Gazeteci Evren: Kadınlar özgürlüğe yakın

  • kadın
  • 19:05 27 Kasım 2022
  • |
img

KOCAELİ - DAD panelinde konuşan gazeteci Kibriye Evren, kadınların özgürlüğe yakın olmalarından kaynaklı AKP’nin hedefinde olduğuna işaret ederek, “Mücadeleyi, ‘jin, jiyan, azadî’ felsefesiyle ileriye taşıyacağız” dedi. 

Demokratik Alevi Dernekleri (DAD) Kadın Meclisi, 25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü kapsamında Kocaeli Gebze’de bulunan Ana Fatma Cemevi’nde panel düzenledi. Moderatörlüğünü DAD eski Eşbaşkanı Nergis Güzel yaptığı panele, çok sayıda Alevi kadının katılırken, salona “İnancımızla Örgütleniyor Direncimizle Özgürleşiyoruz” pankartı asıldı.
 
JÎNA VE NAGİHAN ANILDI
 
Jîna Emînî ve Nagihan Akarsel nezdinde tüm katledilen kadınlar için yapılan saygı duruşuyla başlayan panelin açılış konuşmasını moderatör Nergis Güzel yaptı. Güzel, her gün kadınların katledildiğine işaret ederek, İstanbul Sözleşmesi’nden çekilme kararının ardından kadın kazanımlarının daha fazla hedef alındığı ve katliamların hızla artığını söyledi. 
 
10 YILDA 2 BİN 500 KADIN KATLEDİLDİ
 
Gazeteci Kibriye Evren, son 10 yılda 2 bin 500’den fazla kadının katledildiğine dikkati çekerek, kadınların en çok aile içerisindeki erkekler tarafından katledildiğini ifade etti. Evren, “Verilerden de görüyoruz ki temel eğilmemiz gereken konu aile içerisindeki şiddet. Çünkü aile içerisindeki şiddet, toplumsal şiddeti de kendi içerisinde doğuruyor. AKP son dönemde bir aile yasası çıkarmaya çalışıyor, bunu yaparken bir yasayla da başörtüyü güvence altına almaya çalışıyor. Kadınlar şunu söylüyor; ‘Bizim yaşam ve giyim tarzımız siyaset üstü bir durum. Bunun kararını kadınlar verir.’ Devlet günümüze kadar tek bir cinsiyet üzerinden yönetilmiş. Hiç kimse de kendi iktidarını bir başkasına devretmek istemez. Erkek zihniyeti tarafından şekillenmiş baskıcı, ötekini görmeyen bir yaklaşımla hem aile kurumuna bir bakış açısı var hem de bir yönetim tarzı var” şeklinde konuştu.
 
TUTUKLU KADIN GAZETECİLER  
 
Evren, AKP’nin “tek millet ve tek bayrak” söylemlerine işaret ederek,  “Bir torba yasası çıkarıyor, içerisinde Alevilere dair hiçbir şey yok. Aleviliğin laik, eşitlikçi yönünü görmeyen bir yaklaşım var. Aleviler bu yasaya karşı. AKP, ‘erkek ve Sünni’ olacak diyor. DAD ve biz gazeteciler buna karşı mücadele veriyoruz” dedi. 
 
Evren, son aylarda tutuklanan 25 özgür basın çalışanından 10’unun kadın olduğunu hatırlatarak, “AKP’nin bu kadar yönelmesinin nedeni, kadınların özgürlüğe daha yakın olmalarından kaynaklı” diye kaydetti.  
 
25 KASIM
 
Evren, 25 Kasım eylemlerinde yaşanan engellere işaret ederek, şunları söyledi: “AKP, bu 10 günde neredeyse hiçbir yerde kadınların sokağa çıkmasına izin vermedi. 500’e yakın kadın gözaltına alındı, kadınların ayağı kırıldı, şiddet gördüler. Neden; Kadınlar, erkek egemen şiddete karşı sokaklara çıktı, AKP zihniyetini teşhir ettiler. ‘Artık bizler, bir kadının daha katledilmesini kabul etmiyoruz’ dediler.” 
 
AKP döneminde kadın katliamlarının önünün daha da açıldığını söyleyen Evren, “Taksim’de gösterdiği şiddet erkeklere şunu söylüyor, ‘Sokağa çıkan kadınlara şiddet uyguluyorum, söz söyledikleri, kendi özgürlüklerini elde ettikleri, ekonomik olarak kendi ayakları üzerinde durduğu için ben katlediyorum’ diyor. Kürdistan’da, İstanbul’da, Ankara’da, İzmir’de gördüğümüz erkek-devlet şiddeti böyle okumalıyız” ifadelerini kullandı. Evren, şiddet uygulayanların cezasızlık politikasıyla korunduğunu ifade etti. 
 
‘JÎNA EMÎNÎ’ DİRENİŞİ
 
Evren, geçmiş yıllarda katledilen kadınları anarak, katliamlarla kendilerine,  “Sizler evlerinizde oturacak, eşlerinize köle olacaksınız, biz de sizi yöneteceğiz. Paranız olmayacak, bizim elimize bakacaksınız” mesajı verildiğini kaydetti. Evren, bu durumu kabul etmediklerini vurgulayarak, “İki ayı aşkın bir süredir İran’da bir direniş var. Saçının bir teli göründüğü için ‘ahlak bekçileri’ tarafından katledilen Kürt kadın Jîna Emînî için bugün İran’da iki ayı aşkın süredir kadınlar mücadele içerisinde. Orada bir devrim yürütülüyor” dedi. 
 
JIN, JIYAN, AZADÎ
 
“Jin, jiyan, azadî” sloganının devrimin temel sloganı olduğunu dile getiren Evren, kadınların “Ya özgür olacağız ya da öleceğiz” mesajı verdiğini ifade etti. Kadınların İran’da gelişen kadın devriminden güç aldığını söyleyen Evren, “Dolayısıyla bizim bundan sonra yapmamız gereken, erkek egemen zihniyete karşı nerede olursak olalım mutlaka sokağa çıkmalıyız. Evdeki erkek şiddetine karşı sessiz kalmamalıyız. Bu şiddete karşı bulunduğumuz her yerde örgütleneceğiz. Kadınlar birleşirse, ortak mücadele yürütür ve alanlara çıkarsa erkek egemen devlet, AKP zihniyetine karşı mücadele yürütebiliriz. Kürt özgürlük hareketi öncülüğünde, ‘jin, jiyan, azadî’ felsefesiyle mücadeleyi ileriye taşıyacağız” diye konuştu. 
 
‘ŞİDDETE KARŞI DESTEK ALINMALI’
 
Kadın Zamanı Derneği’nden Uzman Psikolog Aynur Ayhan, örgütlü mücadele içerisinde yer almanın kadınların rehabilitasyon dönemine katkıda bulunduğunu söyledi. Ayhan, ardından yaptığı sunumla şiddet kavramlarını anlattı. Şiddet türleri arasından en belirgin ve ağır olanın psikolojik şiddet olduğunu ifade eden Ayhan, psikolojik şiddette sistematik olarak nefret söylemlerinin bulunduğunu kaydetti. Ayhan, tüm şiddet türlerine karşı dernek olarak kadınlara nasıl bir destek sunabileceklerini anlattı. Ayhan, kadınların maruz kaldığı şiddete karşı yalnız olmadığını ve bu süreçte mutlaka kadın örgütlerinden destek almaları gerektiğini vurguladı.
 
ALEVİ KADINLARIN DİRENİŞİ 
 
DAD İstanbul Eşbaşkanı Dilber Aslan ise, kadınların hayatın her alanında şiddete maruz kaldığını, Alevi kadınların daha fazla şiddete maruz kaldığını söyledi. Cumhuriyet kuruluşunda Alevilerin hiç düşünülmediğine dikkati çeken Aslan, “Alevilik hiçbir zaman görülmedi, yok sayıldı. Bunun acısını çok fazla çektik, hala da çekmeye devam ediyoruz” dedi. Aleviliğin giderek asimile edildiğine vurgu yapan Aslan, kendi çabaları ve direnişleriyle kültürlerini ve varlıklarını korumaya çalıştıklarını ve koruyacaklarının altını çizdi.  
 
TÜRKİYE SALDIRILARINA TEPKİ 
 
DAD İstanbul Yönetim Kurulu üyesi Özgül Topal da konuşmaların ardından, yaptığı açıklamayla Türkiye’nin Kuzey ve Doğu Suriye kentlerine saldırılarına tepki gösterdi. Topal, saldırıları “Türkiye’nin Rojava Devrimi ve kadın mücadelesine dönük açtığı savaş” olarak yorumladı. “Kobanê düşmedi, düşmeyecektir. Halkların iradesini kıramayacaklar” diyen Topal, şunları söyledi: “Kürt’e karşı tutum değişmemiştir. Biz yaşamı kuran kadınlar olarak biliyoruz ki savaşın kazananı olmaz. Yolumuz barışın, güneşin yoludur. DAİŞ’e karşı direnmeyi seçen Kürt, Êzidî, Alevi, Asuri halklar direnmeye devam edecek. Sizi halklara karşı yürüttüğünüz bu kirli savaşa son vermeye çağırıyoruz. Savaşlara hayır, barışa hemen şimdi.”
 
Panelin ardından lokma dağıtıldı.  
 

Diğer başlıklar

15:08 Büyük Özgürlük Yürüyüşçüleri 'özgürlük' mitinginde
15:03 Bayındır: Çözüm istiyorsanız muhatap Abdullah Öcalan'dır
14:44 Esenyurt'ta 'Demokrasi ve Özgürlük' mitingi | CANLI
13:58 Gültan Kışanak’tan kadın gazetecilere mektup
13:49 Binler ‘Özgürlük ve Demokrasi’ mitingine akın ediyor
13:43 Alevi konferansı: Asimilasyon politikaları farklı yöntemlerle devrede
12:58 Efrîn'de bir kişi daha kaçırıldı
11:33 Bakırhan: Kerboran'a yoksulluktan başka ne verdiniz?
11:06 Tepkiler üzerine mermer ocağı iptal edildi
10:32 Jin Dergi'nin bu haftaki konusu eşit temsiliyet ve eşbaşkanlık
09:30 Abdullah Öcalan’ın avukatı: CPT’nin tavrı tecridi derinleştiriyor
09:18 Tutsakların eylemi üçüncü ayını geride bıraktı
09:16 KDP’nin alıkoyduğu gazeteciden 124 gündür haber yok
09:15 STÖ’ler Kürt sorununun çözümüne dair ne düşünüyor?
09:14 Rohat Aktaş’ın annesi: Onlar baharımızın en güzel çiçekleriydi
09:14 Beraat kararı verilmişti: Başka çocukları da taciz ettiği ortaya çıktı
09:11 Abdullah Öcalan'dan 36 aydır haber alınamıyor
09:09 Tutsak Abi'nin tahliyesi 15 ayda 5 kez engellendi
09:06 Müftüoğlu'nun duruşması 29 Şubat'ta: Hukuksuzluk son bulmalı
09:05 İngiltere’den Adalet Nöbeti’ne desteğe geldi
09:00 25 ŞUBAT 2024 GÜNDEMİ
24/02/2024
23:28 Lübnan Hizbullahı İsrail’e ait askeri noktaları vurdu
22:24 Ankara Dayanışma Akademisi’nin panelinde ‘Belirsizlik Çağı’ vurgusu
21:30 DAD, Hızır Cemi düzenledi
20:05 Akdeniz’de meşaleli büro açılışı
19:47 DEM Parti’nin Başakşehir adayları tanıtıldı: Kazanacağız
18:51 Şirnex’te gözaltına alınanlar serbest bırakıldı
18:48 Cizîr’de gençlerden sloganlar eşliğinde yürüyüş
17:48 DEM Parti Bedlis eşbaşkan adayları halkla buluştu
17:42 Bakırhan Cizîr’de: Kürt sorununu çözmek isteyenlere adres veriyoruz, tecridi kaldırın!
17:42 Sit alanına yapılmak istenen proje için bilirkişi incelemesi
17:26 Kuzey ve Doğu Suriye’de 8 Mart'ın startı verildi
17:16 Barış Akademisyeni Şık görevine iade edildi
17:06 Toplumsal Tecrit ve Hapishaneler: Tecrit özgür sandığımız mekanlarda yaşanıyor
17:03 Adalet Nöbeti: Tecrit insanlık suçudur, son verilsin
17:01 Adana'da 4 tutsak sürgün edildi
16:39 Birdal: Barış olmazsa bizleri büyük bir tehlike bekliyor
16:18 Milletvekili Koca: Anadil hakkı için mücadele edeceğiz
16:07 Emekliler: Kırmızı kartı göstermemize az kaldı
15:44 DEM coşkusu kent kent yayılıyor
15:22 Şirnex’te 6 kişi gözaltına alındı
15:21 Rapor: 2023'te Ege bölgesinde 515 kadın hak ihlaline maruz kaldı
15:14 Esenyurt’ta yurttaşlar özgürlük mitingine davet edildi
15:08 TJA Êlih ve İzmir'de 8 Mart startını verdi: Rabe, dem dema azadîya jina ye
15:04 Gözaltına alınan Tuşba Belediye Eşbaşkan adayları serbest bırakıldı
14:56 ‘Ağır hasta tutsak Aladağ ve Gömi serbest bırakılsın’
14:27 Gözaltında kaybedilen 4 kişinin akıbeti soruldu
14:20 KHK eylemi 87’nci haftasında: Karara rağmen göreve iade edilmiyorlar
13:43 29 yıldır oğlunu arıyor: Unutmadık, buradayız!
13:17 Amed’de ‘Kürt sorununa çözüm’ toplantısı
13:16 Gazeteci Cengiz Altun mezarı başında anıldı
13:09 Hatimoğulları: Kayyımlar gidecek, demokrasi gelecek
12:46 Ezgi Zerkin'in katili ölü bulundu
12:26 Aram Yayınevi'nden 4 yeni kitap
12:25 TJA, 'Jin Jiyan Azadî ile 8 Mart’a Doğru' şiarıyla alanlarda olacak
12:06 Asrın Hukuk Bürosu: CPT’nin İmralı'yı ziyaret etmemesi kabul edilemez
12:02 Bakırhan Şirnex'te: Sayın Öcalan'ın iradesini dikkate alarak tecridi kaldırın
12:00 Temelli’den CPT’ye tepki: Çizilen sınırlarda insan hakkı mücadelesi yürütülemez
10:04 Rojnews editörü Ahmet 123 gündür KDP istihbaratının elinde
09:47 ‘Öcalan’a özgürlük’ talebiyle 90 gündür açlık grevindeler
09:45 Wan’ın eşbaşkan adayları: Seçimlere 50 yıllık direniş ruhuyla hazırlanıyoruz
09:33 Dr. Berwarî: Türkiye’nin Irak’ta artan trafiği Kürtlerin kazanımlarına karşıdır
09:27 Sanatçı Taşdoğan: Kuşa başka dilde öt denilebilir mi?
09:26 Silopiya'da 'Sanatsal Etkinlikler' programı başlıyor
09:25 ‘Özgürlük ve Demokrasi Mitingi’ne çağrı: Biz kazanacağız
09:23 Tilqebîn eşbaşkan adayları: Halkın sorunlarını halkla çözeceğiz
09:12 Av. Adıbelli: İmralı kapılarının açılmasıyla ülke refaha erecek
09:09 DEM Parti’nin Dihê adayları: Bizim olanı almaya geliyoruz
09:05 Yargıtay, Zafer’leri karıştırdı: Olmayan beyana dayanarak mahkumiyet verdi
09:01 Av. Kılıç: Her şüpheli ölümünün arkasında şiddet var
09:00 24 ŞUBAT 2024 GÜNDEMİ
23/02/2024
23:51 İzmir Halkevi'nden MA'ya zeytin ağacı
23:16 Uçar: Kürt halkının yüzü Abdullah Öcalan’ın paradigmasına dönük
23:09 Türkiye’ye gelen CPT heyeti İmralı Adası’nı ziyaret etmedi
20:41 Tutar Apartmanı davasının tek sanığı yakalandı
19:07 Antalya'da bir avukat tutuklandı
18:47 İstinaf, H.K.G davasında cezayı az bularak kararı bozdu
17:35 ‘Size barış getirdik’ diyen AKP’li adaya: Barış nerede, ekmek 10 lira!
17:08 Mitinge davet: Abdullah Öcalan’ın özgürlüğünü sağlamak zorundayız
17:01 DEM Parti'nin kent kent seçim çalışması
16:54 ÇHD’li avukatlar sevk edildi
16:52 Bakırhan: Kürt sorunu Roboski, Uludere ve 33 kurşundur
16:29 Bayındır: Bu bir özgürlük meselesidir
15:38 Adalet Nöbetini tutan aileler Öcalan’ın özgürlüğünü talep etti
15:37 Erkek şiddeti: 3 kadın katledildi
15:35 Gemlik'te 4.1 büyüklüğünde deprem
15:32 Farqîn’de patlama: 1 kişi yaşamını yitirdi
15:16 Şartlı tahliye edilen Mutlak Tozun yoğun bakıma alındı
14:30 Ege açlık grevi raporu: Sağlığa erişilemiyor, disiplin cezaları veriliyor
14:00 DBB’de işçilerin ‘ek protokol’ talebi görmezden gelindi
13:45 Hatimoğulları: 31 Mart zaferini DEM’li çay ile kutlayacağız
13:21 ‘Barış sürecinde kadın hakikati ve tecrit sorunsalı’ paneli düzenlenecek
13:14 Bakırhan: Bu dağları ne İskender ne Persler geçti, hırsızlar asla geçemez
13:10 Mera ve tarım arazilerine GES kuruluyor
13:07 YÖK’ten Boğaziçi Üniversitesi Rektörü İnci hakkında inceleme
11:50 Amed Şehir Tiyatrosu Mart ayı programı
11:22 'Kendimizi ve kentlerimizi yeniden inşa edeceğiz'
11:18 Sêwereg'de bir kadın katledildi
11:02 Qileban’da koruculara 'operasyon' baskısı
10:38 Ailelerden İmralı’ya gitmek için başvuru
10:37 Alıkonulan gazeteciden 122 gündür haber yok
10:16 Cezaevlerindeki açlık grevi eylemi 89’uncu gününde
09:42 AKP’li aday seçime ‘hırsızlıkla’ başladı
09:32 Katledilen gazeteci Altun’un annesi: Kalemi yerde kalmadı
09:05 Özbingöl: 8’inci Yargı Paketi siyasi sürece hizmet eden bir argüman
09:04 Öğrenciler ‘müze’ kararından vazgeçilmesini istiyor
09:02 Özgürlük ve Demokrasi Mitingi hazırlıkları sürüyor
09:01 Kayyımla mahkemelik olan yurttaş evinden çıkarılmak isteniyor
09:00 İsveçli siyasetçi Karlqvist: Abdullah Öcalan’ın konumu iyi anlaşılmalı
09:00 23 ŞUBAT 2024 GÜNDEMİ
22/02/2024
23:20 Murat Kurum Leman'ın kapağında: Nalet olsun içimdeki imar sevgisine
22:42 AKP’nin ardından MHP’de de toplu istifa
22:38 Şirnex’te şevbuhêrk düzenlendi
20:26 Wan’da Dünya Anadil Günü etkinlikleri
19:59 DEM Parti Bursa’da eşbaşkan adaylarını açıkladı
19:07 Silivri Cezaevi’nde 25 tutsak sürgün edildi
18:43 İstanbul Üniversitesi öğrencilerinin protestosu sürüyor
18:40 AKP’nin İBB adayı Kurum hakkında suç duyurusunda bulunulacak
18:19 Cumartesi Anneleri 950'inci hafta eylemi nedeniyle yargılanacak
18:18 Tuncel’den Kışanak ve Türkdoğan’a tebrik mesajı
18:03 Fransa’daki Kürt gençlerinden CPT’de eylem
17:52 Cihanbeyli ve Kulu’da coşkulu büro açılışları
17:22 İHD'den Mülteci Raporu: Her yerde ayrımcılığa uğruyorlar
17:18 Beştaş ve Çepni'den Egîdê Cimo Müzik Okulu’na ziyaret
17:15 DEM Parti Sözcüsü: Seçmen taşıyanlara sesleniyoruz, kazanamayacaksınız!
17:06 Gençler Mêrdîn’den İmralı’ya mektup gönderdi
16:58 Gazeteci Gayıp’ın yurtdışı çıkış yasağına devam kararı
16:53 DEM Partili adaylar birçok kentte halkla buluştu
16:34 Adalet Nöbeti: İktidarın zulmüne karşı mücadelemiz sürecek
16:30 Sanatçı Metin Kahraman: Konser yasağına karşı davacı olacağız
15:33 AYM’den yeni Can Atalay kararı
14:53 Eski milletvekillerinin yargılandığı dava ertelendi
14:28 Bakırhan: Gever halkı sandıkta ders verecek
14:22 Merkez Bankası'ndan faiz kararı
14:20 Kayyım yönetimindeki DBB’de usulsüz kadrolaşma protesto edildi
14:19 Baro Başkanı Eren'i tehdit davasında davanın genişletilmesi talebi
13:51 Silopiya Belediyesi’nin Toplu İş Sözleşmesi imzalandı
13:48 Qers'te konuşan Hatimoğulları: Kürtçeyi yasaklayanlara oy yok
13:05 Gazeteci Ren’e dayatılan kelepçeli muayeneye takipsizlik
12:49 DEM Parti: Siyanürle altın arama yasaklanmalı
12:46 Serhat ve Karadeniz cezaevlerinde ihlaller arttı: Tecridi derhal kaldırın
12:13 Ceylan ve Alökmen'nin duruşması ertelendi
12:12 Gazeteci Pelin Özkaptan'ın yargılandığı davada mütala hazırlanacak
11:47 DEM Parti halk buluşmaları başlattı: İktidardakilerin başı seccadede aklı hilede!
11:26 Savcılık ve cezaevine İmralı başvurusu
11:10 Metîna Dağı bombalandı
10:19 Gazeteci Alağaş’ın duruşması ertelendi
10:01 AKP ve kayyımlar Bedlîs’i parsel parsel sattı
09:44 121 gün oldu: Gazeteci Ahmet’ten haber yok
09:44 Tutsakların ‘özgürlük’ eylemi 88’inci günde