Birçok kentte İsrail protestosu: Filistin’deki katliamı durdurun

img

HABER MERKEZİ – İsrail’in Filistin’e yönelik saldırılarının protesto edildiği eylemlerde, savaşın kazananının sadece silah tüccarları olduğu vurgulanarak, “Filistin’deki katliamı durdurun” çağrısı yapıldı. 

İsrail’in 7 Ekim 2023'te Gazze'ye yönelik başlattığı saldırılar sürüyor. Saldırılarda en az 15 bin 328'i çocuk, 10 bin 171'i kadın olmak üzere 36 bin 171 Filistinli katledildi, 81 bin 420 kişi yaralandı. 
 
İsrail’in 27 Mayıs'tan bu yana Birleşmiş Milletler (BM) gözetimindeki Refah Kampında yerlerinden edilmiş Filistinlileri hedef alan saldırıları üzerine tepkiler büyüdü. Birçok kentte, İsrail’in saldırıları protesto edilerek, uluslararası kurumlara çağrı yapıldı. 
 
RIHA 
 
Riha Emek ve Demokrasi Platformu, Filistin’e dönük saldırıları protesto etmek amacıyla basın açıklaması düzenledi. 
 
Platform adına açıklamayı yapan İnsan Hakları Derneği (İHD) Riha Şube Eşbaşkanı Zeynep Dilek Polat, İsrail hükümetinin uluslararası emperyalist güçlerden aldığı destekle Filistin'e karşı insanlık suçu işlemeye devam ettiğini belirtti. Polat, "Katliamı lanetliyor, yaşamını yitirenlerin ailelerine başsağlığı ve yaralılara acil şifalar diliyoruz. Silahsız ve sivil insanlara yönelik bu son saldırının Uluslararası Adalet Divanı'nın İsrail Ordusu'nun Refah Bölgesindeki operasyonlarını durdurma kararını vermesinden kısa bir süre sonra gerçekleşmiş olması manidardır. İsrail açıkça dünyaya meydan okumakta, insanlık değerlerini ayaklar altına alarak katliamlara devam edeceğini ilan etmektedir. İnsanlık bu barbarlığı durdurmak sorumluluğu ve göreviyle karşı karşıyadır. Ya bu katliamlar ve barbarlık durdurulacak ya da işlenen savaş suçlarına ortak olunacaktır” dedi. 
 
 
‘ATEŞKES SAĞLANMALI’
 
Yeni katliamların yaşanmaması, sivillerin ölümüne yol açan saldırıların talimatlarını verenlerin savaş suçları mahkemesinde yargılanmaları için derhal girişimlerde bulunulması çağrısı yapan Polat, “İsrail hükümetinin saldırıları durdurulmalı, ateşkes sağlanmalı, insani yardımlara yönelik engellemeler kaldırılmalı, sorunların barış ve diyalog yoluyla çözümü esas alınmalıdır” diye belirtti. 
 
Açıklama "Yaşasın halkların kardeşliği" sloganları ile sona erdi. 
 
MÊRDÎN
 
Mêrdîn Emek ve Demokrasi Platformu’nun Karayolları Parkında gerçekleştirdiği açıklamada “Filistin’de katliam var. Savaşa karşı barışı, katliamlara karşı yaşamı savunuyoruz” yazılı pankart açıldı. 
 
Açıklamayı yapan Tüm Belediye ve Yerel Yönetim Hizmetleri Emekçileri Sendikası (Tümbel-Sen) Mêrdîn Şube Eşbaşkanı Gülbin Öner, İsrail’in emperyalist güçlerden aldığı destekle insanlık suçu işlemeye devam ettiğini belirtti. Katliamı lanetleyen ve yaşamını yitirenlerin ailelerine başsağlığı dileyen Öner, “Silahsız ve sivil insanlara yönelik bu son saldırının Uluslararası Adalet Divanı'nın İsrail Ordusu'nun Refah Bölgesindeki operasyonlarını durdurma kararını vermesinden kısa bir süre sonra gerçekleşmiş olması manidardır. İsrail açıkça dünyaya meydan okumakta, insanlık değerlerini ayaklar altına alarak katliamlara devam edeceğini ilan etmektedir. Yapılan saldırılar insani değerlerden yoksunluğu ve bir barbarlığı temsil etmektedir. Açıktır ki, İsrail savaş ve insanlık suçu işlemektedir” ifadelerini kullandı. 
 
 
‘TEK YOL KALICI BARIŞTIR’
 
Savaştan kazananların sadece savaş tüccarları olduğunu vurgulayan Öner, “Halkın sırtından zenginleşenler, ülkeyi savaşla, çatışmalarla, toplumsal kutuplaşmalarla ve baskıyla yöneten rejimlerdir. İnsanlık bu barbarlığı durdurmak sorumluluğu ve göreviyle karşı karşıyadır. Ya bu katliamlar ve barbarlık durdurulacak ya da işlenen savaş suçlarına ortak olunacaktır. Yeni katliamların yaşanmaması, sivillerin ölümüne yol açan saldırıların talimatlarını verenlerin savaş suçları mahkemesinde yargılanmaları için derhal girişimlerde bulunulmalıdır. İsrail hükümetinin saldırıları durdurulmalı, ateşkes sağlanmalı, insani yardımlara yönelik engellemeler kaldırılmalı, sorunların barış ve diyalog yoluyla çözümü esas alınmalıdır. Halkların güvenlik ve refah içinde yaşamasının tek yolu kalıcı ve adil barıştır” dedi. 
Açıklama “bîjî berxwedana Filistin” sloganları ile son buldu.
 
ŞIRNEX
 
Şirnex’te de Emek ve Demokrasi Platformu, Cumhuriyet Meydanı'nda açıklama yaptı. Basın açıklamasında “İşgalciler kaybedecek direnen Filistin ve Ortadoğu halkları kazanacak” pankartı açıldı. Açıklamaya DEM Parti Sözcüsü Ayşegül Doğan, DEM Parti il ve ilçe Örgütleri de katıldı. 
 
 
Açıklamayı yapan Şirnex SES Şube Eşbaşkanı Mihriban Şenbayram, Türkiye’nin Filistin konusunda acil olarak somut adımlar atması gerektiğini ifade ederek, “Filistin halkı dünyadan ve Türkiye’den hamaset ve timsah gözyaşları değil, çözüm için acil somut adımlar atılmasın beklemektedir. Bunun için; Filistin halkına yönelik abluka derhal kaldırılmalıdır.  İsrail işgal ettiği topraklardan geri çekilmelidir. İsrail ile yapılan siyasi, askeri ve ekonomik tüm anlaşmalar iptal edilmelidir. Filistin halkının eşit, özgür bir Filistin’i yaratmak için işgalci Siyonist İsrail’e ve emperyalizme karşı yürüttüğü bağımsızlık mücadelesinin yanındayız. Filistin halkına ekonomik, sosyal her türlü destek sağlanmalıdır. Filistinlilerin hak eşitliğini tanımayan hiçbir ‘çözüm’ kabul edilmemelidir” ifadelerini kullandı. 
 
Basın açıklaması yapılan oturma eylemi ile son buldu.
 
AMED 
 
Amed'in Peyas (Kayapınar) İlçesinde bulunan Roboski parkında Demokratik Bölgler Partisi (DBP), Halkların Eşitlik ve Demokrasi Partisi (DEM Parti), Özgür Kadın Hareketi (TJA), Amed Emek ve Demokrasi Plartformu öncülüğünde basın açıklaması yapıldı. Açıklamaya, DBP Amed İl Örgütü, DEM Parti Amed İl Örgütü, DEM Amed Milletvekili Adalet Kaya, Merkez İlçe Belediye Eşbaşkanları, Eğitim ve Bilim Emekçileri Sendikası (EĞİTİM-SEN), Rosa Kadın Derneği, Kürt Dil Kurumları katıldı.
 
‘KÜRTLERİN VE FİLİSTİNLİLERİN GÖRMEDİĞİ ZULÜM KALMADI’
 
Yüz yıllardır Kürtlerin ve Filistinliler görmediği zulmün, çekmedikleri çilenin kalmadığını söyleyen, Yapı Yol Sen Başkanı Murat Demir, “Toplumsallığın ilk tohumunun serpildiği ve yeşerdiği Ortadoğu, coğrafyası içinde barındırdığı dini, kültürel ve inançsal gerçekliklerden ötürü tarihte hep zenginlikleriyle ön plana çıkmıştır" dedi. Filistin ile İsrail sorunun tarihsel bir sorun olduğunu söyleyen Demir, "Nerdeyse 3 bin yıllık bir sorundan bahsediyoruz. Ama ne zamanki İsrail devleti kuruldu o zaman sorun daha da büyümeye, çatışmaların ve savaşların başlamasına neden oldu"  şeklinde konuştu.
 
 
AKP-MHP İSRAİLLE OLAN İLİŞKİLERİNİ KESMEDİLER’
 
AKP’nin iktidar olduğundan beri İsrail ile olan ilişkilerini her yıl git gide ilerleterek devam ettirdiğini söyleyen Demir, “Filistinlilerin yanındayız’ yalanlarını servis ederken savaşın finansmanlarından tutalım da birçok noktada askeri, siyasi ve ticari ilişkileri ilerletmektedirler. Bu süreçte bunu en çok yapan da AKP MHP ortaklığında Cumhur İttifakı oldu. Toplumsal barışın sağlanması ulus devletlerin resmi ağzıyla yapılan protestolar ve de kınamalarla değil halkların ortak mücadele ve dayanışmasıyla gerçekleşeceğine inanıyoruz. Bu temelde tüm halkları Filistin halkının yanında durmaya, halklar arasındaki dayanışmayı büyütmeye ve mazlum halkların sesi olmaya çağırıyoruz. Katliamları kınamak çözüm değil çözüm halkların birlikte yaşama iradesi ortaya koyabilmektir” dedi.
 
‘KAYBEDENİ MAZLUM HALKLARDIR’
 
DEM Parti Amed Milletvekili Adalet Kaya ise AKP ve MHP iktidarını işaret ederek, “Biz artık bu iki yüzlülüğü ve samimiyetsiz tutumun kime hizmet ettiğini biliyoruz. Ortadoğu’da bu coğrafyada süren savaş tek bir odağa tek bir amaca hizmet ediyor. Sadece savaş baronlarını silah sermayedarlarını bir avuç silah sermayelerini zenginleştirmek için ve biliyoruz ki tek kaybedeni mazlum halklardın” dedi
 
ÊLIH
 
Êlih’te Emek ve Demokrasi Platformu bileşenleri Yılmaz Güney parkında açıklama yaptı. “Filistin’de katliam var, katliamı durdurun” pankartının açıldığı açıklamayı platform adına Türkiye Petrol Kimya ve Lastik İşçileri Sendikası (Petrol-İş) Başkanı Veysel Kartal yaptı. İsrail hükümetinin katliamlarını kınayan Kartal, “Silahsız ve sivil insanlara yönelik bu son saldırının Uluslararası Adalet Divanı'nın İsrail Ordusu'nun Refah Bölgesindeki operasyonlarını durdurma kararını vermesinden kısa bir süre sonra gerçekleşmiş olması manidardır” dedi. Bu katliamlarla İsrail’in açıkça dünyaya meydan okunduğunu aktaran Kartal,  7 Ekim 2023'ten bu yana düzenlenen saldırılarda çoğunluğu çocuk ve kadınlardan oluşan 36 bini aşkın sivilin hayatını kaybettiğini aktardı. 
 
 
‘İNSANLIK TRAJEDİSİ İLE KARŞI KARŞIYAYIZ’
 
İsrail saldırıları nedeniyle yaşamını yitirenlerin konacağı morgun, yaralıların tedavi göreceği hastanelerin dahi kalmamış olmasını insanlık trajedisi olarak değerlendirin Kartal, bu savaşın kazananının sadece silah tüccarları olduğunu vurguladı. Katliamlarına yol açan bu savaşın sorumluların yargılanmaları için girişimde bulunulması gerektiğine değinen Kartal, “İsrail hükümetinin saldırıları durdurulmalı, ateşkes sağlanmalı, insani yardımlara yönelik engellemeler kaldırılmalı, sorunların barış ve diyalog yoluyla çözümü esas alınmalıdır” dedi. 
 
Açıklama oturma eylemiyle son buldu.
 
 

Diğer başlıklar

09:08 Cezaevlerinde 'Öcalan'a özgürlük' eylemi sürüyor
09:05 İstanbul’da kayyım nöbeti sürüyor: Sessiz kalmayacağız
09:04 Sur’daki kadın yoksulluğu kitaplaştı
09:02 Besiciler borçluların korkusundan evlerine dönemiyor
09:00 20 HAZİRAN 2024 GÜNDEMİ
08:55 Hasta tutuklu Han yaşamını yitirdi
19/06/2024
22:20 Mawa’da çatışma: 2 kişi yaşamını yitirdi
21:58 Binarê Qendîl’e saldırı
21:43 İsviçre’nin 3 kentinden CPT’ye yüzlerce mektup
21:24 Nöbet eylemleri 16’ncı gününde: Kayyım sen kimsin?
21:02 İstanbul’da kayyım nöbeti: AKP’ye karşı mücadeleyi büyütelim
20:48 Hayvanlar için 27 gündür eylemdeler
20:39 Ege ormanları yanıyor
19:33 Öğretmenler 25 gündür eylemde
18:23 Ada sakinleri: Azmanbüsleri istemiyoruz
17:51 Çanakkale’deki orman yangını kontrol altına alındı
17:43 Dîlok’ta bir çocuk boğuldu
16:29 Wan Büyükşehir Belediyesi’nde bayramlaşma
16:09 İstanbul’da kayyıma tepki mitingi düzenlenecek
15:29 Ağrı Dağı’nda askeri operasyon
15:25 Çanakkale’de yangın sonrası tarihi alanın güney hattı açıldı
14:47 Rusya ve Kuzey Kore arasından 'saldırı karşısında destek' anlaşması imzalandı
14:37 Wan'daki mazbata kararını veren hakim terfi ettirildi
14:33 Heskîf’in Mawa Bölgesi’nde askeri operasyon sonrası çatışma
14:20 Koçyiğit: Ne olursa olsun kazanacağız
12:21 Prof. Louis Lemkow: Öcalan siyasi bir mahkum özgür olmalı
10:50 Dikili yangını kontrol altına alındı
10:25 Feministlerin gündemi ‘kadın dostu kentler’ için ortak mücadele
10:00 İstanbul'da vapura 'kayyum defol' pankartı asıldı
09:59 Sanatçılar: Kayyıma karşı ses çıkarmalıyız
09:45 Avrupa Konseyi: Kavala ve Demirtaş serbest bırakılsın
09:29 Çanakkale’deki orman yangını ikinci gününde
09:12 Tutsaklar Abdullah Öcalan’ın özgürlüğü için eylemde
09:12 Gençler de eski bayramları arıyor!
09:10 'Öldürme' yasasına tepki: Çözüm değil
09:07 İhlaller çocuklarda travmaya neden oluyor
09:03 Kadınlardan 'ücretsiz HPV aşısı' kampanyası
09:01 Wan'da buruk bayramlaşma: Tutsaklardan haber alamıyoruz
09:00 19 HAZİRAN 2024 GÜNDEMİ
08:57 Rize'de kadın katliamı: Jandarma Komutanı tutuklandı
08:07 Tuzla’daki yangın 7 saatte söndürüldü
18/06/2024
23:37 'Noam Chomsky hayatını kaybetmedi'
23:28 İran’daki depremde 4 kişi hayatını kaybetti
21:57 Kayyıma karşı direniş sürüyor
21:39 'Öldürme' yasasına karşı nöbet 26'ncı gününde
21:01 Binarê Qendîl'de bombardıman sonrası yangın
20:20 Feminist kadınlar kayyım tahribatlarını açıkladı
19:57 Kadınlar irade gaspına karşı nöbette: Kayyıma geçit yok
19:21 Sanatçı Erincin: Kayyım seçme ve seçilme hakkına darbedir
18:55 Aksakal mezarı başında anıldı
18:13 Çanakale’de yangın
18:09 Bakırhan: Mûş hak ettiği hizmete kavuşacak
17:34 Hatimoğulları: AKP’nin 'normalleşme' mumu Hakkari’de söndü
17:08 Fabrikadaki yangın ormanlık alana sıçradı
17:00 6 ayda en az 833 saldırı
16:37 Nergis Muhammedi’ye hapis cezası
16:31 Mezranın ceşmesi kamerayla izleniyor: Yaşam alanımız taciz ediliyor
16:06 İstanbul'da barajların doluluk oranında düşüş
16:02 Erdexan'de dolu yağışı trafiği olumsuz etkiledi
15:59 Batman Çay’ına giren genç yaşamını yitirdi
15:37 Giresun'da maden tepkisi: İliç olmak istemiyoruz
14:53 Oyuncu Kazak'tan İmamoğlu'na 'Adalar' mektubu
14:34 Kayıp Gamze Akar bulundu
14:16 Tuzla’da fabrikada yangın
14:09 Agirî eski Belediye Eşbaşkanı Kubilay tahliye edildi
13:35 RES türbinleri için 36 bin ağaç kesilecek
13:32 'Bir şeyin yok' denilerek koğuşa gönderilen adli tutuklu yaşamını yitirdi
12:51 115 aydından kayyıma ortak tepki: Seçme ve seçilme hakkı dokunulmazdır
12:09 Musa Anter Gazetecilik Ödülleri için başvurular başladı
10:33 İtalya açıklarında iki tekne battı: 11 ölü, 60'tan fazla kayıp
10:11 Berlin'de 'Abdullah Öcalan ile diyalog günleri' etkinliği
09:54 Paramiliter gruplar Efrîn'de bir yurttaşı daha kaçırdı
09:23 Yangında mahsur kalan kadın ve çocuğu yaşamını yitirdi
09:21 24 saatte 824 kaza: 6 kişi yaşamını yitirdi
09:05 'Çifte standart' uygulama sürüyor: Tutsakların yaşamı tehlikede
09:05 ÖHD'li Işık'tan tecrit tepkisi: Mesleki faaliyetlerimiz engelleniyor
09:03 Tutsak Altınörs: Demokratik cumhuriyet işçi sınıfıyla Kürtlerin ortak paydası
09:03 Cezaevlerinde 'Abdullah Öcalan'a özgürlük' eylemi
09:01 'Hububat fiyatları revize edilsin' talebi
09:00 18 HAZİRAN 2024 GÜNDEMİ
08:15 Cinsel taciz faili öğretmen tutuklandı
08:10 Ordu'da gıda zehirlenmesi: 75 kişi hastaneye başvurdu
07:58 İsrail'den Nusayrat Mülteci Kampı'na saldırı: 7 kişi yaşamını yitirdi
17/06/2024
22:07 İstanbul'daki kayyım protestosunda İmralı tecridine tepki
21:45 Kayyıma karşı nöbetlerde Poyraz anması
20:45 İzmir'deki yangınlar kontrol altına alındı
19:53 Bigadiç ve Ayvacık'ta orman yangını
18:46 Erdoğan'dan ittifak ve erken seçime dair açıklama
17:59 Efrîn'de 2 kardeş kaçırıldı
17:16 Ekvador'da heyelan: 6 ölü, çok sayıda kayıp
17:07 Belediye ziyaretlerinde 'halkçı belediyecilik' vurgusu
16:29 Türkiye’de en az güvenilen medya kuruluşları
15:53 İzmir'de orman yangını
15:25 CHP İl Başkan Yardımcısı: Zulmü birlikte mücadeleyle aşabiliriz
15:24 Oyuncu Esen’den kayyım tepkisi
14:55 Bayram ziyaretinde Deniz Poyraz unutulmadı
14:32 Riha ve Semsûr'da şüpheli çocuk ölümleri
12:53 CHP ve Gelecek Partisi'nden DEM Parti'ye bayram ziyareti: Gündem kayyım
12:37 Deniz Poyraz mezarı başında anıldı
12:01 Türkiye İnsan Hakları Vakfı'na 2023 yılında 781 başvuru
11:58 Reuters: Netanyahu savaş kabinesini feshetti
10:26 Polis evli olduğu kadını ve çocuğunu katletti
10:00 Gazeteci Aykol bilgisi dışında AKP'ye üye yapıldı
09:59 Bayram tatilinin ikinci günü: 11 ölü, bin 295 yaralı
09:11 Tutsaklar Abdullah Öcalan'ın özgürlüğü için eylemde
09:09 Yürekli: BM’nin ‘İmralı’da işkence var’ demesine AK, CPT ve AİHM tarafsız kalamaz
09:07 Avrupa'da sağ neden yükselişte?
09:05 Verimli topraklarda tarım riskte
09:03 DNA sonucu aileye bildirilmedi: 4 yıldır oğlunun cenazesini istiyor
09:00 Kadınların gündemi saldırılara karşı ortak mücadele
09:00 17 HAZİRAN 2024 GÜNDEMİ
08:43 Küresel rapor: Haber okuyanların sayısı azalıyor
16/06/2024
22:53 Bayramın ilk gününde 16 bin kişi kesim sırasında yaralandı
21:58 İrade gaspına karşı nöbette konser etkinliği
21:27 Hayvanlar için nöbet eylemi 24’üncü gününde
20:42 Meletî'de 4.4 büyüklüğünde deprem
20:30 Öğretmenlerin nöbeti bayramda da devam etti
19:52 Metîna'ya hava saldırısı
19:39 Gürcistan'da art arda deprem
18:18 Elbak'ta uçuruma atlayan 28 koyun öldü
18:05 Eğitim Sen'den Tekin'e tepki
17:12 DAİŞ saldırısında 4 asker hayatını kaybetti
16:59 Hatimoğulları: Şikayet etmeden hizmet üreteceğiz
16:35 Bakırhan Agirî'de belediyeleri ziyaret etti
14:26 Sanatçı Demircioğlu ve Aydın’dan kayyım tepkisi: Faşizmdir
13:41 Şirnexliler kayyım nöbetinde bayramlaştı
13:24 İstanbul'daki mezarlık ziyaretinde mücadeleyi yükseltme sözü
12:50 Karabük Cezaevi’nde polis baskını: Koğuşlar 10 saat arandı
12:36 Deniz Poyraz mezarı başında anılacak
11:28 Cezaevi görevlilerini rehin alan DAİŞ'liler öldürüldü
09:57 Vedat Aydın mezarı başında anıldı
09:55 Bayram tatilinin birinci günü: 852 kaza, 5 ölü
09:26 Eskişehir'de erkek şiddeti: 1 kadın, 1 çocuk katledildi
09:21 Tutsakların ‘özgürlük’ eylemi sürüyor
09:18 Ağır hasta tutsak Ayık'a dair talepler kabul edilmiyor
09:15 Jin dergi 'Doğa-kadın sömürüsüne ekolojik yaklaşım' başlığıyla yayında
09:10 ‘Kadının soyadı’ düzenlemesine tepki: Kazanılmış haklar hedefte
09:04 Gazeteci Mervan: Tecrit sonu uçurum olan bir sokaktır
09:03 Aktar: Mahkeme üzerine düşen rolü oynadı
Batı: Politik cinayetlerde cezasızlık gelenek haline geldi
09:00 Bıraktığı miras kadınların mücadelesine ışık tutuyor
09:00 16 HAZİRAN 2024 GÜNDEMİ
00:00 Özerk Yönetim’den Kurban Bayramı mesajı
15/06/2024
23:56 İzmir'de yangın: Bir mahalle tahliye edildi
22:38 İlahiyatçı İhsan Eliaçık: Kayyım atamaları en büyük zulümdür
21:39 Kayyım nöbeti: Halk sorunlarını anlattı
18:55 Öğretmenler 21 gündür eylemde
18:51 Birçok kentte mezarlık ziyaretleri
18:19 30 yıllık tutsak Özhan tahliye edildi
18:13 İran-İsveç arasında tutuklu takası
18:01 Hatimoğulları Riha'da belediyeleri ziyaret etti