KDP'nin alıkoyduğu Cîhad Hesen: 6 metrekare alanda 30 kişi tutulduk

img
QAMİŞLO - KDP tarafından 112 gün alıkonulan Özerk Yönetimi Hewlêr Temsilcisi Cîhad Hesen, 30 kişiyle tutuldukları 6 metrekare alanda işkence gördüklerini belirterek, “Hiç hakim, avukat yüzü görmedim. Ajanlık teklif ettiler, teslim almaya çalıştılar” dedi. 
 
Federe Kürdistan Bölgesi’nin Hewlêr kentinde 10 Haziran’da KDP güçleri tarafından kaçırılan Kuzey ve Doğu Suriye Özerk Yönetim Hewlêr Temsilcisi Cîhad Hesen, 29 Eylül'de serbest bırakıldı. Sêmelka Sınır Kapısı’ndan Rojava’ya sınır dışı edilen Hesen, yaşadıklarını Mezopotamya Ajansı’na (MA) anlattı. 
 
Federe Kürdistan Bölgesi’nde resmi olarak 6 yıldır Kuzey ve Doğu Suriye Özerk Yönetim Hewlêr Temsilcisi olduğunu belirten Hesen, kaçırıldığı gün Fransa’dan gelen bir heyeti karşılamak üzere iki arkadaşıyla birlikte Hewlêr Havaalanı'na gittiklerini belirtti. Gelen heyeti havaalanından aldıktan kısa bir süre sonra 4 zırhlı araçla etraflarının çevrildiğini söyleyen Hesen, “Biz iki araçtık. Bize silah çektiler ve arabadan indirdiler. Ben o an bir yanlış anlaşma var diye düşündüm. Sonra bizi almak için geldiklerini anladık. Ben hiçbir zaman böyle bir şey olacağını tahmin etmiyordum. Ben sivil, siyasi faaliyetleri olan biriyim ancak bize karşı özel bir birlik görevlendirilmişti” diye konuştu.
 
Kendilerini alıkoyan özel birliğin aynı gün gelecek başka bir heyeti kendilerine teslim etme talebinde bulunduğunu belirten Hesen, “‘Saat 11.00’da 4 misafiriniz daha gelecek, onları bize teslim edeceksiniz’ dediler. Onları tanımadıklarını söylediler. Bende beni öldürseniz de bu dediğinizi yapmam dedim. Kabul etmeyince bizi alıkoydular ve daha ilk gün, ilk saat 4 ay yanlarında kalacağımı söylediler. Ben ilk başta inanamadım, psikolojik baskı için yaptıklarını sandım” ifadelerini kullandı.
 
AJANLIK DAYATMASI 
 
Diplomatik görüşmeler için Kuzey ve Doğu Suriye’ye birçok kez gittiğini belirten Hesen, kendisine bunun nedenlerinin sorulduğunu aktardı. İlk gün özel birlik tarafından kendisine ajanlık teklif edildiğini belirten Hesen, “Onlarla çalışmamı teklif ediyorlardı. Bunu reddettim. Bundan sonra bana Kürdistan’ın güvenliğine karşı yapılanma içinde olduğumu söylediler. Nedenini sorduğumda misafirlerimizi kast ederek ‘Bunları getirmişsiniz bir şeyler yapacaksınız’ dediler. O misafirleri havaalanından aldık ve otele götürüyorduk. Her şeyimiz resmiydi” diye konuştu. 
 
‘BAŞIMIZA ÇUVAL GEÇİRDİLER’
 
Özel birliğin ardından kendilerini asayiş görevlilerine teslim ettiğini belirten Hesen, şunları ifade etti: “Yüzleri kapalı, ağır silahlar ile donatılmış özel bir tim ile başımıza çuval geçirdi, ellerimizi arkadan bağlayarak aracın arkasına attılar. Sanki bir terörist grup yakalamışlardı. Bize yaptıklarını anlamakta zorluk çekiyordum. Bizi genel asayiş binasına götürdüler. Bizi koydukları yer çok kötü bir yerdi. Orada insanlara işkence yapmak, öldürmek rahattı. Biz Kürdistani diplomatlardık, resmi olarak 6 yıldır oradaydım. Hiçbir zaman bize yaptıkları hak edecek bir şey yapmadık. Ben onlara neden bizi buraya koydunuz diye sorduğumda bana ‘Sen her zaman bizimle çalışmayacağını, direnişi, azmini dile getiriyorsun. Burada kal senin azmin artsın’ cevabını verdiler.” 
 
‘AMAÇLARINA ERİŞEMEDİLER’
 
Tutuklandıkları ilk günlerde yetkililerin kendilerini Kuzey ve Doğu Suriye’ye sınır dışı etmekle tehdit ettiğini dile getiren Hesen, “Rojava kötü bir yermiş gibi ‘Seni oraya atacağız’ diyorlardı. Sanki Rojava’da insanlar yaşayamıyor da onların olduğu yerde herkes refah içindeymiş gibi davranıyorlardı. Beni böyle tehdit ediyorlardı. Ben de onlara, 'Rojava benin yerim ve yurdum' diyordum. Orada beni tutma amaçlarına erişemediler. Hiçbir zaman irademi teslim alamadılar. İlk başka Kürdistan’ın güvenliğine karşı misafirlerimiz ile birlikte bir arayış içinde olduğumu söylediler, ama misafirler serbest bırakılmıştı. 50’nci günde 2 arkadaşım bırakıldı. Benim telefonumu açmak istiyorlardı ama ben buna izin vermedim. Hem benim özelim hem de bir diplomat olarak bana saygı duymalılardı. Hep misafirler üzerinden bir hikaye dile getiriyorlardı ancak 50’nci günden sonra bu hikayeyi unuttular” şeklinde konuştu.
 
TESLİM ALMA GİRİŞİMİ
 
Kaçırılmasının 50’nci gününde kendisini tutuklatmak için yetkililerin bir arayışa girdiğini ifade eden Hesen, sözlerini şöyle sürdürdü: “Benim HPG, YPG, QSD’ye eleman kazandırdığını öne sürdüler. Ben her ne kadar 6 yıldır diplomasi yürüttüğümü dile getirsem de yine beni Rojava’ya sınır dışı etmek ile tehdit ettiler. 57’nci günde beni göndermek için kelepçeli bir şekilde bir merkeze götürdüler, bir takım belgeler imzalattılar ancak 2 saat beklettikten sonra tutulduğum yere geri götürdüler. Belgelerimin tamamlanmadığını 2 gün sonra gönderileceğimi belirtiler. 2 gün sonra geldiklerinde yine telefonumun şifresini istediler. Beni teslim almak istiyorlardı. Onlara teslim olsaydım daha güzel bir yaşamım, Hewlêr’de yerim yurdum olacak falan diyorlardı. Her geldiklerinde beni sınır dışı edeceklerini söylediler.”  
 
15 GÜNDE BİR 3 DAKİKA TELEFON
 
Her geçen gün sağlık sorunlarının arttığına değinen Hesen, “Orada doktora götürdüler, başı ağrıyanlara ilaç veriyorlardı, ben kan kusuyordum, yere düşüyordum ama ilaç vermediler. O sağlık durumumu kullanarak teslim almaya çalıştılar. Doktorları ilaç vermemeleri için tembihlemişlerdi. En sonunda günde 3-4 kez kan kusunca ilaç verdiler ama istediğim ilaçları yine vermediler” dedi. Alıkoyuldukları ilk 40 gün aileleri ile iletişime geçemediklerini ifade eden Hesen, 40 günden sonra, 15 günde bir 3 dakika aileleriyle telefonda görüşme hakkının kendilerine verildiğini sözlerine ekledi.
 
TELEFON ŞİFRESİ VERMEMEK SUÇ
 
Telefon görüşmesinde ailesine durumunun kötü olduğu yönünde bilgi veren kişilerin haklarının ellerinden alındığına dikkati çeken Hesen, “Konuşmanın içinde her şeyi söyleyemiyorduk, iyi olduğumuzu söylemek zorundaydık. Kötü bir şey söylesek artık telefon vermeyeceklerdi. 112 gün ben ne hakim ne avukat gördüm. En son beni PKK’nin ajanı olmakla suçladılar. Ben PYD diyordum onlara PKK diyordu, ben Özerk Yönetim diyordum onlar PKK diyordu. Benim ağzımdan PKK kelimesini almak istiyorlardı. 6 yıl ben orada yaşadım, beni tanımıyorlarsa bu onların sorunu. Ne yaptığımı, kiminle görüştüğümü çok iyi biliyorlardı. En son ellerinde bir şey kalmadı telefon şifremi vermemekle suçladılar. Ama ben bunun gerekçe olmadığını biliyordum, beni tutmak için gerekçe yaratıyorlardı. Bir çok şey söylediler, Mazlum Abdi’ye bağlı olduğumu söylediler. Belge olarak ‘Mazlum Abdi ile bir fotoğrafın var elimize geçti’ dediler. İki yıl önce bir kongreye gitmiştim, orada QSD yönetimini ziyaret etmiştik bunu bana karşı kullanıyorlardı” ifadelerini kullandı. 
 
6 METREKARE 30 KİŞİ
 
Tutuldukları 6 metrekare yerde 30 kişinin kaldığını ifade eden Hesen, “Hepimiz üst üste yatıyorduk. Salgın vardı ama tutulduğumuz yer o kadar kalabalıktı ki terlediğimizde terlerimiz birbirine geçiyordu. 126 kişiden 112 kişi uyuz olduk. Hayvanlar için kullanılan ilaçları getirdiler, kabul edenleri çırılçıplak soydular. Biz kabul etmedik ilaçları vücutlarımıza sürdüler. Bir tam bir trajediydi. Hala o hastalığın izlerini taşıyorum. Akşamları kaşınmamak için bir ilaç veriyorlardı, ilacı aldıktan sonra uyuyorduk” dedi.
 
DAİŞ'LİLERİN YANINDA TUTULDU
 
Yaşadıkları karşısında Federe Kürdistan Bölgesi'ne dair umutlarının yerle bir olduğuna vurgu yapan Hesen, “Benim aklımda, fikirlerimde ki Kürdistan hiçbir zaman böyle bir yer değildi. Gördüklerim karşısında bir Kürt olarak umutlarım yerle bir oldu. Daha önce kim bana anlatsaydı bu yaşadıklarımı ben inanmazdım, yalan derdim. Gördüğümüz, yaşadığımız birçok şeyi burada söyleyemiyoruz. Kızılhaç oraya gitti, orada yaşanılanları kendi gözleriyle gördüler. Belki bir rapor hazırlarlar. Bizim tutulduğumuz yerin hemen yanında DAİŞ mensupları kalıyordu. Bunların olmaması gerekiyor artık” şeklinde konuştu. 
 
‘ROJAVA BAŞUR’DAN İLERİDE’
 
Yaşadıklarını “İnsanlığa karşı suç” olarak tanımlayan Hesen, Kürtlerin tarih boyunca büyük acılar yaşadığını hatırlatarak, "Saddam Kürtlere çok çektirdi. Başur halkı Enfal, Halepçe ile karşı karşıya kaldı, o olaylardan ders çıkarmak gerekiyor" diye konuştu.
 
Federe Kürdistan Bölgesi'nde 30 yıllık bir yönetim deneyimi olduğunu ancak durumun pek içi açıcı olmadığını söyleyen Hesen, normal koşullarda Federe Kürdistan Bölgesel Yönetimi'nin deneyimlerinin kendileri için ön ayak olması gerektiğini belirterek, "Bu bizim geleceğimiz için gerekliydi ancak çok üzgünüm ki Rojava savaşta olmasına rağmen çok ama çok fazla Başur’dan ileride” ifadelerini kullandı. 
 
5 SAAT SU VERİLMEDİ 
 
Serbest bırakıldığı gün Kuzey ve Doğu Suriye sınırına elleri kelepçeli getirildiği bilgisini veren Hesen, devamında şunları söyledi: “Yolda 5 saat boyunca su istedim ama vermediler. Sınıra geldiğimizde kelepçeleri söktüler ve ne istediğimi sordular ama ben onlardan bir şey istemedim. Sınırda iyi davranmaya başladılar sanki 112 gün beni tutanlar onlar değildi. Benim bir suçum olsaydı beni mahkemeye verirler ve cezamı çekerdim. Neden 112 gün hukuksuz bir şekilde tuttular? Sonuna kadar beni teslim almak istediler ve kullanmak istediler. Ben bunu kabul etmedim diye 112 gün tutuldum.”
 
MA / Nazım Daştan 

Diğer başlıklar

17:14 Kaçırılan Suphi Orhan: Kimsenin can güvenliği yok
16:45 HDK: Madımak’la yüzleşin
16:36 Adana'da 37 kişi 6 gündür gözaltında
16:31 Karaköy’de vapur iskeleye çarptı
15:27 ‘Tek başına kalamaz’ raporu olan tutuklu tekli hücrede tutuluyor
15:15 Hasta tutuklu Muhlise Karagüzel’in durumuna dikkat çekildi
14:36 ‘Ağır hasta tutuklu Koyuncu derhal tahliye edilsin’
14:26 Ortadoğu ve Kuzey Afrikalı kadınlar HDP ve TJA’lılarla bir araya geldi
14:07 Emekçiler geçici 35’inci maddenin kaldırılmasını istedi
13:51 Cumartesi Anneleri: Galatasaray’dan vazgeçmiyoruz
13:35 Meclis tatile girdi
13:34 Kayıp yakınları Vedat Aydın’ı andı
12:57 Mahkeme Kaz Dağı’nda ‘ÇED olumlu’ kararını durdurdu
12:03 DTSO’dan kadın kooperatifi çalıştayı
11:46 Mazıdağı’nda silahlı kavga: 1 ölü, 3 yaralı
11:45 Şenyaşar ailesi: Acının son bulması için adalet gelsin
11:43 Madımak’ta katledilenler anıldı: Sivas’ın ışığı hiç sönmeyecek
11:11 Munzur Çevre Derneği’nden Arslan: Madenlere izin vermeyeceğiz
11:10 Beyoğlu'nda şüpheli ölüm
11:00 Kayıp yakınları Hüseyin Ertaş'ın faillerini sordu
10:57 Mersin’de kaza: 4 kişi öldü
10:43 Cezaevindeki işkence kamerada: Darp edildi, sürüklendi, su dökülen hücreye çıplak konuldu
10:40 Haliç'te metrobüs alev aldı
10:40 Osmaniye’de mültecilere saldırı: Çok sayıda yaralı var
10:27 Kaçırılan Orhan mezarlıklarda gezdirildi, çıplak fotoğrafları çekildi
10:00 İran'da peş peşe 3 deprem: 3 ölü, 19 yaralı
09:21 Oluç: Kongremiz Newroz'da verilen mesajın devamı olacak
09:08 Kayyım işçileri tehditle sendika değiştirmeye zorluyor
09:06 Mahkeme tecavüz failinin geleceğini düşündü: Cezayı düşürdü
09:04 Şırnak’ta Kemal Kurkut Futbol Turnuvası başlıyor
09:01 02 TEMMUZ 2022 GÜNDEMİ
01/07/2022
23:16 Tutuklulardan ‘Özgürlüğün Sesi’ sergisi
19:40 İzmir’in iki ilçesinde yangın
19:35 ‘İstanbul Sözleşmesi’nden vazgeçmeyeceğiz’
19:13 Ekonomist Şahinöz: Asgari ücrette yüzde 25’lik zam göstermelik
18:51 Madımak'ta katledilenler için anma
18:46 Kobanê Davası tanığından mahkemeye: Ne anlatmamı istiyorsunuz?
17:38 Asgari ücret 5 bin 500 TL oldu
16:57 Mimarlar Odası: Mardin’de tarihi yapılara izinsiz müdahale ediliyor
16:55 Boşanma duruşması öncesi katledildi
16:39 İzmir’de makilik alanda yangın çıktı
16:36 EGEÇEP: İliç’teki altın madeni kapatılsın
16:32 Stant açmak isterken gözaltına alınan HDP’liler serbest bırakıldı
16:14 Lokumcu davasında kaymakam hakkında suç duyurusu talebi
15:32 Zap'ta bir asker yaşamını yitirdi
15:14 Sağlık emekçileri talepleri için eylemde
14:58 Kayıp korucuların Zap’ta yaşamını yitirdikleri ortaya çıktı
14:52 KESK: TUİK gerçek rakamları açıklasın
14:50 Yine ‘yüksekten düşme’: 1 çocuk öldü 1 çocuk ağır yaralı
14:09 Gazeteci Safiye Alağaş: Gazeteciler toplumun nefes borusu
13:47 Dedeoğulları’na saldırı davası görüldü
13:45 Kobanê Davasında ‘Şikayetçi misin’ sorusuna müştekinin yanıtı: Olayı hatırlamıyorum
13:05 HDP'nin kongresine 100'ü aşkın yabancı delegasyon katılacak
13:03 Metin Lokumcu davası: Uyarı yapıldığını duymadım
12:57 Sayaç taşımaya karşı çıkan 3 kişi gözaltına alındı
12:56 DW’den erişim engeline ilişkin açıklama
12:37 Alıkonulan sinemacı Orhan işkenceye maruz kaldı
12:33 Öcalan’ın aile ve vasisinden görüş başvurusu
12:14 Şenyaşar ailesi: Adalet toplumları var ya da yok eder
11:44 HDP’de kongre için geri sayım başladı: Danışma Kurulu deklare edilecek
11:44 Yemek zamlarını protesto eden öğrenciler yurttan atıldı
10:56 Özer’in ‘cezanın konutta infazı’ için yapılan başvuruya ret
10:53 Pınar Gültekin'in katili cinayeti 'Aktütün baskını'yla savundu
10:47 Demirtaş: En etkili barış kurucu aktör Öcalan'dır
10:06 Bir kadın katledildi, bir kadın ağır yaralandı
09:34 İstanbul Sözleşmesi: Esas mesele eşitlik fikridir
09:27 Operasyona katılan 2 korucu kayıp
09:26 Yeni Yaşam Kadın Eki ‘Mekan ve Kadın’ manşetiyle yayında
09:24 Artvin’de heyelan: 1 ölü, 2 yaralı
09:15 AKP’li belediye, yol ihalesini yüksek teklif veren firmaya verdi
09:14 Madımak Katliamı 29’uncu yılında: Katleden zihniyet iktidarda
09:13 Avukat Akipa: Öcalan’la görüşme sağlansın
09:11 Gençler futbol turnuvasını Kemal Kurkut anısına düzenleyecek
09:10 Gazeteci Eryılmaz: Sansür yasasıyla toplum hedef alınıyor
09:08 Madımak tanığı: O is kokusu silinmiyor
09:07 Herkese açık olan İstanbul Adliyesi tutuklu yakınlarına yasak
09:05 Erdoğan verdiği müjdeyle çiftçi maliyeti kurtaramıyor
09:03 Karadenizliler talan ve sömürüye karşı HDP kongresinde olacak
09:02 HDP bileşenleri: Kongre umutsuzluğa cevap olacak
09:00 Bekir Kaya’nın avukatı: Dosyada somut tek bir delil yok
09:00 01 TEMMUZ 2022 GÜNDEMİ
30/06/2022
23:34 Polisten sokak ortasında işkence
22:56 DW Türkçe ve Amerika'nın Sesi sitelerine Türkiye'den erişim engeli
22:42 Kürt sinemacı Suphi Orhan'dan haber alınamıyor
21:53 Ankara’da selde bir kişi hayatını kaybetti
21:36 Adana ve Mersin’de ekmeğe zam
20:46 CPJ’den gazeteci Gök ile dayanışma mesajı
20:40 Ekoloji örgütleri: İliç Türkiye'nin Çernobilidir
20:07 İsrail Parlamentosu feshedildi
19:27 Teklif edilen asgari ücret açıklandı
18:52 KESK Adana Şubesi: İhraçlar işlerine iade edilsin
18:48 HDP İstanbul İl Kadın Meclisi’nden kongreye çağrı
18:43 TTB, KESK, TMMOB VE DİSK: 6331’i kaldırın!
18:39 İliç'e giden heyet: Mücade edeceğiz
18:06 Alp’in cenazesi İdil’de defnedildi
17:47 Kobanê Davası’nda dinlenen tanıktan soyut ve çelişkili beyanlar
17:09 Gazeteci Gök: Yaptığım işten dolayı başım dik
17:01 Amedspor Beyaz Grup’ta mücadele edecek
17:00 DEDAŞ iki mezranın elektriğini kesti
16:42 Adliye önünde hasta tutuklular için tabutlu eylem