Gazeteci Karadaş: Ortadoğu'da halkların kaderi birbirine bağlı

İZMİR - Ortadoğu'daki savaşın kontrolden çıkma ihtimalinin olduğuna dikkati çeken gazeteci Yusuf Karadaş, "Halklar birlikte mücadele ederek beraber yaşayabilecekleri bir Ortadoğu'yu inşa edebilir. Hepimizin kaderi birbirine bağlı" dedi. 
 
İsrail-Filistin savaşının 7 Ekim 2023'te başlayan Hamas saldırıları sonrasında şiddetlenmesi, bölgedeki gerilimi arttırmaya devam ediyor. İsrail'in Lübnan, Yemen ve Suriye dahil olmak üzere tüm bölgede başlattığı saldırılar sonrasında İran 13 Nisan'da 300'den fazla mühimmat yüklü dron ve füzelerle İsrail'e karşı "Gerçek Vaat" isimli saldırıyı düzenledi. Bu saldırıların ardından İsrail ise 18 Nisan'da İran İsfahan şehrine, 19 Nisan'da ise Bağdat'ta Haşdi Şabi merkezine saldırı düzenlendi. Yine Lübnan ve Yemen üzerinden İsrail'e yönelik roketli saldırılarda devam ederken, İsrail'in Gazze işgali de devam ediyor. 
 
Tüm çatışmaların gölgesinde ise Filistin'in Birleşmiş Milletler (BM)'ye tam üyeliği kabul edilmedi. BM Güvenlik Konseyi'nde Filistin devletinin tanınması önerisi ABD'nin veto etmesiyle engellendi. Yine İngiltere ve İsviçre çekimser kalırken, konseyin geri kalan 12 üyesi lehte oy kullandı.
 
Gazeteci Yusuf Karadaş ile Ortadoğu'da yaşanan gerilimi, ülkelerin Filistin sorununa bakışını ve olası yeni çatışmaları konuştuk. 
 
BM'de veto kararı veren ABD ile çekimser kalan ülkelerin ikili bir politika yürüttüğünü söyleyen Karadaş, ABD'li yetkililerin sorunun Filistin ile İsrail arasında çözülmesi gerektiği yönündeki söyleminin de gerçekçi olmadığını belirtti. Söz konusu ülkelerden birinin diğerinin topraklarını işgal ettiğini ve katliam yaptığını aktaran Karadaş, "Eğer BM hukukunu işletmekten bahsediliyorsa, 1967 ve 1973'te BM'nin İsrail'in Filistin topraklarında işgal ettiği bölgelerden çekilmesi ve iki devletli bir çözümden bahseden kararları var. Açık bir şekilde demokrasiyi, uluslararası hukuku savunduklarını söylerken çifte standart uyguluyorlar.  Bu ikiyüzlülüğü 2017 Irak Kürdistan'ındaki bağımsızlık referandumunda da görmüştük. ABD Federe Kürdistan yönetimiyle beraber operasyonlar yürüttü. Ama BM hukukunda güvence altına alınmış, ulusların kendi kaderini tayin etme hakkı kapsamında yapılan bu referandumu desteklemedi. Dolayısıyla bölgedeki emperyalistlerin temel politikası ne hukuk ne de barışın tesis edilmesidir. Sadece ve sadece kendi çıkarlarıdır" dedi. 
 
ABD'NİN BÖLGESEL SAVAŞ KORKUSU
 
Batılı devletlerin İsrail'in varlığı ve çıkarlarını esas aldığını sözlerine ekleyen Karadaş, şöyle devam etti: "İsrail Suriye'de İran konsolosluğunu bombalarken sessiz kalanlar, İran'ın cevabı sonrasında dayanışmak için sıraya giriyorlar. Bu bile hukuk meselesinin nasıl ele alındığını ortaya koyuyor. Netanyahu vururken ABD diğer ülkelerde tepkinin gelişmesini önleyici bir rol oynuyor. ABD'nin kaygısı bu saldırıların bölge genelinde bir çatışmaya yayılması. Çünkü ABD 2008'den beri Irak ve Suriye'den askeri güçlerini çekme tartışması yürütüyor. Asıl olarak Çin'in yükselişini durdurmak için Asya-Pasifik'te mücadele edecek bir politika uygulamaya çalışıyordu. Arap rejimleri ile İsrail arasında Abraham anlaşmalarıyla normalleşme anlaşmaları imzalandı. ABD'nin istediği eksende bir plan uygulamaya konuldu. ABD'nin diğer kaygısı da savaş ortamının burada kurduğu ilişkilerin zedelemesi. ABD'nin bölgesel savaş korkusunun bir diğer nedeni ise Irak, Suriye ve Yemen'de müdahalelerinin ardından bölgede İran'ın etki alanını genişletmesi yatıyor. Yine Rusya bölgedeki gücünü arttırdı. Bu müdahale ve çatışmalar ABD bakımından istenen sonuçları doğurmadı."
 
'SAVAŞ KONTROLDEN ÇIKABİLİR'
 
İran'ın ise bölgede düşünemeyeceği kadar geniş bir alanda kurduğu etkin gücünü kaybetmek istemediğini kaydeden Karadaş, İran'ın aynı zamanda kendi iç politikasında da ciddi sıkıntılar yaşadığını dile getirdi. Jîna Emînî'nin katledilmesi sonrasında başlayan protestolara değinen Karadaş, "Molla rejimine büyük bir tepki var. Mola rejimi anti-demokratik, baskıcı bir rejim. Bu nedenle kendisine karşı olan saldırılara cevap verirken cevabın kontrol dışı bölgesel bir savaşı tetikleyecek bir noktaya varmasını istemiyor. Kendisinin sessiz kalmayacağını gösterecek şekilde güç gösterisi yapıyor. Bir yandan ise kontrollü davranıyor. İsfahan'a yapılan saldırıyı ise İsrail üstlenmezken ABD, İsrail'in yaptığını söyledi. ABD'nin bu tutumu bile bu işin kendisine patlamamasını ve sürecin içine girmek istemediğinin göstergesi. Tabi ki bu kontrollü savaşın kontrolden çıkabilme olasılığı da bulunuyor. İsrail sınırları fazlasıyla zorluyor ve Irak da Suriye'de saldırılarına devam ediyor. Yine dünyada giderek daha fazla bir silahlanma söz konusu. Bunun sonucunun bölgesel ya da daha kapsamlı bir savaşa yol açıp açmamayacağına dair bir şey söylemek mümkün değil. Fakat daha tehlikeli sonuçlara yol açabilir" diye belirtti. 
 
'TÜRKİYE İSRAİL VE ABD'NİN YANINDA'
 
Filistin meselesine dair Türkiye'nin tutumunu da değerlendiren Karadaş, Erdoğan iktidarında İsrail ile ticari ilişkilerin katliamlara rağmen devam ettiğini söyledi. Fakat son seçim yenilgisinin Erdoğan iktidarını yaptırımlar almak zorunda bıraktığını ifade eden Karadaş, "Burada bile ABD eksenine daha çok yanaşmaya çalışmanın kaygıları belli oluyor. AKP'li bakan Filistin'de soykırım olduğunu kabul ederek, İsrail ile serbest ticaret anlaşması olduğunu söylüyor. Bu bile AKP'nin gerçeğini ortaya koyuyor. İşgal güçlerinin en temel ihtiyaçları Türkiye'den gidiyor. Diğer yanıyla İsrail ile İran arasındaki gerilimin Erdoğan için ayrı bir önemi var. Türkiye uzun zamandır bir yandan Irak merkezi ile Kürdistan yönetimi bir yandan da ABD ile görüşüyor. Bu görüşmelerle Türkiye, bölgede İran'ı sınırlayacak bir güç olarak rol üstlenmeye yelteniyor. Diğer yanıyla ise PKK'nin Irak'taki askeri varlığının ortadan kaldırılmasına yönelik bir operasyonun desteklenmesini istiyor. Bu arayışlar bile Türkiye'nin, İsrail'in yanında yer almasının çok somut bir göstergesidir" ifadelerini kullandı. 
 
'HALKLARIN ÇIKARINA DEĞİL'
 
Bölgedeki tüm bu egemenlik mücadelesinin halkların lehine olmadığını vurgulayan Karadaş, yaşanan çatışmaların halkların baskı altında tutulması ve sömürülmesine yol açtığını söyledi. Tüm bu sürecin sonlanması için bölgedeki emperyalist işgalin son bulması gerektiğini aktaran Karadaş, "Her ülke halkının kendi geleceğini kendisinin belirlemesi için mücadele etmesi gerekir. Bu kolay değil. Ama 2009-2010 halk ayaklanmaları Ortadoğu halklarının böyle bir dinamik yaratabileceğini gösterdi. Etnik, mezhepsel ya da din savaşı karşısında halklar bu ayrımları aşarak birlikte mücadele ettikleri oranda beraber yaşayabilecekleri bir Ortadoğu'yu inşa edebilir. Örneğin Filistin sorunun konuşurken bunun sadece oranın sorunu olmadığını bilmeliyiz. Kürt sorunu nasıl bölgesel bir sorunsa Filistin sorunu da öyle ve bunların çözümü bütün dinamikler bakımından anlam taşıyor. Filistin halkı ile dayanışma Kürt halkının mücadelesinin de parçasıdır. Hepimizin kaderi birbirimiz ile dayanışmaya bağlı" diye konuştu. 
 
MA / Tolga Güney 
 

Diğer başlıklar

18/05/2024
22:15 Cizîr’de bir kadın katledildi
22:11 Afganistan’da sel: 400'e yakın kişi hayatını kaybetti
21:19 İstanbul’da Kürt Dili Bayramı etkinliği
20:59 Hatimoğulları: Mücadelemiz bilenmiş durumda
Bayındır: Kürt halkı DAİŞ sevicilerini de yenecek
20:28 Bir yanda ‘Kamuda Tasarruf’, bir yanda şatafat
20:19 Gençlik örgütlerinden Dörtler, Karer ve Kaypakkaya için yürüyüş
20:08 Perî seçimleri için çalışmalar sürüyor
20:01 Bakırhan: Bizi yargılayan JİTEM ittifakından kurtulacağız
19:25 Kobanê Davası tutsaklarına Kuzey ve Doğu Suriye’den destek
19:08 'Kobanê Davası kararından dönülsün' çağrısı
18:57 Uçar: Kürt halkının en büyük dokunulmazlığı direnişidir
18:35 Mêrdîn’de bir korucu öldürülmüş halde bulundu
17:33 Gazeteci Aslan’a ayakta sayım işkencesinin nedeni Türk bayrağıymış!
17:19 ‘Dilin özgürlüğü yetmez, halkın ve toprakların da özgürleşmesi lazım’
17:00 3 kentte Kobanê Davası protestosu
16:55 Elbak’ta askeri araç devrildi
16:14 Curnê Reş'te mahalle mahalle seçim çalışması
16:12 AKP'li Özcan'ın koruması: Belediye aracında esrar taşıttı
15:38 Afganistan'da sel: En az 50 ölü
15:05 30 yılın ardından memleketinde çiçeklerle karşılandı
14:53 65 yaş üstü hasta tutsakların sağlık sorunlarını sıraladılar
13:56 'Dörtler' anıldı |
13:52 KHK açıklamasında Wan'daki tutuklamaya tepki
13:46 Wan'da Kürt Dil Sempozyumu: Bir dili öldürmek jenosittir
13:41 AKP’nin tarımdaki ‘başarı’ hikayesi: 700 milyar borç
13:37 Şirnex ve Hatay’da Kobanê Davası protestosu
13:31 31 yıllık tutsağın tahliyesine dördüncü engel
13:23 Kayıp yakınlarından birçok kentte eylem: Failleri yargılayın
13:03 Cumartesi Anneleri Örhan ailesinin akıbetini sordu
12:30 Tokat’ta tutsaklara hücre cezası
11:30 Şehba’ya saldırılarda 2 çocuk yaralandı
10:29 Efrîn’de 6 yılda 10 bin kişi kaçırıldı
10:13 Kobanê Davası: Karara karşı omuz omuza mücadele verilmeli
09:46 İstiklal Mahkemeleri'nden Kobanê Davası'na değişen bir şey yok
09:32 Mêrdîn Kitap Festivali: İlgi yoğun, yayıncılar memnun
09:23 Alıkonulan Ahmet'ten 207 gündür haber yok
09:22 Tutsakların ‘özgürlük’ eylemi sürüyor
09:16 Çiftyürek: 'Kalkınma Yolu Projesi' ile Kürt kazanımları hedefleniyor
09:13 Çıraklık merkezlerinden MESEM’e çocuk emeği sömürüsü
09:06 Nas: Ülke geleceği açısından umut kırıcı bir karar
09:03 'Güvenlik' arıcılığı bitme noktasına getirdi
09:02 Ünsal: DAİŞ’in intikamı alınmak isteniyorsa boşa bir çaba
09:01 Penseli işkence iddianamede yer almadı
09:00 18 MAYIS 2024 GÜNDEMİ
07:49 3 kentte 18 tutuklama
17/05/2024
23:24 Köln'de Kobanê Davası tutsaklarıyla dayanışma mitingi
21:20 30 yıllık tutsak İlhan tahliye edildi
21:06 Gök ve Dinç’in davasında karar çıkmadı
20:06 Kobanê’den mesaj: Kobanê Davası tutukluları onurumuzdur
19:34 Savcılıktan Kobanê Davası'ndaki beraat ve tahliyelere itiraz
17:57 ‘Emine Şenyaşar yargılanıyor, katliamı yapanlar yargılanmıyor’
17:40 Mêrdin Kitap Festivali’nde Aram Yayınevi’ne yoğun ilgi
17:16 Antalya ve Hatay’da 9 kişi serbest bırakıldı
17:02 Dêrsim’de halk konserine valilik yasağı
16:28 Hemşire Bilgin şüpheli şekilde yaşamını yitirdi
16:04 Colemêrg’te 6 kişi daha tutuklandı
16:01 Dokuz Eylül Üniversitesi'nde 8 ayda 3 kez yemek ücretine zam
15:59 3 kentte 'Tecride son ver' eylemi
15:57 Bakanlıktan Karaburun'da 41 yeni RES onayı
15:52 Belediyeye gelen para maaşlara yetmedi
15:42 Curnê Reş’te 12 mahallede seçim çalışması: Yüksek farkla kazanacağız
15:32 Çorum'da iki kadın katledildi
14:24 Şehba’nın Til Mediq köyüne saldırı
14:20 Kışanak Amed'te: Kobanê vicdan meselesiydi, vicdan kazanacak
14:16 Birçok kentte Kobanê Davası protestosu
14:13 Sêrt kayyımın tahsis ve devir işlemleri iptal edildi
14:06 Wan sokakları: Kararı mahkeme değil, iktidar verdi
13:56 Adalet Bakanı Tunç'tan Kobanê Davası açıklaması
13:55 Ege cezaevlerinde 1 yılda 934 hak ihlali
13:43 'Hakikatleri Araştırma Komisyonu kurulsun' talebi
13:34 30 yıllık tutsağın tahliyesi ikinci kez engellendi
13:29 Curnê Reş seçmenlerine mektup: 2 Haziran'da zafer halayına duralım
13:27 Mêrdîn 1’inci Kitap Festivali başladı
13:07 Hukukçular: Düzmece yargılamayla verilen cezaları tanımıyoruz
12:00 İmralı için ailelerden görüşme başvurusu
11:52 Kobanê Davası dünya basınında
11:26 İfadeye çağrılan Akıl ve Çağlı gözaltına alındı
11:14 Erdoğan'ın affettiği Çetin Doğan tahliye edildi
11:06 DEM Parti 3 kentte Kobanê Davası kararlarını protesto edecek
11:05 TÜİK işsizlik rakamlarını açıkladı
11:00 2 kişiyi öldüren AKP’linin babasına Erdoğan affı!
10:47 Yüksekdağ'dan ilk mesaj: Kimsenin yüzü düşmesin, diz çöktüremediler
10:32 Kobanê Davası avukatı Aydın: Börü'nün ölümü algı için kullanıldı
10:06 Wan'da 21 kişi tutuklandı
09:51 Hukukçular: İktidar yargıyı suç aleti olarak kullandı
09:44 Müfredat tepkisi: Çocuklarımız AKP’nin şekillendirici hamuru değil!
09:26 Eren Keskin: Bu intikamcı bir karardır
09:11 Alıkonulan Ahmet'ten 206 gündür haber yok
09:10 Tutsaklar telefon ve aile görüşlerine çıkmıyor
09:08 Çocuk emeği üzerinden milyonlarca liralık ciro
09:06 Şüpheli şekilde ölü bulunan Koç’un babası: Kızım öldürüldü
09:04 Çakmak: İmralı’ya gitmek için yeni bir başvuru yapacağız
09:03 Barış Anneleri 'özgürlük' talebinde kararlı
09:00 17 MAYIS 2024 GÜNDEMİ
08:50 Kobanê Davası'nda hangi siyasetçiye kaç yıl ceza verildi?
08:07 Erdoğan'dan 28 Şubat hükümlülerine af
01:18 15 barodan Kobanê Davası açıklaması
01:10 Tuncel: Cezaevlerinde İmralı tecridine karşı verilen mücadeleyi anlamlandıralım
01:03 Amor ve Sjöstedt’den Kobanê Davası kararına tepki
16/05/2024
23:19 Tahliye edilen siyasetçi kadınlar: Mücadele sürecek
22:48 Êlih ve Wan’da Kürt Dili Bayramı etkinlikleri
22:33 Amed ve Adana’da yürüyüş
22:19 Bedlîs’te 6 kişi tutuklandı
21:40 Tahliye olan Kışanak: Barışa ihtiyacımız var
21:16 Korucu saldırısında 6 yurttaş yaralandı
21:00 Hüseyin Deniz Öykü Yarışması Ödülleri sahiplerini buldu
20:28 Kobanê Davası kararına karşı ortak mücadele çağrısı
19:46 Kobanê Davası kararına tepki yağdı
19:36 Avrupa Parlamentosu Sol Grubu: Türkiye’de IŞİD karşıtı protestolar suç sayılıyor
19:28 Emine Şenyaşar’ı takip eden basın ve danışmana polis engeli
19:09 Birçok kentte Kobanê Davası protestosu: Boyun eğmeyeceğiz
17:52 Peri’de seçim çalışmalarının startı verildi
17:43 Demokrasi mücadelesinde yaşamını yitirenler anıldı
17:27 Hatimoğulları: Cuntaya rahmet okutacak bir karar
Bakırhan: Cezaları tanımıyoruz
17:18 MUÇEP : ÇED raporları kopyala-yapıştır hazırlanıyor
17:04 TJA: Kobanê Davası kararını tanımıyoruz
16:55 Önder’den Kobanê kararı yorumu: AKP’nin ilerideki yargılanmasının ön iddianamesidir
16:49 Meclis'te Kobanê Davası protestosu
16:44 Ahmet Türk'ten ilk açıklama: Mücadele etmeye devam edeceğiz
16:26 DEM Parti Kobanê Davası ardından olağanüstü toplanıyor
16:08 DEM Parti’den Kobanê kararına ilk tepki: Kumpaslarınızı çökerteceğiz
16:02 Seçim çalışmaları 3 koldan sürüyor: Curnê Reş bizim
15:31 Karar duruşmasını takip eden siyasetçiler: Kobanê Devrimi mahkum edilmek isteniyor
15:16 Kobanê Davası'nda siyasetçilere ceza yağdı
15:01 Dêrsim'deki maden projelerine karşı 'ortak mücadele' çağrısı
14:49 BES: 'Kamuda tasarruf' paketiyle fatura halka kesildi
14:48 Eylemcinin listesinde adı bulunduğu iddia edilen gazeteciler ifade verdi
14:47 Wan’daki gözaltı ve tutuklamalara tepki: İntikam operasyonu
14:22 Yemek ücretleri ödenmeyen memurlardan yemekli protesto
14:14 Tehdit alan kadın şikayetine rağmen korunmadı
13:55 Kobanê Davası için çağrı: Ülkenin geleceği karanlıklara teslim edilmemelidir
13:36 30 yıllık tutsak Yavuz tahliye oldu
12:34 Cannes Film Festivali sinema emekçilerinin eylemiyle başladı
12:24 Tutsak kadınlar: Öcalan’ın özgürlük koşullarının sağlanması için duruşmaya katılmıyoruz
12:08 TFF kadın hakemi hamile olduğu için FIFA listesinden çıkardı
11:49 Kobanê Davası: Duruşmaya ara verildi
11:32 Asrın Hukuk Bürosu’ndan İmralı’ya gitmek için başvuru
11:30 İran'da 2 tutsak kadın açlık grevine başladı
11:19 Kobanê Davası'nda karar duruşması başladı
10:25 Bakırhan: Ders alınıp alınmadığını göreceğiz
Hatimoğulları: Bu dava Türkiye için bir yol ayrımıdır
09:44 Alıkonulan gazeteciden 205 gündür haber yok
09:42 4 ilde 68 gözaltı
09:41 Tutsaklar 'özgürlük' eyleminde
09:40 DAİŞ saldırısında 1 Irak askeri hayatını kaybetti
09:16 Sêrtli yurttaşlar: İnsan dilini konuşmadığı yerde yok olur
09:10 Kürtçeye 10 kontenjana tepki: Seçmeli değil, anadilde eğitim olmalı
09:06 Jîn Art’tan büyük konsere çağrı
09:06 Ekolojide antikapitalist bir mücadele: Polen Ekoloji Enstitüsü
09:05 'Mardin Bienali'ne alternatif oldular
09:02 Tetwan'da her hafta kültür ve sanat atölyesi düzenlenecek