Hatimoğulları Tetwan Newrozu'nda: Savaş hazırlığı yapanları sandığa gömeceğiz

img
BEDLÎS- Tetwan Newroz kutlamalarında konuşan DEM Parti Eş Genel Başkanı Tülay Hatimoğulları, AKP-MHP ve Hizbulkontra’nın hazırlığını sürdürdüğü savaş politikalarına dikkati çekerek, “Halklarımız, kadınlar, gençler el ele vererek” iktidarı ve ortaklarını sandığa gömeceklerini dile getirdi. 
 
Halkların Eşitlik ve Demokrasi Partisi (DEM Parti) Eş Genel Başkanı Tülay Hatimoğulları’nın Tetwan Newroz kutlamasına katıldı. Fuar alanında yapılan Newroz kutlamasına Özgür Kadın Hareketi (TJA), Barış Anneleri, çok sayıda sendikanın üyeleri ile yüzlerce kişi alana giriş yaptı. Kadınlar, gençler ve çocuklar yöresel elbiseleriyle Newroz alanına aktı. Polis yöresel elbiseleriyle gelenleri engelleme girişimine rağmen yurttaşlar kararlılıkla alana ulaştı. Kitle, "Jin jiyan azadî", " Bijî berxwedana zindanan" şeklinde sloganlar attı. Newroz demokrasi ve özgürlük mücadelesinde yaşamını yitirenlerin anısına saygı duruşuyla başladı.
 
'NEWROZ KADIN MÜCADELESİDİR'
 
Ardından söz alan Tetwan Belediyesi eşbaşkan adayı Belkiza Beştaş Epözdemir, kış, yağmur, çamur dinlemeden her zaman alanlarda olduklarını söyledi. Epözdemir, "Newroz, özgür kadın mücadelesidir. Newroz özgürlüktür, barıştır, özgür kadındır. Önümüzde bir seçim var. Bu 31 Mart seçimlerinde mührümüzü Tetwan'a ve dünyaya basacağız. Bu seçim bizim için özgürlüğümüz, kültürümüz, tarihimizdir. Bu yüzden ne olursa olsun kazanacağız. Kadınlar ve halkımız için kazanacağız" diye konuştu. 
 
'DEHAQLAR NASIL BİTMİYORSA, KAWALAR DA BİTMİYOR'
 
 
Tetwan Belediyesi eşbaşkan adayı Mümin Erol, Kawa'nın Dehaq'a karşı mücadelesinin bugün de devam ettiğini dile getirdi. 31 Mart Yerel Seçimlerini kazanacaklarını belirten Erol, "Bu coşkunuzla bunu kanıtladınız. Günümüzde Dehaqlar nasıl bitmiyorsa Kawalarda bitmeyecek. Bir halkın dilini uzatacak kadar gözlerini kan bürümüşlere karşı yeni bir yaşamı kıracağız. Öldük, her türlü işkenceye maruz kaldık ama dilimizi ve varlığımızı korumak için bedeli ne olursa başaracağımızı ilan etmek istiyorum" diye konuştu. 
 
Bedlîs milletvekili Hüseyin Olan da "Halkımız yıllardır eziyet çekiyor. Fakat bugün geldiğimiz gün artık özgürlüğün günüdür. 31 Mart'ta bunu kanıtlayacağız. Tetwan bu önemli günlerde Kürt mücadelesine rol olacaktır" diye belirtti.
 
‘31 MART’TA SANDIĞA GÖMECEĞİZ’
 
Konuşmasının başında avukat Şevket Epözdremir ve Feqî Huseyin Sağniç’i anan Hatimoğulları, “Garzan mezarlığındaki cenazeleri plastik kutularla İstanbul’a Kilyos’a kaldırımın altına taşıyanlar, bu vicdanını kaybetmiş iktidar, Kürdistan’daki küçük ortakları ölümüze saygı duymayanlar, cenazemize saygı duymayanlar, mezarlarımızı tahrip edenler utanmadan gelmiş bir de Kürdistan’da oy istiyorlar. Onları 31 Mart’ta hep beraber sandığa gömecek miyiz? Erdoğan dün Ankara Mamak’ta yaptığı mitingde ‘Hangi kökene, meşrebe, fikre, siyasi görüşe mensup olursa olsun her vatandaşımız başımızın tacıdır, her kim bölgecilik yapıyor, insanları etnik kökenine ayırıyorsa bu milletin huzurunu istemiyor demektir’ demiş. Erdoğan aynaya bakıp kendini anlatmış. Kendi ayrımcılığını anlatmış. Bu toplumu Kürt, Türk, Arap, Alevi, Sünni diye ayıran bu iktidarın ta kendisidir. Bu toplumda ayrıştırıcı, kutuplaştırıcı, ötekileştirici siyaseti yapan bizzat sarayın kendisidir, iktidarın ta kendisidir. Aynada gördüğün sensin. Ayrımcı sensin. Kürdün iradesini kayyım arayarak gasp edenlerdir, ‘ya benimsin ya kara toprağın’ dercesine, ‘ya benimsin ya kayyımın’ dercesine Kürdün iradesini yok sayan, gasp eden, siyasi darbeyle seçme ve seçilme hakkımızı elimizden alan bu iktidar ayrıştırıcı, ötekileştirici değil de nedir?” dedi. 
 
‘KÜRTLER SADECE SEÇİMLERDE HATIRLANIYOR’
 
Kürtlerin sadece seçimlerde hatırlandığını vurgulayan Hatimoğulları, “Kürt sorununu seçimden seçime hatırlayanlar, Ankara’da tek kelime Kürtçeye tahammül etmeyip Kürdistan’da seçim müziklerini Kürtçe olarak kullananlar, başta AKP iktidar partisi olmak üzere ve onun Hizbulkontra ortakları Kürt halkının oylarına talip oluyorlar. Kürt halkı tabii ki şunun bilincinde ve farkındadır. Kürt sorunu seçimden seçime hatırlanacak bir sorun değildir. Kırk yıldır bu halk bedel ödüyor. Bugün bu alanda, bu meydanda bulunan siz değerli halkımızın neredeyse ailesinden en az bir şehit, en az bir gözaltı, en az bir tutuklu, en az bir yargısız bir infaz var. Herkesin, her evin, her hanenin acısı büyük. Kırk yıldır devam eden bu savaş ve çatışma sürecini seçimden seçime hatırlayanlara bizler buradan bir kez daha diyoruz ki; Kürt sorunu demokratik ve barışçıl yöntemlerle çözülmelidir. Kürt sorunu müzakereyle çözülmelidir. Ama bunu seçimde hatırlayıp bir seçim malzemesi haline getirmek değil. Çağrımız burada 2024 Newrozunda Tatvan’dan Kürt sorununun demokratik ve barışçıl yöntemlerle çözüme kavuşmasıdır” dedi. 
 
‘HALKIN SESİ DUYULSUN’
 
PKK Lideri Abdullah Öcalan’ın geçmiş yıllardaki Newroz mesajını hatırlatan Hatimoğulları, “Öcalan’ın 2013’teki önemli Newroz mesajındaki bir cümleyi hatırlatmak isterim. Sayın Öcalan’ın 2013’te yayınladığı Newroz mesajı hala geçerli bir mesajdır. Mesajın gerekliliklerini yerine gelmesi gerekiyor. Bu ülkede yaşayan farklı halkların ve inançların bir arada eşit yurttaşlık hakkı temelinde yaşaması şarttır. Anadilinde eğitim bir toplumu bölmez, aksine güçlendirir. O yüzden Kürt halkı başta olmak üzere bütün halkların anadilinde eğitim hakkının sağlanması şarttır. Demokratik bir anayasa yapım sürecinin oluşmasının koşulları şarttır. Buradan bir kez daha diyoruz ki Sayın Öcalan üzerindeki tecrit derhal kaldırılsın, Sayın Öcalan için başlatılmış olan eylem zincirlerinde halkın sesi duyulsun” diye konuştu.
 
‘ONLARI SANDIĞA GÖMECEĞİZ’
 
Halka sandıkları koruma çağrısı yapan Hatimoğulları, şöyle devam etti: “O gün sandıkları sıkı sıkı koruyacağız. Çünkü biliyorsunuz AKP çalmadan, çırpmadan duramıyor. Bunlar eğitimlerini saraydan aldı ya, öyle rahat duramıyorlar çalmadan. O yüzden bizler sandıklarımızı gözümüz gibi koruyacağız. Bizler, bizi katledenlere, Rojava’daki kardeşlerimize İHA ve SİHA’larla saldıranlara, burada Kürtçe konuşup Ankara’da sus pus olanlara ve AKP’nin Kürt düşmanlığını bilerek gidip Ankara’da onunla ittifak eden Hizbul-Kontra güçlerine 31 Mart’ta en güçlü yanıtı vereceğiz. Bizlere acıyı, kanı ve şiddeti reva görenlere şimdi de Irak’ta ABD ve Irak arasında mekik dokuyarak savaş senaryosu yazanlara seçimlere mi hazırlanıyorlar, savaşa mı hazırlanıyorlar, bu iki projeyi iç içe geçiren bu AKP iktidarına bölgedeki Hizbulkontra, Ergenekon ortaklarına buradan bir kez daha diyoruz ki; değerli halklarımız, kadınlar, gençler el ele vererek sizleri demokratik anlayışımız  gereği halkların ortak yaşamını talep ettiğimiz için de 31 Mart seçimlerinde sandıklara gömeceğiz.” 
 
Konuşmaların ardından Newroz programı sanatçı Kadir Çat’ın seslendirdiği stranlar, hayal ve sloganlarla devam etti. 

MÛŞ VE BEDLÎS'TE GÖZALTI

Tetwan Fuar alanında yüzlerce kişinin katılımıyla gerçekleştirilen coşkulu Newroz’un ardından en az 5 kişi gözaltına alındı. Yine Mûş’ta birçok eve polis baskını düzenlendi. DEM Parti Mûş Gençlik Meclisi üyesi olan Fatmak Ak, Helin Solmaz, Baran Şimşek ve Gurbet adından dört kadın gözaltına alındı. Baskın sonucu camlar kırılarak, ev dağıtılırken, gençler İl Emniyet Müdürlüğü’ne götürüldü.

Diğer başlıklar

23/05/2024
22:48 Gazze’de hayatını kaybedenlerin sayısı 35 bin 800’e çıktı
21:35 Mêrdîn’de çocuğa tecavüz eden fail gözaltında
21:30 DFG Eşbaşkanı Müftüoğluna Sevinç Özgüner ödülü
20:36 'Karanlık gidecek Kobanê ve Gezi kalacak'
19:53 İstanbul’da 27 tutuklama
19:46 Adalet Peşinde Aileleri, Meclis Başkanvekili Önder ile görüştü
19:30 Gençlik örgütlerinden tutuklamalara tepki
19:21 Şenyaşar’dan Erdoğan’a: Bizi katleden vahşileri vekil yaptınız
18:29 Eren Odabaş tahliye edildi
18:23 Amed’te kadın katliamları protesto edildi
18:17 Eşbaşkanların çağrısı üzerine halk belediye önünde uzun kuyruklar oluşturdu
17:34 Özlem Zengin'den Cumartesi Anneleri açıklaması
17:14 30 yıl sonra tahliye edildi
17:08 Mêrdîn’de çocuğa tecavüz haberine yayın yasağı
17:04 ‘Adalet ve Özgürlük Buluşmaları’nda Pîrsûs Katliamı’nda yitirilenler anıldı
16:57 Bayındır: Özgürlük mücadelesi zafere ulaşacak
16:54 Erdîş’te dil mitingi için bildiri dağıtıldı
16:47 Perî'de kapı kapı seçim çalışması
16:33 Riha’da gözaltına alınan gençler serbest bırakıldı
16:27 Çocuğa işkence davasında sanık polislere ceza talebi
16:26 MESEM kapsamında çalıştırılan 17 yaşındaki çocuk yaşamını yitirdi
16:19 DEM Parti Curnê Reş’te seçim çalışmalarını hızlandırdı
16:09 Ankara’da şüpheli kadın ölümü
16:03 Sokak hayvanlarını 'öldürme' yasasına karşı eylem başlattılar
15:57 Deniz Poyraz Kent Bostanı’nda fideler toprakla buluştu
15:47 KCDK-E’den Öcalan için çağrı: Seferberlik ruhuyla alanlara
15:29 Amed'te açılan Turizm ve Gastronomi Fuarı’na yoğun ilgi
15:05 Rusya'dan Lazkiye ve İdlib kırsalına hava saldırısı
14:49 Özerk Yönetim heyetinden İsveç’e ziyaret
14:34 BES'ten birçok kentte 11 talepli eylem
14:22 Çay üreticisinden tabutlu protesto
14:10 Merkez Bankası faizi sabit tuttu
13:27 Aktar'ın davasında mütalaa hazırlanacak
13:22 Amed'de Gezici Ekolojik Belgesel Günleri düzenlenecek
12:52 İtirafçı beyanlarıyla yargılanan avukata beraat
12:43 Yeni Zelanda’dan Cumartesi Anneleri için Erdoğan’a mektup
12:42 Mêrdîn'de 16 yaşındaki çocuğa tecavüz
12:26 Yaşamını yitiren tutsağın ağabeyi: Görmemize izin vermediler
12:10 Ümraniye’de bir kadın ve oğlunun şüpheli ölümü
12:08 Türkiye saldırısında bir kadın yaşamını yitirdi
12:07 Hasta tutsak Hanife Arslan rapor için hastaneye sevk edildi
12:04 Esir kadın askerlerin görüntüleri tepkilere neden oldu
11:55 Maden işçilerinin eylemi sonrası müfettişler denetime geldi
11:49 Erdîş’te 25 Mayıs'ta anadil mitingi düzenlenecek
11:47 Abdullah Öcalan’ın avukatlarından görüşme başvurusu
11:43 Kuzey ve Doğu Suriye'deki kadınlardan seçim deklarasyonu
11:36 Koçyiğit: Savaş yönetmeliğiyle Kürtler hedef haline getirilmek isteniyor
11:18 Amed Büyükşehir Belediyesi'nden ‘hafif raylı sistem' kararı
11:18 Yüzde 85 görme kaybı olan tutsağa gözlük engeli: Teşhis edemeyiz!
10:58 30 yıl tutsaklığın ardından Amed’te karşılandı
10:44 Kobanê kararlarına tepki büyüyor: Zulme boyun eğmeyeceğiz
10:41 Gazeteci Güleş'e 'haber paylaşımı' davası
10:41 Demokratik Modernite ‘Tarihsel İşbirlikçilik ve İhaneti Aşmak’ başlığıyla çıktı
09:11 Tutsakların ‘özgürlük’ eylemi sürüyor
09:11 Cizîr'deki medrese kaderine terk edildi
09:10 Tutsak Şahin: Tecridin etkisini anlatmak için eylemdeyiz
09:09 Mor Dayanışma 3 bölgede konferansa hazırlanıyor
09:08 ECPMF Koordinatörü: Basın özgürlüğünde en kötü dönem yaşanıyor
09:05 Zamlar nedeniyle peynirde gramlı satış dönemi
09:05 Kopyala-yapıştır karar: PKK'den ihraç edildi, FETÖ'den ihracı onandı
09:03 Yeni Yaşam okurlarıyla buluşacak: Gücümüzü halktan alıyoruz
09:03 'Aile' üzerine bir röportaj: Ahlaki-politik toplum nasıl mümkün olabilir?
09:00 23 MAYIS 2024 GÜNDEMİ
08:55 Meteorolojiden yağış, toz aşınımı ve rüzgar uyarısı
08:10 1 asker hayatını kaybetti
07:44 Beyin ölümü gerçekleşen tutsak yaşamını yitirdi
22/05/2024
22:52 Süleyman Ahmet’e 211 gün sonra ulaşıldı
22:38 İngiltere’de erken seçim kararı
22:32 Wan’da tecrit protestosu
22:05 Dağtaş, 30 yılın ardından tahliye edildi
21:04 ‘Gözaltında kayıpların failleri hala cezasız’
19:57 KHK eyleminde Kobanê Davası kararına tepki
19:36 Perî'de seçim çalışması: Kayyım bir çivi bile çakmadı
19:30 Berwarî ve Xîzan yolu heyelan nedeniyle kapandı
19:26 'Örgüte finans' davasında 2 beraat 1 tahliye
19:16 Bakanın özel kalemiyle görüşen tutsak yakınları: Talepler yerine getirilmezse sokakları terk etmeyiz
19:04 Kobanê tutsaklarının isimleri sokaklara verildi
18:40 Gazetecilerin iddianamesi haberlerden ibaret: 126 haber ‘suç ‘ sayıldı
18:23 Urfa Cezaevinde 17 tutsağın tahliyesi engellendi
18:08 Hatimoğulları Curnê Reş’te: Seçimi daha büyük bir farkla kazanacağız
17:45 Tutsak yakınlarından Şenyaşar’a ziyaret
17:32 Sinpaş, inşaat yasağını tanımıyor
17:08 Hasta tutsak Odabaş’ın duruşmasına katılım çağrısı
16:56 İzmir Metro işçileri sivil itaatsizliğe başlıyor
16:16 Tutsak yakınları Bakan Tunç’un özel kalem müdürüyle görüştü
16:12 HDP eski Manisa İl Eşbaşkanı Taylan tutuklandı
16:06 Trabzon’da iskele çöktü: İşçiler mahsur kaldı
15:55 Kovancılar'da Kobanê Davası protestosu
15:37 İran'da 1 ayda 29 Kürt idam edildi
15:22 TJA: Zeliha ve katledilen kadınların hesabını soracağız
15:04 Suruç Aileleri İnisiyatifi’nden anmaya katılım çağrısı
14:43 Gazeteci Ertaş’ın davası ertelendi
14:15 Çocuğa işkencede 'kusurlu' bulunan polislere 3 günlük aylıktan kesme cezası
14:14 Sağlık emekçilerinden eylem: İsrafın kaynağı biz değiliz
13:49 KESK'ten demokrasi güçlerine ortak mücadele çağrısı
13:30 2 günde 35 kimyasal silahlı saldırı
13:20 Amed’de ‘toplumsal cinsiyet eşitliği’ eğitimi
12:27 Amed'de Kobanê Davası protestosu: DAİŞ'i sahiplenenler de kaybedecek
12:14 İzBB işçileri oturma eylemi başlattı
11:59 İran'dan yalanlama: Akıncı İHA doğru tespit yapamadı
11:05 DEM Parti Kadın Meclisi Sözcüsü: Ülkeye en fazla zararı verenler, tecritte ısrar edenlerdir
10:51 AYM, Cerattepe’nin ÇED kararını iptal etti
10:47 3 ülkeden Filistin kararı
10:21 Riha’da ev baskınları
10:07 Katledilen Özkaplan'ın kardeşi: Emniyet şikayetleri dikkate almadı
10:06 Sasa Amed’teki konserinde yasakları protesto etti
10:06 ‘Kayalıklardan düştü’ denilen kadın itilerek katledilmiş
10:04 Bakanlığa yürüyen DEM Partililerden muhalefete 'ortak mücadele' çağrısı
10:00 Veysi Aktaş'ın tahliyesinin engellenmesine karşı başvuruya ret
09:48 Kayyım 5 dakikalık reklam filmine 4 milyon harcadı
09:43 Tutsak Akdoğan’ın beyin ölümü gerçekleşti
09:41 'Etki ajanlığı' ile kimler hedef alınacak?
09:32 Polisin katlettiği Hantaş’ın ağabeyi: Fail kolluk olunca ödüllendiriliyor
09:18 Cezaevlerinde ‘Öcalan’a özgürlük’ eylemi devam ediyor
09:07 Alıkonulan gazetecinin akıbeti 211 gündür bilinmiyor
09:06 Curnê Reş seçimleri için hareketli seçmen seferberliği
09:05 Şirnex Barosu Ekoloji Komisyonu'ndan 'kum ocakları' uyarısı
09:04 Çiftçinin sorununa 'agroekolojik üretim' önerisi
09:04 'Özgürlük' eylemindeki tutsakların yakınları: Taleplerin arkasındayız
09:03 ÖHD Kürtçe eğitim için Meclis ve bakanlığa başvuracak
09:02 Dil Araştırmacısı Erauskin: Resmiyet dışında bir seçenek kabul edilmemeli
09:01 Dr. Yaviç: Hasta tutsakların durumundan endişeliyiz
09:00 22 MAYIS 2024 GÜNDEMİ
08:24 Erdoğan 'Savaş ve seferberlik' ilan yetkisini de aldı
21/05/2024
23:28 DEM Parti’nin Kobanê önergesi oylamaya sunulmadan reddedildi
23:07 Ankara’da bir komiser gözaltına alındı
21:59 Kütahya'da maden atık havuzunda taşkın
21:09 Tahliye edilen Gazeteci Dal: Tecridi yazmaya devam edeceğiz
20:51 İzmir'de Çerkes Soykırımı anması
20:46 Perî’de seçim çalışması: Bizden alınanı geri alacağız
19:22 DEM Parti İlçe Eşbaşkanı Erdem tutuklandı
19:17 Kadınlardan bakanlığa: İstismar davasına taraf olacak mısın?
18:34 Mêrdîn ve Ankara'da Kobanê açıklaması
18:14 3 gazeteci için tahliye kararı
17:48 AYM, 10 Ekim Katliamı’nda ihlal görmedi!
17:31 Hazine 46,3 milyar lira borçlandı
17:18 Sendika ve partilerden Şenyaşar’a destek ziyareti
16:57 Êlih’te şüpheli çocuk ölümü
16:51 Aydın'da işten çıkarılan işçilerden eylem
16:37 Latmos Dağı'ndaki kapasite artışına mahkeme ‘dur’ dedi
16:34 Meslektaşları avukat Çiftçi'nin serbest bırakılmasını istedi
16:30 'Neden avukatlık yaptın' davası ertelendi
16:06 Pirsûs Katliamı davasında taleplere ret
15:36 Curnê Reş'te yarınki buluşmaya çağrı
15:17 Çıplak arama dayatıldı, yerde sürüklenerek adli koğuşa götürüldü
15:07 Özel: AYM Kobanê kararlarını bal gibi bozacak
14:49 Tahliye olan siyasetçilere ziyaretler sürdü
14:41 Gülistan Doku Turnuvası'nın startı verildi
14:39 ‘Demokratik çözüme zarar veren yargı pratiklerine son verilsin’
14:32 Mahkemenin iptal ettiği JES kuyuları için yeni ÇED süreci