Bakırhan: Kerboran'a yoksulluktan başka ne verdiniz?

MÊRDÎN - Kerboran'da halk buluşmasına katılan DEM Parti Eş Genel Başkanı Bakırhan, taşımalı oylarla belediyeyi kazanan AKP'lilerin herhangi bir hizmet yapmadığını belirterek, "Kerboran'a yoksulluktan başka ne verdiniz?" tepkisinde bulundu. 

Halkların Eşitlik ve Demokrasi Partisi (DEM Parti) Eş Genel Başkanı Tuncer Bakırhan, Mêrdîn’in Kerboran (Dargeçit) ilçesinde düzenlenen halk buluşmasına katıldı. Bakırhan ve beraberindekiler, Deywan Mahallesi girişinde partililer tarafından karşılandı. Partililer, daha sonra uzun bir araç konvoyuyla kent merkezinde seçim turu attı. Yurttaşlar, zafer işaretleriyle partilileri karşıladı. Partililer, daha sonra büro açılışının yapıldığı yere geçti. Bakırhan ve beraberindekiler, burada kitlesel bir şekilde karşılandı. Parti bayraklarının dalgalandırıldığı karşılamada coşku dikkat çekti. 
 
DEM Parti Eş Genel Başkanı Tuncer Bakırhan, Kerboran'ın "direniş ve isyan kenti" olduğunu söyledi. "31 Mart’ta Kerboran halkı bu Kürt düşmanlarından hesap soracaktır” diyen Bakırhan, 20 yıl önce kente yaptığı ziyareti hatırlattı. Bakırhan, "O zaman geldiğimizde kadın arkadaşlarımız bizi karşılamıştı. Büyük bir baskı ortamı vardı, şimdi olduğu gibi. Büyük bir zulüm vardı. 20 yıl önce bizi seçen ve karşılayan kadın arkadaşlarımıza bir kez daha sevgilerimi, saygılarımı iletiyorum. Siz kadın arkadaşlar, ‘jin, jiyan, azadî' diyerek Rojava’yı özgürleştirdiniz. Kürtlerin en temel direği olduğunuz" diye konuştu. 
 
ORHAN DOĞAN VE GARİBE GEZER ANILDI
 
Orhan Doğan ve Garibe Gezer'i anan Bakırhan, "30 yıl önce Kerboran’da 7 çocuk katledildi. 7 çocuğun katledilmesini vicdanına yedirmeyen ve bilgileri veren uzman çavuşu da yakarak katlettiler. Dargeçit JİTEM Davası olarak devam eden bu dava, Sivas ve Maraş davasında olduğu gibi cezasızlıkla sonuçlandı. Kürt dilini ve iradesini yok sayan bu sistem, Kürt’ü, emekçiyi katledenleri ödüllendirdi. Kerboran failli meçhullere boyun eğmeyerek kendi partisini selamladı. 31 Mart’ta da Kürt halkının iradesini çalmaya çalışanlara gereken cevabı sandıklarda verecektir. Bu katliamların cevabını, yok saymaların cevabını sandıklarda verecektir” dedi. Bakırhan, partinin Belediye Eşbaşkan adayı Asya Gezer’e işaret ederek, "Garibe’nin (Garibe Gezer) anısına saygıdan dolayı da olsa Asya arkadaşımıza onurlu halkımız sahip çıkmalıdır" dedi. 
 
‘KÜRT MESELESİ 7 CANDIR’
 
İktidar yetkililerinin "Kürt meselesi yoktur" yönündeki sözlerine tepki gösteren Bakırhan, "Kürt meselesi, Kerboran’da katledilen 7 candır. Kerboran'da kardeşlerinin kemiklerini kuyularda 40 yıldır arayan halkın yaşadıklarına bakarak nasıl bir sorun olduğunu anlayacaklar. Kerboran’ı kaçak seçmenle elimizden aldılar. Bir önceki seçimi aldılar. Şimdi aynı yöntemi yapıyorlar. Belediye başkanı ne yaptı? Bütün ömrünü Kürt halkının demokratik mücadelesi için veren sizin yoldaşınız olan Orhan Doğan parkının ismini değiştirdi. Bu belediye başkanına Kürt’tür diyebilir miyiz? Bin yıldır bu topraklarda yaşayan Orhan Doğan’ın ismini parktan sökecek, dışarıdan bir isim vereceksin ve 'ben Kürt’üm diyeceksin. Hadi oradan" ifadelerini kullandı. 
 
‘HALKA YOKSULLUKTAN BAŞKA NE VERDİNİZ?’
 
Bakırhan, "Erdoğan ‘oy vermeyene hizmet yok’ diyor. Kerboran halkı iktidarın elinde; yol yok, su yok. Ahmet Türk burada, kaldırımın ve asfaltın ne olduğunu iyi bilir. Seçim için bu göstermelik atılan asfaltın ömrü uzun değil. Seçimi kaybettiklerini bildikleri için bunları rantçılara peşkeş çekmişler. Kerboran halkı AKP ile yönetiliyor. Hangi hizmeti yaptın? Kadınlar, gençler için hangi olanağı yarattın? Kerboran halkına yoksulluktan başka ne verdiniz? Bizi yok sayan, 'Kürt yoktur' diyen bir sistem içinde aday olan hiç kimse bizden değildir. Bizden olan buradadır” şeklinde konuştu. 
 
'31 MART’TA MÜJDEYİ VERECEĞİZ'
 
Kerboran’daki sağlık sorunlarına dikkati çeken Bakırhan, gelen doktorların başka yerlere gittiğini ifade etti. Bakırhan, "Oyumuzu kendimize vereceğiz. Garibe Gezer’in kardeşine vereceğiz, Ramazan arkadaşa vereceğiz. Ahmet ve Devrim arkadaşa vereceğiz. Bir ulu çınar (Ahmet Türk) buradadır. Bakın siyaseti bırakmıyor niye ‘Kürt sorunu henüz çözülmedi, ben bırakmak istemiyorum’ dedi. Onu size emanet ediyoruz. Ömrünü ve gençliğini Kürt dili, Kürt müziği yaşasın diye veren Devrim arkadaşı size aday getirdik. Bizi Orhan Doğan ismini parktan sökenlerle kimse karıştırmasın. Halkın hizmetindeki adaylarımıza oy vereceğiz. 31 Mart’ta bunları göndermenin müjdesini Serhat’a, Botan’na her yere vereceğiz" dedi.  
 
Konuşmaların ardından büro açılışı gerçekleştirildi. 
 
MİDYAD'DA BÜRO AÇILIŞI 
 
Kerboran'daki programın ardından Midyad ilçesine geçen Bakırhan ve beraberindekiler, ilçe girişinde çok sayıda kişi tarafından araçlarla karşılandı. İlçe merkezinde gerçekleştirilen seçim turunun ardından büro açılışının gerçekleştirileceği merkezdeki Dörtyol’a gelindi. Binlerce kişinin katıldığı açılışta, ilçe eşbaşkanları konuştuktan sonra adaylar halkı selamladı. Daha sonra konuşan DEM Parti Eş Genel Başkanı Tuncer Bakırhan, alanda bulunanlara teşekkür ederek, “Midyad’da kadim halklar ve inançlar yaşıyor. Tam da DEM Parti’de olduğu gibi. Kürtleri, Türkleri, Süryanileri ve Arapları buluşturan tek parti DEM Parti’dir. Bin yıllardır Süryanisi, Alevisi, Kürt’ü birlikte yaşıyor” dedi. 
 
‘KARDEŞLİĞİ ÖRÜYORUZ’
 
Meclis’te, Mêrdîn milletvekilleri George Aslan’ın Süryanice, Beritan Güneş’in Kürtçe Eş Genel Başkanları Tülay Hatimoğulları’nın Arapça konuştuğu esnada mikrofonların kapatıldığını hatırlatan Bakırhan, “Hem yerelde hem genelde iktidar olduğumuzda yok edilen, asimile edilen bütün dillerin ve inançların bu coğrafyada kardeşçe yaşaması için mücadelemizi ortaya koyacağız. Dilleri ve inançları yok sayanları halkın vicdanına bırakıyoruz”  ifadelerini kullandı. 
 
Gençlere ve kadınlara “İş bulabiliyor musunuz?” diyerek seslenen Bakırhan’a alandakiler hep bir ağızdan “yok” yanıtı verdi. Midyad’daki Kürt, Arap ve Süryanilere toplumcu bir belediye için el ele verme çağrısında bulunan Bakırhan, ilçenin su sorununa değindi. Midyad’ın kanalizasyon ve altyapı sorununun hala çözülmediğini, çok dilli belediyeciliğin hayata geçirilmediğini söyleyen Bakırhan, “DEM Parti olarak kime benziyoruz biliyor musunuz? Gümüşü işleyen telkari esnaflarına. Bizlerde barışı, kardeşliği onlar gibi örüyoruz. Demokratik bir Türkiye’yi örüyoruz” diyerek, adaylarına sahip çıkılması çağrısında bulundu. 
 
Konuşmaların ardından seçim bürosunun açılışı gerçekleştirildi. Bakırhan ve  beraberindekiler daha sonra Nîsebîn ilçesine geçti. 
 
 

Diğer başlıklar

21:17 Sakarya’da bir kadın hayatını kaybetmiş halde bulundu
21:11 Erzirom’da kaza
19:41 KNK Genel Kurulu sonuç bildirgesi: Artık birlik zamanı
17:25 Emine Şenyaşar’ın Adalet Nöbeti 82’nci gününde
17:15 Amedspor taraftarını üzdü
16:34 KNK: Saldırılara karşı seferberlik tutumuna ihtiyaç var
16:08 Hedef gösterilen zihinsel engelli Gezer tutuklandı
15:34 Turhal'da 4.1 büyüklüğünde deprem
15:12 Amedspor’un ‘şampiyonluk’ maçı başladı
15:08 Hedef gösterilen engelli bireye dair yeni detay
14:30 KNK kurulunda 'birlik' vurgusu
14:22 Çandar: Halk iradesine saygı duyun
13:29 Amed'de maç öncesi ‘şampiyonluk’ coşkusu
13:11 İsrail saldırılarında ölü sayısı 34 bini geçti
12:50 DEM Parti Kadın Meclisi: Kadınlar coğrafyayı mora boyadı
12:29 Amedspor-Iğdırspor maçı öncesi 2 gözaltı
11:35 İran'da Kürtçe öğretmenine 10 yıl hapis
11:26 Metîna'ya yoğun bombardıman
10:17 Türkiye yüksek enflasyonla dünyada 4'üncü sırada
09:53 Amedspor'dan 'sahte bilet' uyarısı
09:34 Jin Dergi çocuk haklarını kapağına taşıdı
09:31 Erdoğan ziyareti öncesi Metîna’da yeni bir saldırı başlatıldı
09:14 Kadınlardan 1 Mayıs çağrısı: Taksim’de olalım
09:13 126 yıldır süren direniş geleneği
09:12 Dr. Pashang: Kürtlerin Ortadoğu'daki krize karşı tek seçeneği birlik olmaktır
09:10 Abdullah Öcalan için her gün CPT'ye mektup gönderilecek
09:09 180 gün oldu: Gazeteci Ahmet nerede?
09:09 Tutsaklar Abdullah Öcalan’ın fiziki özgürlüğü için eylemde
09:08 Amed Tiyatro Festivali: Yasakları anlamsız kılıyoruz
09:07 AKP’li Albayrak 460 milyon 601 bin TL borç bıraktı
09:00 21 NİSAN 2024 GÜNDEMİ
07:28 İzmir Kitap Fuarı'nda 'Kurdistan'a tahammülsüzlük
00:19 Sûr Belediyesi hedef gösterilmişti: Gözaltına alınan kişi zihinsel engelli çıktı
20/04/2024
22:37 ‘Derwêş yan Gudû’ oyunu ayakta alkışlandı
22:17 Basel'de gençlerden ‘Öcalan’a özgürlük’ talepli panel
22:01 Sarıyer’de AVM’de yangın
21:17 Erdoğan Rabia Naz'ın babasına dava açtı
21:08 Pîrsus Katliamı anmasında dava duruşmasına çağrı
20:57 Eşbaşkanlar bakanlık ve Sayıştay'dan müfettiş talep etti
19:51 Çeşme'de kanalizasyon suları denize dökülüyor
19:45 Kürt kazanımlarına saldırıya karşı ortak mücadele mesajı
19:26 Ankara’da 'Büyük Savunma Mitingi' düzenlenecek
18:58 KNK’li Uzun’dan ulusal birlik konferansı çağrısı
18:49 DEM Parti: Bayrak ve marş istismarına dayalı siyaset dönemi miadını doldurdu
18:27 Bakan Şimşek, IMF Başkan Yardımcısı ile görüştü
18:01 Sur’daki çocuklar müziğe doydu
17:52 Wan’da ilk meclis toplantısı: Birlikte yöneteceğiz
17:40 KNK toplantısı: Ortadoğu krizini Abdullah Öcalan'ın fikirleri çözer
17:33 İnşaatta göçük: 2 işçi yaralandı
17:03 Erdoğan Hamas başkanı Haniye ile görüştü
16:39 ÖHD İstanbul Şubesi yeni yönetimini belirlendi
16:30 Abdullah Öcalan’ın özgürlüğü için eylemdeler
16:21 Birçok meslek örgütü Emine Şenyaşar’ı ziyaret etti
16:15 Gever'de kayyımdan kalan borçlar asıldı
15:38 Eylemde olan 15 tutsağa disiplin soruşturması
15:37 Sûr Belediyesi'ne soruşturma
15:17 Hasta tutsaklar Kaya ve Güvel’in tahliyesi istendi
15:14 Kaybedilen Ermeni aydınlar anıldı
14:23 ‘Zulüm bitinceye kadar mücadelemize devam edeceğiz’
14:18 Cizîr’de yapılacak baraj için 255 parselde 'acil kamulaştırma' kararı
14:16 KNK’nin 2 gün sürecek Genel Kurul ara toplantısı başladı
14:11 Kayıp yakınları 3 kentte bir araya geldi: Failler yargılansın
13:50 Amed Tiyatro Festivali'nde 'Tiyatroda değişimlerin tarihi' söyleşisi
13:35 29 yıl önce kaybettirilen Keremoğlu’nun akıbeti soruldu
11:50 Colemêrg’te heyelan: Küçükbaş hayvanlar toprak altında kaldı
11:30 YRP’li başkanın ilk icraatı sitesinin önünü mıcırlama oldu
10:36 Bakırhan: Yeni dönem perspektifimiz çok net; örgütleneceğiz, genişleyeceğiz
10:13 Çocuğa şiddet uygulayan imam serbest bırakıldı
09:45 9 öğrenciye cinsel tacizde bulunan okul müdürü tutuklandı
09:20 Süleyman Ahmet’ten 179 gündür haber yok
09:18 El konulan mektup gerekçesiyle tahliyesi 11 ay ertelendi
09:14 Tutsakların 'Abdullah Öcalan'a özgürlük' eylemi sürüyor
09:14 Kürkçüler Cezaevi'nde hasta tutsaklar 3 yıldır tedavi edilmiyor
09:12 1 Mayıs'ın adresi Taksim Meydanı
09:10 Özel savaş gerçekliği: Uyuşturucu değil kitap bulundurmak suç
09:08 'Su sorununu çözeceğim' sözü verip kenti susuz bıraktı
09:07 Wanlılar: Kenti birlikte yöneterek kayyım tahribatlarını giderebiliriz
09:05 Müslim: PKK bahane, hedef Kerkük ve Süleymaniye
09:01 Demir'den 'ortak mücadele' çağrısı: Hep beraber İmralı kapılarını açalım
09:00 20 NİSAN 2024 GÜNDEMİ
19/04/2024
23:56 Norveç’te hükümet kabinesinde değişiklik yapıldı
23:08 İstismar faili Kösedağ hakkındaki haber ve paylaşımlara erişim engeli
21:23 Amed’te Tiyatro Festivaline yoğun ilgi
21:15 Her Yer Çocuk Derneği İzmir’de Açıldı
21:01 Doğan’dan Mêrdîn ve Amed’e müfettiş tepkisi: Beyhude çabalar
20:46 Mêrdîn Büyükşehir Belediyesi’ne resen soruşturma başlatıldı
19:54 Bakanlıktan 'müfettiş' açıklaması
18:07 Şengal’de toplu mezar bulundu
17:56 İsrail’in saldırıları 196’ncı gününde: 34 bin kişi hayatını kaybetti
17:50 Amed Büyükşehir Belediyesi ‘bayrak kaldırıldı’ haberini yalanladı
17:33 Kerim Coşkun, boşanma aşamasında olduğu kadını katletti
17:13 Serêkaniyê Belediyesi üretim atölyesi kurdu
17:10 Halise Aksoy cezaevinden çıktı
16:49 İç Anadolu Cezaevleri raporu: En az 42 tutuklu yaşamını yitirdi
16:34 Emine Şenyaşar’ın Adalet Nöbeti 80’inci gününde
16:04 Gözaltına alınan 8 kişi serbest bırakıldı
15:57 Amed Tiyatro Festivali’nde ‘Güney’deki Kürt Tiyatrosu’ konuşuldu
15:55 Dedeoğulları'na saldırı davasında sanıklara indirimli cezalar
15:41 DEM Parti Hüda Kaya’nın tutukluluğunu Meclis’e taşıdı
15:30 Lezita işçilerini ziyaret eden kadınlar, sendika başkanı tarafından tehdit edildi
15:27 ‘Yüksek güvenlikli cezaevleri kapatılsın’ çağrısı
14:49 186 kişinin hayatını kaybettiği site kaçak çıktı
14:45 Tanju Özcan hakkında suç duyurusu
14:38 Sinpaş'tan ekolojiste 'kapımı kırdın' davası
14:35 Riha'da iş cinayeti
14:27 Tutsaklara 'tarafsız koğuş' baskısı
14:26 'Konuş, sen nerelisin' diye soran yurttaşa soruşturma
14:25 Mersin Emek ve Demokrasi Platformu’ndan 1 Mayıs çağrısı
14:16 30 yıllık tutsağın tahliyesi 6 ay ertelendi
14:03 Wan’ın Tûşba ve Artemêt ilçesinde şüpheli ölüm
14:01 İzmir'in su kaynağına kum ocağı açılacak
13:45 Erkek şiddeti sonucu yaralanan Yıldız yaşamını yitirdi
13:44 Suriye'de DAİŞ saldırısı: 28 asker ve milis öldü
13:20 AYM'den üniversitelerde bildiri dağıtmaya dair karar
12:06 Oğlunun cenazesini alamadan yaşamını yitirdi
11:23 İmralı için ailelerden görüşme başvurusu
11:21 Konya'da Talha Ç. anneannesini katletti
11:18 Maden faciasının yaşandığı yerde bir kişinin cenazesine ulaşıldı
11:11 Ege'de 4.5 büyüklüğünde deprem
10:42 Türkiye saldırısında bir peşmerge hayatını kaybetti
10:33 Hatimoğulları: Seçim sonuçları umudumuzu büyüttü
10:20 Bolu'da erkek şiddeti: 2 kişi katledildi
09:52 Halise Aksoy tahliye edildi
09:50 İtirafçı beyanları üzerinden ağırlaştırılmış müebbet talebi
09:46 Abdullah Öcalan’ın özgürlüğü için eylemdeler
09:29 KDP'nin alıkoyduğu gazeteciden haber alınamıyor
09:22 Dağlardan sofraya inen Zuzax
09:17 ABD basını: İsrail, İran'a misilleme saldırısı başlattı
09:15 'MEB farklı projelerle cemaat ve istihbaratı okullara sokuyor'
09:08 Ziyaret Beldesi borç batağında
09:02 'Ekoloji mücadelesi anti-militarist ve anti-emperyalist olmalı'
09:02 Ortadoğu'da çatışmalar tırmanıyor: Tek çözüm Demokratik Ulus
09:02 Adalet Nöbeti eylemcileri: Mücadelemiz devam edecek
09:01 Baharın müjdecisi kardelenler çiçek açtı
09:00 19 NİSAN 2024 GÜNDEMİ
01:24 Kobanê’de SİHA saldırısı
01:18 ABD, Filistin'in BM üyeliğini veto etti
01:14 Kenya’da helikopter kazası: Genelkurmay Başkanı ve 10 asker öldü
01:10 Meclis İliç Komisyonu’nun üyeleri Resmi Gazete’de
18/04/2024
23:17 Tokat'ta 4.4 büyüklüğünde bir deprem daha
23:09 Amed Tiyatro Festivali’nin startı verildi
22:49 Dêrik Belediyesi’nde x-ray cihazları kaldırıldı
22:31 Rönesans Rezidans davası: İmar affı yapan, imzası olan herkes yargılansın
21:31 Tokat’ta ev ve ahırlarda ağır hasar oluştu, halk sokakta
21:18 DİSK’ten 1 Mayıs’a katılım çağrısı
20:16 Erdoğan, AYM başkanıyla görüştü
20:06 AKP’li belediye, kömür küllerini dereye döktü
19:35 ‘Gardiyanlar, Örkmez ve Uğur’u ‘sizi tecavüzcülerin yanına veririz’ diye tehdit ediyor’
19:22 SES eski Eş Genel Başkanı Erden'in ev hapsi kaldırıldı
19:10 Kadınlar Amed’den seslendi: Devlet şiddetine karşı mücadeleye devam