Gazeteci Hekimoğlu: Yüzde 95'i kontrol etmelerine rağmen inandırıcı değiller

İZMİR - İktidarın gerçekleri saklamak için ilk önce Kürt gazetecileri hedef aldığını ifade eden gazeteci İnci Hekimoğu, iktidarın medyanın yüzde 95’ini kontrol etmesine rağmen etkinliği ve inanılırlığının kalmadığını söyledi. 
 
AKP iktidarı yarattığı ekonomik ve siyasi krizin faturasını muhalif kesimlere kesmeye çalışıyor. Kendisine muhalefet eden herkese yönelen iktidar, 8 Haziran'da Diyarbakır'da Kürt gazetecilerin çalıştığı medya kuruluşlarına baskın yaparak, 20 gazeteciyi gözaltına aldı, bunlardan 16'sını tutukladı. Baskın esnasında alınan kamera ve fotoğraf makineleri ise suç unsuru olarak lanse edildi. Yine gazetecilerin tutuklandığı saatlerde İzmir'de gazeteci İnci Hekimoğlu yıllar önce sanal medya hesaplarından yaptığı paylaşımlar nedeniyle gözaltına alınıp, daha sonra serbest bırakıldı. Gazetecilere yönelik gözaltı ve baskıların yaşandığı esnada özgür basını hedef alan 'sansür yasası' Meclis’e getirildi.
İLK KEZ GÖZALTINA ALINDI 
 
Gazeteci İnci Hekimoğlu ile Kürt gazeteciler özelinde basına yönelik baskı ve sansür yasasını konuştuk.
 
“Hayatım boyunca muhalif gazetecilik yaptım” diyen Hekimoğlu, “12 Eylül darbesi öncesi Selimiye Kışlası’ndaki davaları takip eden bir gazeteciydim. Orada yaptığım haberler nedeniyle birkaç kere hedef oldum. Fakat ne o zaman ne de darbeden sora gözaltına alınmadım. 1990’lı karanlık, ev baskınlarının, infazların yoğun olduğu bir dönemde de polisle çok fazla karşı karşıya geldim. Örneğin PERPA baskının arka yüzünü haber yaptım. Necdet Menzil ile röportaj yaptım. Hedef alındım. Ama evim basılıp yine gözaltına alınmadım. İlk kez şimdi alındım. Buradan hukukun ne kadar rafa kalktığını anlayabiliriz" diye sözlerine başladı. 
 
BAŞKA ÜLKE OLSA…
 
Ülkedeki baskı atmosferini değerlendiren Hekimoğlu, 7/24 iktidar güçleri tarafından ağır mobbing ve şiddet altında olduklarını belirtti. Hekimoğlu, "Bu ekonomik, fiziksel, psikolojik şiddet dünyanın gözünün önünde sürüyor. Dünyanın herhangi gelişmiş bir ülkesinde bizim 24 saat içinde yaşadığımız travmatik olayın biri yaşansa, onu birkaç sene gündemde tutarlar. Bizde gündem çok hızlı değişiyor ve yetişemiyoruz. Bunların hepsiyle birlikte mücadele etmeye çalışıyoruz” dedi. 
 
‘AMASIZ, FAKATSIZ’ 
 
Türkiye’nin içinde bulunduğu durumdan muhalefetin de sorumlu olduğunu aktaran Hekimoğlu, “Biz demokratik bir hukuk devleti istiyorsak bunu sadece kendimiz için isteyememeliyiz. Görüşüne hiç katılmadığımız hatta hayatımız boyunca karşısında mücadele ettiğimiz görüşlerin bile ifade özgürlüğünü savunmamız gerekir. Sadece düşüncesini ifade ettiği için hukuksuzca cezalandırılmayla karşı karşıya kalan herkesi ‘amasız, fakatsız’ savunmalıyız. Bu gerçeği görmeden güçlü bir muhalefet oluşturamayız. ‘Hala iktidar bu seçimde gider mi? Seçim sağlıklı sonuçlanır mı?’ diye tereddütlerimiz var. Çünkü muhalefet hala demokrasi, hukuk ve özgürlükler konusunda uzlaşamıyor. Bunda uzlaşabilsek, çifte standarttan vazgeçebilsek bu iktidar çoktan giderdi” diye belirtti.
 
'HERKESİ SUSTURMAK İSTİYORLAR'
 
İktidarın şuan hedefinde karşısında muhalefet eden medyanın olduğunu söyleyen Hekimoğlu, bu nedenle muhalefet eden medyayı ve milletvekillerini ortadan kaldırmaya çalıştıklarını vurguladı. Hekimoğlu, “Basına yönelik yeni bir yasa çıkarıyorlar. Bununla doğruyu yazan, gerçek verileri açıklayan bilim insanından gazetecilere kadar herkesi susturacaklar. Kendi medya kanallarıyla istedikleri gibi yönlendirmeye çalışacaklar. O yüzden önümüzdeki günlerde daha ağır koşullar gelecek. Bunun sadece çıkarılan yasalar, polis ve yargı sopasıyla olacağını düşünmüyorum. Muhtemelen C, D planları da vardır” ifadelerini kullandı. 
 
'YANDAŞ MEDYANIN İNANIRLIĞI YOK'
 
Muhalif basına yönelik artan baskılara dikkat çeken Hekimoğlu, iktidarın medyanın yüzde 95’ini elinde tuttuğunu, ancak bu kadar geniş bir alanı kontrol etmesine rağmen etkinliği ve inanılırlığının olmadığını söyledi. "Kalan muhalif medyanın etkinliği ve güvenilirliği daha fazla" diyen Hekimoğlu, şöyle devam etti: "Sosyal medya zaten bütün dünyada olup bitenlerin öğrenildiği bir alan. O yüzden kendi medyalarının bu kadar itibarsızlaştığı bir dönemde bula bula bu çareyi bulmuşlar. İnsanların bilgi alabileceği medya grubunu da toptan kelepçelemek istiyorlar. Bunu da ilk elden Diyabakır'da Kürt gazetecileri tutuklayarak başladılar’ dedi. 
 
‘SUÇ İŞLİYORLAR’
 
Tutuklanan gazetecilerin kamere ve fotoğraf makinelerinin suç materyali olarak lanse edilmesine de değinen Hekimoğlu, şunları söyledi: “Daha vahimi kendisine gazeteci diyen bir takım saray memurları da bunu böyle lanse etti. Eğer bir gazeteci suç işliyorsa işlenen suç budur. Eğer yeni getiren sansür yasasından manipülasyon, çarpıtma, yalan haber suç olacaksa buralardan başlamaları lazım. Tabi ki devir değişince bunların hepsinin hesabı sorulacaktır. Çünkü hedef gösteriyorlar, kışkırtma suçu işliyorlar, linç ettiriyorlar. Bir gazetecinin haber yapması değil bunlar suçtur. Suç olanı saray merkezli medya yapıyor" diye belirtti.  
 
YILDIRMA VE SANSÜR YASASI
 
Sansür yasasına da değinen Hekimoğlu, "Bu yasadan anlıyoruz ki bundan sonra saray medyası istediği gibi yalan haber yapabilecek, herkesi hedef gösterebilecek. Tamamen gerek polis gerek yargı baskısıyla gerekirse milis güçleriyle televizyonların, gazetelerin önlerine gidilecek. Hür türlü yıldırma politikası devreye girecek. Bu baskı aynı zamanda halkın haber alma hakkına engel olmaktır. Sansür yasasıyla birlikte muhalif parti siyasetçilerinin de konuşmaları engellenecek. Sadece saray ve taraftarlarının propagandasının yapılacağı her tür yalanla birlikte onların yayılmaya çalışılacağı bir sürece girdik.” 
 
KÜRT BASINI HEDEFTE 
 
Yaşanan baskılardan en çok Kürt gazetecilerin etkileneceğini söyleyen Hekimoğlu, “Kürt basını bölgedeki bütün hukuksuzlukları yazıyor. Örneğin eğer Abdurrahman Gök Kemal Kurkut’un fotoğraflarını çekmeseydi bütün kamuoyuna canlı bomba olarak lanse edilecekti. Çünkü batıdaki muhalif medya bile bu haberlerin altını hiçbir zaman araştırmıyor, olduğu gibi alıyor. Dolayısıyla o fotoğrafta açık bir suç ispat edilmiş oldu. Bunun karşısında Abdurrahman Gök hakkında soruşturma açıldı. Yine Van’da yaşanan helikopterden atılma olayı. Köylülere bunu yapanlar yargılanmadı ama onu haber yaptığı için gazeteciler yargılandı. Dolayısıyla seçim sürecinde olabilecek bütün hukuksuzlukları da haber yapacak olan o bölgedeki gazeteciler. O zaman önce onları susturmak lazım. Onların susturulmasında geçmiş deneyimlerinden biliyorlar ki batıdan bir ses gelmiyor. Büyük bir rahatlıkla yapıyorlar” diye aktardı.
 
TUTUKLU GAZETECİLERE MESAJ
 
Tutuklanan gazetecilere de mesaj gönderen Hekimoğlu, “Onları saygıyla selamlıyorum. Onlar gerçekten Musa Anter geleneğinin çocukları. Yıllardır bu tür süreçlerde ilk hedef hep onlar oldu. Biz gerçekleri hep onlardan öğrendik ve öğrenmeye devam edeceğiz. Umarım birgün bu ülke ırk, din ayrımı yapmadan herkesin evrensel insan haklarına sahip olduğunu kabul eder. Bu baskı politikalarına artık son verir" diye konuştu. 
 
MA / Semra Turan - Tolga Güney
 

Diğer başlıklar

00:06 Semsûr'da insanlar enkaz altında: Arama kurtarma çalışmaları yok
06/02/2023
23:56 Yaşamını yitirenlerin sayısı 2 bin 316'ya yükseldi
23:52 Amed'de yaşamını yitirenlerin sayısı 49’a yükseldi
23:39 Amed’te halk sokaklarda barınabilecek yer arıyor
23:31 Amed'de 117 toplanma ve konaklanma merkezi
23:06 Elbistan'dan depremzede: Köyde 40 ev yıkıldı, irtibat tamamen kesildi
22:57 HDP’den dayanışma çağrısı: Kardeşlerimize evlerimizi açalım
22:41 RAWA’dan dayanışma mesajı
22:30 AFAD: Yaşamını yitirenlerin sayısı bin 762'ye yükseldi
21:52 Depremin merkez üssünde cenazeler hastane koridorlarında bekletiliyor
21:40 HDK acil ihtiyaç listesi paylaştı
21:31 Yer bilimci Görür: Deprem için hazırladığımız projeler reddedildi
21:21 Madenciler deprem bölgesine gidiyor
21:17 Özerk Yönetim, PYD ve MSD’den deprem açıklaması
21:13 Sultansuyu Barajı deprem sonrası boşaltılıyor
21:05 Suriye’de yeni bilanço: 461 can kaybı, bin 326 yaralı
20:54 Koca: Depremlerde bin 651 kişi yaşamını yitirdi
20:47 JINNEWS muhabiri Yıldız tutuklandı
20:26 Mêrdîn’de 15 yapıda ağır hasar tespiti, 4 bina boşaltıldı
20:12 Hatay'da 520 kişi yaşamını yitirdi
19:44 Azerbaycan, Çekya ve İngiltere'den yardım açıklaması
19:05 Devrimci Parti Başkanı Öneren göçükten çıkarıldı
18:39 Gölbaşı’nda hasar görmeyen ev kalmadı
18:06 MA depremin merkez üssü Bazarcix’te: Çalışma yok, halk kaderine terk edildi
18:00 Botan’da depremzedeler için yardım çağrısına polis engeli
17:58 Gabar Dağı’nda heyelan
17:37 DSÖ: Haber alamadığımız bölgelerle ilgili endişe duyuyoruz
17:27 Biden’dan yardım talimatı
17:22 Deprem bölgesinde son durum: Muhabirlerimiz bildiriyor - YENİLENDİ
17:20 Bazarcix’de yurttaşlardan acil yardım çağrısı
17:11 Okullar bir hafta tatil edildi
17:08 İzmir'den Adana'ya yardım uçağı kaldırıldı
17:03 Can kaybı artıyor
16:56 Colemêrg’teki STÖ’lerden depremzedeler için kampanya
16:49 Amed’te halk valiliğe yürüdü
16:40 Hatay'da yıkım ağır: Halk ekiplerin yetersizliğine tepkili
16:20 Sancar’dan seferberlik ve dayanışma çağrısı
16:10 Kenanoğlu: Deprem bölgelerine helikopter dışında ulaşılamıyor
16:03 AFAD: 1014 kişi yaşamını yitirdi
16:02 TTB kriz masası oluşturdu: Sağlık çalışanlarını göreve çağırdı
15:44 Kurdistan’dan Türkiye’ye petrol akışı durduruldu
15:43 Meletî’de arama kurtarma ekipleri enkaz altında kaldı
15:42 Semsur’da belediye binası yıkıldı
15:17 CHP'li vekil isyan etti: Hatay’da AFAD yok, cenazelerimiz kaldırımlarda
14:54 Meclis çalışmalarına 1 hafta ara verildi
14:53 Dersîm Emek Demokrasi Platformu depremzedeler için kampanya başlattı
14:32 Deprem bölgesi uçuşlara kapatıldı
14:15 Amed’de artçı depremde bir bina daha yıkıldı
14:09 AB ülkeleri ve Rusya Türkiye'ye kurtarma ekipleri gönderiyor
13:58 HDK, TJA, DBP, HDP ve BMG'den dayanışma çağrısı
13:55 Devrimci Parti Başkanı Hatay'da göçük altında
13:45 Mereş’te 7.5 büyüklüğünde bir deprem daha
13:24 Erdoğan: Depremde şu ana kadar 912 kişi yaşamını yitirdi
13:22 AFAD ve Kandilli depremin büyüklüğünü 7.7 olarak revize etti
13:14 Ege'de deprem bölgesine yardım seferberliği
13:05 Depremin vurduğu Semsûr'da arama kurtarma çalışmaları sürüyor
12:26 Riha'da 20 ölü, 100 yaralı
12:19 Wan’da gözaltına alınan 10 kişi serbest bırakıldı
12:11 Ceza ve Tevkifevleri: Cezaevlerinde ölü ve yaralı yok
12:03 Türkiye'nin 84 yıllık deprem hali: 56 bin 65 kişi yaşamını yitirdi
11:58 KCK'den deprem için seferberlik çağrısı
11:55 HDP deprem için Kriz Koordinasyon Merkezi kurdu
11:53 Çewlik, Sêrt, Êlih, Dersim ve Xerpêt’de binalar hasar gördü
11:39 Amed’te halk seferber oldu: Vali aracından inmeden izledi
11:31 İskenderun’da HDP, SP ve İHD binası yıkıldı
11:26 Bêdlis’te eğitime 2 gün ara verildi
11:05 Deprem uzmanlarından uyarı: Adana, Osmaniye ve Hatay’a dikkat!
10:52 İl il ilk bilanço: 284 can kaybı, 2 bin 323 yaralı, bin 710 yıkılan bina
10:47 Amed Kent Konseyi toplanma alanlarını paylaştı
10:25 Riha’da yıkılan bina kameralara yansıdı
10:21 Mereş ve Dîlok'ta şiddetli depremler: Can kaybı artıyor, binlerce kişi enkaz altında | CANLI BLOG
10:18 HDP Amed İl Örgütü kriz masası kurdu
10:15 Depremin merkez üssü Bazarcix’tan ilk görüntüler
10:04 Reuters deprem sarsıntı haritasını paylaştı
10:01 JINNEWS muhabiri Yıldız gözaltına alındı
09:55 Demirtaş’tan deprem açıklaması: Bugün dayanışma zamanı
09:51 Hollanda merkezli araştırma merkezi 3 Şubat'ta Türkiye’yi uyardı!
09:36 Gemlik yürüyüşü ertelendi: Depremzedeler için acil yardım çağrısı
09:32 Pervin Buldan: Yüreğimiz deprem bölgesinde
09:31 700 gün oldu: Şenyaşar ailesi yargı sopasına rağmen vazgeçmedi
09:19 HDP ve DBP eşbaşkanları AKP’ye üye yapıldı
09:18 Kobanê Davası yarın: Mahkemenin acelesi var!
09:09 Şiddet uygulayan polise değil, darp edilen kadınlara soruşturma
09:07 Avrupa ülkeleri Türkiye’deki konsolosluklarını neden kapattı?
09:03 İtalyan gazeteci Forgia: Öcalan’ın özgürlüğü sağlanmalı
09:02 Av. Sarısaç: Bakanlığın ‘hasta tutuklular’ genelgesi uygulanmıyor
09:01 Küresel ısınma ve kirlilik Wan Gölü'nü yok ediyor
09:00 Kadınların evrensel paydası: Jineolojî
09:00 06 ŞUBAT 2023 GÜNDEMİ
08:53 Mereş depremi: Suriye’de 574 kişi yaşamını yitirdi
08:36 Balıkesir’de 4,6 şiddetinde deprem
08:26 Maraş Valisi: Hasar ciddi
08:20 Amed’te kriz masası kuruldu
07:58 Elbistan’da 6 bina yıkıldı
07:36 Meletî’de 140 bina yıkıldı, 23 kişi yaşamını yitirdi
07:29 Şirnex’te okullara kar tatili
06:51 Deprem ardından uluslararası yardım çağrısı
06:28 Riha’da 16 bina yıkıldı: 10 ölü, 110 yaralı
06:05 Amed’te yıkılan bir binada yüz kişi enkaz altında
06:02 Osmaniye’de 34 bina yıkıldı, 5 kişi yaşamını yitirdi