KDP'nin alıkoyduğu Cîhad Hesen: 6 metrekare alanda 30 kişi tutulduk

img
QAMİŞLO - KDP tarafından 112 gün alıkonulan Özerk Yönetimi Hewlêr Temsilcisi Cîhad Hesen, 30 kişiyle tutuldukları 6 metrekare alanda işkence gördüklerini belirterek, “Hiç hakim, avukat yüzü görmedim. Ajanlık teklif ettiler, teslim almaya çalıştılar” dedi. 
 
Federe Kürdistan Bölgesi’nin Hewlêr kentinde 10 Haziran’da KDP güçleri tarafından kaçırılan Kuzey ve Doğu Suriye Özerk Yönetim Hewlêr Temsilcisi Cîhad Hesen, 29 Eylül'de serbest bırakıldı. Sêmelka Sınır Kapısı’ndan Rojava’ya sınır dışı edilen Hesen, yaşadıklarını Mezopotamya Ajansı’na (MA) anlattı. 
 
Federe Kürdistan Bölgesi’nde resmi olarak 6 yıldır Kuzey ve Doğu Suriye Özerk Yönetim Hewlêr Temsilcisi olduğunu belirten Hesen, kaçırıldığı gün Fransa’dan gelen bir heyeti karşılamak üzere iki arkadaşıyla birlikte Hewlêr Havaalanı'na gittiklerini belirtti. Gelen heyeti havaalanından aldıktan kısa bir süre sonra 4 zırhlı araçla etraflarının çevrildiğini söyleyen Hesen, “Biz iki araçtık. Bize silah çektiler ve arabadan indirdiler. Ben o an bir yanlış anlaşma var diye düşündüm. Sonra bizi almak için geldiklerini anladık. Ben hiçbir zaman böyle bir şey olacağını tahmin etmiyordum. Ben sivil, siyasi faaliyetleri olan biriyim ancak bize karşı özel bir birlik görevlendirilmişti” diye konuştu.
 
Kendilerini alıkoyan özel birliğin aynı gün gelecek başka bir heyeti kendilerine teslim etme talebinde bulunduğunu belirten Hesen, “‘Saat 11.00’da 4 misafiriniz daha gelecek, onları bize teslim edeceksiniz’ dediler. Onları tanımadıklarını söylediler. Bende beni öldürseniz de bu dediğinizi yapmam dedim. Kabul etmeyince bizi alıkoydular ve daha ilk gün, ilk saat 4 ay yanlarında kalacağımı söylediler. Ben ilk başta inanamadım, psikolojik baskı için yaptıklarını sandım” ifadelerini kullandı.
 
AJANLIK DAYATMASI 
 
Diplomatik görüşmeler için Kuzey ve Doğu Suriye’ye birçok kez gittiğini belirten Hesen, kendisine bunun nedenlerinin sorulduğunu aktardı. İlk gün özel birlik tarafından kendisine ajanlık teklif edildiğini belirten Hesen, “Onlarla çalışmamı teklif ediyorlardı. Bunu reddettim. Bundan sonra bana Kürdistan’ın güvenliğine karşı yapılanma içinde olduğumu söylediler. Nedenini sorduğumda misafirlerimizi kast ederek ‘Bunları getirmişsiniz bir şeyler yapacaksınız’ dediler. O misafirleri havaalanından aldık ve otele götürüyorduk. Her şeyimiz resmiydi” diye konuştu. 
 
‘BAŞIMIZA ÇUVAL GEÇİRDİLER’
 
Özel birliğin ardından kendilerini asayiş görevlilerine teslim ettiğini belirten Hesen, şunları ifade etti: “Yüzleri kapalı, ağır silahlar ile donatılmış özel bir tim ile başımıza çuval geçirdi, ellerimizi arkadan bağlayarak aracın arkasına attılar. Sanki bir terörist grup yakalamışlardı. Bize yaptıklarını anlamakta zorluk çekiyordum. Bizi genel asayiş binasına götürdüler. Bizi koydukları yer çok kötü bir yerdi. Orada insanlara işkence yapmak, öldürmek rahattı. Biz Kürdistani diplomatlardık, resmi olarak 6 yıldır oradaydım. Hiçbir zaman bize yaptıkları hak edecek bir şey yapmadık. Ben onlara neden bizi buraya koydunuz diye sorduğumda bana ‘Sen her zaman bizimle çalışmayacağını, direnişi, azmini dile getiriyorsun. Burada kal senin azmin artsın’ cevabını verdiler.” 
 
‘AMAÇLARINA ERİŞEMEDİLER’
 
Tutuklandıkları ilk günlerde yetkililerin kendilerini Kuzey ve Doğu Suriye’ye sınır dışı etmekle tehdit ettiğini dile getiren Hesen, “Rojava kötü bir yermiş gibi ‘Seni oraya atacağız’ diyorlardı. Sanki Rojava’da insanlar yaşayamıyor da onların olduğu yerde herkes refah içindeymiş gibi davranıyorlardı. Beni böyle tehdit ediyorlardı. Ben de onlara, 'Rojava benin yerim ve yurdum' diyordum. Orada beni tutma amaçlarına erişemediler. Hiçbir zaman irademi teslim alamadılar. İlk başka Kürdistan’ın güvenliğine karşı misafirlerimiz ile birlikte bir arayış içinde olduğumu söylediler, ama misafirler serbest bırakılmıştı. 50’nci günde 2 arkadaşım bırakıldı. Benim telefonumu açmak istiyorlardı ama ben buna izin vermedim. Hem benim özelim hem de bir diplomat olarak bana saygı duymalılardı. Hep misafirler üzerinden bir hikaye dile getiriyorlardı ancak 50’nci günden sonra bu hikayeyi unuttular” şeklinde konuştu.
 
TESLİM ALMA GİRİŞİMİ
 
Kaçırılmasının 50’nci gününde kendisini tutuklatmak için yetkililerin bir arayışa girdiğini ifade eden Hesen, sözlerini şöyle sürdürdü: “Benim HPG, YPG, QSD’ye eleman kazandırdığını öne sürdüler. Ben her ne kadar 6 yıldır diplomasi yürüttüğümü dile getirsem de yine beni Rojava’ya sınır dışı etmek ile tehdit ettiler. 57’nci günde beni göndermek için kelepçeli bir şekilde bir merkeze götürdüler, bir takım belgeler imzalattılar ancak 2 saat beklettikten sonra tutulduğum yere geri götürdüler. Belgelerimin tamamlanmadığını 2 gün sonra gönderileceğimi belirtiler. 2 gün sonra geldiklerinde yine telefonumun şifresini istediler. Beni teslim almak istiyorlardı. Onlara teslim olsaydım daha güzel bir yaşamım, Hewlêr’de yerim yurdum olacak falan diyorlardı. Her geldiklerinde beni sınır dışı edeceklerini söylediler.”  
 
15 GÜNDE BİR 3 DAKİKA TELEFON
 
Her geçen gün sağlık sorunlarının arttığına değinen Hesen, “Orada doktora götürdüler, başı ağrıyanlara ilaç veriyorlardı, ben kan kusuyordum, yere düşüyordum ama ilaç vermediler. O sağlık durumumu kullanarak teslim almaya çalıştılar. Doktorları ilaç vermemeleri için tembihlemişlerdi. En sonunda günde 3-4 kez kan kusunca ilaç verdiler ama istediğim ilaçları yine vermediler” dedi. Alıkoyuldukları ilk 40 gün aileleri ile iletişime geçemediklerini ifade eden Hesen, 40 günden sonra, 15 günde bir 3 dakika aileleriyle telefonda görüşme hakkının kendilerine verildiğini sözlerine ekledi.
 
TELEFON ŞİFRESİ VERMEMEK SUÇ
 
Telefon görüşmesinde ailesine durumunun kötü olduğu yönünde bilgi veren kişilerin haklarının ellerinden alındığına dikkati çeken Hesen, “Konuşmanın içinde her şeyi söyleyemiyorduk, iyi olduğumuzu söylemek zorundaydık. Kötü bir şey söylesek artık telefon vermeyeceklerdi. 112 gün ben ne hakim ne avukat gördüm. En son beni PKK’nin ajanı olmakla suçladılar. Ben PYD diyordum onlara PKK diyordu, ben Özerk Yönetim diyordum onlar PKK diyordu. Benim ağzımdan PKK kelimesini almak istiyorlardı. 6 yıl ben orada yaşadım, beni tanımıyorlarsa bu onların sorunu. Ne yaptığımı, kiminle görüştüğümü çok iyi biliyorlardı. En son ellerinde bir şey kalmadı telefon şifremi vermemekle suçladılar. Ama ben bunun gerekçe olmadığını biliyordum, beni tutmak için gerekçe yaratıyorlardı. Bir çok şey söylediler, Mazlum Abdi’ye bağlı olduğumu söylediler. Belge olarak ‘Mazlum Abdi ile bir fotoğrafın var elimize geçti’ dediler. İki yıl önce bir kongreye gitmiştim, orada QSD yönetimini ziyaret etmiştik bunu bana karşı kullanıyorlardı” ifadelerini kullandı. 
 
6 METREKARE 30 KİŞİ
 
Tutuldukları 6 metrekare yerde 30 kişinin kaldığını ifade eden Hesen, “Hepimiz üst üste yatıyorduk. Salgın vardı ama tutulduğumuz yer o kadar kalabalıktı ki terlediğimizde terlerimiz birbirine geçiyordu. 126 kişiden 112 kişi uyuz olduk. Hayvanlar için kullanılan ilaçları getirdiler, kabul edenleri çırılçıplak soydular. Biz kabul etmedik ilaçları vücutlarımıza sürdüler. Bir tam bir trajediydi. Hala o hastalığın izlerini taşıyorum. Akşamları kaşınmamak için bir ilaç veriyorlardı, ilacı aldıktan sonra uyuyorduk” dedi.
 
DAİŞ'LİLERİN YANINDA TUTULDU
 
Yaşadıkları karşısında Federe Kürdistan Bölgesi'ne dair umutlarının yerle bir olduğuna vurgu yapan Hesen, “Benim aklımda, fikirlerimde ki Kürdistan hiçbir zaman böyle bir yer değildi. Gördüklerim karşısında bir Kürt olarak umutlarım yerle bir oldu. Daha önce kim bana anlatsaydı bu yaşadıklarımı ben inanmazdım, yalan derdim. Gördüğümüz, yaşadığımız birçok şeyi burada söyleyemiyoruz. Kızılhaç oraya gitti, orada yaşanılanları kendi gözleriyle gördüler. Belki bir rapor hazırlarlar. Bizim tutulduğumuz yerin hemen yanında DAİŞ mensupları kalıyordu. Bunların olmaması gerekiyor artık” şeklinde konuştu. 
 
‘ROJAVA BAŞUR’DAN İLERİDE’
 
Yaşadıklarını “İnsanlığa karşı suç” olarak tanımlayan Hesen, Kürtlerin tarih boyunca büyük acılar yaşadığını hatırlatarak, "Saddam Kürtlere çok çektirdi. Başur halkı Enfal, Halepçe ile karşı karşıya kaldı, o olaylardan ders çıkarmak gerekiyor" diye konuştu.
 
Federe Kürdistan Bölgesi'nde 30 yıllık bir yönetim deneyimi olduğunu ancak durumun pek içi açıcı olmadığını söyleyen Hesen, normal koşullarda Federe Kürdistan Bölgesel Yönetimi'nin deneyimlerinin kendileri için ön ayak olması gerektiğini belirterek, "Bu bizim geleceğimiz için gerekliydi ancak çok üzgünüm ki Rojava savaşta olmasına rağmen çok ama çok fazla Başur’dan ileride” ifadelerini kullandı. 
 
5 SAAT SU VERİLMEDİ 
 
Serbest bırakıldığı gün Kuzey ve Doğu Suriye sınırına elleri kelepçeli getirildiği bilgisini veren Hesen, devamında şunları söyledi: “Yolda 5 saat boyunca su istedim ama vermediler. Sınıra geldiğimizde kelepçeleri söktüler ve ne istediğimi sordular ama ben onlardan bir şey istemedim. Sınırda iyi davranmaya başladılar sanki 112 gün beni tutanlar onlar değildi. Benim bir suçum olsaydı beni mahkemeye verirler ve cezamı çekerdim. Neden 112 gün hukuksuz bir şekilde tuttular? Sonuna kadar beni teslim almak istediler ve kullanmak istediler. Ben bunu kabul etmedim diye 112 gün tutuldum.”
 
MA / Nazım Daştan 

Diğer başlıklar

00:12 Semsûr'da şüpheli çocuk ölümü
14/07/2024
23:08 Aydın'daki yangın fabrikanın ikinci kısmına sıçradı
22:25 Öğmen'in cenazesi teslim edildi
20:50 Riha'da Gülistan Doku futbol turnuvası başladı
20:02 Gençlik örgütleri ‘adalet zinciri’ oluşturdu: Suruç’un hesabını soracağız
19:45 Eyn Îsa’ya saldırı: Bir yurttaş yaşamını yitirdi
19:07 Yanan tur teknesinde 4 kişi yaralandı
18:49 Wan’da bir çocuk gölde boğuldu
18:41 Mücadeleci Sendikalar: İnsanca yaşamaya yetecek ücret istiyoruz
17:26 Gölde kaybolan 2 genç hayatını kaybetti, 1'i sağ kurtarıldı
17:20 Antalya’da 4 gözaltı
16:47 29 kişiden 15'i gözaltına alındı
16:40 Büyük Ölüm Orucu direnişçileri anıldı
16:19 Özgür Basın Arşivi sanal ortamda
15:27 Amed'de 'Engelli Daire Başkanlığı' kararı
15:26 ‘Özgürlüğe Ses Ver’ eylemi: Tecrit kalkana kadar mücadele sürecek
15:11 Hayvanları 'öldürme' yasa teklifine tepki
15:07 Saldırıları takip eden gazetecilere gözaltı
14:34 Kafelere saldırıda 3 kişi tutuklandı
14:24 Yüzde 68 engelli Mustafa Yaşar tutuklandı
13:51 DEM Parti: 14 Temmuz eşitlik ve özgürlük mücadelesinin adıdır
13:32 Kadın ve Ekonomi Çalıştay’ı sona erdi
12:38 'Kaçak elektrik' soruşturmasında 29 kişi hakkında gözaltı kararı
11:55 Trump'a suikast girişiminde bulunan kişi Cumhuriyetçi çıktı
11:48 Av. Devedjian: CPT İmralı tecridine ilişkin açıklama yapmalı
10:46 Amiri: Türkiye güçlerini topraklarımızdan çekmeli
10:13 Jin derginin bu haftaki konusu Hizbullah'ın katliamları
09:44 Suya kapılan annenin cansız bedenine ulaşıldı
09:15 Hafızalara kazınan direnişin tanığı: O ruhla ilerleyebiliriz
09:08 Göç merkezlerindeki ‘ikna odaları’ BM gündeminde
09:07 İran’da değişim mümkün mü?
09:07 Gomlu kadınlardan örnek adım
09:06 Gabar’daki talana ekoloji örgütleri sessiz
09:06 15 Temmuz sonrası: 'FETÖ'nün yerini yeni cemaatler doldurdu
09:05 Muhalif avukatlar yargı kıskacında
09:05 Cizîr Belediyesi boğulma vakalarına karşı teyakkuzda
09:03 14 Temmuz direnişinin 'Stêrka Sor'u
09:02 Gazeteci Mîrza: Türkiye Behdînan'da 6 yeni nokta kurdu
09:00 14 TEMMUZ 2024 GÜNDEMİ
08:54 Trump’ın mitinginde silahlı saldırı
13/07/2024
22:48 Erzirom'da heyelan: Anne ve bebeğine ulaşılamıyor
22:37 Milletvekili Kaya: Savaşa karşı çözüm Abdullah Öcalan'dadır
22:03 Kayyım Nöbeti: Demokrasi mücadelesi devam edecek
21:46 Tutar Apartmanı kararına tepki: Yarattıkları çürük yapının altında kalacaklar
21:28 Cizîr’de kayyımlar yürüyüşle protesto edildi
21:18 Uyutma yasasına tepki: Katil olmayı reddedin
21:07 Bilêxşê’de 3'ü anne 9 kişi tutuklandı
21:00 Gençlik örgütlerinden 33 Düş yolcusu için çağrı
20:59 DEM Parti'den AKP'ye: Hukuk dışılığı terk et
20:16 SKM'den 'Direnişin sınırsız mekanları' söyleşisi
19:59 DEM Parti Ankara İl Örgütü: Halk iradesini gasp edemeyeceksiniz
18:00 Mêrdîn'de morga 2 cenaze getirildi
17:41 Silopiya'da şüpheli kadın ölümü
17:30 Gazeteci Sadık Topaloğlu tutuklandı
17:08 HRW Türkiye'yi 'işgalci güç' olarak tanımlayarak BM'ye şikayet etti
16:45 EMO: Elektrik şirketleri denetlenmeli
16:30 Pirsûs Katliamı anması
15:54 Gazeteci Sadık Topaloğlu adliyeye sevk edildi
15:41 Dünyanın en iyi 100 üniversitesi listesinde Türkiye yok
15:40 Mersin’de 14 Temmuz Anması
15:23 ÇHD’den ölüm orucundaki Nurettin Kaya açıklaması
15:20 'Kadın ve Ekonomi Çalıştayı' başladı
15:05 3 kentte hasta tutsaklar için çağrı yapıldı
14:48 Saldırıya uğrayan kafelere ziyaret: Sessiz kalmayacağız
14:23 Cenazesi 38 gün sonra teslim edilen Numaş’ın taziyesine ziyaret
13:48 Cafelere saldırıda 3 gözaltı
13:26 Çocuğun ölümüne neden olan eski Kızılay Başkanı'nın kızı serbest bırakıldı
13:20 İsrail'den Han Yunus'a saldırı: 100'ü aşkın ölü ve yaralı var
13:20 Cumartesi Anneleri Hizbulkontra tarafından kaçırılan iki kişinin akıbetini sordu
13:10 Kayıp yakınları: Katledilen ve kaybettirilenler için mücadelemiz sürecek
12:58 Gözaltında 'İstiklal Marşı oku' dayatması!
12:57 Erdoğan ve Esad Bağdat’ta görüşecek
12:19 Enerji şirketi köylülerin zeytinliklerine girişini engelliyor
12:17 66 gündür direnen işçiler kazandı
12:15 Muğla'da kaza: 1 ölü, 32 yaralı
11:19 Yeni sıcak hava dalgası geliyor
11:13 Saldırılara Amed’ten ortak tepki: KDP Kürt halkının ölümünde rol üstleniyor
11:08 Süleymaniye’de 3 DAİŞ’li yakalandı
10:37 Katliamın 9’uncu yılında 33 düş yolcusu anılacak
10:22 Kerboran’daki yasak sona erdi
10:11 Gabar'daki mezarlığın tahrip edildiği ortaya çıktı
10:10 Korucular tehditlere rağmen operasyona katılmamakta kararlı
10:06 Hesana ve Navyan’da ağaç kıyımı yeniden başladı
09:54 Adana-Mersin arası dolmuş ücretlerine zam
09:53 ‘DEDAŞ’ın Kurdistan’daki temel görevi sömürgeciliktir’
09:49 Kadınlar özel savaş politikalarını tartışıyor
09:49 14 Temmuz'da Avrupa’da Öcalan’ın özgürlüğü talebi yankılanacak
09:21 14 Temmuz direnişi: Bu halkın kaderi o dönemde değiştirildi
09:20 Özgökçe: Aileyi yücelten politikalar şiddetin önünü açacak
09:19 14 Temmuz için şarkı yazdı: Orada başlayan direniş toplumsallaştı
09:17 1 ayda 16 tutsak zorla yeni açılan cezaevlerine sevk edildi
09:13 Orman İşletme Müdürlüğü memuru yangın çıkartırken yakalandı
09:12 Türkiye'nin 'bir taşla iki kuş vurma' planı
09:07 Tek kişilik hücreye konulan tutsağın annesi: Önderliği ve çocuklarımızı istiyoruz
09:06 'Ekonominin kötü olmasının nedeni hırsızlık'
09:05 Aykoç: Kurdistanî yapılar birlikte hareket etmeli
09:03 Nudem Durak’ın sağlık durumu kötüye gidiyor
09:01 13 TEMMUZ 2024 GÜNDEMİ
12/07/2024
23:49 Elektrik akımına kapılan 2 kişi hayatını kaybetti
23:39 Wan’da 4.2 şiddetinde deprem
23:12 Çekmeköy’de tecrit gündemli halk toplantısı
23:02 Colemêrg için nöbetteler: Tecrit ve kayyım rejimi aynı odaktan besleniyor
21:41 Mülteci paylaşımlarından tutuklanan Mozalar: Dayanışma güç veriyor
21:27 Kerboran'da bir mahallede sokağa çıkma yasağı ilan edildi
20:21 Akbaş'ın ölümüyle ilgili yargılanan polise beraat
20:17 Gazeteci Topaloğlu’nun gözaltı süresi ikinci kez uzatıldı
19:53 Bagok'ta askeri helikopter hareketliliği
19:50 13 çocuğun istismarı haberine erişim engeli
19:45 Bir yılda 219 bin 54 URL’ye erişim engeli
19:06 1 Mayıs tutsakları hakkında tahliye kararı
18:41 Barış Annesi Çeri yaşamını yitirdi
18:37 ‘Tecride son ver’ eylemleri: Ses çıkarın
18:27 Sabahat Tuncel, İstanbul'da kadınlarla bir araya geldi
18:23 TİHV, BM İşkence Komitesi’ne İmralı’daki tecridi soracak
18:06 Colemêrg’te kayyım nöbeti: Kürt halkı boyun eğmeyecek
17:55 ÖHD İç Anadolu Hapishaneleri Raporu: Temiz suya erişim yok!
17:47 Gazete bayisine keyfi ‘Yeni Yaşam’ baskısı
17:07 ÖHD’den tüm barolara tecrit çağrısı: Göreve davet ediyoruz
17:02 Aydın'da bir işçi yaşamını yitirdi
17:00 Wan'da 2 bin öğrenciye burs, bin 500 aileye sosyal kart
16:58 Barodan Elkê kırsalındaki ağaç kesimine suç duyurusu
16:56 Kanser hastası Atay serbest bırakıldı
16:23 AKP'nin, köpekleri 'öldürme' teklifi Meclis'te
16:19 ÖHD’nin cezaevi raporu: Kürtçe sansürü, sağlık hakkı ihlali
15:13 20 gündür kayıp olan kadın katledilmiş halde bulundu
14:49 Biradost bombalandı: 2 yaralı
14:43 'Savaş ilanı' yönetmeliğinin iptali için başvuru
14:32 CPT: Türkiye bölgeyi 27 günde 285 kez bombaladı
14:15 Amed'de 'hak' paneli: Arayıştan vazgeçilmemeli
13:35 Babylon Hareketi Lideri Al-Kildani: KDP Türkiye’ye izin veriyor
13:14 Çinkitaş cinayeti: Müebbet hapis cezası verilen fail tutuklanmadı
13:11 Gever’de SİHA düştü iddiası
13:05 Yolsuzlukla suçlanan AKP’li Beyoğlu’nun evine baskın
12:36 Düşürülen helikopterin görüntüsü yayınlandı
12:32 DEM Partili belediyeden sınırları aşan hizmet!
12:28 Nisêbîn'de şüpheli ölüm
12:05 Nepal’de heyelan: 2 otobüs nehre kapıldı, 65 kişi kayıp
12:02 Ailelerden İmralı başvurusu
12:00 Iraklı parlamenter: Saldırılara karşı yeterli adım atılmıyor
11:58 Üzerinden 94 yıl geçen katliamın pek bilinmeyen fotoğrafları
11:32 Gabar'daki orman kıyımının yeni görüntüleri
11:29 KDP'nin kaçak petrol ticareti
11:04 ‘Ekmek ve Adalet’ buluşmaları 19 Temmuz’da başlıyor
10:36 Gazeteci Zerdeşt: Barzani ailesinin pratikleri ihaneti bile aştı
10:28 Türkiye saldırısında hayatını kaybeden gazeteci defnedildi
10:04 Tutsak Kaytan'ın 'umut hakkı' için Avrupa Konseyi'ne yeni başvuru
09:54 İmralı’daki mutlak tecrit 3 gün boyunca BM’de görüşülecek
09:13 Tepki çeken 9. Yargı Paketi komisyonda kabul edildi
09:07 21 sivil toplum örgütü Gerede Çayı için birleşti
09:04 DEDAŞ'ın kesintileri nedeniyle ekinler kurumaya başladı