Kamal Chomani: KDP Türkiye’nin paralı askeri oldu

img

HABER MERKEZİ - KDP’nin Türkiye’nin paralı askeri olduğunu ve Federe Kürdistan Bölgesi’ni sömürdüğünü belirten gazeteci Kamal Chomani, “İşler böyle devam ederse, PKK, KDP ve Barzani ailesinin ihanetini kabul etmeyecek” dedi.

Kürdistan Demokrat Partisi’ni (KDP) yanına alarak Federe Kürdistan Bölgesi’ne yönelik saldırı başlatan AKP, “Yeni Osmanlıcılık” hayalini kuruyor. Garê’ye yönelik 10 Şubat 2021 tarihli saldırısından yenilgiyle dönen AKP, 23 Nisan 2021’de Zap, Metîna ve Avaşîn bölgelerine yönelik havadan ve karadan kapsamlı bir saldırı başlattı. KDP’ye bağlı Gulan ve Zerewanî özel güçleri ile Roj peşmergeleri ve Özgür Suriye Ordusu (ÖSO) gruplarını öne süren AKP, teknik üstünlük ve kimyasal silah saldırılarına rağmen istediği sonucu alamadı. Sınır ötesi operasyonda ilerleme sağlayamayan AKP, bu kez direkt KDP ortaklığında 17 Nisan’da yeni bir saldırı dalgası başlattı.  
 
Sınır ötesine yönelik 23 Nisan 2021’de başlatılan operasyonun ardından AKP-KDP işbirliğinin tehlikeli bir ittifak olduğuna dikkati çeken gazeteci Kamal Chomani, KDP’nin Türkiye’nin “Yeni Osmanlıcılık” hırslarının uzantısı olduğunu söyledi. 
 
KDP-TÜRKİYE İLİŞKİLERİ 
 
Türkiye ile KDP arasında güçlü ekonomik ve askeri ilişkilerin olduğunu ve bu durumun 1980’lere dayandığını belirten Chomani, “Bu ilişkiler, 1990’ların başlarında Türkiye’nin KDP’yi PKK’ye karşı savaşa dahil etmeye çalışmasıyla çok daha güçlü hale geldi. 1990’larda PKK’nin Hewlêr’de üsleri bulunuyordu. KDP 1996 yılında PKK’ye saldırdı. PKK ve KDP arasında bir iç savaş başladı. KDP zaman zaman PKK üyelerini katletti, hatta katliama varan eylemlerde bulundu. Türkiye’nin isteği üzerine KDP’nin saldırılarında onlarca PKK gerillası yaşamını yitirdi” hatırlatmasında bulundu. 
 
WİKİLEAKS BELGELERİ!
 
Bu süreçte KDP ile Türkiye arasındaki ilişkilerin ilerlediğini söyleyen Chomani, şunları söyledi: “2000’lerin başında ilişkileri o kadar iyi değildi. Çünkü Türkiye o tarihlerde Kürdistan bölgesine karşı saldırgandı ve PKK-KDP ilişkileri o kadar da kötü değildi. Wikileaks belgelerine göre o tarihlerde Mesut Barzani’nin George Bush’a gönderdiği bir mektupta, Türk ordusunun saldırganlığına karşı Federe Kürdistan Bölgesi için koruma talep etti. Mesut Barzani, ilginç bir şekilde Türkiye’nin sadece PKK’ye karşı değil, bütün Kürt kimliğine, etnisitesine ve nerede olursa olsun tüm Kürt oluşumlarına saldırdığını söyledi. Türkiye, ekonomik ortaklığa dayanan Federe Kürdistan Bölgesi ile olan ilişkilerini geliştirdiğinde, özellikle de Kürdistan bölgesi gaz ve petrol kaynaklarını keşfedip, bunları Türkiye’ye satmaya başladığında, bu ilişkiler değişti.” 
 
KDP İLE BİLİNMEYEN ANLAŞMA
 
KDP ile Türkiye ilişkilerinin AKP’nin iktidarda olduğu 2008 ile 2009 yılları sonrasında daha güçlü bir hale geldiğini ifade eden Chomani, “Şimdi Türkiye ve KDP arasındaki ilişkiler daha çok iki ilişki biçimi üzerinden şekilleniyor. Birincisi Türkiye için PKK’ye karşı güvenlik meselesi, ikincisi ise gaz ve petrol kaynakları üzerinden gelişen ekonomik ilişkiler. Nitekim 2009-2011 yıllarında Türkiye ve Federe Kürdistan Bölgesel Yönetimi arasında 15 yıllık bir gaz antlaşması imzalandı. Bu anlaşma daha çok Barzani ailesi ile oldu. Ancak Kürdistan bölgesinden hiç kimse bu anlaşmada ne olduğunu bilmiyor. Hem petrol ve gaz kaynaklarından hem de PKK’den dolayı ilişkiler çok güçlü bir hale geldi” diye belirtti. 
 
TÜRKİYE’NİN BÖLGEDEKİ VARLIĞI 
 
AKP’nin 2015 yılında savaş politikalarına yeniden dönüşüyle birlikte Türkiye’nin Federe Kürdistan Bölgesi’ndeki varlığının güçlendiğine işaret eden Chomani, “IŞİD Irak ve Kuzey-Doğu Suriye’ye saldırdığında, Türkiye’nin bölgede stratejik olarak yayılmaya başladı ve bu topraklarını genişletmek istedi. Irak’ta Türkiye’ye yardım konusunda en önemli pay KDP’nindir. Bu ortaklıkla bağlı olarak Türkiye PKK’ye karşı savaşmak istiyor. Türkiye, Federe Kürdistan Bölgesi’ndeki gaz ve ulusal kaynaklar üzerinde kontrolü elde etmek istiyor. KDP aracılığıyla Musul ve Kerkük’te bazı noktalara ulaşmak noktasında umutları da var. Bu konuda da KDP Türkiye’ye çok yardımcı oluyor. KDP’nin de ekonomik, finansal çıkarları var. KDP oldukça muhafazakar ve patriarkal zemini olan politik bir parti. İlerici bir parti olan PKK’yi her zaman kendileri için bir tehdit olarak görüyolar. PKK, kadın hakları, sosyal ve ekonomik adalet, eşitlik ve sosyalizm gibi konular üzerinde duruyor, tüm bunları konuşuyor. Bu KDP için bir tehdit” diye konuştu. 
 
TÜRKİYE’NİN PARALI ASKERİ
 
Sınır ötesine yönelik 17 Nisan’da başlatılan operasyonla KDP’nin Türkiye’nin “paralı askeri” olduğunu belirten Chomani, bunun nedenlerini şöyle açıkladı: “Asıl neden ekonomik. KDP Federe Kürdistan Bölgesi’nin petrol ve gaz gibi ulusal kaynaklarını Türkiye'ye ihraç etmek istiyor. KDP’nin Federe Kürdistan Bölgesi’ndeki durumu, imajı oldukça kötü. Hükümet çöküyor, ana nedeni de Barzani ailesinin monopolü (tekelcilik) siyasetinde ısrarı oluyor. KDP er ya da geç Federe Kürdistan Bölgesi’ndeki insanların kendilerine karşı başkaldırmaya başlayacağına inanıyor. KDP korunmak istiyor. Türkiye'nin desteğine sahip oldukları sürece, onlar için bir garanti olacağını düşünüyorlar.”
 
ULUSAL KAYNAKLAR SÖMÜRÜLÜYOR
 
KDP’nin Türkiye’den ekonomik çıkarlarına değinen Chomani, “Federe Kürdistan Bölgesi’nde Türkiye'nin 30’un üstünde askeri üssü var. Bu KDP’nin varlıksal çıkarı. Federe Kürdistan Bölgesi’nin uluslararası markette, petrol ve gaz ihracatında Türkiye ve KDP önemli kar sahibi. Erdoğan ailesinin şirketleri, Bayraktar aracılığıyla Federe Kürdistan Bölgesi’nin ulusal kaynaklarından yararlanıyorlar, KDP de faydalanıyor. Ama Kürdistan halkı ıstırap çekiyor. Federe Kürdistan Bölgesel hükümeti aylık maaşları ödemekte zorlanıyor. KDP ve Türkiye’nin petrol ve gaz üzerinden kurdukları ilişkileri, Irak hükümetinin Federe Kürdistan Bölgesel hükümeti üzerinde önlem almasına neden oldu. KDP ve Türkiye, hükümet olarak değil, ailesel olarak, Erdoğan ve Barzani ailesi olarak bir yakınlık içerisindeler. Kürdistan halkının ulusal kaynaklarını sömürmeye devam etmek istiyorlar” dedi. 
 
KÜRT VARLIĞI İNKAR EDİLİYOR
 
Federe Kürdistan Bölgesel Başkanı Nêçirvan Barzani ve Başbakan Mesrur Barzani’nin AKP’li Cumhurbaşkanı Erdoğan ile görüşmelerine vurgu yaparak, KDP-Türkiye ilişkilerin rağmen Barzani yönetiminin anayasal olarak kabul görmediğini dile getiren Chomani, şunları söyledi: “Türkiye, Federe Kürdistan Bölgesel yönetimini Ankara'da asla açık temsilci olarak kabul etmedi. Ankara'da KDP temsil edildi. Federe Kürdistan Bölgesel yönetiminin Amerika, Almanya, İngiltere, Fransa, İsveç’in de aralarında bulunduğu 14 ülkede temsilciliği bulunuyor. Ancak Türkiye Federe Kürdistan Bölgesel yönetimini anayasal, yasal bir hükümet olarak kabul etmiyor. Bir çeşit yerel yönetim olarak görüyorlar. Kürdistan’ın ya da Kürtlerin varlığını asla kabul etmemek Türkiye devleti içerisinde kökleşmiş. Bunu Kürt yetkilileri ile görüştüklerinde, Kürdistan bayrağını kullanmamalarında görebiliyoruz. Son olarak Hulusi Akar parlamentoda konuşurken, Kürdistan’ın dünyanın herhangi bir yerindeki varlığını tamamen reddetti. Türkiye'nin en stratejik politikalarından biri, Kürdistan’ı tanımamak. Onlar Kürt halkını bir şekilde tanıyabilir ama Kürt toprağını tanıyamazlar.”
 
‘KÜRDİSTAN SÖMÜRÜLÜYOR’
 
Barzani ailesinin ortaya çıkan mal varlıklarını hatırlatan Chomani, şunları ifade etti: “Kürdistan bölgesinin ulusal kaynaklarını Barzani ailesinin nasıl sömürdüğünü ve faydalandığına bakmak gerekiyor. ABD, Dubai ve Birleşik Krallık’ta milyon dolarlık servet ve gayrimenkule dair birçok belge ve kanıt var. Ama bütün petrol piyasası, gaz piyasası, emlak piyasası, iletişim piyasası neredeyse her şey Barzani ailesi tarafından kontrol ediliyor ve sömürülüyor. Türkiye’nin ihracatı ve yaptıkları yolsuzluklar, onların servetine servet katıyor. Bir taraftan Barzani ailesi yolsuzluk yapıyor, diğer yandan Türk şirketlerine yardım ediyor. Türk şirketlerinin Erdoğan ailesi ile ilişkili olduğu biliniyor. Türkiye de petrol ihracatı yoluyla Barzani'nin yolsuzluklarından faydalanıyor. Kürdistan Erdoğan’ın ailesine, MİT’e, TSK’ye bağlı şirketler için pazara dönüşüyor. Türkiye petrol kaçakçılığına açılıyor ve Barzani ailesi de bundan faydalanıyor.” 
 
BARZANİ’NİN SAVAŞ İŞBİRLİĞİ
 
Mesrur Barzani ile Erdoğan arasında 14 Nisan’da gerçekleştirilen görüşmeye değinen Chomani, şunları söyledi: “Barzani-Erdoğan arasındaki son toplantının 2 nedeni vardı. İlk neden; petrol ve gaz, Türkiye’nin Kürdistan'daki gazlardan nasıl yararlanabileceği üzerine birçok konuşma oldu. Çünkü Kürdistan büyük bir gaz rezervine sahip. İkinci neden, onlar Barzani'ye PKK’ye saldırıları hakkında bilgi verdiler. Böylece operasyon başladı. Erdoğan bu savaşa ihtiyaç duyuyor. 2023’te seçimler var. Muhalefeti de destek vermeye zorluyorlar. Çünkü Türkiye’nin ana muhalefeti CHP, TSK’nin Türkiye toprakları dışında operasyon sürdürmesini uzatma oylamasında reddetti. Erdoğan buna karşı harekete geçti. Erdoğan’ın savaşa desteğe ihtiyacı vardı. Maalesef KDP, Barzani ailesi, Türkiye’nin yardımına koştu, özellikle Mesrur Barzani savaş için işbirliği yapıyor. Nêçirvan Barzani de Türkiye’ye yardım ediyordu. Ama şimdi Mesrur Barzani daha fazlasını yapıyor. Çünkü Mesrur Barzani, Erdoğan ailesi ile güçlü ilişkiler geliştirmek istiyor. Nêçirvan Barzani'nin kontrol ettiği petrol ve gazı kontrol etmek istiyor.”
 
KDP SAVAŞIN BİR PARÇASI 
 
KDP’nin savaşın bir parçası olduğuna işaret eden Chomani, “Bölgedeki diğer siyasi partiler bunun bir parçası olmaz, halk onları desteklemez. Kürdistan'daki durum oldukça hassas, kırılgan ve kutuplaşmış. Böyle giderse, -umarım böyle olmaz- PKK ye yakın gençler ve KDP arasında bir çeşit iç savaşa zemin olabilir. Gençler KDP’nin işbirliği ile gerçekleştirilen Türkiye’nin saldırılarını kabul etmez. Ne Irak hükümeti ne de İran hükümeti Türkiye saldırılarının destekleyicisi değil” diye belirtti. 
 
‘İHANET KABUL EDİLMEYECEK’
 
KDP’nin içinde bulunduğu durumun iç savaşa neden olacağı uyarısında bulunan Chomani, “Böyle giderse, PKK ve KDP arasında başka bir iç savaş olacak. Ve PKK bir şekilde savaş için meşruluğa sahip. Çünkü onlar her zaman KDP ile çatışmadan kaçındılar. Şimdi KDP’nin Türkiye'ye yardım etmesi, Irak ve Federe Kürdistan Bölgesi’ndeki her bir birey tarafından reddediliyor. İşler böyle devam ederse, PKK, KDP ve Barzani ailesinin ihanetini kabul etmeyecek” diye konuştu. 
 
MA / Özgür Paksoy

Diğer başlıklar

17:14 Kaçırılan Suphi Orhan: Kimsenin can güvenliği yok
16:45 HDK: Madımak’la yüzleşin
16:36 Adana'da 37 kişi 6 gündür gözaltında
16:31 Karaköy’de vapur iskeleye çarptı
15:27 ‘Tek başına kalamaz’ raporu olan tutuklu tekli hücrede tutuluyor
15:15 Hasta tutuklu Muhlise Karagüzel’in durumuna dikkat çekildi
14:36 ‘Ağır hasta tutuklu Koyuncu derhal tahliye edilsin’
14:26 Ortadoğu ve Kuzey Afrikalı kadınlar HDP ve TJA’lılarla bir araya geldi
14:07 Emekçiler geçici 35’inci maddenin kaldırılmasını istedi
13:51 Cumartesi Anneleri: Galatasaray’dan vazgeçmiyoruz
13:35 Meclis tatile girdi
13:34 Kayıp yakınları Vedat Aydın’ı andı
12:57 Mahkeme Kaz Dağı’nda ‘ÇED olumlu’ kararını durdurdu
12:03 DTSO’dan kadın kooperatifi çalıştayı
11:46 Mazıdağı’nda silahlı kavga: 1 ölü, 3 yaralı
11:45 Şenyaşar ailesi: Acının son bulması için adalet gelsin
11:43 Madımak’ta katledilenler anıldı: Sivas’ın ışığı hiç sönmeyecek
11:11 Munzur Çevre Derneği’nden Arslan: Madenlere izin vermeyeceğiz
11:10 Beyoğlu'nda şüpheli ölüm
11:00 Kayıp yakınları Hüseyin Ertaş'ın faillerini sordu
10:57 Mersin’de kaza: 4 kişi öldü
10:43 Cezaevindeki işkence kamerada: Darp edildi, sürüklendi, su dökülen hücreye çıplak konuldu
10:40 Haliç'te metrobüs alev aldı
10:40 Osmaniye’de mültecilere saldırı: Çok sayıda yaralı var
10:27 Kaçırılan Orhan mezarlıklarda gezdirildi, çıplak fotoğrafları çekildi
10:00 İran'da peş peşe 3 deprem: 3 ölü, 19 yaralı
09:21 Oluç: Kongremiz Newroz'da verilen mesajın devamı olacak
09:08 Kayyım işçileri tehditle sendika değiştirmeye zorluyor
09:06 Mahkeme tecavüz failinin geleceğini düşündü: Cezayı düşürdü
09:04 Şırnak’ta Kemal Kurkut Futbol Turnuvası başlıyor
09:01 02 TEMMUZ 2022 GÜNDEMİ
01/07/2022
23:16 Tutuklulardan ‘Özgürlüğün Sesi’ sergisi
19:40 İzmir’in iki ilçesinde yangın
19:35 ‘İstanbul Sözleşmesi’nden vazgeçmeyeceğiz’
19:13 Ekonomist Şahinöz: Asgari ücrette yüzde 25’lik zam göstermelik
18:51 Madımak'ta katledilenler için anma
18:46 Kobanê Davası tanığından mahkemeye: Ne anlatmamı istiyorsunuz?
17:38 Asgari ücret 5 bin 500 TL oldu
16:57 Mimarlar Odası: Mardin’de tarihi yapılara izinsiz müdahale ediliyor
16:55 Boşanma duruşması öncesi katledildi
16:39 İzmir’de makilik alanda yangın çıktı
16:36 EGEÇEP: İliç’teki altın madeni kapatılsın
16:32 Stant açmak isterken gözaltına alınan HDP’liler serbest bırakıldı
16:14 Lokumcu davasında kaymakam hakkında suç duyurusu talebi
15:32 Zap'ta bir asker yaşamını yitirdi
15:14 Sağlık emekçileri talepleri için eylemde
14:58 Kayıp korucuların Zap’ta yaşamını yitirdikleri ortaya çıktı
14:52 KESK: TUİK gerçek rakamları açıklasın
14:50 Yine ‘yüksekten düşme’: 1 çocuk öldü 1 çocuk ağır yaralı
14:09 Gazeteci Safiye Alağaş: Gazeteciler toplumun nefes borusu
13:47 Dedeoğulları’na saldırı davası görüldü
13:45 Kobanê Davasında ‘Şikayetçi misin’ sorusuna müştekinin yanıtı: Olayı hatırlamıyorum
13:05 HDP'nin kongresine 100'ü aşkın yabancı delegasyon katılacak
13:03 Metin Lokumcu davası: Uyarı yapıldığını duymadım
12:57 Sayaç taşımaya karşı çıkan 3 kişi gözaltına alındı
12:56 DW’den erişim engeline ilişkin açıklama
12:37 Alıkonulan sinemacı Orhan işkenceye maruz kaldı
12:33 Öcalan’ın aile ve vasisinden görüş başvurusu
12:14 Şenyaşar ailesi: Adalet toplumları var ya da yok eder
11:44 HDP’de kongre için geri sayım başladı: Danışma Kurulu deklare edilecek
11:44 Yemek zamlarını protesto eden öğrenciler yurttan atıldı
10:56 Özer’in ‘cezanın konutta infazı’ için yapılan başvuruya ret
10:53 Pınar Gültekin'in katili cinayeti 'Aktütün baskını'yla savundu
10:47 Demirtaş: En etkili barış kurucu aktör Öcalan'dır
10:06 Bir kadın katledildi, bir kadın ağır yaralandı
09:34 İstanbul Sözleşmesi: Esas mesele eşitlik fikridir
09:27 Operasyona katılan 2 korucu kayıp
09:26 Yeni Yaşam Kadın Eki ‘Mekan ve Kadın’ manşetiyle yayında
09:24 Artvin’de heyelan: 1 ölü, 2 yaralı
09:15 AKP’li belediye, yol ihalesini yüksek teklif veren firmaya verdi
09:14 Madımak Katliamı 29’uncu yılında: Katleden zihniyet iktidarda
09:13 Avukat Akipa: Öcalan’la görüşme sağlansın
09:11 Gençler futbol turnuvasını Kemal Kurkut anısına düzenleyecek
09:10 Gazeteci Eryılmaz: Sansür yasasıyla toplum hedef alınıyor
09:08 Madımak tanığı: O is kokusu silinmiyor
09:07 Herkese açık olan İstanbul Adliyesi tutuklu yakınlarına yasak
09:05 Erdoğan verdiği müjdeyle çiftçi maliyeti kurtaramıyor
09:03 Karadenizliler talan ve sömürüye karşı HDP kongresinde olacak
09:02 HDP bileşenleri: Kongre umutsuzluğa cevap olacak
09:00 Bekir Kaya’nın avukatı: Dosyada somut tek bir delil yok
09:00 01 TEMMUZ 2022 GÜNDEMİ
30/06/2022
23:34 Polisten sokak ortasında işkence
22:56 DW Türkçe ve Amerika'nın Sesi sitelerine Türkiye'den erişim engeli
22:42 Kürt sinemacı Suphi Orhan'dan haber alınamıyor
21:53 Ankara’da selde bir kişi hayatını kaybetti
21:36 Adana ve Mersin’de ekmeğe zam
20:46 CPJ’den gazeteci Gök ile dayanışma mesajı
20:40 Ekoloji örgütleri: İliç Türkiye'nin Çernobilidir
20:07 İsrail Parlamentosu feshedildi
19:27 Teklif edilen asgari ücret açıklandı
18:52 KESK Adana Şubesi: İhraçlar işlerine iade edilsin
18:48 HDP İstanbul İl Kadın Meclisi’nden kongreye çağrı
18:43 TTB, KESK, TMMOB VE DİSK: 6331’i kaldırın!
18:39 İliç'e giden heyet: Mücade edeceğiz
18:06 Alp’in cenazesi İdil’de defnedildi
17:47 Kobanê Davası’nda dinlenen tanıktan soyut ve çelişkili beyanlar
17:09 Gazeteci Gök: Yaptığım işten dolayı başım dik
17:01 Amedspor Beyaz Grup’ta mücadele edecek
17:00 DEDAŞ iki mezranın elektriğini kesti
16:42 Adliye önünde hasta tutuklular için tabutlu eylem