İmralı tecridi AİHM’e taşındı

img

İSTANBUL - Asrın Hukuk Bürosu, AYM’nin İmralı Cezaevi’nde aile görüşlerinin engellenmesiyle ilgili "kabul edilemez" kararı üzerine, AİHM'e başvuruda bulundu.  

İmralı F Tipi Yüksek Güvenlikli Kapalı Cezaevi'nde tutulan PKK Lideri Abdullah Öcalan ile tutuklular Ömer Hayri Konar, Veysi Aktaş ve Hamili Yıldırım üzerindeki ağırlaştırılmış tecrit devam ediyor. Asrın Hukuk Bürosu avukatları ve aileler, her hafta hem İmralı Cezaevi Müdürlüğü'ne hem de Bursa Cumhuriyet Başsavcılığı'na görüşme başvurusu yapıyor. Ancak başvurulara olumlu ya da olumsuz bir cevap verilmiyor.  
 
22 yıldır İmralı'da tutulan Öcalan, 8 yıl aradan sonra en son 2-22 Mayıs, 12-18 Haziran ve 7 Ağustos 2019 tarihlerinde avukatlarıyla görüşme sağlayabildi. Öcalan, ilk telefonla görüş hakkından 27 Nisan 2020 tarihinde yararlanabildi. Öcalan'ın 25 Mart'ta kardeşi Mehmet Öcalan'la yaptığı ikinci ve son telefon görüşmesi ise yarıda kesildi. 
 
6 YILDA 3 GÖRÜŞ
 
2015 yılının Mart ayında İmralı Cezaevi'ne götürülen Hamili Yıldırım, Veysi Aktaş ve Ömer Hayri Konar da söz konusu haklarından yararlanamıyor. Bugüne kadar yapılan 750 avukat ve 350 aile görüş talebine rağmen Yıldırım 2, Konar ve Aktaş sadece 3 kere ailesiyle görüşebildi.
 
AYM: İHLAL YOK
 
Avukatların bu duruma karşı yaptığı başvurular da sonuç vermiyor. Avukatlar, müvekkilleri hakkında verilen disiplin kurulu kararlarının dosya örneğinin kendilerine verilmesi, haksız ve hukuka aykırı disiplin cezaların kaldırılması için 2020 yılının Aralık ayı içerisinde Bursa İnfaz Hakimliği ve Ağır Ceza Mahkemesi’ne başvuru yaptı. Aktaş, Yıldırım ve Konar için yapılan başvurular reddedildi. Avukatlar, bunun üzerine kararların hukuka aykırı olduğu gerekçesiyle müvekkilleri Konar, Aktaş ve Yıldırım için Anayasa Mahkemesi’ne (AYM) başvurdu. AYM, 3 kişi hakkında yapılan başvuruyu da "kabul edilemez" buldu. AYM, herhangi bir ihlalin olmadığını ileri sürerek, görüşme başvurularının reddedilmesini "hukuka uygun" buldu.  
 
AİHM'E BAŞVURU 
 
Öcalan için yapılan başvuru halen karara bağlanmazken, avukatlar başvuruları reddedilen 3 müvekkilleri için Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'ne (AİHM) başvurdu. 22-24 Eylül'de yapılan başvurularda, aile görüş hakkının anayasa, uluslararası ve insan hakları sözleşmelerle koruma altına alındığına vurgu yapıldı. 
 
Asrın Hukuk Bürosu avukatlarından Raziye Öztürk, İmralı başvurularının engellenmesi, tecrit ve yaptıkları başvurulara ilişkin ajansımıza değerlendirmelerde bulundu. 
 
ÖCALAN'IN DURUŞU
 
Öztürk, İmralı Cezaevi’nin siyasi ve politik özneler için tasarlandığını ve uluslararası komplo sonucu Türkiye’ye getiren müvekkilleri Öcalan için “özel” olarak dizayn edildiği söyledi. Cezaevinin bulunduğu adanın aynı zamanda 2’nci derece Askeri Yasak Bölge konumunda olduğuna dikkati çeken Öztürk, “Sayın Öcalan’ın bu şartlara sahip bir yere getirilişi aslında komplonun devam ettiğinin göstergesiydi. Burada yaklaşık 10 yıl boyunca tek kişilik hücrede tutuldu. Öcalan’ın iradesi kırılmaya çalışıldı. Onun nezdinde Kürt halkının iradesi de kırılmaya çalışıldı. Bu tecritin aynı zamanda halka dönük olduğunu da bilmek gerekiyor. Ancak Sayın Öcalan, bu sistematik hale karşı geri adım atmayarak, Kürt halkına umut olan bir paradigmayla yanıt verdi” dedi.
 
RET GEREKÇELERİ
 
Öcalan'ın yanı sıra Konar, Yıldırım ve Aktaş’ın da ağır tecrit koşulları altında tutulduğunu belirten Öztürk, politik tutukluların başlattığı açlık grevi eylemleri sonucu bazı görüşmelerin gerçekleştiğini anımsattı. “Toplumsal mücadelenin zirveye ulaştığı bir dönemde görüşmeler oldu” diyen Öztürk, 15 Temmuz 2016 askeri kalkışma öncesi görüşme başvurularının reddine “gemi bozuk” ve “hava muhalefeti” gibi gerekçeler gösterildiğini aktardı. Sonrasında başvurulara ya yanıt verilmediğini ya da "disiplin cezaları" gerekçe gösterildiğini kaydeden Öztürk, Ocak 2021’den bu yana aile görüş başvurularına herhangi bir yanıtın verilmediğini paylaştı. 
 
Öztürk, avukat görüşme başvurularına ise Mart’tan beri olumlu veya olumsuz herhangi bir yanıtın verilmediğine işaret ederek, “Bir yanıt verilmemesi bizler açısında olumsuz olduğu anlamına geliyor. Çünkü herhangi bir görüşme olmuyor” dedi.
 
AYM'NİN KARARI 
 
Öztürk, avukat ve aile görüşlerinin engellenmesi üzerine hem disiplin cezaları hem buna dair dosyaların verilmemesi için yaptıkları başvuruların yerel yargı mecraları tarafından reddedildiğini ve sonrasında AYM’ye başvurduklarına işaret etti. Öztürk, "Müvekkillerimizle çok uzun zamandır görüşme sağlayamıyoruz. Yargı makamları bunu sağlamakla mükellef. Bu ihlallerle koşullar daha da ağırlaşıyor" diye kaydetti. 
 
AYM’e Aralık 2020’de yaptıkları başvurunun Nisan ayında karara bağlandığını ifade eden Öztürk, “Hızlı bir şekilde karar verdi. Kararda şöyle bir enteresanlık var; Tecrit durumunu bir bütün olarak değerlendirip, ‘aile ziyaret haklarının’ ihlal edilmesi sebebiyle ihlal kararı vermesini istedik. Buna rağmen ‘telefon görüş hakkı’ yönünden olumsuz bir karar çıktı. AYM, bizim hak talebinde bulunduğumuz hususlarda değerlendirme yapabilir. Talep etmediğimiz hususta karar verme hakkı ve yetkisine sahip değil. Bu durum aslında AYM’nin ne kadar etkisiz bir yol olduğunu bize tekrar gösterdi” bilgilerini paylaştı.
 
'KARARLAR TECRİDİN PARÇASI'
 
AYM'nin de İnfaz Hakimliği gibi hareket ettiğine dikkati çeken Öztürk, iç hukuk yolları tüketildiği için Yıldırım ve Aktaş için 22, Konar için 24 Eylül’de AİHM’e başvuruda bulunduklarını ifade etti. AİHM başvurusunda müvekkillerinin haklarını hatırlattıklarını kaydeden Öztürk, şunları söyledi: “Bu hakların kağıt üzerinde kaldığını, müvekkiller açısından bir karşılığının olmadığını ortaya koyduk. AYM, bizim için teorik ve hayali bir kurum olarak kaldı. Çünkü işlevsel bir konumda değil. Bu kadar açık ihlal olmasına rağmen bu hakları tesis edecek noktadan çok uzak. AYM’in politik ve siyasi baskı nedeniyle bağımsız olmadığını ve bu doğrultuda hareket ettiğini biliyoruz. Bu da aslından süren tecridin bir parçası.”
 
'TABLO KÖTÜYE GİDİYOR' 
 
Öztürk, AİHM’in hızlı bir şekilde başvuruyu gündemine alması ve olumlu yönde karar vermesi gerektiğini vurguladı. AİHM’in daha önceki başvuruları sürüncemede bırakmasıyla Türkiye’ye cesaret verdiğini ifade eden Öztürk, “Avrupa İşkencenin Önlenmesi Komitesi (CPT), İmralı’da yaptığı görüşmeler sonrasında oluşturduğu raporlarda Türkiye’nin ihlallere verdiği cevapların inandırıcılıktan uzak olduğunu ortaya koydu. CPT’nin aile ve avukat görüşlerinin düzenli bir şekilde sağlanması gerektiği yönünde tespitleri var. Buna uyulmasını istemiş. Bu tespitlere rağmen daha da kötüye giden bir tabloyla karşı karşıyayız. Bu tespitler ortadayken acilen ihlal kararı vermesi gerekiyor” şeklinde konuştu. 
 
TECRİDİN YANSIMALARI 
 
İmralı'daki tecritle ülkenin en can yakıcı sorunlarının başında gelen Kürt sorununun doğrudan bağlantılı olduğunu ve her iki duruma da benzer şekilde yaklaşıldığını ifade eden Öztürk, Kürt sorununa dair son günlerde AKP'li Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın söylemlerine değindi. Erdoğan’ın “Kürt sorunu yok” söylemiyle AYM'nin “ihlal yok” söyleminin tecritle bağlantılı olduğunu kaydeden Öztürk, şöyle devam etti: “Türkiye’deki yasalar İmralı üzerinden denenerek ortaya çıkıyor. Sonrasında ise tüm ülkede bu yasalar uygulanıyor. Oradan bir sindirme politikası başlatılıyor, sonra tüm Türkiye ve Kürt halkına baskı aracı olarak dönüyor."
 
MA / Mehmet Aslan
 

Diğer başlıklar

17:14 Kaçırılan Suphi Orhan: Kimsenin can güvenliği yok
16:45 HDK: Madımak’la yüzleşin
16:36 Adana'da 37 kişi 6 gündür gözaltında
16:31 Karaköy’de vapur iskeleye çarptı
15:27 ‘Tek başına kalamaz’ raporu olan tutuklu tekli hücrede tutuluyor
15:15 Hasta tutuklu Muhlise Karagüzel’in durumuna dikkat çekildi
14:36 ‘Ağır hasta tutuklu Koyuncu derhal tahliye edilsin’
14:26 Ortadoğu ve Kuzey Afrikalı kadınlar HDP ve TJA’lılarla bir araya geldi
14:07 Emekçiler geçici 35’inci maddenin kaldırılmasını istedi
13:51 Cumartesi Anneleri: Galatasaray’dan vazgeçmiyoruz
13:35 Meclis tatile girdi
13:34 Kayıp yakınları Vedat Aydın’ı andı
12:57 Mahkeme Kaz Dağı’nda ‘ÇED olumlu’ kararını durdurdu
12:03 DTSO’dan kadın kooperatifi çalıştayı
11:46 Mazıdağı’nda silahlı kavga: 1 ölü, 3 yaralı
11:45 Şenyaşar ailesi: Acının son bulması için adalet gelsin
11:43 Madımak’ta katledilenler anıldı: Sivas’ın ışığı hiç sönmeyecek
11:11 Munzur Çevre Derneği’nden Arslan: Madenlere izin vermeyeceğiz
11:10 Beyoğlu'nda şüpheli ölüm
11:00 Kayıp yakınları Hüseyin Ertaş'ın faillerini sordu
10:57 Mersin’de kaza: 4 kişi öldü
10:43 Cezaevindeki işkence kamerada: Darp edildi, sürüklendi, su dökülen hücreye çıplak konuldu
10:40 Haliç'te metrobüs alev aldı
10:40 Osmaniye’de mültecilere saldırı: Çok sayıda yaralı var
10:27 Kaçırılan Orhan mezarlıklarda gezdirildi, çıplak fotoğrafları çekildi
10:00 İran'da peş peşe 3 deprem: 3 ölü, 19 yaralı
09:21 Oluç: Kongremiz Newroz'da verilen mesajın devamı olacak
09:08 Kayyım işçileri tehditle sendika değiştirmeye zorluyor
09:06 Mahkeme tecavüz failinin geleceğini düşündü: Cezayı düşürdü
09:04 Şırnak’ta Kemal Kurkut Futbol Turnuvası başlıyor
09:01 02 TEMMUZ 2022 GÜNDEMİ
01/07/2022
23:16 Tutuklulardan ‘Özgürlüğün Sesi’ sergisi
19:40 İzmir’in iki ilçesinde yangın
19:35 ‘İstanbul Sözleşmesi’nden vazgeçmeyeceğiz’
19:13 Ekonomist Şahinöz: Asgari ücrette yüzde 25’lik zam göstermelik
18:51 Madımak'ta katledilenler için anma
18:46 Kobanê Davası tanığından mahkemeye: Ne anlatmamı istiyorsunuz?
17:38 Asgari ücret 5 bin 500 TL oldu
16:57 Mimarlar Odası: Mardin’de tarihi yapılara izinsiz müdahale ediliyor
16:55 Boşanma duruşması öncesi katledildi
16:39 İzmir’de makilik alanda yangın çıktı
16:36 EGEÇEP: İliç’teki altın madeni kapatılsın
16:32 Stant açmak isterken gözaltına alınan HDP’liler serbest bırakıldı
16:14 Lokumcu davasında kaymakam hakkında suç duyurusu talebi
15:32 Zap'ta bir asker yaşamını yitirdi
15:14 Sağlık emekçileri talepleri için eylemde
14:58 Kayıp korucuların Zap’ta yaşamını yitirdikleri ortaya çıktı
14:52 KESK: TUİK gerçek rakamları açıklasın
14:50 Yine ‘yüksekten düşme’: 1 çocuk öldü 1 çocuk ağır yaralı
14:09 Gazeteci Safiye Alağaş: Gazeteciler toplumun nefes borusu
13:47 Dedeoğulları’na saldırı davası görüldü
13:45 Kobanê Davasında ‘Şikayetçi misin’ sorusuna müştekinin yanıtı: Olayı hatırlamıyorum
13:05 HDP'nin kongresine 100'ü aşkın yabancı delegasyon katılacak
13:03 Metin Lokumcu davası: Uyarı yapıldığını duymadım
12:57 Sayaç taşımaya karşı çıkan 3 kişi gözaltına alındı
12:56 DW’den erişim engeline ilişkin açıklama
12:37 Alıkonulan sinemacı Orhan işkenceye maruz kaldı
12:33 Öcalan’ın aile ve vasisinden görüş başvurusu
12:14 Şenyaşar ailesi: Adalet toplumları var ya da yok eder
11:44 HDP’de kongre için geri sayım başladı: Danışma Kurulu deklare edilecek
11:44 Yemek zamlarını protesto eden öğrenciler yurttan atıldı
10:56 Özer’in ‘cezanın konutta infazı’ için yapılan başvuruya ret
10:53 Pınar Gültekin'in katili cinayeti 'Aktütün baskını'yla savundu
10:47 Demirtaş: En etkili barış kurucu aktör Öcalan'dır
10:06 Bir kadın katledildi, bir kadın ağır yaralandı
09:34 İstanbul Sözleşmesi: Esas mesele eşitlik fikridir
09:27 Operasyona katılan 2 korucu kayıp
09:26 Yeni Yaşam Kadın Eki ‘Mekan ve Kadın’ manşetiyle yayında
09:24 Artvin’de heyelan: 1 ölü, 2 yaralı
09:15 AKP’li belediye, yol ihalesini yüksek teklif veren firmaya verdi
09:14 Madımak Katliamı 29’uncu yılında: Katleden zihniyet iktidarda
09:13 Avukat Akipa: Öcalan’la görüşme sağlansın
09:11 Gençler futbol turnuvasını Kemal Kurkut anısına düzenleyecek
09:10 Gazeteci Eryılmaz: Sansür yasasıyla toplum hedef alınıyor
09:08 Madımak tanığı: O is kokusu silinmiyor
09:07 Herkese açık olan İstanbul Adliyesi tutuklu yakınlarına yasak
09:05 Erdoğan verdiği müjdeyle çiftçi maliyeti kurtaramıyor
09:03 Karadenizliler talan ve sömürüye karşı HDP kongresinde olacak
09:02 HDP bileşenleri: Kongre umutsuzluğa cevap olacak
09:00 Bekir Kaya’nın avukatı: Dosyada somut tek bir delil yok
09:00 01 TEMMUZ 2022 GÜNDEMİ
30/06/2022
23:34 Polisten sokak ortasında işkence
22:56 DW Türkçe ve Amerika'nın Sesi sitelerine Türkiye'den erişim engeli
22:42 Kürt sinemacı Suphi Orhan'dan haber alınamıyor
21:53 Ankara’da selde bir kişi hayatını kaybetti
21:36 Adana ve Mersin’de ekmeğe zam
20:46 CPJ’den gazeteci Gök ile dayanışma mesajı
20:40 Ekoloji örgütleri: İliç Türkiye'nin Çernobilidir
20:07 İsrail Parlamentosu feshedildi
19:27 Teklif edilen asgari ücret açıklandı
18:52 KESK Adana Şubesi: İhraçlar işlerine iade edilsin
18:48 HDP İstanbul İl Kadın Meclisi’nden kongreye çağrı
18:43 TTB, KESK, TMMOB VE DİSK: 6331’i kaldırın!
18:39 İliç'e giden heyet: Mücade edeceğiz
18:06 Alp’in cenazesi İdil’de defnedildi
17:47 Kobanê Davası’nda dinlenen tanıktan soyut ve çelişkili beyanlar
17:09 Gazeteci Gök: Yaptığım işten dolayı başım dik
17:01 Amedspor Beyaz Grup’ta mücadele edecek
17:00 DEDAŞ iki mezranın elektriğini kesti
16:42 Adliye önünde hasta tutuklular için tabutlu eylem