Çandar: Öcalan çözümün yol ve yöntemlerini defalarca sıraladı

AMED - Abdullah Öcalan'ın Kürt sorununun çözümü için gerekli yol ve yöntemleri defalarca sıraladığını belirten DEM Partili Cengiz Çandar, "Öcalan’ın 2013’teki Newroz açıklamasını 2024 yılına tercüme edelim ve yola çıkalım” dedi. 
 
Ortadoğu’da 7 Ekim 2023’te Hamas’ın saldırıları sonrasında İran ve ABD, İsrail ile Filistin arasındaki savaşta doğrudan yer aldı. Ortadoğu’da değişen yeni ticaret yolları bölgedeki çatışmaların da derinleşmesini ulusal ve uluslararası emperyalist güçlerin  de yeni ekonomi ve ticaret yollarında kendilerine alan yaratma trafiğini arttırmış durumda. Bu trafik içerisinde kalan Kurdistan coğrafyasına dair AKP iktidarı kendine alan yaratmak için ABD, Avrupa, İran ve Irak başta olmak üzere birçok ülkede Kürtlere dönük savaşın kapsamını genişletmek için kapı kapı geziyor. 
 
AKP’li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın 4 Mart’ta “Irak sınırlarımızla ilgili meseleyi bu yaz çözüme kavuşturmuş olacağız” şeklindeki konuşmasının ardından Hewlêr-Bağdat-Ankara üçgeninde görüşme trafiği yoğunlaştı. Bu görüşme trafiğinin ilk sonucu da 14 Mart’ta Dışişleri Bakanı Hakan Fidan, Milli Savunma Bakanı Yaşar Güler ve MİT Müsteşarı İbrahim Kalın, Irak’ta hükümet yetkililerinin katıldığı toplantıda ortaya çıkan bildiri oldu. 
 
Söz konusu bildiride, PKK’nin Türkiye ve Irak için güvenlik tehdidi teşkil ettiği savunularak, “Taraflar, Irak topraklarını kullanarak Türkiye’yi hedef alan örgüt ve uzantılarına yönelik alınması gereken önlemler konusunu istişare etmişlerdir” denildi.
 
Ortadoğu’da yaşanan gelişmeleri ve Türkiye’nin Kurdistan coğrafyasına yönelik saldırı hazırlığını Halkların Eşitlik ve Demokrasi Partisi (DEM Parti) Amed Milletvekili Cengiz Çandar, değerlendirdi. 
 
‘FİLİSTİN SORUNU YİNE ULUSLARARASI GÜNDEME GELDİ’
 
Ortadoğu’da İsrail ile Filistin arasında 7 Ekim’de başlayan savaşın bölgede yeni denklemleri beraberinde getirdiğini dile getiren Çandar, değişimine işaret eden Çandar, “Bu gelişme çok büyük bir değişime vesile oldu. Ortadoğu’da son yıllarda olan şekillenmeleri darmadağın etti. Körfez ülkeleriyle başta Birleşik Arap Emirlikleri ile İsrail arasında normal ilişkiler kurulmuştu. Filistin sorunu artık bitmişti gibi muamele görüyordu ve gündemden düşürülmüştü. Giderek de Suudi Arabistan’la Körfez ve bölge dengelerinde Arap ülkesi sayılan Suudi Arabistan’la, İsrail arasında normalleşme sürecine girilmiş gibiydi. Bu saldırı uzun yıllardır rafa kalkmış olan - ki rafa kalkana kadar Ortadoğu’nun numaralı bir sorunu sayılan- Filistin sorununu tekrar uluslararası gündeme getirdi. Bu son saldırılar bu yakınlaşmayı darmadağın etti” dedi. 
 
‘ÇATIŞMAYA HER ZAMANKİNDEN DAHA YATKIN’
 
İsrail’in Filistin’e yönelik saldırılarının halen sürdüğünü ve Güney Afrika’nın başını çekmesiyle “uluslararası adalet divanına soykırım yapıyor” diye şikâyet edildiğine dikkat çeken Çandar, şunları söyledi: “Batı dünyası moral üstünlüğünü İsrail’e destek çıkarak kaybetti. Bütün bunların önümüzdeki uzun yıllara yayılacak çok önemli sonuçları olacağı besbelli. Dolayısıyla Ortadoğu bundan 6 ay önceki Ortadoğu değil, yeni bir Ortadoğu. Bundan sonra Ortadoğu’da her şey olabilir. Fakat şuan geldiğimiz nokta itibariyle çok değişik çevrelerden ortaklaşa yapılan tespit ve gözlem o ki Ortadoğu’nun yakın geleceğinde şiddet, savaş, çatışma ön plana çıkmış gözüküyor. Bu iyi bir haber değil tabii ki. Ama gerçekçi olmak gerekirse gergin ve çatışmaya her zamankinden daha yatkın bir Ortadoğu ortamı içinde bulunmaktayız.”
 
‘TÜRKİYE GÜNEY’E ASKERİ OPERASYON HAZIRLIĞI İÇİNDE’
 
Ortadoğu’daki değişen dengelerin Türkiye’ye de etkilerinin olacağını ifade eden Çandar, bu gibi durumların Türkiye gibi dış politikasını giderek, militarize hale getirmiş, saldırgan eğilimlere yükselmiş ülkelere daha geniş hareket alanı sağladığını söyledi.  Çandar, şöyle devam etti: “Eğer Türkiye’nin önüne geçilmezse ki bunu açıkça zaten ülkenin karar vericileri söylüyor, yakında Güney’e, Irak Kurdistan’ına yönelik büyük bir operasyon hazırlığı içindeler. Cumhurbaşkanı sürekli olarak Suriye’de otuz kilometre Güney’e inilip, orada bir hat kurulması gerektiğini söylüyor. Bahsettiği yer Rojava, orada Kürtler yaşıyor, insansız topraklar değil. Dolayısıyla bütün bunların önüne geçilmezse yakın gelecekte bu savaş tamtamlarının giderek, daha yüksek sesle işitildiği ve çalındığı Ortadoğu’da, Türkiye’yi yönetenler Kürtlere yönelik saldırgan politikasını devam ettirebilir. Bunun için elverişli ortam varmış gibi düşünebilirler.  Bu bakımdan, Türkiye’nin karar vericileri ve yöneticileri aksine ikna edilmediği taktir de Kürt karşıtı politikalar için onlara daha geniş bir manevra alanı sağladıkları düşüncesine varacakları yeni bir durum var” ifadelerinde bulundu. 
 
AKP’li Erdoğan ve MHP’nin Kürtlere yönelik sorunu askeri yöntemlerle, zorla ortadan, kaldırma, bastırma hedefiyle Başur’da büyük çaplı bir operasyon sinyalini verdiğini aktaran Çandar, “Eğer önüne geçilirse o zaman ayrı bir yöne doğru gider süreç. Geçilemezse şu andaki işaretler 31 Mart sonrası Türkiye ve Kürtler arası ilişkiler bakımından çok da insanı yüreklendirici gözükmüyor” dedi. 
 
‘BARIŞ TALEBİ HER KOŞULDA AYAKTA TUTULMALI’
 
Kürt halkı ve dostlarının barış isteği arzusunda artışın olduğunu, barışın olmamasındaki büyük sıkıntının devletin tavrından kaynaklandığını ifade eden Çandar, “Devlet şuan da savaşa yönelik politikalara ağırlık verecekmiş gibi işaretler veriyor. O yüzden tekrar bir daha söyleyeyim, bunun önüne geçilmezse devletin saldırganlığı barış yerine savaşı seçmesi ihtimali daha güçlü bir şekilde ortaya çıkmış olur. Peki, barış umudu ne olacak? Dünya da hiçbir şey sürekli olmaz, sürekli savaş olmaz, sürekli barış durumları da olmuyor. Birbirleriyle yer değiştiriyorlar. Savaşın sonunda Türkiye bununla bir yere varılmayacağını burnu sürtülerek anladığı takdir de, barış iradesi toplumda, halkta, siyasi harekette var olduğu ve seslendirildiği, bunun peşinden koşulduğu sürece er ya da geç Türkiye barış yoluna dönecektir. Bizim gibilerinde zaten işi, gücü, işlevi, amacı sürekli olarak o barış iradesini, arzusunu, talebini her şeye rağmen her koşul altında ayakta tutmak ve bunun peşinden koşmak” diye konuştu. 
 
‘ABDULLAH ÖCALAN DEFALARCA YÖNTEMLERİ LİSTELEDİ’
 
Kürt sorununun çözümü için PKK Lideri Abdullah Öcalan’ın defalarca yol ve yöntemleri listelediğini hatırlatan Çandar, şunları söyledi: “Hangi adımın hangi sırayla atılacağı da anlatıldı. Şimdi bunları hayata geçirmek için bütün bu talepleri tekrar canlandırmak lazım. Ama bu taleplerin bir bölümünü biz tek başımıza yapamayız. Tek başına halay çekilmiyor, sergovend (halay başı) lazım. Govende katılacaklar lazım. Tek başına yapılan dansın adı govend değil zeybektir. Şimdi biz govend yapmak istiyoruz, zeybek oynamak istemiyoruz. Dolayısıyla o zaman taslağımız, çözüm önerilerimiz, çözüm planımız, projemiz neyse onu hazırlamamız lazım. Sonrasında da diğer partilerle de görüşmemiz lazım. ‘Bakın arkadaşlar şu noktada buluşursak, siz de kendi önerinizi getirin, bizim önerilerimizi bilin ama görüşelim ve bazı ilkeler zemininde buluşalım. Ve birlikte hareket edelim’ dememiz lazım. Bunu muhalefetle de iktidar partisiyle de yapmak lazım. Onlara da gidip, ‘beyler bu ülkenin iktidar partisisiniz,  e ama sorun var. Bu sorunu çözmediniz, çözmekten kaçındınız. Hâlbuki bu sorunun çözümü bütün ülke için halkımız için gerekli, bizim içinde sizin içinde gerekli, gelin konuşalım’ demek lazım.”
 
İktidarından muhalefetine tüm partilerle görüşmek gerektiğinin altını çizen Çandar, “Bu görüşmeleri yapabilmek için kendi projenizin hazır olması lazım. Abdullah Öcalan’ın 2013 Newroz metnini okuyun, okuyalım, bir daha düşünelim, üstüne çalışalım; 2013’teki Abdullah Öcalan’ın Newroz açıklamasını 2024 yılına tercüme edelim ve yola çıkalım” ifadelerini kullandı. 
 
MA / Müjdat Can - Eylem Akdağ 
 
 

Diğer başlıklar

00:41 ‘Anadilde tiyatro’ motivasyonuyla yola çıkan 'Zîd û Han' Ankara’da
24/05/2024
23:31 Licê'nin bir mahallesinde asker ablukası: Bölgeden silah sesleri yükseliyor
22:31 Kayıplar haftası dolayısıyla ‘Dargeçit Katliamı’ belgeseli gösterimi
22:01 Bodrum-Kaş arası denizlerde fırtına uyarısı
21:11 Kobanê kararına karşı omuz omuza mücadele çağrısı
20:58 'Curnê Reş’te 2 Haziran’da zafer halayına durulacak'
20:38 30 yılın ardından tahliye edilen Ayçiçek ziyaret edildi
20:30 Komir’de Kültür ve Sanat Merkezi açıldı
20:19 DEM Parti, Perî’de halkın taleplerini dinledi
20:15 Amed'de ‘Ekolojik Belgesel Günleri’ başladı
19:57 Uçar: DAİŞ’liler Türkiye’nin dört bir yanında turist gibi gezdi
19:15 ESP ve SKM: Çocuk istismarına sessiz kalma
19:04 Kadınlardan tecavüz protestosu: Cezasızlık cesaretlendiriyor
17:38 Bakanlığın kapıları 111 gündür Şenyaşar’a kapalı: Adalet içeride can çekişiyor
17:26 Köylüler, askerlerin köye girişini engelledi
17:17 Cudî ve Gabar’a giriş çıkış yasağı 15 gün daha uzatıldı
17:11 Alpagut Linyit Kömür işletmesi işçileri haklarını geri aldı
16:51 Şenyaşar, 1000’inci haftasında Cumartesi Anneleri’nin yanında olacak
16:44 Uluslararası Adalet Divanı’ndan İsrail'e Refah saldırısını durdurma emri
16:23 DAD'tan Yeni Yaşam'a ziyaret
16:22 Ankara'da iş cinayeti
16:18 Korucu cinayetinde 2 tutuklama
16:14 Soylu'nun 'tarihi uyuşturucu operasyonu' dediği davada beraat
16:00 Haber Sen: Sendikalar atama bürosu değil
15:50 Birçok kentte ‘Tecride son ver’ çığlığı
15:32 Veteriner Hekimleri Birliği: Ötenazi yapmayacağız!
15:08 Kobanê Davası avukatları: Kumpası ifşa etmeyi sürdüreceğiz
14:46 Talim ve Terbiye Kurulu yeni müfredatı onayladı
14:22 Kobanê tutsaklarına ziyaret: Şimdi direnme zamanıdır
14:20 41 kiloya düşen hasta tutsak için çağrı: Serbest bırakın
14:00 Cumartesi Anneleri'nden 1000'inci hafta için 'karanfil bırak' çağrısı
13:50 KESK’ten ‘tasarruf paketi’ne tepki: Emekçiler sessiz kalmayacak
13:25 Ahmet Türk: Kayyım kendi memleketinin belediyesine 15 milyon TL aktardı
13:09 Licê'de ev baskınları
13:02 İmralı için ailelerden görüşme başvurusu
12:54 Erzirom’da bir kadın katledildi
12:35 Farqîn Belediyesi Kürtçe anonsa başladı
12:09 Papua Yeni Gine’de heyelan
12:04 DEDAŞ jandarmayla evleri basıp ceza kesti
11:36 Kod-46 ile atılan işçilerin eylemi 5'inci gününde
11:15 Kuzey ve Doğu Suriye’de seçim hazırlıkları son aşamada
11:13 İstanbul'da bir kadın katledildi
10:28 Demir'i tasarlayarak katleden asker 'kasten öldürmekten' yargılanacak
10:07 İzmir'de deprem
10:06 Yağış azaldı, kuraklık kapıda
09:47 Adana'da sağanak yağış su baskınlarına neden oldu
09:42 ‘Tecride karşı eylemdeki tutsakların sesi olmalıyız'
09:28 'Kendini yaktı' dediği kadını katlettiği ortaya çıktı
09:25 Bakanlıktan ağır hasta tutsağa dair 'bastonla yürüyebiliyor' yanıtı
09:18 Tutsaklar ‘Abdullah Öcalan’a özgürlük’ eyleminde
09:08 Sokak köpeklerini öldürmeye 'uyutma' kılıfı
09:07 Sözler tutulmadı: Binlerce çocuk diyabetle mücadele ediyor
09:07 Çiftçinin gideri arttı kazancı değişmedi
09:06 Bin haftadır Galatasaray'da adalet arayan Eren: Bir mezar istiyoruz
09:05 İzmir'de dört bir yanda işçi direnişi
09:04 Mutlak tecrit 38'inci ayını doldurdu: İmralı hukuksuzlukların merkezi oldu
09:03 Tutsak yakınları: Tecrit kaldırılmalı, endişelerimiz giderilmeli
09:02 AKP'nin 'aile' genelgesi: Kadınların hayatına el koyma planı
09:01 Koçerler göç yolunda
09:00 24 MAYIS 2024 GÜNDEMİ
23/05/2024
22:48 Gazze’de hayatını kaybedenlerin sayısı 35 bin 800’e çıktı
21:35 Mêrdîn’de çocuğa tecavüz eden fail gözaltında
21:30 DFG Eşbaşkanı Müftüoğlu'na Sevinç Özgüner ödülü
20:36 'Karanlık gidecek Kobanê ve Gezi kalacak'
19:53 İstanbul’da 27 tutuklama
19:46 Adalet Peşinde Aileleri, Meclis Başkanvekili Önder ile görüştü
19:30 Gençlik örgütlerinden tutuklamalara tepki
19:21 Şenyaşar’dan Erdoğan’a: Bizi katleden vahşileri vekil yaptınız
18:29 Eren Odabaş tahliye edildi
18:23 Amed’te kadın katliamları protesto edildi
18:17 Eşbaşkanların çağrısı üzerine halk belediye önünde uzun kuyruklar oluşturdu
17:34 Özlem Zengin'den Cumartesi Anneleri açıklaması
17:14 30 yıl sonra tahliye edildi
17:08 Mêrdîn’de çocuğa tecavüz haberine yayın yasağı
17:04 ‘Adalet ve Özgürlük Buluşmaları’nda Pîrsûs Katliamı’nda yitirilenler anıldı
16:57 Bayındır: Özgürlük mücadelesi zafere ulaşacak
16:54 Erdîş’te dil mitingi için bildiri dağıtıldı
16:47 Perî'de kapı kapı seçim çalışması
16:33 Riha’da gözaltına alınan gençler serbest bırakıldı
16:27 Çocuğa işkence davasında sanık polislere ceza talebi
16:26 MESEM kapsamında çalıştırılan 17 yaşındaki çocuk yaşamını yitirdi
16:19 DEM Parti Curnê Reş’te seçim çalışmalarını hızlandırdı
16:09 Ankara’da şüpheli kadın ölümü
16:03 Sokak hayvanlarını 'öldürme' yasasına karşı eylem başlattılar
15:57 Deniz Poyraz Kent Bostanı’nda fideler toprakla buluştu
15:47 KCDK-E’den Öcalan için çağrı: Seferberlik ruhuyla alanlara
15:29 Amed'te açılan Turizm ve Gastronomi Fuarı’na yoğun ilgi
15:05 Rusya'dan Lazkiye ve İdlib kırsalına hava saldırısı
14:49 Özerk Yönetim heyetinden İsveç’e ziyaret
14:34 BES'ten birçok kentte 11 talepli eylem
14:22 Çay üreticisinden tabutlu protesto
14:10 Merkez Bankası faizi sabit tuttu
13:27 Aktar'ın davasında mütalaa hazırlanacak
13:22 Amed'de Gezici Ekolojik Belgesel Günleri düzenlenecek
12:52 İtirafçı beyanlarıyla yargılanan avukata beraat
12:43 Yeni Zelanda’dan Cumartesi Anneleri için Erdoğan’a mektup
12:42 Mêrdîn'de 16 yaşındaki çocuğa tecavüz
12:26 Yaşamını yitiren tutsağın ağabeyi: Görmemize izin vermediler
12:10 Ümraniye’de bir kadın ve oğlunun şüpheli ölümü
12:08 Türkiye saldırısında bir kadın yaşamını yitirdi
12:07 Hasta tutsak Hanife Arslan rapor için hastaneye sevk edildi
12:04 Esir kadın askerlerin görüntüleri tepkilere neden oldu
11:55 Maden işçilerinin eylemi sonrası müfettişler denetime geldi
11:49 Erdîş’te 25 Mayıs'ta anadil mitingi düzenlenecek
11:47 Abdullah Öcalan’ın avukatlarından görüşme başvurusu
11:43 Kuzey ve Doğu Suriye'deki kadınlardan seçim deklarasyonu
11:36 Koçyiğit: Savaş yönetmeliğiyle Kürtler hedef haline getirilmek isteniyor
11:18 Amed Büyükşehir Belediyesi'nden ‘hafif raylı sistem' kararı
11:18 Yüzde 85 görme kaybı olan tutsağa gözlük engeli: Teşhis edemeyiz!
10:58 30 yıl tutsaklığın ardından Amed’te karşılandı
10:44 Kobanê kararlarına tepki büyüyor: Zulme boyun eğmeyeceğiz
10:41 Gazeteci Güleş'e 'haber paylaşımı' davası
10:41 Demokratik Modernite ‘Tarihsel İşbirlikçilik ve İhaneti Aşmak’ başlığıyla çıktı
09:11 Tutsakların ‘özgürlük’ eylemi sürüyor
09:11 Cizîr'deki medrese kaderine terk edildi
09:10 Tutsak Şahin: Tecridin etkisini anlatmak için eylemdeyiz
09:09 Mor Dayanışma 3 bölgede konferansa hazırlanıyor
09:08 ECPMF Koordinatörü: Basın özgürlüğünde en kötü dönem yaşanıyor
09:05 Zamlar nedeniyle peynirde gramlı satış dönemi
09:05 Kopyala-yapıştır karar: PKK'den ihraç edildi, FETÖ'den ihracı onandı
09:03 Yeni Yaşam okurlarıyla buluşacak: Gücümüzü halktan alıyoruz
09:03 'Aile' üzerine bir röportaj: Ahlaki-politik toplum nasıl mümkün olabilir?
09:00 23 MAYIS 2024 GÜNDEMİ
08:55 Meteorolojiden yağış, toz aşınımı ve rüzgar uyarısı
08:10 1 asker hayatını kaybetti
07:44 Beyin ölümü gerçekleşen tutsak yaşamını yitirdi
22/05/2024
22:52 Süleyman Ahmet’e 211 gün sonra ulaşıldı
22:38 İngiltere’de erken seçim kararı
22:32 Wan’da tecrit protestosu
22:05 Dağtaş, 30 yılın ardından tahliye edildi
21:04 ‘Gözaltında kayıpların failleri hala cezasız’
19:57 KHK eyleminde Kobanê Davası kararına tepki
19:36 Perî'de seçim çalışması: Kayyım bir çivi bile çakmadı
19:30 Berwarî ve Xîzan yolu heyelan nedeniyle kapandı
19:26 'Örgüte finans' davasında 2 beraat 1 tahliye
19:16 Bakanın özel kalemiyle görüşen tutsak yakınları: Talepler yerine getirilmezse sokakları terk etmeyiz
19:04 Kobanê tutsaklarının isimleri sokaklara verildi
18:40 Gazetecilerin iddianamesi haberlerden ibaret: 126 haber ‘suç ‘ sayıldı
18:23 Urfa Cezaevinde 17 tutsağın tahliyesi engellendi
18:08 Hatimoğulları Curnê Reş’te: Seçimi daha büyük bir farkla kazanacağız
17:45 Tutsak yakınlarından Şenyaşar’a ziyaret
17:32 Sinpaş, inşaat yasağını tanımıyor
17:08 Hasta tutsak Odabaş’ın duruşmasına katılım çağrısı
16:56 İzmir Metro işçileri sivil itaatsizliğe başlıyor
16:16 Tutsak yakınları Bakan Tunç’un özel kalem müdürüyle görüştü
16:12 HDP eski Manisa İl Eşbaşkanı Taylan tutuklandı
16:06 Trabzon’da iskele çöktü: İşçiler mahsur kaldı
15:55 Kovancılar'da Kobanê Davası protestosu
15:37 İran'da 1 ayda 29 Kürt idam edildi
15:22 TJA: Zeliha ve katledilen kadınların hesabını soracağız