MRAP'tan BM oturumları öncesi Türkiye raporu

img
HABER MERKEZİ - Irkçılıkla Mücadele ve Halklar Arası Dostluk Hareketi, BM'nin 56'ncı Oturumu öncesi sunduğu Türkiye raporunda, Kürtlere yönelik baskıların araştırılmasını istedi. 
 
Birleşmiş Milletler (BM) İnsan Hakları Konseyi’nin (İHK) 56. Oturumu, 18 Haziran-12 Temmuz tarihleri arasında İsviçre'nin Cenevre kentinde gerçekleşecek. Oturumların bileşenlerinden olan  Irkçılıkla Mücadele ve Halklar Arası Dostluk Hareketi (MRAP), oturumlar öncesi BM Komitesi’ne Türkiye'deki hak ihlallerine dair bir rapor sundu. 
 
MRAP, insan hakları alanındaki gelişmelere dair hem devletlerin hem de sivil toplum örgütlerinin yazılı deklarasyon sunduğu oturumlara dair sunduğu raporda, PKK Lideri Abdullah Öcalan’a ve cezaevlerine dönük tecrit, Türkiye ve Kurdistan’da gerçekleşen genel ve yerel seçimler ile yaşanan hak ihlalleri yer aldı.  Türkiye hükümetinin son yıllarda her seçim döneminden önce ve sonra medya çalışanları, sanatçılar, politikacılar ve hukukçulara yönelik baskıcı, anti-demokratik uygulamalar uyguladığı belirtilen raporda, bu uygulamalarla halk ve muhalif kesimlerin baskı altına alındığı kaydedildi. 
 
KÜRTLERE YÖNELİK BASKILAR 
 
Baskı politikalarının en çok uygulandığı yerlerin başında ise Kürt bölgelerinin geldiğine dikkat çekilen raporda, “14 Mayıs 2023 seçimlerinden önce gazeteci, sanatçı, avukat ve politikacıların içinde bulunduğu 128 kişi gözaltına alınırken, 31 Mart 2024 belediye seçimleri öncesinde ve sonrasında da aynı politikaları devreye sokmuştur. Seçimlerden önce ve sonra ciddi hak ihlalleri yaşanmıştır. Kürtlerin yaşadığı coğrafyada, devletin tarafsız olması gereken bürokratları, askeri ve polis güçleri, iktidar ortakları AKP-MHP adaylarının kazanması için halkın üzerinde baskı oluşturmuş, iktidar yanlısı seçim çalışması yürütmüş ve seçimin eşit koşullarda yürütülmesini engellemişlerdir. Seçimlerden önce Halkların Eşitlik ve Demokrasi Partisi (DEM) üye ve çalışanları basit gerekçelerle gözaltına alınmış, içlerinden bazıları tutuklanmıştır. Bu durum örgütlenmeleri ve seçim çalışmaları yürütmeleri engellenmiştir.
 
Bu durum seçim gününde de yaşanmıştır. Avrupa Konseyi adına gelen gözlemci heyetin Ankara’da 1 Nisan’da yaptığı basın açıklamasında da görülebilir. Avrupa Konseyi adına gelen 20 kişilik heyetten bir üyeyi Türk devleti akredite etmemiş ve gözlemci olmasını engellemiştir. Yine, muhtarlık ve belediye seçimleri birlikte yapılmıştır. Oy pusulalarını muhtarlar kendileri, belediye başkanı ve meclis üyelerinin oy pusulalarını ise Yüksek Seçim Kurulu bastırmış ve aynı masaya koymuştur. Bu da karışıklıklara ve insanların yanılmasına yol açmıştır. Yine Kürtlerin yaşadığı coğrafyada, DEM parti ile AKP-MHP oylarının birbirine yakın olduğu Şırnak, Kars, Bitlis gibi yerlerde nereden geldikleri belli olmayan polis ve askerler sivil elbiselerle toplu olarak taşınmış ve birlikte oy kullanmışlardır. Bu alanlarda ya AKP ya da MHP adaylarının kazanması sağlanmıştır. Türk hükümetinin seçimlerden önce devreye soktuğu anti-demokratik uygulamalar seçimden hemen sonra da devreye sokulmuştur” denildi.
 
31 MART SEÇİMLERİ 
 
31 Mart seçimlerinin hemen akabinde Wan Büyükşehir Belediyesi’ne yönelik irade gaspı girişimi de hatırlatılan raporda, “Van Büyükşehir seçimlerini DEM Parti Eşbaşkan adayı Abdullah Zeydan yüzde 55,48 ile kazanırken, en yakın AKP adayı Abdullah Arvas ise yüzde 27,14 oy oranına ulaşmıştır. Abdullah Zeydan milletvekili olduğu için tutuklandığı gerekçesiyle, ikinci sıradaki AKP adayı belediye başkanı olarak ilan edilmiştir. Van’da yaşayan halkın tepki göstermesi üzerine Yüksek Seçim Kurulu geri adım atarak, mazbatayı DEM adayı Abdullah Zeydan’a vermiştir. Türk devletinin yereldeki bürokratları olan polis ve askeri güçleri, Yüksek Seçim Kurulu’nun hukuksuz biçimde aldığı kararı protesto eden halka karşı orantısız biçimde şiddet uygulamış, protesto eden bazı kişiler gözaltına alınmış ve 15 gün boyunca gösteri yapmak yasaklanmıştır. DEM Parti’nin kazandığı Hilvan gibi küçük bazı yerleşim yerlerinde ise, Yüksek Seçim Kurulu seçimleri iptal etmiş ve geçici olarak yerel bürokratları belediye başkanı olarak atamıştır. Hilvan’da AKP adayının yakınları, seçimi kaybettiklerini anlayınca oy pusulalarının bulunduğu sandık kutularını kaçırıp yakmışlardır. Oy sayımı sonucu DEM parti adayının kazandığı görülmüştür. AKP adayının yakınlarının oy kutularını yakması gerekçe gösterilerek, seçim iptal edilmiştir” ifadeleri yer aldı. 
 
ÖZGÜR BASINA YÖNELİK BASKI 
 
Seçim sonrası da Kürtlere yönelik baskılarır devam ettiğinin altı çizilen raporda, şöyle devam edildi: “Yaptıkları haberlerden dolayı Kürt gazeteciler sürekli baskı görmektedirler. Türkiye Cumhurbaşkanı Erdoğan, belediye seçimlerinden önce Diyarbakır’da yaptığı mitingde, ‘Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde muhalif cumhurbaşkanı adayına yüzde 70 oy verdiniz, unutmadım’ diyerek seçimlerden sonra yöneliminin sinyalini vermişti. Seçimlerden sonra, her zamanki anti-demokratik, baskıcı, kendisinde olmayanı ezme politikalarını arttırarak sürdürmektedir. Özellikle Mezopotamya Haber Ajansı, Yeni Yaşam gazetesi çalışanları ve muhabirleri ya tehdit edilmekte ya da gözaltına alınarak tutuklanmaktadırlar. 14 Mayıs 2023 tarihinde 128 avukat ve gazeteci gözaltına alınıp tutuklanırken, 23 Nisan 2024’te İstanbul, Ankara, Şanlıurfa’da Mezopotamya Haber Ajansı ve Yeni Yaşam gazetesi çalışanı 9 gazeteci, 5 ve 6 Mayıs 2024’te ikisi gazeteci, sekizi DEM Parti üyesi olmak üzere 10 kişi gözaltına alınmıştır. Gözaltına alınan gazetecilere, yaptıkları haberlerden dolayı soruşturma açılmıştır. Gözaltına alınanlara ilk 24 saatte avukatların ulaşması engellenmiş ve dosyalarına gizlilik kararı verilmiştir.
 
CEZAEVLERİNDEKİ İHLALLER 
 
Türk devleti, Kürtlerin yaşadığı coğrafyada Kürtlere yönelik baskı uygularken, cezaevlerinde de mahkumlara yönelik baskıcı politikalar izlemekte ve intikamcı yaklaşmaktadır. Kürt ve muhalif mahkumlara karşı cezaevlerinde yasalar uygulanmamaktadır. Kürt mahkumlar, mahkemeleri henüz sonuçlanmadan, ailelerinin bulunduğu yerlere yüzlerce kilometre uzaklıkta bulunan cezaevlerine gönderilmekte; yereldeki mahkemelere SEGBİS denilen kameralar aracılığıyla katılımları sağlanmakta ve mahkeme salonuna getirilmemektedir. Bununla birlikte fakir olan aileler görüşe gidememektedirler. Türkiye İnsan Hakları Derneği (İHD), Türkiye İnsan Hakları Vakfı (TİHV), CISS, Özgürlük İçin Hukukçular Derneği (ÖHD) gibi sivil toplum örgütlerinin raporlarında, işkence, hasta tutukluların hastaneye gidiş-gelişlerinde hem asker ve gardiyanların ağız içi arama, çıplak arama gibi onur kırıcı yaklaşımları, hem de doktorların ırkçı yaklaşımlarından dolayı tutukluların tedavilerinin engellendiği görülmektedir. Kürtçe türkü söyleyip halay çektikleri için zorla koğuş değiştirmenin tutuklular tarafından kabul edilmemesi, zorla ayakta sayım dayatmasının tutuklularca kabul edilmemesi ve benzeri keyfi nedenlerle tutuklulara disiplin cezaları verilerek tek kişilik hücrelere konuldukları yapılan araştırmalarda görülmektedir. Ceza süreleri bittiği halde 1 Ocak 2021 tarihinde çıkarılan ceza usulleri kanununa göre tutuklular ıslah olmadıkları gerekçe gösterilerek tahliye edilmemektedir. Cezaevinde oluşturulan komisyon, Kürt politik tutukluların iyi halli olmadıklarına karar verip, keyfi olarak tahliyelerini erteleyebilmektedir. Disiplin soruşturmalarını gerekçe göstererek tahliyeleri engellenmektedir. 
 
En son İmralı Cezaevi'nde bulunan Veysi Aktaş’ın tahliyesi bir yıl ertelenmiştir. Tespit ettiğimiz 100’ün üzerinde politik Kürt tutsağın tahliyeleri ertelenerek serbest bırakılmamışlardır. Son dönemlerde cezaevlerinde, tecrit, tek kişilik hücrelere konulma, küçük koğuşlarda kapasitenin üzerinde mahkûmların barındırılması gibi ihlallerde artışlar olmaktadır.
 
İMRALI CEZAEVİ’NDEKİ TECRİT 
 
Cezaevinde yaşanan hak ihlallerinden biri de izolasyondur. 15 Şubat 1999 yılından beri İmralı Cezaevi'nde tutulan Abdullah Öcalan ile 2015 yılında başka cezaevlerinden bu ada cezaevine götürülen Veysi Aktaş, Mehmet Sait Yıldırım ve Ömer Hayri Konar’dan 24 Mart 2022 tarihinden beri haber alınamamaktadır. En son görüşmesini 25 Mart 2021’de telefon ile savcı gözetiminde yapan Abdullah Öcalan ve diğer tutuklulardan ailesi ve avukatları hiçbir biçimde görüşme yapamamıştır. Avukatlarının görüşme başvurusu 2012’den 2020 yılları arasında ‘gemi bozuk’, ‘hava koşulları kötü’ gibi gerekçelerle engellenirken, 2020 yılından itibaren disiplin cezaları gerekçe gösterilerek engellenmektedir. Disiplin cezalarına, haftada iki-üç saat olan İmralı’daki tutuklularla ortak spor salonunda bir araya geldiklerinde ‘spor yapmadılar, kendi aralarında sohbet ettiler, örgütsel bir bağdır’ biçimindeki gerekçelerdir. En son Avrupa Konseyi'ne bağlı CPT’nin Eylül 2022’de İmralı Cezaevi'ne yaptığı ziyaretin raporu, Türkiye onay vermediği için açıklanmamaktadır. Abdullah Öcalan, Veysi Aktaş, Ömer Hayri Konar ve Mehmet Sait Yıldırım üzerinde yaşanan izolasyondan dolayı aileleri ve Kürt halkı büyük endişe duymaktadır. İmralı’da bulunan tutukluların izolasyon durumundan dolayı, cezaevlerinde bulunan Kürt mahkumlar, 27 Kasım 2023 tarihinden itibaren dönüşümlü açlık grevine başladılar. 4 Nisan 2024 tarihine kadar süren protestolarını, 4 Nisan 2024 tarihinden itibaren görüşe çıkmama, ziyaretçi kabul etmeme biçimine dönüştürdüler. İmralı Cezaevi'nde yaşanan hak ihlalleri, Kürtlerin yaşadığı tüm bölgelere yansımaktadır. Türk devleti hükümeti, İmralı Cezaevi'ndeki uygulamalarını, Kürtlerin bulunduğu tüm kurum ve bölgelerde pratikleştirerek, Kürtleri yoğun baskı altına almaktadır.
 
Önceki bilgiler ışığında, Irkçılıkla Mücadele ve Halklar Arası Dostluk Hareketi şu çağrılarda bulunmaktadır;
 
Türkiye hükümetine, Kürt halkına karşı ırkçı söylem ve politikalarına son vermesi ve Kürt halkı ile Kürt siyasi kişiliklere yönelik baskıları durdurması çağrısında bulunuyoruz. İşkence ve diğer zalimane, insanlık dışı veya aşağılayıcı muamele veya cezaya karşı olan Sözleşme'ye ek Protokol hükümlerine ve Paris İlkeleri'ne uygun olarak bağımsız bir ulusal önleme mekanizması oluşturulmasını ve işkence kullanımının yasaklanmasına ilişkin olarak Türkiye'nin onayladığı uluslararası belgeleri yerine getirmesini talep ediyoruz. Sivil ve askeri kolluk kuvvetleri tarafından işlendiği iddia edilen tüm işkence vakalarını derhal soruşturmasını istiyoruz.
 
İşkence ve diğer zalimane, insanlık dışı veya aşağılayıcı muamele veya cezalar konusundaki özel raportörün 2016 yılındaki misyonunun takibini yapmasını ve özellikle Türkiye hükümetinin tavsiyelerini uygulamasını talep ediyoruz. Çağdaş ırkçılığın çeşitli biçimleri konusundaki özel raportörün, Kürt halkına yönelik ırkçı politikaların sona erdirilmesi için Türkiye hükümeti ile diyalog başlatmasını istiyoruz.”
 
 
 

Diğer başlıklar

22:09 Fotoğrafçı Murat Yazar’dan 14 Temmuz’dan bu yana haber alınamıyor
21:40 İrade gaspına karşı nöbetler sürüyor: Kayyım zihniyetinden vazgeç
21:24 Gever’de Gülistan Doku Futbol Turnuvasının final maçı oynandı
20:32 Katliam yasası protesto edildi
19:01 KDP’ye çağrı: İhanete son ver
18:52 Akbelen Ormanı için büyük buluşma
18:03 Pîrsûs'ta katledilenler İstanbul'da anıldı: Düşleri yarım kalmayacak
18:01 Wan’da iki ilçede sel
16:43 Sebahat Tuncel: Mücadele varsa zafer de vardır
15:51 Hastanedeki yemekten zehirlenen çalışan 3 gündür tedavi altında
15:36 Ağır hasta tutsağa hücre cezası verildi
15:08 Kuday ve Menteş’in tahliyesi istendi
14:57 Efrîn’de 9 kişi kaçırıldı
14:39 Mülteci teknesinde yangın: 40 ölü
14:09 Düş yolcuları anıldı: Mezarlarına karanfil ve oyuncak bırakıldı
14:04 Yolcu treni otomobile çarptı: 3 ölü
14:03 Kafe saldırısında bir kişi daha gözaltına alındı
13:29 Emniyet yetkilisi ‘gözaltında’ dedi, 32 yıldır haber yok
13:16 DEM Parti Merkez İlçe Eşbaşkanı tutuklandı
12:30 Kayıp yakınları 4 kentte adalet talep etti
12:25 Kadın Stratejik Planlama Çalıştayı: Yerel demokrasi kadınla başlar
12:00 Cezaevinde adli tutuklunun kendini yaktığı iddiası
11:58 Yaşamını yitiren 30 yıllık tutsak Yaşa Amed’de defnedildi
11:43 Pirsûs’ta katledilenler anıldı: Düşleri yarım kalmayacak
11:30 Ekoloji örgütleri 28 Temmuz'da Şirnex'te olacak
11:23 Çin’de köprü çöktü: 11 ölü, 30 kayıp
11:09 Federe Kurdistan Bölgesi’nde 1 yarbay hayatını kaybetti
11:02 DEM Parti Kadın Meclisi'nden kampanya: Özgür ve eşit yaşamda ısrarcıyız
10:27 Şêladizêli imamdan KDP’ye tepki: Bölgemizin özgürlüğünü istiyoruz
10:14 Giresun'da sel ve heyelan
09:47 Kadınlardan KDP’ye tepki: İhanet çizgisinden dön
09:42 Dicle Üniversitesi’nde yemek zehirlenmesi: Personele rapor verilmedi
09:41 Özgürlük İçin Sanat İnisiyatifi: Savaş karşıtlarına birlikte mücadele çağrısı
09:40 ‘Amaç Kobanê’deki devrimi bu topraklarla buluşturmaktı’
09:32 CPT eski üyesi Restellini: İmralı yeniden ziyaret edilmeli
09:22 ‘Türkiye cesareti KDP’nin ihanet çizgisinden alıyor’
09:19 Şirnex’te sağlıkta kriz derinleşiyor: Ameliyatların sayısı düşürüldü
09:14 Gazeteci Topaloğlu’nun avukatı: Medya eliyle operasyon çekildi
09:11 Ağaçların kesildiği noktalara kalekollar inşa ediliyor
09:09 Aydınlar hemfikir: Kürt sorunu savaşla çözülmez
09:07 Kıbrıslı yazar Şah: Türkiye'nin işgalinin sonlandırılmasını istiyoruz
09:00 20 TEMMUZ 2024 GÜNDEMİ
19/07/2024
22:58 KNK'nin temasları sürüyor: KDP işgalin ortağı oldu
22:47 Yaşamını yitiren tutsağın cenazesi Amed’e getirildi
22:39 Akdeniz’de ortak mücadele vurgusu
22:23 Birca Belek yeni mezunlar verdi
22:12 KDP’ye birçok kentte tepki:Bimire xiyanet, bijî berxwedan
21:48 Bakırhan Tarım Mitingi'nde konuştu: Bunlar bizim ekmeğimizi çalanlardır
21:20 33 düş yolcusu için zincir oluşturuldu
20:47 Kadınlar 9’uncu yargı paketine karşı mücadeleyi büyütüyor
20:06 Semsûr’da kadın katliamı
19:23 DEM Parti'den Qoser'de miting: Toprağımızı savunacağız
17:47 Pirsûs Katliamı'nda hayatını kaybeden Günebakan anıldı
17:20 Ortodoks Kilisesi'nde görevli Aykurt yaşamını yitirdi
17:11 Demirtaş'a 2 yıl 6 ay hapis cezası
17:00 Bakırhan yangın bölgesinde: Bu DEDAŞ’ın katliamıdır
16:47 Irak’taki aşiretler saldırılara karşı parlamentoyu göreve çağırdı
16:46 Şenyaşar davası: Tanıkların dinlenilmesi talebine ret
16:40 Uçar: Bu savaşa geçit vermeyelim
16:06 Tez-Koop-İş: Enflasyonun asıl sorumlusu iktidardır
15:47 Eylemler 13’üncü haftasında: Tecride son verin
15:45 DEM Parti'den TÜİK hakkında suç duyurusu
15:26 Emniyet müdür yardımcısı evinde ölü bulundu
15:12 Kadınlara saldıran kişi bu sefer de hakaret etti
15:10 Polisin tehdit ettiği gazeteci Kaya'dan suç duyurusu
15:03 KDP Kerkük'te Kürt karşıtı cepheyle anlaştı
14:28 Êlih Belediyesi kültür programlarının startını verdi
14:19 Erbek’in cenazesi 4 yıl sonra ailesine verildi
14:19 10 vekilin fezlekeleri Meclis’te
14:18 Tutuklanan annelere çıplak arama ve ayakta sayım dayatması
13:59 DEM Parti'den emekli aylığı ve asgari ücret önergesi
13:48 Hastanede yemek boykotu: Sorumlular cezalandırılsın
13:34 Demirtaş: Faşist bir siyasetçi olsaydım yargı beni korurdu
13:25 Avukat Çiftçi'nin serbest bırakılması istendi | YENİLENDİ
13:19 ‘Kobay’ olarak kullanılan kişiden yetkililer hakkında suç duyurusu
13:03 Tuncel: Türkiye Kurdistan’ı ilhak ediyor, KDP ses çıkartmıyor
12:21 Komate'de orman kıyımı sürüyor
11:32 3'ü anne 9 kişinin tutukluluğuna itiraz: Dosyada delil yok
11:15 40 aydır haber alınamayan Abdullah Öcalan için yeni başvuru
10:50 DEM Parti: Rojava Devrimi'nin korumak hepimizin sorumluluğu
10:48 İşkence gören genç ve avukatları öldürülme tehdidi altında
10:25 Türkiye’den askeri sevkiyat ve bombalama
10:24 İzmir’deki orman yangını devam ediyor
10:22 Ameliyat sonrası hayatını kaybeden tutuklunun ailesi: İhmal var
10:00 İsrail’in başkenti Tel Aviv’e saldırı: 1 ölü, 4 yaralı
09:51 'Oğlumun katledildiği gün adalet onunla gömüldü'
09:50 DEDAŞ sayaç okumadan binlerce TL’lik fatura kesti
09:50 Açlık grevindeki Şengül’ün durumu ağırlaşıyor
09:46 Şêx Berzencî: İşgal saldırılarını kabul etmiyoruz
09:45 Gazeteci Topaloğlu: Mükerrer bir dosyadan komplo kuruldu
09:44 ‘Berxbir Festivali’ asimilasyon aracına dönüştürüldü!
09:25 Kadınların inşa ettiği ‘demokratik ulus’ yaşam
09:20 ‘KDP AKP-MHP’nin alt kolu gibi çalışıyor'
09:09 'Bir kişi bile kalsak adalet mücadelemiz sürecek'
09:06 ‘ÖMK’nin akıbeti ortaya konulacak mücadeleye bağlı’
09:05 9 yıldır aydınlatılmayan katliamda mağdur aileler sanık oldu
09:00 19 TEMMUZ 2024 GÜNDEMİ
08:50 Elektrik kaçağı soruşturmasında 14 tutuklama
08:37 6 il için sağanak uyarısı
18/07/2024
23:21 Kamuda tasarruf teklifi Meclisten geçti
23:16 İzmir'de orman yangınları yerleşim yerlerine ulaştı
23:06 Farqîn Belediyesi’nden üç dilde karşılama
22:32 İstanbul ve Colemêrg’te kayyım nöbeti: Kürt halkı diz çökmedi, çökmeyecek
21:08 Tahliye edilen 31 yıllık tutsak: Mücadeleye devam
21:02 Bozan’dan iktidara: Peygamberin hadisini de çiğneyecek misiniz?
20:52 Feministlerden Kurdistan raporu: Kadınlar belediyelere daha rahat giriyor
20:30 Suruç Aileleri İnisiyatifinden Riha'da panel
19:32 Kadınlardan işkence ve tacize tepki: Meşrulaştırılmasına izin vermeyeceğiz
19:30 Foça'da orman yangını
18:54 Artuklu Belediyesi’ne haciz başlatıldı: Gerekirse çadırda hizmet götüreceğiz
17:58 Dicle Amed Kadın Platformu: Mücadeledeyiz vazgeçmiyoruz
17:39 Çiğli Belediyesi işçileri: İşimizi alana kadar eylemimiz sürecek
17:33 Meclis'te çiftçe standart: Kürtçe'ye kapanan mikrofon Arapça’da açık!
17:11 Munzur Festivali'nin programı belli oldu
16:18 İzmir’in 2 ilçesinde orman yangını
16:00 Saldırılara birçok kentten tepki: İşgale ve ihanete hayır
15:52 DEM Parti Pirsûs Katliamı için Meclis araştırması istedi
15:48 Irak’taki aşiretlerden saldırılara ortak tepki
15:46 ‘İşgale’ karşı ortak mücadele çağrısı
15:20 KNK heyeti Süleymaniye’de
15:02 ÖHD’den Çukurova cezaevleri raporu: Tecride son verilmeli
14:31 Birçok kentte tutsak avukata özgürlük talebi
14:00 Eylemdeki BES üyelerinden 7 talep
13:57 Manisa'da orman yangını
13:47 Kayyım kararının iptali için başvuru
13:37 Temelli: Toplumsal barışın yolu Suriye’deki özerk yönetimle diyalogdan geçiyor
13:23 Gazeteci Topaloğlu Marmara Cezaevi’ne sevk edildi
12:56 DFG: Gazetecilerin hedef gösterilmesini kınıyoruz
12:43 CPT: Saldırıda hayatını kaybeden kişi peşmergeydi
12:37 YNK Başkanlık Divan üyesinden saldırılara tepki
12:29 ‘Bağdat’ın sessizliği nedeniyle Türkiye ihlallerini sürdürüyor’
12:08 24 siyasetçiye verilen cezalar onandı
12:03 Özgürlük İçin Sanat İnisiyatifi kuruldu: Barışın tesis edildiği bir ülke istiyoruz
11:38 Abdullah Öcalan’ın avukatlarından görüşme başvurusu
11:10 Bergama'daki yangın devam ediyor
11:00 AYM'ye atanan Kıratlı’nın ismi Peker'in ifşalarında gündeme gelmişti
10:22 Av. Bilmez: Bakanlık hukuksuzluğa kılıf uyduruyor
10:21 Amed'de hasta ve sağlık çalışanları yemekten zehirlendi
10:11 Türkiye saldırısında 1 kişi katledildi
09:48 Hayvanları 'öldürme' tasarısı görüşmeleri ertelendi
09:45 Amed Büyükşehir Belediyesi 3 taşınmazın devrini iptal etti
09:27 Emeklilerden iktidara: Bu parayla geçinmeyi deneyin!
09:26 En meşru hak: Özsavunma
09:21 Devrime öncülük eden kadın ordusu: YPJ
09:20 Amed sokakları: Erken seçim istiyoruz
09:19 Polisler 17 yılda 451 sivili katletti
09:15 Barış Anneleri: KDP’ye karşı tavır alınmalı
09:10 Rojava Devrimi 12 yaşında
09:08 Alıkonulduğu dönemde gördüğü işkenceyi anlattı
09:05 Hukukçu Kanar: Öcalan'la ilgili bir yasa çıkarılmalı ve serbest bırakılmalı