Urfa’da arazi anlaşmazlıkları artı, AKP’liler taraf oluyor!

img
URFA - Urfa’da her yıl birçok aile veya kişiler arasında arazi anlaşmazlığından kaynaklı silahlı kavga yaşanıyor. Çoğu kez ölümle sonuçlanan olaylara AKP’li yöneticiler ve milletvekillerinin taraf olduğu ileri sürüldü. 
 
Urfa’da her yıl arazi anlaşmazlığı gerekçesiyle çıkan olaylarda birçok kişi yaşamını yitiriyor veya yaralanıyor. Çoğu zaman akraba olan aileler arasında çıkan kavgalarda uzun namlulu silahlar kullanılırken, bireysel silahlanmanın yüksek olduğu kentte herhangi önleyici bir müdahale yapılmıyor. Kenette yaşanan sorunlar adliye binalarından mahkemeden çok “siyasi aktörlerin müdahalesi” ile çözülmeye çalışılıyor.  
 
Haliliye ilçesi Eğerkıran Mahallesi’nde bulunan 2 bin 600 dönüm tarımsal arazinin müşterek arazi olması sebebiyle Muratoğlu ve Altun aileleri arasında uzun yıllara dayanan bir husumet başladı. Söz konusu arazi 1985 yılında düzenlenen “Rızai Taksim” ile paylaşımı yapıldı. Bu anlaşmaya göre arazilerin kullanımı 2016 yılına kadar devam etmiştir. Ancak 2016 mahallede tapulaştırma çalışmasının başlamasıyla aileler arasında husumet başladı. 2016 yılından bu yana aileler arasında silahlı çatışma dahil bir kez olaylar yaşandı. Mahallenin küçük olmasına rağmen her gün yaşanan olaylara karşı herhangi bir güvenlik önlemi alınmadığı için, 13 Ağustos’ta yaşanan silahlı çatışmada M.A. isimli bir kişi yaşamını yitirdi. Ölümlü bir çatışma sonrası mahallede gerekli önlemler alındı ancak olay kent merkezine taşındı. Dün Eyyübiye ilçesinde bir aracın taranması sonrası 35 yaşlarındaki Ahmet S. yaşamını yitirdi. Olay yaşanmadan önce birçok kişi ve siyasi parti temsilcisi gerekli önlemlerin alınması için çağrı yapmıştı. 
 
JANDARMANIN YANINDA SALDIRI
 
Benzer bir olay Bozova Dengizbaci Mahallesi’nde yaşandı. Amca çocukları olan Yıldırım ailesi tarafları arasında 2 Ağustos’ta arazi anlaşmazlığı gerekçesiyle çıkan olayda silah kullanıldı ve 3 kişi yaralandı. Olay günü Fevzi Yıldırım kendisine ait fıstık bahçesinde ağaçların kırılması üzerine jandarmaya ihbarda bulundu. İhbarın ardından Yıldırım jandarmaların yanında husumetli olduğu kuzenleri V.Y., H.Y., Y.Y.,ve M.Y., tarafından silahlı saldırıya uğradı. Kalaşnikof olarak adlandırılan AK47 ve pompalı silahların kullanıldığı çatışmada Yıldırım ağır yaralandı. Yaralanan Yıldırım kendisini savunmak için husumetli olduğu kuzenlerinden H.Y.'nin başında kürekle vurdu. Olay jandarma tarafından tutanak altına alındı. Arazide yaşanan olaydan yarım saat sonra Fevzi Yıldırım, kardeşleri ve babasının mahallede bulunan çocukların bahçede bulunduğu bir esnada evleri V.Y., tarafından uzun namlulu silahlarla tarandı. Kimsenin yara almadığı saldırıda eve 30'dan fazla mermi isabet etti. Ancak olaydan 3 gün sonra hastanede tedavi olurken gözaltına alınan Fevzi Yıldırım "Kasten öldürmeye teşebbüs" iddiasıyla tutuklandı. Uzun namlulu silahlarla saldırı gerçekleştiren H.Y.'nin hastanede tedavisi devam ettiği gerekçesiyle hakkında bir işlem yapılmazken, saldırıda yer alan diğer kişilerin yakalanmadığı öğrenildi. 
 
OLAYIN ARKASINDA AKP’Lİ YILDIZ MI VAR?
 
Taraflar arasında geçen yıl yine aynı tarihlerde silahlı çatışma yaşandığı öğrenildi. AKP yönetici ve milletvekillerinin araya girmesiyle saldırıyı gerçekleştiren ve bugün firari olan şahısların yakalanmadığı ileri sürülüyor. Saldırıyı gerçekleştiren tarafların, 14 Haziran 2018 tarihinde Şenyaşar ailesinin 3 ferdinin öldürüldüğü katliama neden olan AKP Milletvekili İbrahim Halil Yıldız tarafından korundukları öne sürüldü. Saldırıya maruz kaldıktan sonra yaralı halde tutuklanan Fevzi Yıldırım’ın kardeşi Halil Yıldırım yaşananları, arazi anlaşmazlıklarına siyasi aktörlerin müdahalesini anlattı. 
 
‘ÇOCUKLARA ŞANS ESERİ BİR ŞEY OLMADI’
 
Fıstıklarının kırılmasından sonra olay yerine jandarma çağırdığını belirten Yıldırım, şunları anlattı:“Araziye jandarmayla birlikte gittik. Araçtan inmemiz ile birlikte abimin olduğu taraftan silah sesleri geldi. Abim Feyzi Yıldırım, kuzenlerim tarafından çapraz ateşe alınarak yaralandı. Ardından V.Y., aracının içinde bize doğru uzun namlulu silahla ateş etti. Jandarmalar bunları gördü ve kayıt altına aldılar. Bu esnada araziden 700 metre uzaklıkta bulunan evlerimizin olduğu tarafta silah sesleri geldi. V.Y., olay yerinden ayrılarak bizim evi uzun namlulu silahla ateş altına almış, eve birçok mermi isabet etti. Şans eseri evde ve bahçede olan çocuklara bir şey olmuyor. V.Y., olaydan sonra yakalanmadı ve hala kaçaktır.” 
 
‘SİYASİ MÜDAHALE’
 
Olayda yasak olan uzun namlulu silah Kalaşnikof kullanıldığının altını çizen Yıldırım, “Abim Feyzi Yıldırım jandarmaların yanında saldırıya uğradı. Abim 3 gün sonra hastaneden apar topar adliyeye götürülerek tutuklandı. Kararı veren hakim 4 saate karar verdi. Birçok kez savcıyla görüştükten sonra karar verildi. Abim mağdur ve yaralı, yaralı halde cezaevine gönderildi. Jandarma tutanağı var. Abimi vuran H.Y., kürekle yaralandığı gerekçesiyle hala hastanede tedavi altında. Araştırdık siyasi bir müdahale var. Herhangi bir hayati tehlikesi de söz konusu değil. Cezaevine girmemek için hastanede yatırılıyor ama abim yaralı tutuklandı” diye konuştu. 
 
‘NE ZAMAN URFA’YA ADALET GELECEK?’
 
AKP’li siyasetçilerin yargıya müdahale ettiğini söyleyen Yıldırım, “AKP yöneticisi olan kişiler bizzat bize söyledi. Bu bizi üzmüştür. Yargıya kimse müdahale etmemeli. Evimiz tarandı, abim yaralandı, jandarma tanıktır. Mağdur olan biz olmamıza rağmen cezaevinde yarası ile birlikte tutuklu olanda biziz. Adalet istiyoruz. Ne zaman Urfa’ya adalet gelecek? Biz ne zaman adalete güveneceğiz? Olayı gerçekleştiren şahıslar dışarıda elini kolunu sallayarak geziyor. Talebimiz kimsenin yargıya müdahale etmemesidir. Siyasi güç kullanılarak gerçekler çarptırılıyor. Bizim oylarımız ile Meclis’e giren kişilerin maaş alıp bizim verdiğimiz halk gücünü bize karşı kullanmasınlar. Herkes kendi işini yapsın” ifadelerini kullandı. 
 
‘DELİLER YOK EDİLDİ’
 
Geçen yıl aynı tarihlerde yine saldırıya maruz kaldıklarını savunan Yıldırım, devamında şunları söyledi: “Geçen sene olayda kullanılan silah önce elimizdedir denilmesine rağmen deliller yok edildi. Siyasi müdahaleler ile deliller bir bir yok oldu. Aradan 13 ay geçmesine rağmen hala soruşturma tamamlanmadı. Aramızda bir arazi anlaşması var ve bu anlaşmanın bu kadar büyümesinin nedeni karşı tarafın siyasi gücü arkasına almasından kaynaklanıyor. Urfa’da birçok benzer olay yaşandı ve yaşanıyor. Siyasi güçler dahil olmadıktan sonra olaylar bağımsız yargı mercilerinden çözülüyor.” 

Diğer başlıklar

11:48 Roger Waters'tan Amini protestolarına destek
11:17 Leyla Xalid açlık grevine başladı
11:12 Lorena Lopez: Türkiye Abdullah Öcalan'ı serbest bırakmak zorunda
10:44 Yüksekova'da kayıp Necibe Yücedağ’dan 6 gündür haber alınamıyor
10:06 Dolarda hızlı yükseliş
10:00 Barış Grubu üyesi Tunç için hapis istemi
09:47 İran’da tutuklular açlık grevine başladı
09:45 Hakkari sanayi esnafı: Krizin sebebi AKP ve savaş politikalarıdır
09:34 TJA konferansının ardından: Kötülüğü kadın gücüyle yeneceğiz
09:27 Baskın Oran: Emek ve Özgürlük İttifakı ülkenin kurtuluş anahtarı
09:00 Erdoğan'ın 'manevi kızı' el koyduğu taşınmazı misafirhane yaptı
09:00 Akın Birdal: Her alanı Emek ve Özgürlük İttifakı'na dönüştürmeliyiz
09:00 26 EYLÜL 2022 GÜNDEMİ
25/09/2022
23:54 Amedspor’a maç soruşturması
23:37 İran’da 5,1 büyüklüğünde deprem
21:45 Amedspor Bursaspor’u 2-0 mağlup etti
21:27 HDP husumetli aileleri barıştırdı
21:12 Ermeni vekil Manukyan: Ermenistan böyle ihanet görmedi!
18:30 ŞanoWan Tiyatro Festivali 3’üncü gününde
18:15 'Savaş, göç, mültecilik kıskacında emek sempozyumu' sona erdi
17:44 Ölüm orucundaki Balaç yeniden cezaevine gönderildi
16:59 Sarıgazi Halk Festivali’nin yasaklanmasını protesto edenlere saldırı
16:56 Zihinsel engelli gençten 4 gündür haber alınamıyor
16:27 ‘En güçlü özsavunma aracı örgütlülüktür’
16:10 TJA Kadın Konferansı'nın sonuç bildirgesi: Hedef Öcalan’ın özgürlüğü
15:51 Halkın Hukuk Bürosu: Balaç'ın nerede olduğunu bilmiyoruz
15:39 Hatice Ay’ın ailesine taziye ziyareti
14:40 Tekirdağ'da HDP'ye yoğun ilgi
14:29 İran'da protestolar 9’uncu gününde
13:56 İtalya'da Jîna Mahsa Amini eylemi
13:33 Sancar: Alternatif biziz, umut bizde
13:21 Aydeniz: Öcalan’ın özgürlüğü için mücadeleyi büyütelim
12:53 Buldan: Yüreğimiz Jîna Amini için direnenlerin yanında
12:45 ÖHD kurulu hasta tutuklulara atfedildi
12:06 TJA'nın konferansı 2’nci gününde: Gücümüzü tarihimizden alıyoruz
11:31 Şenyaşar ailesi: Erdoğan, Urfa’daki zulmü neden görmüyor?
11:26 TJA Sözcüsü Ayşe Gökkan: Tecrit kırılana kadar direneceğiz
10:56 Akre ve Amêdiyê’ye hava saldırısı
10:37 TJA Kadın Konferansı: Kadınlar sisteminizi yerle bir edecek
10:33 Abdullah Öcalan'dan 18 aydır haber alınamıyor
10:14 Hasta tutuklu Yapıcı'nın infazı yakıldı
09:57 Tutukluların temel ihtiyaçlarına ‘müfettiş’ engeli
09:23 Derik’teki kazanın bilirkişi raporu: Şoförler suçlu, Cengiz Holding kusursuz!
09:12 Kadınlar Abdullah Öcalan’ın özgürlüğünde ısrarcı
09:11 TJA'dan 4’üncü Kadın Konferansı
09:11 ‘Jin, jiyan, azadî’ kadın felsefesine dönüştü'
09:09 Antalya S Tipi Cezaevi'nde tutukluya ölüm tehdidi
09:08 Heykeltraş Orhan: Her sorun sanatçının belleğinde yer edinmeli
09:07 Konserleri yasaklanan Akkaya: 90’lı yıllara döndük
09:07 Mehmet Emin Özkan’ın kızı: Telefonu tutamadığı için iletişim kuramadık
09:01 Gazeteci Mehbub: Rojava’daki devrim İranlı kadınlara ilham veriyor
09:00 25 EYLÜL 2022 GÜNDEMİ
24/09/2022
23:30 Gençlerden Abdullah Öcalan’a özgürlük yürüyüşü
23:21 Şarkılarını Jina Mahsa Amini için söyledi
22:35 ŞanoWan Tiyatro Festivali Serbaz ile devam etti
21:19 Gençler Jina Mahsa Amini için yürüdü
20:17 Kadınlardan Rojhilat isyanına ortak olma çağrısı
19:39 Annesi Aliye Kiye’yi Kürtçe kilamlarla uğurladı
18:45 İran Bradost’u bombaladı
18:40 İran’da katledilenlerin sayısı 54’e yükseldi
18:29 Jina Amini’nin katledilmesi Hewler’de protesto edildi
17:55 Hacer Sucin son yolculuğuna uğurlandı
17:36 Ermenistan’ın MİT’e teslim ettiği Çiçek’in ailesi: Çocuğumuzdan haber alamıyoruz
17:27 Türkdoğan: Otoriter politikalar göçe zorluyor
16:58 ‘Mülteciler insani olmayan koşullarda tutuluyor’
16:46 Pink Floyd üyesi Roger Waters'dan Jina Amini mesajı
16:45 MKGP ve DFG’den İran rejimine: Gazetecileri serbest bırakın
16:36 F Oturumu: Hüseyin Durmaz tahliye edilsin
16:31 Anter: Kitabı okuyanlar Apê Musa’nın bilinmeyen yanlarını öğrenecek
16:18 Emek ve Özgürlük İttifakı: Ortak mücadele demokratikleşmenin adımı olacak
16:02 İranlı aktivist Hossein Ronaghi ve avukatları tutuklandı
15:52 Emek ve Özgürlük İttifakı ‘Yol Haritası’nı açıkladı: Çözüm için geliyoruz
15:40 Savaşa karşı sempozyum: Mültecilere nefret söylemine çözüm bulunamıyor
15:39 Hasta tutuklu Yusufoğlu’nun hastane sevkleri yapılmıyor
15:20 Cumartesi Anneleri: Son kayıp bulunana kadar mücadeleye devam edeceğiz
15:16 DEVA Partisi’nden Aslan: Kürtlerin oyunu alamayan cumhurbaşkanı seçilemez
15:12 Amedspor taraftar grupları yurttaşları maça davet etti
15:10 ‘KHK’lar gidene kadar mücadeleye devam edeceğiz’
15:00 Akkaya’dan konser yasağına tepki: Şarkı söylemeye devam edeceğim
14:58 Kadınlar meydanlarda: Özgür dünyayı birlikte inşa edeceğiz
14:55 ‘Cezaevindeki ölümler siyasi cinayettir’
14:55 Eşini katleden polis öldü
14:46 Bitlis Cezaevi’nde ilaçların kullanma tarihinin geçtiği tespit edildi
14:32 Eğitim emekçilerinden kariyer sınavı tepkisi
14:24 Rejim güçleri İranlı aktivist Ronaghi’yi darp etti
14:20 Eğitim Sen’den çağrı: ÖMK İptal edilsin
14:08 TÜM BEL-SEN’den Sayıştay’a: Usulsüzlükleri, yolsuzlukları yargılayın
13:46 Ermenistan teslim etti, MİT ‘operasyonla yakaladık’ dedi
13:06 Ereğli Yüksek Güvenlikli Cezaevi’nde tutuklular tekli hücrelerde tutuluyor
13:04 Xwebûn Gazetesi’ne el konulmasına tepki: Yazmaya devam edeceğiz
13:03 KNK, PJAK ve KODAR İran’daki gelişmeleri değerlendirdi
12:35 Zeliha Durmuş’u katleden erkek tutuklandı
12:33 Cizre’de bir polis eşini öldürdü
12:02 Sucin ve Kiye’nin cenazeleri ailelerine verildi
11:27 Şenyaşar ailesi: Bu gücün karşısında duranlar kaybedecek
11:26 Avukat Yılmaz: Abdullahı ülkesine geri gönderilirse, öldürülecek
11:01 İran’da direniş yayılıyor: Kürt kenti Şîno'da polis sokaklardan çekildi
10:59 Araçları karakolun yanında bulunan çift 25 yıldır kayıp!
10:37 Doğanoğlu: Zaman aşımı uygulaması hukuk güvenliğini ihlal ediyor
10:20 İran’daki protestocular: Tek talebimiz rejim değişikliği