Dünya basınına konuşan Zaxo’daki tanıklar: Türkiye saldırıyor

  • dünya
  • 12:22 21 Temmuz 2022
  • |
img
  ANKARA - Zaxo’ya bağlı Perex köyünde yaşanan katliama dair dünya basınına konuşan tanıklar, “Dağlara doğru gidiyoruz, Türkiye saldırıyor, şelaleye doğru gidiyoruz Türkiye saldırıyor, dört bir yanda saldırı vardı” dedi. 
 
Türkiye, dün öğlen saatlerinde Federe Kürdistan Bölgesi’nin Zaxo kentine bağlı Derkarê beldesinin Perex köyünü top atışlarıyla bombaladı. Resmi rakamlara göre saldırıda 9 Arap turist yaşamını yitirirken, en az 22 kişi de yaralandı.
 
Zaxo’daki katliam dünya basınına da hemen yansıdı. Türkiye Dışişleri Bakanlığı'nın sorumluğu reddeden açıklaması sonrasında, Türkiye'nin açıklaması da dünya basınına yansıdı. 
 
REUTERS: ÇOCUKLARIN AYAKKABILARINA YER VERDİ
 
Reuters'ın Türkiye’nin Duhok'taki saldırıda sorumluluğunu reddediyor başlığıyla çıkan haberinde, görsel olarak bombalama sonrası alanda çekilen öldürülen bir kadın ve çocuğun ayakkabılarını kullandı. Irak Hükümeti'nin Türkiye'yi suçladığının altının çizildiği haberde, Türkiye'nin saldırının sorumluluğunu reddettiği ifade edildi. Reuters haberinde ayrıca ABD Dış İşleri Bakanlığı Sözcüsü Ned Price ve Irak kabinesinin de açıklamalarına yer verdi. 
 
BBC: IRAK TÜRKİYE'Yİ SORUMLU TUTTU
 
BBC haberinde Irak Hükümeti'nin saldırıdan Türkiye'yi sorumlu tuttuğunu başlığa çekerken, saldırının iki ülke arasında diplomatik krize neden olduğunu vurguladı. BBC ayrıca haberinde, Türkiye'nin sorumluluğu üstlenmek yerine saldırıdan PKK'yi sorumlu tuttuğunu, yanı sıra patlamada yaralanan kişilerin ifadelerine de yer verdi. 
 
VOA: DÖRT BİR YANDA SALDIRI
 
Voice of America'da (VOA), saldırıda yaralanan bir gencin fotoğrafıyla beraber Türkiye'nin saldırıdaki sorumluluğu reddettiğine vurgularken, haberde saldırıya tanıklık eden bir gencin ifadelerine yer verdi. Saldırıya tanıklık eden ve bölgede yaşayan genç şu ifadeleri kullandı: "Dağlara doğru gidiyoruz, Türkiye saldırıyor, şelaleye doğru gidiyoruz Türkiye saldırıyor, dört bir yanda saldırı vardı.”
 
NEW YORK TIMES: KÜRTLER ORDA OLDUĞU İÇİN HEDEF ALDI
 
Türkiye'nin Zaxo'yu Kürt bölgesi olduğu için hedef aldığını ve bu saldırının bölgedeki tansiyonu yükselteceğini vurgulayan New York Times (NYT), haberi saldırıda yaşamını yitiren bir sivilin morga götürüldüğü fotoğrafla servis etti. Saldırının en az 4 bombayla gerçekleştirdiğini vurgulayan NYT, Türkiye'nin sürekli olarak sınırı bombaladığını belirtti. NYT haberinde Iraklı yetkililerin kınamalarına da yer verdi. 
 
FRANCE 24: SUDA CESETLER VARDI
 
Iraklı yetkililerin açıklama ve kınamalarının üzerinden kurulan Fransız Haber Ajansı France 24 haberinde, patlama sonrası mikrofon tuttuğu yaralıların ifadelerine yer verdi. Patlama sonrasında yaşadığı şoku anlatan başında bandaj olan yaralı bir genç şu ifadeleri kullandı: "Gelişigüzel saldırılar oldu. Suda cesetler vardı. Gençlerimiz, çocuklarımız katledildi. Kime başvuralım?"
 
ASHARQ AL-AWSAT: IRAK SUÇ DUYURUSUNDA BULUNDU
 
 
Bağdat merkezli Irak ajansı Asharq Al-Awsat, saldırı sonrasında Irak Hükümeti'nin Türkiye'yi Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi'ne şikayet ettiğini vurguladı. Ajans ayrıca haberinde Iraklı yetkililerin ifade ve kınamalarına yer verdi.