Müslim: Türkiye’nin saldırıları 2014’ün devamıdır

img

URFA - Türkiye’nin saldırılarla halklar arasında fitne çıkarmak istediğini belirten PYD Eş Başkanlık Konseyi Üyesi Salih Müslim, “Bu saldırılar, 2014’te bölgeye dönük başlatılan saldırıların devamıdır. Biz ne olursa olsun direneceğiz” dedi.  

Türkiye ve desteklediği grupların, Kuzey ve Doğu Suriye’ye yönelik saldırıları devam ediyor. Nisan ayının ilk 4 gününde Silahlı İnsansız Hava Araçları (SİHA) ile yapılan 4 farklı saldırıda, 1 kişi yaşamını yitirdi, 8 kişi ise yaralandı. Türkiye SİHA’lar ile 1 Nisan’da Süryani, Asuri ve Keldani halkların yeni yıl bayramı olan Ekito Bayramı’na katılmak için yolculuk eden konvoyu hedef aldı. Saldırı sonucu 1 kişi yaşamını yitirirken, şair Ferhadê Merdê ve aynı araçta bulunan iki kişi yaralandı. Saldırıdan bir gün sonra Hesekê’ye bağlı Zirgan ilçesinin 10 köyünün bombalanması sonucu bir yurttaş ağır yaralandı. Aynı gün SİHA ile Süryani Askeri Meclisi Komutanlık üyesi Orm Marukî’nin bulunduğu araç Rusya devriyesi ile birlikte Til Temir’deki elektrik istasyonuna giderken hedef alındı ve Marukî ile yanındaki tercüman yaralandı. 4 Nisan tarihinde ise Zirgan ilçesi SİHA ile, Cizre kantonundaki köyler ise top atışları ile hedef alındı.
 
Türkiye’nin saldırılarında yurttaşların yaşamını yitirmesi ve yaralanmasına karşı uluslararası insan hakları örgütleri ve devletlerin sessizliği ise sürüyor. Sessizliğe tepki gösteren Demokratik Birlik Partisi (PYD) Eş Başkanlık Konseyi Üyesi Salih Müslim, saldırıların amacı ve yaşananlara ilişkin ajansımıza konuştu.
‘BU BARBARLIK HİÇ DURMADI’
 
Türkiye’nin Kuzey ve Doğu Suriye’ye dönük saldırılarının yeni olmadığının altını çizen Müslim, Serêkaniyê ve Girê Spî’nin 2019 yılında Türkiye ve desteklediği grupların denetimine girmesinden sonra saldırıların hiç durmadığını kaydetti. Türkiye’nin Rusya ve ABD ile yaptığı anlaşmalara rağmen insansız hava araçları ve obüsler ile bölgeyi her gün bombaladığını belirten Müslim, “Saldırılar bazen azalıyor, ancak hiç son bulmuyor. Hiçbir şekilde yapılan anlaşmalara, sözleşmelere saygı duymuyorlar. Bunun yanında ahlaki değerlere de riayet edilmiyor. Sivil yerleşim yerleri bombalanıyor. Her gün insanlar öldürülüyor. 9 Kasım 2021 tarihinde saldırı sonucu yurtsever ailelerinden biri olan Gulo ailesi hedef alındı. Saldırı sonucu 82 yaşında olan Yûsif Gulo ve iki torunu öldürüldü. Kobanê’de TEVDEM üyesi gençler hedef alındı. 5 genç yaşamını yitirdi. Her gün farklı yerlerde bombalamalar oluyor. Bu saldırılar Türk faşizminin barbarlığını gösteriyor. Kürt halkı başta olmak üzere halklara soykırım uygulamak istiyorlar. Sadece Kürtleri değil diğer halkları da hedef alıyorlar. 4 Nisan’da Süryani Meclisini hedef aldılar. Bütün insanlar tarafından sevilen sanatçı Ferhadê Merdê, Süryani, Asuri ve Keldani halklarının yeni yıl bayramı olan Ekito Bayramı’na katılmak isterken hedef alındı. Saldırıda bir kişi şehit düştü. Bu barbarlık hiç durmadı” diye konuştu. 
 
‘AMAÇ BÖLGEYİ BOŞALTMAK’
 
Saldırıların amacının Kürtler başta olmak üzere halkları yaşadıkları bölgeden göçertmek, Kürtler ve diğer halklar arasında fitne yaratmak olduğunu vurgulayan Müslim, bu amaç doğrultusunda saldırıların yanı sıra bölgede farklı uygulamalar ile saldırıların planlandığını belirterek “Her gün basına yansımayan kimi DAİŞ üyesi yakalama operasyonları oluyor. DAİŞ üyeleri Türkiye’den eğitim, destek aldıklarını söylüyorlar. Bu saldırılar 2014 yılında bölgeye dönük başlatılan saldırıların devamıdır” dedi. 
 
ÇIKAR İLİŞKİLERİ
 
Saldırılara karşı uluslararası güçlerin sessizliğine tepki gösteren Müslim, “Uluslararası güçler her ne kadar Suriye’deki hesapları için Türkiye’ye ateşkes imzalatmış olsalar da bu saldırılara aldırmıyorlar. Kütler öldürülmüş, katledilmiş umurlarında değil. Tek düşündükleri çıkarları. Hiçbir zaman Kürtleri savunma arayışına girmediler. Türkiye ile hepsinin çıkar ilişkileri var. Türkiye’nin desteklediği gruplar dünyanın birçok yerinde savaşlarda kullanılıyor. Kuzey ve Doğu Suriye’de yaşananlara karşı sessiz kalırken başka bir yerde benzer bir saldırı olduğunda tepki verebiliyor kimi devletler. Burada asıl iş Kürtlere düşüyor. Biz kendimizi nasıl savunabiliriz ve saldırıların amacını boşa çıkartabiliriz? Biz Türkiye ile çıkar ilişkisi olan kişilere sırtımızı yaslayamayız” diye konuştu. 
 
‘KÜRTLER YOK SAYILIYOR’
 
Saldırılara Suriye Hükümeti’nin de sessiz kaldığını belirten Müslim, sessizliğin nedenini ise Kürtlerin varlığının kabul edilmemesi olduğunu kaydetti. Kürtlerin topyekun yok sayıldığına vurgu yapan Müslim, sözlerini şöyle sürdürdü: “Rusya, Ukrayna’ya saldırdı, bütün dünya devletleri sesini yükseltti ve uluslararası sözleşmeler hatırlatıldı. O sözleşmeler Kürtler ‘devlet olmadığı’ için onlar için geçerli değil. Sadece bu durum Kuzey ve Doğu Suriye için geçerli değil, Irak’ta da Kürtlere dönük saldırılara sessiz kalınıyor.” 
 
‘PRATİKTE BİR ADIM ATMIYORLAR’
 
Kuzey ve Doğur Suriye Özerk Yönetimi’nin yapılan saldırıları raporladığı bilgisini paylaşan Müslim, Özerk Yönetim heyetlerinin yaptıkları resmi görüşmelerde saldırıları gündeme getirdiğini sözlerine ekledi. Yapılan görüşmelerde tarafların Özerk Yönetim heyetlerine “Çok üzgün” olduklarını aktardıklarını belirten Müslim, ancak pratikte bir adım atılmadığını söyledi. Pratikte bir adım atılmamasının nedeninin çıkar ilişkileri olduğunu hatırlatan Müslim, “Kimi kime şikayet edeceğiz. Bu insanlık suçlarını inceleyecek uluslararası kurum ve kuruluşların birçok şartı var. Birçok konuda Türkiye’yi mahkum eden AİHM’e başvuru yapma hakkımız yok. Biz AB’de değiliz ve bizim başvurularımızı kabul etmiyorlar. Türkiye’den yapılan başvurular bile Türkiye’de yargılama bittikten sonra yapılabiliniyor. İç yargılama bitmesi için iki tarafın da yargılanabilmesi gerek, ancak Kuzey ve Doğu Suriye’de yapılan bir bombardımanda bir köylü Türkiye’ye karşı nerede dava açacak? Biz başvuru yapınca ‘Sizin bir statünüz yok’ denilerek hiç işleme alınmıyor. Bu nedenle saldırılar şu an Türkiye’nin yanına kalıyor. Ancak bütün saldırılar kayıt altında, gün geldiğinde Türkiye’den hesabı sorulacak” ifadelerini kullandı. 
 
‘HALK İNTİKAM İSTİYOR’
 
Saldırılara karşı halkın öfkesinin her geçen gün arttığını vurgulayan Müslim, devamında şunları söyledi: “Halk yapılan gösterilerde öfkelerini haykırıyor. Halk yapılan saldırılara karşı intikam istiyor. Kimi yerlerde saldırılara karşı güvenlik güçleri cevap veriyor, ancak bu halkın öfkesini azaltmıyor. Halkın tamamı intikam istiyor. Kuzey ve Doğur Suriye’de Kürtlere dönük saldırıları 4 parça Kürdistan’da yapılan saldırılardan ayrı tutamayız. Rojava’da bugün bir proje var ve bu bütün Kürtlerin desteklediği bir proje. Türkiye bundan kaynaklı rahatsız. Rojava’da bütün Kürtlerden intikam almak için saldırıyor. Bu saldırılar Başûr’da Bakûr’da yapılan saldırılar ile bağlantılı. Biz her ne olursa olsun örgütlülüğümüzü güçlendirerek direneceğiz. Bizim önümüzde direnmekten başka yol yok.”  
 
MA / Emrullah Acar

Diğer başlıklar

29/05/2023
22:39 AKPM: Cumhurbaşkanlığı seçimi adil olmayan koşullarda yapıldı
20:35 HDP İnegöl İlçe Örgütü’ne taşlı saldırı
19:17 HDP'den Demirtaş’ı hedef alan Erdoğan'a: Bizi yolumuzdan alıkoyamaz
19:08 Dört ülkede açlık krizi en üst seviyede
18:19 HDK ve DTK yeni dönem yol haritasını belirleyecek
18:00 İlerici Kadınlar: Karanlığa karşı umut örgütlü mücadelemizde
17:47 Ankara’da bir kadın katledildi
17:40 Eski Buca Cezaevi projesi kamu yararına aykırı bulundu
17:39 İran’da kadın öğrenciler üniversiteden çıkarıldı
17:25 ÖHD, Colemêrg’teki işkenceye dair hukuki süreç başlattı
16:58 Dedeoğulları Katliamı ve saldırı dosyalarının birleştirilme talebine red
16:48 İHD’den seçim sonuçlarına ilişkin açıklama
16:40 Siyasi partilerden evi kurşunlanan DBP’li yöneticiye ziyaret
16:12 Şenyaşar ailesi: Mücadelemiz kararlılıkla devam edecek
16:00 İkinci tur kesin sonuçları 1 Haziran'da açıklanacak
15:00 Polis şiddetinin fotoğrafı: Doktor ‘baş ağrısı’ raporu verdi
14:25 Xwebûn ‘Kurdan Erdogan red kir’ manşetiyle çıktı
14:01 Benzine zam yolda
13:46 Hizbullah noktaları vuruldu
13:11 Oy ve Ötesi’nin tutanak sorgulama sistemi açıldı
12:57 6 il için sağanak yağış uyarısı
12:44 Türkiye uyuşturucu kullanımında ilk beşte
12:13 Morgan Stanley: Dolar 28 lirayı görebilir
11:06 Ekonomist Önder: Yüzde 52 zafer değil, yenilgidir
10:48 İmamoğlu: Her şey yeniden başlıyor
10:19 TIR ile minibüs çarpıştı: 4 ölü
10:17 Odaya kilitleyerek işkence ettiler: Oğlunu öldürmeye geldik
10:03 YSK’den milletvekili kesin sonuçlarına dair açıklama
09:51 Gazeteci Hekimoğlu: Kürtler üzerine düşeni yaptı
09:40 Mexmûr'da direniş sürüyor
09:38 Gever’de ev baskınları: Gençler dövüle dövüle gözaltına alındı
09:31 Piyasalara seçim etkisi
09:00 Seçimlerin ikinci turuna usulsüzlükler damga vurdu
09:00 Adalet Bakanlığı hasta tutuklu verilerini paylaşmıyor
09:00 29 MAYIS 2023 GÜNDEMİ
08:34 'Seçim bitti, şimdi muhasebe zamanı'
01:49 Erdoğan destekçileri bir yurttaşı vurdu
01:13 Alanya’da AKP’lilerden provokasyon
00:48 Erdoğan balkondan ‘yargıya müdahale’ mesajı verdi
28/05/2023
23:55 Millet İttifakı, CHP Genel Merkezi'nde bir araya geldi
23:21 AKP’lilerin saldırdığı yurttaş ağır yaralandı
23:17 İYİ Parti: Üyemiz Erhan Kurt öldürüldü
23:00 Kürtler yine Erdoğan’a ‘hayır’ dedi
22:39 YSK: Geçici sonuçlara göre Erdoğan Cumhurbaşkanı seçildi
22:38 HDP ve Yeşil Sol Parti: Demokratik siyaseti büyüteceğiz
22:29 Akşener’den Erdoğan’a: Sonuçlardan çıkarması gereken dersler var
22:26 Demirtaş: Teslim olmak yok, mücadeleye devam
22:19 Düzkan: Cumhuriyet tarihinin en sağcı ve faşist bileşimi oluştu
22:05 Kaftancıoğlu: Islak imzalı tutanaklar elimizde, itirazlar yapılıyor
21:42 Kılıçdaroğlu: Yürüyüşümüz sürüyor ve buradayız
21:36 HDP ve Yeşil Sol Parti 22.30’da açıklama yapacak
21:23 Efrîn’de Erdoğan kutlaması: Bir çocuk katledildi
21:07 CHP Genel Merkezi önünde provokasyon
21:03 Gazeteci Uçar: Milliyetçilik muhalefete iyi gelmedi
21:01 Erdoğan ilk açıklamasında tehdit etti
20:59 Wan’da bir korucu DBP’li yöneticinin evine ateş açtı
20:51 Diyarbakır Cezaevi’nden seçim sonuçları
20:43 Colemêrg’te şüpheli kadın ölümü
20:05 YSK son verileri açıkladı
19:28 YSK: Oyların yüzde 54,60'ı sayıldı
19:22 Roboskî'de Kılıçdaroğlu fark attı
19:13 CHP Sözcüsü Öztrak: Nefes nefese bir yarış var
18:49 YSK: Yüzde 25 oranında veri akışı oldu
18:37 Uçar’ın oy kullandığı sandıkta Kılıçdaroğlu büyük fark attı
18:26 Akşener: Sandık başından ayrılmayın
18:23 AA şaşırtmadı: Açılışı Erdoğan’ın önde olduğu kentlerden yaptı
18:18 Şırnak ve Mardin cezaevlerinde Kılıçdaroğlu'na rekor oy
18:17 Sîsê’de Erdoğan’a oy yok!
18:13 Seçim yasakları kaldırıldı
17:51 AKP’ye oy isteyen İsmailağa Cemaati’nden kadınlara tehdit: Bize alışacaksınız
17:35 Öztrak: Sandıkların başından ayrılmayın
17:23 AKP’liler sandığa gitmeyenler yerine toplu oy kullandı
17:22 AKP'liler gazeteciyi darp etti, polis izledi
17:19 YSK Başkanı'ndan ilk açıklama: Olumsuz bir durum yok
17:10 Kaftancıoğlu’ndan ‘Verdiğiniz oyu koruma zamanı’ çağrısı
17:04 AKP’li belediye başkanının korumaları müşahide saldırdı
17:03 Riha’da gün boyu ihlal
17:00 İkinci tur oy verme işlemleri tamamlandı
16:15 Ferit Şenyaşar'ın aralarında olduğu heyete saldırı
16:00 AKP'li belediye seçim yasaklarına uymadı
15:59 Cizîr’de polis okul bahçesindeki yurttaşları darp etti
15:52 Seçmene verilen zarfta Erdoğan mühürlü pusula çıktı
15:36 Vezire Ertürk’ü katleden erkek tutuklandı
15:20 Polisler 142 belgesini vermeden oy kullandı
15:17 İhlaller sürüyor: MHP'li başkan mükerrer oy kullanırken yakalandı
15:05 Türkiye, Sefalet Endeksi'nde 10’uncu sırada
15:00 Amed’te sahte oy pusulası
14:56 Sınır köyünde toplu oy iddiası: Avukat ve vekile saldırı
14:51 Irak Petrol Bakanı: Türkiye, bölge petrolünü baskı aracı olarak kullanıyor
14:50 Hezex'te kaza
14:42 Hewlêr’de silahlı saldırı: 1 kişi yaşamını yitirdi
14:32 Jin’in yeni sayısı ‘faili meçhuller’
14:31 Şiddet gören kadınlar kapalı adres bilgileriyle oy kullandı
14:29 Seyhan'da bir okulda polis oy verme işlemini durdurdu
14:23 CHP usulsüzlüklere karşı seçim kuruluna başvurdu
14:08 Zarftan Erdoğan mühürlü pusula çıktı
13:54 AKP'lilerden CHP’li belediye başkanına saldırı
13:52 Hatay'da müşahitler darp edildi
13:48 Avrupa'dakilerin yerine oy kullanıldı, asker 'müdahale edemem' dedi
13:46 HDP ve Yeşil Sol’dan ‘Oyunuzu mutlaka kullanın’ çağrısı
13:36 İstanbul’da 28 bin 96 kişi oy kullanamayacak
13:31 İhlaller arttı: Açık oy baskısı, toplu oy kullanımı, AKP’lilerden tehdit
13:04 ‘Süreç buzdolabına kaldırıldı’ sözlerinden sonra ilk kez sandığa gitti
12:58 AKP'lilerden muhtar ve koruculara: Oylarınızı çekip atın
12:54 Korucu ve AKP'liler sandık görevlilerine saldırdı
12:47 Erdoğan posterleri seçim gününde de kaldırılmadı
12:47 YSK Başkanı: Seçim erken sonuçlanır
12:41 Babacan'dan çağrı: Mutlaka sandığa gidin
12:33 Erdoğan oy kullandı: Çok seri bir şekilde bitecek
12:32 Kılıçdaroğlu: Demokrasi için sandığa
12:26 Sırrı Süreyya Önder: Az kaldı, inat da bir murattır
12:23 Roboskî Katliamı 137'nci ayında
12:16 Almanya Sol Parti vekili Amed’te: İnsan hakları için herkes sandık başına
12:14 Sancar: Herkes sandığa gitsin
12:10 İmamoğlu: Helalleşeceğimiz çok şey var, yarından sonra konuşacağız
11:59 İstanbul’da silinebilir YSK imza çizelgesi
11:57 Cizîr’de okul bahçesinde plakasız araç!
11:37 Akşener oy kullandı
11:24 Hür Dava Partisi bir çocuğu müşahit yaptı
11:04 Kadınların yerine oy kullanmak isteyen erkeklere karşı çıkan CHP'li vekil saldırıya uğradı
11:01 Mêrdîn'de polis AKP'ye müşahit topluyor: Toplu oy kullanıyor
10:57 Buldan: Bir oy çok şeyi değiştirir
10:42 Emine Şenyaşar oy kullandı: Değişim olacak
10:26 Yalova’da dışarıdan getirilen zarflar tespit edildi
10:22 Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde ikinci tur: İhlallerle başladı, ihlallerle bitti
10:17 Demirtaş'tan fotoğraflı paylaşım: Oy verme hakkınızı kullanın lütfen
09:39 Depremzedeler konteynerlerde oy kullanmaya başladı
09:36 Yeşil Sol Parti Eş Sözcüleri oy kullandı: Sandıklara sahip çıkalım
09:03 Av. Ekinci: Ankara JİTEM Davası kararı siyasidir
09:01 ‘İmralı’da tecrit sürdükçe ekonomi düzelmez’
09:00 28 MAYIS 2023 GÜNDEMİ
08:52 YNK’li Gelali: KDP Mexmur’u boşaltmak istiyor
08:00 Cumhurbaşkanlığı ikinci tur seçimi için oy verme işlemi başladı
27/05/2023
23:55 İkinci tur seçimlerine saatler kaldı
22:41 Cannes’da en iyi kadın oyuncu ödülü Merve Dizdar’ın oldu
21:51 Tutuklamalara havai fişeklerle protesto
21:21 Binlerce kişi Habur’da bekletiliyor
21:15 Lozan ve Marsilya’da Mexmûr ablukası protesto edildi
19:55 Wan'da Şükrü Koçak bir kadını katletti
18:50 Irak ordusunun Mexmûr ablukası sürüyor
18:02 Galatasaray Meydanı'nda gözaltına alınan 18 kişi serbest bırakıldı
18:00 Seçim yasakları başladı
17:46 Yurt dışı oyların tamamı Türkiye'ye getirildi
17:36 Akın’dan sandık çağrısı: Değiştirmek zorundayız
17:12 Bayındır: Erdoğan’ı gönderme konusunda kararlıyız
16:22 Temelli: Şimdi değiştirme zamanı
16:13 Şenyaşar ailesi: Devran hep zalimden yana olmayacak!
16:12 Adana’da tutuklama protestosu
16:02 Bakırhan: Tek adam rejimini devirmek için sandığa gidelim
15:54 Cumartesi Anneleri: Adalet arayışından vazgeçmeyeceğiz