Taksim saldırısında mızrak çuvala sığmadı!

img
İSTANBUL - İstiklal'deki patlamaya dair ortaya çıkan yeni bilgiler ve ifadeler, Süleyman Soylu ve emniyetin iddialarını çürütürken, patlamanın Türkiye ve bağlı paramiliter güçler kontrolündeki bölgede planlandığına işaret ediyor.  
 
Her gün on binlerce kişinin uğradığı İstanbul Taksim'de bulunan İstiklal Caddesi’nde, 13 Kasım’da gerçekleştirilen bombalı saldırıda 6 kişi hayatını kaybetti ve 81 kişi yaralandı. Hükümet yetkilileri, alelacele olayın PKK tarafından yapıldığını ve saldırganın Kobanê üzerinden geldiğini iddia etti. Ancak patlamaya dair yapılan açıklamalar, gözaltına alınan kişilerin ifadeleri ve ortaya çıkan yeni ayrıntılar, hem emniyet hem de hükümet yetkilileri tarafından ortaya atılan iddiaları çürüttü.   
 
EMNİYET TOSUN'U HEDEF GÖSTERDİ
 
Patlamanın yaşandığı sıralarda Küçükçekmece’de 2 Suriyeli müvekkili ile karakola ve geri gönderme merkezine gitmek üzere çay bahçesinde bulunan İnsan Hakları Derneği (İHD) üyesi avukat Jiyan Tosun, yaptığı telefon görüşmesinde patlamadan söz etmesi nedeniyle, o sırada yakınında bulunan birisi tarafından "ihbar" edildi. İhbarın ardından Tosun, polis tarafından karakola çağrıldı. Zafer Partisi Genel Başkan Yardımcısı Adem Taşkaya, sanal medya hesabından Tosun'u hedef gösterdi. Dakikalar sonra paylaşım silinirken, Taşkaya daha sonra yaptığı paylaşımla Tosun’a dair bilginin polislerin kullandığı telegram gruplarında paylaşıldığını itiraf etti.  
 
SOYLU İDLİP'TE
 
Patlama günü Suriye’nin İdlip kentinde Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği’nin (MÜSİAD) yaptığı Briket Evler projesinin açılışında bulunan İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, bir gün sonra geldiği İstiklal Caddesi'nde, patlamayla "kendilerine bir mesaj verilmek istendiğini" söyledi. Soylu, taziye dileklerini ileten ABD Büyükelçiliği’ne işaret ederek, "Taziyelerini kabul etmiyor, reddediyoruz. Kobanê’yi terör bölgelerini besleyen oradan Türkiye huzurunu bozmaya çalışan bu anlayışa kendi senatolarında para gönderen bir devletle biz müttefikliğimiz elbette ki tartışmalıdır" diye konuştu. 
 
KOBANÊ İDDİASI 
 
Soylu, daha sonra yaptığı açıklamada, saldırıyı yapanların Yunanistan’a gitmeyi planladığı sırada yakalandıkları ve "planın bozulduğunu" ileri sürerek, PKK’yi hedef aldı. Soylu, saldırının faili olarak gösterilen Alham Albashır’ın önce Esenler’de sonra Küçükçekmece’de gözaltına alındığını ileri sürdü. Soylu, Albashır’ın "Kobanê'de özel eğitim aldığını", Türkiye ve paramiliter güçlerin kontrolünde olan Efrîn üzerinden de Türkiye'ye geçiş yaptığını iddia etti.  
 
ÖZDAĞ'IN EDİNDİĞİ BİLGİ NE?
 
Soylu ile aynı gün İstiklal Caddesi’ne giden Zafer Partisi Genel Başkanı Ümit Özdağ ise, "Süleyman Soylu’nun ifade ettiği gibi bu hadisenin arkasında bahsettiği devlet mi var, yoksa bir başka devlet ile mi bağlantı var? Benim edindiğim bilgi, Süleyman Soylu’nun kamuoyuyla paylaştığı bilgiden oldukça farklı gözüküyor” ifadelerini kullandı. 
 
Suriye sınırındaki bazı bölgelerin HTŞ ve El Nusra’nın denetiminde olduğuna işaret eden Özdağ, “Tamamen denetimine girmiş durumda. Sınır bölgelerinde, başta Hatay’da olmak üzere insanlarda, Türk vatandaşlarında, Suriye’den bu bölgelere yönelik saldırı olacağına dair endişeler yaratıyor” diye kaydetti. Özdağ, daha sonra yaşanan patlamıyı "komplo" olarak niteleyerek, "Önümüzde benzer bir sürecin başladığını görürsem elimdeki dosyayı açıklarım” diye kaydetti. 
 
KCK, HSM VE QSD'DEN YALANLAMA
 
Olaydan bir gün sonra Halk Savunma Merkezi (HSM), patlamayla ilişkilerinin olmadığını ve sivilleri hedef almayacaklarını açıkladı. 15 Kasım'da açıklama yapan KCK, "Hareketimizin bu saldırıyla bir alakası yoktur. Saldırının hareketimize yıkılmak istenmesi, AKP-MHP’nin karanlık planlar içerisinde olduğunu göstermektedir" diye kaydetti. 
 
QSD Genel Komutanı Mazlum Ebdi ve YPG'den yapılan açıklamalarda hükümet yetkililerinin iddiaları yalanlanarak, saldırgan olarak gösterilen kadının arkasında Türkiye'nin himayesindeki Suriye Milli Ordusu (SMO) olduğuna işaret edildi. 
 
MHP’Lİ BAŞKANIN PATLAMA İLE İLİŞKİSİ
 
Açıklamalar devam ederken, patlamaya dair farklı ayrıntılar ortaya çıkmaya başladı. Saldırının faili olarak gösterilen Albasahır'ın, Şirnex'ın Basa (Güçlükonak) ilçesinde MHP'nin başkanlığını yapan Mehmet Emin İlhan’ın üzerine kayıtlı olan telefon ile iki arama gerçekleştiği ortaya çıktı. Telefon aramasını doğrulayan İlhan, daha sonra kendisini yalanladı. İlhan, ifade için gittiği karakolda, "Bu hat, 2019'da, kimlik fotokopim kullanılarak çıkarılmış, sahte bir hat. Bu hatla ilgili başka bir görüşme de yoktur. Asılsızdır” iddiasında bulundu.
 
VALİLİKTEN 'AKLAMA' AÇIKLAMASI 
 
Şırnak Valiliği ise, MHP’li İlhan’ı aklama çabasına girerek, GSM hattının Cizîr (Cizre) ilçesinde bulunan bir bayi tarafından yasadışı yollarla çıkarılarak üçüncü bir şahsa verildiğini ileri sürdü. Valilik, ayrıca GSM hattının İlhan tarafından kullanılmadığını belirtti. 
 
MAHALLELİ SOYLU’YU YALANLADI
 
Albashır'ın yaşadığı mahallede bulunan esnaf ve yurttaşlar, kimi gazetecilere verdikleri demeçlerde, Soylu'yu yalanladı. Mahalleli, Soylu'nun saldırganın 4 ay önce Türkiye'ye geldiği yönündeki iddialarının aksine, Albashır'ın bir yıldan bu yana mahallede yaşadığı bilgisini paylaştı. 
 
Konuya dair görüştüğümüz bir mahalleli, Albashır’a dair verdiği bilgiler nedeniyle tehdit edildiğini, hedef gösterildiğini ve “vatan haini” olarak lanse edildiğini ifade etti. 
 
ALBASHIR'IN ARKADAŞLARI ORTADAN KAYBOLDU
 
Albashır'ın yaşadığı mahallede esnaflık yapan Nazik Demir, Albashır’ı üzerindeki elbiseleri daha önce de üzerinde gördüğünü aktardı. Mahallede bulunan bir kahveci, Albashır’ın arkadaşlarıyla öğle arasında yemek yemeye çıktığını ve sonrasında ise kahve içmeye geldikleri bilgisini paylaşarak, patlamanın ardından Albashır’ın yanında kahve içmeye gelenlerin de görünmediğini söyledi.
 
GİTTİKLERİ EFRINLÎ AİLE GÖZALTINA ALINDI
 
İddialara göre; patlamanın yaşanmasından iki saat sonra polisler, Albashır’ın Esenler'de çalıştığı atölye ve kaldığı evine baskın düzenledi. Ancal Albashır evde bulunamadı. Albashır, bu sırada Halep doğumlu Ahmed Jarkas ve Jarkas'ın annesi olduğu ileri sürülen Hatice El Kurdî ile birlikte Küçükçekmece’deki Kanarya Mahallesi’ne gitti. Jarkas, Kurdî ve Albashır, ilk olarak gittikleri aile tarafından eve kabul edilmedi. Kurdî ve Jarkas, bunun üzerine Albashır ile birlikte daha önceden kapı komşuluğu yaptıkları olan Efrînli Emine Haso’nun evine gitti. Kurdî ve Jarkas, Haso'ya Albashır’ın Avrupa’ya gideceğini ve bir günlük misafir etmesini istedi. Bir müddet Haso ailesinde kalan söz konusu isimler, ilk olarak gittikleri aile tarafından yapılan ihbar üzerine gözaltına alındı. Aynı zamanda Haso ailesinden aralarında çocukların da olduğu çok sayıda gözaltına alındı. 
 
JARKAS-MÜSİAD İLİŞKİSİ 
 
Patlamaya dair Albashır ile saldırının planlayıcısı olduğu ileri sürülen Ammar Jarkas'ın da aralarında olduğu toplam 51 kişi gözaltına alındı. Saldırının "kilit isimleri" arasında gösterilen ve Ammar Jarkas tarafından yurt dışına kaçması için Edirne'ye götürülen Bilal Hassan ise aranıyor. Gözaltına alınan Ammar Jarkas'ın, 2020 yılında İstanbul’da bir şirket kurduğu ortaya çıktı. Jarkas'ın Facebook hesabında ise sık sık MÜSİAD etkinliklerinden fotoğraf paylaştığı, gözaltına alındıktan sonra basına yansıdı.  
 
SALDIRININ 'YARDIMCISI' AZEZ'DE YAKALANDI
 
Emniyet, dün yaptığı açıklamada, Albashır'a yardım ettiği ileri sürülen Hüsam A.'nın, Türkiye ve bağlı paramiliter güçlerin kontrolünde olan Azez'de yakalandığı açıklandı. Hüsam A. ile birlikte gözaltına alınanların sayısı 52'ye çıktı. 
 
EMNİYET VE SOYLU'NUN YALANI!
 
Emniyetin paylaştığı fotoğraflarda Albashır’ın işkenceye uğradığı görüldü. Emniyet, "mülakat" adı altında yapılan görüşmede Albashır’ın, "bombalı eylem talimatı aldığını" ve talimatı aldığı kişinin ise YPG’li olduğunu söylediğini ileri sürdü. Ancak Albashır, emniyette verdiği ifadede kendisi hakkında yapılan açıklamayı yalanlar nitelikte bilgiler paylaştı. Albashır, Minbiç'teyken ‘Hacı" adlı ile kişi ile tanıştığını ve daha sonra "Hacı"nın Cerablus’a gitmek üzere görevlendirildiğini söyledi. Albashır, dün çıkarıldığı mahkemedeki ifadesinde ise, emniyet ve Soylu'nun aksine Efrin'den değil, İdlip'ten Hatay'a geçtiğini söyledi. 
 
Albashır, patlamayı gerçekleştirdiğini kabul etmeyerek, "Orada beklerken Hacı kod adlı kişiden telefon geldi. 'Çantayı bırak oradan ayrıl' dedi. Elledim çantayı içindeki yumuşak bir şeydi, üstte cips falan vardı. Altında yumuşak bir şey vardı. Uyuşturucu sandım. Taksiye bindim, taksici telefonda ne olduğunu gösterince anladım. Esenler'e atölyeye gittim" şeklinde savunma yaptı. 
 
CERABLUS İDDİASI
 
Albashır'ın, "Hacı" diye bahsettiği kişinin "görevlendirildiği" yer olarak gösterdiği Cerablus, bugüne kadar hiç YPG'nin kontrolünde olmadı. Daha önce DAIŞ'in kontrolünde olan bölge, şu an Türkiye ve bağlı paramiliter güçlerin himayesinde. 
 
POLİS KİMİ DOSYADAN ÇIKARDI?
 
Tüm bunların yanı sıra polisin, Taksim’den Esenler'e taksi ile giderken Albashır'ı karşılayan kişiyi emniyet ifadelerinde sık sık teşhis için sorduğu ve daha sonra dosyadan çıkardığı öğrenildi. Hafif tombul, gözlüklü, kısa boylu ve yeni traş olmuş kişinin neden dosyadan çıkarıldığı bilinmiyor. Albashır’ı Esenler'de bir otobüs durağında bekleyen ve taksi için Albashır'a para veren kişinin gözaltına alınıp alınmadığı ya da ifadesine başvurulup başvurulmadığı bilinmiyor. Söz konusu kişiye dair şimdiye kadar hükümet yanlısı medyada da tek bir bilgi paylaşılmadı. 
 
SAVCI TUTANAKLARI İSTEDİ
 
Albashır ve 48 kişi, emniyetteki ifadeleri tamamlanmasının ardından dün Çağlayan’da bulunan İstanbul Adliyesi’ne sevk edildi. Hükümet yanlısı gazeteciler, güvenlik tarafından başka bir alana çağrıldı. Diğer gazeteciler ise adliye koridorunda tutuldu. Savcı, ifade işlemlerinin ardından Albashır’ın beyanlarını, hükümet yanlısı gazetecilerin içerisinde yer aldığı Whatsapp grubuna attı.  
 
Albashır ve beraberindekilerin ifade işlemlerinin sona ermesinin ardından savcılar, müdafi avukatları yeniden odasına çağırdı. Avukatların verdiği bilgiye göre savcı, “olayın vahameti” şeklinde ifadeler öne sürerek, dosya avukatlarından müvekkillerine dair tutanakları geri istedi. Birçok avukat talebi reddetti. Savcının ısrarcı olması üzerine bazı avukatların tutanakları geri verdiği öğrenildi. 
 
17 TUTUKLAMA
 
Savcı, Albashır'ın da aralarında olduğu 17 kişi hakkında tutuklama talep etti. Tutuklama talep edilenler arasından 14 yaşında olduğu öğrenilen bir çocuk da yer aldı. 3 kişi adli kontrol talebiyle serbest bırakılmak üzere mahkemey sevk edilirken, 29 kişi ise savcılıkta serbest bırakıldı. Tutuklama talebiyle sevk edilen 17 kişi, "Devletin birliğini ve bütünlüğünü bozmak", "Kasten öldürme", "Kasten öldürmeye yardım", "Kasten öldürmeye teşebbüs" iddialarıyla tutuklandı. Olayın failleri arasında gösterilen Ammar Jarkas, hakimlik sorgusunda, korsan taksicilik yaptığını ve Halil Menci adında birinin Albashır’ı taşımasını istediğini söyledi. Jarkas, Menci’nin Qamişlo'da oturduğunu ileri sürdü. 
 
HABER TAKİBİNE ENGEL 
 
Tutuklama kararı sonrası TEM'den polisler adliyeye girdi. Görüntü çekmek isteyen gazetecilere, İletişim Başkanlığı tarafından verilen basın kartları soruldu. Kartı olmayan gazeteciler, tehdit edilerek adliyeden zorla çıkarıldı.
 
MA / Mehmet Aslan

Diğer başlıklar

09:29 Cizîr’de intihar ettiği belirtilen genç hayatını kaybetti
09:16 Belediyedeki iş cinayeti: Yaşamını yitiren işçi sigortasız çalıştırıldı
09:15 Faili serbest bırakıldı ama kalemi yerde kalmadı
09:14 Mexmûr'da halk kazandı: Direnişten vazgeçmeyeceğiz
09:14 Antalya Emniyeti Kürt öğrencilerin ev kiralamasını engelliyor
09:13 Çek pas sapı bilmecesi
09:12 Kadınlardan yeni dönemde mücadele çağrısı
09:11 Makbule Sevinç’in duruşmasına katılım çağrısı
09:10 16 gazeteci bir yıldır tutuklu: Keyfi cezalandırma
09:09 Din görevlileri okullara atandı: Toplumun dinamikleriyle oynanıyor
09:09 HDP MYK üyesi Özcan: Kadınca bir eleştiriyle kongreye gideceğiz
09:07 Gazeteci Şengalî: Şengal zayıflarsa, Rojava da zayıflar
09:02 Amed’ten HDP’ye: Yeni süreçte tabanın sesine kulak verilmeli
09:02 KCDK-E Eş Başkanı Koç: Çözümün adresi İmralı
09:00 07 HAZİRAN 2023 GÜNDEMİ
08:30 Gazeteci Fırat Can Arslan gözaltına alındı
06/06/2023
23:28 Emeklilik reformu karşıtı gösterilerde 28 gözaltı
22:57 İran, Riyad Büyükelçiliği'ni yeniden açtı
22:10 KESK Semsûr’den 4’üncü ay deprem raporu
21:43 Yıldız’ı katleden polis hakkında tahliye kararı
20:42 Elif Ana filmine Gronzi’de 2 ödül
20:36 Kadın Zamanı Derneği'nden MKGP'ye ziyaret
20:18 Kabine toplantısı sona erdi
19:40 Bêdlîs’te 8 gözaltı
19:35 TİP’ten Can Atalay için 85 yerde açıklama
19:22 Cindirêsê’de bir kişi kaçırıldı
18:46 Sendikaları kapatılmak istenen emekliler: Dava reddedilmeli
18:40 Gazeteci Turgut’un evine polis baskını
18:18 Demirtaş Batman Newroz davasından beraat etti
18:13 Akdoğan'ın cenazesi alındı
17:42 CHP’nin Meclis Başkanı adayı Bingöl oldu
17:33 Deprem enkazında bir kadının cenazesi bulundu
17:25 İzmir'de din görevlilerin okullara atanmasına tepki
17:16 Gabar’da ağaç kıyımı
16:38 Yeni kabine toplandı: Gündem savaş ve ekonomi
16:20 Nisêbîn’de 5 kişinin ölümüne ilişkin iddianame tamamlandı
15:38 CHP’den kongre kararı
15:29 Koçyiğit: 'Eğitimde iş birliği protokolü' yasaya aykırı
15:05 Guherzê Dağı'na saldırı
14:39 Şenyaşar ailesinden Bakan Tunç’a: Urfa'dan işe başlamalı
14:31 Yeşil Sol Parti'nin Meclis Başkan adayı Hatimoğulları oldu
14:28 Motorine zam yolda
13:56 Darp edilen gazeteciye hapis cezası
13:15 Barajın vurulmasında Ukrayna ve Rusya birbirini suçladı
11:57 AİHM, Yüksekdağ ve Demirtaş'ı haklı buldu
11:57 Anne, baba ve 6 çocuğu gözaltına alındı
11:44 Avukatlardan İmralı başvurusu
11:43 DEDAŞ'ın uygulamasına karşı çıkan köylülere gaz bombalı saldırı
10:40 'Kendisini cumhurbaşkanı olarak tanıtıp para isteyen' paylaşımına beraat
10:35 BAT sigara grubuna zam
10:32 Akın: Özgürlük için mücadeleyi daha güçlü yürüteceğiz
09:01 Abdullah Öcalan: AKP, Kürt Haması yaratmaya çalışıyor
09:01 Hasta tutuklu Behçet Kaplan nasıl ölüme sürüklendi?
09:00 Nusaybin Emniyeti’nde yağma çetesi ortaya çıktı
09:00 'Sağlık emekçilerine şiddet politikası uygulanıyor'
09:00 Akbelen'de seçim sonrası baskılar arttı
09:00 06 HAZİRAN 2023 GÜNDEMİ
08:53 Kurda yükseliş sürüyor
08:45 Amed’te ağır hasarlı bina çöktü
08:04 Kararnameyle 13 üniversiteye rektör atandı
05/06/2023
23:34 Haiti’de sel: 42 kişi yaşamını yitirdi
23:11 Savunma Sanayi Başkanlığı’na Görgün atandı
21:37 Yeni MİT Başkanı İbrahim Kalın oldu
21:32 Ağır yaralı Gülmez, 40 gün sonra hastaneye getirildi
21:28 Tutuklu Binevş Kültür ve Sanat Derneği üyelerine tahliye
20:51 Evvel Temmuz Festivali’ne katılım çağrısı
19:59 İHD’den seçim gözlem raporu
19:50 İzmir'de süren talana dikkat çekildi
19:31 İstanbul’da 238 okul TÜGVA’ya tahsis edildi
19:13 AP’de Türkiye raporu görüşüldü
18:16 5 Haziran patlamasında katledilenler anıldı
18:04 HDK Kadın Meclisi: Hortlayan egemen eril zihniyete geçit vermeyeceğiz
17:36 Tuzla’da iş cinayeti
16:30 İran askerleri 1 kolberi katletti
16:19 Mayıs ayında patatese yüzde 37 zam
16:06 Polislik görevinden istifa eden kadın şüpheli şekilde yaşamını yitirdi
15:10 HDP'den gençlere çağrı: Dönüşüm sürecine katılın
14:44 İHD Mersin Şubesi seçimlerde yaşanan ihlalleri açıkladı
14:31 Edibe Şahin tahliye edildi
14:25 DTK Riha dosyasında 4 yıl sonra beraat
14:21 CHP’nin yeni MYK'si belli oldu
14:18 Genel İş'ten 'promosyonlar güncellensin' talebi
14:01 Konteyner kentte kalan 52 kişi zehirlendi
13:54 Yeşil Sol Parti'den Çevre Günü kararı
13:37 Onur Yaser Can davasında sanık polislere 6'şar yıl ceza
13:27 Cemaatteki tecavüz davası 17 Temmuz’a ertelendi
13:00 SES Genel Kadın Sekreteri Atabey tahliye edildi
12:53 Şenyaşar ailesi ‘adalet’ pankartını Meclis’e asacak
12:37 Gazeteci Ölçen davasında ‘yakalama’ kararı beklenecek
12:27 Ekolojistlerden turizm projesi çağrısı: Durdurun
12:21 HDP’den 5 Haziran katliamı açıklaması
12:19 4 kentte sel: 2 kişi hayatını kaybetti
11:30 TÜİK: Mayıs ayı enflasyonu 39,59
10:39 Uçar: Birlikte kazanacağız, sokaklar ve mücadele bizim
10:27 Çewlîg’te ekmeğe zam
10:26 Tarikat liderinin tecavüz ettiği engelli kadın intihara sürüklendi
10:00 ENAG: Enflasyon 3 haneli seviyelerde
09:41 Askerlerden Akbelen’e gece baskını
09:25 Xwebûn tecrit manşetiyle çıktı
09:18 Meclis’te başkanlık seçim süreci başlıyor
09:02 Jongerden: Kürt sorunu çözülmeden Türkiye demokratikleşmez
09:01 Kozak Yaylası’nda çam fıstığı yok oluyor
09:00 5. Ma Music Günleri başlıyor
09:00 Kriz derinleşiyor: Çözüm savaşta değil demokraside
09:00 05 HAZİRAN 2023 GÜNDEMİ
08:57 Ladik'te sele kapılan 1 kişi hayatını kaybetti
08:53 Dolar 21 lirayı aştı
08:52 Sigaraya zam
00:23 Cizîr'de bir korucu arabasında ölü bulundu
00:14 Şarbajêr’de SİHA saldırısı
04/06/2023
23:09 Ataol Behramoğlu’nun Bedlis söyleşisine engel
22:58 Kuzey Doğu Suriye’den çocuklar için çağrı
21:33 Licê’de hava hareketliliği
21:25 Buldan ve Sancar kongrede aday olmayacaklarını açıkladı
20:54 Dengbêj Şakiro anıldı
20:01 Direniş sonuç verdi: Irak ordusu Mexmûr'dan çekildi
19:06 Fransa’da 64 yaş kararnameleri Resmi Gazete’de
18:43 İkizköylülerden kömür isyanı
18:09 ‘Pandemi ve Hapishaneler’ konferansı: Sağlığa erişim engellendi
16:52 Din görevlileri okullara ‘Manevi danışman’ olarak atandı
16:32 Erdoğan, NATO Genel Sekreteri ile bir araya geldi
15:17 MEBYA-DER kongresi: Kürt halkı geri adım atmadı
14:59 TJA: Erkek aklının saldırılarına izin vermeyeceğiz
14:50 Son 5 günde 167 saldırı
14:38 Adalet Bakanı Tunç’tan ‘yeni Anayasa’ mesajı
14:37 Xarpêt’te göçük altında kalan işçi yaşamını yitirdi
13:58 Türkiye gıda enflasyonunda ilk 10’da
13:42 Görevi devralan Şimşek’ten ‘tek haneli enflasyon’ mesajı
13:24 Soylu dönemi kapandı
12:46 Şenyaşar ailesi: Zulme sessiz kalmayın
12:43 Suriye Dışişleri Bakanı Miqdat Irak’ta
12:38 Mexmûr kuşatması Fransa’da protesto edildi
10:33 8 yıl geçti: Katliamın arkasındaki güçler yargılanmalı
09:00 Temelli: Fikriyatımıza, paradigmamıza, halkımıza güvenelim
09:00 Gençlerden gelecek yorumu: Ya ekolojik toplum ya yok oluş
09:00 04 HAZİRAN 2023 GÜNDEMİ
08:19 Erdoğan kabinesi Resmi Gazete'de yayımlandı
03/06/2023
23:53 DFG: Tutuklu gazeteci sayısı 79
22:53 İşsizliğin nedenini kadınlara bağlayan Şimşek ekonomi bakanı oldu
22:16 Erdoğan yeni kabineyi açıkladı
22:11 Erdoğan'ın yemin töreni: Barzani, Oğan, Aliyev ve Stoltenberg bir arada
20:06 Sınır ticareti yapan binlerce kişi gümrük kapısında bekletiliyor
18:37 Şenyaşar ailesi: Herkes işlediği suçun hesabını verecek
18:31 CİSST’ten ‘Pandemi ve Hapishaneler’ konferansı: Tecrit derinleşti
17:57 Cenevre’de Mexmûr için eylem
17:38 Şellavcı’nın katledilmesiyle ilgili 12 polis hakkında iddianame hazırlandı
17:25 CHP’nin Meclis grup yönetimi belli oldu
16:44 Ters kelepçeyle gözaltına alınan Cumartesi Anneleri serbest
16:36 Kayyım Kürtçe park ismini sildirdi
16:27 Erdoğan ailesinin dünürü için yapılan imar değişikliğine izin çıkmadı