Bulunan kemikler yakınları kaybettirilen ailelere umut oldu

URFA - “JİTEM karargahı” olarak bilinen Bucak Aşireti’nin yaşadığı mahallede ortaya çıkan kemikler, bölgede kaybettirilenlerin ailelerine umut oldu. Kaybettirilen Özgür Gündem Gazetesi Muhabiri Nazım Babaoğlu'nun ağabeyi, kemiklerin de kaybettirilmesinden kaygılı olduklarını söyledi. 
 
Urfa’nın Hilvan'ın Arabuk (Tutumlu) Mahallesi’nde ortaya çıkan kemikler, 1990'lı yıllarda yakınları kaybettirilen 40 aileye umut oldu. 
 
Son yıllara kadar korucu Bucak Aşireti'nin olan ve 1990'lı yıllarda Jandarma İstihbarat Terörle Mücadele'nin (JİTEM) karargahı olarak kullanıldığı iddia edilen mahallede, 22 Temmuz’da yapılan kazıda insan kemiklerine rastlandı. Bulunan kemiklerin, üzerinin tekrardan örtüldüğü, daha sonra savcılık gözetiminde kemiklerin kazı yapılarak alındığı belirtildi. Alınan kemikler DNA ve zaman tespiti için Urfa Adli Tıp Kurumu'na gönderilirken, İnsan Hakları Derneği (İHD) ve Özgürlük için Hukukçular Derneği (ÖHD) Urfa şubeleri aracılığıyla Hilvan Cumhuriyet Başsavcılığı’na başvuruda bulunan 1993-1994 yıları arasında kaybedilen Ahmet Kalpar, Hüseyin Taşkaya, Şefik Geçgel, Faik Kevci, Adnan Bağca ve Nazım Babaoğlu’nun aileleri DNA tespiti istedi.
 
Urfa sınırlarında yakınları kaybettirilen 40 aileden biri de Cemal Babaoğlu. 12 Mart 1994 tarihinde bir haber için gittiği Siverek'ten dönmeyen dönemin Özgür Gündem Gazetesi muhabiri Nazım Babaoğlu'nun ağabeyi Cemal Babaoğlu, kemiklerin kaybettirilmesinden duyduğu kaygıyı dile getirdi. Daha önce de Bucaklara ait bölgede kemik bulunduğunu hatırlatan Babaoğlu, Siverek ilçesinde yer alan Eyvanat Bahçesi bölgesinde 5 Eylül 2013 tarihinde yapılan bir inşaat kazısında insan kemiklerine rastlandığını hatırlattı.  
 
1990'lı yıllarda mesire alanı olarak kullanılan ve korucu Bucak aşiretine mensup Galoj ailesinin himayesindeki bahçede çıkan kemiklere ilişkin, Adalet Bakanlığı Adli Tıp Kurumu Başkanlığı'nın rapor hazırladığını söyleyen Babaoğlu, DNA çalışması yapmadan “Erişkin ve çocuk en az 9 farklı insanın kemikleri olduğunu, kesin olmamakla beraber 50 yıl veya daha önceki yıllara ait olduğu” açıklamasının yapıldığını dile getirdi. Babaoğlu, raporda ölüm nedeninin tespit edilemediği, raporun ardından savcılığın “Soruşturmaya gerek yoktur” kararı verdiğini ekledi. 
 
 
'YOK' DENİLEN KEMİKLER HERYERE
 
“Yaklaşık 32 yıldır kayıplarımızı arıyoruz diyen” Babaoğlu, “Her gittiğimiz kapıda bize yok dediler, ancak ‘rastgele’ yapılan kazılarda kemikler, toplu mezarlar çıkıyor. Kemikler her yerde yetkililere sesleniyor ‘beni bulun’ dercesine haykırıyor” dedi.  
 
'DEVLET AKLININ HAFIZASI'
 
Eyvanat Bahçesi’nde bulunan toplu mezarı hatırlatan Babaoğlu, savcının inceleme yapılmadan “Burası mezarlıktır” dediğini belirtti. Siverek Belediyesi'nden bölgenin mezarlık olup olmadığına dair belge istendiğini söyleyen Babaoğlu, belediyenin geçmişe dönük yaptığı incelemede hiçbir zaman bölgenin mezarlık olarak kullanılmadığı yönünde savcılığa yazı yazdığını sözlerine ekledi. Daha sonra kemiklerin Adli Tıp’a gönderildiğini dile getiren Babaoğlu, “Adli Tıp 1960’a tekabül eden bir yaş belirledi ve o tarihte Siverek’te herhangi bir olay olmamıştır. Devlet aklının hafızası var; 70 yıl ve üzeri dese Ermeni ve Süryani katliamını belgeleyecekler, 20 yıl ve üzeri dese 1990’lı yıllardaki iddialarımız ortaya çıkacak. Bu şekilde örtbas edildi” diye konuştu. 
 
'GERÇEKLER İNATÇIDIR'
 
Hilvan’a bağlı Arabuk Mahallesi’nde 7 Haziran tarihinde yapılan kazılarda ortaya çıkan kemiklere  değinen Babaoğlu, “Cesetleri bulan köylüler bize anlattı, ancak can güvenliklerinin olmadığından kaynaklı açık bir şekilde kamuoyuna bilgi vermiyorlar. Tarla sahibinin savcılığa müracaat etmesi ile ortaya çıktı. O bölge 1990’lı yıllarda JİTEM’in sorgulama merkeziydi. O dönem korucular kendilerine ait olmayan köye el koymuştu. Orayı bir üs haline getirip, Siverek, Viranşehir hatta Batman, Mardin’den kaçırdıkları insanları ya Eyvanat Bahçesi bölgesine ya da Arabuk’a getirmişler. İnsanları orada katlediyorlardı. Kendileri devlet olduğu için her şey kendi ellerindeydi. Zannettiler ki TRT’de açıklanmadığı sürece böyle bir olayı kimse ispat edemeyecek. Ancak bu bilimden uzak gerçek dışı bir kanıydı. Gerçeklerin inatçı olduğunu bilmiyorlardı” diye konuştu. 
 
'TOPLUMSAL YARA'
 
Yakınlarını kaybeden aileler olarak kaygılı olduklarının altını çizen Babaoğlu, “Yakınlarımızı kaybettiren devlet kemikleri de kaybettirebilir” dedi. Eyvanat Bahçesi bölgesinde bulunan kemiklere dair hazırlanan raporu hatırlatan Babaoğlu, “Arabuk’ta cesetleri gören köylüler 3 farklı torba içinde cesetler gördüklerini ve kafataslarının olduğunu söyledi. Şimdi bu iktidar bu kemikleri de kaybettirebilir ya da adli tıp yanlış bilgi verebilir. Gerçek anlamda bir çalışma yapılsa kemiklerin kime ait olduğu ortaya çıkar. O cesetler arasında Nazım Babaoğlu’da olabilir. Bu sadece ailelerin sorunu değil, bütün ülkenin sorunudur. Bu yaşananlar iki aile arasında yaşanan bir anlaşmazlık sorunu yaşanmadı. Kesinlikle bunlar bir siyasi cinayettir. Toplumsal bir yaradır” ifadelerini kullandı. 
 
DOSYA TOZLU RAFLARDA
 
Kardeşi Nazım Babaoğlu’nun 28 yıl önce haber için gittiği Siverek'ten bir daha dönmediğini belirten Babaoğlu, sözlerini şöyle sürdürdü: “Orada gözaltına alındı, ancak yetkililer ‘gözaltına almadık’ dedi. Daha sonra ‘ben Nazım’ı gördüm şu kişiler gözaltına aldı’ diyen görgü tanıkları çıktı. Alıkoyan korucular ile Astsubay Mehmet Kıraç, kıdemli Üsteğmen Ahmet Şentürk gözetiminde gözaltına alındı. Korucular tetikçi olarak kullanıldı ve hükümetin bilgisi dahilinde yapıldı. İnsanlık suçu işlendi. Devlette bir devamlılık esas olarak görülüyor. AKP ‘Bu karanlık olayları aydınlatacağız’ dedi. Elimizdeki bilgi ve belgeleri görevlendirilen savcılara teslim ettik, ancak sadece dinlemek ile yetindi. Dosyalar tozlu raflara kaldırıldı.” 
 
'TEMENNİMİZ ÜSTÜNÜN KAPATILMAMASI'
 
“Mehmet Ağar ile yol yürüyen bir iktidar bu karanlığı nasıl aydınlığa çıkaracak?” diye soran Babaoğlu, “Arabuk’ta ortaya çıkan kemiklerden sonra savcıların o bölgeyi geniş bir şekilde taraması gerekiyor. Eminiz ki o bölgede daha çok ceset ortaya çıkar. Eğer niyetleri gerçeği ortaya çıkarmak ise bunu yapmalı ve geniş bir soruşturma açılmalı. Temennimiz bu yapılır ve üstü kapatılmaz. Bir daha bu ülkede benzer durumların yaşanmaması için evrensel hukukun uygulanması şarttır” şeklinde konuştu. 
 
MA / Emrullah Acar
 
 

Diğer başlıklar

29/03/2023
23:42 Erdoğan ‘çözüm’ süreci üzerinden HDP’yi hedef aldı
23:13 5 kentte eğitime kar tatili
22:00 Med Müzik TV’nin Youtube kanalı kapatıldı
21:27 Kılıçdaroğlu’ndan kadınlara: Kazanımlarınızı kaybetmenize izin vermeyiz
21:10 Enkaz altından çıkarılan 35 çocuğun kimliği tespit edilmedi
20:44 Şenyaşar ailesi iftarını ÖHD’liler ile birlikte açtı
20:41 Antalya’daki kazada 3 depremzede yaşamını yitirdi
20:19 Arazilerine sahip çıkan 7 köylü gözaltına alındı
20:13 Adana’da 4.5 büyüklüğünde deprem
19:45 Irak Petrol Bakanlığı: Mahkeme kararını uygulayacağız
19:00 Barış Akademisyeni Biter: Yeni yaşam iradesiyle geri döneceğiz
18:56 Kılıçdaroğlu-İnce görüşmesi sonrası açıklama
18:54 'Hevsel ve Dicle Nehri'ndeki ekokırıma son verilsin'
17:51 Hilala Zêrin’den ‘Jin im jiyan im’ klibi
17:42 Ağır hasta tutuklu Polat için çağrı
17:38 Amedspor deplasmanda berabere kaldı
17:33 Spectrum House raporu: Depremde açıklanan veriler güvenilir bulunmadı
17:12 Koronaya yakalanan tutuklular hastaneye götürülmedi
15:48 Yeşil Sol Parti Seçim Beyannamesi’ni açıklayacak
15:40 Êlih Barosu’ndan BOTAŞ hakkında suç duyurusu
15:12 AYM kararına rağmen Galatasaray'daki ablukanın sürmesine tepki
14:54 İzmir'de bir işçi yaşamını yitirdi
14:47 Binlerce işçi eylemde: Taleplerimiz kabul edilsin
14:46 Şişli Belediyesi işçilerinden zam protestosu
14:17 Nakliyat-İş Sendikası’ndan işten çıkarılmalara karşı eylem
13:50 EMEP, Yeşil Sol Parti listesinden seçimlere girecek
13:40 Yakınlarını kaybedenlerden Jîna Emînî'nin mezarına ziyaret
12:50 Şenyaşar ailesi: Adil bir yönetim istiyoruz
12:32 İzmir'de kar yağışı
12:19 Bodrum'da kıyılara müdahale tepkisi
11:56 Hênê’de aileler arasında kavga: 5 ev ateşe verildi
11:54 Adliye önünde kadına silahlı saldırı
11:27 HDP MYK seçim gündemiyle toplandı
10:02 Depremzede besici: Sağdığım sütü satamadığım için döküyorum
09:25 Yeşil Sol Parti’nin seçim stratejisi: Hedef yüzde 20
09:24 Ertuğrul Mavioğlu’nun ‘Bakur Notları’ kitabı Aryen Yayınları’ndan çıktı
09:06 Bolu Cezaevi'nde 12 tutuklunun infazı 30 kez yakıldı
09:06 Tutuklanan gençlerin avukatı: İktidarın seçim hazırlığı
09:04 ‘Şehir kaderine terk edildi, unutmayın’
09:04 İstanbullular Ramazan’dan sonra 14 Mayıs'ı bekliyor
09:04 Mehmet Öcalan: Başkanı seven herkesi Amara'ya bekliyoruz
09:01 Enkaz altında kalan tütünün fiyatı yüzde 100 arttı
09:01 Atama ‘müjdesi’ne tepki: AKP’nin seçim hamlesi
09:01 Germiyanî: Petrol kararı devam ederse Kurdistan hükümeti ekonomik çöküş yaşar
09:00 Milli Türk Talebe Birliği içinden doğan örgütün ilk cinayetleri
09:00 Nurdağı'nda yıkımın sorumlularından Yunus Kaya 4 günde 85 aracını satmış
09:00 29 MART 2023 GÜNDEMİ
28/03/2023
23:59 Fransa’da grev ve eylemler sürüyor
23:20 Enkazdan çıkarılan bebeğini 4 ayrı şehirde aradı
22:57 BM ve AB’ye ‘Türkiye’nin saldırıları sonlandırılsın’ çağrısı
22:42 Depremin 50'nci gününde de cenazeler çıkarılıyor
22:40 Hewlêr yakınlarında bir İHA düştü
22:20 HDP'nin seçim güvenliğine ilişkin grup önerisi reddedildi
20:57 AKP’li belediye önünde kendisini ve eşini ateşe verdi
20:26 Tesisatçı Akın’ı öldüren askerler yine tutuklanmadı
20:16 ‘7’nci Yargı Paketi’ Meclis'te kabul edildi
19:58 Türkiye’den sınır dışı edilen Seyyedi’den haber alınamıyor
19:35 Doğu Karadeniz’de kuvvetli rüzgar ve fırtına
19:31 Şenyaşar ailesinin iftarına Fikir Masası eşlik etti
19:15 Hatay için fırtına uyarısı
19:02 HDP ve Yeşil Sol Parti halk toplantısı gerçekleştirecek
18:51 Tutuklu Tanrıverdi 30 yılın ardından tahliye edildi
18:46 ABD sınırında çıkan yangında 39 mülteci yaşamını yitirdi
18:08 Kuzey ve Doğu Suriye’de Cindirês katliamına tepki
17:59 ILO: Depremlerde 650 bini aşkın işçi gelirini kaybetti
17:24 ÖHD, depremzedelerin haklarına ilişkin broşür dağıttı
17:07 HDK: Fiili bir mücadele gücünün örgütlenmesi şart
16:47 16'sı tutuklu 20 gazetecinin iddianamesi tamamlandı
15:54 Oskay'ı katleden faile ağırlaştırılmış müebbet
15:24 Bakur belgeseli davası ertelendi
14:44 Eylemsizlik kararına rağmen saldırılar sürüyor
14:35 Roboski İçin Adalet Girişimi adalet talep etti
14:34 Yeşil Sol Parti ve HDP'nin Mutabakat Komisyonu toplandı
14:09 Şenyaşar ailesi: Kaybolan adaleti arıyoruz
14:04 Diyarbakır Kent Koruma ve Dayanışma Platformu: Uyuşturucu ve fuhuşa karşı sorumluluk alın
13:54 Peru polisi: 2 ton kokainin adresi Türkiye'ydi
13:32 Gazeteci Oynaş’ın tahliyesi 4’üncü kez engellendi
12:57 Gazeteci Turay’ın tahliyesi 3 ay ertelendi
12:56 Fotoğrafçı Yaman kamyon çarpması sonucu yaralandı
12:47 Sancar: AKP-MHP iktidarı için geri sayım başladı
12:11 Cezaevindeki şüpheli ölüm davasında tüm taleplere ret
11:56 Licê’de çocuğa işkence: 2 polis serbest
11:55 Jeotermal ihalesine tepki: Temiz hava, su, toprağa ihtiyacımız var
11:44 77 çevre örgütünden asbeste karşı 'önlem alın' çağrısı
11:12 Abdullah Öcalan’ın avukatlarından görüşme başvurusu
11:10 Af Örgütü 2022 raporu: Hak ihlallerine yaşam maliyeti krizi eklendi
11:04 Fehim Korkmaz: Kürtler Egîd’in bayrağını özgürlüğe taşıdı
10:19 Görme engelliye dava: Örgütün kitaplarını okuyor
10:11 Yeşil Sol Parti’den seçim güvenliği için ‘görev al’ çağrısı
09:44 GGM’de cinsel saldırıya uğradı: Faillerle aynı yerde tutuluyor
09:43 Newroz Ehmed: 2 bin 323 DAİŞ'li yakalandı
09:17 Depremzedeler: 20 yıldır iktidarda, artık gitsin
09:05 Av. Vesek: Fatma'nın fotoğrafı, insan hakları ihlallerinin en net göstergesi
09:03 Tahliyeye 'aile dışında kişilerle mektuplaşma' engeli
09:03 Meletî'de kayısıyı önce deprem sonra yağışlar vurdu
09:01 Wan’daki barajların doluluk oranı kritik seviyede
09:01 DİB üyesi: Emek ve Özgürlük İttifakı’nın tutumu Türkiye'nin geleceği için önemli
09:00 Askerlerin ilk ifadeleri, Şiban ve Turgut’un helikopterden atılması ve linç edilmesini doğruluyor
09:00 Cezaevinde tutuklular kilo kaybediyor, ilaçları verilmiyor
09:00 Gazeteci Hesen: Efrîn'de Kürtler korku duvarını yıktı
09:00 28 MART 2023 GÜNDEMİ
00:24 'Geçici Aday Listesi' Resmi Gazete’de
00:20 Petrol davasında Türkiye'ye 1,4 milyar dolar ceza
00:17 Emekli maaşında artışı içeren teklif kabul edildi
27/03/2023
23:53 Y.D'ye işkence eden amir ve bir polis tutuklandı
23:19 ABD’de okula saldırı: 6 kişi katledildi
20:49 KCK eylemsizlik kararını seçimlere kadar uzattı
20:35 Macaristan Finlandiya'nın NATO'ya üyeliğini onayladı
19:53 İsrail’de tepki çeken düzenleme ertelendi
19:34 Şenyaşar ailesinin iftar sofrasına KESK’ten ziyaret
19:30 Afganistan'da saldırı: 6 kişi yaşamını yitirdi
18:59 Irak’ta Uluslararası Koalisyon güçlerine saldırı
18:38 'Engellilerin sesi Meclis'e taşınsın'
18:09 Mereş’te 4.5 büyüklüğünde deprem
17:57 Avukat Karakaş’ı ezmeye çalışan polis amiri delilleri yok etti!
16:59 Yargılanan yaşam savunucularının davası görüldü
16:55 Özerk Yönetim’in gönderdiği yardımlara engel
16:53 BM’ye 32 örgütten mektup: Türkiye işgalini sonlandırın
16:39 İstanbul TEM Otoyol’da kaza: 6 ölü
16:36 TMMOB’dan kayyımlara: Hesabını verin
16:23 Colemêrg’te ailelerin adil yargılanma talebi
16:07 Almanya’da işçiler grevde: Ulaşım durdu
15:45 Diyala’da 3 DAİŞ’li yakalandı
15:39 Gözaltılara tepki: 14 Mayıs'ta ceberut sistemi göndereceğiz
15:15 Wan İKK’den belediye arazilerinin satışa çıkarılmasına tepki
14:24 Y.D.’ye işkence edenler arasında amir çıktı: Kademeli güç kullandık!
14:01 Seyhan’da çadırda yangın
13:47 69 gazeteciye dair soruşturmaya 10 yıl sonra takipsizlik
13:46 Yeşil Sol Parti: Mücadele bayrağını yükselteceğiz
13:35 Tecride Karşı Uluslararası Delegasyon: Tecrit siyasi bir rejime evrildi
13:28 Eylemsizlik kararına rağmen bir günde 28 saldırı
13:27 Pamukkale’de bir kadın özsavunmada bulundu
12:50 Tutuklu Barış Anneleri'ne özgürlük çağrısı
12:49 Emine Şenyaşar: Davamızda haklıyız
12:46 Gazeteci Bilen: 28 Mart'ı tetikleyen Erdoğan’ın sözleri oldu
11:56 ‘Jin, jiyan, azadî’ protestoları sürüyor
11:11 Lîce’de işkence gören çocuğun ifadesi basına yansıdı
11:06 4 Nisan programı: Özgürlük için Amara’ya
10:43 Irak’ta vilayet ve parlamento encümenleri yasası kabul edildi
10:30 Abdullah Öcalan: Ayrıcalık istemiyorum, hukuk uygulansın
10:20 Riha’da 18 gözaltı
10:07 Remzi Kartal: Süreç değişim dönüşüm sürecidir
09:49 'HADİ Avrupa’ seçim çalışma grubu kuruldu
09:29 Oyuncu Köksal Engür yaşamını yitirdi
09:17 Meletî’de 107 bin konut acil, ağır veya yıkık durumda
09:08 Amed'te 'kaçak yapı' ortaklığı!
09:07 'Benzinden tasarruf' için molozlar yaşam alanlarına dökülüyor!
09:02 Öldürdükleri 13 yaşındaki Fatma’nın yanına da silah bıraktılar!
09:00 6 köyde 'ihbar var' gerekçesiyle asker ablukası
09:00 27 MART 2023 GÜNDEMİ