Urfa’da arazi anlaşmazlıkları artı, AKP’liler taraf oluyor!

img
URFA - Urfa’da her yıl birçok aile veya kişiler arasında arazi anlaşmazlığından kaynaklı silahlı kavga yaşanıyor. Çoğu kez ölümle sonuçlanan olaylara AKP’li yöneticiler ve milletvekillerinin taraf olduğu ileri sürüldü. 
 
Urfa’da her yıl arazi anlaşmazlığı gerekçesiyle çıkan olaylarda birçok kişi yaşamını yitiriyor veya yaralanıyor. Çoğu zaman akraba olan aileler arasında çıkan kavgalarda uzun namlulu silahlar kullanılırken, bireysel silahlanmanın yüksek olduğu kentte herhangi önleyici bir müdahale yapılmıyor. Kenette yaşanan sorunlar adliye binalarından mahkemeden çok “siyasi aktörlerin müdahalesi” ile çözülmeye çalışılıyor.  
 
Haliliye ilçesi Eğerkıran Mahallesi’nde bulunan 2 bin 600 dönüm tarımsal arazinin müşterek arazi olması sebebiyle Muratoğlu ve Altun aileleri arasında uzun yıllara dayanan bir husumet başladı. Söz konusu arazi 1985 yılında düzenlenen “Rızai Taksim” ile paylaşımı yapıldı. Bu anlaşmaya göre arazilerin kullanımı 2016 yılına kadar devam etmiştir. Ancak 2016 mahallede tapulaştırma çalışmasının başlamasıyla aileler arasında husumet başladı. 2016 yılından bu yana aileler arasında silahlı çatışma dahil bir kez olaylar yaşandı. Mahallenin küçük olmasına rağmen her gün yaşanan olaylara karşı herhangi bir güvenlik önlemi alınmadığı için, 13 Ağustos’ta yaşanan silahlı çatışmada M.A. isimli bir kişi yaşamını yitirdi. Ölümlü bir çatışma sonrası mahallede gerekli önlemler alındı ancak olay kent merkezine taşındı. Dün Eyyübiye ilçesinde bir aracın taranması sonrası 35 yaşlarındaki Ahmet S. yaşamını yitirdi. Olay yaşanmadan önce birçok kişi ve siyasi parti temsilcisi gerekli önlemlerin alınması için çağrı yapmıştı. 
 
JANDARMANIN YANINDA SALDIRI
 
Benzer bir olay Bozova Dengizbaci Mahallesi’nde yaşandı. Amca çocukları olan Yıldırım ailesi tarafları arasında 2 Ağustos’ta arazi anlaşmazlığı gerekçesiyle çıkan olayda silah kullanıldı ve 3 kişi yaralandı. Olay günü Fevzi Yıldırım kendisine ait fıstık bahçesinde ağaçların kırılması üzerine jandarmaya ihbarda bulundu. İhbarın ardından Yıldırım jandarmaların yanında husumetli olduğu kuzenleri V.Y., H.Y., Y.Y.,ve M.Y., tarafından silahlı saldırıya uğradı. Kalaşnikof olarak adlandırılan AK47 ve pompalı silahların kullanıldığı çatışmada Yıldırım ağır yaralandı. Yaralanan Yıldırım kendisini savunmak için husumetli olduğu kuzenlerinden H.Y.'nin başında kürekle vurdu. Olay jandarma tarafından tutanak altına alındı. Arazide yaşanan olaydan yarım saat sonra Fevzi Yıldırım, kardeşleri ve babasının mahallede bulunan çocukların bahçede bulunduğu bir esnada evleri V.Y., tarafından uzun namlulu silahlarla tarandı. Kimsenin yara almadığı saldırıda eve 30'dan fazla mermi isabet etti. Ancak olaydan 3 gün sonra hastanede tedavi olurken gözaltına alınan Fevzi Yıldırım "Kasten öldürmeye teşebbüs" iddiasıyla tutuklandı. Uzun namlulu silahlarla saldırı gerçekleştiren H.Y.'nin hastanede tedavisi devam ettiği gerekçesiyle hakkında bir işlem yapılmazken, saldırıda yer alan diğer kişilerin yakalanmadığı öğrenildi. 
 
OLAYIN ARKASINDA AKP’Lİ YILDIZ MI VAR?
 
Taraflar arasında geçen yıl yine aynı tarihlerde silahlı çatışma yaşandığı öğrenildi. AKP yönetici ve milletvekillerinin araya girmesiyle saldırıyı gerçekleştiren ve bugün firari olan şahısların yakalanmadığı ileri sürülüyor. Saldırıyı gerçekleştiren tarafların, 14 Haziran 2018 tarihinde Şenyaşar ailesinin 3 ferdinin öldürüldüğü katliama neden olan AKP Milletvekili İbrahim Halil Yıldız tarafından korundukları öne sürüldü. Saldırıya maruz kaldıktan sonra yaralı halde tutuklanan Fevzi Yıldırım’ın kardeşi Halil Yıldırım yaşananları, arazi anlaşmazlıklarına siyasi aktörlerin müdahalesini anlattı. 
 
‘ÇOCUKLARA ŞANS ESERİ BİR ŞEY OLMADI’
 
Fıstıklarının kırılmasından sonra olay yerine jandarma çağırdığını belirten Yıldırım, şunları anlattı:“Araziye jandarmayla birlikte gittik. Araçtan inmemiz ile birlikte abimin olduğu taraftan silah sesleri geldi. Abim Feyzi Yıldırım, kuzenlerim tarafından çapraz ateşe alınarak yaralandı. Ardından V.Y., aracının içinde bize doğru uzun namlulu silahla ateş etti. Jandarmalar bunları gördü ve kayıt altına aldılar. Bu esnada araziden 700 metre uzaklıkta bulunan evlerimizin olduğu tarafta silah sesleri geldi. V.Y., olay yerinden ayrılarak bizim evi uzun namlulu silahla ateş altına almış, eve birçok mermi isabet etti. Şans eseri evde ve bahçede olan çocuklara bir şey olmuyor. V.Y., olaydan sonra yakalanmadı ve hala kaçaktır.” 
 
‘SİYASİ MÜDAHALE’
 
Olayda yasak olan uzun namlulu silah Kalaşnikof kullanıldığının altını çizen Yıldırım, “Abim Feyzi Yıldırım jandarmaların yanında saldırıya uğradı. Abim 3 gün sonra hastaneden apar topar adliyeye götürülerek tutuklandı. Kararı veren hakim 4 saate karar verdi. Birçok kez savcıyla görüştükten sonra karar verildi. Abim mağdur ve yaralı, yaralı halde cezaevine gönderildi. Jandarma tutanağı var. Abimi vuran H.Y., kürekle yaralandığı gerekçesiyle hala hastanede tedavi altında. Araştırdık siyasi bir müdahale var. Herhangi bir hayati tehlikesi de söz konusu değil. Cezaevine girmemek için hastanede yatırılıyor ama abim yaralı tutuklandı” diye konuştu. 
 
‘NE ZAMAN URFA’YA ADALET GELECEK?’
 
AKP’li siyasetçilerin yargıya müdahale ettiğini söyleyen Yıldırım, “AKP yöneticisi olan kişiler bizzat bize söyledi. Bu bizi üzmüştür. Yargıya kimse müdahale etmemeli. Evimiz tarandı, abim yaralandı, jandarma tanıktır. Mağdur olan biz olmamıza rağmen cezaevinde yarası ile birlikte tutuklu olanda biziz. Adalet istiyoruz. Ne zaman Urfa’ya adalet gelecek? Biz ne zaman adalete güveneceğiz? Olayı gerçekleştiren şahıslar dışarıda elini kolunu sallayarak geziyor. Talebimiz kimsenin yargıya müdahale etmemesidir. Siyasi güç kullanılarak gerçekler çarptırılıyor. Bizim oylarımız ile Meclis’e giren kişilerin maaş alıp bizim verdiğimiz halk gücünü bize karşı kullanmasınlar. Herkes kendi işini yapsın” ifadelerini kullandı. 
 
‘DELİLER YOK EDİLDİ’
 
Geçen yıl aynı tarihlerde yine saldırıya maruz kaldıklarını savunan Yıldırım, devamında şunları söyledi: “Geçen sene olayda kullanılan silah önce elimizdedir denilmesine rağmen deliller yok edildi. Siyasi müdahaleler ile deliller bir bir yok oldu. Aradan 13 ay geçmesine rağmen hala soruşturma tamamlanmadı. Aramızda bir arazi anlaşması var ve bu anlaşmanın bu kadar büyümesinin nedeni karşı tarafın siyasi gücü arkasına almasından kaynaklanıyor. Urfa’da birçok benzer olay yaşandı ve yaşanıyor. Siyasi güçler dahil olmadıktan sonra olaylar bağımsız yargı mercilerinden çözülüyor.” 

Diğer başlıklar

12:06 27 yıldır tutuklu yazar darp edildi
12:04 Abdullah Öcalan’ın aile ve vasisinden yeni görüşme başvurusu
11:48 Kürt kadın gazeteciler Gurbetelli Ersöz’ün mirasına sahip çıkıyor
11:31 Hasta tutuklu Boltan’ın kıyafetlerine el konuldu
11:30 MGKP: Özgürlüğe ulaşma sözünü yeniliyoruz
11:13 DFG: Nagihan’ın kalemini sahipsiz bırakmayacağız
10:49 DTK, TJA, DBP ve HDP Gençlik Meclis’inden ortak çağrı: Kayyımların festivaline tutum alın, katılmayın
10:47 Sancar: Bu ülkeyi demokratik anayasaya kavuşturacağız
10:43 Gazeteci Nişmiye Güler hakkında dava açıldı
10:29 9 Ekim’de temel talep Abdullah Öcalan’ın fiziki özgürlüğü olacak
10:01 ‘Nagihan Kürt kadın mücadelesinin direnciyle yaşayacak’
10:00 CPT ziyareti öncesi Abdullah Öcalan’a yeni disiplin cezası
09:55 Yüksekova'daki patlama sonrası bir aile darp edildi
09:40 Mızraklı aleyhine ifade veren tanığın iddiaları yalan çıktı
09:40 Amedspor taraftar grupları: Festival Sur’a ihanettir
09:26 Temel: Kürt halkı komploya karşı büyük direniyor
09:21 ‘Şehir Hastaneleri’ne akış için hastane kapatılıyor’
09:20 Öğrencilerden fakültenin tarihi binadan taşınmasına tepki
09:12 Keskin: Gurbetelli ve öldürülen tüm gazetecilere borcumuz var
09:10 Erdoğan'dan uyuşturucu ticaretinden tutuklu kişiye af
09:08 Araziden pay alamayan AKP'li başkandan ölüm tehdidi!
09:04 Seydaoğlu: Kürt kadınlar sisteme müdahale ettiği için hedefte
09:01 6-8 Ekim'de yaralanan Gezer faillerin peşinde!
09:00 'Komplocuların maskesi düştü, Abdullah Öcalan toplumsallaştı'
09:00 07 EKİM 2022 GÜNDEMİ
00:04 Yüksekova’da polisten 'fişleme' uygulaması!
06/10/2022
22:52 Gençlerden katledilen Akarsel için yürüyüş
22:43 Şengal’de Serdeşt Kampı bombalandı
21:02 Alanlara çıkan kadınlar: Akarsel’i katledenler ortaya çıkarılmalı
20:20 Şırnak’ta gözaltı
19:56 İBB işçileri mücadelelerini hukuki zeminde sürdürecek
19:26 Jandarmadan HDP’nin çalışmalarını engelleme girişimi
19:23 Sancar: Cumhuriyet Üçüncü Yol ile demokratikleşecek
18:23 Kobanê Davası: Dosyada yeni bir hukuk garabeti yaşanıyor
17:05 SİHA saldırısında YPG’li komutan yaşamını yitirdi
16:54 ‘Hakan Fidan’ın Hewler’e ziyaret amacı açıklanmalı’
16:51 10 Ekim Davası'nda DAİŞ emirine yüksek güvenlik önlemi
16:09 Balveren'de 300 yıllık mezarlık ziyareti geleneği
15:47 Bayraklı Adliyesi önünde Adalet Nöbeti
15:42 Nobel Edebiyat Ödülü Annie Ernaux'a verildi
15:39 İHD 2021 Hak İhlalleri raporu: Memleket güvenlik politikalarıyla yönetiliyor
15:14 Hevsel Tahribat Raporu: Sözde festivallerin katkısı olmaz
15:10 Somalili Omar'ın şüpheli ölümü
15:10 Sebahat Tuncel’den mahkeme heyetine: Sizden daha özgürüz
14:41 Savcılıktan Altınmakas’ın failine ‘kasten öldürme’ suçundan mütalaa
14:34 Sivil toplum örgütlerinden hasta tutuklulara özgürlük çağrısı
14:22 Kürt Araştırmaları Derneği’nden GÖÇİZDER’e dayanışma ziyareti
14:22 Diyarbakır Barosu polisler hakkında suç duyurusunda bulundu
14:11 Batman’da ‘Bijî serok Apo’ sloganlarıyla yürüyüş
14:10 Diyarbakır’dan Abdullah Öcalan’a özgürlük yürüyüşüne çağrı
13:47 RSF’den Akarsel açıklaması: Güçlü bir feminist ses susturuldu
13:41 Gazeteci Tunç’un davası ertelendi
13:33 Buldan'dan tecrit tepkisi: Kabul etmeyeceğiz
13:27 Adalet Nöbeti’nde tecride tepki: Somut adım atın
13:25 Şenyaşar ailesine engel olan polis: Burası eviniz değil!
13:22 Midilli Adası yakınlarında sığınmacı teknesi battı: En az 16 kadın yaşamını yitirdi
12:42 Sancar: Jîna'yı katleden zihniyetle Nagihan'ı katleden zihniyet aynı
12:26 Tayland’da kreşe saldırı: 23’ü çocuk 34 ölü
12:21 MKGP Diyarbakır Cezaevi önünde açıklama yapacak
12:16 HDP Diyarbakır il binası habersiz mühürlendi
12:11 Savcılık: Adalet Nöbeti’nde suç işlenmeden müdahale oldu!
12:06 Abdullah Öcalan’ın avukatlarından görüşme başvurusu
10:54 13 yıl hapis cezası verilen gazeteci Kurşun hakkında tutuklama kararı
10:50 Hülya Elkoca'yı katleden fail hakkında müebbet istemi
10:47 Yıkıma karşı nöbette olan Bodur darp edildi
10:22 Tarihe geçen direniş
09:58 Greta Thunberg’den Nagihan Akarsel eylemine destek
09:50 Ailelerden festival tepkisi: Cenazelerimizi aradığımız yerde eğlenecekler!
09:26 Ölüye Saygı ve Adalet İnisiyatifi yol haritası belirliyor
09:18 Akarsel’i Ulucanlar’da tanıyan Hatip Dicle: İradeli ve yetkin bir yoldaştı
09:11 AYM: 10 Ekim katliam protestosu ifade özgürlüğüdür
09:02 30 yıllık marangoz: İş yapamıyorum
09:01 Silopi'de yetki gaspı: İşgalden başka bir şey değil
09:00 Uluslararası komploya karşı uluslararası hamle!
09:00 06 EKİM 2022 GÜNDEMİ
08:13 Cezaevinden 30 yıl sonra çıkan Yıldız’a kitlesel karşılama
05/10/2022
22:13 Zirgan Halk Belediyesi binası bombalandı
21:16 Amedspor kendi sahasında 2-0 kazandı
21:11 AYM'de üyelik seçimi: İnce 3 ayda AYM üyesi oldu
20:57 5 Ekim Dünya Öğretmenler Günü kutlandı
20:47 Katledilen Akarsel için taziye kurulacak
20:33 Türkiye’ye ait SİHA’lar Pêncwên’i bombaladı
19:43 TSK’nin Katar’da görevlendirme tezkeresi kabul edildi
19:40 HDP'den AKP'ye: Özkan hayatını kaybederse hepinizin sorumluluğu olacak
19:27 Çöp tesisi istemeyen köylülere açılan dava ertelendi
19:21 Lahor Şêx Cengi: Siyasi güçler, diğer ülkelerden emir alıyor
18:46 AYM, TEDAŞ’ın elektrik hattı çekerek tarlaya ‘el koyduğuna’ hükmetti
18:27 Yüksekova'da 15 gündür kayıp olan Yücedağ ölü bulundu
18:22 Beştaş: AYM siyasi darbenin devam ettiğini ilan etti
18:13 Yüksekova’da gözaltına alınan 4 kişi serbest bırakıldı
17:50 HDP’li Ersoy İranlı kadınlara destek için saçını kesti
17:19 Mersin’de komplo paneli: Tecride karşı mücadeleyi büyütmeli
17:04 ‘Türkiye kimyasal silah kullanıyor, Irak sessiz’
16:57 Polis karakolun karşısındaki ağaçları kesti
16:47 Adalet Nöbeti eylemine takipsizlik
16:46 Tutuklu yakınları Ankara’da: Neden bir adım atmıyorsunuz?
16:45 Botan’da 9 Ekim’de yapılacak yürüyüşe katılım çağrısı
16:30 Komploya karşı yürüyüş: Kadın mücadelesini hedef alanlar bize geri adım attıramadı
16:26 Adalet Nöbeti: Özgür yaşam için tutukluların sesi olalım
15:39 Kürt PEN’den Nagihan Akarsel açıklaması