Kurdistan’daki kadın örgütü temsilcileri: Abdullah Öcalan’ı özgürleştireceğiz

img
HABER MERKEZİ - PKK Lideri Abdullah Öcalan’ın paradigmasıyla kadınların yeniden doğduğunu belirten Kurdistan’ın dört parçasındaki kadın örgütleri temsilcileri, daha çok çalışarak Öcalan'ı özgürleştireceklerini söyledi. 
 
İmralı Yüksek Güvenlikli Cezaevi'nde tutuklu bulunan PKK lideri Abdullah Öcalan üzerindeki ağırlaştırılmış tecrit devam ediyor. 25 Mart 2021'de yapılan kesintili telefon görüşmesinden bu yana 2 yıldır Abdullah Öcalan’dan haber alınamıyor. 4 Nisan’da Öcalan’ın doğduğu yer olan Amara’ya yapılacak yürüyüşün hazırlıkları sürerken, Kurdistan’ın dört parçasında bulunan Kürt kadın hareketlerinden Tevgera Jinên Azad (TJA), Şengal Kadın Özgürlük Hareketi (TAJÊ), Kuzey ve Doğu Suriye’de Kongreya Star hareketi ve Rojhilat Özgür Kadınlar Topluluğu (KJAR), İmralı tecridine dair değerlendirmelerde bulundu. 
 
TJA: TECRİT SAVAŞI GETİRDİ
 
Özgür Kadın Hareketi (TJA) aktivisti Güler Tunç, tecrit ile çatışma ortamının derinleştirilmek istendiğini ifade ederek, “Sayın Öcalan’dan yıllardır haber alınamıyor. Tecritle de sınırlı kalmıyorlar ve Öcalan'a keyfi bir şekilde disiplin cezaları veriliyor. Aslında tecrit, müzakere masasının yıkılmasıyla daha da derinleşti. Derinleştirilen tecrit kendisiyle birlikte birçok şeyi getirdi. Savaş derinleşti, işsizlik ve yoksulluk arttı. Kürdistan ve Ortadoğu'daki savaş hali daha da derinleşti. Bunun sebebi Sayın Öcalan'a uygulanan ağır tecrittir. Bu yüzden artık kimse hakkını özgürce arayamıyor ve bu topraklarda özgürce yaşayamıyor. Çözüm sürecinde Türkiye ve Kurdistan halkları arasında bir köprü kuruldu. Ama bu köprüyü tek seferde yıktılar. Bu tecrit ile hedeflenen halkları karşı karşıya getirmek ve kurulan o hattı nefessiz bırakmaktır. Devlet biliyor ki, Sayın Öcalan konuşursa Kurdistan'da, Türkiye'de, Ortadoğu'da bir çözüm ve bir değişim olur. Devlet şunu da biliyor; halkın barışı ve özgürlüğü İmralı’dan geçiyor.  Bu yüzden devlet halkın buna ulaşmaması için tecridi derinleştiriyor” dedi.
 
‘KADINLAR SESİNİ YÜKSELTMELİ’
 
Tunç, tecritte en çok kadınların etkilendiğini kaydederek,"Sayın Öcalan kadınlar için bir çizgi çizmiştir. Bu çizgi özgür kadın çizgisidir ve paradigmasıdır. Bugün milyonlarca kadın bu özgür paradigma etrafında toplanıyor ve direniyorlar. Kadınlar bu paradigma ile ayağa kalktı ve mücadelesini günümüze kadar getirdi. Çünkü Kürt kadını bu paradigma ile yürüyor ve bu paradigma ile ayakta. Sayın Öcalan bugün dört bir duvar arasında olabilir ama önümüze koyduğu paradigma adım adım uygulanıyor. Tecride karşı bizler de direniyoruz. Bu tecridi kırmak kolay olmayacak. Ama mücadelemiz ve direnişimizle kıracağız. Tecridi kırmak her zaman gündemimizdedir. Biz kadınlar nice başarılara öncülük ettiğimiz gibi, tecridin kırılmasını da başaracağız. Bunun içinde gücümüz ve inancımız var. Tecridi kırmak için biz kadınlar yönümüzü Amara’ya döneceğiz. Kadınları Amara'ya bu tecride karşı seslerini yükseltmeye çağırıyoruz. Bugün Sayın Öcalan şahsında tecrit bizlere de uygulanıyor. O yüzden biz kadınlar sesimizi daha çok yükseltmeliyiz" diye belirtti. 
 
TAJÊ: TECRİT DÖRT PARÇA ÜZERİNDE UYGULANIYOR
 
Şengal Kadın Özgürlük Hareketi (TAJÊ) Koordinasyon üyesi Neam Bedel, milyonlarca kadının Öcalan'ın felsefesi etrafında kenetlendiğine işaret ederek, "Sayın Öcalan şahsında tüm ezilen halklara yönelik ağır bir tecrit var. Bu tecrit halen devam ediyor. Öcalan şahsında dört parça Kürdistan’da üzerinde tecrit uygulanıyor. Bugün milyonlarca insan bu tecride tabii tutuluyor. Bugün bu tecrit hayatımızın her alanını etkiliyor. Bu tecridin önüne geçilmeli ve kırılması için daha çok direnmeliyiz. İrademize sahip çıkacağız. Tecrit, savaş, yoksulluk ve ölümdür. Bu ağır tecrit olmasaydı Şengal bugün bu kadar rahat bombalanmayacaktı. Bu tecride karşı çıkmak her Kürt kadınının temel görevidir. Rêber Apo üzerindeki bu tecridi kırmadan biz kadınların evde oturmaması gerekiyor. Dört parça Kurdistan kadınları ayağa kalkmalı ve alanları terk etmemelidir. Öcalan'ın felsefesi kadınların önünü açtı. Kadınların hakları için mücadele etmesini sağladı. Toplumda yok sayılan o kadınları, bugün toplumların öncüsü yaptı. Bu Öcalan sayesinde oldu. 4 Nisan'ın Rêber Öcalan'ın özgürlük günü olmasını diliyoruz. Dört parça Kürdistan'ın 4 Nisan'ı kutlu olsun" diye konuştu. 
 
KONGREYA STAR: ÖZGÜRLÜĞÜ ÖZGÜRLÜĞÜMÜZDÜR
 
Kuzey ve Doğu Suriye’nin Hesekê Kantonu’nda bulunan Kongreya Star Koordinasyon Üyesi Rîma İsa Mehmûd ise, Öcalan'ın Ortadoğu'daki rolüne ve misyonuna dikkat çekerek, “Öcalan üzerindeki tecridi kınıyoruz. Öcalan cezaevinde tecrit üstüne tecridi yaşıyor. Rêber Apo'nun sağlık durumunun nasıl olduğunu bilmiyoruz. Yıllardır hiçbir bilgi alamıyoruz. Bu şekilde Kürdistan halkının iradesini kırmaya çalışıyorlar ama bu uygulamalarla Kürt halkının iradesini kıramazlar. Bizlerin özgürlüğü Önder Apo'nun özgürlüğüne bağlıdır. Öcalan özgürleşmeden Ortadoğu'nun sorunları çözülmeyecek ve özgürlük gelmeyecektir. Kadın hareketi olarak tecridi kıracağımızın sözünü veriyoruz. Bu felsefeyi özgürleştirmedikçe, özgür olmayacağız. Bunun için daha fazla mücadele edeceğiz. İnsan haklarını koruduğunu söyleyen devletler neden bu tecride sessiz kalıyor? Savaşla, bombalamayla, yıkımla Kürt halkının iradesini kırmaya çalışıyorlar. Bugün Ortadoğu halkları onun özgürlüğünü talep ediyor. Bugün milyonlarca insan Öcalan’ın özgürlüğü için alanlarda. Ortadoğu halklarının talebine karşılık vermek zorundalar. Bu halk, liderleri özgür olana kadar mücadele edecektir. Kadın hareketi olarak Sayın Öcalan özgürlüğe kavuşana kadar mücadele edeceğiz” ifadelerini kullandı. 
 
KJAR: PARADİGMA İSYANIN NEDENİ OLDU
 
Rojhilat Özgür Kadınlar Topluluğu (KJAR) aktivisti Fariba Şekohniya da, Öcalan'ın paradigmasının Rojhilat’da yeni bir başkaldırının nedeni olduğuna dikkat çekerek, “Son 2 yıldır Önder Apo'dan hiçbir bilgi alınamıyor. Ailesinin ve avukatlarının tüm çaba ve taleplerine rağmen görüşmeler yapılmıyor. Türk devleti İmralı’da tecrit olmadığını sık sık iddia etti. Neden ailesi ve avukatlarıyla görüştürülmüyor? Öcalan duvarların arkasında, iradesi ve tutumuyla toplumsal harekete öncülük etti. Fiziksel ve psikolojik baskıya, ağır işkencelere rağmen Öcalan eşsiz bir direniş ve azim gösterdi. Erdoğan, Öcalan'ı tecrit ederek Kürtleri bastırmak ve bitirmek istiyor. Öcalan bugün sadece Kürt ulusu için değil, tüm ulusların birliği için mücadele ediyor ve bu nedenle çok etkili bir insan. Elbette kadınlar üzerinde de çok büyük bir etkisi var. ‘Jin Jiyan Azadî’ sloganıyla özgür kadını yarattı ve demokratik modernite paradigmasını bir alternatif olarak geliştirdi” dedi. 
 
‘BU PARADİGMA İLE KADINLAR YENİDEN DOĞDU’
 
 Öcalan’ın, “Kürdistan'ın özgürlüğünün kadın özgürlüğünden geçtiği” yönündeki paradigmasıyla burada bir Serhildan (başkaldırı) ortaya çıktığını ifade eden Şekohniya, şöyle konuştu: “Bugün Rojhilat’da ve İran’da ‘Jin, Jiyan, Azadî’ sloganı her bir ağızdan tek ses olarak yükseliyor. Kürdistan'ın dört parçasında ve Ortadoğu'da kadınların varlığı artık çok daha anlamlı ve önemli. Kadınlar bu paradigma ile yeniden doğdu. Bunun bir örneği DAİŞ çeteleriyle Kobanê ve Şengal'de yaşanan savaştır. Kürt kadınları bu mücadelede kendilerini bir kez daha kanıtladı. Şu anda Öcalan’ın özgürlüğü için bu kadınlar mücadele ediyor. Kürt kadınları, Öcalan’ın özgürlüğü için mücadelesini büyütmeli. Önder Apo özgür olmayana kadar Ortadoğu’ya ne barış ne de özgürlük gelir. 4 Nisan sadece Önder Apo'nun değil, Kürt ulusunun da doğum günüdür. Bugün yeni bir başlangıçtır. Biz kadınların tek temennisi bu doğum gününün özgürlüğüne vesile olmasıdır” ifadelerini kullandı.  
 
 

Diğer başlıklar

17:39 AB’nin İstanbul Sözleşmesi’ne katılımı onaylandı
17:08 Munzur Dağları’nda bilir kişi keşfi
17:04 İzmir Barosu'ndan polis saldırısına karşı suç duyurusu
16:57 Mayıs ayında erkekler 40 kadını katletti
16:36 Sınır dışı edilecek 103 kişi için acil çağrı
16:24 İHD’den Barış Nöbeti: Sandıktan çıkan iradeye kulak verilsin
15:52 Dersim Katliamı’nın tanığı Çiçe ve Duman yaşamını yitirdi
15:49 8 korucunun silahına el konuldu
15:40 O’Hearn: Dünyanın en karanlık sistemi İmralı'da
15:09 Özerk Yönetim'den Şam'a Sudan tepkisi
14:06 Meclis’te yemin töreni başladı
13:38 Emine Şenyaşar: Bu zulüm son bulsun
13:34 Dersim Dernekleri'nden otobüs saldırısına tepki
13:20 Melik ve Ayyıldız mezarları başında anıldı
13:16 Rektör harem selamlık 'pikniği' savundu
12:58 Ailelerden İmralı başvurusu
12:22 Yeşil Sol Parti Meclis görev dağılımını yaptı
11:59 Bodrum’da şüpheli kadın ölümü
11:50 Amed esnafının deprem destek kredisi kesildi
11:29 Karayılan: Kürt sorununun muhatabı partiler değil devlettir
11:12 Rektörden akademisyenlere 'idari ve adli ceza' tehdidi
10:59 Mexmûr direnişi 14'üncü gününde
09:45 Mayıs ayında 8 kez yasaklı silah kullanıldı
09:11 Eğitim Sen’den YKS çağrısı: Bu yanlıştan dönün
09:07 Özdemir: ‘Devlet aklı’nın Kürt siyasetini zayıflatma hamleleri sonuç almaz
09:05 'Tahrik' savunması yapmayan sanığa 'tahrik' indirimi yapıldı
09:04 Mexmûr’da direniş diyaloğun önünü açtı
09:04 ‘Erdoğan rejiminin saldırılarına karşı Kürtlerle birleşmeli’
09:03 Hak örgütleri: İhlallere karşı mücadeleden vazgeçmeyeceğiz
09:02 Sırtında platin ve tek böbrekle yaşayan tutuklu felç geçirdi
09:01 Keskin: Seçimde en örgütlü davranan Kürtler oldu
09:01 Qerejdax'ın kara taşına şekil veriyor
09:00 02 HAZİRAN 2023 GÜNDEMİ
01/06/2023
23:19 AP’de cezaevleri ve tecrit konferansı düzenlenecek
22:10 ABD'den Sudan'a yeni yaptırımlar
22:00 LeMan kapağına seçim sonuçlarını taşıdı
20:52 Mexmûr’daki direniş Luzern’de sahiplenildi
20:33 DEDAŞ 500 hanelik köyü karanlıkta bıraktı
19:48 Kadir Şeker tutuklandı
19:10 CHP MYK üyeleri istifa etti
18:45 Muğla ve Mersin'de Gezi anması
18:35 Ethem Sarısülük Güvenpark’ta anıldı
18:30 Bolu'da iş cinayeti
18:13 IFJ’den İran’da tutuklu 12 gazeteci için çağrı
17:58 İBB çalışanlarına saldıranlardan biri tutuklandı
17:40 Amed’te bir çay ocağına silahlı saldırı
17:15 30 yıllık tutuklu Mehmet Şahin tahliye oldu
16:37 Yeşil Sol Parti milletvekilleri toplandı
16:27 ‘Millet İttifakı 28 Mayıs itibariyle bitmiştir’
16:11 Erdoğan'ın mal varlığı açıklandı
15:42 Şengal’de bir eve hava saldırısı
15:37 Çimento fabrikasına karşı çıkanlara soruşturma
15:18 DEDEF'ten 'örgütlenme' çağrısı
15:09 Erdoğan kutlamalarında vurulan çocuk yaşamını yitirdi
15:03 Şirnex’te 14 bölgeye yasak
14:46 Şenyaşar ailesinden karikatürlü mesaj
14:26 Meclis yarın yemin töreniyle açılacak
14:06 Eren Keskin beraat etti
13:53 İran’da bir ayda 142 idam
13:49 Tutuklular havalandırmaya çıkarılmıyor
13:47 CHP MYK toplantısı başladı
12:55 Dolar durdurulamıyor!
12:50 Merkez Bankası’ndan KKM kararı
12:48 Bafil Talabani: Birlikten başka seçeneğimiz yok
12:06 Rosa Kadın Derneği yöneticisi beraat etti
11:50 İkinci tur kesin sonuçları açıklandı
11:33 HDP Sözcüsü Günay: Eleştiri-özeleştiriyle büyük kongreye yürüyeceğiz
11:31 Berkin Elvan karikatürü paylaşımına beraat
11:28 İran’da bir ayda 107 tutuklama
11:20 Aydoğan hakkındaki yakalama kararına dair talebe ret
10:56 Abdullah Öcalan ile görüşmek için başvuru
10:53 Harem selamlık 'piknik' iptal edildi
10:43 29 yıl geçti: Muhsin Melik canını halkına adadı
10:39 AYM bekçilerin bazı yetkilerini iptal etti
10:14 Gebze’de işçileri taşıyan minibüs kaza yaptı: 13 yaralı
10:12 Munzur'da yönetmeliğe aykırı maden ocağı
10:11 Hazine 215 milyar lira borçlanacak
10:01 Efrin'de 53 kişi kaçırıldı, yüzlerce ağaç kesildi
09:44 Semsûr’da kanser hastaları tedavi için Dîlok’a gidiyor
09:23 İzmir'de 6 genç gözaltına alındı
09:14 Siyaset bilimci Aytaç: Erdoğan’ın zaferi mutlak değil
09:11 Wan sokakları: AKP yükseldikçe, ekonomi düşüyor
09:07 Ev baskınında maruz kaldığı polis şiddetini anlattı
09:07 Acar: Tek bir kişi de kalsak gerçekler karanlıkta kalmayacak
09:05 İşçiler: 3 ay biriktirdiğimizle 9 ay geçinmeye çalışıyoruz
09:04 CPT’ye İmralı başvurusu: Acil sonuç alıcı tutum bekliyoruz
09:03 Baro Başkanı Yılmaz: Cüppemizde ilik de düğme de yok, korkmuyoruz
09:02 Orman kıyımının yaşandığı Şirnex’te vali fide dağıtıyor!
09:00 1 HAZİRAN 2023 GÜNDEMİ
31/05/2023
21:57 Guterres, Sudan’ı görüşmek için BMGK’yi toplantıya çağırdı
21:41 Balcı’nın belini kıran polise ‘ödül’ gibi ceza
21:21 Taksim Dayanışması’ndan Gezi Direnişi eylemi
20:34 Bursa’da iş cinayeti
20:09 Çiğli'de çocuk parkının kaldırılmasına tepki
19:52 HDP ve Yeşil Sol’da yeni süreç başladı: Her aşaması halkla yürütülecek
19:37 Gezi Direnişi 10'uncu yılında: Gezi ruhu bitmedi
18:10 Mayıs ayında yaşamını yitirenler için anma
17:42 ÖSYM’den ikametgah dışı sınav yeri kararı
17:16 Cenevre’deki eylemde Mexmûr kuşatmasına tepki
17:12 Cumhurbaşkanlığı Kabinesi toplandı
17:07 Erdoğan sloganına kızan fırıncı tutuklandı
16:58 Gözaltına alınan Yıldırım tutuklandı
16:13 Müzisyen Şener’in faillerine müebbet hapis istemi
15:48 GÖÇİZDER’in faaliyetlerinin durdurulması talebine ret
15:42 Sincar cinayeti tetikçisinin tutuklanmasına ret
15:12 Ankara'da sağanak yağış uyarısı
14:59 Selahattin Demirtaş: Aktif politikayı bu aşamada bırakıyorum
14:54 Yol kenarında 2 cenaze bulundu
14:33 Suruç anması davasında tanık polislerden 'hatırlamıyorum' yanıtları
13:51 Doğruak mezarı başında anıldı
13:42 Şenyaşar ailesinin direnişi 800’üncü gününde
13:35 Keçi Burcu’nda dökülen taşlar 4 aydır kaldırılmıyor
13:30 Şikayetini Kürtçe anlatan tutuklu gazetecinin muayenesine engel
12:59 Gazetecileri ölümle tehdit eden polise soruşturma izni verilmedi
12:45 Abbasi Kerkük’te
12:43 İletişim Başkanlığı'ndan 'yeni kabine' açıklaması
12:09 5. Ma Music Günleri başlıyor
11:43 BM: Suriye'nin yüzde 70'i insani yardıma muhtaç
11:11 TÜİK’e göre ekonomi büyüyor
10:28 Mexmûr 12 gündür direniyor
10:05 TL eriyor
09:43 Abdullah Öcalan’a avukat ve aile görüş yasağı
09:01 Finans Uzmanı Cibre’den ‘ödemeler dengesi krizi’ uyarısı
09:00 Sobati: İran’da yeni bir direniş geleneği açığa çıktı
09:00 Mahkemeden kayyımın ticari projesine ret
09:00 31 MAYIS 2023 GÜNDEMİ
00:16 Emrah Arpak’ın cenazesi ailesine teslim edildi
30/05/2023
23:46 Dükkanı mühürlenen fırıncı gözaltına alındı
22:32 AKP’lilerin ‘kutlamasında’ yaralanan çocuk yaşamını yitirdi
21:53 Basel'de gözaltında kaybedilenlerin akıbeti soruldu
21:43 Gözaltında kaybedilenler anıldı
18:38 Milletvekili kesin seçim sonuçları Resmi Gazete’de
17:56 DSÖ: Sudan’da 850 kişi yaşamını yitirdi
17:54 Gaziosmanpaşa’da CHP bürosuna silahlı saldırı
17:51 Ali Çiçek mezarı başında anıldı
17:19 Türk-İş: Yoksulluk sınırı 33 bine yükseldi
17:19 Newroz yargılamasında beraat kararı
17:09 Muğla’da kadın katliamı
17:03 HDP'li 2 isim tahliye edildi
17:02 Av. Tosun'u hedef gösteren Zafer Partili Taşkaya’ya indirimli ceza
16:52 Erdoğan sloganına kızan fırıncının dükkanı mühürlendi
15:54 Peri Çayı taştı: Ev ve ahırlar su altında kaldı
15:54 TJA: Erdoğan için bu zafer yalnızca ‘Pirus zaferi’ olacak
15:40 Yeni dönem toplantısı sonrası açıklama: Gerekli sonuçları çıkarıp, mücadeleyi ileriye taşıyacağız
15:34 Gürbağ İnşaat'ın patlattığı dinamitler çevreye zarar veriyor
15:14 Sakine Kültür davasında HTS kayıtları incelenecek
14:53 Meclis'teki sandalye dağılımı belli oldu
14:36 Mûş’ta birçok hayvan sel sularına kapıldı
14:33 Toplu oy kullanılmıştı: Cumhur ve Millet İttifakı partileri itirazı reddetti
14:14 Amed eski Baro Başkanı Gümüş’e 7 yıl 6 ay hapis