Roboskî'de katledilenler anıldı: Roboskî katliamını yapanlar Rojava'da katliam gerçekleştiren anlayıştır

ŞIRNEX - Roboskî anmasında konuşan DEM Parti Eş Genel Başkanı Tülay Hatimoğulları, katliamdan herkesin sorumlu olduğunu söyleyerek, “Roboski katliamını gerçekleştiren anlayış, Rojava’da katliam gerçekleştiren anlayışın kendisidir” dedi.

Şirnex’in Qileban (Uludere) ilçesine bağlı Roboskî köyünde 28 Aralık 2011'de TSK'ye ait savaş uçakları tarafından bombalanarak katledilen 19'u çocuk 34 kişi, katliamın 12’nci yıldönümünde anıldı. Roboski Şehitliği'nde yapılan anmaya katledilenlerin yakınları ellerinde yakınlarının fotoğraflarıyla katıldı. Anmaya, Demokratik Bölgeler Partisi (DBP) Eş Genel Başkanları Çiğdem Kılıçgün Uçar ile Keskin Bayındır, Halkların Eşitlik ve Demokrasi Partisi (DEM Parti) Eş Genel Başkanı Tülay Hatimoğulları, DEM Parti Sözcüsü Ayşegül Doğan, SYKP Eş Genel Başkanı Canan Yüce, EMEP Eş Genel Başkanı Seyit Aslan, İnsan Hakları Derneği (İHD) Eş Genel Başkanı Hüseyin Küçük, Türkiye Barolar Birliği (TBB) Yönetimin Kurulu Üyesi Ali Bayram, Amed, Elîh, Mêrdîn, Şirnex, Wan, Baro başkanları ile çok sayıda DEM Parti milletvekili ile kurum ve siyasi parti temsilcisi ve yurttaş katıldı.

Anmada, sık sık “Şehid namirin” sloganı atılırken, yaşamını yitirenler için okunan dualarla başladı. İlk olarak Roboskîli Aileler adına konuşan Halime Encü, 12 yıldır yaralarının taze olduğunu belirterek, “Failler yargılanmayana dek içimiz rahat etmeyecek. Biz yoksulduk, ekmeğimizdeydik. Başka bir şey değildi. Allah’a havale ediyorum. Yüreğimiz yandı. Tekrar gelen herkese teşekkür ederim” dedi.

‘AKP-MHP BOTAN’I SAVAŞ ALANINA ÇEVİRMEK İSTİYOR’

Ardından konuşan DBP Eş Genel Başkanı Keskin Bayındır, “AKP-MHP Botan’ı her zaman savaş meydanına çevirmek istiyor. Düşmanca yaklaşımla bu coğrafya her zaman katliam yeri oldu. Şimdiye kadar yapılan katliamlarda hiç kimse hesabını vermedi. Sadece Roboski değil Sivas, Mehmet Sincar gibi onlarca katliamda şimdiye kadar kimse yargılanmadı. Bu da katillerin devlet tarafından korunduğunu gösteriyor. Bunun en büyük örneği Roboskî’dir. Roboskî katliamını kim yaptı, kim emri verdi hepimiz biliyoruz. Fakat kimse yargılanmadı. Bunun üzerini kapatmak istiyorlar. Kürt düşmanlığı bu dağlar kadar büyüdü. Kürt meselesini burada saklamak istiyorlar. Kürt sorununun çözümü Roboski’yle başlar ve Apê Musa'nın katillerini yargılamakla devam eder. Bundan başka çare yok. Roboski katillerini annelerimizin önüne getirene kadar mücadelemize devam edeceğiz. Bu düşmanlığı ve zulmü kabul etmiyoruz” diye belirtti.

‘ROBOSKİ KATLİAMI SİZİN DÖNEMİNİZDE OLDU’

İHD Eş Genel Başkanı Hüseyin Küçük de, “AKP iktidarı, geçmiş katliamları biz yapmadık diye övünüyordu. Dersim katliamını tanıdıklarını ve özür dilediklerini söylüyordu. Roboski katliamı, sizin döneminizde oldu. Roboski, insanlığa karşı işlenmiş bir suçtur. İnsanlığa karşı işlenen suçlarında zaman aşımı yoktur. Roboski, Kürt meselesindeki güvenlikçi politikasının soruncudur. Kürt meselesini çözmek için ilk önce Roboski’yle yüzleşmek gerekiyor” diye konuştu.

‘ETKİN BİR SORUŞTURMA YÜRÜTÜLMEDİ’

TBB Merkez Yürütme Kurulu üyesi Avukat Ali Bayram, “Bu katliam yaşandığında burada olan ilk avukatlardan biriydim. Buraya ilk geldiğimiz zaman köyün girişinde halı sahada toplanmış insan bedenlerini gördük. Aradan 12 yıl geçti. Maalesef bu dosyanın aydınlatılması için hakikatle yüzleşecek bir siyasi irade göremedik. Etkin bir soruşturma yürütecek soruşturma makamını da görmedik. Yargı ve siyasi makamların görevlerini yerine getirmediği zaman dosyalar aydınlatılmıyor. Devlet, hukukla ve adaletle hükmedildiği zaman devlet olabilir” ifadelerini kullandı.

‘KATLİAMLAR CEZASIZLIK POLİTİKASIYLA KAPATILIYOR’

Ardından konuşan Şirnex Barosu Başkanı Rojhat Dilsiz, “Bu coğrafyada yaşanan katliamlar cezasızlık kültürüyle kapatılıyor. Hukukçular olarak buna karşı sonuna kadar mücadele etmemiz gerekiyor. Roboskîli anneler bu mücadeleleriyle bu onurlu yaşamı bizlere bir kez daha gösterdiler. Kürt sorunun çözümü için Roboskiyle yüzleşmek ve faillerin yargılanması gerekiyor. Roboski de sadece çocuklar değil insanlık öldürüldü” şeklinde konuştu.

 
 

HATİMOĞULLARI: HERKES BU SUÇUN ORTAĞIDIR!

DEM Parti Eş Genel Başkanı Tülay Hatimoğulları, “Bizler, Türkiye’de kalemle çizilmiş sınırın bir yanından konuşuyoruz. Katliam tam da o sınırlarda gerçekleşti. Ne yazık ki 40 yılı aşkın süredir Kürt sorununun demokratik yöntemlerle çözülmesini engelleyen, Kürt halkına katliam ve çatışmaları dayatan bu devlet anlayışı varlığını sürdürüyor. Dönemin başbakanı şimdinin cumhurbaşkanı çıkıp bu olayı açıklayana kadar herkes bu suçun bir ortağıdır. Türk Silahlı Kuvvetlerinin sorumluları, Milli Savunma Bakanı, dönemin Genelkurmay Başkanı çıkıp bu olayı açıklayana ve hesabını verene dek herkes bu suçun ortağıdır. Hukuki sürecin daha doğrusu hukuksuzluğun cezasızlığın nasıl işletildiğini ayrıntılı bir şekilde sizlerle paylaştılar. Söz konusu Kürt olunca Anayasa da yasa da işlemez. Söz konusu bu ülkenin ezilenleri ve sömürülenleri olunca o zaman yasalar rafa kaldırılır. Vicdan zaten hiç olmaz” dedi.

‘KÜRT HALKI HALA BARIŞ DİYORSA…’

Rojava’daki sivil alanların bombalanmasına değinen Hatimoğulları, “Tekstil atölyelerinin, matbaaların bombalanmasıyla bu savaşı devam ettiriyorlar. Hem DEM Parti olarak hem de Kürt halkının siyasi iradesi olarak alanlara çıkıp Kürt çocuklarının cenazeleri PTT kargoyla analarına gönderildiği halde o analar barış diyor’ dedik. Burada şu anda bulunan Roboskili analar, çocuklarının sevdiklerinin fotoğrafını taşırken, bazısı çocuklarının beden bütünlüğünü dahi görmemişken, bazısı çocukların parça parça edilmiş bedenlerine tanıklık ederken yine barış konusunda ısrar ediyorsa, burada başta Türkiye halkları olarak herkesin şapkayı önüne koyması gerekiyor. Barış projeleri üzerinde çalışmayı önüne hedef koymalıdır” ifadelerini kullandı.

‘ÇOCUKLARA BORCUMUZ VAR’

Roboskîli yurttaşları katleden anlayışın, Kürt halkını katletmeye devam ettiğini anımsatan Hatimoğulları, “Aynı anlayış Kürtlerin, solun ve demokrasinin sesini kısmaya çalışıyor. Biz bu anlayışa inat demokratik zeminde mücadelemizi sonuna kadar devam ettireceğiz. Çünkü toprağa düşenlere borcumuz ve gençlere karşı sorumluluğumuz var. Barışı haykıran analara sözümüz var ve bu sözümüzü tutacağız. Bu sözümüzü burada Roboskî’de 34 Kürt yurttaşımızın mezar başında bir kez daha veriyoruz. Bu ülkeye barış gelene dek mücadelemiz devam edecek. Bu ülke kana doydu artık yeter. 100 yıl önce bu sınırlar kalemle çizildi ve Kürtler yoktur dayatmasında bulundular. Bugün de aynı dayatmaya sürüyor. Sınırın bu tarafında milyonlarca Kürt yaşıyor, öte tarafta ise Federe Kürdistan Bölgesi var. 100 yıl önce bu sınırları bizlere dayatan, haklar arasında yapay sınırlar çeken o anlayış, Roboski katliamını gerçekleştiren anlayıştır. Rojava’da katliamı gerçekleştiren anlayışın da kendisidir. Bu anlayışa karşı bizler her yerde barışı, demokrasi, eşitlik ve adalet mücadelesini vermeye devam edeceğiz” şeklinde konuştu. Barış tohumlarının bu coğrafyada filizlendiğini ifade eden Hatimoğulları devamla şunları söyledi: “Her biri rengarenk kendi dilinde ve renginde bir ağaca dönüşene kadar mücadele sözü veriyoruz. Sözümüz olsun ki bu topraklara barış gelecek.”

Diğer başlıklar

10:18 DEM Parti: Kürt gazeteciler 126 yıldır hakikatin izinde
09:49 Şengal'de 'özsavunma' hamlesi: Kendini savunmak her kadının görevi
09:13 Bakırhan: Çözüm için samimi olan her partiye açığız
09:06 Tutsaklar ‘Abdullah Öcalan’a özgürlük’ eyleminde
09:01 KDP’nin alıkoyduğu gazeteciden 181 gündür haber yok
09:01 ‘Birlikte mücadeleyle İmralı tecridi kaldırılabilir’
09:01 Yazar Karacabey: Sanatçıların inadı çok hükümet devirir
09:00 Gazeteci Karadaş: Ortadoğu'da halkların kaderi birbirine bağlı
09:00 22 NİSAN 2024 GÜNDEMİ
08:40 Adana’da minibüs kazası: 3 ölü, 18 yaralı
21/04/2024
23:11 Amedspor Kadın Futbol Takımı’ndan 3-1’lik skor
23:04 Amed’te Tiyatro Festivali sürüyor
21:17 Sakarya’da bir kadın hayatını kaybetmiş halde bulundu
21:11 Erzirom’da kaza
19:41 KNK Genel Kurulu sonuç bildirgesi: Artık birlik zamanı
17:25 Emine Şenyaşar’ın Adalet Nöbeti 82’nci gününde
17:15 Amedspor taraftarını üzdü
16:34 KNK: Saldırılara karşı seferberlik tutumuna ihtiyaç var
16:08 Hedef gösterilen zihinsel engelli Gezer tutuklandı
15:34 Turhal'da 4.1 büyüklüğünde deprem
15:12 Amedspor’un ‘şampiyonluk’ maçı başladı
15:08 Hedef gösterilen engelli bireye dair yeni detay
14:30 KNK kurulunda 'birlik' vurgusu
14:22 Çandar: Halk iradesine saygı duyun
13:29 Amed'de maç öncesi ‘şampiyonluk’ coşkusu
13:11 İsrail saldırılarında ölü sayısı 34 bini geçti
12:50 DEM Parti Kadın Meclisi: Kadınlar coğrafyayı mora boyadı
12:29 Amedspor-Iğdırspor maçı öncesi 2 gözaltı
11:35 İran'da Kürtçe öğretmenine 10 yıl hapis
11:26 Metîna'ya yoğun bombardıman
10:17 Türkiye yüksek enflasyonla dünyada 4'üncü sırada
09:53 Amedspor'dan 'sahte bilet' uyarısı
09:34 Jin Dergi çocuk haklarını kapağına taşıdı
09:31 Erdoğan ziyareti öncesi Metîna’da yeni bir saldırı başlatıldı
09:14 Kadınlardan 1 Mayıs çağrısı: Taksim’de olalım
09:13 126 yıldır süren direniş geleneği
09:12 Dr. Pashang: Kürtlerin Ortadoğu'daki krize karşı tek seçeneği birlik olmaktır
09:10 Abdullah Öcalan için her gün CPT'ye mektup gönderilecek
09:09 180 gün oldu: Gazeteci Ahmet nerede?
09:09 Tutsaklar Abdullah Öcalan’ın fiziki özgürlüğü için eylemde
09:08 Amed Tiyatro Festivali: Yasakları anlamsız kılıyoruz
09:07 AKP’li Albayrak 460 milyon 601 bin TL borç bıraktı
09:00 21 NİSAN 2024 GÜNDEMİ
07:28 İzmir Kitap Fuarı'nda 'Kurdistan'a tahammülsüzlük
00:19 Sûr Belediyesi hedef gösterilmişti: Gözaltına alınan kişi zihinsel engelli çıktı
20/04/2024
22:37 ‘Derwêş yan Gudû’ oyunu ayakta alkışlandı
22:17 Basel'de gençlerden ‘Öcalan’a özgürlük’ talepli panel
22:01 Sarıyer’de AVM’de yangın
21:17 Erdoğan Rabia Naz'ın babasına dava açtı
21:08 Pîrsus Katliamı anmasında dava duruşmasına çağrı
20:57 Eşbaşkanlar bakanlık ve Sayıştay'dan müfettiş talep etti
19:51 Çeşme'de kanalizasyon suları denize dökülüyor
19:45 Kürt kazanımlarına saldırıya karşı ortak mücadele mesajı
19:26 Ankara’da 'Büyük Savunma Mitingi' düzenlenecek
18:58 KNK’li Uzun’dan ulusal birlik konferansı çağrısı
18:49 DEM Parti: Bayrak ve marş istismarına dayalı siyaset dönemi miadını doldurdu
18:27 Bakan Şimşek, IMF Başkan Yardımcısı ile görüştü
18:01 Sur’daki çocuklar müziğe doydu
17:52 Wan’da ilk meclis toplantısı: Birlikte yöneteceğiz
17:40 KNK toplantısı: Ortadoğu krizini Abdullah Öcalan'ın fikirleri çözer
17:33 İnşaatta göçük: 2 işçi yaralandı
17:03 Erdoğan Hamas başkanı Haniye ile görüştü
16:39 ÖHD İstanbul Şubesi yeni yönetimini belirlendi
16:30 Abdullah Öcalan’ın özgürlüğü için eylemdeler
16:21 Birçok meslek örgütü Emine Şenyaşar’ı ziyaret etti
16:15 Gever'de kayyımdan kalan borçlar asıldı
15:38 Eylemde olan 15 tutsağa disiplin soruşturması
15:37 Sûr Belediyesi'ne soruşturma
15:17 Hasta tutsaklar Kaya ve Güvel’in tahliyesi istendi
15:14 Kaybedilen Ermeni aydınlar anıldı
14:23 ‘Zulüm bitinceye kadar mücadelemize devam edeceğiz’
14:18 Cizîr’de yapılacak baraj için 255 parselde 'acil kamulaştırma' kararı
14:16 KNK’nin 2 gün sürecek Genel Kurul ara toplantısı başladı
14:11 Kayıp yakınları 3 kentte bir araya geldi: Failler yargılansın
13:50 Amed Tiyatro Festivali'nde 'Tiyatroda değişimlerin tarihi' söyleşisi
13:35 29 yıl önce kaybettirilen Keremoğlu’nun akıbeti soruldu
11:50 Colemêrg’te heyelan: Küçükbaş hayvanlar toprak altında kaldı
11:30 YRP’li başkanın ilk icraatı sitesinin önünü mıcırlama oldu
10:36 Bakırhan: Yeni dönem perspektifimiz çok net; örgütleneceğiz, genişleyeceğiz
10:13 Çocuğa şiddet uygulayan imam serbest bırakıldı
09:45 9 öğrenciye cinsel tacizde bulunan okul müdürü tutuklandı
09:20 Süleyman Ahmet’ten 179 gündür haber yok
09:18 El konulan mektup gerekçesiyle tahliyesi 11 ay ertelendi
09:14 Tutsakların 'Abdullah Öcalan'a özgürlük' eylemi sürüyor
09:14 Kürkçüler Cezaevi'nde hasta tutsaklar 3 yıldır tedavi edilmiyor
09:12 1 Mayıs'ın adresi Taksim Meydanı
09:10 Özel savaş gerçekliği: Uyuşturucu değil kitap bulundurmak suç
09:08 'Su sorununu çözeceğim' sözü verip kenti susuz bıraktı
09:07 Wanlılar: Kenti birlikte yöneterek kayyım tahribatlarını giderebiliriz
09:05 Müslim: PKK bahane, hedef Kerkük ve Süleymaniye
09:01 Demir'den 'ortak mücadele' çağrısı: Hep beraber İmralı kapılarını açalım
09:00 20 NİSAN 2024 GÜNDEMİ
19/04/2024
23:56 Norveç’te hükümet kabinesinde değişiklik yapıldı
23:08 İstismar faili Kösedağ hakkındaki haber ve paylaşımlara erişim engeli
21:23 Amed’te Tiyatro Festivaline yoğun ilgi
21:15 Her Yer Çocuk Derneği İzmir’de Açıldı
21:01 Doğan’dan Mêrdîn ve Amed’e müfettiş tepkisi: Beyhude çabalar
20:46 Mêrdîn Büyükşehir Belediyesi’ne resen soruşturma başlatıldı
19:54 Bakanlıktan 'müfettiş' açıklaması
18:07 Şengal’de toplu mezar bulundu
17:56 İsrail’in saldırıları 196’ncı gününde: 34 bin kişi hayatını kaybetti
17:50 Amed Büyükşehir Belediyesi ‘bayrak kaldırıldı’ haberini yalanladı
17:33 Kerim Coşkun, boşanma aşamasında olduğu kadını katletti
17:13 Serêkaniyê Belediyesi üretim atölyesi kurdu
17:10 Halise Aksoy cezaevinden çıktı
16:49 İç Anadolu Cezaevleri raporu: En az 42 tutuklu yaşamını yitirdi
16:34 Emine Şenyaşar’ın Adalet Nöbeti 80’inci gününde
16:04 Gözaltına alınan 8 kişi serbest bırakıldı
15:57 Amed Tiyatro Festivali’nde ‘Güney’deki Kürt Tiyatrosu’ konuşuldu
15:55 Dedeoğulları'na saldırı davasında sanıklara indirimli cezalar
15:41 DEM Parti Hüda Kaya’nın tutukluluğunu Meclis’e taşıdı
15:30 Lezita işçilerini ziyaret eden kadınlar, sendika başkanı tarafından tehdit edildi
15:27 ‘Yüksek güvenlikli cezaevleri kapatılsın’ çağrısı
14:49 186 kişinin hayatını kaybettiği site kaçak çıktı
14:45 Tanju Özcan hakkında suç duyurusu
14:38 Sinpaş'tan ekolojiste 'kapımı kırdın' davası
14:35 Riha'da iş cinayeti
14:27 Tutsaklara 'tarafsız koğuş' baskısı
14:26 'Konuş, sen nerelisin' diye soran yurttaşa soruşturma
14:25 Mersin Emek ve Demokrasi Platformu’ndan 1 Mayıs çağrısı
14:16 30 yıllık tutsağın tahliyesi 6 ay ertelendi
14:03 Wan’ın Tûşba ve Artemêt ilçesinde şüpheli ölüm
14:01 İzmir'in su kaynağına kum ocağı açılacak
13:45 Erkek şiddeti sonucu yaralanan Yıldız yaşamını yitirdi
13:44 Suriye'de DAİŞ saldırısı: 28 asker ve milis öldü
13:20 AYM'den üniversitelerde bildiri dağıtmaya dair karar
12:06 Oğlunun cenazesini alamadan yaşamını yitirdi
11:23 İmralı için ailelerden görüşme başvurusu
11:21 Konya'da Talha Ç. anneannesini katletti
11:18 Maden faciasının yaşandığı yerde bir kişinin cenazesine ulaşıldı
11:11 Ege'de 4.5 büyüklüğünde deprem
10:42 Türkiye saldırısında bir peşmerge hayatını kaybetti
10:33 Hatimoğulları: Seçim sonuçları umudumuzu büyüttü
10:20 Bolu'da erkek şiddeti: 2 kişi katledildi
09:52 Halise Aksoy tahliye edildi
09:50 İtirafçı beyanları üzerinden ağırlaştırılmış müebbet talebi
09:46 Abdullah Öcalan’ın özgürlüğü için eylemdeler
09:29 KDP'nin alıkoyduğu gazeteciden haber alınamıyor
09:22 Dağlardan sofraya inen Zuzax
09:17 ABD basını: İsrail, İran'a misilleme saldırısı başlattı
09:15 'MEB farklı projelerle cemaat ve istihbaratı okullara sokuyor'
09:08 Ziyaret Beldesi borç batağında
09:02 'Ekoloji mücadelesi anti-militarist ve anti-emperyalist olmalı'
09:02 Ortadoğu'da çatışmalar tırmanıyor: Tek çözüm Demokratik Ulus
09:02 Adalet Nöbeti eylemcileri: Mücadelemiz devam edecek
09:01 Baharın müjdecisi kardelenler çiçek açtı
09:00 19 NİSAN 2024 GÜNDEMİ
01:24 Kobanê’de SİHA saldırısı
01:18 ABD, Filistin'in BM üyeliğini veto etti
01:14 Kenya’da helikopter kazası: Genelkurmay Başkanı ve 10 asker öldü