Türkiye’nin Federe Kürdistan çetelesini tutan Osman: Erdoğan Erbil’i kendi toprağı olarak görüyor

img
HABER MERKEZİ - CPT çalışanı Kamaran Osman, “Türkiye’nin 42 üssü, 80 İHA/SİHA’sı bulunuyor. 116 sivil hayatını kaybetti, 148 köy boşaltıldı. Her gün 690 ton odun transfer ediyor. KDP’yle 50 yıllık sözleşme yapıldı. Erdoğan, Erbil’i kendi toprakları olarak görüyor” dedi. 
 
Türkiye’nin Federe Kürdistan Bölgesi’nde yürüttüğü askeri, siyasi ve iktisadi faaliyetlerinin çetelesini tutan Hristiyan Arabulucular Takımı’nın (CPT) Süleymaniye ofisinden Kamaran Osman, 2015 yılından buyana tutukları kayıtların özetini Mezopotamya Ajansı’yla (MA) paylaştı. Türkiye’nin eylem ve faaliyetlerinin PKK’yi aştığını asıl amacın tüm Kürtler olduğunu verileriyle açıklık getirdi. AKP’li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan hükümetinin Hewlêr’i kendi toprağı olarak gördüğünü ve faaliyetlerinin de buna tekabül ettiğini ifade eden Osman, bölgede neler olup bittiğini gün gün, saat saat anlattı. “Federe Kürdistan’da ne oluyor” sorusunun cevabı için buyurun... 
 
Hristiyan Arabulucular Takımı’nı bize anlatır mısınız, kuruluşu, amacı ve misyonuna dair?
 
Hristiyan Arabulucular Takımı 1987 yılında Chicago'da kuruldu. Daha sonra gittikçe büyüdü. Şu anda Kolombiya, Kanada, Filistin ve Yunanistan'daki Midilli Adası ve Irak Kürdistanı'nda ofislerimiz var. Ben Irak Kürdistan'ı ofisindeyim. Süleymaniye merkezli çalışıyorum. Buradaki ofisi 2006 yılında açtık. O zamandan beri Irak Kürdistan'ındaki Türkiye bombalamaların ve saldırılarının çetelesini tutuyoruz. Kaç kişi hayatını kaybetti, kaç kişi yaralandı, bu kişilerin yaşları neydi, kaç köy boşaltıldı, kaç kişi yerinden edildi, saldırılar sonucu ne kadar alanda yangın çıktı, ne kadar zarar verdi, bu saldırıların yerel halk üzerindeki etkileri gibi şeylerin raporlarını tutuyoruz. Bunun dışında sivil aktivistler, insan hakları savunucuları, gazeteciler gibi baskı altındaki grupların haklarını savunuyoruz. Bu kişiler gözaltında ve cezaevinde işkence, kaçırılma gibi durumlara maruz kalıyorlar. Hapishanelerde onlarla görüşüp raporlar tutuyoruz. Aileleriyle dayanışma içinde oluyoruz. Toparlayacak olursak, bu bölgedeki şiddeti, barışa dönüştürmeye çalışıyoruz.
 
Türkiye'nin oradaki faaliyetleri nelerdir, ne istiyor, neden oraya yerleşmeye çalışıyor? 
 
 
 Türkiye bu sınır hattında 42 tane askeri üs ve bir askeri havaalanı kurdu. Kullandığı 80 adet insansız hava aracı var. 2015 yılının Ağustos ayından beri 116 sivil hayatını kaybetti. 148 köy tamamen boşaltıldı. Türkiye yalnızca PKK'yi değil, tüm Kürt halkını hedef alıyor.
 
CPT olarak sınırları takip ediyoruz. Türkiye burada bir güvenli bölge kurmaya çalıştığını iddia ediyor. Bu bölge Duhok'un Zaxo bölgesinden, Erbil'in (Hewlêr) Kelaşîn ve Sidekan bölgesine kadar uzanıyor. Türkiye bu sınır hattında 42 tane askeri üs ve bir askeri havaalanı kurdu. Burada Türkiye saldırıları genel olarak savaş uçakları ve top atışlarıyla gerçekleştiriliyor. Bunun dışında İHA ve SİHA'lar da kullanılıyor. Türkiye'nin bu bölgede kullandığı 80 adet insansız hava aracı var. Türkiye'de çözüm süreci bittiğinden beri bu bölgeye İHA ve SİHA'larla, bazen de helikopter ve savaş uçaklarıyla saldırıyor. 2015 yılının Ağustos ayından beri Türkiye’nin saldırılarında 116 sivil hayatını kaybetti. Bu insanlar çiftçiydi, köylüydü, öğrenciydi, esnaftı ve evlerinde otururken bombalandılar. Ağustos 2016'da tamamı sivil olan 139 kişi bu saldırılarda yaralandı ve binlerce insan yerinden edildi. 148 köy tamamen boşaltıldı. Örneğin 16 ailenin yaşamakta olduğu Nahla Vadisi'ndeki Hizankê köyünde şu an yalnızca bir aile kaldı. Bu gibi durumlardaki köylere boşaltılan köy değil, boşaltılmakta olan köy diyoruz, fakat bu durum henüz boşaltılmış köy statüsünde olmasalar bile, binlerce kişinin göçe zorlandığı gerçeğini değiştirmiyor. 
 
Buralarda binlerce insan öldürüldü veya yaralandı ve bunun için hiçbir tazminat almadılar. Hatta Türk yetkililer bu ölümlerin ve yaralanmaların sorumluluğunu da almadı. Yaptığı açıklamalarda hep PKK ile savaştıklarını söylediler. Bu doğru değil. Sivilleri de hedef alıyorlar. Örneğin Türkiye 17 Ağustos'ta Şengal'de bir hastaneye hava saldırısı gerçekleştirdi. Bu hastanede hem YBŞ’liler hem Irak ordusu mensupları hem de Kovid-19 hastaları tedavi ediliyordu. YBŞ Irak Ordusu'nun bir parçasıdır, PKK değildir. O gün o hastaneyi vurduklarında siviller ve sağlık çalışanları da hayatını kaybetti. 13 köylü Kovid tedavisi görüyordu. Bu yetmedi aynı hastaneyi bir kere daha vurdular. Mesela Süleymaniye’de genel olarak turistlerin gittiği Kanî Masî bölgesine 75 kilometre kala PKK'lilerin olduğu bir aracı takibe almıştı Türk Silahlı Kuvvetleri. Aracı sivil yerleşim bölgesine gelene kadar vurmadılar. Ne zaman ki araç dükkanların olduğu turistik bir bölgeye geldi o zaman vurdular. O araçtaki PKK'lileri vurdular ama o esnada o civarda olan, dükkanlardaki, yoldan geçen insanları da öldürdüler. Beş kişilik bir ailenin tamamı o saldırıda hayatını kaybetti. Benzeri şekilde 2019'da yine bir aracı SİHA ile vurdular. Fakat aracı tek başınayken değil, bir sivil aracın tam yanındayken vurdular. O saldırıda bir PKK komutanı öldürüldü ve yanı sıra diğer aracın içindekiler de öldürülmüş oldu. Burada, kurum olarak biz şu çıkarımda bulunuyoruz. Türkiye yalnızca PKK'yi hedef almıyor. Türkiye tüm Kürt halkını hedef alıyor. Silahlı olup olmamanız bir şey değiştirmiyor, Kürt olmanız yeterli. Türkiye'nin Pençe Şimşek operasyonundan beridir yaptığı, bu bölgedeki hakimiyet alanını genişletmek diyebiliriz. Bunun da adı işgaldir.
 
 Türkiye'nin bombardımanı sonucu binlerce dönüm arazi (köylülerin bostanları) ve ormanlık alanın yandığı biliniyor. Nerelerde ne kadar dönüm arazi ve ormanlık alan yandı?
 
Evet, biz yakılan ormanları da takip ediyoruz. 2007'den bu yana 550 bin dönüm ormanlık alan Türkiye'nin bombardımanı sonucunda yandı. 2018'de ise ağaç kesimine başladılar ve bölgeyi ormansızlaştırmaya başladılar. Bu durumun yabancı medyanın gündemine girmesinden sonra artık o kadar da pervasızca davranmamaya başladılar ama kesim devam ediyor. Daha gizli bir şekilde devam ediyor. Çalışmalarımız sonucunda şu bilgiye ulaştık, mesela bu sene Mart ayının her günü, Türkiye Kürdistan bölgesinden sınırları içine 690 ton odun transfer etti. Tarım alanlarını da hedef aldılar. Buralarda yaşayan insanlar çiftçiydi. Bu saldırıların sonunda daha büyük şehirlere göç etmek zorunda kaldılar ve gittikleri yerde işsiz kaldılar. Aynı şekilde bu saldırıların sonucunda pek çok küçük ve büyük baş hayvan da hayatını kaybetti.
 
Köyü boşaltılan insanlar ne yapıyor, nereye yerleşti, geri dönüşleri mümkün mü? 
 
 
Kürdistan hükümeti yerlerinden edilenlere bir çadır dahi vermedi.  KDP’nin Türkiye ile çok yakın bağları var. 50 yıllık petrol sözleşmeleri var. Öldürülen insanları şehit ilan edip ailelerine yardım etmekle yükümlüler. Yaralıları tedavi etmekle yükümlüler. Ama bunların hiçbirini yapmıyorlar.  
 
Yerlerinden edilen, göçe zorlanan bu insanlar şehirlere gidip bir ev kiralamak zorunda kaldı. Çoğunluğu tarım ve hayvancılıkla uğraşan bu insanların tarlaları yakılmış, hayvanları öldürülmüştü. Kürdistan Yerel Hükümeti bu insanlara kalmaları için bir çadır dahi vermedi. Zaten şehirde yaşamaya alışık olmayan ve geçim kaynaklarını kaybeden bu insanlar, çok ciddi meblağlarda kiralar vermek zorunda kaldı. Çoğunluğu veremedi. Örneğin Pençe Şimşek operasyonu sonucunda Nisan ayında yerlerinden edilen pek çok aile yol kenarlarında, refüjlerde yatmak zorunda kaldı. Evleri tamamen yok edilmişti. Bazı insani yardım kuruluşları bu kişilere yiyecek yardımı yaptıysa da bu yardımlar yeterli olmadı. 
 
KDP köylülerin dönüşleri için bir şey yapıyor mu, sağladığı kolaylık var mı? 
 
Şu anda yönetimde bulunan Kürdistan Demokratik Partisi'nin (KDP) Türkiye ile çok yakın bağları var. 50 yıllık petrol sözleşmeleri var. Neden yardım etmediklerini sorduğunuz zaman Irak'ın egemenliğini korumanın Irak Federal Hükümeti'nin görevi olduğunu söylüyor ama Anayasa'ya göre Kürdistan Bölgesel Hükümeti'nin de böyle bir sorumluluğu var. İnsanlar yerlerinden edildiği zaman onlara en azından çadır, yiyecek, medikal yardım gibi şeyler sağlamakla yükümlüler. Öldürülen insanları şehit ilan edip ailelerine yardım etmekle yükümlüler. Yaralıları tedavi etmekle yükümlüler. Ama bunların hiçbirini yapmıyorlar. Kürdistan Bölgesel Hükümeti'nden çok şey istemiyoruz. Tek istediğimiz anayasaya uygun davranarak bu insanların sorumluluğunu üstlenmeleri, fakat bunu yapmıyorlar. Çünkü Türkiye hükümeti ile anlaşma ve ittifak içerisindeler. 
 
 Türkiye şu anda Federe Kürdistan sınırlarından içeriye kaç kilometre girmiş durumda?
 
Sidekan sınırından 35 km kadar içeri askeri üsler kurmuş durumda Türkiye. Bölgeden bölgeye değişiyor. Mesela Heftanin tarafında 15-20 km kadar içeri girdiler. Yine sınırdan 45 kilometre içeride Bamarne'de askeri havaalanı inşa ettiler. Tüm bombalamalar Irak-Türkiye arasındaki bölgede de gerçekleşmiyor. Daha dün Irak-İran arasında bir yeri bombaladı Türkiye. Yani kendi sınırlarından 200 kilometre uzağı bombaladılar. 28 kez bombaladılar burayı. PKK gerillalarını hedef almadılar söyledikleri gibi. O bölgede PKK yok. Köylülerin tarlaları var. Türkiye Kürt köylülerin tarlalarını vurdu. 28 kez. Bir evi vurdular. Bahçesiyle beraber. Vurdukları bölgede ibadethane de vardı. Orayı da vurdular. Yani bu savaşın hedefi salt PKK değil, bu çok açık.
 
PKK’nin olmadığı bir bölgenin bombalanmasının amacı nedir? 
 
 Türkiye Irak Kürdistanı'nı işgal etmek için bir fırsat arıyor. Zaten Türkiye Cumhurbaşkanı Erdoğan, Erbil'i kendi toprakları olarak görüyor. Misak-ı Milli sınırlarını yeniden tesis etmeyi amaçlıyor kendi Yeni Osmanlı rüyası içinde.  
 
Bizim bizzat alanda gördüğümüz şudur. Türkiye Irak Kürdistanı'nı işgal etmek için bir fırsat arıyor. Zaten bir süredir Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın beyanlarına bakarsanız da göreceksiniz, amacını gizlemiyor. Zira kendisi Erbil'i kendi toprakları olarak görüyor. Türkiye sınırları içinde görüyor. Misak-ı Milli sınırlarını yeniden tesis etmeyi amaçlıyor kendi Yeni Osmanlı rüyası içinde.  
 
En son hastanenin bombalanmasına geri dönecek olursak, bu bir savaş suçu değil mi? Uluslararası anlaşmalar bu konuda ne diyor? 
 
Cenevre Anlaşması ve pek çok uluslararası anlaşmaya göre, hastane bombalamak bir savaş suçudur. İlk defa da yapmıyor bunu Türkiye. Geçen sene de oldu, daha öncesinde de. Geçen sene Türkiye tarafından vurulan hastane 3 civar köye hizmet veriyordu ve yenilenmesi mümkün olmadı. Yerle yeksan olmuştu. Pençe Şimşek operasyonunda Berwarî Balla bölgesinde iki okul vuruldu. Onlar da tekrar açılamadı. Bütün bunlar tüm uluslararası anlaşmalara göre savaş suçudur. Yaralı bir düşman askerini bile tedavi etmek zorundasın. Uluslararası anlaşmalar bunu söylüyor. 
 
Türkiye’ye nasıl bir çağrıda bulunmak istiyorsunuz? 
 
Ortadoğu savaş sürerken, Ortadoğu stabil hale gelemez. Savaş hiçbir sorunu çözmez, sorun yaratır. Türkiye devleti ve PKK, 40 yıldır savaşta. Bizim çağrımız yeni bir barış sürecinin başlamasıdır. Türkiye'ye başka devletleri işgal etmemesi gerektiğini tekrar etmek istiyoruz. Bu hiçbir amaca hizmet etmez. Bu şekilde Ortadoğu'nun stabil kalması mümkün değil. 
 
MA / Zelal Fidan

Diğer başlıklar

16:45 HDK: Madımak’la yüzleşin
16:36 Adana'da 37 kişi 6 gündür gözaltında
16:31 Karaköy’de vapur iskeleye çarptı
15:27 ‘Tek başına kalamaz’ raporu olan tutuklu tekli hücrede tutuluyor
15:15 Hasta tutuklu Muhlise Karagüzel’in durumuna dikkat çekildi
14:36 ‘Ağır hasta tutuklu Koyuncu derhal tahliye edilsin’
14:26 Ortadoğu ve Kuzey Afrikalı kadınlar HDP ve TJA’lılarla bir araya geldi
14:07 Emekçiler geçici 35’inci maddenin kaldırılmasını istedi
13:51 Cumartesi Anneleri: Galatasaray’dan vazgeçmiyoruz
13:35 Meclis tatile girdi
13:34 Kayıp yakınları Vedat Aydın’ı andı
12:57 Mahkeme Kaz Dağı’nda ‘ÇED olumlu’ kararını durdurdu
12:03 DTSO’dan kadın kooperatifi çalıştayı
11:46 Mazıdağı’nda silahlı kavga: 1 ölü, 3 yaralı
11:45 Şenyaşar ailesi: Acının son bulması için adalet gelsin
11:43 Madımak’ta katledilenler anıldı: Sivas’ın ışığı hiç sönmeyecek
11:11 Munzur Çevre Derneği’nden Arslan: Madenlere izin vermeyeceğiz
11:10 Beyoğlu'nda şüpheli ölüm
11:00 Kayıp yakınları Hüseyin Ertaş'ın faillerini sordu
10:57 Mersin’de kaza: 4 kişi öldü
10:43 Cezaevindeki işkence kamerada: Darp edildi, sürüklendi, su dökülen hücreye çıplak konuldu
10:40 Haliç'te metrobüs alev aldı
10:40 Osmaniye’de mültecilere saldırı: Çok sayıda yaralı var
10:27 Kaçırılan Orhan mezarlıklarda gezdirildi, çıplak fotoğrafları çekildi
10:00 İran'da peş peşe 3 deprem: 3 ölü, 19 yaralı
09:21 Oluç: Kongremiz Newroz'da verilen mesajın devamı olacak
09:08 Kayyım işçileri tehditle sendika değiştirmeye zorluyor
09:06 Mahkeme tecavüz failinin geleceğini düşündü: Cezayı düşürdü
09:04 Şırnak’ta Kemal Kurkut Futbol Turnuvası başlıyor
09:01 02 TEMMUZ 2022 GÜNDEMİ
01/07/2022
23:16 Tutuklulardan ‘Özgürlüğün Sesi’ sergisi
19:40 İzmir’in iki ilçesinde yangın
19:35 ‘İstanbul Sözleşmesi’nden vazgeçmeyeceğiz’
19:13 Ekonomist Şahinöz: Asgari ücrette yüzde 25’lik zam göstermelik
18:51 Madımak'ta katledilenler için anma
18:46 Kobanê Davası tanığından mahkemeye: Ne anlatmamı istiyorsunuz?
17:38 Asgari ücret 5 bin 500 TL oldu
16:57 Mimarlar Odası: Mardin’de tarihi yapılara izinsiz müdahale ediliyor
16:55 Boşanma duruşması öncesi katledildi
16:39 İzmir’de makilik alanda yangın çıktı
16:36 EGEÇEP: İliç’teki altın madeni kapatılsın
16:32 Stant açmak isterken gözaltına alınan HDP’liler serbest bırakıldı
16:14 Lokumcu davasında kaymakam hakkında suç duyurusu talebi
15:32 Zap'ta bir asker yaşamını yitirdi
15:14 Sağlık emekçileri talepleri için eylemde
14:58 Kayıp korucuların Zap’ta yaşamını yitirdikleri ortaya çıktı
14:52 KESK: TUİK gerçek rakamları açıklasın
14:50 Yine ‘yüksekten düşme’: 1 çocuk öldü 1 çocuk ağır yaralı
14:09 Gazeteci Safiye Alağaş: Gazeteciler toplumun nefes borusu
13:47 Dedeoğulları’na saldırı davası görüldü
13:45 Kobanê Davasında ‘Şikayetçi misin’ sorusuna müştekinin yanıtı: Olayı hatırlamıyorum
13:05 HDP'nin kongresine 100'ü aşkın yabancı delegasyon katılacak
13:03 Metin Lokumcu davası: Uyarı yapıldığını duymadım
12:57 Sayaç taşımaya karşı çıkan 3 kişi gözaltına alındı
12:56 DW’den erişim engeline ilişkin açıklama
12:37 Alıkonulan sinemacı Orhan işkenceye maruz kaldı
12:33 Öcalan’ın aile ve vasisinden görüş başvurusu
12:14 Şenyaşar ailesi: Adalet toplumları var ya da yok eder
11:44 HDP’de kongre için geri sayım başladı: Danışma Kurulu deklare edilecek
11:44 Yemek zamlarını protesto eden öğrenciler yurttan atıldı
10:56 Özer’in ‘cezanın konutta infazı’ için yapılan başvuruya ret
10:53 Pınar Gültekin'in katili cinayeti 'Aktütün baskını'yla savundu
10:47 Demirtaş: En etkili barış kurucu aktör Öcalan'dır
10:06 Bir kadın katledildi, bir kadın ağır yaralandı
09:34 İstanbul Sözleşmesi: Esas mesele eşitlik fikridir
09:27 Operasyona katılan 2 korucu kayıp
09:26 Yeni Yaşam Kadın Eki ‘Mekan ve Kadın’ manşetiyle yayında
09:24 Artvin’de heyelan: 1 ölü, 2 yaralı
09:15 AKP’li belediye, yol ihalesini yüksek teklif veren firmaya verdi
09:14 Madımak Katliamı 29’uncu yılında: Katleden zihniyet iktidarda
09:13 Avukat Akipa: Öcalan’la görüşme sağlansın
09:11 Gençler futbol turnuvasını Kemal Kurkut anısına düzenleyecek
09:10 Gazeteci Eryılmaz: Sansür yasasıyla toplum hedef alınıyor
09:08 Madımak tanığı: O is kokusu silinmiyor
09:07 Herkese açık olan İstanbul Adliyesi tutuklu yakınlarına yasak
09:05 Erdoğan verdiği müjdeyle çiftçi maliyeti kurtaramıyor
09:03 Karadenizliler talan ve sömürüye karşı HDP kongresinde olacak
09:02 HDP bileşenleri: Kongre umutsuzluğa cevap olacak
09:00 Bekir Kaya’nın avukatı: Dosyada somut tek bir delil yok
09:00 01 TEMMUZ 2022 GÜNDEMİ
30/06/2022
23:34 Polisten sokak ortasında işkence
22:56 DW Türkçe ve Amerika'nın Sesi sitelerine Türkiye'den erişim engeli
22:42 Kürt sinemacı Suphi Orhan'dan haber alınamıyor
21:53 Ankara’da selde bir kişi hayatını kaybetti
21:36 Adana ve Mersin’de ekmeğe zam
20:46 CPJ’den gazeteci Gök ile dayanışma mesajı
20:40 Ekoloji örgütleri: İliç Türkiye'nin Çernobilidir
20:07 İsrail Parlamentosu feshedildi
19:27 Teklif edilen asgari ücret açıklandı
18:52 KESK Adana Şubesi: İhraçlar işlerine iade edilsin
18:48 HDP İstanbul İl Kadın Meclisi’nden kongreye çağrı
18:43 TTB, KESK, TMMOB VE DİSK: 6331’i kaldırın!
18:39 İliç'e giden heyet: Mücade edeceğiz
18:06 Alp’in cenazesi İdil’de defnedildi
17:47 Kobanê Davası’nda dinlenen tanıktan soyut ve çelişkili beyanlar
17:09 Gazeteci Gök: Yaptığım işten dolayı başım dik
17:01 Amedspor Beyaz Grup’ta mücadele edecek
17:00 DEDAŞ iki mezranın elektriğini kesti
16:42 Adliye önünde hasta tutuklular için tabutlu eylem
16:34 MAL-ÇEP: İliç’te 20 ton saf siyanür toprak ve suya karıştı