Faili meçhule bırakılan Muhsin Melik cinayeti: Vuranlar polisti

img

URFA - Faili meçhule bırakılan Kürt siyasetçi Muhsin Melik’in eşi Senay Melik, “Muhsin ağır yaralı olarak hastaneye kaldırılıyor. Çevresindekilere, ‘Beni vuranları tanıyorum. Uzun süredir takip eden ve yüz yüze geldiğim sivil polislerdir’ diyor” hatırlatmasında bulundu. 

Urfa’da 2 Haziran 1994 tarihinde uğradıkları silahlı saldırı sonucu yaşamını yitiren Kürt siyasetçi Muhsin Melik ve beraberindeki yol arkadaşı Mehmet Ayyıldız’ın katledilişlerinin üzerinden 27 yıl geçti. Melik’in ağır yaralı olarak kaldırıldığı hastanede, “Bize kurşun sıkanlar, önceden beni izleyen sivil polis ekibinden kişilerdi” sözleri tutanaklara geçse de geçen süre zarfında olaya ilişkin açılan soruşturma zaman aşımı gerekçesiyle “faili meçhul” denilerek rafa kaldırıldı. 
 
Melik’i katledilişinin yıl dönümünde eşi Senay Melik ile konuştuk.
 
‘İKİ HALKIN HİZMETİNDEYDİ’
 
Eşinin kişisel ve sosyal ilişkilerinde yapıcı, hoşgörülü, sabırlı ve alçak gönüllü olduğunu söyleyen Senay Melik, gösterişi sevmeyen sade bir yapısının olduğunu söyledi. Eşini daima doğrunun yanında olduğunu söyleyen Melik, “Özellikle kendi yöresindeki sorunları yakından takip ederdi. Yaşamı boyunca Kürt ve Türk dostluğuna, iki halkın eşitlik temelinde hizmet etti. Siyasi çevrelerce seviliyor ve güven duyuluyordu. Demokratik siyasette bir denge insanıydı. Yaşamın her alanında mükemmelliği yakalamaya çalışırdı. Kararlarında netti. Ben onun bir karar aşamasında hiç ikilemde kaldığına tanık olmadım. Zor koşullarda bile isabetli kararlar alırdı” diye anlattı. 
 
BİR İFADE İLE TUTUKLANDI 
 
Diyarbakır Kooperatifler Bölge Müdürlüğü’nde Baş Mühendis olarak çalıştığı sırada eşinin bir kişinin ifadesi üzerine 1984 yılında siyasi nedenler ile gözaltına alındığını, 40 gün cezaevinde kaldıktan sonra tahliye olduğunu anlatan Melik, daha sonra Çankırı’ya sürgün olarak tayin edildiğini söyledi. Eşinin buradaki görevinden istifa ederek tekrardan Diyarbakır’a geldiklerini belirten Melik, “Burada özel bir şirkette çalıştı. Bir süre sonra tekrar Urfa’ya geldi. Mesleki faaliyetlerini yürütürken, sivil toplum kuruluşlarıyla da çalışmaya başladı” dedi. 
 
‘KATLEDİLDİKTEN SONRA CEZA VERİLDİ’
 
HEP Genel Kongresi'nde yaptığı bir konuşma nedeni ile eşine dava açıldığını söyleyen Melik, “Muhsin yaşamını yitirdikten sonra o davadan 2 yıl ceza aldı. Diyarbakır HEP başkanı Vedat Aydın’ın cenazesine katılmıştı. Orada gözaltına alındı. Mahkemeye çıkarıldı ve cezaevine konuldu. Burada 3 ay cezaevinde kaldı. Tabi gözaltına alındığında ağır şekilde darp edilmişti. Cezaevinde çıktıktan sonra HEP – SHP ittifakında Urfa’da birinci sıra milletvekili adayıydı. Yüksek orada tercihli oy almasına rağmen, 130 oyla bölge barajına takıldı ve milletvekili seçilemedi. Siyasi hayatına HEP Urfa İl başkanı olarak devam etti. HADEP’in kuruluşunda kısa bir süre sonra katledildi” dedi. 
 
VALİYE TEHDİT EDİLDİĞİNİ BİLDİRİYOR
 
Eşinin katledilmeden önce yaşamını son 3 yılında, sürekli takip edilip tehdit edildiğini dile getiren Melik, “Bu şekilde yaşamak bizim için bir yaşam biçimi haline gelmişti. Telefonlarının dinlendiğini söylüyordu. Bir defasında arabada seyir halindeyken, beyaz bir Toros kendisini durdurmaya çalışıyor. Durup başına ne geleceğini bildiği için aracını sürüp Köy Hizmetleri bahçesine giriyor. Valiyi arayıp durumu anlatıyor. Can güvenliğinin olmadığını söylüyor. Bunu gibi kaçırıp öldürmek için birkaç kez girişimde bulundular. Tehdit edildiğini söylüyordu. Muhsin kendisinin bekleyen tehlikenin bilincinde ve farkındaydı. Ama halkına hizmet etmekten asla vazgeçmedi” diye konuştu. 
 
Eşiyle birlikte katledilen aracın sürücüsü Mehmet Ayıldız’ın eşine çok bağlı bir insan olduğunu söyleyen Melik, “Çok iyi bir insandı. Muhsin’in yanında hiçbir şekilde ayrılmıyordu. Muhsin’in sürekli tehdit edildiğini biliyordu. Buna rağmen yanında çalışmaya devam etti. İlişkileri çok iyiydi. Arkadaştılar” ifadelerini kullandı. 
 
‘BENİ VURANLAR POLİSLERDİ’
 
Melik, eşinin katledildiği güne ilişkin de şöyle konuştu: “Bürosu şehir merkezindeydi. Ev ile büro arasında 3 bina vardı. Takip edildiği için arabayla bürosuna giderdi. Sabah saat 9.00’da bürosunun önünde çapraz ateşe tutuluyor. Mehmet olay yerinde yaşamını yitiriyor. Muhsin ağır yaralı olarak hastaneye kaldırılıyor. Hastanede, çevresindekilere, ‘Beni vuranları tanıyorum. Beni uzun süredir takip eden ve yüz yüze geldiğim sivil polislerdir’ diyor. Bu konudaki beyanı tutanaklara da geçiyor” dedi. Eşinin vurulduğu haberini ilişkin ise şunları söyledi: “Ben o zaman okuldaydım. Arkadaşlarım eşimin trafik kazası geçirdiğini söylediler. Ama ben o anladım ‘hayır onu vurmuşlardır’ dedim. Hastaneye vardığımda yaşamını yitirmişti” diye anlattı. 
 
27 YILDIR FAİLLER BULUNMUYOR
 
27 yıldır adalet mücadelesi verdiklerini söyleyen Melik, “Tüm yargı yollarına başvurduk. En sonra Anayasa Mahkemesi’ne bireysel başvuruda bulundum. 4 yıl sonra ‘Kabul edilmez’ kararı verildi. Yaşam hakkı ihlali insanlığa karşı işlenmiş bir suçtur. Bu davayı sonuna kadar takip edeceğim. Eşim güpe gündüz şehrin ortasında katledildi. 27 yıldır failleri bulunmadı. Er geç sorumlular, failler bulunup yargılanacaktır. Bugün bazı değerleri savunuyorsak. Bunda Muhsin Melik ve demokrasi mücadelesi verenlerin katkısının olduğunu düşünüyorum. Muhsin cesur ve güzel yüreğiyle taşıdığı değerler ile hep hayatımızda ve hafızamızda var olmaya devam edecektir" ifadelerini kullandı.
 
MUHSİN MELİK KİMDİR?
 
Kürt siyasetçi Muhsin Melik, 1951 yılında Urfa’nın merkez Arapoku (Açmalı) köyünde dünyaya gelir. İlk, orta ve lise öğrenimini kentte tamamlayan Melik, 1970 yılında Çukurova Üniversitesi Ziraat Fakültesi'ni kazanıp, bu bölümden mezun olur. Melik’in 1968’lı yıllarına varan devrimci mücadelesi, Diyarbakır’daki gözaltı ve 2 ay tutukluluk ile devam eder. Melik, doğduğu kent olan Urfa Ziraat Mühendisleri Odası ve İnsan Hakları Derneği (İHD) Urfa Şubesi'nin kurucuları arasında yer alır. 1990’lı yıllarda SHP’den İl Genel Meclisi üyeliğine seçilen Melik, SHP'nin 7 Kürt milletvekilini ihraç etmesi üzerine, partiden arkadaşları ile birlikte ayrılarak, Halkın Emek Partisi (HEP) kurucuları arasında yer alır. Yaptığı siyasi faaliyetler ve konuşmalarından ötürü ise, hakkında sayısız dava açılır. 1991 yılı genel seçimlerinde SHP ve HEP ittifakında Urfa'da birinci sırada milletvekili adayı olan Melik, 114 oy ile seçimi kaybeder. HEP'in kapatılmasının ardından kurulan Demokrasi Partisi’nin de (DEP) kurucuları arasında yerini alan Melik, 1994 yılında yapılan yerel seçimlerde Urfa Belediye Başkan adayı olur, ancak DEP’in kapatılması gündeme gelince adaylıktan çekilir. DEP’in kapatılması ile birlikte bu kez de Halkın Demokrasi Partisi’nin (HADEP) kurucuları arasında yer alıp ve Parti Meclisi’ne girer.
 
KATİLLERİ TARİF ETTİ  
 
Melik, Savaş Buldan'ın kaçırılmasından bir gün önce, 2 Haziran 1994 tarihinde sabah evden çıkıp işyerine giderken, aracı çapraz ateşine tutulur. Arkadaşı Mehmet Ayyıldız olay yerinde yaşamını yitirirken, ağır yaralanan Melik kaldırıldığı hastanede yaşamını yitirir. Melik, gözlerini yummadan hemen önce uğradığı saldırının faillerine dair yanında bulunan dostlarına şunları söyler: "Saldırganları şahsen tanıyorum. Çünkü uzun süreden beri beni izliyorlardı. Çeşitli kereler yüz yüze geldiğim kişilerdi. Yani bize kurşun sıkanlar, önceden beni izleyen sivil polis ekibinden kişilerdi.” 
 
DOSYA KAPATILDI 
 
Melik ve Ayyıldız’ın failleri aradan geçen bunca zamana rağmen bulunmadı. Açılan soruşturma dosyası, zaman aşımına uğramasına bir yıla kala, 2013 yılında Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından raftan indirildi.  İktidara yakın medya tarafından dosyaya ilişkin servis edilen haberlerde, toplanan deliller, olay yeri krokisi, otopsi raporu ve dinlenen tanık ifadeleri doğrultusunda ölüm emrinin dönemin Başbakanı Tansu Çiller ile dönemin Genelkurmay Başkanı Orgeneral Doğan Güreş'in verdiği, her iki ismin “şüpheli” olarak kayıtlara geçirildiği propagandası yapıldı. Uzun süre gündemde tutulan bu haberler bizzat başsavcılıkça yalanlandı ve dosya her iki ismin ifadesine başvurulmadan zaman aşımı gerekçesiyle kapatıldı.
 

Diğer başlıklar

11:37 Akşener oy kullandı
11:24 Hür Dava Partisi bir çocuğu müşahit yaptı
11:04 Kadınların yerine oy kullanmak isteyen erkeklere karşı çıkan CHP'li vekil saldırıya uğradı
11:01 Mêrdîn'de polis AKP'ye müşahit topluyor: Toplu oy kullanıyor
10:57 Buldan: Bir oy çok şeyi değiştirir
10:42 Emine Şenyaşar oy kullandı: Değişim olacak
10:26 Yalova’da dışarıdan getirilen zarflar tespit edildi
10:22 Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde ikinci tur: Değişim için sandık başına CANLI BLOG
10:17 Demirtaş'tan fotoğraflı paylaşım: Oy verme hakkınızı kullanın lütfen
09:39 Depremzedeler konteynerlerde oy kullanmaya başladı
09:36 Yeşil Sol Parti Eş Sözcüleri oy kullandı: Sandıklara sahip çıkalım
09:03 Av. Ekinci: Ankara JİTEM Davası kararı siyasidir
09:01 ‘İmralı’da tecrit sürdükçe ekonomi düzelmez’
09:00 28 MAYIS 2023 GÜNDEMİ
08:52 YNK’li Gelali: KDP Mexmur’u boşaltmak istiyor
08:00 Cumhurbaşkanlığı ikinci tur seçimi için oy verme işlemi başladı
27/05/2023
23:55 İkinci tur seçimlerine saatler kaldı
22:41 Cannes’da en iyi kadın oyuncu ödülü Merve Dizdar’ın oldu
21:51 Tutuklamalara havai fişeklerle protesto
21:21 Binlerce kişi Habur’da bekletiliyor
21:15 Lozan ve Marsilya’da Mexmûr ablukası protesto edildi
19:55 Wan'da Şükrü Koçak bir kadını katletti
18:50 Irak ordusunun Mexmûr ablukası sürüyor
18:02 Galatasaray Meydanı'nda gözaltına alınan 18 kişi serbest bırakıldı
18:00 Seçim yasakları başladı
17:46 Yurt dışı oyların tamamı Türkiye'ye getirildi
17:36 Akın’dan sandık çağrısı: Değiştirmek zorundayız
17:12 Bayındır: Erdoğan’ı gönderme konusunda kararlıyız
16:22 Temelli: Şimdi değiştirme zamanı
16:13 Şenyaşar ailesi: Devran hep zalimden yana olmayacak!
16:12 Adana’da tutuklama protestosu
16:02 Bakırhan: Tek adam rejimini devirmek için sandığa gidelim
15:54 Cumartesi Anneleri: Adalet arayışından vazgeçmeyeceğiz
15:10 Dilara Yıldız’ı katleden faile ağırlaştırılmış müebbet
14:52 Hasta tutuklular Esmer ve Karagüzel için tahliye talebi
14:41 Çocuğa cinsel istismar girişiminde bulunan şahıs tutuklandı
14:41 'Mağduriyet edebiyatı yapanlar, en büyük mağduriyeti yaşatıyor'
14:39 F Oturumu: Ağır hasta tutuklu Devrim Ayık serbest bırakılsın
14:16 14 Mayıs seçimlerinin istatistikleri
13:50 AKP’nin politik ekonomisi: Kara Pazartesi
13:42 Mersin’de tutuklamalara tepki: Sandıkta cevap vereceğiz
13:36 Örhan’ların failleri 29 yıldır yargılanmadı
13:09 İkinci tur seçim yasakları başlıyor
13:04 Eş genel başkanlar ve eş sözcüler seçim sonuçlarını Ankara'da takip edecek
12:25 28’inci yıl eyleminde Cumartesi Anneleri’ne gözaltı
11:59 Demirtaş: Bu eli havada bırakmayın kardeşlerim
10:35 Kanaat önderleriyle buluşma: Oyumuzu kullanalım, sandıklara sahip çıkalım
10:16 Kadın örgütleri temsilcileri: Erdoğan’a oy yok
09:04 Mahkeme şiddet faili polislerin ‘geleceğini’ düşündü
09:02 Siyaset bilimci Güney: Güçlü ve iradeli katılımla sandığa gidelim
09:02 Avukat Yılmaz: Muhalefet hasta tutuklar için cesaretli davranmalı
09:02 Gulê Ana’nın vasiyeti mücadele oldu
09:01 İstanbul’dan son çağrı: Erdoğan’ı oylarımızla mahkum edelim
09:01 Tutuklunun sevk talebine 4 yıldır yanıt verilmiyor
09:00 Wan’dan sandık çağrısı: Bu ucube sistemi değiştirelim
09:00 27 MAYIS 2023 GÜNDEMİ
26/05/2023
22:44 Bayındır: Demokrasi güçlerini yeni bir mücadele dönemi bekliyor
22:24 Gemlik Yürüyüşü nedeniyle yargılanan 25 isme beraat
22:11 Dûtax’ta gözaltına alınanlar serbest bırakıldı
21:59 Kılıçdaroğlu: Telekomünikasyon şirketleri SMS atmamı engelliyor
21:38 Mexmûr'a yönelik abluka Aarau'da protesto edildi
21:29 İSİG: İş sağlığı ve güvenliği için örgütlenmeye devam edeceğiz
21:27 Kanîreş’te gözaltına alınan 6 kişi serbest
21:24 AKP’li yöneticiler kullanılan oyların kanıtını istedi
21:21 Ankara’da ‘Kayıp’ film gösterimi
20:53 Yurt dışında oy verenlerin sayısı 1 milyon 900’ü aştı
20:38 Beraat kararına tepki yağdı: Suçları kapanmayacak, unutturmayacağız
20:12 Denizli Emek ve Demokrasi Güçleri’nden sandığa gitme çağrısı
20:03 İsviçreli heyetten MKGP ve DFG'ye dayanışma ziyareti
19:58 Ahmet Türk Amed’te kanaat önderleri ile buluştu
19:51 Şirnex ve Mersin'de 14 tutuklama
19:35 Tekirdağ’da 21 HDK’li tutuklandı
19:25 JİTEM Davası: Mücadelemiz bugün tekrardan başladı
19:21 JİTEM Davası’nda 11 yılda 41 hakim değişikliği, Mehmet Ağar’a özel celse!
19:19 Polisin korumadığı öğretmen saldırıya uğradı
19:15 Kocaeli’de şüpheli kadın ölümü
19:09 Kürt siyasetçi Dorak 17 yıl sonra tahliye oldu
18:54 BM ile yapılan görüşmede Mexmûr’da denetleme talep edildi
18:49 Ferit Şenyaşar: Adalet mücadelemiz sürecek
18:41 Yargılanan 14 Cumartesi Annesi/İnsanı beraat etti
18:34 Buldan’dan ÖHD ve Amed Barosu’na ziyaret
18:31 Mexmûr ablukasına tepki: Direniş sahiplenilmeli
18:26 Yeşil Sol'dan saha çalışması: 28 Mayıs’ta güçlü katılım çağrısı
18:09 Rapor: Taliban insanlığa karşı suç işliyor
17:51 Amedspor maçında gözaltına alınanlar serbest bırakıldı
17:34 Ankara JİTEM Davası’nda tüm sanıklar hakkında beraat kararı
17:24 LeMan, Almanya’daki Erdoğan seçmenini kapağına taşıdı
17:06 Rojbin Çetin’e 10 yıl hapis cezası
17:05 ESHİD’den Kürtçe seçim bilgilendirme videosu
16:56 Mersin'de 23 kişi serbest bırakıldı
16:55 İzmir ve Manisa'daki gözaltılar serbest
16:54 MA İmtiyaz Sahibi Çelik’e soruşturma
16:54 Kazanhan davasının firari sanığı hala bulunamadı
16:07 Buldan ve Aydeniz, halkı oy kullanmaya çağırdı
16:05 Kayyımdan 'fetih' programına katılım zorunluluğu
16:03 İş cinayetinde hayatını kaybeden 4 kişi defnedildi
15:09 Dersim’de kaybolan 2 kişi bulundu
14:47 Avrupa’dan Kurdistan’a çağrı: Değişimi yaratacak gücümüz var
14:00 Dilok'ta sanal medya paylaşımına tutuklama
13:59 İzmir Barosu'ndan 'avukatlar gözlemci olamaz' kararına tepki
13:55 Katıldığı açıklamalar nedeniyle 15 yıl hapsi istendi
13:43 Amedliler: Tek adamı devirmek için sandığa gideceğiz
13:07 Sınır ve sahillerdeki sağlıkçıların taleplerine dikkat çekildi
12:45 Mêrdînli gençler zehirlenme sonucu yaşamını yitirdi
12:41 Ailelerden İmralı’ya gitmek için başvuru
12:38 Amed eski Belediye Başkanı Çelik’e 6 yıl 3 ay hapis cezası
10:42 Öğretmenevi davasında Memiş’e 11 suçtan 85 yıla kadar hapis istemi
10:13 Buldan: Değişim için oyumuzu kullanalım
Türk: Oyuna gelmeyelim, sandık başında olalım
10:09 Dutax ve Kanîreş'te ev baskınları
09:35 Şiddet uygulayan polislere verilen 18'er bin ceza 20 takside bölündü
09:35 Agirî’de istediği sonucu alamayan AKP tekstil firmasını kapattı
09:29 ‘İkinci turda faşist bloğu yenilgiye uğratacağız’
09:29 Mantar toplamaya giden 2 kişiden haber alınamıyor
09:28 Bêzar Dağı'nda doğa katliamı
09:23 Perihan Koca: Seçimin mührü elimizde
09:22 Tahliye olduğu gün tutuklandı: Moral ve motivasyon suç
09:19 Din alimi Kadah: İnkar politikalarına karşı sandığa gidin
09:18 Ekonomist Erdem: Demokrasi için halk lehine politikalar lazım
09:18 Çalağan: Faşizmi durdurmak için sandığa gidiyoruz
09:17 Hasta tutuklu Adıgüzel’in tedavisi engelleniyor
09:15 Yüzde 90 görme engelli tutuklu kişisel ihtiyaçlarını karşılayamıyor
09:12 İnci Kefali HES tehdidi altında
09:11 Nakliyat-İş Genel Başkanı: Erdoğan iktidarından kurtulmak lazım
09:10 AKP’den seçim operasyonları: En az 177 gözaltı
09:09 Mülakat mağdurları işlerine geri dönmeyi bekliyor
09:08 İşçilerden ‘sandığa git’ çağrısı
09:06 Ekonomik kriz pancarı da vurdu
09:04 Kadın siyasetçilerin mücadelesi beyaz perdede
09:01 Phaselis’te mahkeme kararına rağmen talan sürüyor
09:00 26 MAYIS 2023 GÜNDEMİ
25/05/2023
23:42 Mereş’te 4 büyüklüğünde deprem
23:28 Amedspor Play Of’tan elendi
23:26 Tekirdağ’da gözaltındaki 24 kişi yarın adliyeye çıkarılacak
23:23 Şengal’de yoğun hava hareketliliği
22:19 Yeşil Sol Parti'den İstanbul'da ikinci tur çalışmaları
22:16 Sancar: Tercihimizi rejimi durdurmaktan yana kullanıyoruz
22:04 Amedspor maçında 7 gözaltı
21:09 CHP'li Mollaoğlu: Aynı adrese kayıtlı 300 seçmen tespit ettik
21:07 Mêrdîn’de 11 kişi serbest bırakıldı
20:53 Yeşil Sol Parti: Seçimde kişi değil, rejim seçeceğiz
20:40 Colemêrg’te 3 kişi tutuklandı
20:36 Tahliye olan avukatlar cezaevinden çıktı: Geri adım atmayacağız
20:11 Amed Şiddetle Mücadele Ağı: Tek adam rejimine karşı sandığa!
19:43 Çorum’da iş cinayeti
19:39 Meletî’de 4,1 büyüklüğünde deprem
18:19 Ağır hasta tutuklu Özkan’a refakat eden oğlu tahliye edildi
18:11 Yeşil Sol Parti Colemêrg vekilleri mazbatalarını aldı
17:49 Hollanda’da bulunan depremzede çocuk için çağrı
17:30 26. Uçan Süpürge Uluslararası Kadın Filmleri Festivali başlıyor
17:07 Tuğluk hakkındaki cezanın infazı bir yıl süreyle geri bırakıldı