Kürtçe hutbeden tutuklanan imamların iddianamesinde her şey suç unsuru!

img

İSTANBUL- Kürtçe hutbe okudukları gerekçesiyle tutuklanan DİAY-DER üyelerinin havuz medyasına servis edilen iddianamesi ortaya çıktı. İddianamede Kürtçe vaaz, sarık ve cübbe giymenin yanı sıra bir araya gelip et yemek de suç sayıldı.

İstanbul'da faaliyet yürüten Din Adamları Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği (DİAY-DER) üyesi 28 kişi 3 Temmuz’da gözaltına alındı. 7 gün gözaltında kalan 26 kişiden, Ali Fuat Hatip, Aydın Ayhan, Enver Karabey, Mehmet İnan, Mehmet Emin Aslan, Nezir Erdemci, Ekrem Baran, Hafik Tunç ve Sefa Mehmetoğlu Kürtçe hutbe okudukları, Sivil Cuma Namazı’na katıldıkları ve yürüttükleri dernek faaliyetleri gerekçe gösterilerek tutuklanırken, 17 ise serbest bırakıldı.

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı, 6 ay sonra hazırladığı iddianameyi İstanbul 14'üncü Ağır Ceza Mahkemesi'ne sundu. Hala kabul edilmeyen iddianamede, geçtiğimiz gün havuz medyaya servis edildi.

Mezopotamya Ajansı’nın (MA) tam haline ulaştığı iddianamede, 23 kişi hakkında “Örgüte üye olmak” ve “örgüte bilerek ve isteyerek yardım etmek”  suçlamaları yöneltildi. 5 kişi hakkında ise takipsizlik kararı verildi.

KÜRTÇE KELİMELER DE SUÇ

Söz konusu iddianamede, DİAY-DER üyelerinin telefon görüşmeleri, sanal medya paylaşımları, gözaltı esnasında el konulan dernek raporları yanı sıra açık ve gizli tanık beyanları delil olarak yer aldı. Silivri Cezaevi’nde tutuklu bulunan Mehmet Emin Aslan verdiği hutbenin Kürtçenin yöresel lehçesi olmadığı ileri sürülerek, Kürtçesinin suçlama konusu yapılması dikkati çekti. İddianamede Aslan’ın hutbede “Civak, Bawermend, Heja, Jiyan, Henber, Rûmet, Taybet” gibi kelimelere yer vermesini “örgüt terminolojisi” ne kadar taşıyarak suç olarak gördü.

BİRLİKTELİK İSTEMİ RAHATSIZ ETTİ

Aslan’ın el konulan telefonunun Whatsapp programında bazı kişilere yazdığı “İşgalci Türk devleti Garê’de yenildi. Zagros’tan çekildi” şeklindeki mesajları ve arama motorlarında girdiği bazı siteler de suçlama konusu yapıldı.

Bunun yanı sıra Aslan’ın katıldığı TV kanallarından hak, hukuk ve adalet kavramları yanı sıra Kürtlerin birlikteliğinden söz etmesi iddianamede, “Müzahir kitleyi etkileyen beyanlar” olarak yer aldı.

HAK, HUKUK ÖRGÜTSEL TEMELLİ

İddianamede DİAY-DER üyelerinin aleyhine ifade veren Elhem Demir adlı kişinin beyanlarına işaret edilerek, üyelerin katıldıkları basın açıklamaları, TV kanallarına katılımı suç sayıldı. DİAY-DER Başkanı Ekrem Baran’ın İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nde (İBB) Gasal olarak hizmet veren Mehmet İnan’ın derneğe aidat ödemesini istemesi yanı sıra cenaze namazlarına katılması ve bazı TV kanalları takip etmesi de suç sayıldı.

İddianamede Baran’ın katıldığı TV programlarında “Hak, hukuk, adalet, zulüm ve ezilmiş” ifadeleri kullanması da “örgütsel temelli bulunan konular” olarak yer aldı.

HER ADIMDA KÜRTÇE SUÇ

Bunun yanı sıra iddianamede, Baran’ın Whatsapp üzerinde  Ölüye Saygı İnisiyatifi grubunu oluşturması ve buradan mezarların askerler tarafından tahrip edildiğini yazması da suç sayıldı. Bunun ötesinde ise Baran’ın el konulan telefonunda Kürtçe Ramazan bayramını kutlaması ve Kürtlere birlik, beraberlik ve barış getirmesini dilemesi de suç kapsamına alındı. Öte taraftan www.ronahikovara.com sitesinin Baran ve DİAY-DER üyeleri tarafından Kürtçe olarak kurulması ve aynı şekilde Kürtçe yazıların yer alması da “örgüte üyeliğine” delil olarak gösterilmeye çalışıldı.

BARIŞ İSTEDİĞİ İÇİN SUÇLANDI

İddianamede söz konusu sitede Kürt sorununun çözümünü konu edinen bir anket çalışması da suçlama konusu yapıldı. Ankette, “Sizce Kürdistan’da sorununun çözümü nedir” şeklindeki soru için ayrılan “Federasyon, Bağımsızlık, Özerklik” gibi şıkların olması suçlama konusu yapıldı. Baran’ın ayrıca PKK Lideri Abdullah Öcalan’ın 21 Mart’ta 2013’te Diyarbakır Newrozu’ndaki Kürt sorununun çözümü konusunda demokratik yöntemlere işaret etmesi sonrasında başlayan süreci konu edinen bir basın açıklamasında katılması ve barış istemesi de suç sayıldı.

İddianamede Halkların Demokratik Partisi (HDP) milletvekili Hüda Kaya’nın bir yakınının yaşamını yitirmesi ardından Baran’ı arayıp baş sağlığı dilediği telefon görüşmesi de yer aldı. Kaya, burada “şahıs” olarak yer aldı.

HDP’NİN KARDEŞ AİLE KAMPANYASI

Sefa Mehmetoğlu’nun önüne ise Özgür Gündem Gazetesi’ne yazdığı yazılar yanı sıra telefonunda bulunan bazı videolar suçlama konusu olarak konuldu. Bir diğer suçlama konusu ise HDP’nin salgınla birlikte yoksul ailelere yardım etmek üzere başlattığı “Kardeş Aile” kampanyası oldu. İddianamede, Yeni Yaşam Gazetesi’nde çıkan bir habere işaret edilerek, bir panellin yapıldığını ve bu panel ile bu kampanyanın duyurulmaya çalışıldığı kaydedildi. Kampanya,  “terörist ailelerine destek olmak amaçlı oluşturulan” kampanya olarak lanse edilmeye çalışıldı.

DAİŞ’E KARŞI OLMAK SUÇ SAYILDI

İddianamede ayrıca Rıza Oğur’un iktidarın Kobanê’ye saldıran DAİŞ’e destek verdiği yönündeki yorumu da suçlama konusu yapıldı. Bunun yanı sıra DAİŞ’in saldırılarını protesto eden bir basın açıklamasına katılması suçlama olarak yer aldı. Öte taraftan Oğur’un DAİŞ saldırılarına karşı Urfa’nın Suruç İlçesi’ne gitmesi de suç olarak gösterilmeye çalışıldı. Aynı şekilde Oğur’un İBB’nin salgın döneminde DİAY-DER’e verdiği 300 adet alışveriş kartını üyelere vermesi de suçlama konusu yapıldı. Oğur’un üyelere verdiği bu kartların ise “Değer Ailelerine” gönderildiği iddia edildi.

ET YEMEK İÇİN BİR ARAYA GELİŞ DE SUÇ

İddianamede, Ali Fuat Hatip’in kız kardeşinin Elazığ’dan döndüğü sonra yanında getirdiği et ile ilgili Ekrem Baran’ı araması ve yemeğe davet etmesi sonrasında Baran ve beraberinde kişilerin Hatip’in evine gelmesi de suçlama konusu olarak yer aldı. İddianamede söz konusu et ile ilgili “‘Et köyden bu sabah gelmiş, yemeniz lazım, dolaba girerse bozulur’ şeklindeki söylemi ile almış olduğu bir talimatı veya kararı iletmek üzere şifreli olarak dernek yöneticilerini toplantıya çağırdığı dosya kapsamında fiziki takip sonucu şüpheli Ali Fuat Hatip'in evinde buluşan tüm şahısların görüşmeye ilişkin olarak aynı ve tutarlı beyanda bulunmaları sebebi ile örgütsel ve şifreli bir toplantı olduğuna ilişkin somut delilin yansımadığı, ancak dernek üye ve yöneticilerinin birlikteliğini ortaya koyduğunu” şeklinde ifadelere yer verildi.

SADAKA KUTULARI

Dernek üyesi İbrahim Yalın ise esnafa sadaka kutularını dağıttığı için suçlandı. Bir başka üye olan Lütfi Büyükkefe ise Hz. Ömer mescidinde verdiği vaaz nedeniyle suçlandı. Büyükkefe’nin, “Eğer bir ülkede Cumhurbaşkanı barışçıl değilse, eğer haksız ise bize önemli bir yol açılıyor. Bu yol özgürlük, barış mücadele ve birlik ve beraberlik yoludur” şeklindeki ifadeleri iddianamede, “dini konulardan ziyade siyasi içerikli” olarak değerlendirilip suç sayıldı. Büyükefe’nin zulme karşı başkaldırının meşru olduğunu yönündeki bir vaazı da suçlama konusu yapıldı. İddianamede Büyükkefe’nin “Filistin’e gözyaşı dökenlerin Kürtlere yapılan zulmün de dile getirmesi gerekiyor” şeklindeki ifadeleri de suç olarak gösterilmeye çalışıldı.

KÜSLERİ BARIŞTIRMAK DA SUÇ

İddianamede bir diğer dikkat çeken husus ise Hafit Tunç hakkındaki iddialar oldu. Tunç’un “örgüt sempatizanları” ile oturup kalktığını yönünde iddiaların ileri sürüldüğü iddianamede, Tunç’un yoksul aileleri ziyaret etmesi ve yardımda bulunması, bunun yanı sıra HDP’nin Adalet Komisyonu kapsamında küs aileleri barıştırması buluşmalarına katılması da suç sayıldı.

KAYYIM BEYANI DA YER ALDI

DİAY-DER üyesi Enver Karabey’in STÊRK TV’de Diyarbakır, Van ve Mardin’e atanan kayyumlara karşı yapılan eylemlere katıldığı beyan etmesi de suçlama konusu yapıldı. Ali Fuat Hatip’in ise Ölüye Saygı ve Adalet Paneline sanal medya platformu ZOOM üzerinden katıldığı ve oradan yaptığı konuşuma, “din adamı hüviyetini aşacak mahiyette siyasi içerikli konuşma” olarak değerlendirilip, suçlama konusu yapıldı.

SARIK VE CÜBBE GİYMEK

İddianamede, bölgenin birçok kentinde 2015’te yaşanan çatışmalı süreci konu edinen basın açıklamasında İbrahim Şek’in durumu “savaş” olarak nitelendirdiği, bunun yanı sıra bu sürecin sona ermesi için yapılan bir etkinlikte “sarık ve cübbe” giymesi de suçlama konusu olarak yer aldı. Bunun yanı sıra bu çatışmalı sürecin yaşandığı sırada Şek’e ait telefon sinyalinin Diyarbakır’da yansıması suçlu gösterilmesine neden oldu. Şek aleyhine Hasan Karahan adlı bir kişinin ifade verdiği işaret edilen iddianamede, bu kişinin Şek’in dernekte temizlik yaptığı, belediye tarafından verilen yardım kartların dağıtması da suçlama konusu yapıldı.

GASSAL OLMAK SUÇLAMA KONUSU YAPILDI

Bir diğer suçlama ise Gassal olmak oldu. Mehmet İnan’ın İBB’de Gassal olduğu, ayrıca katıldığı NATEV TV’de sarf ettiği sözlerin, “kitlenin hoşuna giden” sözler olarak değerlendirildi. İddianamede Aydın Ayhan’ın bir mescitte Zerdüştlük üzerine beyanda bulunması “siyasi içerik” olarak kabul edilirken, ayrıca DAİŞ’in Kobanê saldırması sırasında telefon sinyalinin Diyarbakır Sur ilçesinde görülmesi orada o gün yapılan bir etkinliğe katılmış olabileceği üzerinden suçlama yapıldı.

‘NEWROZ’DA ORUÇ TUTMA’ DEMEK KUVVETLİ ŞUPHE     

İddianamede suçlanan Halil Bulut’un ise PKK Lideri Abdullah Öcalan’ı “Kürtleri dünyaya tanıtan lider” olarak görmesi suç sayıldı. Bunun yanı sarı Bulut’un Şemsettin Taş ile yaptığı telefon görüşmesinde Taş’ın oruç tuttuğunu öğrenmesi ardından sarf ettiği, “bu gün Newroz’dur, oruç tutman iyi değildir” sözleri de suç sayıldı. İddianamede, “Söz konusu herhangi bir dini temelinin bulunmadığı, Nevruz gününün İslamiyet'te önem atfedilen günlerden olmadığı, oruç tutmanın günah sayıldığı günlerin sadece dini bayramlar olduğu, bu hali ile şüphelinin örgütsel bir eğitim ve alt yapısı olmadan tape içeriklerine yansıyan örgütsel aidiyet duygusu içerisinde konuşmalar yaptığı, buradaki amacın da mütedeyyin ancak sempatizan Kürt halkının örgüt ile olan bağlarının kopmaması olduğunun anlaşıldığı, bu hali ile şüphelinin üzerine atılı suçu işlediği hususunda kuvvetli şüphenin oluştuğu” şeklinde yorumlandı.

İddianamede, birçok dernek faaliyeti, telefon görüşmesi yanı sıra yazı ve haber de suçlama konusu yapıldı. 

MA / Mehmet Aslan

Diğer başlıklar

00:25 Gençlik örgütleri Pîrsus için yasaklanan Taksim Meydanı’na çıktı
20/07/2024
23:55 33 düş yolcusu Avrupa'da anıldı
23:27 Gözaltına alınan gençler serbest bırakıldı
23:21 Özgür Özel’den Pîrsûs Katliamı paylaşımı
22:59 32 yılın aradan tahliye edilen Güneş’e kitlesel karşılama
22:09 Fotoğrafçı Murat Yazar’dan haber alınamıyor
21:40 İrade gaspına karşı nöbetler sürüyor: Kayyım zihniyetinden vazgeç
21:24 Gever’de Gülistan Doku Futbol Turnuvasının final maçı oynandı
20:32 Katliam yasası protesto edildi
19:01 KDP’ye çağrı: İhanete son ver
18:52 Akbelen Ormanı için büyük buluşma
18:03 Pîrsûs'ta katledilenler İstanbul'da anıldı: Düşleri yarım kalmayacak
18:01 Wan’da iki ilçede sel
16:43 Sebahat Tuncel: Mücadele varsa zafer de vardır
15:51 Hastanedeki yemekten zehirlenen çalışan 3 gündür tedavi altında
15:36 Ağır hasta tutsağa hücre cezası verildi
15:08 Kuday ve Menteş’in tahliyesi istendi
14:57 Efrîn’de 9 kişi kaçırıldı
14:39 Mülteci teknesinde yangın: 40 ölü
14:09 Düş yolcuları anıldı: Mezarlarına karanfil ve oyuncak bırakıldı
14:04 Yolcu treni otomobile çarptı: 3 ölü
14:03 Kafe saldırısında bir kişi daha gözaltına alındı
13:29 Emniyet yetkilisi ‘gözaltında’ dedi, 32 yıldır haber yok
13:16 DEM Parti Merkez İlçe Eşbaşkanı tutuklandı
12:30 Kayıp yakınları 4 kentte adalet talep etti
12:25 Kadın Stratejik Planlama Çalıştayı: Yerel demokrasi kadınla başlar
12:00 Cezaevinde adli tutuklunun kendini yaktığı iddiası
11:58 Yaşamını yitiren 30 yıllık tutsak Yaşa Amed’de defnedildi
11:43 Pirsûs’ta katledilenler anıldı: Düşleri yarım kalmayacak
11:30 Ekoloji örgütleri 28 Temmuz'da Şirnex'te olacak
11:23 Çin’de köprü çöktü: 11 ölü, 30 kayıp
11:09 Federe Kurdistan Bölgesi’nde 1 yarbay hayatını kaybetti
11:02 DEM Parti Kadın Meclisi'nden kampanya: Özgür ve eşit yaşamda ısrarcıyız
10:27 Şêladizêli imamdan KDP’ye tepki: Bölgemizin özgürlüğünü istiyoruz
10:14 Giresun'da sel ve heyelan
09:47 Kadınlardan KDP’ye tepki: İhanet çizgisinden dön
09:42 Dicle Üniversitesi’nde yemek zehirlenmesi: Personele rapor verilmedi
09:41 Özgürlük İçin Sanat İnisiyatifi: Savaş karşıtlarına birlikte mücadele çağrısı
09:40 ‘Amaç Kobanê’deki devrimi bu topraklarla buluşturmaktı’
09:32 CPT eski üyesi Restellini: İmralı yeniden ziyaret edilmeli
09:22 ‘Türkiye cesareti KDP’nin ihanet çizgisinden alıyor’
09:19 Şirnex’te sağlıkta kriz derinleşiyor: Ameliyatların sayısı düşürüldü
09:14 Gazeteci Topaloğlu’nun avukatı: Medya eliyle operasyon çekildi
09:11 Ağaçların kesildiği noktalara kalekollar inşa ediliyor
09:09 Aydınlar hemfikir: Kürt sorunu savaşla çözülmez
09:07 Kıbrıslı yazar Şah: Türkiye'nin işgalinin sonlandırılmasını istiyoruz
09:00 20 TEMMUZ 2024 GÜNDEMİ
19/07/2024
22:58 KNK'nin temasları sürüyor: KDP işgalin ortağı oldu
22:47 Yaşamını yitiren tutsağın cenazesi Amed’e getirildi
22:39 Akdeniz’de ortak mücadele vurgusu
22:23 Birca Belek yeni mezunlar verdi
22:12 KDP’ye birçok kentte tepki:Bimire xiyanet, bijî berxwedan
21:48 Bakırhan Tarım Mitingi'nde konuştu: Bunlar bizim ekmeğimizi çalanlardır
21:20 33 düş yolcusu için zincir oluşturuldu
20:47 Kadınlar 9’uncu yargı paketine karşı mücadeleyi büyütüyor
20:06 Semsûr’da kadın katliamı
19:23 DEM Parti'den Qoser'de miting: Toprağımızı savunacağız
17:47 Pirsûs Katliamı'nda hayatını kaybeden Günebakan anıldı
17:20 Ortodoks Kilisesi'nde görevli Aykurt yaşamını yitirdi
17:11 Demirtaş'a 2 yıl 6 ay hapis cezası
17:00 Bakırhan yangın bölgesinde: Bu DEDAŞ’ın katliamıdır
16:47 Irak’taki aşiretler saldırılara karşı parlamentoyu göreve çağırdı
16:46 Şenyaşar davası: Tanıkların dinlenilmesi talebine ret
16:40 Uçar: Bu savaşa geçit vermeyelim
16:06 Tez-Koop-İş: Enflasyonun asıl sorumlusu iktidardır
15:47 Eylemler 13’üncü haftasında: Tecride son verin
15:45 DEM Parti'den TÜİK hakkında suç duyurusu
15:26 Emniyet müdür yardımcısı evinde ölü bulundu
15:12 Kadınlara saldıran kişi bu sefer de hakaret etti
15:10 Polisin tehdit ettiği gazeteci Kaya'dan suç duyurusu
15:03 KDP Kerkük'te Kürt karşıtı cepheyle anlaştı
14:28 Êlih Belediyesi kültür programlarının startını verdi
14:19 Erbek’in cenazesi 4 yıl sonra ailesine verildi
14:19 10 vekilin fezlekeleri Meclis’te
14:18 Tutuklanan annelere çıplak arama ve ayakta sayım dayatması
13:59 DEM Parti'den emekli aylığı ve asgari ücret önergesi
13:48 Hastanede yemek boykotu: Sorumlular cezalandırılsın
13:34 Demirtaş: Faşist bir siyasetçi olsaydım yargı beni korurdu
13:25 Avukat Çiftçi'nin serbest bırakılması istendi | YENİLENDİ
13:19 ‘Kobay’ olarak kullanılan kişiden yetkililer hakkında suç duyurusu
13:03 Tuncel: Türkiye Kurdistan’ı ilhak ediyor, KDP ses çıkartmıyor
12:21 Komate'de orman kıyımı sürüyor
11:32 3'ü anne 9 kişinin tutukluluğuna itiraz: Dosyada delil yok
11:15 40 aydır haber alınamayan Abdullah Öcalan için yeni başvuru
10:50 DEM Parti: Rojava Devrimi'nin korumak hepimizin sorumluluğu
10:48 İşkence gören genç ve avukatları öldürülme tehdidi altında
10:25 Türkiye’den askeri sevkiyat ve bombalama
10:24 İzmir’deki orman yangını devam ediyor
10:22 Ameliyat sonrası hayatını kaybeden tutuklunun ailesi: İhmal var
10:00 İsrail’in başkenti Tel Aviv’e saldırı: 1 ölü, 4 yaralı
09:51 'Oğlumun katledildiği gün adalet onunla gömüldü'
09:50 DEDAŞ sayaç okumadan binlerce TL’lik fatura kesti
09:50 Açlık grevindeki Şengül’ün durumu ağırlaşıyor
09:46 Şêx Berzencî: İşgal saldırılarını kabul etmiyoruz
09:45 Gazeteci Topaloğlu: Mükerrer bir dosyadan komplo kuruldu
09:44 ‘Berxbir Festivali’ asimilasyon aracına dönüştürüldü!
09:25 Kadınların inşa ettiği ‘demokratik ulus’ yaşam
09:20 ‘KDP AKP-MHP’nin alt kolu gibi çalışıyor'
09:09 'Bir kişi bile kalsak adalet mücadelemiz sürecek'
09:06 ‘ÖMK’nin akıbeti ortaya konulacak mücadeleye bağlı’
09:05 9 yıldır aydınlatılmayan katliamda mağdur aileler sanık oldu
09:00 19 TEMMUZ 2024 GÜNDEMİ
08:50 Elektrik kaçağı soruşturmasında 14 tutuklama
08:37 6 il için sağanak uyarısı
18/07/2024
23:21 Kamuda tasarruf teklifi Meclisten geçti
23:16 İzmir'de orman yangınları yerleşim yerlerine ulaştı
23:06 Farqîn Belediyesi’nden üç dilde karşılama
22:32 İstanbul ve Colemêrg’te kayyım nöbeti: Kürt halkı diz çökmedi, çökmeyecek
21:08 Tahliye edilen 31 yıllık tutsak: Mücadeleye devam
21:02 Bozan’dan iktidara: Peygamberin hadisini de çiğneyecek misiniz?
20:52 Feministlerden Kurdistan raporu: Kadınlar belediyelere daha rahat giriyor
20:30 Suruç Aileleri İnisiyatifinden Riha'da panel
19:32 Kadınlardan işkence ve tacize tepki: Meşrulaştırılmasına izin vermeyeceğiz
19:30 Foça'da orman yangını
18:54 Artuklu Belediyesi’ne haciz başlatıldı: Gerekirse çadırda hizmet götüreceğiz
17:58 Dicle Amed Kadın Platformu: Mücadeledeyiz vazgeçmiyoruz
17:39 Çiğli Belediyesi işçileri: İşimizi alana kadar eylemimiz sürecek
17:33 Meclis'te çiftçe standart: Kürtçe'ye kapanan mikrofon Arapça’da açık!
17:11 Munzur Festivali'nin programı belli oldu
16:18 İzmir’in 2 ilçesinde orman yangını
16:00 Saldırılara birçok kentten tepki: İşgale ve ihanete hayır
15:52 DEM Parti Pirsûs Katliamı için Meclis araştırması istedi
15:48 Irak’taki aşiretlerden saldırılara ortak tepki
15:46 ‘İşgale’ karşı ortak mücadele çağrısı
15:20 KNK heyeti Süleymaniye’de
15:02 ÖHD’den Çukurova cezaevleri raporu: Tecride son verilmeli
14:31 Birçok kentte tutsak avukata özgürlük talebi
14:00 Eylemdeki BES üyelerinden 7 talep
13:57 Manisa'da orman yangını
13:47 Kayyım kararının iptali için başvuru
13:37 Temelli: Toplumsal barışın yolu Suriye’deki özerk yönetimle diyalogdan geçiyor
13:23 Gazeteci Topaloğlu Marmara Cezaevi’ne sevk edildi
12:56 DFG: Gazetecilerin hedef gösterilmesini kınıyoruz
12:43 CPT: Saldırıda hayatını kaybeden kişi peşmergeydi
12:37 YNK Başkanlık Divan üyesinden saldırılara tepki
12:29 ‘Bağdat’ın sessizliği nedeniyle Türkiye ihlallerini sürdürüyor’
12:08 24 siyasetçiye verilen cezalar onandı
12:03 Özgürlük İçin Sanat İnisiyatifi kuruldu: Barışın tesis edildiği bir ülke istiyoruz
11:38 Abdullah Öcalan’ın avukatlarından görüşme başvurusu
11:10 Bergama'daki yangın devam ediyor
11:00 AYM'ye atanan Kıratlı’nın ismi Peker'in ifşalarında gündeme gelmişti
10:22 Av. Bilmez: Bakanlık hukuksuzluğa kılıf uyduruyor
10:21 Amed'de hasta ve sağlık çalışanları yemekten zehirlendi
10:11 Türkiye saldırısında 1 kişi katledildi
09:48 Hayvanları 'öldürme' tasarısı görüşmeleri ertelendi
09:45 Amed Büyükşehir Belediyesi 3 taşınmazın devrini iptal etti
09:27 Emeklilerden iktidara: Bu parayla geçinmeyi deneyin!
09:26 En meşru hak: Özsavunma
09:21 Devrime öncülük eden kadın ordusu: YPJ
09:20 Amed sokakları: Erken seçim istiyoruz