Gazeteci Sarya: Suriye'nin geleceğini bölge halkı belirleyebilir

img

İSTANBUL - MSD ve Özerk Yönetimin Rusya görüşmelerinin beklentiye neden olmaması gerektiğini belirten gazeteci Bêrîtan Sarya, “Esas çözüm özneleri Rusya ve ABD gibi güçler değil, halklar ve Demokratik Modernite güçleridir” dedi. 

Kuzey Doğu Suriye Özerk Yönetimi, Suriye’de hükümeti, Rusya ve ABD arasındaki görüşme trafiği, Suriye’nin geleceğine dair tartışmaları yeniden alevlendirdi. ABD Merkez Kuvvetler Komutanı General Kenneth McKenzie, 10 Eylül’de Kuzey ve Doğu Suriye’de Demokratik Güçleri (QSD) Genel Komutanı Mazlum Abdi’yle görüştü. Bu görüşme trafiği Demokratik Suriye Meclisi (MSD) Eş Başkanı İlham Ahmed ve Özerk Yönetim yöneticilerinin de aralarında bulunduğu bir heyetin, Rusya’da bir dizi temaslarda bulunmasıyla devam etti. MSD heyeti, bakanlığın daveti üzerine Moskova’da Mikhail Bogdanov’un da yer aldığı Rusya Dışişleri Bakanlığı temsilciğiyle görüşmeler gerçekleştirdi. 
 
MSD ve Özerk Yönetim temsilcilerinin Rusya ziyaretinde, siyasal çözüm sürecine katılım, Türkiye'nin Fırat Nehri’nin suyunu kesmesi, 22 Ekim 2019’da Rusya'yla varılan mutabakata rağmen saldırıların sürmesi, Rusya’nın arabuluculuğunda Şam yönetimi ile diyalogların geliştirilmesi ve Suriye sorunlarını çözümüne ilişkin konular ele alındı. Bu görüşmelerin yanı sıra ABD’ye davet edilen heyetin, Washington’da da bir dizi görüşme gerçekleştirmesi bekleniyor. 
 
Suriye’nin geleceğiyle ilgili süren trafik, Kuzey Doğu Suriye Özerk Yönetimi ve MSD heyetinin ziyaret ve temasları, bölgedeki gelişmeleri yakından takip eden gazeteci Bêrîtan Sarya değerlendirdi. 
 
RUSYA’NIN TÜRKİYE RAHATSIZLIĞI!
 
MSD ve Özerk Yönetimin Rusya görüşmelerinin önemli olmakla birlikte büyük bir beklentiye neden olmaması gerektiğinin altını çizen Sarya, “Görüşmelerde, Rusya Türkiye’nin varlığından rahatsız olduğunu, işgalin tarafı olmadığını dile getirmiş. Ama sonuçta Türkiye'yi oraya sokanlar da onlar. Çok sıra dışı, büyük görüşmeler değil ama önemsiz de değil” dedi.
 
ABD-RUSYA ARASINDA DİYALOG 
 
Esad’ın Rusya ziyaretinin MSD ve Özerk Yönetim’in ziyaretiyle bağlantılı olmadığını dile getiren Sarya, “ABD ve Rusya arasında bir diyalog var. Mısır doğalgazını ve Ürdün elektriğinin Suriye üzerinde Lübnan’a aktarılması durumu söz konusu. Lübnan’da büyük ihtiyaç var. Bu doğrultuda Sezar yasaları biraz gevşetildi. Arap ülkelerinin Suriye’ye dönük olumlu açıklamaları oldu. Bir anlamda Rusya, Suriye rejimini meşrulaştırmaya çalışıyor. ABD katı yasasını gevşetti. Ekonomik hakları açmaya çalışıyorlar. Ben Esad'ın gidişinin bunlarla bağlantılı olduğunu düşünüyorum” diye konuştu.
 
ABD ve Rusya arasında Suriye’ye ilişkin temasların olduğuna dikkat çeken Sarya, “Afganistan'dan sonra ABD’nin Suriye'den de çekilip çekilmeyeceği tartışıldı. ABD çekilir, çekilmez, o kendi çıkarlarıyla bağlantılı bir durum. Ruslarla görüşmelerde nasıl sonuç alır ya da gerçekten Suriye'deki inisiyatifi Ruslara bırakıp çekilir mi bilemiyorum. Sonuçta Kürtler için, Özerk Yönetim için ya da diğer halklar için değil, çıkarları için burada bulunuyorlar. Ne ABD ne Rusya ne de diğer güçler buradaki insanları korumak için bulunmuyorlar. Ama diyaloglardan sonra bazı gelişmeler yaşandı. Suriye üzerinden Lübnan’a petrol ve doğalgaz aktarımı meselesinde belli uzlaşı sağlandığı görülüyor” ifadelerini kullandı.
 
İDLİB’E OPERASYON HAZIRLIĞI
 
Bir diğer hareketliliğin yaşandığı İdlib’te Suriye rejiminin kenti tamamen kontrol etmeye çalıştığını belirten Sarya, şunları söyledi: “M4 yolunun rejimin denetimine geçeceğini garanti eden mutabakatın gerekleri yerine getirilmedi. İdlib’de bir operasyon olası, çünkü aldığımız bilgilere göre Türkler ve Ruslar Cerablus'ta bir toplantı gerçekleştirdi. Türklerden ön koşulsuz bir şekilde Cebel Zeviye'den çekilmesi istendi. Türkler de bunu kabul etmedi. Ondan sonra gerilim tırmandı. Cebel Zaviye’ye operasyon hazırlığı var. Gerçekleşir mi bilemiyorum ama bunu rejim kaynakları da ifade ediyor. Bu doğrultuda hazırlıkları var ve son günlerce saldırılarını arttırdılar.”
 
TÜRKİYE BÜYÜK TEHLİKE
 
Afganistan’ın ardından ABD’nin Suriye’den çekilme ihtimaline dair tartışmalara ilişkin ortada öngörülmesi zor bir sürecin olduğunu ifade eden Sarya, devamında şu değerlendirmelerde bulundu: “Kuzey ve Doğu Suriye için çok belirleyici bir durum değil. Burada her zaman sistemi güçlendirmeye, halkların birliğini oluşturmaya, demokrasiyi geliştirmeye ve güçlü bir savunma oluşturmaya yönelik hazırlıklar var. Efrîn, Girê Spî ve Serêkanîyê işgal edildi ama NATO’nun en büyük ikinci ordusuna teslim olunmadı. O direnişler olmasaydı, bölgenin geneli de işgal edilebilirdi. ABD sürekli DAİŞ tehlikesinden söz ediyor. DAİŞ’in büyük bir tehlike olduğu doğrudur. Ama şu anda Kuzey ve Doğu Suriye için Türkiye DAİŞ’ten daha büyük bir tehlikedir.”
 
SİSTEMİN GÜÇLENMESİ
 
Afganistan’ın Taliban’a bırakılmasına paralel olarak Özerk Yönetim’e yönelik saldırıların artığına dikkat çeken Sarya, ABD ve Rusya’nın varılan mutabakatlara rağmen devam eden saldırıları durdurmaya yönelik bir çabalarının olmadığını söyledi. Sarya, ABD ve Rusya’nın bölgeyi korumak yerine kendi ajandalarını işletmeye odaklandıklarını belirterek, sözlerini şöyle sürdürdü: “ABD,  Güney Kürdistan’da PKK’lilere yönelik 4 aydır süren saldırıları destekliyor. Bu iradeli Kürdü de halkların ortak sistemini de çok benimsediği anlamına geliyor. Şu ana kadar durum siyasi bir ilişkiye tam olarak evrilmedi. Her şeye hazır olmak lazım. Özerk Yönetimi ve iradeyi de zayıflatmayı esas aldılar. Güçlü olmasını çıkarlarına uygun görmüyorlar. Bir de Türkiye faktörü var. Ama burada esas olanın halkların birlikteliği olduğu yönünde güçlü bir bilinç oluştuğudur. Farklı devletlerle diplomatik ilişkiler elbette önemlidir ama stratejik olan sistemin ve mücadelenin güçlendirilmesidir.”
 
'ÇÖZÜM GÜCÜ HALKLARDIR'
 
ABD’nin iradeli Kürdü benimseyen bir tutumunun olmadığının altını çizen Sarya, “Burada PKK ve Öcalan faktörünü devre dışı bırakıp, KDP zihniyetine yedekleme çabaları var. Bunun için ENKS’yi dayattılar. Aynı zamanda Güney Kürdistan’da 4 aydır süren işgal girişimini kendileri için tehlike olarak görüyorlar. Hiçbir parça tek başına kurtuluşunu sağlayamaz, statü elde edemez ve koruyamaz. Bu bilinç oluşmuş durumda. Bu anlamda gelişmeler birbiriyle bağlantılı. Ama esas olan sahada siyasi, askeri güç olmaktır. Bu doğrultuda çabalar var. Burada artık Rusya, ABD gibi güçler de var. Ama esas çözüm özneleri onlar değil, halklar ve Demokratik Modernite güçleridir. Bu doğrultuda da güç olmaları gerekir. Güç olursa diplomasi de yürütürler, yaşamlarını da savunurlar. Böyle bir bölge gerçekliğinde yaşıyoruz” diye belirtti.
 
MA / İdris Sayılğan

Diğer başlıklar

22:30 AKP’den TÜGVA savunması: Milli ve manevi gençler yetiştirme alanı
22:26 Kovid-19’dan 214 yeni vefat
22:20 Zırhlı aracın çarptığı çocuk ağır yaralandı
21:48 ÖHD Ankara Şubesi’nden kısa film etkinliği
21:25 ESP ve SGDF’den Suruç davasına katılım çağrısı
20:18 22 Ekim'de görülecek Suruç davasına sahip çıkma çağrısı
19:52 Kadınlar Bilikte Güçlü: Mücadeleyi büyüteceğiz
19:22 Katalonya, Kuzey ve Doğu Suriye Özerk Yönetimi’ni tanıdı
18:59 Dilek Kaya’yı katleden astsubay hakkında mütalaa hazırlanacak
18:55 Kadınlar: Çilem Doğan yalnız değildir, beraat etsin
18:40 Konya katliamında 3 şüpheli tahliye edildi
18:28 Konya katliamı sanığı için 7 kez ağırlaştırılmış müebbet hapis istemi
18:26 Akbelen Ormanı'nda bilirkişi keşfi yapıldı
18:22 Van’da 3.8 büyüklüğünde deprem
18:13 Beştaş: Kadınlar için toplumsal cinsiyete dayalı bütçe gerekli
17:44 AYM, Osman Baydemir’e tazminat ödenmesine karar verdi
17:36 HABAŞ'ta ihmal ifadelere yansıdı
17:28 Gökkan'a verilen ceza protesto edildi
17:20 Şiddete karşı özsavunmasını kullanan Akgün tahliye edilmedi
17:15 Kadınlar ‘Sulh Komisyonuna’ karşı eyleme geçiyor
17:11 Şırnak Cezaevi Ekim ayı raporu açıklandı
17:05 Diyarbakır’dan sevk edilen 7 tutuklu darp edildi
16:05 Tatvan'da yol verme kavgası: 1 ölü
15:35 Katledilmek istenen kadın özsavunmada bulundu
15:30 Akşener: Tezkereye 'evet' diyeceğiz
Kılıçdaroğlu: MYK'de görüşeceğiz
15:27 Gazete Karınca’dan dayanışma hashtagı
15:15 SES: Gönül Erden tecritle cezalandırılıyor
14:51 Sağlık meslek örgütleri: 5 dakikada hekimlik yapılamaz
14:40 Cezaevindeki ihlallere karşı 2 aylık eylem planı
14:40 Meral Akşener: Vakit hesap vakti seçim vakti
14:39 Akşener’le Kılıçdaroğlu parlamenter sistemi görüştü
14:27 Dicle Nehri'nde balık ölümleri
14:24 Bakırköy Belediyesi işçileri hakları için direniyor
13:32 Mersin'de bir doktor meslektaşını öldürdü
12:36 HDP Ekonomi Komisyonu: Saraydan gelen bütçe savaşın bütçesi
12:35 Gazeteci Coşkun: Yıldırım cinayeti kirli işlerin son halkasıydı
12:30 TJA Sözcüsü Gökkan’a 30 yıl hapis cezası
12:19 İzmir'de KYK yurdunda 100'e yakın öğrenci zehirlendi
12:15 İletişim Başkanlığı'nın malzeme giderinde astronomik artış
12:10 Haber takibi yapan 5 gazeteciye beraat
11:56 Şenyaşar ailesi: Katliam yapanların yeri Meclis değil
11:48 Müebbetle yargılanan faile ‘iyi hal’ indirimiyle tahliye
11:48 Trafikte kadın sürücüye saldıran kişi gözaltına alındı
11:48 EGEÇEP’ten ‘emsal artış’ karanına tepki: Yanlıştan vazgeçin
11:41 Katı atık işçisi: Topladığımız her kağıtla bir ağacı kurtarıyoruz
10:52 MTA Kampüsü yakınında patlama
10:46 Vali gelecek diye Beytüşşebap’a giriş yasağı
10:39 Türkiye kara para aklamaktan ‘gri liste’ye alınabilir
10:16 Sınır ötesi operasyonda 180 gün: Türkiye çok ciddi kaybetti
10:04 Şam’da bombalı saldırı: En az 13 asker öldü
09:55 'Kayyım rektör' kararnamesine karşı Danıştay’a başvuru
09:43 Ankara’nın ‘kronik’ Kürt düşmanlığı
09:34 Hastaneye sevk edilen kadın tutukluya cinsel taciz
09:33 Sinop’ta selde kaybolan Adak’tan 71 gündür haber alınamadı
09:33 Yiğit: HDP’nin deklarasyonu muhalefetin tavrını değiştirdi
09:32 Taş ocakları Kozak Yaylası'nı yok etti
09:25 Sevk edilen tutuklular tekli hücrelere konuldu
09:16 Adalet Bakanlığı cezaevi inşaatına çalışıyor
09:09 ‘Hasta tutuklu Öztel gözlerini kaybedebilir’
09:08 'Engelliler yapamaz fikrinden vazgeçilmeli'
09:06 Sağlık Bakanlığı bütçesinden şehir hastanelerine dev kaynak
09:01 Dere yatağı üzerine yol!
09:01 Ağrı Belediyesi’nde ‘sendika değiştir’ tehdidi
09:00 Kürtçe tercüman ücreti de gazeteciye yüklendi
09:00 Lice’nin sıcaktan etkilenen bağlarında kazanlar kuruldu
09:00 20 EKİM 2021 GÜNDEMİ
19/10/2021
21:57 Katı atık işçilerinden oturma eylemi
21:53 AB 2021 Türkiye Raporu’nda HDP kapatma davası vurgusu
21:14 Sürmi İnce’nin faili askere verilen 3 yıl ceza onandı
20:50 Koronadan 223 kişi daha hayatını kaybetti
20:38 Gözaltına alınan Karakuzu ve Çetinkaya serbest
20:30 Aynur Arslan’ı katleden Çakırtaş’a müebbet hapis
20:18 Meclis’te ‘yoklama’ polemiği
20:15 HDP’li Özsoy’dan muhalefete: Barışçıl dış politikayı hakim kılalım
20:06 Hakkari’nin dağlarına kar yağdı
19:49 Şiddet uygulayan Kutluer için 6 yıla kadar hapis istemi
19:17 Gençler ‘Hafıza Odası’nı protesto etti
17:52 Cumhurbaşkanlığı bütçesinin 64 milyonu itibara!
17:44 HDP’den Şırnak’ın köylerine ziyaret
17:16 MKM’nin konser yasağı Van’da protesto edildi
16:57 Kato Dağı’na kar yağdı
16:56 Gazeteci Candemir hakkında soruşturma
16:56 Elazığ'da koğuşların arasına DAİŞ’liler yerleştirildi
16:55 Zihinsel engelli çocuğa cinsel istismar
16:55 Kobanê Davası: Dosyadan el çekmelisiniz
16:43 Beştaş’tan bakanlığa: Özür dilemesi gerekirken tazminat istiyor
16:29 Gazeteci Kişin’e açılan soruşturmada takipsizlik
16:03 Mardin’den seslendiler: Kürt kültürünü yaşatalım
15:47 Dersim’de tembûr atölyesi
15:26 Özsavunmada bulunan Yıldırım’ın davası ertelendi
15:23 Eda Nur Kaplan soruşturmasında 18 yıl hapis istemi
15:03 Kırıkkale’den Sincan’a sevk edilen tutuklular: Her gece koğuşlar basılıyor
14:59 Kanser hastası Özdoğan’ın 72 yaşındaki annesi gözaltına alındı
14:55 Kürt Dil Platformu: Kürtçe yaşamalı
14:50 Selim Temo’dan yeni kitap: Pûnga li Bajêr
14:40 MKM’liler şarkılarını HDP grubunda seslendirdi
14:09 Urmiye Cezaevi’nde kadınlar isyan başlattı
14:06 Mersin’de nükleer karşıtları hakim karşına çıkacak
14:05 Köylüleri darp eden askerler: Davanızdan vazgeçin
13:54 İstanbul Adliyesi'nde ekonomik kriz isyanı: Kendimi mi yakayım?