Elkê adayları: Yabancıların ilçenin kaderini değiştirmesine izin vermeyelim

img
ŞIRNEX - AKP’nin çok sayıda asker ve polisi seçmen olarak taşıdığı Elkê'ye dair hedeflerini anlatan DEM Parti adayları, kent sakinlerine "Yabancı birinin gelip ilçenizin kaderini belirlenmesine izin vermeyin” çağrısı yaptı. 
 
Kato Dağı’nın eteklerinde yer alan Şirnex’in Elkê (Beytüşşebap) ilçesinde, 31 Mart Yerel Seçimlerine devlet ve aşiret baskılarının gölgesinde gidiliyor. AKP, kentte Kamil Dürmüş ile seçime giriyor. Dürmüş'ün yakınları, bazı ihaleler ve emniyet kasasından yapılan vurgunla gündeme gelmişti. Dürmüş, devlet gücünü de arkasına alarak ilçede aşiretler üzerinde baskı kurarak seçim çalışmalarını yürütüyor. 
 
Kürt siyasetinin 2004 Yerel Seçimlerinde SHP listelerinden girdiği seçimlerle yönetime geldiği Elkê’de, bu gelenek 2009 ve 2014 seçimlerine kadar sürdürüldü. İktidarın 2015 yılında kayyım politikasıyla gasp ettiği Elkê Belediyesi, 2019 seçimlerinde “seçmen taşıma” ile AKP yönetimine geçti. Kayyım ve “seçmen taşıma” politikasıyla gasp edilen belediyeyi yeniden halk iradesiyle kazanmayı hedefleyen Halkların Eşitlik ve Demokrasi Partisi (DEM Parti), temayül yoklamasıyla belirlediği Beybun Aslan ve Agit Yiğit’i eşbaşkan adayı olarak gönderdi.
 
Devlet baskılarının en yoğun olduğu 1990 yılında Feraşîn Yaylası’nda dünyaya gelen DEM Parti Eşbaşkan adayı Beybun Aslan, köylerinin yakılması üzerine ailesi 1994 yılında ilçe merkezine taşındı. İlk ve orta öğrenimini ilçede tamamlayan Aslan, 2010 yılında üniversite için Semsûr’da gitti. Burada hem yüksek öğrenimini sürdüren Aslan, siyasi çalışmalarına da başladı. Üniversite öğreniminin ardından 2013 ile 2014 yıllarında öğretmenlik yapan Aslan, 2016 yılında Kürt siyaseti içerisinde yer aldı. Gençlik ve kadın çalışmalarına katılan Aslan, 2020 yılında Halkların Demokratik Partisi (HDP) Elkê İlçe Eşbaşkanlığı görevinde bulundu. 2020 yılında HDP Parti Meclisi üyeliğine seçilen Aslan, 2023’ten itibaren DEM Parti PM üyeliği görevini yürüttü. Son olarak memleketi Elkê’de partisinin belediye eşbaşkan adayı olarak gösterildi. 
 
Katoya Marinos Dağı’nın eteklerinde bulunan Pîrosa köyünde 1980 yılında dünyaya gelen bir diğer eşbaşkan adayı Agit Yiğit’in ailesi, ekonomik nedenlerden dolayı 1984 yılında Adana’ya göç etti. Ailesinin 4 yıl sonra geri döndüğü Pîrosa’da büyüyen Yiğit, yaşamının son 20 yılını Şirnex’te geçirdi. 2004 yılında Kürt siyaseti içerisinde çalışmalara başlayan Yiğit, HDP Merkez İlçe Eşbaşkanlığı ve İl Eşbaşkan Yardımcısı görevlerinde bulundu. Siyasi parti faaliyetleri gerekçesiyle hakkında açılan davalar nedeniyle 5 kez tutuklanan Yiğit, toplam 4 yıl tutuklu kaldı. Yiğit, son olarak memleketi Elkê’de DEM Parti’nin Eşbaşkan adayı olarak gösterildi. 
 
'BU SİSTEMİ DEĞİŞTİRECEĞİZ'
 
İlçede toplumsal dayatmalara karşı belediye eşbaşkanı adayı olduğunu dile getiren Aslan, “AKP-MHP, bir ilçe nasıl unutulur ve kimliksiz bırakılır politikasını burada yürüttü. Bu halkın kadim kültürünü, dilini unutturmak istedi. Ancak bizler şunu gördük; bu halk bu yönetim anlayışına karşı çok tepkili ve artık değiştirmek istiyor. Bizim de yegane amacımız dilimizi, kültürümüzü, bize unutturanları tekrar hatırlatıp, bu sistemi değiştirmektir" dedi.  
 
5 yıllık süreçte kadınların tamamıyla eve kapatıldığını belirten Aslan, kadınlar için projelerini şu şekilde anlattı: “Böylesi küçük bir ilçede kadınlar eve kapatıldı. AKP iktidarının kadın üzerindeki politikası burada görüntüleniyor. Ancak kadının bir iradesi var ve değiştirme gücüne sahiptir. Bizler ‘kadın bu toplumun öncüsüdür’ diyoruz. Bu yüzden ilk olarak esas alacağımız kişiler kadınlardır. Belediyeyi kazandığımızda, ilk işimiz bir kadın meclisi kurmak olacak. Bunun yanı sıra kadınlar için farklı farklı atölyeler açacağız. Özellikle kültür atölyeleri açacağız. Buranın kadim kültürünü yansıtmak ve yaşatmak için el sanatını geliştirecek atölyelerimiz olacak. Parklarda ve her alanda kadın rengini göstereceğiz. Aynı zamanda bir kadın kütüphanesi projemiz olacak. İlçede kadınlara kapatılan alanları yeniden açacağız. Bizler kadınların görüşleriyle ve sözüyle bu ilçeyi yeniden inşa edeceğiz” diye belirtti. 
 
‘İLÇENİN KADERİNİ DEĞİŞTİREBİLİRİZ’
 
Elkê’ye 2 bin “seçmen” taşındığını aktaran Aslan, “Bizim kadınlara çağrımız; iradenize sahip çıkın. Yabancı birinin gelip ilçenizin kaderini belirlenmesine izin vermeyin. Bu ilçenin kaderini ancak sizler değiştirebilirsiniz. Eğer birlik olursak, bizler kayyım zihniyetiyle belediyemizi yönetenleri geldikleri yere göndereceğiz" ifadelerini kullandı. 
 
‘AKP’NİN TEK DERDİ KOLTUKTUR'
 
5 yıllık süreçte ilçe halkının sorunlarına hiçbir şekilde çözüm olunmadığını dile getiren eşbaşkan adayı Yiğit, halkın sorunlarını çözmek için aday olduğunu belirtti. Yiğit, “Elkê halkı bize güveniyor ve bizler de onlara güveniyoruz. Kazanacağımıza inanıyoruz. Çünkü AKP’li belediye bu halk için hiçbir şey yapmadı. Bu halkın su sorunu, yol sorunu ve ulaşım sorunu göz önündedir. Bu sorunlara dahi bir çözüm getirmediler. Ekonomik olarak bütün imkanlardan yararlanabilirlerdi, ancak bu halkın tek bir sorununu bile çözmediler. Bunların derdi bu halkın sorunları çözmek değil, sadece o koltukta oturmaktır" şeklinde konuştu.  
 
‘HALKIN HİZMETKARLARI OLACAĞIZ'
 
Halkın hizmetkarları olacaklarını vurgulayan Yiğit, “Seçildiğimizde halkın asıl sorunlarını dinleyeceğiz ve onlara hizmet etmek için çalışmalarımız başlatacağız. Halk meclislerini oluşturacağız. Sorunlarımızı halkımıza, meclisimize, ruspilere, annelerimize ve gençlerimize danışarak birlikte çözeceğiz. Halkın iradesini tanımayanların hizmet yapma istemi de olmaz. Çünkü halkın iradesi ile seçilmediler. O yüzden her şeyi reva görürler. AKP'nin burada yaptığı tek şey günlerini geçirmektir. Ancak bizler için esas olan halkın talepleri ve önerileri olacak. Onların talepleri bizlerin talepleri olacak. Bu yüzden biz geliyoruz, bu yüzden bu halk bu partiye inanıyor. Bu halk kutlu bir halktır ve iradesine sahip çıkacaktır" dedi.
 
‘HALK 31 MART’TA CEVAP VERECEK’ 
 
“Kendilerine güveniyorlarsa seçmen taşımasınlar” diyen Yiğit, sözlerini şöyle sürdürdü: “Eğer AKP'nin bu halkın iradesine ve kendine güveni varsa, gelsin iki siyasi parti olarak seçime girelim. Eğer bu halkın kendisine oy vereceğine inanıyorsa, dışarıdan seçmen taşımayı bıraksın, halk seçsin. Eğer bunu yaparsa ve gerçekten halk seçerse, bizler de halkın iradesi ile kazandıkları için kendilerini tebrik edeceğiz. Ancak halkın iradesi ile kazanmazsa, o zaman kayyımdan hiçbir farkı kalmıyor. Bizler şunu biliyoruz; bu halk 31 Mart'ta gereken cevabı verecek ve sonuç şimdiden halkımıza kutlu olsun." 
 
MA / Zeynep Durgut
 

Diğer başlıklar

09:06 Tutsaklar ‘Abdullah Öcalan’a özgürlük’ eyleminde
09:01 KDP’nin alıkoyduğu gazeteciden 181 gündür haber yok
09:01 ‘Birlikte mücadeleyle İmralı tecridi kaldırılabilir’
09:01 Yazar Karacabey: Sanatçıların inadı çok hükümet devirir
09:00 Gazeteci Karadaş: Ortadoğu'da halkların kaderi birbirine bağlı
09:00 22 NİSAN 2024 GÜNDEMİ
08:40 Adana’da minibüs kazası: 3 ölü, 18 yaralı
21/04/2024
23:11 Amedspor Kadın Futbol Takımı’ndan 3-1’lik skor
23:04 Amed’te Tiyatro Festivali sürüyor
21:17 Sakarya’da bir kadın hayatını kaybetmiş halde bulundu
21:11 Erzirom’da kaza
19:41 KNK Genel Kurulu sonuç bildirgesi: Artık birlik zamanı
17:25 Emine Şenyaşar’ın Adalet Nöbeti 82’nci gününde
17:15 Amedspor taraftarını üzdü
16:34 KNK: Saldırılara karşı seferberlik tutumuna ihtiyaç var
16:08 Hedef gösterilen zihinsel engelli Gezer tutuklandı
15:34 Turhal'da 4.1 büyüklüğünde deprem
15:12 Amedspor’un ‘şampiyonluk’ maçı başladı
15:08 Hedef gösterilen engelli bireye dair yeni detay
14:30 KNK kurulunda 'birlik' vurgusu
14:22 Çandar: Halk iradesine saygı duyun
13:29 Amed'de maç öncesi ‘şampiyonluk’ coşkusu
13:11 İsrail saldırılarında ölü sayısı 34 bini geçti
12:50 DEM Parti Kadın Meclisi: Kadınlar coğrafyayı mora boyadı
12:29 Amedspor-Iğdırspor maçı öncesi 2 gözaltı
11:35 İran'da Kürtçe öğretmenine 10 yıl hapis
11:26 Metîna'ya yoğun bombardıman
10:17 Türkiye yüksek enflasyonla dünyada 4'üncü sırada
09:53 Amedspor'dan 'sahte bilet' uyarısı
09:34 Jin Dergi çocuk haklarını kapağına taşıdı
09:31 Erdoğan ziyareti öncesi Metîna’da yeni bir saldırı başlatıldı
09:14 Kadınlardan 1 Mayıs çağrısı: Taksim’de olalım
09:13 126 yıldır süren direniş geleneği
09:12 Dr. Pashang: Kürtlerin Ortadoğu'daki krize karşı tek seçeneği birlik olmaktır
09:10 Abdullah Öcalan için her gün CPT'ye mektup gönderilecek
09:09 180 gün oldu: Gazeteci Ahmet nerede?
09:09 Tutsaklar Abdullah Öcalan’ın fiziki özgürlüğü için eylemde
09:08 Amed Tiyatro Festivali: Yasakları anlamsız kılıyoruz
09:07 AKP’li Albayrak 460 milyon 601 bin TL borç bıraktı
09:00 21 NİSAN 2024 GÜNDEMİ
07:28 İzmir Kitap Fuarı'nda 'Kurdistan'a tahammülsüzlük
00:19 Sûr Belediyesi hedef gösterilmişti: Gözaltına alınan kişi zihinsel engelli çıktı
20/04/2024
22:37 ‘Derwêş yan Gudû’ oyunu ayakta alkışlandı
22:17 Basel'de gençlerden ‘Öcalan’a özgürlük’ talepli panel
22:01 Sarıyer’de AVM’de yangın
21:17 Erdoğan Rabia Naz'ın babasına dava açtı
21:08 Pîrsus Katliamı anmasında dava duruşmasına çağrı
20:57 Eşbaşkanlar bakanlık ve Sayıştay'dan müfettiş talep etti
19:51 Çeşme'de kanalizasyon suları denize dökülüyor
19:45 Kürt kazanımlarına saldırıya karşı ortak mücadele mesajı
19:26 Ankara’da 'Büyük Savunma Mitingi' düzenlenecek
18:58 KNK’li Uzun’dan ulusal birlik konferansı çağrısı
18:49 DEM Parti: Bayrak ve marş istismarına dayalı siyaset dönemi miadını doldurdu
18:27 Bakan Şimşek, IMF Başkan Yardımcısı ile görüştü
18:01 Sur’daki çocuklar müziğe doydu
17:52 Wan’da ilk meclis toplantısı: Birlikte yöneteceğiz
17:40 KNK toplantısı: Ortadoğu krizini Abdullah Öcalan'ın fikirleri çözer
17:33 İnşaatta göçük: 2 işçi yaralandı
17:03 Erdoğan Hamas başkanı Haniye ile görüştü
16:39 ÖHD İstanbul Şubesi yeni yönetimini belirlendi
16:30 Abdullah Öcalan’ın özgürlüğü için eylemdeler
16:21 Birçok meslek örgütü Emine Şenyaşar’ı ziyaret etti
16:15 Gever'de kayyımdan kalan borçlar asıldı
15:38 Eylemde olan 15 tutsağa disiplin soruşturması
15:37 Sûr Belediyesi'ne soruşturma
15:17 Hasta tutsaklar Kaya ve Güvel’in tahliyesi istendi
15:14 Kaybedilen Ermeni aydınlar anıldı
14:23 ‘Zulüm bitinceye kadar mücadelemize devam edeceğiz’
14:18 Cizîr’de yapılacak baraj için 255 parselde 'acil kamulaştırma' kararı
14:16 KNK’nin 2 gün sürecek Genel Kurul ara toplantısı başladı
14:11 Kayıp yakınları 3 kentte bir araya geldi: Failler yargılansın
13:50 Amed Tiyatro Festivali'nde 'Tiyatroda değişimlerin tarihi' söyleşisi
13:35 29 yıl önce kaybettirilen Keremoğlu’nun akıbeti soruldu
11:50 Colemêrg’te heyelan: Küçükbaş hayvanlar toprak altında kaldı
11:30 YRP’li başkanın ilk icraatı sitesinin önünü mıcırlama oldu
10:36 Bakırhan: Yeni dönem perspektifimiz çok net; örgütleneceğiz, genişleyeceğiz
10:13 Çocuğa şiddet uygulayan imam serbest bırakıldı
09:45 9 öğrenciye cinsel tacizde bulunan okul müdürü tutuklandı
09:20 Süleyman Ahmet’ten 179 gündür haber yok
09:18 El konulan mektup gerekçesiyle tahliyesi 11 ay ertelendi
09:14 Tutsakların 'Abdullah Öcalan'a özgürlük' eylemi sürüyor
09:14 Kürkçüler Cezaevi'nde hasta tutsaklar 3 yıldır tedavi edilmiyor
09:12 1 Mayıs'ın adresi Taksim Meydanı
09:10 Özel savaş gerçekliği: Uyuşturucu değil kitap bulundurmak suç
09:08 'Su sorununu çözeceğim' sözü verip kenti susuz bıraktı
09:07 Wanlılar: Kenti birlikte yöneterek kayyım tahribatlarını giderebiliriz
09:05 Müslim: PKK bahane, hedef Kerkük ve Süleymaniye
09:01 Demir'den 'ortak mücadele' çağrısı: Hep beraber İmralı kapılarını açalım
09:00 20 NİSAN 2024 GÜNDEMİ
19/04/2024
23:56 Norveç’te hükümet kabinesinde değişiklik yapıldı
23:08 İstismar faili Kösedağ hakkındaki haber ve paylaşımlara erişim engeli
21:23 Amed’te Tiyatro Festivaline yoğun ilgi
21:15 Her Yer Çocuk Derneği İzmir’de Açıldı
21:01 Doğan’dan Mêrdîn ve Amed’e müfettiş tepkisi: Beyhude çabalar
20:46 Mêrdîn Büyükşehir Belediyesi’ne resen soruşturma başlatıldı
19:54 Bakanlıktan 'müfettiş' açıklaması
18:07 Şengal’de toplu mezar bulundu
17:56 İsrail’in saldırıları 196’ncı gününde: 34 bin kişi hayatını kaybetti
17:50 Amed Büyükşehir Belediyesi ‘bayrak kaldırıldı’ haberini yalanladı
17:33 Kerim Coşkun, boşanma aşamasında olduğu kadını katletti
17:13 Serêkaniyê Belediyesi üretim atölyesi kurdu
17:10 Halise Aksoy cezaevinden çıktı
16:49 İç Anadolu Cezaevleri raporu: En az 42 tutuklu yaşamını yitirdi
16:34 Emine Şenyaşar’ın Adalet Nöbeti 80’inci gününde
16:04 Gözaltına alınan 8 kişi serbest bırakıldı
15:57 Amed Tiyatro Festivali’nde ‘Güney’deki Kürt Tiyatrosu’ konuşuldu
15:55 Dedeoğulları'na saldırı davasında sanıklara indirimli cezalar
15:41 DEM Parti Hüda Kaya’nın tutukluluğunu Meclis’e taşıdı
15:30 Lezita işçilerini ziyaret eden kadınlar, sendika başkanı tarafından tehdit edildi
15:27 ‘Yüksek güvenlikli cezaevleri kapatılsın’ çağrısı
14:49 186 kişinin hayatını kaybettiği site kaçak çıktı
14:45 Tanju Özcan hakkında suç duyurusu
14:38 Sinpaş'tan ekolojiste 'kapımı kırdın' davası
14:35 Riha'da iş cinayeti
14:27 Tutsaklara 'tarafsız koğuş' baskısı
14:26 'Konuş, sen nerelisin' diye soran yurttaşa soruşturma
14:25 Mersin Emek ve Demokrasi Platformu’ndan 1 Mayıs çağrısı
14:16 30 yıllık tutsağın tahliyesi 6 ay ertelendi
14:03 Wan’ın Tûşba ve Artemêt ilçesinde şüpheli ölüm
14:01 İzmir'in su kaynağına kum ocağı açılacak
13:45 Erkek şiddeti sonucu yaralanan Yıldız yaşamını yitirdi
13:44 Suriye'de DAİŞ saldırısı: 28 asker ve milis öldü
13:20 AYM'den üniversitelerde bildiri dağıtmaya dair karar
12:06 Oğlunun cenazesini alamadan yaşamını yitirdi
11:23 İmralı için ailelerden görüşme başvurusu
11:21 Konya'da Talha Ç. anneannesini katletti
11:18 Maden faciasının yaşandığı yerde bir kişinin cenazesine ulaşıldı
11:11 Ege'de 4.5 büyüklüğünde deprem
10:42 Türkiye saldırısında bir peşmerge hayatını kaybetti
10:33 Hatimoğulları: Seçim sonuçları umudumuzu büyüttü
10:20 Bolu'da erkek şiddeti: 2 kişi katledildi
09:52 Halise Aksoy tahliye edildi
09:50 İtirafçı beyanları üzerinden ağırlaştırılmış müebbet talebi
09:46 Abdullah Öcalan’ın özgürlüğü için eylemdeler
09:29 KDP'nin alıkoyduğu gazeteciden haber alınamıyor
09:22 Dağlardan sofraya inen Zuzax
09:17 ABD basını: İsrail, İran'a misilleme saldırısı başlattı
09:15 'MEB farklı projelerle cemaat ve istihbaratı okullara sokuyor'
09:08 Ziyaret Beldesi borç batağında
09:02 'Ekoloji mücadelesi anti-militarist ve anti-emperyalist olmalı'
09:02 Ortadoğu'da çatışmalar tırmanıyor: Tek çözüm Demokratik Ulus
09:02 Adalet Nöbeti eylemcileri: Mücadelemiz devam edecek
09:01 Baharın müjdecisi kardelenler çiçek açtı
09:00 19 NİSAN 2024 GÜNDEMİ
01:24 Kobanê’de SİHA saldırısı
01:18 ABD, Filistin'in BM üyeliğini veto etti
01:14 Kenya’da helikopter kazası: Genelkurmay Başkanı ve 10 asker öldü
01:10 Meclis İliç Komisyonu’nun üyeleri Resmi Gazete’de
18/04/2024
23:17 Tokat'ta 4.4 büyüklüğünde bir deprem daha
23:09 Amed Tiyatro Festivali’nin startı verildi