Demirtaş'tan tutuklu yakınlarına dayanışma mesajı: Bu zulüm artık uzamayacak

img

DİYARBAKIR - Hasta tutuklular için başlatılan Adalet Nöbeti’ne dayanışma mesajı gönderen HDP eski Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, "Bu zulüm artık uzamayacak. Barışın zeminini biz oluşturacağız" dedi.

Tutuklu ailelerinin, hasta ve infazları yakılan yakınlarının serbest bırakılması için Diyarbakır Barosu’nda başlattıkları Adalet Nöbeti 24'üncü gününe girdi. Halkların Demokratik Partisi (HDP) eski Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş'ın eşi Başak Demirtaş, HDP İl Örgütü ile Diyarbakır Barosu Başkanı Nahit Eren ve Özgürlük İçin Hukukçular Derneği (ÖHD) Diyarbakır Şubesi Eşbaşkanı İlknur Alcan, aileleri ziyaret etti. 
 
'DAYANIŞMAYI BÜYÜTECEĞİZ'
 
 
Ziyarete konuşan Başak Demirtaş, tutuklulara yönelik baskılara dikkat çekerek, “On yıllardır cezaevinde olup cezasını yatan, cezası bitmiş olmasına rağmen uyduruk gerekçeler ile tahliye edilmeyen tutsaklara yapılanlar büyük bir zulümdür ve gerçekten kabul edilemez. Biz de bize yapılan bu zulme karşı başımız dik duruyoruz. Anneler de tam olarak bunu yapıyor. Bende onların bir kızı olarak, onlar ile gurur duyuyorum. Evet, onlar bırakmıyorlar tutsaklarımızı ama bizler mücadele ve dayanışmamızı büyüterek, bütün hasta tutuklularımızı onların elinden alacağız" diye konuştu.
 
Tutuklu yakını Fevziye Kolakan, bu eylemi bütün hasta tutuklular için sürdürdüklerini belirterek, “Onurlu bir adalet gelene kadar burada olacağız. Hasta tutuklular serbest bırakılsın bu zulüm son bulsun" dedi.
 
Daha sonra Başak Demirtaş, eşi Selahattin Demirtaş'ın Edirne F Tipi Kapalı Cezaevi’nden anneler için kaleme aldığı mesajını okudu. 
 
Demirtaş'ın mesajı şu şekilde: 
 
"Değerli anneler, tutsak arkadaşlarımızın onurlu aileleri, sizleri en içten, en sıcak duygularımla yürekten selamlıyor, annelerimizin ellerinden öpüyorum. Haksızlık, hukuksuzluk ve zulüm karşısındaki dik duruşunuzu saygıyla selamlıyorum. İktidarın sınır ve ahlak tanımayan baskılarına karşı zindanlarda boyun eğmeyen tutsak arkadaşlarımıza yönelik, her gün yeni hukuksuzluklar dayatılıyor. Özellikle ağır hasta tutsaklara yönelik uygulamalar sergileniyor. Düşman hukukunun bile reva görmeyeceği şekilde, ölümcül derecede hasta tutsaklar, adete bir bir, siyaseten katlediliyorlar. Yine, cezalarını tamamlamış arkadaşlarımızın tahliye olmaları, yeni infaz yasası adı altında, akıl almaz sudan bahanelerle engelleniyor. 30 yıl bilfiil yatan siyasi tutsaklara bile tahliye çok görülüyor. Dünyanın hiçbir ceza infaz rejiminde böylesi bir nefret ve düşmanlık örneği görülmemiştir. Bu, uluslararası hukuk kapsamında da ağır bir insan hakları ihlali, ciddi bir suçtur. 
 
ZULMÜN KAYNAĞI AKP
 
Şunun altını özellikle çizmek istiyorum, bizim için bütün annelerin evlatları için yanan yürekleri ve döktükleri gözyaşları birdir ve kıymetlidir. Anneler arasında ayırım yapan da annelerin barış beklentisi veya evlatlarına kavuşma isteği üzerinden siyasi rant devşirmeye çalışan da AKP iktidarıdır. HDP il binası önündeki ailelerin Meclis’te çözülebilecek taleplerini ucuz siyasi hesaplar için kullanan, AKP iktidarıdır. Sırf HDP’ye yönelik kara ve kirli bir propaganda yapabilmek için aileleri istismar eden, AKP iktidarıdır. 
 
Gerek siyasi tutsak aileleri gerek Cumartesi Anneleri gerekse HDP il binası önündeki aileler bilmelidirler ki, bütün sorunlarımızın çözümünü tıkayan, AKP iktidarıdır. İktidarın saltanat, lüks, şatafat ve koltuk sevdası yüzünden on milyonlarca insan acı çekiyor, açlık ve yoksullukla, zulüm altında inliyor. Bu iktidarın en küçük sorun için bile çözüm iradesi, çözüm niyeti yoktur. Bunun net olarak bilinmesi ve buna göre, kararlı bir tutum sergilenmesi gerekir. Cezaevlerinde yaşanan sorunlar ile dışarıda yaşanan zulmün kaynağı aynıdır, bunlar birbirleriyle bağlantılıdır.
 
GÜCÜMÜZ ÖRGÜTLÜLÜĞÜMÜZ
 
Bu iktidar sandıkta gitmeden hiçbir sorun çözülmeyeceği gibi, baskılar ve zulüm her geçen gün de artacaktır. Dolayısıyla hiç kimse AKP iktidarından hiçbir beklentiye girmemeli, AKP iktidarından hiçbir talepte bulunmamalıdır. Çözümün gücü de adresi de biziz; kendi irademiz, örgütlü gücümüzdür. HDP artık geleceğin kurucu iktidarı, yönetim alternatifidir. Tıpkı 1923’te olduğu gibi, 2013’te yani Cumhuriyet’in 100. yılında yeniden kuruluşta ve yeniden inşada aslî bir rol oynayacağız. Bu kez hazırlıklı, örgütlü ve öngörülü olacağız. Kürt halkı, Türkiye’nin aslî kurucu unsurlarından biriyken yüz yıllık yok sayılmaya, asimilasyona ve zulme rağmen ayakta kalmayı başarmış ve bugün siyaset sahnesinde tüm gücü ve görkemiyle yer almaktadır. Kürt halkı, Türkiye toplumu ile bir arada, eşit ve özgür yaşamın temel ilkelerini de HDP’nin tutum belgesiyle ortaya koyarak samimiyetini, ciddiyetini ve barış içinde birlikte yaşama niyetini birçok kez olduğu gibi ispatlamıştır. Ancak iktidarın bu tutum belgesine cevabı HDP kapatma davasını hızlandırmak ve yeni operasyonlar olmuştur. Bu nedenle, AKP iktidarı bizim için bir çözüm gücü değil, zulüm gücüdür.
 
BARIŞI BİZ GETİRECEĞİZ
 
Değerli annelerimiz, onurlu ailelerimiz şundan emin olsunlar; bu zulüm artık uzamayacak. Bizler, yoksul emekçi halkımızın evlatları olarak zindanlarda tüm gücümüzle direnmeye devam edeceğiz. Demokrasinin ve barışın zeminini kendi ellerimizle ve mücadeleyle bizler yaratacağız. Evladı dağda olan annelerin de zindanda olan annelerin de evlatları askerde olan annelerin de evlatlarına sağ salim kavuşmalarını biz sağlayacağız. Bu ülkeye barışı biz getireceğiz. Halkımızın iradesine inanıyor, kendimize güveniyoruz. Kesinlikle başaracağız. Bu vesileyle tüm muhalefet partilerine de çağı yapmak istiyorum. Ölümcül derecede hasta tutuklu ve hükümlüler ile infazı yakılarak tahliye hakları ellerinden alınan insanlar için duyarlılık göstermeli, durumu acil bir konu olarak gündemlerine almalıdırlar.
 
MÜCADELEMİZ SÜRECEK
 
Seçimle birlikte oluşacak yeni meclisin ilk gündemlerinden biri de bu olmalı ve yasal bir düzenlemeyle ilk etapta bu haksızlıklar, hukuksuzluklar giderilmelidir. Biz de bu konuyu hem yakından takip edeceğiz hem de mücadelesini yürütmeye devam edeceğiz. Unutmayın ki, 2014 çözüm sürecinde bile açıkça söz vermesine rağmen, AKP iktidarı bir tek hasta tutsağın serbest kalmasına izin vermedi. Hele bu zulüm sürecinde adım atmalarını beklemek saflık olacaktır. O nedenle tek yol mücadele etmek ve halkın iradesini çözüm gücü haline getirip iktidara taşımaktır. Ailelerimizin bu duruşunu da bu şekilde anlamlandırıyor ve büyük değer veriyoruz. 
 
Bir yandan zulme karşı direnecek, bir yandan da umudu büyütmeye devam edeceğiz. Asla karamsar olmayın. Her zamankinden daha güçlü, daha azimli ve daha kararlıyız. İçiniz rahat olsun, gönlünüzü ferah tutun. Kazanacağız, mutlaka kazanacağız. Değerli anneler, bir evladınız olarak tekrar ellerinizden öpüyor, hepinize selamlarımı, sevgilerimi, saygılarımı iletiyorum. Özgür günlerde buluşmak üzere…"
 
Demirtaş’ın anneler için kaleme aldığı mesajın Kürtçesi de HDP Diyarbakır İl Eşbaşkanı Zeyat Ceylan tarafından okundu. 
 
 
ANNELERİN MESAJI HERKES İÇİN
 
Tutuklu yakını Hakkı Boltan, annelerin mesajları iyi okunmasının Türkiye açısından iyi olacağını vurguladı. Boltan, "Annelerin mesajı herkes içindir. Biz burada bütün çocuklarımız için oturuyoruz. Devlet tarafından sesimiz duyulmuyor. Bizde bu yüzden evde oturmayı kabul etmedik ve dışarı çıkmaya karar aldık. Biz çocuklarımızın bırakılmasını ve hukuksuzluğun son bulmasını istiyoruz. Nöbetimize olan dayanışmanın büyümesini istiyoruz" dedi.
 
'DİRENİŞİMİZ SÜRECEK'
 
Diyarbakır Barosu Başkanı Nahit Eren ise şu şekilde konuştu: "Taleplerimize ilişkin direnişimizi sürdüreceğiz.  Her geçen gün hasta tutukluların durumu daha da ağırlaşıyor. Mehmet Emin Özkan koronaya yakalandı ve durumu ağır. Biz daha fazla hasta tutukluların durumlarının kötüleşmesini istemiyoruz."

Diğer başlıklar

20:34 Kovid-19’dan 210 vefat tespiti
20:30 İzmir'deki sanatçılar: AKP, AKM'den elini çek!
20:16 Yargıtay Yüksekdağ’a verilen 1 yıllık cezayı onadı
20:13 Şebnem Şirin'in öldürülmesinde polislere takipsizlik kararı
19:48 Marmaris'te imar planına karşı itiraz dilekçesi verildi
19:42 Sağlıkçıların 'Beyaz Nöbet' eylemi 3’üncü gününde
19:32 İzmir’de artan nefret saldırılarına tepki
18:43 Bebeğiyle gözaltına alınan kadına ev hapsi
18:08 Sanık Onur Akman'a ceza istemi
17:27 DBP’den tahliye olan Bilge'ye ziyaret
17:21 Katledilen İrem Bahçe’nin duruşması ertelendi
17:02 Bingöl esnafı: Soygun var!
16:47 Şerzan Kurt Gençlik Derneği üyelerine hapis cezası
16:03 Erkek şiddeti: Bir kadın katledildi, bir şüpheli ölüm
15:48 Eğitim Sen: Öğretmenlik Meslek Kanunu Tasarısı geri çekilsin
15:26 ‘Barışın yolu Roboski’den geçecek’
15:17 TİP zamları protesto etti
15:12 Adalet Nöbeti: Taleplerimiz tüm insanlık içindir
14:42 AP raportörü Amor’dan Gergerlioğlu’na destek
14:25 Dayan için İzmir'de açıklama: Planlı cinayetlere son versilsin
14:10 Kobanêli kadın 15 günlük bebeğiyle gözaltına alındı
13:55 Doku ailesinin eylemi 28'inci gününde
13:43 HDP Kadın Meclisi toplandı: Gündem ittifak, tecrit ve 8 Mart
13:23 Kaçak çalıştırılan Afgan mülteciler gözaltına alındı
12:50 Öcalan’ın aile ve vasisinden görüşme başvurusu
12:49 Regl yoksulluğu için anket çalışması başlatıldı
12:23 Savcı HDP’li vekili suçlayacak diye ‘hırsıza’ dokunulmazlık zırhı koydu
12:17 Amedspor'dan 1 TL'ye maç bileti
12:17 Gündüz ailesinden İstinaf Mahkemesi’ne itiraz başvurusu
12:15 Emine Şenyaşar: Oğlum serbest bırakılsın
12:05 Kemeraltı esnafından zamlara tepki
12:04 Diyarbakır merkezli 4 ilde ev baskınları - YENİLENDİ
12:03 DAİŞ’in kullandığı 700 çocuk rehabilitasyon merkezlerine yerleştirildi
12:02 Lavrov'dan Ukrayna açıklaması: Rusya savaş istemiyor
11:32 Bağdat Havalimanı’na saldırı
11:21 Kadınlar savunmada: Rojava sahipsiz değil
11:21 Garibe Gezer'in tutuklu ağabeyi: Bana her şeyi anlattı
11:13 Diyarbakırlılar Hesekê zaferinden memnun: Birlik şart
10:50 Mustafa Suphi ve arkadaşları anıldı
10:44 Ankara'da baskı ve tehditler sürüyor
10:39 QSD komutanından 'DAİŞ'i birlikte yargılama' çağrısı
10:06 Öcalan: Benim adıma hiç kimse konuşmasın
09:29 ‘PKK’nin ‘terör listesi’nden çıkarılması için herkes mücadele etmeli’
09:28 Aysel Tuğluk ATK’ye sevk edilecek
09:11 AYM gazeteci Güleş’in başvurusunu kabul edilemez buldu
09:08 Dayan’ın annesi: Zırhlı araçları sokaklardan çekin
09:06 HDP Gençlik Meclisi bir genci daha uyuşturucudan kurtardı
09:06 Ukrayna’ya saldırı: Batı, Rusya ve Çin
09:03 'Dengbêjlik kadının serhildanıdır'
09:02 Gençliğin ilk hedefi tecridi kırmak
09:02 Kürtçe standa valilik engeli
09:01 ‘Tutukluların sesi olalım’
09:01 Köylüler tapu şerhine karşı dava açacak
09:00 İstanbul’da vaka sayısında rekor: 100 binde bin 571
09:00 TGS: BBC gazetecilerin taleplerini karşılaşın
09:00 Günay: Tecrit kaldırılmalı, Öcalan’ın kendisi konuşmalı
09:00 28 OCAK 2022 GÜNDEMİ
27/01/2022
21:17 İsveçli heyetten Özerk Yönetim’e ziyaret
20:13 Kadınlar Birlikte Güçlü Platformu, Doku'nun akıbetini sordu
19:43 'Beyaz nöbet’ eylemi 2'nci gününde
19:40 Koronadan 174 kişi daha hayatını kaybetti
19:30 Amed Sağlık Platformu’ndan ‘Beyaz Adalet Nöbeti’ne ziyaret
19:27 'Barınamıyoruz' eylemine katılan 33 öğrenciye soruşturma
18:56 Gazeteci Bağdat’ın duruşması ertelendi
18:53 Irak Cumhurbaşkanlığı seçimi için takvim netleşti
18:48 Kobanê’nin özgürleştirilmesi kutlandı
18:30 ‘Diktatör’ paylaşımına açılan dava ertelendi
18:25 Urfa'da tahliye olan siyasetçilere kitlesel karşılama
18:23 Mahkemeden gazeteci Kurşun hakkında mükerrer suç duyurusu
18:01 Pazar denetimi yapan görevlilere saldırı
17:57 Doku ailesinden Cemile Yücer hakkında suç duyurusu
17:49 Cinsel saldırı faili uzman çavuşa ilk duruşmada tahliye
16:59 Mardin’de gözaltılar protesto edildi
16:50 Aydeniz: Örgütlenerek saldırılara cevap olacağız
16:49 HDP'li belediyede en düşük ücret 6 bin TL oldu
16:26 Tuğluk ve Narin için Kızılhaç Komitesi’ne mektup
15:56 Dayan'ın ailesinden kayyım Tunç'a tepki: Cinayeti siz işlediniz
15:55 Bodrum'dan Aysel Tuğluk’a dayanışma kartı
15:55 Tutuklu yakınlarının Adalet Nöbeti'ne desteği büyüyor
15:38 Covid-19 testi pozitif çıkan hakim 27 duruşma yaptı
15:29 'Cezaevinde insanlık dışı şeyler yaşıyorum'
15:28 Doku ailesi: Zainal Abarakov yargılansın
15:08 Polonya’da kürtaj yasağı nedeniyle bir kadın yaşamını yitirdi
15:03 ‘Ne mutlu Kürdüm diyene’ deyince saldırının dozajı arttı
15:02 30 yıldır tutuklu olan Sıttar Gündüz tahliye oldu
14:59 AYM pasaport iptalini Anayasa'ya aykırı buldu
14:48 Êzidî kadını katleden fail hakim karşısına çıktı
14:06 Çocuğu taciz eden antrenör hakkında suç duyurusu
13:57 Öcalan’ın avukatlarından yeni görüşme başvurusu
13:41 Halfeti eski Belediye Eşbaşkanı Bayram tahliye edildi
13:40 Hukukçulardan tepki: Saldırılar hepimizin sesine, özgürlüğüne
13:35 Kömürlü termik santraller 200 bin erken ölüme neden oldu
13:26 Bir yılda en çok yolsuzluk ve usulsüzlük haberleri kaldırıldı
12:50 Dedeoğulları ailesine saldıran Veli Keleş, Erdoğan'dan yardım istedi
12:41 Adana'da 1'inci Bağlama Günleri
12:26 Katalonya'da 'cadı avı' kararı: Kurumsallaşmış kadın cinayetleridir
12:25 MB’e göre 2022 enflasyon tahmini yüzde 23,2
12:24 Aydeniz: Erdoğan değil Öcalan konuşsun
12:06 Şırnak'ta maden işçileri iş bıraktı
11:58 Mehmet Öcalan: Adına konuşacaklarına, bıraksınlar kendi görüşlerini aktarsın