Demirtaş'tan tutuklu yakınlarına dayanışma mesajı: Bu zulüm artık uzamayacak

img

DİYARBAKIR - Hasta tutuklular için başlatılan Adalet Nöbeti’ne dayanışma mesajı gönderen HDP eski Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, "Bu zulüm artık uzamayacak. Barışın zeminini biz oluşturacağız" dedi.

Tutuklu ailelerinin, hasta ve infazları yakılan yakınlarının serbest bırakılması için Diyarbakır Barosu’nda başlattıkları Adalet Nöbeti 24'üncü gününe girdi. Halkların Demokratik Partisi (HDP) eski Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş'ın eşi Başak Demirtaş, HDP İl Örgütü ile Diyarbakır Barosu Başkanı Nahit Eren ve Özgürlük İçin Hukukçular Derneği (ÖHD) Diyarbakır Şubesi Eşbaşkanı İlknur Alcan, aileleri ziyaret etti. 
 
'DAYANIŞMAYI BÜYÜTECEĞİZ'
 
 
Ziyarete konuşan Başak Demirtaş, tutuklulara yönelik baskılara dikkat çekerek, “On yıllardır cezaevinde olup cezasını yatan, cezası bitmiş olmasına rağmen uyduruk gerekçeler ile tahliye edilmeyen tutsaklara yapılanlar büyük bir zulümdür ve gerçekten kabul edilemez. Biz de bize yapılan bu zulme karşı başımız dik duruyoruz. Anneler de tam olarak bunu yapıyor. Bende onların bir kızı olarak, onlar ile gurur duyuyorum. Evet, onlar bırakmıyorlar tutsaklarımızı ama bizler mücadele ve dayanışmamızı büyüterek, bütün hasta tutuklularımızı onların elinden alacağız" diye konuştu.
 
Tutuklu yakını Fevziye Kolakan, bu eylemi bütün hasta tutuklular için sürdürdüklerini belirterek, “Onurlu bir adalet gelene kadar burada olacağız. Hasta tutuklular serbest bırakılsın bu zulüm son bulsun" dedi.
 
Daha sonra Başak Demirtaş, eşi Selahattin Demirtaş'ın Edirne F Tipi Kapalı Cezaevi’nden anneler için kaleme aldığı mesajını okudu. 
 
Demirtaş'ın mesajı şu şekilde: 
 
"Değerli anneler, tutsak arkadaşlarımızın onurlu aileleri, sizleri en içten, en sıcak duygularımla yürekten selamlıyor, annelerimizin ellerinden öpüyorum. Haksızlık, hukuksuzluk ve zulüm karşısındaki dik duruşunuzu saygıyla selamlıyorum. İktidarın sınır ve ahlak tanımayan baskılarına karşı zindanlarda boyun eğmeyen tutsak arkadaşlarımıza yönelik, her gün yeni hukuksuzluklar dayatılıyor. Özellikle ağır hasta tutsaklara yönelik uygulamalar sergileniyor. Düşman hukukunun bile reva görmeyeceği şekilde, ölümcül derecede hasta tutsaklar, adete bir bir, siyaseten katlediliyorlar. Yine, cezalarını tamamlamış arkadaşlarımızın tahliye olmaları, yeni infaz yasası adı altında, akıl almaz sudan bahanelerle engelleniyor. 30 yıl bilfiil yatan siyasi tutsaklara bile tahliye çok görülüyor. Dünyanın hiçbir ceza infaz rejiminde böylesi bir nefret ve düşmanlık örneği görülmemiştir. Bu, uluslararası hukuk kapsamında da ağır bir insan hakları ihlali, ciddi bir suçtur. 
 
ZULMÜN KAYNAĞI AKP
 
Şunun altını özellikle çizmek istiyorum, bizim için bütün annelerin evlatları için yanan yürekleri ve döktükleri gözyaşları birdir ve kıymetlidir. Anneler arasında ayırım yapan da annelerin barış beklentisi veya evlatlarına kavuşma isteği üzerinden siyasi rant devşirmeye çalışan da AKP iktidarıdır. HDP il binası önündeki ailelerin Meclis’te çözülebilecek taleplerini ucuz siyasi hesaplar için kullanan, AKP iktidarıdır. Sırf HDP’ye yönelik kara ve kirli bir propaganda yapabilmek için aileleri istismar eden, AKP iktidarıdır. 
 
Gerek siyasi tutsak aileleri gerek Cumartesi Anneleri gerekse HDP il binası önündeki aileler bilmelidirler ki, bütün sorunlarımızın çözümünü tıkayan, AKP iktidarıdır. İktidarın saltanat, lüks, şatafat ve koltuk sevdası yüzünden on milyonlarca insan acı çekiyor, açlık ve yoksullukla, zulüm altında inliyor. Bu iktidarın en küçük sorun için bile çözüm iradesi, çözüm niyeti yoktur. Bunun net olarak bilinmesi ve buna göre, kararlı bir tutum sergilenmesi gerekir. Cezaevlerinde yaşanan sorunlar ile dışarıda yaşanan zulmün kaynağı aynıdır, bunlar birbirleriyle bağlantılıdır.
 
GÜCÜMÜZ ÖRGÜTLÜLÜĞÜMÜZ
 
Bu iktidar sandıkta gitmeden hiçbir sorun çözülmeyeceği gibi, baskılar ve zulüm her geçen gün de artacaktır. Dolayısıyla hiç kimse AKP iktidarından hiçbir beklentiye girmemeli, AKP iktidarından hiçbir talepte bulunmamalıdır. Çözümün gücü de adresi de biziz; kendi irademiz, örgütlü gücümüzdür. HDP artık geleceğin kurucu iktidarı, yönetim alternatifidir. Tıpkı 1923’te olduğu gibi, 2013’te yani Cumhuriyet’in 100. yılında yeniden kuruluşta ve yeniden inşada aslî bir rol oynayacağız. Bu kez hazırlıklı, örgütlü ve öngörülü olacağız. Kürt halkı, Türkiye’nin aslî kurucu unsurlarından biriyken yüz yıllık yok sayılmaya, asimilasyona ve zulme rağmen ayakta kalmayı başarmış ve bugün siyaset sahnesinde tüm gücü ve görkemiyle yer almaktadır. Kürt halkı, Türkiye toplumu ile bir arada, eşit ve özgür yaşamın temel ilkelerini de HDP’nin tutum belgesiyle ortaya koyarak samimiyetini, ciddiyetini ve barış içinde birlikte yaşama niyetini birçok kez olduğu gibi ispatlamıştır. Ancak iktidarın bu tutum belgesine cevabı HDP kapatma davasını hızlandırmak ve yeni operasyonlar olmuştur. Bu nedenle, AKP iktidarı bizim için bir çözüm gücü değil, zulüm gücüdür.
 
BARIŞI BİZ GETİRECEĞİZ
 
Değerli annelerimiz, onurlu ailelerimiz şundan emin olsunlar; bu zulüm artık uzamayacak. Bizler, yoksul emekçi halkımızın evlatları olarak zindanlarda tüm gücümüzle direnmeye devam edeceğiz. Demokrasinin ve barışın zeminini kendi ellerimizle ve mücadeleyle bizler yaratacağız. Evladı dağda olan annelerin de zindanda olan annelerin de evlatları askerde olan annelerin de evlatlarına sağ salim kavuşmalarını biz sağlayacağız. Bu ülkeye barışı biz getireceğiz. Halkımızın iradesine inanıyor, kendimize güveniyoruz. Kesinlikle başaracağız. Bu vesileyle tüm muhalefet partilerine de çağı yapmak istiyorum. Ölümcül derecede hasta tutuklu ve hükümlüler ile infazı yakılarak tahliye hakları ellerinden alınan insanlar için duyarlılık göstermeli, durumu acil bir konu olarak gündemlerine almalıdırlar.
 
MÜCADELEMİZ SÜRECEK
 
Seçimle birlikte oluşacak yeni meclisin ilk gündemlerinden biri de bu olmalı ve yasal bir düzenlemeyle ilk etapta bu haksızlıklar, hukuksuzluklar giderilmelidir. Biz de bu konuyu hem yakından takip edeceğiz hem de mücadelesini yürütmeye devam edeceğiz. Unutmayın ki, 2014 çözüm sürecinde bile açıkça söz vermesine rağmen, AKP iktidarı bir tek hasta tutsağın serbest kalmasına izin vermedi. Hele bu zulüm sürecinde adım atmalarını beklemek saflık olacaktır. O nedenle tek yol mücadele etmek ve halkın iradesini çözüm gücü haline getirip iktidara taşımaktır. Ailelerimizin bu duruşunu da bu şekilde anlamlandırıyor ve büyük değer veriyoruz. 
 
Bir yandan zulme karşı direnecek, bir yandan da umudu büyütmeye devam edeceğiz. Asla karamsar olmayın. Her zamankinden daha güçlü, daha azimli ve daha kararlıyız. İçiniz rahat olsun, gönlünüzü ferah tutun. Kazanacağız, mutlaka kazanacağız. Değerli anneler, bir evladınız olarak tekrar ellerinizden öpüyor, hepinize selamlarımı, sevgilerimi, saygılarımı iletiyorum. Özgür günlerde buluşmak üzere…"
 
Demirtaş’ın anneler için kaleme aldığı mesajın Kürtçesi de HDP Diyarbakır İl Eşbaşkanı Zeyat Ceylan tarafından okundu. 
 
 
ANNELERİN MESAJI HERKES İÇİN
 
Tutuklu yakını Hakkı Boltan, annelerin mesajları iyi okunmasının Türkiye açısından iyi olacağını vurguladı. Boltan, "Annelerin mesajı herkes içindir. Biz burada bütün çocuklarımız için oturuyoruz. Devlet tarafından sesimiz duyulmuyor. Bizde bu yüzden evde oturmayı kabul etmedik ve dışarı çıkmaya karar aldık. Biz çocuklarımızın bırakılmasını ve hukuksuzluğun son bulmasını istiyoruz. Nöbetimize olan dayanışmanın büyümesini istiyoruz" dedi.
 
'DİRENİŞİMİZ SÜRECEK'
 
Diyarbakır Barosu Başkanı Nahit Eren ise şu şekilde konuştu: "Taleplerimize ilişkin direnişimizi sürdüreceğiz.  Her geçen gün hasta tutukluların durumu daha da ağırlaşıyor. Mehmet Emin Özkan koronaya yakalandı ve durumu ağır. Biz daha fazla hasta tutukluların durumlarının kötüleşmesini istemiyoruz."

Diğer başlıklar

23:14 Erdoğan Hüseyin Gazi Cemevi'ni ziyaret etti
21:45 HDP'den 'Kentimi iradem yönetsin' kampanyası
21:20 HDP’li vekillerden Amazon işçilerinin eylemine destek
21:07 Akbelen Ormanı'nda 3'ncü kez keşif yapıldı
20:52 Mersin’de Aram Tigran şarkılarla anıldı
18:53 AKP’li Yanık’tan itiraf: Suriye’de Kürtlerin statü elde etmemesi için savaşıyoruz
18:43 Meclis toplantısına katılmak isteyen işçiler darp edildi
18:32 HDP’li Meclis üyesi Kuş’tan kırmızı kartlı protesto
18:19 KESK kurucularından Erol anıldı
18:05 Mersin'de gözaltına alınan 5 kişi serbest bırakıldı
17:35 Enflasyon artışı promosyonu pula dönüştürdü
17:14 HDP’li vekiller işten atılan işçileri ziyaret etti
17:05 KPSS için yeni tarih açıklandı
16:49 Efrîn Kantonu Meclisi’nden BM’ye Türkiye çağrısı
16:21 ‘İnsan kaçakçıları devlet görevlileriyle işbirliği yapıyor’
16:11 Ceylanpınar’da karakola yakın mesafede erkek cesedi bulundu
16:08 Van'da gözaltına alınan 7 kişi serbest bırakıldı
15:34 HDP: Aram Tigran stranlarıyla hafızamızda yer alacak
14:42 Kovid-19’a yakalanan tutuklular ayrı koğuşlara alınmıyor
14:38 Bakana soruldu: Cezaevinde neden günde 1 saat su akıyor?
14:36 ‘Aram Tigran’ın Diyarbakır’da gömülmesine neden izin vermiyorsunuz?'
14:12 35 kez şikayetçi olmasına rağmen katledildi
14:03 Kadın avukatı kaçırmaya çalıştılar: Mafya düzenin yansımasıdır
13:40 Hüseyin Gazi Derneği Yönetim Kurulu: Erdoğan’ın ziyareti bilgimiz dışında
13:31 Bahçeli, Kılıçdaroğlu’nu hedef aldı: Türkiye’de ‘Roboski’ diye bir yer yoktur
13:30 Şırnak’ta ağaç kıyımı: Türkiye halkları tarafından duyulmasını istiyoruz
13:19 Seydişehir Cezaevi'nde 7 tutuklu koronaya yakalandı
12:55 Ressamların hikayelerini eserleriyle harmanlayan bir seri: Sanatçının Gördükleri
12:34 Gazeteci Deniz Fırat mezarı başında anıldı
12:25 Vali, Şenyaşar ailesine adliye bahçesini yasakladı
12:24 ‘İmralı kapılarının kilidi Kürtlerin elinde’
12:11 İZBB işçilerinin direnişi 11’inci gününde
11:03 Kadın gazeteciler 7 ayda 161 hak ihlaline maruz kaldı
11:02 Kürt partiler ‘Tutum Belgesi’ açıklayacak
10:57 Leyla Güven: AKP'yi Kürt sorunu götürecek
10:18 Afganistanlı kadınlardan destek çağrısı
09:30 'Minibüs sürücüleri dahi gizli tutulması gereken sığınma evinin adresini biliyor'
09:01 Eğitim Sen Başkanı Kurul: KPSS’ye ilişkin hakikat açığa çıkarılsın
09:00 3O yıllık tutuklunun tahliyesi ertelendi
09:00 ‘Hüseyin’i vuranlar, bugün gazetecileri tutuklayanlardır’
09:00 08 AĞUSTOS 2022 GÜNDEMİ
08:46 Dirbêsiyê’nin köyleri bombalanıyor
07/08/2022
23:09 Balıkesir’de bir kadın katledildi
21:42 Lice davasının tek sanığı Hatipoğlu hayatını kaybetti
20:59 Öcalan’a özgürlük talebi: Çözümün yolu açılmalı
20:49 HDP'li gençler bağımlılığa karşı konserde buluştu
20:34 Kartal Mitingi’nde halklar Öcalan’ın özgürlüğünü istedi
19:44 Buldan: Tecrit kilidi kırıldığı an tüm sorunlar çözülecek
19:20 HDK Eş Sözcüsü Çiçek: Kürt halkının iradesini tanıyacaksınız
18:35 EŞİK: Yasalar uygulansaydı Ezgi Zerkin hayatta olurdu
17:18 Kartal Meydanı'nı hınca hınç dolduranlar: Çözüm HDP'de
16:38 ÖHD Öcalan üzerindeki tecridin kaldırılması için tag açacak
16:29 HDP Eylül’de Kurdi İttifakı deklere edecek
16:21 Samsun’da şüpheli kadın ölümü
15:35 Sancar’dan 6’lı masaya ortak aday şartı
14:39 EYT mağdurları: Yeni formül kabul edilemez
14:32 PYD’den BM’ye: Hava sahasını Türk uçaklarına kapatın
13:42 ÖHD: Barış için Öcalan üzerindeki tecridin kaldırılması zorunludur
13:40 Bilirkişi raporu: Müslime Yağal tecavüzden sonra öldürüldü
13:39 Kabil'deki patlama sonrası Afganistanlı kadınlardan BM'ye çağrı
13:01 Diyarbakır’da gözaltına alınan 10 kişi serbest
12:56 78'liler Girişimi 1. Çalıştayı Suruç'ta yapıldı
12:45 Asrın Hukuk Bürosu, İmralı’daki tecride karşı kamuoyunu duyarlı olmaya çağırdı
12:32 Bagok’ta askeri operasyon başlatıldı
12:05 Şenyaşar ailesi: Taleplerimizi daha fazla ertelemeyin
12:05 AYM, tutuklunun ziyaret hakkının engellenmesini hukuka aykırı buldu
11:31 Şehba ve Şêrawa hedefte: 4 yılda 26 kişi katledildi
11:10 Sancar’dan Kürt partilerine ziyaret: Demokrasi İttifakı’nı 25 Ağustos'ta açıklayacağız
10:01 Baram: Türkiye uluslararası hukuku ihlal ediyor
09:43 ‘Hasta tutsakların özgürlüğü için halk ayağa kalkmalı’
09:29 ‘OBB kente ihanet ediyor’
09:09 Savaşa karşı İstasyon Meydanı’nda buluştular: Çözüm HDP’de
09:08 Özuğurlu: Türkiye’nin operasyon yapması kolay görünmüyor
09:06 5 milyon harcanan mesire alanı harabeye döndü
09:03 Gazeteci Argentieri: Uluslararası halk hareketi olursa hava sahası kapatılır
09:03 ‘İktidarın HDP’li kadın vekillere dönük özel bir uygulaması var’
09:03 Fazladan ölümler resmi Kovid-19 vefatlarının 10 katı
09:01 AKP'li belediye 5 yıl önceki değer ile evleri kamulaştırıyor!
09:01 Rîsor’da ağaç kıyımı için yeni yollar yapılıyor
09:00 Mercan Erkol’ün cenazesi 6 yıldır ailesine verilmiyor
09:00 07 AĞUSTOS 2022 GÜNEMİ
07:41 Kemal Kurkut Futbol Turnuvası’nda final
06/08/2022
22:33 Qamışlo’daki saldırıda 4 kişi hayatını kaybetti
22:22 Washington Enstitüsü: Barzani döneminde gazetecilere karşı ihlaller arttı
21:34 Buldan Muharrem Lokması etkinliğinde: Ortak mücadele etmeliyiz
21:18 Gençlerden ‘Öcalan’a özgürlük’ yürüyüşü
21:00 Meteoroloji’den 3 bölge için sağanak uyarısı
20:11 ODTÜ engel tanımadı: Devrim Stadyumu’nda mezuniyet
20:04 ‘BM Türkiye’yi Irak’tan çıkartacak karar almalı’
19:42 Kabil’de patlama
19:32 Qamişlo’da bir araca saldırı
19:23 Sancar Diyarbakır’dan mesajı verdi: Bu iktidarı göndereceğiz
18:49 Emniyete göre yüzde 98 engelli tutuklu ‘toplum güvenliği için tehlikeli’!
18:20 İstasyon Meydanı’ndan iktidara: Çözüm Soçi’de değil Öcalan’ın özgürlüğünde
17:56 Çözüm Biz’de: Faşizm yıkılacak, özgürlük kazanacak
17:43 Erdoğan: Yüzde 11’lik büyüme ile G20 ülkeleri içinde ilk sıraya yerleştik
17:37 Binler İstasyon Meydanı’na akın ediyor: Çözüm Biz’de
16:01 Tutuklu gazetecilere verilen ödül DFG’ye takdim edildi
16:00 F Oturumu’nda Aysel Tuğluk’a özgürlük istendi
15:46 Türkiye 9 kez kimyasal silah kullandı 20 kez de bombaladı