Kamal Chomani: KDP Türkiye’nin paralı askeri oldu

img

HABER MERKEZİ - KDP’nin Türkiye’nin paralı askeri olduğunu ve Federe Kürdistan Bölgesi’ni sömürdüğünü belirten gazeteci Kamal Chomani, “İşler böyle devam ederse, PKK, KDP ve Barzani ailesinin ihanetini kabul etmeyecek” dedi.

Kürdistan Demokrat Partisi’ni (KDP) yanına alarak Federe Kürdistan Bölgesi’ne yönelik saldırı başlatan AKP, “Yeni Osmanlıcılık” hayalini kuruyor. Garê’ye yönelik 10 Şubat 2021 tarihli saldırısından yenilgiyle dönen AKP, 23 Nisan 2021’de Zap, Metîna ve Avaşîn bölgelerine yönelik havadan ve karadan kapsamlı bir saldırı başlattı. KDP’ye bağlı Gulan ve Zerewanî özel güçleri ile Roj peşmergeleri ve Özgür Suriye Ordusu (ÖSO) gruplarını öne süren AKP, teknik üstünlük ve kimyasal silah saldırılarına rağmen istediği sonucu alamadı. Sınır ötesi operasyonda ilerleme sağlayamayan AKP, bu kez direkt KDP ortaklığında 17 Nisan’da yeni bir saldırı dalgası başlattı.  
 
Sınır ötesine yönelik 23 Nisan 2021’de başlatılan operasyonun ardından AKP-KDP işbirliğinin tehlikeli bir ittifak olduğuna dikkati çeken gazeteci Kamal Chomani, KDP’nin Türkiye’nin “Yeni Osmanlıcılık” hırslarının uzantısı olduğunu söyledi. 
 
KDP-TÜRKİYE İLİŞKİLERİ 
 
Türkiye ile KDP arasında güçlü ekonomik ve askeri ilişkilerin olduğunu ve bu durumun 1980’lere dayandığını belirten Chomani, “Bu ilişkiler, 1990’ların başlarında Türkiye’nin KDP’yi PKK’ye karşı savaşa dahil etmeye çalışmasıyla çok daha güçlü hale geldi. 1990’larda PKK’nin Hewlêr’de üsleri bulunuyordu. KDP 1996 yılında PKK’ye saldırdı. PKK ve KDP arasında bir iç savaş başladı. KDP zaman zaman PKK üyelerini katletti, hatta katliama varan eylemlerde bulundu. Türkiye’nin isteği üzerine KDP’nin saldırılarında onlarca PKK gerillası yaşamını yitirdi” hatırlatmasında bulundu. 
 
WİKİLEAKS BELGELERİ!
 
Bu süreçte KDP ile Türkiye arasındaki ilişkilerin ilerlediğini söyleyen Chomani, şunları söyledi: “2000’lerin başında ilişkileri o kadar iyi değildi. Çünkü Türkiye o tarihlerde Kürdistan bölgesine karşı saldırgandı ve PKK-KDP ilişkileri o kadar da kötü değildi. Wikileaks belgelerine göre o tarihlerde Mesut Barzani’nin George Bush’a gönderdiği bir mektupta, Türk ordusunun saldırganlığına karşı Federe Kürdistan Bölgesi için koruma talep etti. Mesut Barzani, ilginç bir şekilde Türkiye’nin sadece PKK’ye karşı değil, bütün Kürt kimliğine, etnisitesine ve nerede olursa olsun tüm Kürt oluşumlarına saldırdığını söyledi. Türkiye, ekonomik ortaklığa dayanan Federe Kürdistan Bölgesi ile olan ilişkilerini geliştirdiğinde, özellikle de Kürdistan bölgesi gaz ve petrol kaynaklarını keşfedip, bunları Türkiye’ye satmaya başladığında, bu ilişkiler değişti.” 
 
KDP İLE BİLİNMEYEN ANLAŞMA
 
KDP ile Türkiye ilişkilerinin AKP’nin iktidarda olduğu 2008 ile 2009 yılları sonrasında daha güçlü bir hale geldiğini ifade eden Chomani, “Şimdi Türkiye ve KDP arasındaki ilişkiler daha çok iki ilişki biçimi üzerinden şekilleniyor. Birincisi Türkiye için PKK’ye karşı güvenlik meselesi, ikincisi ise gaz ve petrol kaynakları üzerinden gelişen ekonomik ilişkiler. Nitekim 2009-2011 yıllarında Türkiye ve Federe Kürdistan Bölgesel Yönetimi arasında 15 yıllık bir gaz antlaşması imzalandı. Bu anlaşma daha çok Barzani ailesi ile oldu. Ancak Kürdistan bölgesinden hiç kimse bu anlaşmada ne olduğunu bilmiyor. Hem petrol ve gaz kaynaklarından hem de PKK’den dolayı ilişkiler çok güçlü bir hale geldi” diye belirtti. 
 
TÜRKİYE’NİN BÖLGEDEKİ VARLIĞI 
 
AKP’nin 2015 yılında savaş politikalarına yeniden dönüşüyle birlikte Türkiye’nin Federe Kürdistan Bölgesi’ndeki varlığının güçlendiğine işaret eden Chomani, “IŞİD Irak ve Kuzey-Doğu Suriye’ye saldırdığında, Türkiye’nin bölgede stratejik olarak yayılmaya başladı ve bu topraklarını genişletmek istedi. Irak’ta Türkiye’ye yardım konusunda en önemli pay KDP’nindir. Bu ortaklıkla bağlı olarak Türkiye PKK’ye karşı savaşmak istiyor. Türkiye, Federe Kürdistan Bölgesi’ndeki gaz ve ulusal kaynaklar üzerinde kontrolü elde etmek istiyor. KDP aracılığıyla Musul ve Kerkük’te bazı noktalara ulaşmak noktasında umutları da var. Bu konuda da KDP Türkiye’ye çok yardımcı oluyor. KDP’nin de ekonomik, finansal çıkarları var. KDP oldukça muhafazakar ve patriarkal zemini olan politik bir parti. İlerici bir parti olan PKK’yi her zaman kendileri için bir tehdit olarak görüyolar. PKK, kadın hakları, sosyal ve ekonomik adalet, eşitlik ve sosyalizm gibi konular üzerinde duruyor, tüm bunları konuşuyor. Bu KDP için bir tehdit” diye konuştu. 
 
TÜRKİYE’NİN PARALI ASKERİ
 
Sınır ötesine yönelik 17 Nisan’da başlatılan operasyonla KDP’nin Türkiye’nin “paralı askeri” olduğunu belirten Chomani, bunun nedenlerini şöyle açıkladı: “Asıl neden ekonomik. KDP Federe Kürdistan Bölgesi’nin petrol ve gaz gibi ulusal kaynaklarını Türkiye'ye ihraç etmek istiyor. KDP’nin Federe Kürdistan Bölgesi’ndeki durumu, imajı oldukça kötü. Hükümet çöküyor, ana nedeni de Barzani ailesinin monopolü (tekelcilik) siyasetinde ısrarı oluyor. KDP er ya da geç Federe Kürdistan Bölgesi’ndeki insanların kendilerine karşı başkaldırmaya başlayacağına inanıyor. KDP korunmak istiyor. Türkiye'nin desteğine sahip oldukları sürece, onlar için bir garanti olacağını düşünüyorlar.”
 
ULUSAL KAYNAKLAR SÖMÜRÜLÜYOR
 
KDP’nin Türkiye’den ekonomik çıkarlarına değinen Chomani, “Federe Kürdistan Bölgesi’nde Türkiye'nin 30’un üstünde askeri üssü var. Bu KDP’nin varlıksal çıkarı. Federe Kürdistan Bölgesi’nin uluslararası markette, petrol ve gaz ihracatında Türkiye ve KDP önemli kar sahibi. Erdoğan ailesinin şirketleri, Bayraktar aracılığıyla Federe Kürdistan Bölgesi’nin ulusal kaynaklarından yararlanıyorlar, KDP de faydalanıyor. Ama Kürdistan halkı ıstırap çekiyor. Federe Kürdistan Bölgesel hükümeti aylık maaşları ödemekte zorlanıyor. KDP ve Türkiye’nin petrol ve gaz üzerinden kurdukları ilişkileri, Irak hükümetinin Federe Kürdistan Bölgesel hükümeti üzerinde önlem almasına neden oldu. KDP ve Türkiye, hükümet olarak değil, ailesel olarak, Erdoğan ve Barzani ailesi olarak bir yakınlık içerisindeler. Kürdistan halkının ulusal kaynaklarını sömürmeye devam etmek istiyorlar” dedi. 
 
KÜRT VARLIĞI İNKAR EDİLİYOR
 
Federe Kürdistan Bölgesel Başkanı Nêçirvan Barzani ve Başbakan Mesrur Barzani’nin AKP’li Cumhurbaşkanı Erdoğan ile görüşmelerine vurgu yaparak, KDP-Türkiye ilişkilerin rağmen Barzani yönetiminin anayasal olarak kabul görmediğini dile getiren Chomani, şunları söyledi: “Türkiye, Federe Kürdistan Bölgesel yönetimini Ankara'da asla açık temsilci olarak kabul etmedi. Ankara'da KDP temsil edildi. Federe Kürdistan Bölgesel yönetiminin Amerika, Almanya, İngiltere, Fransa, İsveç’in de aralarında bulunduğu 14 ülkede temsilciliği bulunuyor. Ancak Türkiye Federe Kürdistan Bölgesel yönetimini anayasal, yasal bir hükümet olarak kabul etmiyor. Bir çeşit yerel yönetim olarak görüyorlar. Kürdistan’ın ya da Kürtlerin varlığını asla kabul etmemek Türkiye devleti içerisinde kökleşmiş. Bunu Kürt yetkilileri ile görüştüklerinde, Kürdistan bayrağını kullanmamalarında görebiliyoruz. Son olarak Hulusi Akar parlamentoda konuşurken, Kürdistan’ın dünyanın herhangi bir yerindeki varlığını tamamen reddetti. Türkiye'nin en stratejik politikalarından biri, Kürdistan’ı tanımamak. Onlar Kürt halkını bir şekilde tanıyabilir ama Kürt toprağını tanıyamazlar.”
 
‘KÜRDİSTAN SÖMÜRÜLÜYOR’
 
Barzani ailesinin ortaya çıkan mal varlıklarını hatırlatan Chomani, şunları ifade etti: “Kürdistan bölgesinin ulusal kaynaklarını Barzani ailesinin nasıl sömürdüğünü ve faydalandığına bakmak gerekiyor. ABD, Dubai ve Birleşik Krallık’ta milyon dolarlık servet ve gayrimenkule dair birçok belge ve kanıt var. Ama bütün petrol piyasası, gaz piyasası, emlak piyasası, iletişim piyasası neredeyse her şey Barzani ailesi tarafından kontrol ediliyor ve sömürülüyor. Türkiye’nin ihracatı ve yaptıkları yolsuzluklar, onların servetine servet katıyor. Bir taraftan Barzani ailesi yolsuzluk yapıyor, diğer yandan Türk şirketlerine yardım ediyor. Türk şirketlerinin Erdoğan ailesi ile ilişkili olduğu biliniyor. Türkiye de petrol ihracatı yoluyla Barzani'nin yolsuzluklarından faydalanıyor. Kürdistan Erdoğan’ın ailesine, MİT’e, TSK’ye bağlı şirketler için pazara dönüşüyor. Türkiye petrol kaçakçılığına açılıyor ve Barzani ailesi de bundan faydalanıyor.” 
 
BARZANİ’NİN SAVAŞ İŞBİRLİĞİ
 
Mesrur Barzani ile Erdoğan arasında 14 Nisan’da gerçekleştirilen görüşmeye değinen Chomani, şunları söyledi: “Barzani-Erdoğan arasındaki son toplantının 2 nedeni vardı. İlk neden; petrol ve gaz, Türkiye’nin Kürdistan'daki gazlardan nasıl yararlanabileceği üzerine birçok konuşma oldu. Çünkü Kürdistan büyük bir gaz rezervine sahip. İkinci neden, onlar Barzani'ye PKK’ye saldırıları hakkında bilgi verdiler. Böylece operasyon başladı. Erdoğan bu savaşa ihtiyaç duyuyor. 2023’te seçimler var. Muhalefeti de destek vermeye zorluyorlar. Çünkü Türkiye’nin ana muhalefeti CHP, TSK’nin Türkiye toprakları dışında operasyon sürdürmesini uzatma oylamasında reddetti. Erdoğan buna karşı harekete geçti. Erdoğan’ın savaşa desteğe ihtiyacı vardı. Maalesef KDP, Barzani ailesi, Türkiye’nin yardımına koştu, özellikle Mesrur Barzani savaş için işbirliği yapıyor. Nêçirvan Barzani de Türkiye’ye yardım ediyordu. Ama şimdi Mesrur Barzani daha fazlasını yapıyor. Çünkü Mesrur Barzani, Erdoğan ailesi ile güçlü ilişkiler geliştirmek istiyor. Nêçirvan Barzani'nin kontrol ettiği petrol ve gazı kontrol etmek istiyor.”
 
KDP SAVAŞIN BİR PARÇASI 
 
KDP’nin savaşın bir parçası olduğuna işaret eden Chomani, “Bölgedeki diğer siyasi partiler bunun bir parçası olmaz, halk onları desteklemez. Kürdistan'daki durum oldukça hassas, kırılgan ve kutuplaşmış. Böyle giderse, -umarım böyle olmaz- PKK ye yakın gençler ve KDP arasında bir çeşit iç savaşa zemin olabilir. Gençler KDP’nin işbirliği ile gerçekleştirilen Türkiye’nin saldırılarını kabul etmez. Ne Irak hükümeti ne de İran hükümeti Türkiye saldırılarının destekleyicisi değil” diye belirtti. 
 
‘İHANET KABUL EDİLMEYECEK’
 
KDP’nin içinde bulunduğu durumun iç savaşa neden olacağı uyarısında bulunan Chomani, “Böyle giderse, PKK ve KDP arasında başka bir iç savaş olacak. Ve PKK bir şekilde savaş için meşruluğa sahip. Çünkü onlar her zaman KDP ile çatışmadan kaçındılar. Şimdi KDP’nin Türkiye'ye yardım etmesi, Irak ve Federe Kürdistan Bölgesi’ndeki her bir birey tarafından reddediliyor. İşler böyle devam ederse, PKK, KDP ve Barzani ailesinin ihanetini kabul etmeyecek” diye konuştu. 
 
MA / Özgür Paksoy

Diğer başlıklar

16:51 Şenyaşar, 1000’inci haftasında Cumartesi Anneleri’nin yanında olacak
16:44 Uluslararası Adalet Divanı’ndan İsrail'e Refah saldırısını durdurma emri
16:23 DAD'tan Yeni Yaşam'a ziyaret
16:22 Ankara'da iş cinayeti
16:18 Korucu cinayetinde 2 tutuklama
16:14 Soylu'nun 'tarihi uyuşturucu operasyonu' dediği davada beraat
16:00 Haber Sen: Sendikalar atama bürosu değil
15:50 Birçok kentte ‘Tecride son ver’ çığlığı
15:32 Veteriner Hekimleri Birliği: Ötenazi yapmayacağız!
15:08 Kobanê Davası avukatları: Kumpası ifşa etmeyi sürdüreceğiz
14:46 Talim ve Terbiye Kurulu yeni müfredatı onayladı
14:22 Kobanê tutsaklarına ziyaret: Şimdi direnme zamanıdır
14:20 41 kiloya düşen hasta tutsak için çağrı: Serbest bırakın
14:00 Cumartesi Anneleri'nden 1000'inci hafta için 'karanfil bırak' çağrısı
13:50 KESK’ten ‘tasarruf paketi’ne tepki: Emekçiler sessiz kalmayacak
13:25 Ahmet Türk: Kayyım kendi memleketinin belediyesine 15 milyon TL aktardı
13:09 Licê'de ev baskınları
13:02 İmralı için ailelerden görüşme başvurusu
12:54 Erzirom’da bir kadın katledildi
12:35 Farqîn Belediyesi Kürtçe anonsa başladı
12:09 Papua Yeni Gine’de heyelan
12:04 DEDAŞ jandarmayla evleri basıp ceza kesti
11:36 Kod-46 ile atılan işçilerin eylemi 5'inci gününde
11:15 Kuzey ve Doğu Suriye’de seçim hazırlıkları son aşamada
11:13 İstanbul'da bir kadın katledildi
10:28 Demir'i tasarlayarak katleden asker 'kasten öldürmekten' yargılanacak
10:07 İzmir'de deprem
10:06 Yağış azaldı, kuraklık kapıda
09:47 Adana'da sağanak yağış su baskınlarına neden oldu
09:42 ‘Tecride karşı eylemdeki tutsakların sesi olmalıyız'
09:28 'Kendini yaktı' dediği kadını katlettiği ortaya çıktı
09:25 Bakanlıktan ağır hasta tutsağa dair 'bastonla yürüyebiliyor' yanıtı
09:18 Tutsaklar ‘Abdullah Öcalan’a özgürlük’ eyleminde
09:08 Sokak köpeklerini öldürmeye 'uyutma' kılıfı
09:07 Sözler tutulmadı: Binlerce çocuk diyabetle mücadele ediyor
09:07 Çiftçinin gideri arttı kazancı değişmedi
09:06 Bin haftadır Galatasaray'da adalet arayan Eren: Bir mezar istiyoruz
09:05 İzmir'de dört bir yanda işçi direnişi
09:04 Mutlak tecrit 38'inci ayını doldurdu: İmralı hukuksuzlukların merkezi oldu
09:03 Tutsak yakınları: Tecrit kaldırılmalı, endişelerimiz giderilmeli
09:02 AKP'nin 'aile' genelgesi: Kadınların hayatına el koyma planı
09:01 Koçerler göç yolunda
09:00 24 MAYIS 2024 GÜNDEMİ
23/05/2024
22:48 Gazze’de hayatını kaybedenlerin sayısı 35 bin 800’e çıktı
21:35 Mêrdîn’de çocuğa tecavüz eden fail gözaltında
21:30 DFG Eşbaşkanı Müftüoğlu'na Sevinç Özgüner ödülü
20:36 'Karanlık gidecek Kobanê ve Gezi kalacak'
19:53 İstanbul’da 27 tutuklama
19:46 Adalet Peşinde Aileleri, Meclis Başkanvekili Önder ile görüştü
19:30 Gençlik örgütlerinden tutuklamalara tepki
19:21 Şenyaşar’dan Erdoğan’a: Bizi katleden vahşileri vekil yaptınız
18:29 Eren Odabaş tahliye edildi
18:23 Amed’te kadın katliamları protesto edildi
18:17 Eşbaşkanların çağrısı üzerine halk belediye önünde uzun kuyruklar oluşturdu
17:34 Özlem Zengin'den Cumartesi Anneleri açıklaması
17:14 30 yıl sonra tahliye edildi
17:08 Mêrdîn’de çocuğa tecavüz haberine yayın yasağı
17:04 ‘Adalet ve Özgürlük Buluşmaları’nda Pîrsûs Katliamı’nda yitirilenler anıldı
16:57 Bayındır: Özgürlük mücadelesi zafere ulaşacak
16:54 Erdîş’te dil mitingi için bildiri dağıtıldı
16:47 Perî'de kapı kapı seçim çalışması
16:33 Riha’da gözaltına alınan gençler serbest bırakıldı
16:27 Çocuğa işkence davasında sanık polislere ceza talebi
16:26 MESEM kapsamında çalıştırılan 17 yaşındaki çocuk yaşamını yitirdi
16:19 DEM Parti Curnê Reş’te seçim çalışmalarını hızlandırdı
16:09 Ankara’da şüpheli kadın ölümü
16:03 Sokak hayvanlarını 'öldürme' yasasına karşı eylem başlattılar
15:57 Deniz Poyraz Kent Bostanı’nda fideler toprakla buluştu
15:47 KCDK-E’den Öcalan için çağrı: Seferberlik ruhuyla alanlara
15:29 Amed'te açılan Turizm ve Gastronomi Fuarı’na yoğun ilgi
15:05 Rusya'dan Lazkiye ve İdlib kırsalına hava saldırısı
14:49 Özerk Yönetim heyetinden İsveç’e ziyaret
14:34 BES'ten birçok kentte 11 talepli eylem
14:22 Çay üreticisinden tabutlu protesto
14:10 Merkez Bankası faizi sabit tuttu
13:27 Aktar'ın davasında mütalaa hazırlanacak
13:22 Amed'de Gezici Ekolojik Belgesel Günleri düzenlenecek
12:52 İtirafçı beyanlarıyla yargılanan avukata beraat
12:43 Yeni Zelanda’dan Cumartesi Anneleri için Erdoğan’a mektup
12:42 Mêrdîn'de 16 yaşındaki çocuğa tecavüz
12:26 Yaşamını yitiren tutsağın ağabeyi: Görmemize izin vermediler
12:10 Ümraniye’de bir kadın ve oğlunun şüpheli ölümü
12:08 Türkiye saldırısında bir kadın yaşamını yitirdi
12:07 Hasta tutsak Hanife Arslan rapor için hastaneye sevk edildi
12:04 Esir kadın askerlerin görüntüleri tepkilere neden oldu
11:55 Maden işçilerinin eylemi sonrası müfettişler denetime geldi
11:49 Erdîş’te 25 Mayıs'ta anadil mitingi düzenlenecek
11:47 Abdullah Öcalan’ın avukatlarından görüşme başvurusu
11:43 Kuzey ve Doğu Suriye'deki kadınlardan seçim deklarasyonu
11:36 Koçyiğit: Savaş yönetmeliğiyle Kürtler hedef haline getirilmek isteniyor
11:18 Amed Büyükşehir Belediyesi'nden ‘hafif raylı sistem' kararı
11:18 Yüzde 85 görme kaybı olan tutsağa gözlük engeli: Teşhis edemeyiz!
10:58 30 yıl tutsaklığın ardından Amed’te karşılandı
10:44 Kobanê kararlarına tepki büyüyor: Zulme boyun eğmeyeceğiz
10:41 Gazeteci Güleş'e 'haber paylaşımı' davası
10:41 Demokratik Modernite ‘Tarihsel İşbirlikçilik ve İhaneti Aşmak’ başlığıyla çıktı
09:11 Tutsakların ‘özgürlük’ eylemi sürüyor
09:11 Cizîr'deki medrese kaderine terk edildi
09:10 Tutsak Şahin: Tecridin etkisini anlatmak için eylemdeyiz
09:09 Mor Dayanışma 3 bölgede konferansa hazırlanıyor
09:08 ECPMF Koordinatörü: Basın özgürlüğünde en kötü dönem yaşanıyor
09:05 Zamlar nedeniyle peynirde gramlı satış dönemi
09:05 Kopyala-yapıştır karar: PKK'den ihraç edildi, FETÖ'den ihracı onandı
09:03 Yeni Yaşam okurlarıyla buluşacak: Gücümüzü halktan alıyoruz
09:03 'Aile' üzerine bir röportaj: Ahlaki-politik toplum nasıl mümkün olabilir?
09:00 23 MAYIS 2024 GÜNDEMİ
08:55 Meteorolojiden yağış, toz aşınımı ve rüzgar uyarısı
08:10 1 asker hayatını kaybetti
07:44 Beyin ölümü gerçekleşen tutsak yaşamını yitirdi
22/05/2024
22:52 Süleyman Ahmet’e 211 gün sonra ulaşıldı
22:38 İngiltere’de erken seçim kararı
22:32 Wan’da tecrit protestosu
22:05 Dağtaş, 30 yılın ardından tahliye edildi
21:04 ‘Gözaltında kayıpların failleri hala cezasız’
19:57 KHK eyleminde Kobanê Davası kararına tepki
19:36 Perî'de seçim çalışması: Kayyım bir çivi bile çakmadı
19:30 Berwarî ve Xîzan yolu heyelan nedeniyle kapandı
19:26 'Örgüte finans' davasında 2 beraat 1 tahliye
19:16 Bakanın özel kalemiyle görüşen tutsak yakınları: Talepler yerine getirilmezse sokakları terk etmeyiz
19:04 Kobanê tutsaklarının isimleri sokaklara verildi
18:40 Gazetecilerin iddianamesi haberlerden ibaret: 126 haber ‘suç ‘ sayıldı
18:23 Urfa Cezaevinde 17 tutsağın tahliyesi engellendi
18:08 Hatimoğulları Curnê Reş’te: Seçimi daha büyük bir farkla kazanacağız
17:45 Tutsak yakınlarından Şenyaşar’a ziyaret
17:32 Sinpaş, inşaat yasağını tanımıyor
17:08 Hasta tutsak Odabaş’ın duruşmasına katılım çağrısı
16:56 İzmir Metro işçileri sivil itaatsizliğe başlıyor
16:16 Tutsak yakınları Bakan Tunç’un özel kalem müdürüyle görüştü
16:12 HDP eski Manisa İl Eşbaşkanı Taylan tutuklandı
16:06 Trabzon’da iskele çöktü: İşçiler mahsur kaldı
15:55 Kovancılar'da Kobanê Davası protestosu
15:37 İran'da 1 ayda 29 Kürt idam edildi
15:22 TJA: Zeliha ve katledilen kadınların hesabını soracağız
15:04 Suruç Aileleri İnisiyatifi’nden anmaya katılım çağrısı
14:43 Gazeteci Ertaş’ın davası ertelendi
14:15 Çocuğa işkencede 'kusurlu' bulunan polislere 3 günlük aylıktan kesme cezası
14:14 Sağlık emekçilerinden eylem: İsrafın kaynağı biz değiliz
13:49 KESK'ten demokrasi güçlerine ortak mücadele çağrısı
13:30 2 günde 35 kimyasal silahlı saldırı
13:20 Amed’de ‘toplumsal cinsiyet eşitliği’ eğitimi
12:27 Amed'de Kobanê Davası protestosu: DAİŞ'i sahiplenenler de kaybedecek
12:14 İzBB işçileri oturma eylemi başlattı
11:59 İran'dan yalanlama: Akıncı İHA doğru tespit yapamadı
11:05 DEM Parti Kadın Meclisi Sözcüsü: Ülkeye en fazla zararı verenler, tecritte ısrar edenlerdir
10:51 AYM, Cerattepe’nin ÇED kararını iptal etti
10:47 3 ülkeden Filistin kararı
10:21 Riha’da ev baskınları
10:07 Katledilen Özkaplan'ın kardeşi: Emniyet şikayetleri dikkate almadı
10:06 Sasa Amed’teki konserinde yasakları protesto etti
10:06 ‘Kayalıklardan düştü’ denilen kadın itilerek katledilmiş