Abdullah Öcalan’ın avukatından parti ve ittifaklara: İmralı’ya dair tutumunuz ne olacak?

İSTANBUL - PKK Lideri Abdullah Öcalan ile İmralı Heyeti arasında 5 Nisan 2015’te gerçekleşen son görüşmeden bu yana yaşanılanlara dikkat çeken avukat Cengiz Yürekli, seçimlere hazırlanan parti ve ittifaklara, İmarlı tecrit sistemine dair tutumlarını sordu.
 
Uluslararası komployla 15 Şubat 1999 tarihinde Türkiye’ye getirilen ve 24 yıldır ulusal ve uluslararası hukuk çiğnenerek, ağır tecrit koşullarında tutulan PKK Lideri Abdullah Öcalan’dan 2 yıldır haber alınamıyor. Abdullah Öcalan ile birlikte cezaevinde tutulan diğer tutuklular Veysi Aktaş, Hamili Yıldırım ve Ömer Hayri Konar’ın da aile ve avukat görüşleri aynı şekilde engelleniyor. 
 
En son kardeşi Mehmet Öcalan’ın 25 Mart 2021 tarihinde yaptığı kesintili telefon görüşmesinden bu yana haber alınmayan Abdullah Öcalan için Asrın Hukuk Bürosu avukatlarının yaptığı 274, ailelerin ise 118 başvurusu ya reddedildi ya da yanıtsız bırakıldı. Her hafta avukat ve aile görüşü için yapılan başvurulara hala herhangi bir yanıt verilmiyor. İmralı tecridine ilişkin Birleşmiş Milletler (BM) İnsan Hakları Komitesi’nin aldığı karar ve Newroz’da Abdullah Öcalan’ın fiziki özgürlüğüne dair ortaya çıkan iradeye ilişkin Asrın Hukuk Bürosu avukatlarından Cengiz Yürekli ile konuştuk. 
 
DIŞ DÜNYA İLE BAĞLANTI YOK
 
Müvekkillerinin en son 2 yıl önce kardeşi ile teması olduğunu ve bu temasın ardından ise bir daha kendisinden haber alınamadığını hatırlatan Yürekli,  “Esasında bu süreci 2 yıla sıkıştırmak büyük hata olur. Var olan süreci bilgi alamamaya indirgemek ve buradan başlatmak sıkıntılı bir durumdur. Son temas olağanüstü bir sürçte gerçekleşen bir telefon görüşmesidir. Cezaevindeki diğer müvekkillerimiz ise tecrit koşullarını protesto ettikleri için telefon görüşmelerine çıkmadılar. En azından ailelerine böyle bir bilgi verilmiştir. Bunu teyit ettirecek ve gerçekliğini araştırabilecek bir durumda değiliz. Yapılan son telefon görüşmesi ise kısa sürdü ve aniden kesildi. Niye kesildi? Neden tekrardan telefon bağlantısı kurulmadığını da bilmiyoruz. Böylesi sorunlu bir temastı. Ayrıca bunu temas olarak kabul etmek de bizler açısından büyük bir hattadır. Durumun ciddiyetini yansıtabilmek için bu tarihi esas aldık ancak bundan önceki görüşme ise bir yıl önceydi. Yani 24 yıl boyunca böyle süren işkence koşulları söz konusudur. Dış dünyadan yalıtılma durumu var” diye belirtti. 
 
24 YILLIK İŞKENCE 
 
Tecridin ne anlama geldiği üzerinde durulması gerektiğine dikkat çeken Yürekli, “Tecridin ne olduğunu idrak ederek, konuşmak durumundayız. İmralı tecridini birçok kurum işkence olarak tanımlamaktadır. Zaten başkaca tanımının olmadığı gerçekliğiyle karşı karşıyayız. 23 saat boyunca insan teması olmadan daracık bir hücredesiniz. 24 yıllık işkencenin zirvesini yaşamaktayız. 2 yıldır hiçbir şekilde haber alamıyoruz, hangi koşullar altında tutulduklarını bilmiyoruz. Bunun dünyada emsali yok ve bu durum Avrupa hukuk sistemi içerisinde gerçekleşiyor. Bunun bir gerekçesi olamaz. O yüzden bu durumun ne kadar dehşet verici olduğunun farkına varmak gerekiyor. Sıradan bir uygulama olmadığını görmek gerekiyor” dedi. 
 
AVRUPA’NIN TUTUMU 
 
Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM) ve Avrupa İşkenceyi Önleme Komitesi’nin (CPT) de bu tecride onay verdiğine işaret eden Yürekli, aksi durumda bu uygulamanın cereyan etmesinin mümkün olamayacağının altını çizdi. Avrupa’nın İmralı’ya duyarsız kaldığını vurgulayan Yürekli, şöyle dedi: “Bu işkenceye onay verdiği, görmezden geldiği için başka mekanizmaları işletme yoluna gittik. En son AİHM’in çözüm üretmemesi nedeniyle Birleşmiş Milletlere (BM) başvurduk. Başvurudan sonuç aldığımızı da söyleyebiliriz. BM, 6 Eylül 2022’de tecride dair tedbir kararı aldı. Esasa ilişkin karar henüz çıkmadı ve tarafların görüşleri sunulacaktır. Ancak tedbir konusunda bir karar verildi. BM dedi ki; ‘Bu incommunicado işkence halidir. Buna derhal son vermen lazım. Orada tutulan kişilerin kendi seçecekleri avukatlarla derhal görüştürülmesini sağlanman gerekiyor.’ Türkiye, sözleşmenin bir tarafıdır ve gereklikleri yerine getirilmelidir. Ancak karar pratikte uygulanmadı. Bunun üzerine BM 19 Ocak’ta aldığı bu kararı tekrarladı.” 
 
AYDIN KESİMLERİN TEPKİSİZLİĞİ 
 
Tedbir kararının yaşama hakkı, maddi ve manevi bütünlüğün tehdit altında olduğu ya da işkencenin söz konusu olduğu durumlarda verildiğine dikkat çeken Yürekli, “Bu yönüyle karar ciddidir. Ama hukuk otoriterlerinden yanı sıra muhalif çevreler veya insan hakları konusunda duyarlı çevrelerden yeterli derece tepkiyi göremedik. Bunu ciddi anlamda sorgulamak gerekiyor. BM Komitesi, AİHM’e denk bir işleve sahiptir. Bu tepkisizlik hali İmralı sisteminin neden 24 yıl sürdüğü konusunda da bize ipucu vermektedir. Türkiye’deki aydın ve hukukçuların karşı koyuşu söz konusu değildir. Bunun tartışılması gerekmektedir. Tecrit durumu ve alınan kararlar tartışılmıyor, görünmez kılınıyor” diye belirtti.
 
Yürekli, Halkların Demokratik Partisi’nin (HDP) 4-5 Şubat’ta gerçekleştirdiği Demokratik Cumhuriyet Konferansı’nı hatırlatarak, bu konferansa pek çok çevreden aydın ve hukukçunun katıldığını ancak tartışılan başlığı kavramsal olarak tartışmaya açan Abdullah Öcalan’ın tartışılmadığını dile getirdi. Yürekli, “Bu sırt dönmeyi görmemiz gerekiyor. Kendini muhalif ve demokrat olarak tanımlayanlar tarafından görmeme hali var” dedi. 
 
NEWROZ ALANLARI 
 
Newroz’un Abdullah Öcalan’a adandığını belirten Yürekli, “Newroz meydanları, demokrasi pratiğinin vücut bulduğu alanlar. Demokrasi, salt entelektüel faaliyet değildir. Demokrasi; toplumsal örgütlenme modelidir. Bunu en iyi Newroz meydanlarında görüyoruz ve Newroz alanlarında halk bir ağızdan Sayın Abdullah Öcalan’ın özgürlüğünü haykırdı. İstanbul ve Diyarbakır’da yüzlerce kişi gözaltına alındı. Bunun üzerinde durulmuyor. Bu kişiler ısrarla Abdullah Öcalan’ın ismi etrafından kenetlenenlerdi. Ancak Abdullah Öcalan’ı anlatma konusunda yetersizliklerimiz var” diye belirtti. 
 
HALKLAR NEDEN ÖZGÜRLÜĞÜNÜ İSTİYOR? 
 
Kürt halkının “eşit yurttaş” talebi olduğunu ve bu nedenle buna karşı bir şiddet durumunun olduğunu dile getiren Yürekli, “Kürt sorununun yegane çözüm adresi Sayın Abdullah Öcalan’dır. Tek muhatabı Sayın Abdullah Öcalan’dır. Bu, tartışmasızdır. Türkiye’de demokrasinin gelişimi, özgür yaşamın gelişimi konusunda Sayın Abdullah Öcalan’dan başka bunun projesini ortaya koyan bir örnek söz konusu değildir. 24 yıldır İmralı’da amansız işkence altında bulunan Sayın Abdullah Öcalan projeler sundu, imkanlar geliştirdi. En kıt imkanlar altında bunu gerçekleştirdi. Bunu halklara armağan etti. Bunun görülmesi gerekiyor. Avrupa, Asya ve Ortadoğu’ya kadar halklar Abdullah Öcalan’ın özgürlüğünü haykırıyorsa, bunun etrafında kenetleniyorsa, bu Abdullah Öcalan’ın yaratmış olduğu ideolojiden kaynaklanıyor. Bunun görülmesi, anlaşılması gerekiyor” ifadelerini kullandı.  
 
ABDULLAH ÖCALAN’DAN DUYULAN KORKU 
 
Tecritle Abdullah Öcalan’ın toplumla bağının koparılmasının hedeflendiğini söyleyen Yürekli, Abdullah Öcalan’ın unutturulmaya çalışıldığını belirtti. Yürekli, “Tecrit bir yanıyla Sayın Abdullah Öcalan’ı İmralı’da fizikken ve ruhen tüketmeyi hedeflerken, diğer yanıyla öncülük yaptığı halklarla bağını kesmeyi amaçlıyor. Siyasetin gündemine bakalım; sağından soluna, iktidarından muhalefetine kadük bir siyasete mahkum olmuşlar ki olumlu ya da olumsuz Sayın Abdullah Öcalan üzerinden siyaset geliştirmeye çalışıyorlar. Birbirlerine muhalefeti buradan geliştiriyorlar. Sayın Abdullah Öcalan’dan duyulan korku, bu denli büyüktür. Yoksa Avrupa hukuk sisteminin çürümesine neden olan İmralı tecrit sistemi mümkün olmazdı. Başta Kürt halkı olmak üzere demokrat güçlerin sadece Türkiye’de değil dünyanın her tarafta ciddi bir mücadelesi var. Ciddi bedeller de ödendi. Ancak haber alamıyorsak bu, mücadelenin yeterli aşamaya gelememesi ile ilgilidir” eleştirisinde bulundu. 
 
FİZİKİ ÖZGÜRLÜK HEDEFLENMELİ
 
İmralı sisteminin lağvedilmesinin yanında Abdullah Öcalan’ın özgürlüğünün hedeflenmesi gerektiğine işaret eden Yürekli, bunun ise ancak halkların dayanışmasıyla mümkün olabileceğini söyleyerek, ekledi: “Bu yüzden diğer halklara özellikle Türkiye kamuoyuna doğru anlatabilmemiz gerekmektedir. Sayın Abdullah Öcalan’ı sadece şiddetin çözümüne indirgeyen, sadece Kürt sorununun çözümüne indirgeyen bir yaklaşım söz konusudur. Hayır, bu gerçekçi değildir. Vietnam sorunu vardı. Halk muazzam direndi. Müthiş bedeller ödendi. Ancak başarı sadece bundan yaşanmadı. Başarı ABD halklarının tepkisinin de eseridir. Herkesin saygı ile andığı Muhammed Ali çıkıp bu duruma itirazını yükseltti. Savaşa karşı durdu. Koca bir aydın kitlesi ve onların öncülüğünde ABD halklarını arkasından sürükledi. Ancak Türkiye’de böylesi bir öncülük durumu yok. Bunun doğru izah edilmesi gerekiyor.”
 
‘SİYASET ROLÜNÜ OYNAMADI’
 
Millet İttifakı Cumhurbaşkanı adayı Kemal Kılıçdaroğlu’nun HDP ile gerçekleştirdiği ziyarette Kürt sorununun çözümü için Meclis’e işaret ettiğini belirten Yürekli, görüşmenin ve kullanılan ifadelerin önemli olduğunu ancak tek başına bir anlam ifade etmediğini dile getirdi. Yürekli, “Daha önce Sayın Abdullah Öcalan’da, ısrarla çözümün Meclis’te olması gerektiğini ve Meclis’in karar alması gerektiğini ifade etti. Hatta bunu dayattığını da söyleyebiliriz. Ancak muhalefette bulunan ve şu an bu vaatlerde bulunan siyasetçiler eğer Sayın Abdullah Öcalan’ın bu çağrılarına kulak vermiş olsalardı 10 yıldır yaşanan bu kaotik durumda olmazdı. Politika vaatlerle olacak bir iş değildir. Güç olabilirseniz, birilerini açıklama yapmaya zorlarsınız. Birilerini çözüme yanaşmaya zorlarsanız. Kürt halkı da kendi örgütlülüğü ile demokratik bilinci ve Türkiye siyasetinde yer aldığı kilit konumuyla bunu gerçekleştirmiştir. Esas olarak buna değer atfetmek gerekiyor. Yoksa Meclis’in tarihi, Cumhuriyet tarihinden daha eskidir. Çözebiliyorsa bu güne kadar neden çözmedi?” diye sordu. 
 
KÜRT SORUNUNUN ÇÖZÜMÜ 
 
Sorunun Meclis’e gelmesi halinde Abdullah Öcalan’ın da taraf olarak esas alınması gerekliğine dikkat çeken Yürekli, şöyle dedi: “Bu gün meydanlar Sayın Öcalan’ı işaret ediyor. Sayın Öcalan olmadan bu konu nasıl tartışılacak? ‘Yoktur’ denen Kürt sorununu görünür kılan ve çözüm noktasına getiren Sayın Abdullah Öcalan’dır.  Buna dair çözüm gerçekleştiren de O’dur. Öcalan’sız bir çözümü Kürt halkı kabul edecek mi? Elbette Meclis gereken kararları çıkaracaktır ancak bu konuda muhatap da esas alınacaktır. Başkaca çözüm mümkün değildir. Aksi durumda kendi kendini aldatmak söz konusu olacaktır. Bu sorun, gündelik çıkarlara kurban edilecek bir sorun değildir. İYİ Parti olası bir çözüm arayışını sekteye uğratabilecek bir partidir. Millet İttifakı’nın bu haliyle Kürt sorununun çözümü konusunda adım atmaktan uzak olacaktır. İYİ Parti, bu ittifakı ‘savaş politikasında’ sabit tutmak için monte edilmiş bir parti.”
 
CPT RAPORU 
 
CPT’nin en son İmralı’ya yaptığı ziyaretin ardından yaşanan gelişmelere de değinen Yürekli, ziyarete dair hazırlanan raporun hala açıklanmadığını paylaşarak, tepki gösterdi. Raporun ötesinde CPT’nin İmralı’ya dair açıklama yapma hakkının olduğunu ancak açıklama dahi yapılmadığını belirten Yürekli, CPT’nin açıklama yapmamasını siyasi atmosfere bağladı. 
 
‘DARBE MEKANİĞİ DEVREYE GİRDİ’
 
En son 5 Nisan 2015 tarihinde HDP Eş Genel Başkanı Pervin Buldan, Sırrı Süreyya Önder ve İdris Baluken’in İmralı’da Abdullah Öcalan ile gerçekleştirdikleri görüşmenin ardından heyet görüşmelerinin sonlandırılmasının 8’inci yıldönümüne girildiğini anımsatan Yürekli, diyalog sürecinde Türkiye’deki demokrasi güçlerinin yanı sıra sol ve sosyalist kesimlerin de en çok örgütlenme zemini yakaladığı süreç olduğuna dikkat çekti.  Sürecin yaşanmasında Abdullah Öcalan’ın rolünün önemine işaret eden Yürekli, “Bir de İmralı kapılarının kapatıldıktan sonraki 8 yılı görmek gerekiyor. Müthiş bir demokrasi yoksunluğuna gidildi. Bir darbe mekaniği devreye girdi. Meclis bombalandı ve feshedilme noktasına getirildi. Sistem değişikliğine gidildi ve sınır dışı operasyonlar yapıldı. Demokrasi bir bütün olarak rafa kaldırıldı. Toplum cinnet haline savruldu. Ekonomik kriz derinleşti ve toplum şu an nefes alamıyor. Bütün bunlar İmralı tecrit sisteminden kaynağını alıyor” dedi.
 
YA SEÇİM SONRASI 
 
İmralı sisteminin lağvedilmesi için bütün muhalefetin harekete geçmesi gerektiğini söyleyen Yürekli, “Mademki yasadan bahsediyorsunuz, bunu yapmak durumundasınız. İmralı’ya dair tutumunuz ne olacaktır? Her gelen demokrasi ve hukuktan bahsediyor. Tecridin, işkencenin sürdüğü bir durumda hangi yasadan bahsediyorsunuz? İktidar bunu yürütüyor. Peki siz buna karşı ne söylüyorsunuz? Tamamen ulusal ve uluslararası yasalara aykırı olan ve toplumun gözleri önünde cereyan eden bu işkence durumuna ne diyorsunuz? Bunu herkes açık net söylemek durumundadır. Seçimden sonra İmarlı tecrit sistemi devam edecek mi?” diye sordu.
 
MA / Mehmet Aslan

Diğer başlıklar

00:23 Cîzir'de bir korucu arabasında ölü bulundu
00:14 Şarbajêr’de SİHA saldırısı
04/06/2023
23:09 Ataol Behramoğlu’nun Bedlis söyleşisine engel
22:58 Kuzey Doğu Suriye’den çocuklar için çağrı
21:33 Licê’de hava hareketliliği
21:25 Buldan ve Sancar kongrede aday olmayacaklarını açıkladı
20:54 MKM'den Dengbêj Şakiro için anma
20:01 Direniş sonuç verdi: Irak ordusu Mexmûr'dan çekildi
19:06 Fransa’da 64 yaş kararnameleri Resmi Gazete’de
18:43 İkizköylülerden kömür isyanı
18:09 ‘Pandemi ve Hapishaneler’ konferansı: Sağlığa erişim engellendi
16:52 Din görevlileri okullara ‘Manevi danışman’ olarak atandı
16:32 Erdoğan, NATO Genel Sekreteri ile bir araya geldi
15:17 MEBYA-DER kongresi: Kürt halkı geri adım atmadı
14:59 TJA: Erkek aklının saldırılarına izin vermeyeceğiz
14:50 Son 5 günde 167 saldırı
14:38 Adalet Bakanı Tunç’tan ‘yeni Anayasa’ mesajı
14:37 Xarpêt’te göçük altında kalan işçi yaşamını yitirdi
13:58 Türkiye gıda enflasyonunda ilk 10’da
13:42 Görevi devralan Şimşek’ten ‘tek haneli enflasyon’ mesajı
13:24 Soylu dönemi kapandı
12:46 Şenyaşar ailesi: Zulme sessiz kalmayın
12:43 Suriye Dışişleri Bakanı Miqdat Irak’ta
12:38 Mexmûr kuşatması Fransa’da protesto edildi
10:33 8 yıl geçti: Katliamın arkasındaki güçler yargılanmalı
09:00 Temelli: Fikriyatımıza, paradigmamıza, halkımıza güvenelim
09:00 Gençlerden gelecek yorumu: Ya ekolojik toplum ya yok oluş
09:00 04 HAZİRAN 2023 GÜNDEMİ
08:19 Erdoğan kabinesi Resmi Gazete'de yayımlandı
03/06/2023
23:53 DFG: Tutuklu gazeteci sayısı 79
22:53 İşsizliğin nedenini kadınlara bağlayan Şimşek ekonomi bakanı oldu
22:16 Erdoğan yeni kabineyi açıkladı
22:11 Erdoğan'ın yemin töreni: Barzani, Oğan, Aliyev ve Stoltenberg bir arada
20:06 Sınır ticareti yapan binlerce kişi gümrük kapısında bekletiliyor
18:37 Şenyaşar ailesi: Herkes işlediği suçun hesabını verecek
18:31 CİSST’ten ‘Pandemi ve Hapishaneler’ konferansı: Tecrit derinleşti
17:57 Cenevre’de Mexmûr için eylem
17:38 Şellavcı’nın katledilmesiyle ilgili 12 polis hakkında iddianame hazırlandı
17:25 CHP’nin Meclis grup yönetimi belli oldu
16:44 Ters kelepçeyle gözaltına alınan Cumartesi Anneleri serbest
16:36 Kayyım Kürtçe park ismini sildirdi
16:27 Erdoğan ailesinin dünürü için yapılan imar değişikliğine izin çıkmadı
15:43 Cumartesi Anneleri: Galatasaray Meydanı’ndan vazgeçmeyeceğiz
15:18 Erdoğan yemin etti
14:57 Ekolojistlerden 'Kömürsüz Türkiye' kampanyası
14:29 'Cezaevi Tenzire Acar’ın yaşamını tehlikeye atıyor'
14:27 TUHAY-DER kongresinde İmralı tecridine tepki
14:09 İHD: Ağız içi aramayı reddeden tutuklu tedavi olamıyor
14:03 KHK eylemi 63’üncü haftasında
13:38 Kaçırıldıktan sonra kendilerinden haber alınamadı
12:56 Licê'de askeri operasyon
12:39 AYM kararına rağmen Galatasaray Meydanı’nda abluka sürüyor
12:08 29 yıldır akıbetleri bilinmiyor
12:00 Amediyê’ye hava saldırısı
11:00 Hindistan'da tren kazasında ölü sayısı 288'e çıktı
10:55 CHP PM toplantısı başladı
10:05 Ablukaya karşı gece gündüz direniş
09:45 Kayyım arsaları satışa çıkardı
09:27 Barzani, Erdoğan’ın yemin törenine katılacak
09:01 ‘Türkiye’nin Kürtlere kaybettirecek kozu kalmadı’
09:01 Gazeteci Yalçın: Hakikati yazmaya devam edeceğiz
09:01 Yüzde 62 zihinsel engelli duvar yazılamalarıyla suçlandı
09:01 ÖHD’li Polat: Tecrit yüzyıllık devlet anlayışıdır
09:00 Refakatçisi olduğu tutuklu babasının durumunu anlattı
09:00 03 HAZİRAN 2023 GÜNDEMİ
02/06/2023
23:32 Hiranur Vakfı’ndaki tecavüzü savunan okul müdürünü protesto ettiler
23:25 Bradost’ta mayın patlaması
21:59 İzmir’de 6 genç tutuklandı
21:10 Hindistan’da tren kazası: 50 ölü
21:04 Federe Kurdistan’da bir kadın ve 3 çocuk katledildi
21:01 EŞİK’ten vekillere kadın haklarını savunma çağrısı
20:39 Hezex'te ağır yaralanan çocuk yoğun bakımdan çıktı
18:54 ‘İran’da yıl sonuna kadar yaklaşık bin kişi idam edilebilir’
18:48 DSÖ: Sudan’da salgın riski artıyor
18:38 30 yıllık tutuklu Şahin’e kitlesel karşılama
17:39 AB’nin İstanbul Sözleşmesi’ne katılımı onaylandı
17:08 Munzur Dağları’nda bilirkişi keşfi
17:04 İzmir Barosu'ndan polis saldırısına karşı suç duyurusu
16:57 Mayıs ayında erkekler 40 kadını katletti
16:36 Sınır dışı edilecek 103 kişi için acil çağrı
16:24 İHD’den Barış Nöbeti: Sandıktan çıkan iradeye kulak verilsin
15:52 Dersim Katliamı’nın tanığı Çiçe ve Duman yaşamını yitirdi
15:49 8 korucunun silahına el konuldu
15:40 O’Hearn: Dünyanın en karanlık sistemi İmralı'da
15:09 Özerk Yönetim'den Şam'a Sudan tepkisi
14:06 Meclis’te yemin töreni başladı
13:38 Emine Şenyaşar: Bu zulüm son bulsun
13:34 Dersim Dernekleri'nden otobüs saldırısına tepki
13:20 Melik ve Ayyıldız mezarları başında anıldı
13:16 Rektör harem selamlık 'pikniği' savundu
12:58 Ailelerden İmralı başvurusu
12:22 Yeşil Sol Parti Meclis görev dağılımını yaptı
11:59 Bodrum’da şüpheli kadın ölümü
11:50 Amed esnafının deprem destek kredisi kesildi
11:29 Karayılan: Kürt sorununun muhatabı partiler değil devlettir
11:12 Rektörden akademisyenlere 'idari ve adli ceza' tehdidi
10:59 Mexmûr direnişi 14'üncü gününde
09:45 Mayıs ayında 8 kez yasaklı silah kullanıldı
09:11 Eğitim Sen’den YKS çağrısı: Bu yanlıştan dönün
09:07 Özdemir: ‘Devlet aklı’nın Kürt siyasetini zayıflatma hamleleri sonuç almaz
09:05 'Tahrik' savunması yapmayan sanığa 'tahrik' indirimi yapıldı
09:04 Mexmûr’da direniş diyaloğun önünü açtı
09:04 ‘Erdoğan rejiminin saldırılarına karşı Kürtlerle birleşmeli’
09:03 Hak örgütleri: İhlallere karşı mücadeleden vazgeçmeyeceğiz
09:02 Sırtında platin ve tek böbrekle yaşayan tutuklu felç geçirdi
09:01 Keskin: Seçimde en örgütlü davranan Kürtler oldu
09:01 Qerejdax'ın kara taşına şekil veriyor
09:00 02 HAZİRAN 2023 GÜNDEMİ
01/06/2023
23:19 AP’de cezaevleri ve tecrit konferansı düzenlenecek
22:10 ABD'den Sudan'a yeni yaptırımlar
22:00 LeMan kapağına seçim sonuçlarını taşıdı
20:52 Mexmûr’daki direniş Luzern’de sahiplenildi
20:33 DEDAŞ 500 hanelik köyü karanlıkta bıraktı
19:48 Kadir Şeker tutuklandı
19:10 CHP MYK üyeleri istifa etti
18:45 Muğla ve Mersin'de Gezi anması
18:35 Ethem Sarısülük Güvenpark’ta anıldı
18:30 Bolu'da iş cinayeti
18:13 IFJ’den İran’da tutuklu 12 gazeteci için çağrı
17:58 İBB çalışanlarına saldıranlardan biri tutuklandı
17:40 Amed’te bir çay ocağına silahlı saldırı
17:15 30 yıllık tutuklu Mehmet Şahin tahliye oldu
16:37 Yeşil Sol Parti milletvekilleri toplandı
16:27 ‘Millet İttifakı 28 Mayıs itibariyle bitmiştir’
16:11 Erdoğan'ın mal varlığı açıklandı
15:42 Şengal’de bir eve hava saldırısı
15:37 Çimento fabrikasına karşı çıkanlara soruşturma
15:18 DEDEF'ten 'örgütlenme' çağrısı
15:09 Erdoğan kutlamalarında vurulan çocuk yaşamını yitirdi
15:03 Şirnex’te 14 bölgeye yasak
14:46 Şenyaşar ailesinden karikatürlü mesaj
14:26 Meclis yarın yemin töreniyle açılacak
14:06 Eren Keskin beraat etti
13:53 İran’da bir ayda 142 idam
13:49 Tutuklular havalandırmaya çıkarılmıyor
13:47 CHP MYK toplantısı başladı
12:55 Dolar durdurulamıyor!
12:50 Merkez Bankası’ndan KKM kararı
12:48 Bafil Talabani: Birlikten başka seçeneğimiz yok
12:06 Rosa Kadın Derneği yöneticisi beraat etti
11:50 İkinci tur kesin sonuçları açıklandı
11:33 HDP Sözcüsü Günay: Eleştiri-özeleştiriyle büyük kongreye yürüyeceğiz
11:31 Berkin Elvan karikatürü paylaşımına beraat
11:28 İran’da bir ayda 107 tutuklama
11:20 Aydoğan hakkındaki yakalama kararına dair talebe ret
10:56 Abdullah Öcalan ile görüşmek için başvuru
10:53 Harem selamlık 'piknik' iptal edildi
10:43 29 yıl geçti: Muhsin Melik canını halkına adadı
10:39 AYM bekçilerin bazı yetkilerini iptal etti
10:14 Gebze’de işçileri taşıyan minibüs kaza yaptı: 13 yaralı