Abdullah Öcalan’ın avukatından parti ve ittifaklara: İmralı’ya dair tutumunuz ne olacak?

İSTANBUL - PKK Lideri Abdullah Öcalan ile İmralı Heyeti arasında 5 Nisan 2015’te gerçekleşen son görüşmeden bu yana yaşanılanlara dikkat çeken avukat Cengiz Yürekli, seçimlere hazırlanan parti ve ittifaklara, İmarlı tecrit sistemine dair tutumlarını sordu.
 
Uluslararası komployla 15 Şubat 1999 tarihinde Türkiye’ye getirilen ve 24 yıldır ulusal ve uluslararası hukuk çiğnenerek, ağır tecrit koşullarında tutulan PKK Lideri Abdullah Öcalan’dan 2 yıldır haber alınamıyor. Abdullah Öcalan ile birlikte cezaevinde tutulan diğer tutuklular Veysi Aktaş, Hamili Yıldırım ve Ömer Hayri Konar’ın da aile ve avukat görüşleri aynı şekilde engelleniyor. 
 
En son kardeşi Mehmet Öcalan’ın 25 Mart 2021 tarihinde yaptığı kesintili telefon görüşmesinden bu yana haber alınmayan Abdullah Öcalan için Asrın Hukuk Bürosu avukatlarının yaptığı 274, ailelerin ise 118 başvurusu ya reddedildi ya da yanıtsız bırakıldı. Her hafta avukat ve aile görüşü için yapılan başvurulara hala herhangi bir yanıt verilmiyor. İmralı tecridine ilişkin Birleşmiş Milletler (BM) İnsan Hakları Komitesi’nin aldığı karar ve Newroz’da Abdullah Öcalan’ın fiziki özgürlüğüne dair ortaya çıkan iradeye ilişkin Asrın Hukuk Bürosu avukatlarından Cengiz Yürekli ile konuştuk. 
 
DIŞ DÜNYA İLE BAĞLANTI YOK
 
Müvekkillerinin en son 2 yıl önce kardeşi ile teması olduğunu ve bu temasın ardından ise bir daha kendisinden haber alınamadığını hatırlatan Yürekli,  “Esasında bu süreci 2 yıla sıkıştırmak büyük hata olur. Var olan süreci bilgi alamamaya indirgemek ve buradan başlatmak sıkıntılı bir durumdur. Son temas olağanüstü bir sürçte gerçekleşen bir telefon görüşmesidir. Cezaevindeki diğer müvekkillerimiz ise tecrit koşullarını protesto ettikleri için telefon görüşmelerine çıkmadılar. En azından ailelerine böyle bir bilgi verilmiştir. Bunu teyit ettirecek ve gerçekliğini araştırabilecek bir durumda değiliz. Yapılan son telefon görüşmesi ise kısa sürdü ve aniden kesildi. Niye kesildi? Neden tekrardan telefon bağlantısı kurulmadığını da bilmiyoruz. Böylesi sorunlu bir temastı. Ayrıca bunu temas olarak kabul etmek de bizler açısından büyük bir hattadır. Durumun ciddiyetini yansıtabilmek için bu tarihi esas aldık ancak bundan önceki görüşme ise bir yıl önceydi. Yani 24 yıl boyunca böyle süren işkence koşulları söz konusudur. Dış dünyadan yalıtılma durumu var” diye belirtti. 
 
24 YILLIK İŞKENCE 
 
Tecridin ne anlama geldiği üzerinde durulması gerektiğine dikkat çeken Yürekli, “Tecridin ne olduğunu idrak ederek, konuşmak durumundayız. İmralı tecridini birçok kurum işkence olarak tanımlamaktadır. Zaten başkaca tanımının olmadığı gerçekliğiyle karşı karşıyayız. 23 saat boyunca insan teması olmadan daracık bir hücredesiniz. 24 yıllık işkencenin zirvesini yaşamaktayız. 2 yıldır hiçbir şekilde haber alamıyoruz, hangi koşullar altında tutulduklarını bilmiyoruz. Bunun dünyada emsali yok ve bu durum Avrupa hukuk sistemi içerisinde gerçekleşiyor. Bunun bir gerekçesi olamaz. O yüzden bu durumun ne kadar dehşet verici olduğunun farkına varmak gerekiyor. Sıradan bir uygulama olmadığını görmek gerekiyor” dedi. 
 
AVRUPA’NIN TUTUMU 
 
Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM) ve Avrupa İşkenceyi Önleme Komitesi’nin (CPT) de bu tecride onay verdiğine işaret eden Yürekli, aksi durumda bu uygulamanın cereyan etmesinin mümkün olamayacağının altını çizdi. Avrupa’nın İmralı’ya duyarsız kaldığını vurgulayan Yürekli, şöyle dedi: “Bu işkenceye onay verdiği, görmezden geldiği için başka mekanizmaları işletme yoluna gittik. En son AİHM’in çözüm üretmemesi nedeniyle Birleşmiş Milletlere (BM) başvurduk. Başvurudan sonuç aldığımızı da söyleyebiliriz. BM, 6 Eylül 2022’de tecride dair tedbir kararı aldı. Esasa ilişkin karar henüz çıkmadı ve tarafların görüşleri sunulacaktır. Ancak tedbir konusunda bir karar verildi. BM dedi ki; ‘Bu incommunicado işkence halidir. Buna derhal son vermen lazım. Orada tutulan kişilerin kendi seçecekleri avukatlarla derhal görüştürülmesini sağlanman gerekiyor.’ Türkiye, sözleşmenin bir tarafıdır ve gereklikleri yerine getirilmelidir. Ancak karar pratikte uygulanmadı. Bunun üzerine BM 19 Ocak’ta aldığı bu kararı tekrarladı.” 
 
AYDIN KESİMLERİN TEPKİSİZLİĞİ 
 
Tedbir kararının yaşama hakkı, maddi ve manevi bütünlüğün tehdit altında olduğu ya da işkencenin söz konusu olduğu durumlarda verildiğine dikkat çeken Yürekli, “Bu yönüyle karar ciddidir. Ama hukuk otoriterlerinden yanı sıra muhalif çevreler veya insan hakları konusunda duyarlı çevrelerden yeterli derece tepkiyi göremedik. Bunu ciddi anlamda sorgulamak gerekiyor. BM Komitesi, AİHM’e denk bir işleve sahiptir. Bu tepkisizlik hali İmralı sisteminin neden 24 yıl sürdüğü konusunda da bize ipucu vermektedir. Türkiye’deki aydın ve hukukçuların karşı koyuşu söz konusu değildir. Bunun tartışılması gerekmektedir. Tecrit durumu ve alınan kararlar tartışılmıyor, görünmez kılınıyor” diye belirtti.
 
Yürekli, Halkların Demokratik Partisi’nin (HDP) 4-5 Şubat’ta gerçekleştirdiği Demokratik Cumhuriyet Konferansı’nı hatırlatarak, bu konferansa pek çok çevreden aydın ve hukukçunun katıldığını ancak tartışılan başlığı kavramsal olarak tartışmaya açan Abdullah Öcalan’ın tartışılmadığını dile getirdi. Yürekli, “Bu sırt dönmeyi görmemiz gerekiyor. Kendini muhalif ve demokrat olarak tanımlayanlar tarafından görmeme hali var” dedi. 
 
NEWROZ ALANLARI 
 
Newroz’un Abdullah Öcalan’a adandığını belirten Yürekli, “Newroz meydanları, demokrasi pratiğinin vücut bulduğu alanlar. Demokrasi, salt entelektüel faaliyet değildir. Demokrasi; toplumsal örgütlenme modelidir. Bunu en iyi Newroz meydanlarında görüyoruz ve Newroz alanlarında halk bir ağızdan Sayın Abdullah Öcalan’ın özgürlüğünü haykırdı. İstanbul ve Diyarbakır’da yüzlerce kişi gözaltına alındı. Bunun üzerinde durulmuyor. Bu kişiler ısrarla Abdullah Öcalan’ın ismi etrafından kenetlenenlerdi. Ancak Abdullah Öcalan’ı anlatma konusunda yetersizliklerimiz var” diye belirtti. 
 
HALKLAR NEDEN ÖZGÜRLÜĞÜNÜ İSTİYOR? 
 
Kürt halkının “eşit yurttaş” talebi olduğunu ve bu nedenle buna karşı bir şiddet durumunun olduğunu dile getiren Yürekli, “Kürt sorununun yegane çözüm adresi Sayın Abdullah Öcalan’dır. Tek muhatabı Sayın Abdullah Öcalan’dır. Bu, tartışmasızdır. Türkiye’de demokrasinin gelişimi, özgür yaşamın gelişimi konusunda Sayın Abdullah Öcalan’dan başka bunun projesini ortaya koyan bir örnek söz konusu değildir. 24 yıldır İmralı’da amansız işkence altında bulunan Sayın Abdullah Öcalan projeler sundu, imkanlar geliştirdi. En kıt imkanlar altında bunu gerçekleştirdi. Bunu halklara armağan etti. Bunun görülmesi gerekiyor. Avrupa, Asya ve Ortadoğu’ya kadar halklar Abdullah Öcalan’ın özgürlüğünü haykırıyorsa, bunun etrafında kenetleniyorsa, bu Abdullah Öcalan’ın yaratmış olduğu ideolojiden kaynaklanıyor. Bunun görülmesi, anlaşılması gerekiyor” ifadelerini kullandı.  
 
ABDULLAH ÖCALAN’DAN DUYULAN KORKU 
 
Tecritle Abdullah Öcalan’ın toplumla bağının koparılmasının hedeflendiğini söyleyen Yürekli, Abdullah Öcalan’ın unutturulmaya çalışıldığını belirtti. Yürekli, “Tecrit bir yanıyla Sayın Abdullah Öcalan’ı İmralı’da fizikken ve ruhen tüketmeyi hedeflerken, diğer yanıyla öncülük yaptığı halklarla bağını kesmeyi amaçlıyor. Siyasetin gündemine bakalım; sağından soluna, iktidarından muhalefetine kadük bir siyasete mahkum olmuşlar ki olumlu ya da olumsuz Sayın Abdullah Öcalan üzerinden siyaset geliştirmeye çalışıyorlar. Birbirlerine muhalefeti buradan geliştiriyorlar. Sayın Abdullah Öcalan’dan duyulan korku, bu denli büyüktür. Yoksa Avrupa hukuk sisteminin çürümesine neden olan İmralı tecrit sistemi mümkün olmazdı. Başta Kürt halkı olmak üzere demokrat güçlerin sadece Türkiye’de değil dünyanın her tarafta ciddi bir mücadelesi var. Ciddi bedeller de ödendi. Ancak haber alamıyorsak bu, mücadelenin yeterli aşamaya gelememesi ile ilgilidir” eleştirisinde bulundu. 
 
FİZİKİ ÖZGÜRLÜK HEDEFLENMELİ
 
İmralı sisteminin lağvedilmesinin yanında Abdullah Öcalan’ın özgürlüğünün hedeflenmesi gerektiğine işaret eden Yürekli, bunun ise ancak halkların dayanışmasıyla mümkün olabileceğini söyleyerek, ekledi: “Bu yüzden diğer halklara özellikle Türkiye kamuoyuna doğru anlatabilmemiz gerekmektedir. Sayın Abdullah Öcalan’ı sadece şiddetin çözümüne indirgeyen, sadece Kürt sorununun çözümüne indirgeyen bir yaklaşım söz konusudur. Hayır, bu gerçekçi değildir. Vietnam sorunu vardı. Halk muazzam direndi. Müthiş bedeller ödendi. Ancak başarı sadece bundan yaşanmadı. Başarı ABD halklarının tepkisinin de eseridir. Herkesin saygı ile andığı Muhammed Ali çıkıp bu duruma itirazını yükseltti. Savaşa karşı durdu. Koca bir aydın kitlesi ve onların öncülüğünde ABD halklarını arkasından sürükledi. Ancak Türkiye’de böylesi bir öncülük durumu yok. Bunun doğru izah edilmesi gerekiyor.”
 
‘SİYASET ROLÜNÜ OYNAMADI’
 
Millet İttifakı Cumhurbaşkanı adayı Kemal Kılıçdaroğlu’nun HDP ile gerçekleştirdiği ziyarette Kürt sorununun çözümü için Meclis’e işaret ettiğini belirten Yürekli, görüşmenin ve kullanılan ifadelerin önemli olduğunu ancak tek başına bir anlam ifade etmediğini dile getirdi. Yürekli, “Daha önce Sayın Abdullah Öcalan’da, ısrarla çözümün Meclis’te olması gerektiğini ve Meclis’in karar alması gerektiğini ifade etti. Hatta bunu dayattığını da söyleyebiliriz. Ancak muhalefette bulunan ve şu an bu vaatlerde bulunan siyasetçiler eğer Sayın Abdullah Öcalan’ın bu çağrılarına kulak vermiş olsalardı 10 yıldır yaşanan bu kaotik durumda olmazdı. Politika vaatlerle olacak bir iş değildir. Güç olabilirseniz, birilerini açıklama yapmaya zorlarsınız. Birilerini çözüme yanaşmaya zorlarsanız. Kürt halkı da kendi örgütlülüğü ile demokratik bilinci ve Türkiye siyasetinde yer aldığı kilit konumuyla bunu gerçekleştirmiştir. Esas olarak buna değer atfetmek gerekiyor. Yoksa Meclis’in tarihi, Cumhuriyet tarihinden daha eskidir. Çözebiliyorsa bu güne kadar neden çözmedi?” diye sordu. 
 
KÜRT SORUNUNUN ÇÖZÜMÜ 
 
Sorunun Meclis’e gelmesi halinde Abdullah Öcalan’ın da taraf olarak esas alınması gerekliğine dikkat çeken Yürekli, şöyle dedi: “Bu gün meydanlar Sayın Öcalan’ı işaret ediyor. Sayın Öcalan olmadan bu konu nasıl tartışılacak? ‘Yoktur’ denen Kürt sorununu görünür kılan ve çözüm noktasına getiren Sayın Abdullah Öcalan’dır.  Buna dair çözüm gerçekleştiren de O’dur. Öcalan’sız bir çözümü Kürt halkı kabul edecek mi? Elbette Meclis gereken kararları çıkaracaktır ancak bu konuda muhatap da esas alınacaktır. Başkaca çözüm mümkün değildir. Aksi durumda kendi kendini aldatmak söz konusu olacaktır. Bu sorun, gündelik çıkarlara kurban edilecek bir sorun değildir. İYİ Parti olası bir çözüm arayışını sekteye uğratabilecek bir partidir. Millet İttifakı’nın bu haliyle Kürt sorununun çözümü konusunda adım atmaktan uzak olacaktır. İYİ Parti, bu ittifakı ‘savaş politikasında’ sabit tutmak için monte edilmiş bir parti.”
 
CPT RAPORU 
 
CPT’nin en son İmralı’ya yaptığı ziyaretin ardından yaşanan gelişmelere de değinen Yürekli, ziyarete dair hazırlanan raporun hala açıklanmadığını paylaşarak, tepki gösterdi. Raporun ötesinde CPT’nin İmralı’ya dair açıklama yapma hakkının olduğunu ancak açıklama dahi yapılmadığını belirten Yürekli, CPT’nin açıklama yapmamasını siyasi atmosfere bağladı. 
 
‘DARBE MEKANİĞİ DEVREYE GİRDİ’
 
En son 5 Nisan 2015 tarihinde HDP Eş Genel Başkanı Pervin Buldan, Sırrı Süreyya Önder ve İdris Baluken’in İmralı’da Abdullah Öcalan ile gerçekleştirdikleri görüşmenin ardından heyet görüşmelerinin sonlandırılmasının 8’inci yıldönümüne girildiğini anımsatan Yürekli, diyalog sürecinde Türkiye’deki demokrasi güçlerinin yanı sıra sol ve sosyalist kesimlerin de en çok örgütlenme zemini yakaladığı süreç olduğuna dikkat çekti.  Sürecin yaşanmasında Abdullah Öcalan’ın rolünün önemine işaret eden Yürekli, “Bir de İmralı kapılarının kapatıldıktan sonraki 8 yılı görmek gerekiyor. Müthiş bir demokrasi yoksunluğuna gidildi. Bir darbe mekaniği devreye girdi. Meclis bombalandı ve feshedilme noktasına getirildi. Sistem değişikliğine gidildi ve sınır dışı operasyonlar yapıldı. Demokrasi bir bütün olarak rafa kaldırıldı. Toplum cinnet haline savruldu. Ekonomik kriz derinleşti ve toplum şu an nefes alamıyor. Bütün bunlar İmralı tecrit sisteminden kaynağını alıyor” dedi.
 
YA SEÇİM SONRASI 
 
İmralı sisteminin lağvedilmesi için bütün muhalefetin harekete geçmesi gerektiğini söyleyen Yürekli, “Mademki yasadan bahsediyorsunuz, bunu yapmak durumundasınız. İmralı’ya dair tutumunuz ne olacaktır? Her gelen demokrasi ve hukuktan bahsediyor. Tecridin, işkencenin sürdüğü bir durumda hangi yasadan bahsediyorsunuz? İktidar bunu yürütüyor. Peki siz buna karşı ne söylüyorsunuz? Tamamen ulusal ve uluslararası yasalara aykırı olan ve toplumun gözleri önünde cereyan eden bu işkence durumuna ne diyorsunuz? Bunu herkes açık net söylemek durumundadır. Seçimden sonra İmarlı tecrit sistemi devam edecek mi?” diye sordu.
 
MA / Mehmet Aslan

Diğer başlıklar

21:39 Mersin’de gözaltına alınan 5 kişi serbest bırakıldı
20:13 Hewlêr ve Hesekê’de ABD üssüne saldırı
20:03 DSÖ: Sudan’da 6,8 milyon kişi yerinden oldu
20:03 HEDEP Eş Genel Başkanı Tuncer Bakırhan: Kazan kazan politikasını benimseyeceğiz - YENİLENDİ
19:57 Tabiplerin Dayanışma Nöbeti 2’nci haftasında: Hakikatten vazgeçmeyeceğiz
19:31 HEDEP Eş Genel Başkanı Bakırhan’dan İstanbul’da bir dizi ziyaret
19:18 32 yıllık tutsak, ‘biji berxwedana zindanan’ sloganıyla karşılandı
18:26 HEDEP’li gençlere yönelik şiddet protesto edildi: Faşizmi yeneceğiz
18:18 Meletî'de gözaltına alınan 3 kişi serbest
17:59 Cadde ortasında açılan çukur tehlike saçıyor
17:57 ODTÜ’de işten çıkarılan işçi topladığı imzaları rektörlüğe teslim etti
17:35 Seyit Oktay, 30 yıllık tutsaklığın ardından tahliye edildi
17:12 HEDEP Adana Gençlik Meclisi: Mücadelemizden vazgeçmeyeceğiz
17:08 Açlık grevindeki tutsaktan mesaj: Tecride darbe vuruyoruz
16:48 Sümeyra Duratimur'un ölümüyle ilgili babası tutuklandı
16:27 19 il için kuvvetli yağış uyarısı
16:10 Meclis İnsan Hakları İnceleme Komisyonu'ndan HEDEP'e İmralı yanıtı
16:08 İnsan Hakları Haftası’nda Wan’da bir dizi etkinlik yapılacak
15:50 Zilan’daki HES projesine mahkeme ‘dur’ dedi
15:48 AKP'li eski başkan uyuşturucu kaçakçılığından tutuklandı
15:44 Hatimoğulları: Açlık grevindeki tutsaklar Öcalan'ın özgürlüğünü istiyor
15:02 Tutsaklardan Adalet Nöbeti'ne mesaj: Ya özgürlük ya özgürlük
15:00 DİSK 11 ilde yürüyüş düzenleyecek
14:50 Erdoğan 'Benim için öyle biri yok' dediği Miçotakis'e bu kez 'dostum' dedi
14:49 Diyanet dil seçeneklerinde Kürtçeye yer vermedi
14:28 32 yıllık tutsaklığın ardından tahliye oldu
14:20 Altıparmak: Popülist otoriteler hukuku araç olarak kullanıyor
14:05 Yeşil Bölge'deki ABD Bağdat Büyükelçiliğine roket saldırısı
13:27 Siyasi cinayetler ve katliamlara dair zaman aşımı kararları Meclis’e taşındı
13:04 Özak Tekstil işçilerinin direnişi sürüyor
12:50 Drone saldırısında 7 Şam askeri yaşamını yitirdi
11:56 HEDEP Gençlik Meclisi Sözcüsü'ne polis şiddeti
11:49 Adalet Bakanı Tunç'a iki soruluk İmralı önergesi
11:35 Gazeteci Canözer’in davası mükerrer olduğu için reddedildi
11:10 Deprem sonrası ailelerden ‘acil’ İmralı’ya gitme başvurusu
11:08 Başvurulara rağmen önlem alınmadı, aileler evsiz kaldı
10:23 MKM, 32’nci yıl dönümünü konserle kutlayacak
10:14 Karakolda müvekkili ile Kürtçe konuşan avukata saldırı
10:06 Tutsaklar: Krizden çıkışın yolu Abdullah Öcalan'ın özgürlüğünden geçiyor
09:49 Hukukçular Abdullah Öcalan için CPT ve Adalet Bakanlığı’na başvuracak
09:31 KDP’nin alıkoyduğu gazeteciden 45 gündür haber alınamıyor
09:30 AYM 'örgüte üye olmamakla birlikte örgüt adına suç işlemek' fıkrasını iptal etti
09:22 Tutsakların ‘Abdullah Öcalan’a özgürlük’ eylemi 12’nci gününde
09:21 Gazeteci Gök: Faşizmin sonunu getirecek hakikattir, bunda inatçı olmalı
09:18 Gazeteci Müftüoğlu davası: Hukuktan uzak bir yargılama yapıldı
09:11 Kayyım Kürtçe tabelayı kaldırdı
09:09 ‘Büyük Emekli’ mitingi 10 Aralık’ta
09:09 Ayten Beçet'in annesi: Yük sadece tutsakların üzerine kalmamalı
09:08 ATK’den bir yılda iki ayrı karar: Yetkisi bağımsız hekimlere verilmeli
09:07 İmar planı olmayan dere yatağında villa dikiliyor
09:03 Bakanlık İHD’nin İmralı başvurusuna yanıt vermedi
09:02 Av. Bekçi: Tutsakların talebi toplumun talebinden bağımsız değil
09:00 08 ARALIK 2023 GÜNDEMİ
07/12/2023
22:46 HEDEP Gençlik Meclisi'nden kongreye katılım çağrısı
21:20 GRECO raporu: Türkiye’nin yolsuzlukla mücadelesi tatmin edici değil
21:20 Şirinevler’de gözaltına alınan 46 kişi serbest
20:53 Suudi Arabistan’da bir savaş uçağı düştü
20:51 Vartinis Katliamı davasının düşürülmesine tepki: Nefesimiz ensenizde olacak
19:52 Oluç'tan Êlîh kayyımına: Çık aday ol, sen mi bizim adayımız mı seçilecek göreceğiz
19:30 Yargılanan 3 gazetecinin duruşması ertelendi
17:35 Kuzey ve Doğu Suriye'de Toplumsal Sözleşme’nin tüzüğü hazırlandı
17:26 Hatimoğulları: Tüm belediyelerimizi geri alacağız
17:23 İsrail'in saldırılarında hayatını kaybedenlerin sayısı 17 bin 177’ye yükseldi
17:21 Sûr'da 5 katlı bina çöktü
17:20 Gazeteci Uçar serbest: 20 yıl önceki görüşmeler suç sayıldı
17:19 PYD Eşbaşkanı Asya Abdullah: Uluslararası güçler Türkiye’nin Kurdistan’daki savaşına ortak
17:15 Gazeteci Furkan Karabay serbest bırakıldı
17:12 Kobanê Davası: Amaç Kürtlerin demokratik siyasete olan inancını kırmak
16:56 Cenazelere saldırılar protesto edildi: 46 gözaltı
16:47 Gazeteci Müftüoğlu’nun tutukluluk devam kararına tepki: Gazetecilik suç değildir
16:32 İTO: Emeğimize ve meslek örgütlerimize sahip çıkalım
16:21 HEDEP Kadın Meclisi'nden kadınlara aday adayı olma çağrısı
16:10 Amed’in kültürel mirası İzmir’de tanıtıldı
16:04 ANKA-DER’den Ayfer Düzdaş konseri
15:53 Meclis Başkanı Kurtulmuş’tan HEDEP’e ziyaret
15:19 Adalet Nöbeti: Özgürlük ve adaletin anahtarı Öcalan’ın elindedir
15:18 HEDEP’ten Dîlok’ta seçim açıklaması: İddiamız büyük
15:14 Cenazelere dönük saldırılara öfke yağdı
15:07 Gazeteci Yıldız hakkında beraat kararı
14:28 TJA'dan Özak Tekstil işçilerine destek
14:19 Kürt Konferansı'nda Lozan tartışıldı: Çoğulcu Anadolu projesi çöpe atıldı
14:17 Fincancı: ATK'nin son karar merci haline getirilmesinin hukukta yeri yok
14:13 Gazeteci Müftüoğlu davası: Savunma bitmeden tutukluluğa devam kararı verildi
14:04 Deprem sonrası Meclis'e İmralı önergesi: Abdullah Öcalan’ın durumu nedir?
13:26 Tutsak gazeteci Müftüoğlu'nun duruşması başladı
13:20 Hatimoğulları, Poyraz ve Tanhan'ın mezarlarını ziyaret etti
12:21 Erdoğan, ‘Benim için öyle biri yok’ dediği Miçotakis ile görüşecek
12:18 Bakan Tunç'tan Kavala açıklaması: Avrupa konuyu yargı dışında tartışıyor
12:07 Müftü, hakları için direnen işçileri camiden çıkarmak istedi
12:03 Ji Çaran Çar, Jin Huner projesi devam ediyor
11:39 Abdullah Öcalan’ın avukatlarından görüşme başvurusu
11:38 Gazeteciye verilen cezayı bozan AYM: Mahkeme suç olmadığını bildiği halde ceza verdi
11:02 TTB’ye 135 sivil toplum örgütünden destek: TTB biziz, biz buradayız
10:47 Gazeteci Furkan Karabay gözaltına alındı
10:28 HEDEP’li Oluç: Ön seçime girmeyen aday olamayacak
10:03 JINNEWS Kasım ayı şiddet çetelesi: 36 kadın katledildi
09:55 Psikolog Tekinalp: Kapitalizm yalnızlaştırıyor, çözüm toplumsallıkta
09:53 Cezaevlerindeki ‘Abdullah Öcalan’a özgürlük’ eylemi 11’inci gününde
09:52 Rojnews: 44 gün oldu, Süleyman Ahmet nerede?
09:50 Anne, kızı ve 3 yaşındaki torunu, polisin ‘tencere-tava’ iddiası üzerine cezaevine girdi
09:37 Tutsaklar: Amacımıza ulaşana kadar eylemimiz devam edecek
09:27 Adalet Nöbeti eylemcileri: Mutlaka başaracağız
09:15 Leyla Güven: Tabutlar çıkmadan herkes elinden geleni yapmalı
09:13 Kurdistan Kadınlar Birliği Platformu'nun gündemi kadın birliği
09:09 'İmralı’nın kapısı mücadeleyle açılır'
09:08 Afganistan'da 4 yılda 4 bin 300 şüpheli kadın ölümü
09:02 Sêrtliler nasıl bir aday istiyor?
09:00 07 KASIM 2023 GÜNDEMİ
06/12/2023
22:34 AP’de Kürt Konferansı: Abdullah Öcalan özgür olmadıkça hukuk yok
22:32 Mazlum Şener 4 ay sonra toprağa verildi
20:59 ‘#DirenişTecridiYenecek’ etiketiyle çağrı: Binlerce tutsak açlık grevinde ses ver
20:17 Erdoğan: İşverenlerimizi yormayacak bir asgari ücret hedefiyle süreç yönetilecek
19:32 Arap Alevi Gençler: Hatay halkı göçe zorlanıyor
19:25 'Gimgim’de AKP’ye oy vermeyen engelli yurttaşların maaşları kesildi’
19:20 KHK eylemi 271'inci haftasında
19:02 Elîh HEDEP Gençlik Meclisi’nden polis saldırısına tepki
18:58 HEDEP'li Tiryaki’den Elîh kayyımına: Seviyen yerlerde
18:20 Riha’da Press filminin gösterimi yapıldı
17:48 AP Türkiye Raportörü: Türkiye'de hukukun üstünlüğü konusunda değişim yok
17:47 Darp edilen zihinsel engelli için ‘kovuşturmaya yer yok’ kararı
17:37 Oluç: Hasta tutsaklar ölüm sınırına geldiğinde tahliye ediliyor
17:30 Bakırhan: Abdullah Öcalan sürece dahil edilmeli
Hatimoğulları: En geniş mücadele ittifakına ihtiyacımız var
17:22 Claude: Abdullah Öcalan’a yönelik tecrit en ağır şekliyle devrede
17:16 Kobane Davası: Barış ancak tecridin kırılması ile mümkün olacak
17:00 Akbelen'de asker şiddetine dair 'soruşturmaya gerek yok' kararı
16:56 Aydın Erdem mezarı başında anıldı
16:51 Suya atladığı iddia edilen çocuğun cansız bedenine ulaşıldı
16:48 Gazze'nin güneyinde sağlık sistemi çöktü
16:39 Gebze Cezaevi’ndeki kadın tutsaklar açlık grevine katıldı
16:02 Mutlak tecrit ve açlık grevi Meclis gündeminde
16:01 İzmir’deki ‘Las Tesis’ davasında beraat kararı
15:55 Ogün Samast’a savunma için süre verildi
15:43 Beştaş: Tecridin kalkması için var gücümüzle mücadele edelim
15:32 4 kentte Adalet Nöbeti: Tutsakların direnişi bizim direnişimizdir
15:02 Savcı mütalaasında Mehmet Emin Özkan'ın cezalandırılmasını istedi
14:34 Hewlêr’deki ABD üssüne drone saldırısı
14:28 Erdoğan’ın kafa karıştıran enflasyon yanıtı
14:26 Özak Tekstil'de işçiler üretimi durdurdu
14:15 HEDEP Mersin'den seçim açıklaması
14:05 TTB Merkez Konseyi’nden hekimlere mektup: Özerkliğimizi hiçbir muktedire devretmeyeceğiz
13:50 Pîran’ın bir mahallesi 20 gündür elektriksiz
13:47 Sanığın korucu olduğu tecavüz davası: Çocuk tehdit edildiğini söyledi
13:13 'Cezai ehliyeti var’ denilen polis amiri 3’üncü kez ATK’ye sevk edildi
12:58 İSİG: Kasım ayındaki iş cinayetlerinde 137 işçi yaşamını yitirdi
12:13 Gazeteci İrfan Uçar gözaltına alındı
11:58 Halide Türkoğlu'nun yargılanması durduruldu
11:33 HEDEP Mêrdîn Seçim Komisyonu'ndan gençler ve kadınlara çağrı
11:23 Habur Sınır Kapısı'nda kilometrelerce araç kuyruğu oluştu
11:13 Tutsakların açlık grevi eylemi 10’uncu gününde
10:51 Bildiri dağıtan gençlere dönük işkence emniyette devam etti