Müslim: Türkiye’nin saldırıları 2014’ün devamıdır

img

URFA - Türkiye’nin saldırılarla halklar arasında fitne çıkarmak istediğini belirten PYD Eş Başkanlık Konseyi Üyesi Salih Müslim, “Bu saldırılar, 2014’te bölgeye dönük başlatılan saldırıların devamıdır. Biz ne olursa olsun direneceğiz” dedi.  

Türkiye ve desteklediği grupların, Kuzey ve Doğu Suriye’ye yönelik saldırıları devam ediyor. Nisan ayının ilk 4 gününde Silahlı İnsansız Hava Araçları (SİHA) ile yapılan 4 farklı saldırıda, 1 kişi yaşamını yitirdi, 8 kişi ise yaralandı. Türkiye SİHA’lar ile 1 Nisan’da Süryani, Asuri ve Keldani halkların yeni yıl bayramı olan Ekito Bayramı’na katılmak için yolculuk eden konvoyu hedef aldı. Saldırı sonucu 1 kişi yaşamını yitirirken, şair Ferhadê Merdê ve aynı araçta bulunan iki kişi yaralandı. Saldırıdan bir gün sonra Hesekê’ye bağlı Zirgan ilçesinin 10 köyünün bombalanması sonucu bir yurttaş ağır yaralandı. Aynı gün SİHA ile Süryani Askeri Meclisi Komutanlık üyesi Orm Marukî’nin bulunduğu araç Rusya devriyesi ile birlikte Til Temir’deki elektrik istasyonuna giderken hedef alındı ve Marukî ile yanındaki tercüman yaralandı. 4 Nisan tarihinde ise Zirgan ilçesi SİHA ile, Cizre kantonundaki köyler ise top atışları ile hedef alındı.
 
Türkiye’nin saldırılarında yurttaşların yaşamını yitirmesi ve yaralanmasına karşı uluslararası insan hakları örgütleri ve devletlerin sessizliği ise sürüyor. Sessizliğe tepki gösteren Demokratik Birlik Partisi (PYD) Eş Başkanlık Konseyi Üyesi Salih Müslim, saldırıların amacı ve yaşananlara ilişkin ajansımıza konuştu.
‘BU BARBARLIK HİÇ DURMADI’
 
Türkiye’nin Kuzey ve Doğu Suriye’ye dönük saldırılarının yeni olmadığının altını çizen Müslim, Serêkaniyê ve Girê Spî’nin 2019 yılında Türkiye ve desteklediği grupların denetimine girmesinden sonra saldırıların hiç durmadığını kaydetti. Türkiye’nin Rusya ve ABD ile yaptığı anlaşmalara rağmen insansız hava araçları ve obüsler ile bölgeyi her gün bombaladığını belirten Müslim, “Saldırılar bazen azalıyor, ancak hiç son bulmuyor. Hiçbir şekilde yapılan anlaşmalara, sözleşmelere saygı duymuyorlar. Bunun yanında ahlaki değerlere de riayet edilmiyor. Sivil yerleşim yerleri bombalanıyor. Her gün insanlar öldürülüyor. 9 Kasım 2021 tarihinde saldırı sonucu yurtsever ailelerinden biri olan Gulo ailesi hedef alındı. Saldırı sonucu 82 yaşında olan Yûsif Gulo ve iki torunu öldürüldü. Kobanê’de TEVDEM üyesi gençler hedef alındı. 5 genç yaşamını yitirdi. Her gün farklı yerlerde bombalamalar oluyor. Bu saldırılar Türk faşizminin barbarlığını gösteriyor. Kürt halkı başta olmak üzere halklara soykırım uygulamak istiyorlar. Sadece Kürtleri değil diğer halkları da hedef alıyorlar. 4 Nisan’da Süryani Meclisini hedef aldılar. Bütün insanlar tarafından sevilen sanatçı Ferhadê Merdê, Süryani, Asuri ve Keldani halklarının yeni yıl bayramı olan Ekito Bayramı’na katılmak isterken hedef alındı. Saldırıda bir kişi şehit düştü. Bu barbarlık hiç durmadı” diye konuştu. 
 
‘AMAÇ BÖLGEYİ BOŞALTMAK’
 
Saldırıların amacının Kürtler başta olmak üzere halkları yaşadıkları bölgeden göçertmek, Kürtler ve diğer halklar arasında fitne yaratmak olduğunu vurgulayan Müslim, bu amaç doğrultusunda saldırıların yanı sıra bölgede farklı uygulamalar ile saldırıların planlandığını belirterek “Her gün basına yansımayan kimi DAİŞ üyesi yakalama operasyonları oluyor. DAİŞ üyeleri Türkiye’den eğitim, destek aldıklarını söylüyorlar. Bu saldırılar 2014 yılında bölgeye dönük başlatılan saldırıların devamıdır” dedi. 
 
ÇIKAR İLİŞKİLERİ
 
Saldırılara karşı uluslararası güçlerin sessizliğine tepki gösteren Müslim, “Uluslararası güçler her ne kadar Suriye’deki hesapları için Türkiye’ye ateşkes imzalatmış olsalar da bu saldırılara aldırmıyorlar. Kütler öldürülmüş, katledilmiş umurlarında değil. Tek düşündükleri çıkarları. Hiçbir zaman Kürtleri savunma arayışına girmediler. Türkiye ile hepsinin çıkar ilişkileri var. Türkiye’nin desteklediği gruplar dünyanın birçok yerinde savaşlarda kullanılıyor. Kuzey ve Doğu Suriye’de yaşananlara karşı sessiz kalırken başka bir yerde benzer bir saldırı olduğunda tepki verebiliyor kimi devletler. Burada asıl iş Kürtlere düşüyor. Biz kendimizi nasıl savunabiliriz ve saldırıların amacını boşa çıkartabiliriz? Biz Türkiye ile çıkar ilişkisi olan kişilere sırtımızı yaslayamayız” diye konuştu. 
 
‘KÜRTLER YOK SAYILIYOR’
 
Saldırılara Suriye Hükümeti’nin de sessiz kaldığını belirten Müslim, sessizliğin nedenini ise Kürtlerin varlığının kabul edilmemesi olduğunu kaydetti. Kürtlerin topyekun yok sayıldığına vurgu yapan Müslim, sözlerini şöyle sürdürdü: “Rusya, Ukrayna’ya saldırdı, bütün dünya devletleri sesini yükseltti ve uluslararası sözleşmeler hatırlatıldı. O sözleşmeler Kürtler ‘devlet olmadığı’ için onlar için geçerli değil. Sadece bu durum Kuzey ve Doğu Suriye için geçerli değil, Irak’ta da Kürtlere dönük saldırılara sessiz kalınıyor.” 
 
‘PRATİKTE BİR ADIM ATMIYORLAR’
 
Kuzey ve Doğur Suriye Özerk Yönetimi’nin yapılan saldırıları raporladığı bilgisini paylaşan Müslim, Özerk Yönetim heyetlerinin yaptıkları resmi görüşmelerde saldırıları gündeme getirdiğini sözlerine ekledi. Yapılan görüşmelerde tarafların Özerk Yönetim heyetlerine “Çok üzgün” olduklarını aktardıklarını belirten Müslim, ancak pratikte bir adım atılmadığını söyledi. Pratikte bir adım atılmamasının nedeninin çıkar ilişkileri olduğunu hatırlatan Müslim, “Kimi kime şikayet edeceğiz. Bu insanlık suçlarını inceleyecek uluslararası kurum ve kuruluşların birçok şartı var. Birçok konuda Türkiye’yi mahkum eden AİHM’e başvuru yapma hakkımız yok. Biz AB’de değiliz ve bizim başvurularımızı kabul etmiyorlar. Türkiye’den yapılan başvurular bile Türkiye’de yargılama bittikten sonra yapılabiliniyor. İç yargılama bitmesi için iki tarafın da yargılanabilmesi gerek, ancak Kuzey ve Doğu Suriye’de yapılan bir bombardımanda bir köylü Türkiye’ye karşı nerede dava açacak? Biz başvuru yapınca ‘Sizin bir statünüz yok’ denilerek hiç işleme alınmıyor. Bu nedenle saldırılar şu an Türkiye’nin yanına kalıyor. Ancak bütün saldırılar kayıt altında, gün geldiğinde Türkiye’den hesabı sorulacak” ifadelerini kullandı. 
 
‘HALK İNTİKAM İSTİYOR’
 
Saldırılara karşı halkın öfkesinin her geçen gün arttığını vurgulayan Müslim, devamında şunları söyledi: “Halk yapılan gösterilerde öfkelerini haykırıyor. Halk yapılan saldırılara karşı intikam istiyor. Kimi yerlerde saldırılara karşı güvenlik güçleri cevap veriyor, ancak bu halkın öfkesini azaltmıyor. Halkın tamamı intikam istiyor. Kuzey ve Doğur Suriye’de Kürtlere dönük saldırıları 4 parça Kürdistan’da yapılan saldırılardan ayrı tutamayız. Rojava’da bugün bir proje var ve bu bütün Kürtlerin desteklediği bir proje. Türkiye bundan kaynaklı rahatsız. Rojava’da bütün Kürtlerden intikam almak için saldırıyor. Bu saldırılar Başûr’da Bakûr’da yapılan saldırılar ile bağlantılı. Biz her ne olursa olsun örgütlülüğümüzü güçlendirerek direneceğiz. Bizim önümüzde direnmekten başka yol yok.”  
 
MA / Emrullah Acar

Diğer başlıklar

21:02 ‘Bir araya gelin ve sokak hayvanlarının katledilmesini durdurun'
20:20 Dêrsim’de Gülistan Doku futbol turnuvasının final maçı oynandı
19:56 Birçok kentte İsrail protestosu: Filistin’deki katliamı durdurun
19:27 KHK eyleminde Filistin için çağrı
19:20 116 gündür bakanlık önünde: Emine Şenyaşar’ın feryadı herkes içindir
19:02 11 öğretmen bakanlık önünde darp edilerek gözaltına alındı
18:45 1 Mayıs tutuklusu 42 kişi hakkında 567 yıl hapis istemi
18:28 BM önüne siyah çelenk bırakıldı: Tecridi görmezden gelemezsiniz
18:09 Eski belediye meclis üyesine beraat ve ceza
17:18 Adalet Bakanlığı'na yürümek isteyen annelerden 'tülbentli' eylem
17:11 Kadir İnanır hastaneye kaldırıldı
17:04 Özdemir’in idam cezası üst mahkeme tarafından onandı
15:59 TJA'dan ‘Hakikat okumaları’ atölyesi
15:55 ‘Direnişimiz elden ele’ sergisine yoğun ilgi
15:42 Seçime son 4 gün: Curnê Reş'i farkla kazanacağız
15:27 Qoser'de bir kadın ağır yaralı halde bulundu
14:27 Adana'da ulaşıma yüzde 43 zam
14:26 İmralı’da tutulan Aktaş’ın ailesinden ÖHD ve İHD’ye başvuru
14:11 Sağlıkçılar ‘Vergide adalet’ istedi
14:09 Özgür Gündem gazetesi davası ertelendi
14:08 Hekimler sorunların giderilmesi için yasal düzenleme talep etti
13:44 Zabıtalar mobbingi protesto etti
13:39 1 Mayıs tutsaklarıyla dayanışma mektupları
13:30 Xîzan’da askeri operasyon
13:13 2 günde 67 kez kimyasal silah kullanıldı
13:02 İran rejim güçleri 1 kolberi katletti
12:50 14 yıldır devam eden davada ceza talebi
12:37 AKP'nin hayvanları 'öldürme' teklifi Meclis'te
12:21 Alanya’da şüpheli kadın ölümü
12:18 DEM Parti’den Çorum Katliamı açıklaması
12:08 DEM Parti'den 'ağırlaştırılmış müebbet cezasının infazına ara verme' teklifi
12:04 Av. Nakıpoğlu'ndan uyarı: Bir suç zinciri olabilir
11:47 İYİ Partili belediye başkanına cinsel tacizden hapis cezası
10:26 Tutsakların ‘özgürlük’ eylemi sürüyor
10:10 Brezilya’da selde ölenlerin sayısı 169'a çıktı
10:08 İzmir'de bir kişi anne ve babasını öldürdü
09:49 Gingell: CPT cesur olup, İmralı'ya dair bilgi vermeli
09:36 Af Örgütü: İran'da 2023'te 853 kişi idam edildi
09:32 Cezaevlerinde çıplak arama sürüyor: Kadın kimliğini ezme çabası
09:29 6’ncı Ma Music Günleri’ne katılım çağrısı
09:22 YDG'li Özken: Gençler için mücadele bir seçenek değil zorunluluk
09:20 Özsavunma diyalektiği: Jin, jiyan, azadî
09:13 Anneler 'adalet' talebiyle Ankara yolunda
09:11 Curnê Reş seçimleri için hukukçulara gözlemci heyet çağrısı
09:10 Bir 'Mezopotamya' orkestrası
09:04 Altına zam imitasyona talebi arttırdı
09:01 'AKP'liler para karşılığında belediyeye işçi aldı' iddiası
09:00 29 MAYIS 2024 GÜNDEMİ
08:39 300 Êzidî daha Şengal’e döndü
08:33 Komisyon: Yeni seçim tarihi belirlenmeli
08:30 Birçok kent için yağış uyarısı
28/05/2024
22:52 14 kurumdan tutsakların yaşam hakkının korunması talebi
22:29 Mûş’ta Gülistan Doku futbol turnuvası başladı
22:20 Curnê Reş’te gençlerden DEM Parti’ye destek
22:17 ‘Direniş haftası’ ilan eden öğretmenler üç gündür nöbette
22:11 Riha'da şüpheli kadın ölümü
21:59 AKP’li Yurdunuseven hasta tutsaklar için ‘canlı bomba’ dedi
21:19 Perî’de yollar seçime 4 gün kala yamalandı
20:40 Sokak hayvanları tasarısına karşı eylem dördüncü gününde
20:25 Gever’de 2 kişi tutuklandı
20:16 İki kez kalp krizi geçiren tutsak ameliyattan sonra nezarethanede tutuldu!
19:26 İsrail saldırılarına karşı mücadele çağrısı
18:54 Perî’de seçim çalışmaları sürüyor: İrademize sahip çıkalım
18:38 Bedrettin Akdeniz mezarı başında anıldı
17:50 İsrail yine Refah’ı vurdu: En az 21 ölü
17:26 Şenyaşar’ın eylemi ziyaretlerle sürüyor
17:19 Taciz faili beraat etti
17:06 Toprağını savunan 75 yaşındaki kadına para cezası
17:01 DEM Partili belediyeden ‘kadın dinlenme evi’ projesi
16:58 Irkçı saldırı davasında sanığa müebbet hapis istemi
16:33 Curnê Reş’te gençler ve emekçilere seçim ziyareti
16:23 Bucak: Yerel ekonomi politikası geliştirilmeli
16:20 DEM Parti’den ağır hasta tutsak Kuday için başvuru
16:16 İkinci Kobanê iddianamesi: Beraat verilen ölümler yeniden dosyada
16:08 Eriş ve beraberindeki gençler tahliye edildi
15:48 ‘Roboskî ile Refah katliamları aynı siyasetin ürünüdür’
15:45 Sondaj kuyularına karşı açılan davada karar bekleniyor
15:18 Köylüler maden için yapılacak ÇED toplantısını engelledi
15:17 6'ncı Ma Music Günleri başlıyor
15:12 Silopiya’da 200 dönümlük buğday tarlası küle döndü
14:59 Kadınlardan Okan Buruk’a küfürlü tezahürat tepkisi
14:54 Ata: Demokratik çözüm düşüncesini toplumsallaştırmalıyız
14:39 Mersen işçileri grevlerini Fransa Konsolosluğu önünde taşıdı
14:21 Sêwereg'te DEDAŞ protestosu
14:20 Hatimoğulları’ndan Yeni Yaşam'a dayanışma mesajı
14:19 ÖHD: Çözümün yolu İmralı tecridine son vermektir
14:17 TJA'dan Silopiya'da okuma etkinliği
14:05 AKP'li belediye 300 işçiyi işten çıkardı
13:49 7’nci Uluslararası Çocuk Diyarı Film Festivali başlıyor
13:47 Tutsak kadınların çizdiği resimler sergilenecek
13:29 STÖ ve partilerden yeni müfredata karşı 'ortak mücadele' kararı
13:06 Efrîn’de 2 yurttaş kaçırıldı
12:44 Bakırhan: Devleti çete ve mafyalar kontrol ediyor
12:33 HDP'nin eski 5 milletvekili hakkında ceza istendi
12:20 Akbıyık’ın ifadesiyle yargılanan avukat beraat etti
11:48 Rozerin Yıldız'ın ölüm raporu dosyaya eklenmedi
11:40 Rezan’da Kardelen Kadın Evi yeniden faaliyete geçti
11:08 Asrın Hukuk Bürosu’ndan İmralı için başvuru
10:28 Sanatçı Çiftçi beraat etti
10:17 41 kiloya düşen tutsak 'toplum için tehlikeli' gerekçesiyle tahliye edilmiyor
09:59 Sağıroğlu: Yeni müfredat cinsiyete dayalı ayrımcılığı derinleştirecek
09:50 ‘Özgürlük’ eylemi 184’üncü gününde
09:48 Kaderine terk edilen tarihi manastır restore edilecek
09:10 İçeride ve dışarıda direnenlerin ortak talebi: Öcalan'a özgürlük
09:08 DEM Partili belediyeden kadın istihdamı için ilk adım
09:06 Wan kayyımından vakıf ve cemaatlere 2 milyar 205 milyon harcama
09:05 Eylemdeki tutsaktan mektup: Sesimiz yayılırsa sonuç alırız
09:04 Emeklilerden ‘tasarruf’ önerisi: Sarayın kapısına kilit vurulsun
09:02 Tetwan'da AKP'nin tahribatı belediyelerin dayanışmasıyla aşılıyor
09:00 'Doğa anaya dönüş için komünal ekonomi anlayışı şart'
09:00 28 MAYIS 2024 GÜNDEMİ
08:41 Adalet Bakanlığı’na yeni atamalar
08:33 Meteoroloji’den sağanak yağış ve sel uyarısı
27/05/2024
21:00 ‘Direniş haftası’ ilan eden öğretmenler nöbette
20:46 Günlerdir kayıp olan Buran, tutuklandı
20:39 DEM Parti’den Libya’ya ziyaret
20:30 Perî'de seçim çalışması
20:21 Sokak hayvanları tasarısına karşı eylem
19:10 Licik’te bi toprak kayması daha
18:12 Nejla Işık davası görüldü: Mücadeleyi bırakmayacağız
18:02 Koçyiğit’in darp edilmesine dair 'ihlal’ kararı
17:48 Özlem Eryakşi davasında, ağırlaştırılmış müebbet talebi
17:38 Haber alınamayan Buran'ın gözaltında olduğu ortaya çıktı
17:31 Şenyaşar: Üstünlerin hukukuna karşı nöbetimiz 114’üncü gününde
17:05 İsrail ile Mısır arasında çatışma
16:48 Kalp krizi geçiren hasta tutsak yeniden cezaevine götürüldü
16:21 ‘Özgürlüğe ses ver’ eylemlerinde ortak talep: Tecridi kaldırın
15:44 Kör olma riski bulunan tutsak için Meclis'e başvuru
15:37 Sağlık çalışanına cinsel saldırı davasındaki karara tepki: Mücadelemiz sürecek
15:23 Cizîr’de şüpheli genç ölümü
14:58 Curnê Reş'te seçim çalışmalarına kadınlar öncülük etti
14:22 Hak savunucuları Gayrettepe'den seslendi: 'Utanç Müzesi' yapılsın
14:11 'Deniz Fırat Şiir, Öykü ve Fotoğrafçılık Yarışması' başvuruları başladı
14:01 Ücretleri verilmeyen işçilerin eylemi 10’uncu gününde
13:51 Cinsel saldırı davasında sanığa 12 yıl hapis
13:44 Yıldırım için kurulan taziyeye kitlesel ziyaret
13:34 Eğitim Bakanı yeni müfredatı onayladı
13:32 Temelli: Hakikatle yüzleşmeden anayasa için adım atmak mümkün değil
13:28 Kayyımın ücretli yaptığı teras yeniden ücretsiz
13:13 Gezi Direnişi 11’inci yılında: Gurur duyuyoruz
12:02 Amed Tabip Odası: Kanser tedavisi için kullanılan cihaz çalışmıyor
11:59 DEM Parti'den AKP'ye ‘İsrail'le ilişkileri kes’ çağrısı
11:42 Salihli'de erkek şiddeti: 3 kişi katledildi
11:15 Ali Doğan Gönültaş’tan Amed'de 3 dilde konser
10:58 Papua Yeni Gine’de toprak altında kalanları sayısı 2 bini geçti
10:55 CHP paylaştı: Licik'te kapasite artışında AKP'li Kurum'un imzası çıktı
10:49 Gazeteci Yalçın davasında emniyete 'tanık' sorulacak
10:27 Oyun platformunda tanıştığı çocuğu alıkoyarak tecavüz etti
10:11 Gezmek için Mêrdîn'e gelen gençten haber alınamıyor
09:45 17 yaşındaki Ali'ye ağırlaştırılmış müebbet cezası