Gazeteci Evren: Kadınlar özgürlüğe yakın

  • kadın
  • 19:05 27 Kasım 2022
  • |
img

KOCAELİ - DAD panelinde konuşan gazeteci Kibriye Evren, kadınların özgürlüğe yakın olmalarından kaynaklı AKP’nin hedefinde olduğuna işaret ederek, “Mücadeleyi, ‘jin, jiyan, azadî’ felsefesiyle ileriye taşıyacağız” dedi. 

Demokratik Alevi Dernekleri (DAD) Kadın Meclisi, 25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü kapsamında Kocaeli Gebze’de bulunan Ana Fatma Cemevi’nde panel düzenledi. Moderatörlüğünü DAD eski Eşbaşkanı Nergis Güzel yaptığı panele, çok sayıda Alevi kadının katılırken, salona “İnancımızla Örgütleniyor Direncimizle Özgürleşiyoruz” pankartı asıldı.
 
JÎNA VE NAGİHAN ANILDI
 
Jîna Emînî ve Nagihan Akarsel nezdinde tüm katledilen kadınlar için yapılan saygı duruşuyla başlayan panelin açılış konuşmasını moderatör Nergis Güzel yaptı. Güzel, her gün kadınların katledildiğine işaret ederek, İstanbul Sözleşmesi’nden çekilme kararının ardından kadın kazanımlarının daha fazla hedef alındığı ve katliamların hızla artığını söyledi. 
 
10 YILDA 2 BİN 500 KADIN KATLEDİLDİ
 
Gazeteci Kibriye Evren, son 10 yılda 2 bin 500’den fazla kadının katledildiğine dikkati çekerek, kadınların en çok aile içerisindeki erkekler tarafından katledildiğini ifade etti. Evren, “Verilerden de görüyoruz ki temel eğilmemiz gereken konu aile içerisindeki şiddet. Çünkü aile içerisindeki şiddet, toplumsal şiddeti de kendi içerisinde doğuruyor. AKP son dönemde bir aile yasası çıkarmaya çalışıyor, bunu yaparken bir yasayla da başörtüyü güvence altına almaya çalışıyor. Kadınlar şunu söylüyor; ‘Bizim yaşam ve giyim tarzımız siyaset üstü bir durum. Bunun kararını kadınlar verir.’ Devlet günümüze kadar tek bir cinsiyet üzerinden yönetilmiş. Hiç kimse de kendi iktidarını bir başkasına devretmek istemez. Erkek zihniyeti tarafından şekillenmiş baskıcı, ötekini görmeyen bir yaklaşımla hem aile kurumuna bir bakış açısı var hem de bir yönetim tarzı var” şeklinde konuştu.
 
TUTUKLU KADIN GAZETECİLER  
 
Evren, AKP’nin “tek millet ve tek bayrak” söylemlerine işaret ederek,  “Bir torba yasası çıkarıyor, içerisinde Alevilere dair hiçbir şey yok. Aleviliğin laik, eşitlikçi yönünü görmeyen bir yaklaşım var. Aleviler bu yasaya karşı. AKP, ‘erkek ve Sünni’ olacak diyor. DAD ve biz gazeteciler buna karşı mücadele veriyoruz” dedi. 
 
Evren, son aylarda tutuklanan 25 özgür basın çalışanından 10’unun kadın olduğunu hatırlatarak, “AKP’nin bu kadar yönelmesinin nedeni, kadınların özgürlüğe daha yakın olmalarından kaynaklı” diye kaydetti.  
 
25 KASIM
 
Evren, 25 Kasım eylemlerinde yaşanan engellere işaret ederek, şunları söyledi: “AKP, bu 10 günde neredeyse hiçbir yerde kadınların sokağa çıkmasına izin vermedi. 500’e yakın kadın gözaltına alındı, kadınların ayağı kırıldı, şiddet gördüler. Neden; Kadınlar, erkek egemen şiddete karşı sokaklara çıktı, AKP zihniyetini teşhir ettiler. ‘Artık bizler, bir kadının daha katledilmesini kabul etmiyoruz’ dediler.” 
 
AKP döneminde kadın katliamlarının önünün daha da açıldığını söyleyen Evren, “Taksim’de gösterdiği şiddet erkeklere şunu söylüyor, ‘Sokağa çıkan kadınlara şiddet uyguluyorum, söz söyledikleri, kendi özgürlüklerini elde ettikleri, ekonomik olarak kendi ayakları üzerinde durduğu için ben katlediyorum’ diyor. Kürdistan’da, İstanbul’da, Ankara’da, İzmir’de gördüğümüz erkek-devlet şiddeti böyle okumalıyız” ifadelerini kullandı. Evren, şiddet uygulayanların cezasızlık politikasıyla korunduğunu ifade etti. 
 
‘JÎNA EMÎNÎ’ DİRENİŞİ
 
Evren, geçmiş yıllarda katledilen kadınları anarak, katliamlarla kendilerine,  “Sizler evlerinizde oturacak, eşlerinize köle olacaksınız, biz de sizi yöneteceğiz. Paranız olmayacak, bizim elimize bakacaksınız” mesajı verildiğini kaydetti. Evren, bu durumu kabul etmediklerini vurgulayarak, “İki ayı aşkın bir süredir İran’da bir direniş var. Saçının bir teli göründüğü için ‘ahlak bekçileri’ tarafından katledilen Kürt kadın Jîna Emînî için bugün İran’da iki ayı aşkın süredir kadınlar mücadele içerisinde. Orada bir devrim yürütülüyor” dedi. 
 
JIN, JIYAN, AZADÎ
 
“Jin, jiyan, azadî” sloganının devrimin temel sloganı olduğunu dile getiren Evren, kadınların “Ya özgür olacağız ya da öleceğiz” mesajı verdiğini ifade etti. Kadınların İran’da gelişen kadın devriminden güç aldığını söyleyen Evren, “Dolayısıyla bizim bundan sonra yapmamız gereken, erkek egemen zihniyete karşı nerede olursak olalım mutlaka sokağa çıkmalıyız. Evdeki erkek şiddetine karşı sessiz kalmamalıyız. Bu şiddete karşı bulunduğumuz her yerde örgütleneceğiz. Kadınlar birleşirse, ortak mücadele yürütür ve alanlara çıkarsa erkek egemen devlet, AKP zihniyetine karşı mücadele yürütebiliriz. Kürt özgürlük hareketi öncülüğünde, ‘jin, jiyan, azadî’ felsefesiyle mücadeleyi ileriye taşıyacağız” diye konuştu. 
 
‘ŞİDDETE KARŞI DESTEK ALINMALI’
 
Kadın Zamanı Derneği’nden Uzman Psikolog Aynur Ayhan, örgütlü mücadele içerisinde yer almanın kadınların rehabilitasyon dönemine katkıda bulunduğunu söyledi. Ayhan, ardından yaptığı sunumla şiddet kavramlarını anlattı. Şiddet türleri arasından en belirgin ve ağır olanın psikolojik şiddet olduğunu ifade eden Ayhan, psikolojik şiddette sistematik olarak nefret söylemlerinin bulunduğunu kaydetti. Ayhan, tüm şiddet türlerine karşı dernek olarak kadınlara nasıl bir destek sunabileceklerini anlattı. Ayhan, kadınların maruz kaldığı şiddete karşı yalnız olmadığını ve bu süreçte mutlaka kadın örgütlerinden destek almaları gerektiğini vurguladı.
 
ALEVİ KADINLARIN DİRENİŞİ 
 
DAD İstanbul Eşbaşkanı Dilber Aslan ise, kadınların hayatın her alanında şiddete maruz kaldığını, Alevi kadınların daha fazla şiddete maruz kaldığını söyledi. Cumhuriyet kuruluşunda Alevilerin hiç düşünülmediğine dikkati çeken Aslan, “Alevilik hiçbir zaman görülmedi, yok sayıldı. Bunun acısını çok fazla çektik, hala da çekmeye devam ediyoruz” dedi. Aleviliğin giderek asimile edildiğine vurgu yapan Aslan, kendi çabaları ve direnişleriyle kültürlerini ve varlıklarını korumaya çalıştıklarını ve koruyacaklarının altını çizdi.  
 
TÜRKİYE SALDIRILARINA TEPKİ 
 
DAD İstanbul Yönetim Kurulu üyesi Özgül Topal da konuşmaların ardından, yaptığı açıklamayla Türkiye’nin Kuzey ve Doğu Suriye kentlerine saldırılarına tepki gösterdi. Topal, saldırıları “Türkiye’nin Rojava Devrimi ve kadın mücadelesine dönük açtığı savaş” olarak yorumladı. “Kobanê düşmedi, düşmeyecektir. Halkların iradesini kıramayacaklar” diyen Topal, şunları söyledi: “Kürt’e karşı tutum değişmemiştir. Biz yaşamı kuran kadınlar olarak biliyoruz ki savaşın kazananı olmaz. Yolumuz barışın, güneşin yoludur. DAİŞ’e karşı direnmeyi seçen Kürt, Êzidî, Alevi, Asuri halklar direnmeye devam edecek. Sizi halklara karşı yürüttüğünüz bu kirli savaşa son vermeye çağırıyoruz. Savaşlara hayır, barışa hemen şimdi.”
 
Panelin ardından lokma dağıtıldı.  
 

Diğer başlıklar

30/01/2023
22:10 HDP ve DBP’den Sancaktepe’de halk buluşması
21:45 Barış Akademisyeni Demirkent hakkında göreve iade kararı
20:34 Pakistan’da camide patlama: En az 44 ölü
20:26 Êzidilerin yaşadığı Keberto kampında yangın
19:58 Twitter'da mutabakatta yer almayan İstanbul Sözleşmesi tepkisi
19:08 EYT düzenlemesi Meclis’e sunuldu
18:47 Finlandiya’dan Erdoğan açıklaması: NATO’ya üyelik politikamız değişmedi
18:29 Gazeteci Altay’ın gözaltı süresi bir gün daha uzatıldı
17:41 Êlih’te 7 yaşındaki çocuğun cenazesi bulundu
17:22 Belgesel yönetmeni Tekin hakkında tahliye kararı
17:04 Hatimoğulları: Şüpheli kadın ölümleri araştırılsın
16:59 HDK Kadın Meclisi: Yeni yaşamı kuracağız
16:49 Melek Mosso hakkında 'Musa Orhan’a hakaret' davası
16:48 HDK: Özgürlük yolunda hep birlikte kazanacağız
16:10 Gökkan: Tarafsızlığını yitiren mahkemede savunma yapmayı reddediyorum
15:40 Tanık polisler, sanık polisi savundu
15:37 Patnos Cezaevi’ndeki ihlaller Bozdağ’a soruldu
15:13 Cemevi saldırganları hakkında 'zorla getirilme' kararı
15:06 Hiranur Vakfı davasında gizlilik ve yayın yasağı kararı
14:45 ‘Millet İttifakı’ Kürtleri görmemekte mutabık!
14:24 'Jin, jiyan, azadî' serhildanı 135 günü geride bıraktı
13:42 ‘Sosyal hizmetler iktidarların oy devşirme politikalarına dönüştü’
13:23 Xoy depreminde 7 kişi yaşamını yitirdi
13:16 Colemêrg’te 39 köy ve mezranın yolu ulaşıma kapandı
12:53 Osmaniye'de toplu taşıma ücretlerine zam
12:40 Blinken: Kuzey Suriye'ye askeri operasyon kimsenin çıkarına değil
12:33 Beştaş: Kumpasın cevabını 14 Mayıs’ta vereceğiz
12:16 Şenyaşar ailesinin nöbeti yağmur altında sürüyor
12:15 HDK’nin yeni dönem mücadele hattı: Tekçi anlayışa karşı toplumsal çoğunluk
11:57 Gerekçeli karar: ‘Suçlu’ yok, ‘suçlu kayırma’ cezası var
11:32 ABD'den Türkiye’deki vatandaşlarına: Misilleme saldırılar olabilir
11:04 İmralı için Adalet Nöbeti: Barış rüzgârı İmralı’dan geçer
09:23 ‘Tecrit direnişle kırılabilir’
09:04 Mahkemeden Kaynartepe kentsel dönüşüm kararı: Kanuna aykırı
09:04 Gazeteci Qelenî: İran’daki direniş halkların birlikteliğinden güç alıyor
09:03 Ağır hasta tutuklunun eşi: Tahliyelerde ayrım yapılıyor
09:02 Öcalan’ın İtalyan avukatı Angelelli: İnsanlık bu müthiş insanı korumalı
09:01 Komplocular kaybetti, Öcalan evrenselleşti
09:00 30 OCAK 2023 GÜNDEMİ
08:28 ABD Dışişleri Bakanı Blinken Ortadoğu’da
29/01/2023
22:47 Gazeteci Altay’ın gözaltı süresi uzatıldı
22:44 HDP Sûr'da halkla buluştu
22:27 Şêrawa’da mayın patlaması: 1 çocuk yaşamını yitirdi
19:57 'Burjuva Cumhuriyetin Krizi ve Devrimin Güncelliği' tartışıldı
18:30 Sancar: HDP ağacı Demokratik Cumhuriyeti inşa edecek
17:12 Bakanlık, H.K.G davasında yayın yasağı talep etti
17:10 Kürt Edebiyatçılar Derneği’nin atölye programı sona erdi
17:07 HDK Eş Sözcüleri: Üçüncü Yol mücadelesi artık kaçınılmazdır
16:59 Colemêrg’te Şeyh Ubeydullah Nehri anması
16:22 Amedspor sahasında 1-0 galip
15:23 Yeni Zelanda’da sel: 4 ölü
14:58 Tevgera Azadî Eş Genel Başkanı serbest bırakıldı
14:19 Kadınlardan ‘tarikattaki tecavüz’ davasına çağrı
13:30 'Hepsi gitsin halk yönetsin' sempozyumuna yasak
13:04 Koma Ma, HDP için sahne alacak
12:16 Xoy'daki depremde yüzlerce kişi yaralandı
11:49 Şengal’de yakalanan ajanlardan MİT-KDP itirafı
11:48 DİB’ten muhalefete seçim güvenliği çağrısı
11:02 Şenyaşar ailesinin nöbeti 692'nci gününde
10:37 HDK Genel Kurulu: Büyük insanlık yolunu arıyor
09:55 Altılı Masa beklentileri karşılayacak mı?
09:23 LC Waikiki işçileri direnerek kazandı
09:13 Abdullah Öcalan: Eskisi gibi yaşamayacağız
09:12 İşçi kıyımı yapan Canpolat yeniden kayyım yardımcısı oldu
09:11 Eczacılar Odası: Her 4 ilaçtan biri bulunmuyor
09:10 Rihalılar yeni yıl faturalarını aldı: Doğalgaz buldukça zam geliyor
09:09 Kara hasret Serhat’ta felaket kapıda!
09:09 Tarihi değirmen parayla değil, susamla dönüyor!
09:08 Karaburun doğası RES tehdidi altında
09:07 Foza Yusif: Türkiye bazı bölgelerde DAİŞ'i aktifleştirdi
09:06 Halka kömür yerine taş dağıtıldı
09:00 29 OCAK 2023 GÜNDEMİ
08:57 Gazeteci Rojin Altay gözaltına alındı
08:39 Erzîngan ve Kayseri’de kaza: 5 ölü, 26 yaralı
28/01/2023
23:00 Avrupa’da İran protestosu
22:22 Mervan Şahnali için taziye kuruldu
21:48 İran’ın Xoy kentinde deprem
21:09 Amed’te halk konseri
19:44 İsveç NATO üyelik sürecini durdurdu
18:42 Tecride Karşı Uluslararası Delegasyon: İmralı sistemi lağvedilmeli
18:09 HDK Kadın Konferansı: 21’nci yüzyıl kadın yüzyılı olacak
17:32 Sınırı geçmeye çalışırken öldürüldü
17:26 Afyon ve Şakran'da açlık grevi sürüyor
17:04 Hatimoğulları: Her halk anadilinde eğitim görebilmeli
16:46 'Bağımlılığın nedeni özel savaş politikalardır'
16:05 HDP’li İpekyüz: Tecrit yaşamın her alanına yayıldı
15:52 74 yaşındaki Ok tutuklandı
15:26 Avcı’nın taziyesine kitlesel ziyaret
15:20 F Oturumu: Nebioğlu kardeşler serbest bırakılsın
15:15 Colemêrg’te tepki: Karaman’ın tutuklanması kabul edilemez
15:05 Wilson hastası için acil tahliye talebi
15:00 Tecrit, kadın ve özel savaş politikaları paneli: Tecrit kurumsallaştı
14:38 Aram Yayınevi’nin 10 yeni kitabı raflarda yerini aldı
14:37 HADEP'li Tanış ve Deniz’in akıbeti soruldu
14:22 ‘Barış ve adaletin yolu Roboskî’den geçer’
14:11 Dêrîk’teki kazada yaralanan bir kişi daha hayatını kaybetti
14:09 ‘Özgür bir dünya için mücadelemiz sürecek’
14:03 Cumartesi Anneleri Şayık ve Tayboğa’nın akıbetini sordu
13:17 Uluslararası Delegasyon: İmralı model olarak kullanılıyor
12:56 Tiyatroculardan ‘Hazinemiz halkımız’ kampanyasına destek