Günay: Şimdi dayanışma zamanı

AMED - Depremde iktidarın ihmali ve tedbirsizliğinden insanların yaşamını yitirdiğini belirten HDP Sözcüsü Ebru Günay, kriz merkezlerinin sahada  kesintisiz çalıştığını kaydederek, herkesi dayanışmaya çağırdı. 
 
Halkların Demokratik Partisi (HDP) Sözcüsü Ebru Günay, Mereş’te meydana gelen depremlere ilişkin partisinin Amed Peyas İlçe Örgütü’nde basın toplantısı düzenledi. 
 
‘MERKEZİMİZ 24 SAAT ÇALIŞIYOR’
 
Amed İl Kriz Koordinasyonunun bulunduğu ilçe binasında konuşan Günay, depremde hayatını kaybeden yurttaşlara rahmet, yaralılara da acil şifalar diledi. Depremin etkili olduğu illere dikkati çeken Günay, Türkiye ve tüm Ortadoğu halklarının bir felaketle cebelleştiğine ifade etti. Günay, “İlk andan itibaren depremde yıkılan kentlerde çalışma halindeydik. İlk andan itibaren geçmiş deneyimlerimizden de yola çıkarak hızlıca koordine olup dayanışma ve yaralarımızı sarmak için sahadaydık. Önce Genel Merkezimizde bir kriz koordinasyon merkezi kuruldu. İl ve ilçelerimizde de kriz koordinasyon merkezleri kurularak sahada çok aktif bir şekilde çalışmalara başladık. Kriz koordinasyonlarımız 24 saat boyunca kesintisiz bir şekilde ihtiyaçlara ve halkımızın taleplerine cevap olmaya çalışıyor. Halen bu çalışmalar devam ediyor. Genel Merkezimizde kurduğumuz kriz koordinasyon merkezinde ulaşılabilecek telefon numaraları ilk andan itibaren paylaşıldı. Arkadaşlarımız 24 saat boyunca gelen telefonları cevaplamaya ve gelen talepleri ilgili yerlere ulaştırmaya çalışıyor. Bu konuda olabildiğince yardımcı olmaya çalıştı” dedi. 
 
‘İNSANLARI KURTARMAYA ÇALIŞTIK’
 
HDP vekillerinin 8 ayrı heyetten oluşarak deprem alanlarında aktif bir şekilde çalıştığını vurgulayan Günay, ilk günden itibaren Eş Genel Başkanıları Pervin Buldan’ın Amed’e geldiğini ardından da Semsûr’a geçtiğini ve deprem yerlerinde halkla temaslarda bulunduğunu hatırlattı. Günay, şöyle devam etti: “Dün itibariyle de Eş Genel Başkanımız Mithat Sancar, önce Hatay’a gitti bugün de Adana’da temaslarda bulunuyor. Yardım ulaştırmak için de sadece gidip ziyaret etmek değil aynı zamanda yardım ulaştırmak dışında enkaz alanında çalışmalarda yürüttük. Halkımızla birlikte enkaz kaldırmaya ve enkaz altındaki insanlarımızı kurtarmaya çalıştık. Enkaz kaldırmak başta olmak üzere her türlü dayanışmayı gerçekleştiriyoruz.”
 
‘YARDIMLAR DEVAM EDİYOR’
 
İl kriz koordinasyonlarının sivil toplum örgütleri ile ortaklaştığını ve halkın desteğiyle hazırladıkları yardım araçlarını bütün kentlere bir şekilde ulaştırmaya çalıştıklarını dile getiren Günay, “Özellikle temel gıda ihtiyaçları, su, ekmek ve havanın soğuk olmasından dolayı kışlık kıyafetler, battaniye, kadın ve çocuk ihtiyaçları özellikle çocuklar için mama ve bez ihtiyaçlarının olduğu yardımlar hazırlanıyor. Şu anda kadar 93 TIR depremzedelere ulaştırıldı. Bir o kadar TIR da il kriz koordinasyonlarımız hazırlıyor ve çalışmalarına devam ediyorlar. Belediyelerimizin de bu konuda aktif çalışanları var. Silopi Belediyemizin hazırladığı yardım TIR’ları kaymakamlık ve güvenlik güçleri tarafından tehdit edildi yardımların ulaştırılması konusunda. Yine dün basına yansıdı Patnos Belediyemizin hazırladığı yardım TIR’larına kaymakamlık el koydu. Düşünün ki insanlar deprem bölgelerinde aç susuz, sokaklarda barınacak yer bulamazken iktidar kendilerine ulaştırmaya çalıştığımız yardımlara el koymaya çalışıyor. Hepimiz biliyoruz, iktidarın özellikle bütün kriz yardımlarını tek merkezden AFAD üzerinden yapmaya çalışması şunu da gösteriyor kendisi dışında toplumsal yardım ve dayanışmayı engellemeye çalışıyor” diye konuştu. 
 
‘İKTİDAR SESSİZ’ 
 
İktidarın ilk günden itibaren sessizliğe büründüğünü sözlerine ekleyen Günay, enkaz alanlarında iktidarın, devletin ve sahada enkazı kaldıracak görevlilerin olmadığını deprem alanlarında görmenin mümkün olduğunu söyledi. Günay, sözlerini şöyle sürdürdü: “Enkaz altından bağırışların geldiği ama hiç bir görevlinin başında olmadığı, yaralıları tedavi edecek sağlık görevlilerinin kentlere giriş yapamadığını, cenazelerin sokaklarda bekletildiğini gördük. Dün ben de Adıyaman’daydım, bir bahçede perdeye sarılı bir şekilde cenaze bekliyordu ve enkazın altından sesler geliyordu ama enkazın başında yardım ekipleri yok, vinç yok, AFAD yok, kazma kürek yok. Yakınlarını kurtarmaya çalışan acılı insanlar dışında kimse yoktu. Adıyaman’da, Pazarcık’ta, İslâhiye’de, Hatay’da tam bir insanlık dramı yaşanıyor. İktidar bu enkazın üzerinde çıkardığı OHAL yasasıyla bütün yardımları AFAD üzerinden toplamaya çalışarak bu enkaz üzerinden tepinmeye devam ediyor. İnsanların canına kast ediyor.”
 
‘İKTİDARIN İHMALLEİRİ ÖLDÜRDÜ’
 
Hiçbir yurttaşı depremin öldürmediğini iktidarın ihmalleri, tedbirsizlikleri ve iktidarın götürmediği yardımların insanların ölümlerine sebep olduğunu dile getiren Günay, şu an ülkenin içerisinde olduğu durumun yönetememe durumu olduğunu kaydetti. Günay, “Halkın canla başla yaptığı destekleri iktidar kendi etiketini üzerine yapıştırıp PR çakışması yaparak toplumun dayanışmasının üzerine konmaya çalışıyoruz. Buradan iktidara çağrımızdır. Bizim örgülerimiz, toplumun dayanışması halkımızla yaralarımızı sarmaya yeter. Yeter ki siz aradan çekilin. AKP iktidarı bir an önce depremzedelerle toplum arasında çekilmeli ve dayanışmanın önü açılmalıdır. AFAD’ın günlerdir hiç bir deprem bölgesine, enkazlara ulaşmadığını biliyoruz. Bunun canlı tanıklarıyız. İnsani yardımların asli işini yapamayan bir kurumun tekeline sokulmaya çalışılması şu demektir, ben oradaki insanları ölüme açlığa susuzluğa terk ediyorum, demektir. Bunu asla kabul etmiyoruz” diye belirtti.
 
RAPOR VE UYARILAR GÖRMEZDEN GELİNDİ
 
Bu depremin olacağından jeoloji bilim insanlarının haberlerinin olduğunu bu doğrultuda çalışmalar ve raporlar hazırladıklarını ve cumhurbaşkanlığı dahil olmak üzere ilgili kurumlara uyarılarılar gönderdiklerini, açık bir şekilde belirttiklerini anımsatan Günay, yapılan rapor ve uyarıların hiçbirinin dikkate alınmamasına tepki gösterdi. Günay, devamında “Jeoloji Mühendisleri Odası Başkanı, Maraş Belediye Başkanına ilgili raporları gönderip Maraş imar planıyla ilgili uyarmalarına rağmen Belediye Başkanı ne ilgili raporu dikkate alıyor ne de jeoloji odasının sunduğu alternatif imar planlamasını dikkate alıyor. İki gündür tanık olduğumuz tablo ortada. Sunulan raporları, uzmanların uyarılarını dikkate almayan uzmanların uyarılarına kulaklarını tıkayan ve ülkeyi bir rant alanına dönüştüren bir iktidarın ihmal pratiğiyle karşı karşıyayız. Yaşanan afetlerin hepsinin bir ihmal ve ranttan kaynaklandığını ve bunların göz göre göre geldiğini hepimiz çok iyi biliyoruz. Bunun bir an önce Türkiye’de bir Afet Acil Durum ve İklim Değişikliği Bakanlığı kurulmalı ve özellikle Türkiye gibi deprem bölgesi üzerine kurulu bir ülkede olası afete durumlarında gerekli hazırlıklar yapılmalı. Ve doğal afet durumundan çıkmanın yolları da bir an önce sağlanmalı. Bunlar daha kontrollü bir şekilde gerçekleştirilmeli” dedi.
 
‘ŞİMDİ DAYANIŞMA ZAMANI’ 
 
İktidarın ülkeyi yönetememe krizini fırsata çevirdiğini ve OHAL kararıyla insanları ölüme gönderdiğini belirten Günay, şunları söyledi: “Biz bunu bugüne kadar AKP’nin bütün pratiklerinden biliyoruz. Kriz anlarından kendisine bir fırsat devşirmenin peşinde. İnsanların yaralarının üzerinde tepinmenin yarlarını derinleştirmenin, yaralara başka enkazlar eklemenin adıdır OHAL ilan etmek. OHAL’le aslında toplumun dayanışmasını engellemek güvenlikçi politikalarla 10 ilde her türlü yardımı giriş çıkışı, arama kurtarma gönüllerinin girmesini engellemek o insanları ölüme terk etmektir. Biz bunları asla kabul etmeyeceğiz. Bu konudaki tavrımız her zaman açıktır. Halkımızla dayanışma içinde olacağız. Her türlü koşulda dayanışmanın bizi kurtaracağını, büyüteceğini bilen bir partiyiz. Bunun geçmiş deneyimlerimizden çok iyi biliyoruz. Hatırlarsanız Türkiye, Van depremi gibi Marmara depremi gibi büyük felaketler atlattı ama o dönemde en büyük yaraları sarmanın yöntemi dayanışmaydı. Sivil toplum kuruluşların partilerin yürüttüğü çalışmalardı ama AKP iktidarı şimdi bu dayanışmayı engellemeye çalışarak bunu yapıyor. Biz kriz koordinasyonlarımız çalışmalarını yürütüyor. Aynı zamanda Şimdi Dayanışma Zamanı kampanyası başlattık. Depremzedelerle dayanışmak, yardımların ve gönüllerin gitmesini sağlayacak bir kampanya. Bu konuda çalışmalarımız devam ediyor.”
 
‘HERKESİN BİR TAS ÇORBASI VAR’
 
HDP’nin kampanyası kapsamında 93 TIR’ın yardım bölgelerine ulaştığını yineleyen Günay, sözlerini şöyle tamamladı: “Herkesin paylaşacağı bir tas çorbası vardır. Paylaşacak evinin bir odası, bir kazağı, bir montu mutlaka vardır çocuklara ve dışarıda kalan yurttaşlara ulaştırabilecekleri. Biz sadece bunları organize edip depremzedelere ulaştırmaya çalışıyoruz. Bütün kentlerde gönüllü arkadaşlarımız gönüllü arkadaşlarımız faaliyet yürütüyor. Ben buradan bir kez daha hayatını kaybedenlere Allah’tan rahmet, yakınlarına başsağlığı, yaralılara acil şifalar dilerken tüm Türkiye haklarına da bir kez daha geçmiş olsun diyorum. Gerçekten büyük bir felaketle karşı karşıyayız. Bu felaketin yaralarını hep birlikte saracağız. Şimdi dayanışma zamanı diyoruz. Deprem süresi boyunca şunu gördük. İktidarın söylediği tek doğru şey bunun bir felaket olduğudur. Onun dışında söyledikleri hiç bir şey hakikati yansıtmıyor. Hepsi çarpıtma hepsi toplumu kandırmanın başka bir biçimi. Çünkü bizler sahadaydık bizler olup biteni gördük. Bunlar sıcak koltuklarında oturup toplumu tehdit etmekle bu yaraları saramazlar. Savaşa bütçe ayırmakla bu yaralar sarılmaz, yaralar aktif bir şekilde sahada toplumla ve depremzedelerle dayanışarak olur. Şimdi dayanışma kampanyamız için çağrıda bulunuyoruz.”
 
Günay, kampanya doğrultusunda herkesi destek vermeye çağırdı. 
 

Diğer başlıklar

17:34 Finlandiya’nın NATO’ya katılımı Meclis’te kabul edildi
17:07 Cinderesê katliamına tepki yağdı: Türkiye hesap vermeli
16:57 TJA aktivisti Çetin’in duruşması ertelendi
16:52 HDP Gençlik Meclisi üyesi Çiçek tutuklandı
16:37 Kara Rapor: 42 bin kişi hava kirliliğinden öldü
16:27 Merkez Bankası faizi sabit tuttu
15:52 Gazeteci Mamedoğlu hakkında soruşturma
15:25 BES üyeleri SGK’de iş bıraktı
15:25 Abdullah Öcalan’ın avukatlarının duruşması ertelendi
14:56 Kayyımlar protesto edildi: Onlardan hesap soracağız!
14:06 HABER-SEN: Promosyon güncellensin
13:45 Fransa'da emeklilik reformuna karşı blokaj eylemleri
13:36 İMO: Yeni bir yapı denetim modeli hayata geçirilmeli
13:26 Sancar: Bütün demokrasi güçleri birleşmeli
13:15 Gar Katliamı davasında talepler reddedildi
13:09 BOTAŞ boru hattında sızıntı: Petrol Batman Çayı’na karıştı
13:05 KESK’ten Seçim Tutum Belgesi: İnsanca yaşam için oy kullanacağız
13:00 İşçilerden ‘üye kaydırma’ tepkisi: Yanlıştan dönülsün
12:50 Rojhilat’ta rejim güçleri bir genci katletti
12:44 Bilgen ve Tan’ın ifadeleri tutuk gerekçesi oldu
12:41 Wan’da seçim çalışmaları: Seçmenler adres bilgilerini kontrol etsin
12:31 Mereş'te 5.3 büyüklüğünde deprem
12:04 HDP'den deprem bölgeleri için 13 maddelik çözüm önerisi
11:59 Şenyaşar ailesi ilk iftarda yine Urfa Adliye önünde olacak
10:42 HSM: Seçim öncesi savaş başlatılmak isteniyor
10:40 Tüketici güven endeksi yüzde 80'e geriledi
10:16 Dağın içerisinde büyüleyici bir terapi merkezi: Tuz mağaraları
09:46 Ermenilerden kalma bakır sanatını 65 yıldır yaşatıyor
09:25 Aydeniz’in dokunulmazlık fezlekesi Meclis gündeminde
09:24 Az hasarlı raporu verilen ev çöktü
09:01 İzmir’de 45 hastane deprem riski altında
09:01 Yüzde 90 engelli hasta tutukluya tekerlekli sandalye verilmedi
09:01 Ekolojist Üstün: AKP tipi yapılaşma facia getiriyor
09:01 Wanlılar Ramazan alışverişi yapamadı
09:00 Gazeteci Narouyi: İran halkı her şeye rağmen alanlarda olacak
09:00 23 MART 2023 GÜNDEMİ
08:52 Umut Kitabevi Davası AYM’ye taşındı
08:52 Mahabad'ın Kulice köyünde Newroz coşkusu
08:43 Depremzedeler oruca sahursuz başladı
08:11 Licê’de çocuğa işkence yapan polisler hakkında soruşturma
00:04 Erdoğan’dan HÜDAPAR’a ‘yerli ve milli’ savunma
22/03/2023
23:48 18 işçinin yaşamını yitirdiği madenin sahibi AKP’den aday adayı!
23:34 Meletî’de 4.4 büyüklüğünde deprem
23:20 Sınır Tanımayan Palyaçolar’dan çocuklar için etkinlik
23:02 HDP Çocuk Komisyonu: Newroz’daki ırkçı saldırılar münferit değil
22:07 Afganistan depreminde can kaybı 19'a yükseldi
22:02 Gever ve Rûbarok’ta Newroz kutlaması
21:28 Fed'den 16 yılın en yüksek faiz kararı
21:11 Sancar: Seçime Yeşil Sol Parti ile gireceğiz
21:00 İşkence edilen çocuğun ailesi ve avukatı ifadeye çağrıldı
20:52 Qoser’de kavgalı aileler barıştırıldı
20:36 Kızılay'ın çadır satışına ilişkin grup önergesi reddedildi
20:31 DBP Eş Genel Başkanı Bayındır cezaevinden çıktı
19:53 İzmir'de Dünya Su Günü’ne ilişkin ortak açıklama
19:19 İsveç Parlamentosu’ndan NATO tasarısına onay
19:14 KHK eylemi 246'ncı haftasında
19:08 Ağır hasta tutuklu Kırtay, 30 yıl sonra cezaevinden çıktı
18:45 Cemevleri saldırı davasında 'soruşturmanın genişletilmesi' talebi
18:41 Hezex’te yaralanan bir kişi hayatını kaybetti
18:34 Korucuların yargılandığı tecavüz davası görüldü
17:37 BM önünde ‘Abdullah Öcalan’a özgürlük’ talebi yükseliyor
17:23 Ferit Şenyaşar: Adaletsizliğe uğrayan herkesin sesi olacağım
17:10 İYİ Parti’de HDP rahatsızlığı
16:57 RTÜK’ten Tele1, Fox, Halk TV, Show TV’ye ceza
16:33 Ferit Şenyaşar HDP'nin teklifine olumlu yanıt verdi
16:30 MSD’den Efrîn’de yapılan katliama ilişkin açıklama
16:00 Amed Barosu’ndan çocuğa işkence yapanlara suç duyurusu
15:57 Êlih Belediyesi eşbaşkanları: Zulüm sisteminin sonunu getireceğiz
15:57 HDP Bahçelievler Yayla Seçim İrtibat Bürosu’na saldırı
15:24 Mazlum Ebdi: Rojava devrimini sonuna kadar koruyacağız
15:23 Sancar ve Klingbeil'dan ortak açıklama: Siyasi baskılar kabul edilemez
15:03 Kerkük’te 10 DAİŞ’li yakalandı
14:52 İşkence edilen çocuğun babasına tehdit: Beyaz Toroslar istiyorsunuz!
14:51 AYM’den Uğur Kurt için ihlal kararı: Polis yeniden yargılansın
14:00 Çocuğa cinsel tacizde bulunan kamu görevlisinin duruşması ertelendi
13:56 Kadınların soruşturma dosyası için kısıtlılık kararı
13:36 Newroz öncesi asılsız ‘ihbarla’ gözaltına alınan 6 kişi serbest bırakıldı
13:27 Emek ve Özgürlük İttifakı: Bu düzeni değiştireceğiz
13:25 ‘Wan Gölü’nde tarihinin en büyük çekilmesi yaşandı’
12:52 Emine Şenyaşar: Adalet yoksa bu Ramazan’da da adliye önündeyim
12:24 Hezex'te silahlı kavga: 10 yaralı
12:13 DBP Eş Genel Başkanı Bayındır tahliye edildi
12:00 Tutuklu gazetecilere Metin Göktepe ödülü
11:50 Amed Newrozu’nda gözaltına alınanlar serbest bırakıldı
11:43 Jîna Emînî'nin mezarında Newroz meşaleleri yakıldı
11:38 Emek ve Özgürlük İttifakı Cumhurbaşkanı adayı çıkarmıyor: Hesap soracağız
11:11 ‘Avukatlar vekalet derdine düştü' haberi için erişim engeli kararı
10:57 Başhekim yardımcısı hakkındaki suç duyurusu haberine erişim engeli
10:34 Avrupa'nın birçok kentinde Newroz coşkusu
10:19 AYM HDP’nin başvurusunu reddetti
10:00 Psikolojik Danışman Canbulat'tan travmayı tetikleyecek sorulardan kaçınma uyarısı
09:55 Final Newrozu’ndan: Abdullah Öcalan Amed’e gelecek
09:41 İzmir'de 7 gözaltı
09:40 30 yıllık esaretten sonra Newroz’da milyonları gördü: Devrim budur
09:35 Polis, ölesiye dövdüğü çocuğun elini kolunu bağlayıp dere bataklığına attı!
09:00 Newroz’a katılanlar: Erdoğan’ı tepe taklak etmeye geldik
09:00 Akademisyen Arı: Bağımsız akademi için 14 Mayıs iyi bir başlangıç olacak
09:00 22 MART 2023 GÜNDEMİ
21/03/2023
23:02 Amed Newrozu'na yüzlerce polis takviyesi
22:48 ‘Hasta Kadın Mahpuslara Özgürlük için 1000 Kadın’ deklere edildi
22:35 Amed Newrozu’nda 160 kişi gözaltına alındı
21:55 Sele kapılan Fatma’nın cenazesi bulundu
21:26 Cumhurbaşkanlığı adaylığına başvuran 11 isme imza şartı
21:02 Japonya’da Newroz kutlaması
20:58 Bandırma'da Newroz kutlandı: İktidarı sandığa gömeceğiz
20:39 Afganistan'da 6.5 büyüklüğünde deprem
20:34 Panos’taki istismar davasında ‘iyi hal’ indirimi!
20:27 Los Angeles'ta 65 bin okul çalışanı grevde
20:13 Gönüllülerden depremzede çocuklar için film etkinliği
20:11 Gençlerden Nisêbîn Newrozu’ndan yürüyüş
20:06 Fotoğraflarla Amed Newrozu
19:40 Fransız siyasetçi Melenchon’dan Amed Newrozu’na mesaj
19:10 Finlandiya'nın NATO'ya katılımına ilişkin teklif Komisyonu'nda görüşülecek
18:50 Cezaevinde hayatını kaybeden Oran defnedildi
18:48 Millet İttifakı, seçim protokolünü YSK’ye sunacak
18:44 Fransa'da emeklilik yasasına karşı referandum başvurusu
18:28 Botan Newrozu’ndan notlar
18:17 Şair Ahmet Telli hakkında 8 yıla kadar hapis cezası
18:12 Freddy Kasırgası'nda 499 kişi hayatını kaybetti
17:37 Kuzey ve Doğu Suriye’de Newroz kutlamaları son buldu
17:19 Cîzir Newrozu’ndan sonra yürüyüş
17:17 Amed Newrozu Öcalan’la başladı, Öcalan’la bitti
16:52 Nagihan Akarsel’in memleketinde Newroz ateşi yakıldı
16:52 Rojhilat’ta Newroz kutlaması
16:22 Sincan Cezaevi'nde bir tutuklu yaşamını yitirdi
16:00 Cizîr Newrozu: Kürdüz, buradayız, kimse önümüzü kesemez
15:58 Gazeteciler Çelik ve Akın’ın davası ertelendi
15:44 Sancar yüzbinlere seslendi: Newroz’a merhaba, AKP iktidarına elveda
15:41 Colemêrg - Wan karayolunda trafik kazası
15:38 Öcalan’ın posterlerine büyük tezahürat
15:36 Çanakkale’de halklar: Hep beraber kazanacağız
15:22 DTK Eşbaşkanı Öztürk: Öcalan’ın sesi özgürlüğün umudu oldu
15:13 Talabani’den Newroz mesajı: İmralı önündeki engelleri kaldırın
15:09 Ege Bölgesi’nde ‘seçim’ gündemli toplantı
14:52 Şenyaşar ailesinden Newroz mesajı: Yaşasın haklı mücadelemiz
14:51 Nisêbîn’de on binler alana sığmadı: Direneceğiz, tecridi kıracağız ve kazanacağız
14:02 Akdağ: Direniş Mazlum Doğan’ın ruhuyla sürüyor
13:51 Aleviler Adana’da Newroz’u kutladı
13:34 Mızraklı’dan Newroz mesajı: Mutlaka kazanacağız
13:15 Amed Newrozu’nda ulusal birlik çağrısı
13:11 Temel: Tecrit kırılacak ve Öcalan'ın sesini duyacağız
13:06 ‘Newroz ateşiyle sandıklara akacağız’
13:03 Kemal Kurkut vurulduğu yerde anıldı
13:02 Golan Newrozu: Onları saraylarından indireceğiz
12:42 2013 deklarasyonunu hatırlattı: Newroz çözümün iradesidir
12:36 Ahmet Türk: Bu Newroz Öcalan’ın özgürleşme dönemidir
12:35 Amed'te Newroz ateşi yakıldı
12:28 Jiletli çit, demir bariyer, beyhude çaba: Gel abê gel…
11:50 Final Newrozu başladı: Amed sel olup aktı
11:07 9 merkezde Newroz ateşi yanıyor