Kürtçe hutbeden tutuklanan imamların iddianamesinde her şey suç unsuru!

img

İSTANBUL- Kürtçe hutbe okudukları gerekçesiyle tutuklanan DİAY-DER üyelerinin havuz medyasına servis edilen iddianamesi ortaya çıktı. İddianamede Kürtçe vaaz, sarık ve cübbe giymenin yanı sıra bir araya gelip et yemek de suç sayıldı.

İstanbul'da faaliyet yürüten Din Adamları Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği (DİAY-DER) üyesi 28 kişi 3 Temmuz’da gözaltına alındı. 7 gün gözaltında kalan 26 kişiden, Ali Fuat Hatip, Aydın Ayhan, Enver Karabey, Mehmet İnan, Mehmet Emin Aslan, Nezir Erdemci, Ekrem Baran, Hafik Tunç ve Sefa Mehmetoğlu Kürtçe hutbe okudukları, Sivil Cuma Namazı’na katıldıkları ve yürüttükleri dernek faaliyetleri gerekçe gösterilerek tutuklanırken, 17 ise serbest bırakıldı.

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı, 6 ay sonra hazırladığı iddianameyi İstanbul 14'üncü Ağır Ceza Mahkemesi'ne sundu. Hala kabul edilmeyen iddianamede, geçtiğimiz gün havuz medyaya servis edildi.

Mezopotamya Ajansı’nın (MA) tam haline ulaştığı iddianamede, 23 kişi hakkında “Örgüte üye olmak” ve “örgüte bilerek ve isteyerek yardım etmek”  suçlamaları yöneltildi. 5 kişi hakkında ise takipsizlik kararı verildi.

KÜRTÇE KELİMELER DE SUÇ

Söz konusu iddianamede, DİAY-DER üyelerinin telefon görüşmeleri, sanal medya paylaşımları, gözaltı esnasında el konulan dernek raporları yanı sıra açık ve gizli tanık beyanları delil olarak yer aldı. Silivri Cezaevi’nde tutuklu bulunan Mehmet Emin Aslan verdiği hutbenin Kürtçenin yöresel lehçesi olmadığı ileri sürülerek, Kürtçesinin suçlama konusu yapılması dikkati çekti. İddianamede Aslan’ın hutbede “Civak, Bawermend, Heja, Jiyan, Henber, Rûmet, Taybet” gibi kelimelere yer vermesini “örgüt terminolojisi” ne kadar taşıyarak suç olarak gördü.

BİRLİKTELİK İSTEMİ RAHATSIZ ETTİ

Aslan’ın el konulan telefonunun Whatsapp programında bazı kişilere yazdığı “İşgalci Türk devleti Garê’de yenildi. Zagros’tan çekildi” şeklindeki mesajları ve arama motorlarında girdiği bazı siteler de suçlama konusu yapıldı.

Bunun yanı sıra Aslan’ın katıldığı TV kanallarından hak, hukuk ve adalet kavramları yanı sıra Kürtlerin birlikteliğinden söz etmesi iddianamede, “Müzahir kitleyi etkileyen beyanlar” olarak yer aldı.

HAK, HUKUK ÖRGÜTSEL TEMELLİ

İddianamede DİAY-DER üyelerinin aleyhine ifade veren Elhem Demir adlı kişinin beyanlarına işaret edilerek, üyelerin katıldıkları basın açıklamaları, TV kanallarına katılımı suç sayıldı. DİAY-DER Başkanı Ekrem Baran’ın İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nde (İBB) Gasal olarak hizmet veren Mehmet İnan’ın derneğe aidat ödemesini istemesi yanı sıra cenaze namazlarına katılması ve bazı TV kanalları takip etmesi de suç sayıldı.

İddianamede Baran’ın katıldığı TV programlarında “Hak, hukuk, adalet, zulüm ve ezilmiş” ifadeleri kullanması da “örgütsel temelli bulunan konular” olarak yer aldı.

HER ADIMDA KÜRTÇE SUÇ

Bunun yanı sıra iddianamede, Baran’ın Whatsapp üzerinde  Ölüye Saygı İnisiyatifi grubunu oluşturması ve buradan mezarların askerler tarafından tahrip edildiğini yazması da suç sayıldı. Bunun ötesinde ise Baran’ın el konulan telefonunda Kürtçe Ramazan bayramını kutlaması ve Kürtlere birlik, beraberlik ve barış getirmesini dilemesi de suç kapsamına alındı. Öte taraftan www.ronahikovara.com sitesinin Baran ve DİAY-DER üyeleri tarafından Kürtçe olarak kurulması ve aynı şekilde Kürtçe yazıların yer alması da “örgüte üyeliğine” delil olarak gösterilmeye çalışıldı.

BARIŞ İSTEDİĞİ İÇİN SUÇLANDI

İddianamede söz konusu sitede Kürt sorununun çözümünü konu edinen bir anket çalışması da suçlama konusu yapıldı. Ankette, “Sizce Kürdistan’da sorununun çözümü nedir” şeklindeki soru için ayrılan “Federasyon, Bağımsızlık, Özerklik” gibi şıkların olması suçlama konusu yapıldı. Baran’ın ayrıca PKK Lideri Abdullah Öcalan’ın 21 Mart’ta 2013’te Diyarbakır Newrozu’ndaki Kürt sorununun çözümü konusunda demokratik yöntemlere işaret etmesi sonrasında başlayan süreci konu edinen bir basın açıklamasında katılması ve barış istemesi de suç sayıldı.

İddianamede Halkların Demokratik Partisi (HDP) milletvekili Hüda Kaya’nın bir yakınının yaşamını yitirmesi ardından Baran’ı arayıp baş sağlığı dilediği telefon görüşmesi de yer aldı. Kaya, burada “şahıs” olarak yer aldı.

HDP’NİN KARDEŞ AİLE KAMPANYASI

Sefa Mehmetoğlu’nun önüne ise Özgür Gündem Gazetesi’ne yazdığı yazılar yanı sıra telefonunda bulunan bazı videolar suçlama konusu olarak konuldu. Bir diğer suçlama konusu ise HDP’nin salgınla birlikte yoksul ailelere yardım etmek üzere başlattığı “Kardeş Aile” kampanyası oldu. İddianamede, Yeni Yaşam Gazetesi’nde çıkan bir habere işaret edilerek, bir panellin yapıldığını ve bu panel ile bu kampanyanın duyurulmaya çalışıldığı kaydedildi. Kampanya,  “terörist ailelerine destek olmak amaçlı oluşturulan” kampanya olarak lanse edilmeye çalışıldı.

DAİŞ’E KARŞI OLMAK SUÇ SAYILDI

İddianamede ayrıca Rıza Oğur’un iktidarın Kobanê’ye saldıran DAİŞ’e destek verdiği yönündeki yorumu da suçlama konusu yapıldı. Bunun yanı sıra DAİŞ’in saldırılarını protesto eden bir basın açıklamasına katılması suçlama olarak yer aldı. Öte taraftan Oğur’un DAİŞ saldırılarına karşı Urfa’nın Suruç İlçesi’ne gitmesi de suç olarak gösterilmeye çalışıldı. Aynı şekilde Oğur’un İBB’nin salgın döneminde DİAY-DER’e verdiği 300 adet alışveriş kartını üyelere vermesi de suçlama konusu yapıldı. Oğur’un üyelere verdiği bu kartların ise “Değer Ailelerine” gönderildiği iddia edildi.

ET YEMEK İÇİN BİR ARAYA GELİŞ DE SUÇ

İddianamede, Ali Fuat Hatip’in kız kardeşinin Elazığ’dan döndüğü sonra yanında getirdiği et ile ilgili Ekrem Baran’ı araması ve yemeğe davet etmesi sonrasında Baran ve beraberinde kişilerin Hatip’in evine gelmesi de suçlama konusu olarak yer aldı. İddianamede söz konusu et ile ilgili “‘Et köyden bu sabah gelmiş, yemeniz lazım, dolaba girerse bozulur’ şeklindeki söylemi ile almış olduğu bir talimatı veya kararı iletmek üzere şifreli olarak dernek yöneticilerini toplantıya çağırdığı dosya kapsamında fiziki takip sonucu şüpheli Ali Fuat Hatip'in evinde buluşan tüm şahısların görüşmeye ilişkin olarak aynı ve tutarlı beyanda bulunmaları sebebi ile örgütsel ve şifreli bir toplantı olduğuna ilişkin somut delilin yansımadığı, ancak dernek üye ve yöneticilerinin birlikteliğini ortaya koyduğunu” şeklinde ifadelere yer verildi.

SADAKA KUTULARI

Dernek üyesi İbrahim Yalın ise esnafa sadaka kutularını dağıttığı için suçlandı. Bir başka üye olan Lütfi Büyükkefe ise Hz. Ömer mescidinde verdiği vaaz nedeniyle suçlandı. Büyükkefe’nin, “Eğer bir ülkede Cumhurbaşkanı barışçıl değilse, eğer haksız ise bize önemli bir yol açılıyor. Bu yol özgürlük, barış mücadele ve birlik ve beraberlik yoludur” şeklindeki ifadeleri iddianamede, “dini konulardan ziyade siyasi içerikli” olarak değerlendirilip suç sayıldı. Büyükefe’nin zulme karşı başkaldırının meşru olduğunu yönündeki bir vaazı da suçlama konusu yapıldı. İddianamede Büyükkefe’nin “Filistin’e gözyaşı dökenlerin Kürtlere yapılan zulmün de dile getirmesi gerekiyor” şeklindeki ifadeleri de suç olarak gösterilmeye çalışıldı.

KÜSLERİ BARIŞTIRMAK DA SUÇ

İddianamede bir diğer dikkat çeken husus ise Hafit Tunç hakkındaki iddialar oldu. Tunç’un “örgüt sempatizanları” ile oturup kalktığını yönünde iddiaların ileri sürüldüğü iddianamede, Tunç’un yoksul aileleri ziyaret etmesi ve yardımda bulunması, bunun yanı sıra HDP’nin Adalet Komisyonu kapsamında küs aileleri barıştırması buluşmalarına katılması da suç sayıldı.

KAYYIM BEYANI DA YER ALDI

DİAY-DER üyesi Enver Karabey’in STÊRK TV’de Diyarbakır, Van ve Mardin’e atanan kayyumlara karşı yapılan eylemlere katıldığı beyan etmesi de suçlama konusu yapıldı. Ali Fuat Hatip’in ise Ölüye Saygı ve Adalet Paneline sanal medya platformu ZOOM üzerinden katıldığı ve oradan yaptığı konuşuma, “din adamı hüviyetini aşacak mahiyette siyasi içerikli konuşma” olarak değerlendirilip, suçlama konusu yapıldı.

SARIK VE CÜBBE GİYMEK

İddianamede, bölgenin birçok kentinde 2015’te yaşanan çatışmalı süreci konu edinen basın açıklamasında İbrahim Şek’in durumu “savaş” olarak nitelendirdiği, bunun yanı sıra bu sürecin sona ermesi için yapılan bir etkinlikte “sarık ve cübbe” giymesi de suçlama konusu olarak yer aldı. Bunun yanı sıra bu çatışmalı sürecin yaşandığı sırada Şek’e ait telefon sinyalinin Diyarbakır’da yansıması suçlu gösterilmesine neden oldu. Şek aleyhine Hasan Karahan adlı bir kişinin ifade verdiği işaret edilen iddianamede, bu kişinin Şek’in dernekte temizlik yaptığı, belediye tarafından verilen yardım kartların dağıtması da suçlama konusu yapıldı.

GASSAL OLMAK SUÇLAMA KONUSU YAPILDI

Bir diğer suçlama ise Gassal olmak oldu. Mehmet İnan’ın İBB’de Gassal olduğu, ayrıca katıldığı NATEV TV’de sarf ettiği sözlerin, “kitlenin hoşuna giden” sözler olarak değerlendirildi. İddianamede Aydın Ayhan’ın bir mescitte Zerdüştlük üzerine beyanda bulunması “siyasi içerik” olarak kabul edilirken, ayrıca DAİŞ’in Kobanê saldırması sırasında telefon sinyalinin Diyarbakır Sur ilçesinde görülmesi orada o gün yapılan bir etkinliğe katılmış olabileceği üzerinden suçlama yapıldı.

‘NEWROZ’DA ORUÇ TUTMA’ DEMEK KUVVETLİ ŞUPHE     

İddianamede suçlanan Halil Bulut’un ise PKK Lideri Abdullah Öcalan’ı “Kürtleri dünyaya tanıtan lider” olarak görmesi suç sayıldı. Bunun yanı sarı Bulut’un Şemsettin Taş ile yaptığı telefon görüşmesinde Taş’ın oruç tuttuğunu öğrenmesi ardından sarf ettiği, “bu gün Newroz’dur, oruç tutman iyi değildir” sözleri de suç sayıldı. İddianamede, “Söz konusu herhangi bir dini temelinin bulunmadığı, Nevruz gününün İslamiyet'te önem atfedilen günlerden olmadığı, oruç tutmanın günah sayıldığı günlerin sadece dini bayramlar olduğu, bu hali ile şüphelinin örgütsel bir eğitim ve alt yapısı olmadan tape içeriklerine yansıyan örgütsel aidiyet duygusu içerisinde konuşmalar yaptığı, buradaki amacın da mütedeyyin ancak sempatizan Kürt halkının örgüt ile olan bağlarının kopmaması olduğunun anlaşıldığı, bu hali ile şüphelinin üzerine atılı suçu işlediği hususunda kuvvetli şüphenin oluştuğu” şeklinde yorumlandı.

İddianamede, birçok dernek faaliyeti, telefon görüşmesi yanı sıra yazı ve haber de suçlama konusu yapıldı. 

MA / Mehmet Aslan

Diğer başlıklar

09:53 Tanrıkulu: Ses kayıtları katilin yalnız olmadığını doğruladı
09:48 Barış Anneleri: Biz KDP’lilerle lokmamızı paylaştık, onlar çocuklarımızı öldürüyor
09:45 Dengbêjlik geleneğini İzmir’de sürdürüyor
09:45 Maltepe Belediyesi'ne operasyon
09:41 Belediye binasını satışa çıkaran kayyıma tepki: Talan kültürüdür
09:24 ZMO Başkanı Suiçmez: Hayvansal ürünlerin fiyatı artacak
09:20 'Bekçilik özel savaşın bir parçası oldu'
09:18 15 Şubat’ta koruculuğu da KDP’yi de bıraktı: İhanet etmeyeceğime yemin ettim
09:17 'Gözünün üstünde kaş var' iddianamesi!
09:14 Doç. Dr. Özgün: Aysel’i özgürleştirene kadar mücadele devam edecek
09:10 Sanatçı Çat: Yasaklanan Kürt dili, kültürü ve sanatıdır
09:07 Dr. Turan: ATK kararları hekimlik değerleriyle bağdaşmıyor
09:05 Sebahat Tuncel: Mela Mustafa’nın projesine ihanet ediliyor
09:02 Adalet talebine 11 soruşturma, 4 dava
09:01 ‘Çerkes soykırımı asimilasyonla devam ediyor’
09:00 20 MAYIS 2022 GÜNDEMİ
08:39 Michael Rubin: Türkiye’nin mülteci projesi etnik soykırımdır
08:32 Girê Spî’ye mülteciler yerleştirildi
19/05/2022
23:13 Hurda toplayan çocuklar duvarın altında kaldı: 1 ölü, 1 yaralı
23:00 Til Temir ve Zirgan’da bombardıman
21:16 BM Raportörü 17 yıl sonra İran’ı ziyaret etti
20:47 Efrîn’de tecride karşı yürüyüş
20:41 Koronadan 4 yeni vefat tespiti
20:04 İstanbul’da gözaltına alınan 8 kişi tutuklandı, 14 kişi serbest
19:12 İzmir ve Diyarbakır'da kadın cinayeti
18:50 Heftanîn’de hava hareketliliği: Bir asker yaşamını yitirdi
18:37 AKP’li Cahit Özkan görevden alındı
18:34 Adana ve İstanbul'da 'Mayıs ayı şehitleri' anıldı - YENİLENDİ
17:38 İngiliz sendikalarından Türkiye Büyükelçiliği'ne saldırıları kınama mektubu
17:26 Cudi’de yasaklar 8’inci gününde sürüyor
17:08 Besta’da kayalıklardan düşen Zeyrek yaralandı
17:06 Bagok ve Omerîya'da askeri hareketlilik
17:03 Gözaltına alınan 3 kişi serbest
17:02 Süleymaniye güvenliği Çelebi cinayetinde sessizliğini koruyor!
16:52 Dr. Xeyas Neyîse: Türkiye Kürt-Arap ortak çözüm mücadelesini tehdit ediyor
16:27 İstanbul’da 10 kişiye tutuklama talebi
16:03 Taliban'dan kadın TV sunucularına peçe zorunluluğu
15:38 Gözaltında katledilen Karakoç ve Ocak anıldı
15:26 Heftanîn’de çatışma: 1 korucu yaşamını yitirdi
15:16 Halkların Köprüsü Derneği mülteci karşıtlığına tepki gösterdi
15:12 İHD, Çukurova cezaevleri hak ihlalleri raporunu açıkladı
14:58 HDP'li 12 kişi gözaltına alındı
14:56 Direnişler Meclisi'nden Şenyaşar ailesine destek
14:45 Tutuklu yakınları: Dünya duysun Türkiye’de adalet yok
14:36 Amed Sağlık Platformu’ndan 29 Mayıs mitingine çağrı
13:57 Karakola 300 metre mesafede kadın cenazesi bulundu
12:36 Eyn Îsa köylerine bombardıman
12:19 İtalyalılar, Ukrayna ve Federe Kürdistan’da süren savaşa karşı greve gidiyor
12:18 İki yaşındaki Kadir’i katleden fail tutuklandı
12:00 Botan’da tutuklama konsepti: Kürtleri bitiremezsiniz
11:56 AKP-KDP ortaklığı ‘karınca’ların işini bitirdi
11:56 İstanbul’daki gözaltıların adliyeye sevki bekleniyor
11:55 Uzaklaştırma kararı olan polis kadını katletti
11:25 DBB kayyımı sosyal alanı ranta açtı, yeşil alanı askeriyeye devretti
11:20 Taş ocağında yaşamını yitiren Esen toprağa verildi
10:47 Şenyaşar ailesi: İnsanlık suçunu işleyen iktidarın arkasına saklanmış
09:57 Tecavüz faillerinin tutuklanma talebi reddedildi
09:33 ‘Kurtuluş devrimci mücadelededir’
09:32 Avukat Ezer: Yeni düzenlemeler yerine İstanbul Sözleşmesi uygulansın
09:30 Kayyım belediye binasını satılığa çıkardı
09:29 Kimyasal silah saldırılarına tepki: Onları Roboski ve Cizre’den tanıyoruz
09:29 İki çocuğunu yitiren anne: Bu bir ihanet savaşıdır
09:05 Diyarbakır esnafı: Ekonomik krizin nedeni savaş harcamasıdır
09:04 Bağımlılığa karşı spor ve kültürel etkinliklerle mücadele ediyorlar
09:03 AKP iktidarında en az 801 çocuk iş cinayetlerinde öldü
09:02 Afganistan'dan uluslararası kamuoyuna çağrı: Bizi duyun, görün
09:02 Öğrenciler yurttan çıkamıyor!
09:01 Pontuslu Rumlar: Karadeniz’de Rum paranoyası sürüyor
09:00 19 MAYIS 2022 GÜNDEMİ
18/05/2022
23:31 Süleymaniye’de saldırıya uğrayan Çelebi yaşamını yitirdi
23:23 Hakkari'de maden ocağının kurulmasına karşı çıkan köylüler darp edildi
22:46 KESK Van Şubeler Platformu’ndan etkinlik
21:40 Gizli tanık Ulaş'ın ifadesiyle bir kişi daha tutuklandı!
21:25 Koronadan 3 vefat, bin 443 yeni vaka
21:15 Kadınlar erkek şiddetini protesto etti
20:47 İzmir'deki KHK eylemi 212'nci haftasında
20:41 HDP'li Oluç: Harun gibi başlayıp Karunların Türkiye’sini yarattınız
20:33 Agit İpek’in annesinin evine polis baskını
20:28 Silopi’de intihar girişimi
20:24 BMG’nin açıklamasına polis müdahalesi: Çok sayıda gözaltı
20:12 TMMOB: Gezi Davası’nda tutuklananlar serbest bırakılsın
19:17 Yüksekova’da gözaltına alınan 3 kişi serbest
19:04 Finlandiya ve İsveç NATO başvurusunda bulundu
18:54 Sağlıkçıların Ankara'daki mitingine katılım çağrısı
18:20 AKP’li vekil, Erdoğan’ın ‘ilişkim yok’ dediği SADAT ile çalışıldığını belirtti
17:51 Beytüşşebap'ta hava hareketliliği
17:40 ‘Kürt sorunu sınır ötesi operasyonlarla çözülemez’
17:38 Tutuklu yakınlarından SYKP’ye ziyaret
17:10 Van Kadın Platformu: 18 gün içinde 16 kadın katledildi
17:03 Pancar toplarken düşen kadın yaşamını yitirdi
17:01 Oluç: Dedeoğulları ailesi katliamı arkasında kimler var?
16:52 DİSK-AR: Genç işsizlik AKP döneminde artıyor
15:46 Yüksekova’ya 3 asker cenazesi daha getirildi
15:44 Erdoğan’ın ‘ilişkim yok’ dediği SADAT’ın kurucusu başdanışmanlığını yapmıştı
15:34 Irak, Türkiye'yi topraklarından çıkması için BM’ye şikâyet etti
15:18 Emine'yi katleden Karakaş'a müebbet hapis istemi
15:17 Gazeteci Çapan’a hapis cezası
15:15 Açlık grevinden yargılanan 16 Barış Annesi’ne beraat
15:14 Tutuklu yakınları: Zulüm bitsin
15:01 Dörtler ve Kaypakkaya Diyarbakır Cezaevi önünde anıldı