Faili meçhule bırakılan Muhsin Melik cinayeti: Vuranlar polisti

img

URFA - Faili meçhule bırakılan Kürt siyasetçi Muhsin Melik’in eşi Senay Melik, “Muhsin ağır yaralı olarak hastaneye kaldırılıyor. Çevresindekilere, ‘Beni vuranları tanıyorum. Uzun süredir takip eden ve yüz yüze geldiğim sivil polislerdir’ diyor” hatırlatmasında bulundu. 

Urfa’da 2 Haziran 1994 tarihinde uğradıkları silahlı saldırı sonucu yaşamını yitiren Kürt siyasetçi Muhsin Melik ve beraberindeki yol arkadaşı Mehmet Ayyıldız’ın katledilişlerinin üzerinden 27 yıl geçti. Melik’in ağır yaralı olarak kaldırıldığı hastanede, “Bize kurşun sıkanlar, önceden beni izleyen sivil polis ekibinden kişilerdi” sözleri tutanaklara geçse de geçen süre zarfında olaya ilişkin açılan soruşturma zaman aşımı gerekçesiyle “faili meçhul” denilerek rafa kaldırıldı. 
 
Melik’i katledilişinin yıl dönümünde eşi Senay Melik ile konuştuk.
 
‘İKİ HALKIN HİZMETİNDEYDİ’
 
Eşinin kişisel ve sosyal ilişkilerinde yapıcı, hoşgörülü, sabırlı ve alçak gönüllü olduğunu söyleyen Senay Melik, gösterişi sevmeyen sade bir yapısının olduğunu söyledi. Eşini daima doğrunun yanında olduğunu söyleyen Melik, “Özellikle kendi yöresindeki sorunları yakından takip ederdi. Yaşamı boyunca Kürt ve Türk dostluğuna, iki halkın eşitlik temelinde hizmet etti. Siyasi çevrelerce seviliyor ve güven duyuluyordu. Demokratik siyasette bir denge insanıydı. Yaşamın her alanında mükemmelliği yakalamaya çalışırdı. Kararlarında netti. Ben onun bir karar aşamasında hiç ikilemde kaldığına tanık olmadım. Zor koşullarda bile isabetli kararlar alırdı” diye anlattı. 
 
BİR İFADE İLE TUTUKLANDI 
 
Diyarbakır Kooperatifler Bölge Müdürlüğü’nde Baş Mühendis olarak çalıştığı sırada eşinin bir kişinin ifadesi üzerine 1984 yılında siyasi nedenler ile gözaltına alındığını, 40 gün cezaevinde kaldıktan sonra tahliye olduğunu anlatan Melik, daha sonra Çankırı’ya sürgün olarak tayin edildiğini söyledi. Eşinin buradaki görevinden istifa ederek tekrardan Diyarbakır’a geldiklerini belirten Melik, “Burada özel bir şirkette çalıştı. Bir süre sonra tekrar Urfa’ya geldi. Mesleki faaliyetlerini yürütürken, sivil toplum kuruluşlarıyla da çalışmaya başladı” dedi. 
 
‘KATLEDİLDİKTEN SONRA CEZA VERİLDİ’
 
HEP Genel Kongresi'nde yaptığı bir konuşma nedeni ile eşine dava açıldığını söyleyen Melik, “Muhsin yaşamını yitirdikten sonra o davadan 2 yıl ceza aldı. Diyarbakır HEP başkanı Vedat Aydın’ın cenazesine katılmıştı. Orada gözaltına alındı. Mahkemeye çıkarıldı ve cezaevine konuldu. Burada 3 ay cezaevinde kaldı. Tabi gözaltına alındığında ağır şekilde darp edilmişti. Cezaevinde çıktıktan sonra HEP – SHP ittifakında Urfa’da birinci sıra milletvekili adayıydı. Yüksek orada tercihli oy almasına rağmen, 130 oyla bölge barajına takıldı ve milletvekili seçilemedi. Siyasi hayatına HEP Urfa İl başkanı olarak devam etti. HADEP’in kuruluşunda kısa bir süre sonra katledildi” dedi. 
 
VALİYE TEHDİT EDİLDİĞİNİ BİLDİRİYOR
 
Eşinin katledilmeden önce yaşamını son 3 yılında, sürekli takip edilip tehdit edildiğini dile getiren Melik, “Bu şekilde yaşamak bizim için bir yaşam biçimi haline gelmişti. Telefonlarının dinlendiğini söylüyordu. Bir defasında arabada seyir halindeyken, beyaz bir Toros kendisini durdurmaya çalışıyor. Durup başına ne geleceğini bildiği için aracını sürüp Köy Hizmetleri bahçesine giriyor. Valiyi arayıp durumu anlatıyor. Can güvenliğinin olmadığını söylüyor. Bunu gibi kaçırıp öldürmek için birkaç kez girişimde bulundular. Tehdit edildiğini söylüyordu. Muhsin kendisinin bekleyen tehlikenin bilincinde ve farkındaydı. Ama halkına hizmet etmekten asla vazgeçmedi” diye konuştu. 
 
Eşiyle birlikte katledilen aracın sürücüsü Mehmet Ayıldız’ın eşine çok bağlı bir insan olduğunu söyleyen Melik, “Çok iyi bir insandı. Muhsin’in yanında hiçbir şekilde ayrılmıyordu. Muhsin’in sürekli tehdit edildiğini biliyordu. Buna rağmen yanında çalışmaya devam etti. İlişkileri çok iyiydi. Arkadaştılar” ifadelerini kullandı. 
 
‘BENİ VURANLAR POLİSLERDİ’
 
Melik, eşinin katledildiği güne ilişkin de şöyle konuştu: “Bürosu şehir merkezindeydi. Ev ile büro arasında 3 bina vardı. Takip edildiği için arabayla bürosuna giderdi. Sabah saat 9.00’da bürosunun önünde çapraz ateşe tutuluyor. Mehmet olay yerinde yaşamını yitiriyor. Muhsin ağır yaralı olarak hastaneye kaldırılıyor. Hastanede, çevresindekilere, ‘Beni vuranları tanıyorum. Beni uzun süredir takip eden ve yüz yüze geldiğim sivil polislerdir’ diyor. Bu konudaki beyanı tutanaklara da geçiyor” dedi. Eşinin vurulduğu haberini ilişkin ise şunları söyledi: “Ben o zaman okuldaydım. Arkadaşlarım eşimin trafik kazası geçirdiğini söylediler. Ama ben o anladım ‘hayır onu vurmuşlardır’ dedim. Hastaneye vardığımda yaşamını yitirmişti” diye anlattı. 
 
27 YILDIR FAİLLER BULUNMUYOR
 
27 yıldır adalet mücadelesi verdiklerini söyleyen Melik, “Tüm yargı yollarına başvurduk. En sonra Anayasa Mahkemesi’ne bireysel başvuruda bulundum. 4 yıl sonra ‘Kabul edilmez’ kararı verildi. Yaşam hakkı ihlali insanlığa karşı işlenmiş bir suçtur. Bu davayı sonuna kadar takip edeceğim. Eşim güpe gündüz şehrin ortasında katledildi. 27 yıldır failleri bulunmadı. Er geç sorumlular, failler bulunup yargılanacaktır. Bugün bazı değerleri savunuyorsak. Bunda Muhsin Melik ve demokrasi mücadelesi verenlerin katkısının olduğunu düşünüyorum. Muhsin cesur ve güzel yüreğiyle taşıdığı değerler ile hep hayatımızda ve hafızamızda var olmaya devam edecektir" ifadelerini kullandı.
 
MUHSİN MELİK KİMDİR?
 
Kürt siyasetçi Muhsin Melik, 1951 yılında Urfa’nın merkez Arapoku (Açmalı) köyünde dünyaya gelir. İlk, orta ve lise öğrenimini kentte tamamlayan Melik, 1970 yılında Çukurova Üniversitesi Ziraat Fakültesi'ni kazanıp, bu bölümden mezun olur. Melik’in 1968’lı yıllarına varan devrimci mücadelesi, Diyarbakır’daki gözaltı ve 2 ay tutukluluk ile devam eder. Melik, doğduğu kent olan Urfa Ziraat Mühendisleri Odası ve İnsan Hakları Derneği (İHD) Urfa Şubesi'nin kurucuları arasında yer alır. 1990’lı yıllarda SHP’den İl Genel Meclisi üyeliğine seçilen Melik, SHP'nin 7 Kürt milletvekilini ihraç etmesi üzerine, partiden arkadaşları ile birlikte ayrılarak, Halkın Emek Partisi (HEP) kurucuları arasında yer alır. Yaptığı siyasi faaliyetler ve konuşmalarından ötürü ise, hakkında sayısız dava açılır. 1991 yılı genel seçimlerinde SHP ve HEP ittifakında Urfa'da birinci sırada milletvekili adayı olan Melik, 114 oy ile seçimi kaybeder. HEP'in kapatılmasının ardından kurulan Demokrasi Partisi’nin de (DEP) kurucuları arasında yerini alan Melik, 1994 yılında yapılan yerel seçimlerde Urfa Belediye Başkan adayı olur, ancak DEP’in kapatılması gündeme gelince adaylıktan çekilir. DEP’in kapatılması ile birlikte bu kez de Halkın Demokrasi Partisi’nin (HADEP) kurucuları arasında yer alıp ve Parti Meclisi’ne girer.
 
KATİLLERİ TARİF ETTİ  
 
Melik, Savaş Buldan'ın kaçırılmasından bir gün önce, 2 Haziran 1994 tarihinde sabah evden çıkıp işyerine giderken, aracı çapraz ateşine tutulur. Arkadaşı Mehmet Ayyıldız olay yerinde yaşamını yitirirken, ağır yaralanan Melik kaldırıldığı hastanede yaşamını yitirir. Melik, gözlerini yummadan hemen önce uğradığı saldırının faillerine dair yanında bulunan dostlarına şunları söyler: "Saldırganları şahsen tanıyorum. Çünkü uzun süreden beri beni izliyorlardı. Çeşitli kereler yüz yüze geldiğim kişilerdi. Yani bize kurşun sıkanlar, önceden beni izleyen sivil polis ekibinden kişilerdi.” 
 
DOSYA KAPATILDI 
 
Melik ve Ayyıldız’ın failleri aradan geçen bunca zamana rağmen bulunmadı. Açılan soruşturma dosyası, zaman aşımına uğramasına bir yıla kala, 2013 yılında Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından raftan indirildi.  İktidara yakın medya tarafından dosyaya ilişkin servis edilen haberlerde, toplanan deliller, olay yeri krokisi, otopsi raporu ve dinlenen tanık ifadeleri doğrultusunda ölüm emrinin dönemin Başbakanı Tansu Çiller ile dönemin Genelkurmay Başkanı Orgeneral Doğan Güreş'in verdiği, her iki ismin “şüpheli” olarak kayıtlara geçirildiği propagandası yapıldı. Uzun süre gündemde tutulan bu haberler bizzat başsavcılıkça yalanlandı ve dosya her iki ismin ifadesine başvurulmadan zaman aşımı gerekçesiyle kapatıldı.
 

Diğer başlıklar

16:36 Adana'da 37 kişi 6 gündür gözaltında
16:31 Karaköy’de vapur iskeleye çarptı
15:27 ‘Tek başına kalamaz’ raporu olan tutuklu tekli hücrede tutuluyor
15:15 Hasta tutuklu Muhlise Karagüzel’in durumuna dikkat çekildi
14:36 ‘Ağır hasta tutuklu Koyuncu derhal tahliye edilsin’
14:26 Ortadoğu ve Kuzey Afrikalı kadınlar HDP ve TJA’lılarla bir araya geldi
14:07 Emekçiler geçici 35’inci maddenin kaldırılmasını istedi
13:51 Cumartesi Anneleri: Galatasaray’dan vazgeçmiyoruz
13:35 Meclis tatile girdi
13:34 Kayıp yakınları Vedat Aydın’ı andı
12:57 Mahkeme Kaz Dağı’nda ‘ÇED olumlu’ kararını durdurdu
12:03 DTSO’dan kadın kooperatifi çalıştayı
11:46 Mazıdağı’nda silahlı kavga: 1 ölü, 3 yaralı
11:45 Şenyaşar ailesi: Acının son bulması için adalet gelsin
11:43 Madımak’ta katledilenler anıldı: Sivas’ın ışığı hiç sönmeyecek
11:11 Munzur Çevre Derneği’nden Arslan: Madenlere izin vermeyeceğiz
11:10 Beyoğlu'nda şüpheli ölüm
11:00 Kayıp yakınları Hüseyin Ertaş'ın faillerini sordu
10:57 Mersin’de kaza: 4 kişi öldü
10:43 Cezaevindeki işkence kamerada: Darp edildi, sürüklendi, su dökülen hücreye çıplak konuldu
10:40 Haliç'te metrobüs alev aldı
10:40 Osmaniye’de mültecilere saldırı: Çok sayıda yaralı var
10:27 Kaçırılan Orhan mezarlıklarda gezdirildi, çıplak fotoğrafları çekildi
10:00 İran'da peş peşe 3 deprem: 3 ölü, 19 yaralı
09:21 Oluç: Kongremiz Newroz'da verilen mesajın devamı olacak
09:08 Kayyım işçileri tehditle sendika değiştirmeye zorluyor
09:06 Mahkeme tecavüz failinin geleceğini düşündü: Cezayı düşürdü
09:04 Şırnak’ta Kemal Kurkut Futbol Turnuvası başlıyor
09:01 02 TEMMUZ 2022 GÜNDEMİ
01/07/2022
23:16 Tutuklulardan ‘Özgürlüğün Sesi’ sergisi
19:40 İzmir’in iki ilçesinde yangın
19:35 ‘İstanbul Sözleşmesi’nden vazgeçmeyeceğiz’
19:13 Ekonomist Şahinöz: Asgari ücrette yüzde 25’lik zam göstermelik
18:51 Madımak'ta katledilenler için anma
18:46 Kobanê Davası tanığından mahkemeye: Ne anlatmamı istiyorsunuz?
17:38 Asgari ücret 5 bin 500 TL oldu
16:57 Mimarlar Odası: Mardin’de tarihi yapılara izinsiz müdahale ediliyor
16:55 Boşanma duruşması öncesi katledildi
16:39 İzmir’de makilik alanda yangın çıktı
16:36 EGEÇEP: İliç’teki altın madeni kapatılsın
16:32 Stant açmak isterken gözaltına alınan HDP’liler serbest bırakıldı
16:14 Lokumcu davasında kaymakam hakkında suç duyurusu talebi
15:32 Zap'ta bir asker yaşamını yitirdi
15:14 Sağlık emekçileri talepleri için eylemde
14:58 Kayıp korucuların Zap’ta yaşamını yitirdikleri ortaya çıktı
14:52 KESK: TUİK gerçek rakamları açıklasın
14:50 Yine ‘yüksekten düşme’: 1 çocuk öldü 1 çocuk ağır yaralı
14:09 Gazeteci Safiye Alağaş: Gazeteciler toplumun nefes borusu
13:47 Dedeoğulları’na saldırı davası görüldü
13:45 Kobanê Davasında ‘Şikayetçi misin’ sorusuna müştekinin yanıtı: Olayı hatırlamıyorum
13:05 HDP'nin kongresine 100'ü aşkın yabancı delegasyon katılacak
13:03 Metin Lokumcu davası: Uyarı yapıldığını duymadım
12:57 Sayaç taşımaya karşı çıkan 3 kişi gözaltına alındı
12:56 DW’den erişim engeline ilişkin açıklama
12:37 Alıkonulan sinemacı Orhan işkenceye maruz kaldı
12:33 Öcalan’ın aile ve vasisinden görüş başvurusu
12:14 Şenyaşar ailesi: Adalet toplumları var ya da yok eder
11:44 HDP’de kongre için geri sayım başladı: Danışma Kurulu deklare edilecek
11:44 Yemek zamlarını protesto eden öğrenciler yurttan atıldı
10:56 Özer’in ‘cezanın konutta infazı’ için yapılan başvuruya ret
10:53 Pınar Gültekin'in katili cinayeti 'Aktütün baskını'yla savundu
10:47 Demirtaş: En etkili barış kurucu aktör Öcalan'dır
10:06 Bir kadın katledildi, bir kadın ağır yaralandı
09:34 İstanbul Sözleşmesi: Esas mesele eşitlik fikridir
09:27 Operasyona katılan 2 korucu kayıp
09:26 Yeni Yaşam Kadın Eki ‘Mekan ve Kadın’ manşetiyle yayında
09:24 Artvin’de heyelan: 1 ölü, 2 yaralı
09:15 AKP’li belediye, yol ihalesini yüksek teklif veren firmaya verdi
09:14 Madımak Katliamı 29’uncu yılında: Katleden zihniyet iktidarda
09:13 Avukat Akipa: Öcalan’la görüşme sağlansın
09:11 Gençler futbol turnuvasını Kemal Kurkut anısına düzenleyecek
09:10 Gazeteci Eryılmaz: Sansür yasasıyla toplum hedef alınıyor
09:08 Madımak tanığı: O is kokusu silinmiyor
09:07 Herkese açık olan İstanbul Adliyesi tutuklu yakınlarına yasak
09:05 Erdoğan verdiği müjdeyle çiftçi maliyeti kurtaramıyor
09:03 Karadenizliler talan ve sömürüye karşı HDP kongresinde olacak
09:02 HDP bileşenleri: Kongre umutsuzluğa cevap olacak
09:00 Bekir Kaya’nın avukatı: Dosyada somut tek bir delil yok
09:00 01 TEMMUZ 2022 GÜNDEMİ
30/06/2022
23:34 Polisten sokak ortasında işkence
22:56 DW Türkçe ve Amerika'nın Sesi sitelerine Türkiye'den erişim engeli
22:42 Kürt sinemacı Suphi Orhan'dan haber alınamıyor
21:53 Ankara’da selde bir kişi hayatını kaybetti
21:36 Adana ve Mersin’de ekmeğe zam
20:46 CPJ’den gazeteci Gök ile dayanışma mesajı
20:40 Ekoloji örgütleri: İliç Türkiye'nin Çernobilidir
20:07 İsrail Parlamentosu feshedildi
19:27 Teklif edilen asgari ücret açıklandı
18:52 KESK Adana Şubesi: İhraçlar işlerine iade edilsin
18:48 HDP İstanbul İl Kadın Meclisi’nden kongreye çağrı
18:43 TTB, KESK, TMMOB VE DİSK: 6331’i kaldırın!
18:39 İliç'e giden heyet: Mücade edeceğiz
18:06 Alp’in cenazesi İdil’de defnedildi
17:47 Kobanê Davası’nda dinlenen tanıktan soyut ve çelişkili beyanlar
17:09 Gazeteci Gök: Yaptığım işten dolayı başım dik
17:01 Amedspor Beyaz Grup’ta mücadele edecek
17:00 DEDAŞ iki mezranın elektriğini kesti
16:42 Adliye önünde hasta tutuklular için tabutlu eylem
16:34 MAL-ÇEP: İliç’te 20 ton saf siyanür toprak ve suya karıştı
16:32 Süryani mezarlığı definecilerce tahrip edildi