37 Binler İstasyon Meydanı’na akın ediyor: Çözüm Biz’de
16:01 Tutuklu gazetecilere verilen ödül DFG’ye takdim edildi
16:00 F Oturumu’nda Aysel Tuğluk’a özgürlük istendi
15:46 Türkiye 9 kez kimyasal silah kullandı 20 kez de bombaladı
15:45 Kadın Kooperatifi’nden çiftlik için destek çağrısı