İran KDP’yi kıskaca aldı: Barzani’nin yargılanacağı mesajı verildi

img

HABER MERKEZİ - Mesut Barzani’nin Tahran ziyaretinin petrol anlaşmasının iptal edilmesi kararı sonrası gerçekleştirildiğine dikkat çeken gazeteci H. Yekta Eren, “İran KDP’yi kıskaca almış durumda. Mesrur Barzani’nin Federal Mahkemede yargılanacağı mesajını verdi” dedi. 

Türkiye ile birlikte Federe Kürdistan Bölgesi’nin Zap, Metîna ve Avaşîn bölgelerine yönelik saldırıları sürdüren, KDP, savaş politikaları nedeniyle yalnızlaştı. AKP ile ortaklığı sonucunda Kürtler tarafından “ihanet” ile tepki toplayan KDP, diplomatik ziyaretlere başladı. Daha önce “Kürtlere arası savaşa izin vermeyeceğim” açıklamasına rağmen Türkiye ile işbirliği yapan Mesut Barzani, son saldırılardan bu yana ilk kez İran’ın başkenti Tahran’a yaptığı “gizli” ziyaretle gündeme geldi. 
 
Gazeteci H. Yekta Eren, bölgede süren saldırılar, Türkiye’nin amaçları ve Barzani’nin Tahran’a “gizli” ziyaretini değerlendirdi. 
 
IRAK’A SEÇİM ŞANTAJI 
 
Eren, bölgeye yönelik 2017 yılında başlayan saldırıların 15 Nisan’la birlikte kapsamlı olarak sürdürüldüğüne işaret etti. 2021 yılının Eylül ayında yapılan Irak seçimlerine dikkat çeken Eren, seçimlerin meşruluk sorunu olduğunu ifade ederek, Irak seçimlerine katılımın tarihin en düşük seviyesinde olduğunun altını çizdi. Aradan geçen 9 aya rağmen Irak’ta hükümetin kurulamadığını belirten Eren, “Hükümetin kurulmamasının en büyük nedeni Türkiye ve KDP’nin ortaklığıyla yapılan engellemeler. Bunun en büyük nedeniyse, Irak Cumhurbaşkanlığı seçimleri. Cumhurbaşkanı seçilemediğinden dolayı hükümet de kurulamıyor. Normal şartlarda erken seçime gidilmesi gerekiyor ama şu an partilerin anlaşması bekleniyor” dedi.
 
AKP-MHP iktidarının Irak’a seçimleri üzerinden “şantaj” politikası uyguladığını ifade eden Eren, amacın Mahmur ve Şengal üzerinden Misak-ı Milli sınırlarını ele geçirmek olduğunu söyledi. Irak’taki güçler arasında KDP ve Sünni hareketler dışında tüm kesimlerin saldırılara tepki gösterdiğini hatırlatan Eren, “KDP’nin desteği, KDP’nin ortaklığı Irak’ın da elini boşa düşürüyor. Çünkü bir Kürt gücü, aynı zamanda iktidarı elinde bulunduran gücü olması, Irak’tan da güçlü bir sesin çıkmasını engelliyor” ifadelerini kullandı.
 
TÜRKİYE ÜSLERİNİ KDP KORUYOR
 
Türkiye’nin bölgede yaklaşık 80 civarında üssü olduğunu ve bu üslerin bir kısmının istihbarat, bir kısmının saldırı, bir kısmının da Suriye ve Irak’taki militarist grupların eğitiminde kullanıldığını belirten Eren, Türkiye’nin ilk defa güneyden PKK’nin olduğu alanlara saldırı başlattığını söyledi. Saldırıların büyük oranda Federe Kürdistan Bölgesi’nden organize edilerek gerçekleştirildiğini kaydeden Eren, “Bu üslerin hemen hemen hepsi KDP kontrolünde. Birçoğunun güvenliğini KDP sağlıyor. Buna rağmen birçok eylem gerçekleşti. Görüntüleri yayınlandı. Şu an halen çatışmalar devam ediyor. Özellikle son zamanlarda gerillaya karşı kimyasal kullanıldı. Daha önce defalarca kullanıldı. Bu belgelendi” şeklinde konuştu.
 
‘KLASİK BİR SAVAŞTAN ÇOK FAZLASI’
 
AKP-KDP 17 Nisan’da başlattığı kapsamlı saldırı dalgasının sıradan olmadığının altını çizen Eren, “AKP-MHP için varlık yokluk meselesi. O nedenle çok yoğun bir saldırı ve bu NATO’nun desteğiyle gerçekleştiriliyor. NATO’nun desteği, talebi ve onanıyla da KDP destek veriyor. O nedenle Zap’ta sürdürülen savaş, klasik bir savaştan çok daha öte” dedi. 
 
Türkiye’nin Lozan’da kaybettiklerini elde etmek için çabaladığını vurgulayan Eren, şunları söyledi: “Bunun önündeki Kürt özgürlük hareketini en büyük engel olarak görüyorlar. Bu nedenle çok çetin bir savaş yürütüyorlar. Her şeylerini bu savaşa yatırmışlar. O nedenle kaç askerin hayatını kaybettiği, kaç askerin yaralandığını önemsemiyorlar. Şu an Genelkurmay Başkanlığının ismini açıklamadığı onlarca askerin yaşamını yitirdiği biliniyor. Binlere varan asker kayıplarını göze almışlar. Bunun için 24 saat aralıksız saldırı var. Buna karşı da bir direniş var. Bunlar dolayısıyla Zap’taki savaş tarihsel bir süreci içinde barındırıyor. Hem Türkiye açısından hem de Kürtler açısından önemli sonuçları olacak.”
 
STRATEJİK ORTAKLIK 
 
KDP’nin Türkiye ile ortaklığının PKK’nin kuruluş yıllarından bugüne devam ettiğini, 2019 sonrası aktif bir şekilde sürdürüldüğünü dile getiren Eren, işbirliği kapsamında HPG’lilerin geçiş güzergahlarına pusular kurulduğunu, hendekler kazıldığını söyledi. Eren, “KDP ile Türkiye’nin ortaklığı taktiksel değil, stratejik ortaklıktır. Nasıl ki Türk devleti, Kürtlerin yokluğu üzerinden kendini var ediyorsa, KDP de kendisinin varlığını Kürt hareketlerinin yokluğunda görüyor. Bu nedenle Kürt hareketlerini yok etmek için her türlü kirli siyaseti yürütüyor” diye belirtti. 
 
AKP VE KDP’NİN ORTAK AMACI
 
Mesrur Barzani’nin Birleşik Arap Emirliklerine yaptığı ziyaretlerin ana temasının Federe Kürdistan Bölgesi’ndeki gaz rezervleriyle ilgili olduğuna işaret eden Eren, sözlerini şöyle sürdürdü: “Gaz rezervlerinin Avrupa’ya ulaştırılmasının iki yolu var. Biri Şengal, biri Türkiye. Şengal üzerinden Akdeniz’e ulaştırma planları var. Ama üzerinde yoğunlaştıkları proje Türkiye üzerinden. Ama bunun önündeki en büyük engeli PKK olarak görüyorlar. Bu nedenle de PKK’nin tasfiyesini önlerine hedef olarak koymuşlar. Güney Kürdistan’ın kaynaklarını dünya sermayesine peşkeş çekme durumu var. Bunu da Erdoğan ve Barzani ailesi üzerinden sağlamaya çalışıyorlar. Bu saldırıların sadece PKK’yi tasfiye olarak ele alırsak eksik kalır. Birbirini bağlayan durumlar bunlar.” 
 
‘KDP YALNIZLAŞTI’
 
Federe Kürdistan Bölgesi siyasetinin de buna karşı tavrını koyduğunu, YNK ve Şii kanadından karşı açıklamalar geldiğini, Federal Mahkemenin karar aldığını belirten Eren, Barzani ailesi ile AKP-MHP iktidarının bu nedenle PKK’nin tasfiyesinde ortaklaştıklarını söyledi. Irak’taki siyasi partilerin peş peşe açıklamalarla tepkisini dile getirdiğini belirten Eren, özellikle Irak’ta hükümet kurulması sürecinde ortak olduğu Sadr Hareketi’nin de tepkisini ortaya koymasının önemli olduğuna dikkat çekti. Eren, “KDP’nin bölgede yalnızlaştığını belirtebiliriz. Kürt siyaseti içinde KDP’nin mevcut siyasetini kimse desteklemiyor. Buna karşı bir tutum da ortaya konulmuş. Şu an KDP tek başına ve Kürt arenasında hiçbir ittifakı yok” şeklinde konuştu. 
 
KÜRTLERE KAYBETTİRME ÇABASI 
 
Hewlêr’de MOSSAD ve MİT varlığı ile çete güçlerinin yetiştirildiği yönünde Şii hareketlerinin açıklamaları olduğunu vurgulayan Eren, “KDP şu an sadece PKK’ye karşı bir mücadelenin içinde değil, tam tersi Kürtlerin ulusal güvenliğini tehlikeye atan bir pozisyondadır. İran MOSSAD ve MİT varlığına karşı Hewlêr’e füzeli saldırı gerçekleştirdi, hem Şii hareketleri bu konuda tehditlerde bulunuyorlar hem de Türk ordusunu büyük oranda Güney Kürdistan’a yerleştirilmiş. Bölge üzerinde tehdit oluşturuyor. Lozan’ın 100’üncü yılında statüler tartışılırken, sınırlar tartışılırken, KDP Kürtlere 21’inci yüzyılı kaybettirmeye dönük her türlü çabayı harcıyor” ifadelerini kullandı.
 
BARZANİ’NİN İRAN ZİYARETİ
 
İran’ın kendisinin ulusal güvenliğini tehlikeye atacak hiçbir faaliyete izin vermeyeceği yönünde açıklamaları olduğunu belirten Eren, İran’ın ikinci füzeli saldırısının yine Türkiye’ye bağlı Kar Grup’un bünyesindeki petrol yerlerini vurduğunu söyledi. Türkiye’nin yapmış olduğu gaz anlaşmasını İran tarafından “nefes borularının kesilmesi” olarak değerlendirdiğini kaydeden Eren, İran’ın bu nedenle saldırılarıyla KDP’ye cevap verdiğini söyledi.
 
İran’ın aynı zamanda Irak Federal Mahkemesi’nin KDP’nin petrol satışlarını durdurma kararına da değinen Eren, Mesut Barzani’nin İran ziyaretinin bununla ilgili olduğunun altını çizdi. Eren, şunları söyledi: “İran hem Federal Mahkemesi üzerinden hem de askeri olarak KDP’yi derin bir kıskaca almış durumda. Tam da böyle bir süreçte hem Mesut Barzani hem de KDP’nin Cumhurbaşkanı adayı Reber Ahmet, Tahran’da görüşmelerde bulundu. İran burada gaz anlaşmasını kabul etmeyeceğini, diplomatik ve askeri olarak önlem alacağı mesajını verdi. İran ayrıca diplomatik olmayan yollardan KDP’ye kayıp petrol gelirleri üzerinden Mesrur Barzani’nin Federal Mahkemede yargılanacağı mesajını verdi.”
 
ANAHTAR KÜRTLERİN ELİNDE
 
Tüm yaşananlara bakıldığında toplum karşıtı güçlerin birçok kirli planının Kürtler üzerinde döndüğüne dikkat çeken Eren, “Kürtlerin ilk defa yeni bir aşamaya örgütlü bir şekilde giriyorlar. Kürtler Ortadoğu’da şu an en örgütlü, en dinamik, en direngen halk pozisyonunda. Rojava’da, Kuzey Kürdistan’da, Güney’de Kürtler ayakta. Rojava’da yeni bir yaşamı açığa çıkarıyor. Kürtler toplumsal birlikteliğini sağlarsa, 21’inci yüzyılın anahtarı Kürtlerin elinde” dedi.
 
MA / Ahmet Kanbal
 
 

Diğer başlıklar

28/06/2022
23:27 Çukurca’da çatışma: Sınır kapısı yolcu geçişlerine kapatıldı
22:58 Eti Bakır’da gaz tankı patladı: 2 işçi yaralı
22:47 Kolombiya’da cezaevinde isyan: 52 ölü
22:40 Türkiye, Finlandiya ve İsveç'in NATO üyeliğini destekleyecek
22:31 ‘Hazine yardımı almayın’ diyen Destici’ye tepki
22:21 Ağrı'da AKP yönetimi istifa etti
22:15 AKP’den seçim öncesi bir torba kanun daha
22:07 Ek Bütçe görüşmeleri: Bu ülkede siz vatandaşlığı bile sattınız
21:16 Osmaniye’de oturma eylemi yapan 3 kişi tutuklandı
21:01 Bakan Nebati’ye ‘Ülkeyi batırdınız’ tepkisi
20:42 Ankara’da yakalanan DAİŞ’li tutuksuz yargılanacak
20:21 Ekolojik talana itiraz: Otel olmayan yerden duman çıkmaz
20:16 HDP'den Konya’da bir dizi kongre ziyareti
20:09 Mültecilerin avukatlarına hakaret ve tehdit
19:59 Yüksekova'da gözaltına alınan Engüdar kardeşler serbest bırakıldı
19:41 41 örgütten BM’ye saldırıları durdurma çağrısı
19:27 Mersin’de ulaşıma zam
18:57 ‘Ek Bütçe Kanun Teklifi’ görüşmeleri gergin başladı
18:46 Viranşehir’de bir sağlık emekçisi darp edildi
18:30 İstinaf gazeteci Aslan’ın beraatını onadı
18:27 Medeni Yıldırım mezarı başında anıldı
18:16 MSB: Bir asker hayatını kaybetti
18:09 75 Barodan ortak çağrı: İliç’teki altın madeni kapatılsın
17:54 Beştaş’tan iktidara: Boyun eğdiremeyeceksiniz!
17:49 İHD’den cezaevleri raporu: S tipleri ile tecrit ağırlaştırıldı
17:21 Sağlık emekçileri 30 Haziran-1 Temmuz’da iş bırakıyor
17:14 Pınar Gültekin için Adalet Nöbeti başlatıldı
17:05 Kobanê Davası: Kürt'ün hastalığı bile kabul edilmiyor
16:59 ‘Konya Katliamı davasının takipçisi olmaya devam edeceğiz’
16:35 Gülistan Doku soruşturmasının yönünü değiştirecek gelişme
16:09 Kuzey ve Doğu Suriye’de 34 siyasi partiden ortak çağrı: Hava sahası kapatılsın
15:47 Tarsus Cezaevi’nde 4 tutuklu sevk edildi
15:17 Sanal paylaşımına 1 yıl 6 ay ceza
15:16 Adalet Nöbeti: Cezaevleri işkence evlerine döndü
15:06 Roboski Katliamı için 126 aydır adalet aranıyor
14:31 Aysel Tuğluk SEGBİS'le Kobanê Davası'na bağlandı
14:22 Raziye Oskay’ın failine ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası
14:08 Konya Katliamı Davası: Tetikçi Altun’un polislerle yaptığı 45 dakikalık telefon görüşmesi kayıp
13:45 Ege Üniversitesi’nde yolsuzluk soruşturması başlatıldı
13:40 Mardin'de 'hasta kuyruğu' tepki çekti
13:31 Şenyaşar ailesinden seçim uyarısı
13:30 Vasisine para yatıran kişi serbest bırakıldı
13:30 Xwebûn Gazetesi İmtiyaz Sahibi Esen hakkında dava açıldı
13:27 Kobanê Davası’nda müşteki: Bu ne davası, ben bilmiyorum
12:56 BM: Suriye’de 306 binden fazla sivil yaşamını yitirdi
12:48 Hakkari’de operasyon sona erdi: 5 gün yayla yasağı
12:46 ‘Aynı soruşturmaya takipsizlik ve dava HSK’ye bildirilsin’
12:45 Sancar: Kürtlere sayı olarak bakanlar faturasını ağır ödeyecektir
12:41 ÖHD İstanbul Şubesi’nden darp edilen üyeleri için açıklama
12:36 İstanbul Protokolü güncellendi
12:03 Newroz’da şal sallayan kadına 10 ay hapis
11:53 Öcalan’ın avukatlarından görüşme başvurusu
11:49 Mahkemeden Şeyh Said’in mezar yeri başvurusuna ret
11:32 Çağlar Demirel’in yakalama kararı kaldırıldı
11:20 İliç'teki faciayı duyuran Cezayirlioğlu: Nükleer tesisten daha tehlikeli!
11:07 Adalet Nöbeti’nden çağrı: Yarın geç olabilir
11:02 Pınar Gültekin davasında 'yalancı tanık' ifadesi üzerine indirim yapıldı
10:57 Öztürk'ten CHP'ye: Öcalan ile görüşün
10:47 ‘Kimse ölmesin diye oradaydık’ diyen Barış Anneleri hakkında mütalaa hazırlanacak
10:45 7 yıldır şiddet görüyor: Hukuk yok!
10:02 HDP’den kongre çağrısı: Direnişin fotoğrafına ortak olalım
09:23 Devlet 97 yıldır Şeyh Said’in mezar yerini açıklamıyor
09:11 Karakolda darp edilen avukatlar: Kürtleri savunmasız bırakmak istiyorlar
09:08 Öcalan: Devlet bana ciddi yaklaşmazsa, doğru sonuç alamaz
09:05 Orman yangınlarının altından rant ve talan çıkıyor
09:04 Özer çifti 51 gündür cezaevinde: Bu işkence bitsin artık
09:03 Salih Müslim: İşgali bitirip Suriye’yi demokratikleştireceğiz
09:02 Hasta Mahpuslara Özgürlük Platformu cezaevlerini ziyaret edecek
09:00 ‘Suruç katliamı davasında mağdurları yargılamaya çalışıyorlar’
09:00 28 HAZİRAN 2022 GÜNDEMİ
08:24 Tetikçi Mehmet Altun’un evini polis mi satın aldı?
27/06/2022
23:43 Muhammed Cihad Cemre serbest bırakıldı
23:04 Köylülerin darp edildikleri hastane raporlarına yansıdı
22:58 MKM’den gözaltılara tepki: Bizi durduramazsınız
21:09 Osmaniye'de oturma eylemi yapan 26 kişi gözaltına alındı
20:40 Çimento fabrikasına karşı çıkan 11 köylü ifade verdi
20:03 Erdoğan: Suriye’de hazırlıklar tamamlandıktan sonra harekata başlayacağız
19:54 İzmir’de yıllık izne çıkan işçi işten çıkarıldı
19:36 Tutuklu Aksu annesinin taziyesine getirildi
19:34 TJA aktivistleri Ayaz ve Aşkan gözaltına alındı
19:22 Yürüyüşte gözaltına alınan 373 kişi serbest bırakıldı
19:08 Çay Kanunu Teklifi Artvin’de protesto edildi
19:04 Ukrayna'da AVM’ye füzeli saldırı
18:45 Adana'da gözaltılar artıyor: Sayı 36'ya yükseldi
18:07 Kobane Davası: Aysel Tuğluk duruşmada hazır edilecek
17:50 AKP’li başkan belediyeye ait 70 ton hurdayı usulsüz sattı
17:37 Muhammed Cihad Cemre adliyeye sevk edildi
17:20 Erzincan’daki altın madeni çalışmaları durduruldu
17:00 Kürtçe şarkı söyleyen müzisyen serbest bırakıldı
16:51 Gözaltılara tepki: Halkın iradesini teslim alamayacaklar
16:17 Doğubayazıt’tan seslendiler: Kadınların direnişi karşısında kaybedeceksiniz
16:00 ABD'li kürtaj yasağına karşı dayanışma kampanyası
15:58 İHD ve TİHV: Türkiye’de işkence ‘cezasızlıkla’ güvence altına alınıyor
15:57 İzmir’in iki ilçesinde yangın
15:52 Pınar Gültekin davası istinafa taşındı
15:48 Türkdoğan hakaret davasında beraat etti
15:25 Erdoğan’ın ‘boşuna yorulmayın’ dediği İsveç ve Finlandiya ile zirve yapılacak
15:17 İzmir'de bir kadın katledilmek istendi
14:35 Beştaş’tan İmralı’da görüş yasağına tepki: Yapılmayan görüşe ne cezası?
14:27 HDP’den halka kongre çağrısı