Koçyiğit: Kayyım kararı geri alınıncaya kadar mücadele sürecek

ANKARA -  DEM Parti Grup Başkanvekili Gülistan Kılıç Koçyiğit, Colemêrg Belediyesi'ne kayyım atama kararı geri alınıncaya kadar kesintisiz mücadele edeceklerini vurguladı. 

Halkların Eşitlik ve Demokrasi Partisi (DEM Parti) Meclis Grup Başkanvekili Gülistan Kılıç Koçyiğit, gündemdeki gelişmelere dair Meclis'te basın toplantısı düzenledi. Koçyiğit, 13 Haziran’da Colemêrg'de, 14 Haziran'da ise Mersin'de mitingler gerçekleştireceklerini aktardı. Koçyiğit, "Bu konuda kayyım atama kararı geri alınıncaya kadar ve orada bulunan belediye meclis üyeleri kendi içlerinden seçtikleri Viyan Tekçe arkadaşımızın belediye eş başkanvekili olarak atanıncaya kadar bu mücadelemizi kesintisiz yürüteceğiz" dedi. 
 
'YENİ ŞAFAK OPERASYONUN MERKEZİNDE YER ALIYOR'
 
AKP-MHP ittifakının kayyım meselesini tırmandırmaya çalıştığını vurgulayan Koçyiğit, Amed Belediyesi'ni hedef gösteren Yeni Şafak gazetesinde çıkan haberi "MİT raporu" olarak nitelendirerek, "Dün yandaş gazetesinin yazdığı haberlere yakından baktığımızda; rant muslukları kesildiğinde nasıl iftiraya başvurduklarını, nasıl algı ve manipülasyonlarla kayyıma ortam hazırlamaya çalıştıklarını çok iyi biliyoruz. Yeni Şafak'ta çıkan haberin kendisi bir haber olmanın ötesinde olsa olsa bir MİT raporudur. Bu mesnetsiz iddiaların her birine karşı hem kurumsal olarak Diyarbakır Büyükşehir Belediyemiz hem de adı zikredilen her bir arkadaşımız suç duyurusunda bulunacaktır" diye konuştu.  
 
TETWAN BELEDİYESİ SORUŞTURMASI 
 
AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın fotoğrafını makam odasından indirdiği için Tetwan Belediye Eş Başkanı Mümin Erol hakkında soruşturma başlatıldığını hatırlatan Koçyiğit, "Bir siyasi rakibinin fotoğrafını indirmek, sarayın kanunlarında mı suç? Büyük ihtimalle öyle. Çünkü hiçbir kanunda Erdoğan'ın fotoğrafının siyasi rakipleri tarafından indirilmesinin suç olduğu yazmıyor. Hiçbir DEM Partili siyasetçi Erdoğan'ın fotoğrafını asmak zorunda değildir. Tek başına bu örnek kayyım gerekçesi yapılan dosyaların nasıl zorlama nasıl uydurma ve suçlamalarla tezgahlandığına iyi bir örnektir. Bugün aldığımız bir haber Mümin Erol eş başkanımızın ifadeye çağrıldığıdır. Yani olmayan bir suçtan algı yarattılar soruşturma başlattılar. Şimdi de olmayan suçtan da belediye eş başkanımızın ifadesini aldılar. Tam bir akıl tutulması" ifadelerini kullandı.
 
'TARIM KRİZİNİN SEBEBİ KÜRT SORUNU' 
 
Kürt sorunun çözümsüzlüğünden kaynaklı ilan edilen yayla mera yasaklarıyla bu alanların atıl durumda olduğunu, bu durumun çiftçileri olumsuz etkilediğini ifade eden Koçyiğit, "AKP’nin çiftçinin dertlerini önemsemediği, 6 Haziran'da yaptığı hububat taban fiyatı açıklamasında da açık ve net bir şekilde görülüyor. Neydi? Tarım ve Orman Bakanlığı, ekmeklik buğdayın kilogram fiyatını 9.25 lira, durum buğdayının fiyatını kilogram fiyatını ise 10 lira, arpanın kilogram fiyatını ise 7.25 lira olarak açıkladı. Bütün bunlar neyi gösteriyor? Tam anlamıyla üreticiyi üretimden ellerini çektirecekleri bir tablonun açığa çıktığını açık ve net görüyoruz" diye konuştu.
 
'ÇİFTÇİLER BU KOŞULLARDA ÜRETİME DEVAM EDEMEZ' 
 
Resmi enflasyonun bile yüzde 75’lerde olduğunu, yakıt fiyatlarının son bir yılda yüzde 104 arttığını işaret eden Koçyiğit, bu ortamda çiftçiye yapılan bu sembolik zamların akılla bir alakası olmadığını belirtti. Koçyiğit, "Türkiye çiftçilerinin borçları 700 milyara yaklaşmış durumdadır. Yine son yıllarda çiftçi sayısı hızla gerilemiş 2 milyon 177 binlere kadar düştüğünü görüyoruz. Bunun nedeni çiftçilerin yüksek girdi maliyetleri ile baş edememeleri ve artan borçlarını ödeyememeleridir. Çiftçilerin destekleneceği bir destek paketi hızlı bir şekilde açıklanmalı" şeklinde konuştu. 
 
'TÜRKİYE YÜZYILI MAARİF MODELİ'
 
Türkiye Yüzyılı Maarif Modeli'ni de eleştiren Koçyiğit,  sözlerini şöyle sürdürdü: "AKP iktidara geldiğinden beri 8 bakan değiştirdi ve  17 kez de eğitim reformu yapacağını ifade etti. Her gelen bakan süreci kendisiyle başlattı, çok şaşaalı güzel sözler söyledi ama eğitimdeki sorunlar gittikçe derinleşti, kangrenleşti. Bu anlamıyla özellikle Türkiye Yüzyılı Maarif Modeli adıyla hazırlanan müfredat, tam olarak mevcut AKP-MHP İttifakının ve itaati merkeze alan yeni bir nesil yetiştirme projesi olduğunu ifade etmemiz gerekiyor. DEM Parti olarak bu programı, bu müfredatı reddediyoruz."
 
ATANAMAYAN ÖĞRETMENLER 
 
Türkiye'de bir milyon öğretmenin atamayı beklediğini, bu öğretmenlerin ve çalışan öğretmenlerin yoksulluk girdabıyla ve mobbingle karşı karşıya olduğunu vurgulayan Koçyiğit, "Tek bir çözüm üreten yok. Meclis’in önüne gelen, ücretli olarak bu alanda çalışan özellikle dershanelerde ve özel okullarda çalışan öğretmenlerin taban maaş uygulamasının olmamış olması, çoğunun ya asgari ücretle ya da asgari ücretin altında maaşlarla çalıştırılmaya zorlanmaları tam bir gaspıdır" dedi. 
 
ANADİLDE EĞİTİM 
 
Anadilde eğitim ve zorunlu din dersi üzerinden eleştirilerini sürdüren Koçyiğit, "Yüzyıllık asimilasyon süreci varken; hala bu ülkede Kürtler başta olmak üzere dünya kadar halk kendi anadilinde eğitim alamıyor, Aleviler zorunlu din derslerinde asimile edilmeye devam ediliyor. Laik, bilimsel eğitimden zaten artık bahsedemiyoruz" diye belirtti. 
 
'11 HAZİRAN’DA OKUL BOYKUTU VAR' 
 
Eğitimdeki olumsuzluklara karşı eleştirilerini sürdüren Koçyiğit, "Bütün bunlara karşı demokratik kamuoyu ve eğitim örgütlerinin yan yana gelerek Müfredata Hayır Platformunu kurdular. 11 Haziran Salı günü büyük bir okul boykotunu örgütlediler. Biz de buradan bütün halklarımıza ve çocuklara çağrı yapmak istiyoruz. İrademe, öğrencime, anadilime, bedenime, eğitim hakkıma sahip çıkıyorum diyerek bu boykota bütün öğrencileri katılmaya davet ediyoruz" ifadelerini kullandı.
 
'KADINI SADECE ANNE OLARAK GÖRÜYORLAR' 
 
Açıklanan doğurganlık istatistiklerinden doğum oranın düştüğüne dikkati çeken Koçyiğit, AKP ve MHP'nin bu durumu varoluşsal bir tehdit olarak algılayıp çocuk yapılması üzerinden yeni bir dönem başlattığını ifade ederek şöyle devam etti: "Uzun yıllardır ulus devletler kadınlara ulusun anneleri rolünü biçmiştir. İki temel amacı vardır doğurganlığı artırmak birisi kapitalizme ucuz işçi yetiştirmek diğeri de aslında militarizme savaşlar için asker yetiştirmek olduğunu çok iyi biliyoruz. Bu iki hedef nedeniyle her seferinde kadın bedenine müdahale edildiğini kadının eve aileye hapsedilmeye çalışıldığını çok iyi biliyoruz. Bu anlamıyla özellikle Türkiye’deki dönüşümün buna uygun olduğunu ifade etmemiz gerekiyor. Bu hedeflere ulaşmak için çalışma yaşamından medeni kanuna kadar büyük bir değişim ve dönüşümü AKP yapmak istiyor. Söz de doğum sonrası izni artırmaya çalışıyorlar, ama bunu iyi biliyoruz ki bu anne ve çocuk arasındaki süreci iyileştirmek kadını gözeten bir yerden değil. Yine uzaktan ve esnek çalışmayı getiriyorlar. Bununla kadınları yeniden iş hayatının dışına atıyorlar. 
 
KADIN MÜCADELESİNİ ZAMAN DEVAM ETTİRECEĞİZ 
 
Ben küçük bir istatistik paylaşarak bu meselenin ne kadar acı olduğunu göstermek istiyorum. 2021 yılında 117’sii 15 yaşından küçük olmak üzere 7 bin kız çocuğu bu ülkede doğum yaptı.  2022’de yaklaşık 32 bin çocuk istismara maruz kaldı. 2023’te ise 40 bin 713 yeni dosya açıldı. Peki bütün bunların olduğu ülkede Aile Bakanlığı buna dair tek bir şey yapıyor mu? Hayır yapmıyor. Ya da 2024’ün ilk 2 ayında 74 kadın 24 Şubat’ta ise aynı günde 7 kadın katledildi. 2023’te en az 33 kadın yine erkekler tarafından katledildi. Peki AKP iktidarı ya da aile bakanlığı bütün bunlara tek bir söz kuruyor mu? Hayır! Bütün bunları engelleyici hiçbir tedbir almıyor. Ama onun yerine kadınların ve LGBTİ’lerin haklarını tırpanlamaya onları aile içerisinde tanımlayıp onları aileye mahkûm etmeye devam ediyor. Biz buradan söyleyelim; kadın özgürlük mücadelemizi ne olursa olsun her zeminde devam ettireceğiz. 
 
TAHİR ELÇİ DURUŞMASINA ÇAĞRI 
 
Ayın 12’sinde Diyarbakır'da faili meçhul bırakılmaya çalışılan Tahir Elçi’nin karar duruşması var. Biz bir kez daha Türkiye’deki vicdan sahibi herkesi, bu ülkede hukuktan yana olan herkesi bu cinayetin karanlıkta kalmaması ve bir dönemin aydınlatılması için orada olmaya ve dayanışmaya çağırıyoruz." 
 
 

Diğer başlıklar

18:32 Türkiye'nin Federe Kurdistan saldırıları protesto ediliyor
18:25 Köpek katliamını öngören tasarı Meclis’te: İnsanlığa ve hukuka sığmaz
17:49 BM önünden seslendiler: CPT Abdullah Öcalan’la ilgili bilgileri derhal sağlasın
17:37 1 Mayıs davası: Adli kontrol hükümleri kaldırıldı
17:17 Türkiye’den BM’ye İmralı yanıtı: Tecrit yok, yasak var!
17:01 Ege'de 3 ayrı yangın
16:59 Gediz Elektrik'e kırmızı boyalı protesto
16:36 Depremzedeler için Meclis'e 'araştırma' önerisi
15:45 AKP'nin kapattığı üretim tesisini DEM Parti açtı
15:34 Botan Vadisi’nde yangın
15:34 Hayvanları 'öldürmeyi' öngören tasarının görüşmeleri gergin başladı
15:25 Kaya’nın cenazesi 6 yıl sonra ailesine verildi
15:16 Öğretmenler 'Eğitim Nöbeti'ni sonlandırdı
14:54 BM, Türkiye’den savunma istedi: İmralı’daki durumun nedeni ne?
14:47 Otizmli çocuğa tecavüz davasında ceza istemi
14:41 İHD 38 yaşında: Mücadele devam edecek | YENİLENDİ
14:25 Ege Üniversitesi'nde yurt ücretlerine zamma tepki
14:06 Sağlıkçıların ‘vergide adalet’ mücadelesi 19’uncu haftasında
13:51 Riha'da şüpheli kadın ölümü
13:44 Sûr’da tarihi PTT binasının ranta açılmasına tepki
13:42 Rüşvetten yargılanan AKP'li Beyoğlu tutuklandı
13:38 İHD’den 6 aylık rapor: 3 bin 895 hak ihlali
13:19 TEV-DEM’den 19 Temmuz açıklaması: Mücadeleyi yükseltelim
12:54 Öğretmenlik Meslek Kanunu görüşmeleri Ekim’e ertelendi: Tasarı geri çekilsin
12:51 Ruhsatsız madende göçük: 1 işçi toprak altında kaldı
11:35 Rüşvetten yargılanan AKP'li Beyoğlu hakkında tutuklama kararı
11:30 DEM Parti'den ağaç kesimine tepki: Bu talanı durdurun
11:08 KNK Eşbaşkanı Hewlêr’de
09:56 Türkiye’nin bombaladığı alanda yangın çıktı
09:54 8 kentteki alanlar orman sınırları dışına çıkarıldı
09:22 Savcıya göre Fendik'i vuran polis dikkatsiz hareket etmiş!
09:19 Gazeteci Buldan: Saldırılar 3 bölgede yoğunlaştı
09:14 Atölyelerde kadın karakterleri analiz ediyorlar
09:10 Çiftyürek: Kurdistanî partiler saldırılara tutum almalı
09:08 Tutsaklarla görüşen anneler: Mücadelede kararlılar
09:06 40 değirmenden geriye sadece 1'i kaldı
09:03 Prof. Öztürkmen: İklim krizi sürerse su kıtlığı yaşanır
09:00 17 TEMMUZ 2024 GÜNDEMİ
08:55 Meteorolojiden şiddetli yağış uyarısı
08:09 Dîlok'ta Gülistan Doku Turnuvası final maçı oynandı
07:57 14 Temmuz direnişçilerinin fotoğrafı tarihi surlarda
16/07/2024
23:48 Meclis Başkanvekili Karaca rahatsızlandı
23:19 3 işçinin ölümüyle ilgili soruşturmada 1 kişi tutuklandı
22:44 Colemêrg’te ‘iradeye saygı nöbeti’ 12’nci gününde
22:11 Serdeşt’te 1 kolber katledildi
22:07 Federe Kurdistan Bölgesi’ne saldırıların bir aylık bilançosu
21:35 Eğitim Sen, Xelfetî'de çöpleri topladı
21:30 İstanbul’da kayyım nöbeti: Mücadeleyi birleştirmeliyiz
21:20 Meclis kürsüsünde İmralı'yı 'cehennem' olarak tanımladı
20:57 Mêrdîn’de DEDAŞ, jandarmayla köye baskın yaptı
20:48 Oksijen sisteminin bozulduğu hastanede çocuklar mağdur edildi
20:45 Semsûr'un Faxrikan köyünde yangın
20:26 ÖHD’den işkenceci komutan hakkında suç duyurusu
20:20 14 Temmuz direnişi için Surlara pankart
20:10 Besê Hozat: İmralı’da aile ve avukat görüşü pazarlık konusu yapılıyor
20:05 Gençlik örgütlerinden Suruç anmasına çağrı
18:46 Erdoğan enflasyon için yine tarih verdi: Bu kez yıl sonunu gösterdi
18:35 Hezex’te 2 gözaltı
17:44 Gazeteci Topaloğlu Meclis gündeminde: Görme yetisini kaybedebilir
16:33 Curnê Rêş Belediyesi Kürtçe tabelalar astı
15:38 'Öldürme' karşıtı protestoya polis engeli
15:27 Özel muhalifleri meydanlara çağırdı
14:42 Sağlıkçılara dönük silahlı tehdide tepki
14:38 Birçok kentte 'Sefalete teslim olmayacağız' eylemi
14:33 Cemaatteki tecavüz davası yine ertelendi
13:23 BES-AR: Sağlıklı beslenmenin günlük maliyeti 880 lirayı geçti
12:54 En düşük emekli maaşı belli oldu
12:45 Hatimoğulları: AKP darbe mekaniğinin uygulayıcısı oldu
12:44 Hastanedeki sorunu gündemleştiren sağlıkçıya soruşturma
11:59 Bütçe ilk 6 ayda 747 milyar lira açık verdi
11:50 Abdullah Öcalan’ın avukatlarından görüşme başvurusu
11:28 Şirnex kırsalına girişler bir kez daha yasaklandı
11:26 DEM Partili Ayten tahliye edildi
10:26 Çiftçiler Tarım Mitingi’nde taleplerini haykıracak
10:19 Hakkını isteyen Rihalı işçiye işkence
10:14 Tutuklanan Kaya hiçbir zaman zulme boyun eğmedi
09:56 Tutuklu Barık: Ölümle tehdit ediliyorum
09:45 Kadın örgütleri: Saldırılara karşı sokakta birleşme zamanı
09:41 9 yıldır teslim edilmeyen evleri için 2025'i bekleyecekler
09:33 Federe Kurdistan Bölgesi’nde 6 ayda 30 kadın katledildi
09:25 Gözaltı ve ev baskınlarında şiddet arttı
09:19 Tutsağın kaleminden Kelekê'nin 30 yılı
09:14 Licê'de maden için ormanlık alan yok ediliyor
09:13 ÖHD’li Durmaz: Y ve S tipleri kapatılmalı
09:07 Krize karşı 'özgüce' dayalı çalışma kararı
09:06 6 bin yıllık tarih baraj suları altında kalacak
09:01 Gazeteci Altan: Türkiye ilhaka başladı
09:00 16 TEMMUZ 2024 GÜNDEMİ
00:02 İsrail saldırısında Esad’a yakın iş insanı öldü
15/07/2024
23:58 Mereş’te elektrik akımına kapılan Şahin yaşamını yitirdi
23:17 Gever’de gençler 14 Temmuz için alanlara çıktı
22:52 Hatimoğulları’dan 'yangınlara karşı etkin çalışma yürütülsün' çağrısı
21:51 İstanbul’daki nöbet 35’inci gününde: Kayyım defol
20:55 Cûrne Rêş Belediyesinden kadın işçilere ziyaret
20:51 Hayvanlar için çağrı: Nöbetler başlatın
20:13 Oyun oynarken gözaltına alınan çocuklar serbest bırakıldı
19:32 Eşbaşkanlar Zeydan ve Uzunay’dan İmamoğlu’na ziyaret
19:24 Nöbeti 6’ncı grup devraldı: Kayyım talandır
18:57 Hayvanları öldürme yasasına tepki: Aklınızdan bile geçirmeyin!
18:44 Ege'nin 3 bölgesinde orman yangını
18:22 Esad’tan Erdoğan’a yanıt: Suriye'den kuvvetlerini çeksin
17:46 Boşaltılan Meclis kadrosuna AKP ve BBP’lilerin kızları alındı
17:40 İran’da 4 Kürt tutuklandı
17:08 İzmir'de orman yangını: 3 kişi yaşamını yitirdi
17:07 Ethem Barzani için yakalama kararı
17:05 Cizîr'de oyun oynayan 4 çocuk gözaltına alındı
17:03 Hewlêr’de katledilen Bülbün’ün duruşması ertelendi
16:33 IFJ’den gazeteci Mîrza için Türkiye ve Irak’a çağrı
16:27 ‘Savaş politikalarının son bulması için tecridi kaldırın’
15:18 Irak Ulusal Güvenlik Danışmanı, Talabani ile görüştü
15:02 DEM Parti'den 2 bakanlığa çağrı: İmralı'ya dair açıklama yapın
15:01 DEM Parti 9’uncu Yargı Paketi’ne muhalefet şerhi düştü
14:54 Sultanbeyli’de şüpheli kadın ölümü
14:52 Serinlemek için girdiği ırmakta boğuldu
14:51 Annelerden tutuklanan 9 kişinin serbest bırakılması çağrısı
14:24 Elektrik kaçağı soruşturması: Son işlemi GDZ Elektrik yapmış
14:18 Aracın çarptığı 2 çocuk hayatını kaybetti
14:04 İzmir'de orman yangını
14:03 Irak Komünist Partisi: Saldırılar derhal durmalıdır!
12:47 ‘Irak Türkiye’nin saldırılarını Lahey’e taşıyabilir’
12:15 Açlık sınırı 19 bin, yoksulluk sınırı 65 bin TL'ye yükseldi
12:06 Irak Ulusal Güvenlik Danışmanı Ereci Süleymaniye’de
10:55 Musul’da toplu mezar
10:51 DEM Parti MYK'si toplandı
10:26 Amed'de iş yerlerine saldırı: Devlet yönlendiriyor
10:02 Köy merkezlerine hava saldırısı
09:57 AYM’den cinsel istismar kararı: Yeniden yargılama ve tazminat
09:54 Amêdiyê'de yoğun askeri hareketlilik
09:43 Türkiye'nin Kuzey ve Doğu Suriye'ye saldırıları BM’de tartışılacak
09:27 Xwebûn'dan 'Kim satıyor, kim koruyor?' manşeti
09:26 Su hattı kazısında göçük: 3 işçi öldü
09:23 Seyit Rıza’nın silahşoru
09:13 Şanar Yurdatapan: Aydınlar güçlerini birleştirerek savaşa karşı durmalı
09:11 Federe Kurdistan Bölgesi'nde gazeteciler risk altında
09:09 Kayyımın bariyerleri kuş ölümlerine neden oldu
09:04 Selin vurduğu köyde zarar büyük
09:03 Yeni ayakkabı alamayanlar eskisini tamir ettiriyor
09:01 Gazeteci Seyda: KDP ile çeteler aynı mevzide
09:00 15 TEMMUZ 2024 GÜNDEMİ
08:05 6 kent için sarı kodlu uyarı
07:57 Öğmen’in cenazesi Gever’de defnedildi
00:12 Semsûr'da şüpheli çocuk ölümü
14/07/2024
23:08 Aydın'daki yangın fabrikanın ikinci kısmına sıçradı
22:25 Öğmen'in cenazesi teslim edildi
20:50 Riha'da Gülistan Doku futbol turnuvası başladı
20:02 Gençlik örgütleri ‘adalet zinciri’ oluşturdu: Suruç’un hesabını soracağız
19:45 Eyn Îsa’ya saldırı: Bir yurttaş yaşamını yitirdi
19:07 Yanan tur teknesinde 4 kişi yaralandı
18:49 Wan’da bir çocuk gölde boğuldu
18:41 Mücadeleci Sendikalar: İnsanca yaşamaya yetecek ücret istiyoruz