Gazeteci Hekimoğlu: Yüzde 95'i kontrol etmelerine rağmen inandırıcı değiller

İZMİR - İktidarın gerçekleri saklamak için ilk önce Kürt gazetecileri hedef aldığını ifade eden gazeteci İnci Hekimoğu, iktidarın medyanın yüzde 95’ini kontrol etmesine rağmen etkinliği ve inanılırlığının kalmadığını söyledi. 
 
AKP iktidarı yarattığı ekonomik ve siyasi krizin faturasını muhalif kesimlere kesmeye çalışıyor. Kendisine muhalefet eden herkese yönelen iktidar, 8 Haziran'da Diyarbakır'da Kürt gazetecilerin çalıştığı medya kuruluşlarına baskın yaparak, 20 gazeteciyi gözaltına aldı, bunlardan 16'sını tutukladı. Baskın esnasında alınan kamera ve fotoğraf makineleri ise suç unsuru olarak lanse edildi. Yine gazetecilerin tutuklandığı saatlerde İzmir'de gazeteci İnci Hekimoğlu yıllar önce sanal medya hesaplarından yaptığı paylaşımlar nedeniyle gözaltına alınıp, daha sonra serbest bırakıldı. Gazetecilere yönelik gözaltı ve baskıların yaşandığı esnada özgür basını hedef alan 'sansür yasası' Meclis’e getirildi.
İLK KEZ GÖZALTINA ALINDI 
 
Gazeteci İnci Hekimoğlu ile Kürt gazeteciler özelinde basına yönelik baskı ve sansür yasasını konuştuk.
 
“Hayatım boyunca muhalif gazetecilik yaptım” diyen Hekimoğlu, “12 Eylül darbesi öncesi Selimiye Kışlası’ndaki davaları takip eden bir gazeteciydim. Orada yaptığım haberler nedeniyle birkaç kere hedef oldum. Fakat ne o zaman ne de darbeden sora gözaltına alınmadım. 1990’lı karanlık, ev baskınlarının, infazların yoğun olduğu bir dönemde de polisle çok fazla karşı karşıya geldim. Örneğin PERPA baskının arka yüzünü haber yaptım. Necdet Menzil ile röportaj yaptım. Hedef alındım. Ama evim basılıp yine gözaltına alınmadım. İlk kez şimdi alındım. Buradan hukukun ne kadar rafa kalktığını anlayabiliriz" diye sözlerine başladı. 
 
BAŞKA ÜLKE OLSA…
 
Ülkedeki baskı atmosferini değerlendiren Hekimoğlu, 7/24 iktidar güçleri tarafından ağır mobbing ve şiddet altında olduklarını belirtti. Hekimoğlu, "Bu ekonomik, fiziksel, psikolojik şiddet dünyanın gözünün önünde sürüyor. Dünyanın herhangi gelişmiş bir ülkesinde bizim 24 saat içinde yaşadığımız travmatik olayın biri yaşansa, onu birkaç sene gündemde tutarlar. Bizde gündem çok hızlı değişiyor ve yetişemiyoruz. Bunların hepsiyle birlikte mücadele etmeye çalışıyoruz” dedi. 
 
‘AMASIZ, FAKATSIZ’ 
 
Türkiye’nin içinde bulunduğu durumdan muhalefetin de sorumlu olduğunu aktaran Hekimoğlu, “Biz demokratik bir hukuk devleti istiyorsak bunu sadece kendimiz için isteyememeliyiz. Görüşüne hiç katılmadığımız hatta hayatımız boyunca karşısında mücadele ettiğimiz görüşlerin bile ifade özgürlüğünü savunmamız gerekir. Sadece düşüncesini ifade ettiği için hukuksuzca cezalandırılmayla karşı karşıya kalan herkesi ‘amasız, fakatsız’ savunmalıyız. Bu gerçeği görmeden güçlü bir muhalefet oluşturamayız. ‘Hala iktidar bu seçimde gider mi? Seçim sağlıklı sonuçlanır mı?’ diye tereddütlerimiz var. Çünkü muhalefet hala demokrasi, hukuk ve özgürlükler konusunda uzlaşamıyor. Bunda uzlaşabilsek, çifte standarttan vazgeçebilsek bu iktidar çoktan giderdi” diye belirtti.
 
'HERKESİ SUSTURMAK İSTİYORLAR'
 
İktidarın şuan hedefinde karşısında muhalefet eden medyanın olduğunu söyleyen Hekimoğlu, bu nedenle muhalefet eden medyayı ve milletvekillerini ortadan kaldırmaya çalıştıklarını vurguladı. Hekimoğlu, “Basına yönelik yeni bir yasa çıkarıyorlar. Bununla doğruyu yazan, gerçek verileri açıklayan bilim insanından gazetecilere kadar herkesi susturacaklar. Kendi medya kanallarıyla istedikleri gibi yönlendirmeye çalışacaklar. O yüzden önümüzdeki günlerde daha ağır koşullar gelecek. Bunun sadece çıkarılan yasalar, polis ve yargı sopasıyla olacağını düşünmüyorum. Muhtemelen C, D planları da vardır” ifadelerini kullandı. 
 
'YANDAŞ MEDYANIN İNANIRLIĞI YOK'
 
Muhalif basına yönelik artan baskılara dikkat çeken Hekimoğlu, iktidarın medyanın yüzde 95’ini elinde tuttuğunu, ancak bu kadar geniş bir alanı kontrol etmesine rağmen etkinliği ve inanılırlığının olmadığını söyledi. "Kalan muhalif medyanın etkinliği ve güvenilirliği daha fazla" diyen Hekimoğlu, şöyle devam etti: "Sosyal medya zaten bütün dünyada olup bitenlerin öğrenildiği bir alan. O yüzden kendi medyalarının bu kadar itibarsızlaştığı bir dönemde bula bula bu çareyi bulmuşlar. İnsanların bilgi alabileceği medya grubunu da toptan kelepçelemek istiyorlar. Bunu da ilk elden Diyabakır'da Kürt gazetecileri tutuklayarak başladılar’ dedi. 
 
‘SUÇ İŞLİYORLAR’
 
Tutuklanan gazetecilerin kamere ve fotoğraf makinelerinin suç materyali olarak lanse edilmesine de değinen Hekimoğlu, şunları söyledi: “Daha vahimi kendisine gazeteci diyen bir takım saray memurları da bunu böyle lanse etti. Eğer bir gazeteci suç işliyorsa işlenen suç budur. Eğer yeni getiren sansür yasasından manipülasyon, çarpıtma, yalan haber suç olacaksa buralardan başlamaları lazım. Tabi ki devir değişince bunların hepsinin hesabı sorulacaktır. Çünkü hedef gösteriyorlar, kışkırtma suçu işliyorlar, linç ettiriyorlar. Bir gazetecinin haber yapması değil bunlar suçtur. Suç olanı saray merkezli medya yapıyor" diye belirtti.  
 
YILDIRMA VE SANSÜR YASASI
 
Sansür yasasına da değinen Hekimoğlu, "Bu yasadan anlıyoruz ki bundan sonra saray medyası istediği gibi yalan haber yapabilecek, herkesi hedef gösterebilecek. Tamamen gerek polis gerek yargı baskısıyla gerekirse milis güçleriyle televizyonların, gazetelerin önlerine gidilecek. Hür türlü yıldırma politikası devreye girecek. Bu baskı aynı zamanda halkın haber alma hakkına engel olmaktır. Sansür yasasıyla birlikte muhalif parti siyasetçilerinin de konuşmaları engellenecek. Sadece saray ve taraftarlarının propagandasının yapılacağı her tür yalanla birlikte onların yayılmaya çalışılacağı bir sürece girdik.” 
 
KÜRT BASINI HEDEFTE 
 
Yaşanan baskılardan en çok Kürt gazetecilerin etkileneceğini söyleyen Hekimoğlu, “Kürt basını bölgedeki bütün hukuksuzlukları yazıyor. Örneğin eğer Abdurrahman Gök Kemal Kurkut’un fotoğraflarını çekmeseydi bütün kamuoyuna canlı bomba olarak lanse edilecekti. Çünkü batıdaki muhalif medya bile bu haberlerin altını hiçbir zaman araştırmıyor, olduğu gibi alıyor. Dolayısıyla o fotoğrafta açık bir suç ispat edilmiş oldu. Bunun karşısında Abdurrahman Gök hakkında soruşturma açıldı. Yine Van’da yaşanan helikopterden atılma olayı. Köylülere bunu yapanlar yargılanmadı ama onu haber yaptığı için gazeteciler yargılandı. Dolayısıyla seçim sürecinde olabilecek bütün hukuksuzlukları da haber yapacak olan o bölgedeki gazeteciler. O zaman önce onları susturmak lazım. Onların susturulmasında geçmiş deneyimlerinden biliyorlar ki batıdan bir ses gelmiyor. Büyük bir rahatlıkla yapıyorlar” diye aktardı.
 
TUTUKLU GAZETECİLERE MESAJ
 
Tutuklanan gazetecilere de mesaj gönderen Hekimoğlu, “Onları saygıyla selamlıyorum. Onlar gerçekten Musa Anter geleneğinin çocukları. Yıllardır bu tür süreçlerde ilk hedef hep onlar oldu. Biz gerçekleri hep onlardan öğrendik ve öğrenmeye devam edeceğiz. Umarım birgün bu ülke ırk, din ayrımı yapmadan herkesin evrensel insan haklarına sahip olduğunu kabul eder. Bu baskı politikalarına artık son verir" diye konuştu. 
 
MA / Semra Turan - Tolga Güney
 

Diğer başlıklar

09:27 ‘Vedat Aydın'ın mirası kitleselleşti, devletin yanılgısı da bu oldu’
09:19 Av. Kuzu: Dargeçit JİTEM Davası’nda 100 yıllık politika devam ettirildi
09:04 İktisatçı Önder: Krizin aşılması için 3’üncü bir yola ihtiyaç var
09:03 Genel-İş: Batman kayyımı 30 işçiyi ihraç etmek istiyor
09:00 İki kolu kesildi, ‘kaçma şüphesi’ ile tutuklandı
09:00 Bayındır: Muhalefet Kürt sorununu çözme iradesini ortaya koymalı
09:00 05 TEMMUZ 2022 GÜNDEMİ
04/07/2022
22:22 İsveç ve Finlandiya, NATO'da üyelik müzakerelerine katıldı
22:11 Cizre’de gözaltına alınan 15 kişi serbest bırakıldı
21:16 Yeniden Refah Partisi’nin hedef göstermesine karşı dayanışma çağrısı
20:34 SES Eş Genel Başkanı Selma Atabey tutuklandı
20:16 Gençlik örgütleri: Barınma haktır, satılık değildir
20:00 Batman'da HDP'li 2 genç gözaltına alındı
19:38 Kobanê Davası: Gizli tanıkların kayıtları boş salonda dinlendi
19:03 Emekliler TÜİK'i protesto etti
18:40 Tarım işçilerini taşıyan minibüste kaza: 4’ü ağır, 27 yaralı
18:26 Mültecileri taşıyan araç durduktan sonra da taranmış!
18:02 Cizre’de yaşanan DEDAŞ gerginliği Meclise taşındı
17:59 Gizli tanıklara dair talepler reddedildi, siyasetçiler duruşmayı terk etti
17:08 AİHM: Kavala davası 11 Temmuz’da açık görülecek
16:45 Şerzan Kurt Öykü Yarışması’na başvurular başladı
16:35 Suya düşen sağlıkçı 24 gündür bulunamadı
16:32 Ma Music konserleri ertelendi
16:18 Akdeniz Belediyesi’nin ‘kayyım kardeşliği’ teklifine ikinci ret
16:07 Oluç: HDP kongrede iktidara ve muhalefete mesaj verdi
15:37 Boğaziçi Özel Kalem Müdürü: Kapıları personel kapattı
15:31 Jandarma müdahalesine tepki: Yolu trafiğe kapattılar
15:23 Kobanê Davası: Gizli tanık hafta sonu dinlendi
14:55 JİTEM Davası: Savcı sanıkların avukatlığını yaptı
14:45 Resmi yalanlar!
14:41 Diyarbakır’da 35 dönümlük buğday kül oldu
14:25 Cumartesi Anneleri: JİTEM davası kararını tanımıyoruz
13:30 Maden ocağında 1 işçi yaşamını yitirdi
13:22 Buldan ve Sancar: Dünden daha güçlüyüz, yarın daha da güçlü olacağız
13:10 Tutuklulara ayakta sayım dayatılıyor
12:39 Piya ve Ari yapım şirketleri 27 gündür polis ablukasında
12:26 DEDAŞ talep etti köye TOMA’lar sevk edildi: 5 yaralı 6 gözaltı
12:06 Adalet Nöbeti sürüyor: Sarayın kapısında 483 gün!
11:51 HDP’li gençler: Partimizi kapattırmayacağız
11:40 Dargeçit JİTEM Davası’nda sanıklar beraat ettirildi
11:39 Gazeteci Demirhan’a beraat
11:33 TÜİK ile ENAG enflasyonu arasında 100 puan fark var
11:30 DİSK TÜİK önünde: Milleti açlığa sürüklüyorsunuz
11:19 HDP kongresine katılan Avrupalılar: Öcalan’sız barış olmaz
10:55 Cizre’de jandarma köylülere saldırdı: Yaralılar var
10:14 DFG: 35 gazeteci gözaltına alındı 16'sı tutuklandı
10:03 Anadolu-Der Başkanı Pekyen öldürüldü
10:00 Yargıtay da 'Haksız tahrik' indirimini uygun buldu!
09:36 Urfa'da HDP yöneticisi gözaltına alındı
09:07 Besta çoraklaştırılıyor: 14 bölgede ağaç kıyımı başlatıldı
09:04 Tutuklanmasına gerekçe yapılan mesleğiyle cezaevinde tanıştı
09:03 Diyarbakırlılardan asgari ücret tepkisi: Kaşıkla verip kepçeyle geri alıyorlar
09:01 Terolar'da mahalleli tedirgin, mülteciler mağdur
09:00 30 yıllık tutuklunun tahliyesi 'iyi halli olmamaktan' ertelendi
09:00 04 TEMMUZ 2022 GÜNDEMİ
07:41 Van Valiliği: Seken kurşunlardan bir göçmen hayatını kaybetmiş!
03/07/2022
23:27 Bagok’ta askeri hareketlilik
21:12 Van'da mülteci minibüsü tarandı: 1 çocuk öldü, 13 yaralı
20:58 HDP kongresinin mesajları
20:26 İstanbul’da ormanlık alanlara girişler yasaklandı
20:15 Zarok MA'nın kuruluş yıldönümünde konser
17:47 Kitlesel ve coşkulu geçen HDP kongresine soruşturma
17:04 Buldan ve Sancar yeniden seçildi
16:58 33 siyasi parti ve güçten saldırılara karşı BM’ye mektup
16:22 Şengül Kaya’yı katleden fail hakkında ağırlaştırılmış müebbet istemi
15:47 37 kişinin gözaltı süresi 4 gün daha uzatıldı
14:38 HDP’nin PM listesi belirlendi
14:28 Ekinci: Ülkeyi çıkmazdan çıkaracak tek yol HDP
14:24 Fotoğraflarla HDP kongresi
14:19 Kongre salon dışına taştı: Kürtler yok diyenler gelip görsünler
14:06 Tutuklu gazeteci Oruç: Kürt gazeteciler üzerinden batıya mesaj veriliyor
14:04 Bitlis kırsalında askeri operasyon başlatıldı
13:49 HDP’nin yeni dönem Danışma Kurulu
13:39 Avrupa’dan Federe Kürdistan’a kongre mesajları: HDP’nin yanındayız
12:58 Öztürk’ten muhalefete: Yüzyıllık zihniyette ısrar ederseler sonları Erdoğan gibi olur
12:31 Leyla Güven: Faşist rejimden hesap sormanın zamanı geldi
12:31 Tutuklu kadınlardan HDP kongresine: Sesiniz özgürlük çığlığı gibi yankılanacak
12:28 Demirtaş ve Mızraklı: Bu mücadeleyi zaferle taçlandıracağız
12:16 HDP kongresi: Öcalan’sız çözüm olmaz
11:59 Avrupa’dan HDP kongresine katılanlar: Kürt halkının ruhunu gördük
11:58 Şenyaşar ailesinin adalet mücadelesi HDP kongresinde
11:52 Sancar çözüm yollarını gösterdi: İmralı üzerinden oyun oynamayın
11:51 Buldan: Çözüm biziz, iktidarı göndereceğiz
10:52 HDP kongresi on binlerin katılımıyla başladı: Çözüm Biz’de
10:23 AKP’deki ‘revize’nin arka planı: Rüşvet
09:30 Gazeteci Ömer Çelik’in mektubu ‘sakıncalı’ bulundu
09:13 Sokak müzisyenleri izin belgelerini yaktı
09:12 Kayyım su sorununu çözmüyor
09:11 Kahta’da 11 günde 9 kişi intihara sürüklendi!
09:10 Dargeçit JİTEM Davası: Cesaretli yargıç tutumuna ihtiyaç var
09:09 Adalet Nöbeti 230'uncu gününde: Siyasi partiler sözünü tutmadı
09:03 7 parti ve örgüt ‘İlkeler Manzumesi’ yayınlayacak
09:01 03 TEMMUZ 2022 GÜNDEMİ
08:56 On binler HDP kongresi için Ankara’da
07:44 Hakkari'de bir asker yaşamını yitirdi
02/07/2022
22:07 Sîrê’de Türkiye'ye ait üs bombalandı
21:08 HDP 5’inci Olağan Büyük Kongresi’ne hazır
20:22 Cumartesi Annesi Demir yaşamını yitirdi
18:27 Madımak’ta katledilenler birçok kentte anıldı
17:14 Kaçırılan Suphi Orhan: Kimsenin can güvenliği yok