Siyaset bilimci Aytaç: Erdoğan’ın zaferi mutlak değil

img
ANKARA - Erdoğan’ın seçimlerde mutlak bir zafer kazanmadığını belirten siyaset bilimci Ahmet Murat Aytaç, “Muhalefet eşitlik ve özgürlük siyasetini güçlendirecek her türlü siyasi fırsatı değerlendirmeli” önerisinde bulundu.
 
Tarihi önem atfedilen 14 Mayıs Cumhurbaşkanlığı ve Genel Seçimler ile 28 Mayıs Cumhurbaşkanlığı ikinci tur seçimleri geride kaldı. Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde AKP’li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan yüzde 52,18 ile seçilirken, Millet İttifakı adayı Kemal Kılıçdaroğlu yüzde 47,82 oranında oy aldı. İki aday arasındaki oy farkı ise 2 milyon 330 bin 140 oldu. Seçim sonuçları birçok soru ve tartışmayı da beraberinde getirdi. Siyaset bilimci ve yazar Ahmet Murat Aytaç, ikinci tur Cumhurbaşkanlığı seçimlerine giden süreç ve sonuçlarına ilişkin değerlendirmelerde bulundu.
 
ADAYLARIN MİLLİYETÇİ SÖYLEMLERİ
 
Erdoğan’ın “çözüm” adı altında yürütülen sürecin ardından kapsamlı bir ideolojik dönüşüm yaşadığını dile getiren Aytaç, “Kılıçdaroğlu’nun söylemindeki milliyetçi kayış, birinci tur sonucunda ortaya çıkan oy dağılımının etkisiyle geliştirilmiş bir seçim taktiği gibi görünüyor. En azından şimdilik, bir dönemler Baykal’ın da sıkıştığında başvurduğu -çarşaflı kadınlara CHP rozeti takma vb.- türden ilkesiz bir oy avcılığına benziyor. ‘Şimdilik’ dememin nedeni; bu söylem değişikliğinin uzun vadeli sonuçlarını bugünden kesin olarak öngörmenin mümkün olmaması. Zira AKP'nin çözüm sürecinden geri dönüşünü de bir yönüyle seçmen tabanında gerçekleşen milliyetçi dönüşüme uyum sağlamak ve bundan kazançlı çıkma hesabıyla açıklayabiliriz. Kılıçdaroğlu'nun partisini uzun bir süre temsil ettiği ‘ulusalcı’ çizgiden daha farklı bir çizgiye çekmesiyle oluşan yeni imajı düşünüldüğünde, ikinci turdaki milliyetçi hezeyanın kafaları karıştırması doğal. Ama bunun ideolojik olarak da tahkim edilmiş, dört başı mamur bir milliyetçi siyasetin sözcülüğüne soyunma şeklini alıp almayacağını görmek için biraz daha zamana ihtiyaç var” diye konuştu.
 
OY KAYBI VE SONUÇLARA ETKİLERİ 
 
Kılıçdaroğlu’nun milliyetçi söylemlerinin seçim üzerindeki etkileri üzerinde duran Aytaç, şunları söyledi: “Kılıçdaroğlu’nun birinci olduğu ve Kürt seçmeninin yoğun olduğu 14 ile baktığımızda, belli bir oy kaybının oluştuğu doğrudur. İlk sonuçlara göre, birinci turda oy kullanan seçmenlerin sayısındaki azalma 207 bin 358. Buna mukabil, Kılıçdaroğlu’nun oylarındaki toplam gerileme 135 bin 875 olarak gerçekleşmiş. Yine bu illerde ilk turdaki oy sayısını 2 milyon 456 bin 319 olduğunu göz önünde bulundurduğumuzda, oy kaybının yaklaşık olarak yüzde 5,5 civarında olduğu ortaya çıkıyor. CHP’nin Zafer Partisi’yle imzaladığı protokolün bedelini bu şekilde ödediğini söylemek yanlış olmaz. Bu da tepkili seçmenlerin rahatsızlığını oy tercihini değiştirerek değil, sandığa gitmeyerek gösterdiği anlamına gelir. Tabii ikinci turda oy kullanmayanların yarıya yakının Kılıçdaroğlu seçmeni olmaması, bu tutumda boykot dışındaki faktörlerin de etkili olduğunu işaret ediyor. Nerden bakılırsa bakılsın, yaşanan oy kaybının küçük bir oy dilimiyle sınırlı kaldığını ve seçim sonuçları üzerinde bir etki yaratmaktan uzak olduğunu kesin olarak gözlemliyoruz. Asıl işaret etmek istediğim şey seçmen davranışının kazandığı stratejik boyut. Yani seçmenler kimi istediğinden çok kimi istemediğine bağlı olarak oy vermiştir.”
 
‘ERDOĞAN’IN ZAFERİ MUTLAK DEĞİL’
 
Erdoğan’ın seçim zaferinin “mutlak” olmadığını vurgulayan Aytaç, “Bunun mutlak bir zafer olduğu yönündeki algı bir yönüyle seçime girdiğimiz sosyal ve ekonomik koşullarla, bir yönüyle de muhalefetin yarattığı seçmen psikolojisiyle ilgili. Neredeyse AKP’nin kazandığı her seçimde muhalefet seçim yenilgisini iktidarın yaptığı seçim hileleriyle açıkladı. Tabii bu yaklaşımdan çıkan sonuç seçimde muhalefetin en temel meselesinin sandık ve seçim güvenliği olduğu, eğer bu sorun halledilirse seçimlerin kazanılacağı yönünde oluyordu. Ancak yüzeydeki bu duyguların çok daha derindeki bir sorunu, yani Türkiye’deki siyasetçilerin yenilginin sorumluluğunu üstlenmek, hesap vermek ve demokratik özeleştiri yapmak gibi konulardaki yetersizliğinin üstünü örttüğünü düşünüyorum. Öyle ya siz elinizden geleni yapmışsınız ama karşıdaki hile yaparak oyunu kazanmışsa, kaybedeni eleştirmek doğru olmaz. Aksine yenilenin hukukunu savunmak, daha da ‘güçlenip’ hilekardan hesap sormak için çalışmak gerekir. İşte yaratılan duygu buydu. Oysa bunun altını azıcık kazıdığınızda,  Türkiye siyasetini esir alan lider oligarşisi, dar partizan kadrolaşma, delege yapıları liderin gücünü sürekli kılacak şekilde betonlanmış parti yapıları karşımıza çıkıyor” diye belirtti.
 
‘SİYASET EHVEN-İ ŞER MANTIĞINA SIKIŞTI’ 
 
Türkiye siyasetinin kısır bir “Ehven-i şer” mantığına sıkıştığını söyleyen Aytaç, “İnsanlar kendileri için en iyi olanı değil, daha az kötü olanı seçiyorlar. Aslında iktidar cephesi için de durum çok farklı değil. Erdoğan seçmenlerinin çoğu da aslında ekonomi yönetimini veya afet politikalarının kötü durumda olduğunu görüyor, kabul ediyor. Ama muhalefetin yönetimi alması durumunda işlerin daha kötü olacağına inanan bir çoğunluk olduğu için iktidara destek veriyorlar. Böyle baktığınızda iktidarı destekleyenler de kendilerine göre kötünün iyisini tercih ediyorlar. Geleceğin altını oyan, toplumu beklenti eşiğini düşüren bu durum, demokrasinin buz devri olduğuna inandığım bir ‘azalan beklentiler çağında’ dondurmuş durumda siyaseti. Buradan çıkmak için öncelikle kötünün iyisini norm haline getiren bu yaygın, örgütlü, kendi kendini besleyen bu kötülük rejiminden çıkmamız, iyinin nasıl bir şey olduğunu tekrar hatırlamaya ihtiyacımız var” ifadelerini kullandı. 
 
‘TENCERENİN BOŞ OLMASI YETMEZ’
 
Seçime giden süreçte sırasıyla pandemi, ekonomik gerileme ve depremin meydana geldiğine, iktidarın ise tüm bu krizlerde beceriksiz bir yöntem izlediğine dikkat çeken Aytaç, şöyle devam etti: “Tüm bu konular muhalif kesimlerde ‘iktidara yürüyoruz’ hissiyatını güçlendirdi. Siyasi yorumcular ‘boş tencere iktidar devirir’ klişesini, ekonominin önceliğini ve belirleyiciliğini vurgulamak adında defalarca tekrar ettiler. Oysa bugün vardığımız yerde, AKP ve MHP, yani iktidar bloğu hem parlamento çoğunluğunu aldı hem de cumhurbaşkanlığını kazandı. Sonuç beklentilere uymadığında, beklentilerini sorgulamak yerine, sonuçları mahkûm etmekte büyük bir konfor, rahatlık vardır. İşte halkı suçlayanlar, depremzedeleri eleştirenler ve bunun gibi yaklaşımlar bu rahatlığa erişmenin bir yolu olarak, biraz da tepkisel bir şekilde yaygınlık kazanmaya başladı. Bence buradan çıkarılacak en önemli sonuç, her koşul altında siyaset yapmanın önceliğidir. Ekonomik krizler gibi doğal afetler de kendiliğinden siyasi sonuçlar doğurmazlar. Burada belirleyici olan bu gibi krizlerin siyasi olarak nasıl anlamlandırılacağıdır. Başka bir ifadeyle tencerenin boş olması yetmez, neden boş olduğu veya nasıl doldurulacağı konusunda insanlara inandırıcı politikalarla gitmek gerekir. Bunlar başarıldığında hiçbir gücün yenilmez olmadığını kendi pratiğinizle de görebilirsiniz.”
 
‘CUMHUR İTTİFAKI PARÇALI VE AYRIŞMIŞ’ 
 
Erdoğan’ın seçim öncesinde kullandığı “seçimden sonra görüşürüz” söylemi ile gözdağı verdiğini söyleyen Aytaç, “Seçim zaferi sonrasında yaptığı konuşma, seçim süreci boyunca yürüttüğü kriminalize edici ve kutuplaştırıcı söyleminin pek de değişmeyeceğinin işaretini vermişti. Bu söylemin ekseninde kutuplaşmış güçlerin inşa ettiği siyasi ittifak, unsurlarını kesişen yanları kadar ayrışan yanlarıyla da bir araya getirmektedir. Yani bir yandan baktığınızda aynı olanları bir araya getiren bu yapılar, başka bir açıdan benzemeyenleri bir araya getirmektedir. Dolayısıyla Cumhur İttifakı’nın da en az Millet İttifakı kadar parçalı, ayrışmış nitelikleri bir araya getirdiğini akılda tutmak gerekir. HÜDA PAR, Yeniden Refah Partisi veya DSP gibi iktidarı desteklemiş güçler, her ne kadar ilkelere dayalı bir uzlaşı temelinde ittifaka yönelmiş görünümü sunsalar da esasen seçim barajı, kolay ve zahmetsiz milletvekilliği elde etme arzusu gibi somut siyasi çıkarlar çerçevesinde birlik kurdular. Bu güçlerin sarsılmaz ve yekpare bir blok oluşturmadığını görmek, özgürlük ve eşitlik siyasetini derinleştirmek için olası fırsatları gözden kaçırmamak gerekir. İktidar blokuna dahil olmak, kazanan tarafta olmak başlı başına birliği sürdürmek için bir motivasyon kaynağıdır ve bu güçler için de durum farklı olmayacak. Ancak bu boyut ittifak güçlerinin kırılgan yanını da işaret ediyor” şeklinde konuştu.
 
‘MUHALEFET HER TÜRLÜ FIRSATI DEĞERLENDİRMELİ’ 
 
Aytaç, muhalefete şu önerilerde bulundu: “İktidar blokunu bir arada tutan bağlantılara daha çok can suyu verilirse, kimilerine göre Cumhuriyet tarihinin en ‘gerici’ ve en ‘şoven’ ittifakının ömrü çok daha fazla uzayacaktır. Muhalefet 5 yıl sonraki seçime endeksli ağır çekim siyaset yapan bir politika üretmenin ötesine geçmelidir. O yüzden mevcut iktidar blokunun dayanıklılığını ve sürdürülebilirliğini sınayan hamleler de dahil, eşitlik ve özgürlük siyasetini güçlendirecek her türlü siyasi fırsat değerlendirilmeli, öne çıkarılmalıdır.”
 
MA / Yüsra Batıhan

Diğer başlıklar

13:59 Bakan Yerlikaya'dan bombalı saldırı açıklaması
13:37 Efrîn ve Şehba’ya 1 ayda 91 saldırı
12:42 Hezro'da 'çocuk babasını öldürdü' iddiası
12:16 Büyük kongre öncesi halk toplantısı
12:05 İnfazı ertelendikten 48 gün sonra yaşamını yitirdi
11:49 Tutuklu Atalay için 'Özgürlük Yürüyüşü' başladı
11:05 Bombalı saldırıya dair yayın yasağı
11:00 Şêx ve aşiretlerden QSD’ye destek
10:58 Agirî'de gümrük memurlarına 'oy taşıma' baskısı
10:38 Jin derginin bu haftaki kapağı Nagihan Akarsel
10:35 Akdağ’daki yangın kendiliğinden söndü
10:13 Ankara’da Emniyet Genel Müdürlüğü'ne bombalı saldırı
10:07 Vartinis Katliamı'ndan sağ kurtulan Öğüt: Hak mücadelemi sahiplenin
09:30 31 yıldır kaybedilen kardeşini arıyor
09:11 KDP'ye 'işbirliği' tepkisi: İhaneti bırakın
09:10 Hasta tutuklunun infaz erteleme talebi 4 aydır yanıtsız
09:09 Bayındır’dan 9 Ekim çağrısı: Amed’te olalım
09:09 Tutuklunun koltuk değneğine el konuldu
09:08 Açlık grevi direnişçileri: İmralı’da eşsiz bir mücadele veriliyor
09:03 ‘Komployla hedeflenen paradigma evrenselleşti’
09:01 Mehmet Öcalan: İmralı kapıları kırılmadan çözüm sağlanmaz
09:00 01 EKİM 2023 GÜNDEMİ
01:27 Yerel seçimler 31 Mart'ta
30/09/2023
23:16 Ağır hasarlı bina yıkımında bir işçi hayatını kaybetti
22:08 Mikail Aslan İzmir’de sahne aldı
22:01 Gever’de 'Vejîn' konseri
21:54 Celalettin Can hastaneye kaldırıldı
21:18 Sigaraya 5 lira zam
19:12 Hevsel’de gastronomi etkinliği
18:56 Cumartesi Anneleri/İnsanları serbest bırakıldı
18:04 Amasya'da trafik kazası: 6 kişi yaşamını yitirdi
17:27 Akdağ' da ormanlık alanda yangın
16:54 Uyuşturucu kullanımına karşı mahallelilerden mücadele kararı
15:59 Kılıçdaroğlu’ndan kayyım tepkisi
15:36 ODTÜ’de bozkurt işaretine tepki gösteren öğrenci hakkında soruşturma
15:18 72 yaşındaki ağır hasta tutuklu Çam için çağrı
15:11 Hüseyin Morsümbül’ün failleri soruldu
14:29 Celalettin Can tedavi edilmezse görme yetisini kaybedecek
14:21 Kayıp yakınları: Geçmişle yüzleşilmeli
13:57 İstanbul’da yarın bazı yollar trafiğe kapatılacak
13:56 Urmiye’de bir çocuk katledildi
13:49 Gerok Ma’dan çocuklar için etkinlik
13:37 Rojhilat’ta bir kolber katledildi
13:36 MED TUHAD-FED kongresini gerçekleştirdi: İmralı tecridi Türkiye’nin sorunudur
12:59 Kübra Nur Avcı şüpheli şekilde yaşamını yitirdi
12:13 Cumartesi Anneleri darp edilerek gözaltına alındı
12:05 Günay: Kongre siyasi tarihimizin en kritik kongresi olacak
12:03 Meclis açılıyor: Yeni Anayasa gündemde
11:40 Kürtçe, Wiktionary’de dünyanın en zengin 8’inci dili oldu
11:17 Çiçek: Tecrit kırılıncaya kadar yüzümüz Gemlik'e dönük olacak
11:12 İstanbul için saat verildi: Mecbur kalmadıkça trafiğe çıkmayın
11:12 'Kanun Hükmü'nün yasaklanmasına tepki: Sansüre karşı mücadele edeceğiz
11:09 Ersöz’ün güncesinin Fransızca çevirisi İsviçre'de tanıtıldı
09:54 Kan gazı birimi kapatıldı: Halkın sağlığı riske atılıyor
09:10 Uytun bebeğin failine indirimli cezanın gerekçesi ‘kapsül sekmesi’
09:09 Beraat ettirilen fail 3 çocuğu daha taciz etti
09:06 Tecride karşı bedenini ateşe verdi: Abdullah Öcalan’ın varlığı kabul edilmeli
09:03 Ünsal: Abdullah Öcalan önemli bir aktör, yeni adımlar atılmalı
09:03 Harmandalı'da Gezi ruhu: Başka bir mahalle mümkün
09:03 DAD kongre sürecinde: Yeni mücadele hattı belirlenecek
09:03 BEKSAV’a baskı arttı: İktidar kültürel hegomanya kurmaya çalışıyor
09:03 Amed'te Mezopotamya Kadın Gazeteciler Derneği kurulacak
09:02 Erdexanlı süt üreticileri zararda
09:02 Boşanmak istediği erkek tarafından ölümle tehdit ediliyor
09:02 Sayyiğit: Abdullah Öcalan’ın özgürlüğü için çalışmalarımız olacak
09:01 Kayyım yol yapmak yerine 'at' festivali düzenliyor
09:01 Özel savaşa karşı futbol turnuvasının finali 12 Ekim'de
09:01 Yürekli: Abdullah Öcalan için özgürlüğün hukuksal kapısı aralandı
09:01 Çekpas sapı 'güvenliğe tehdit' olarak görüldü
09:01 Haklarında soruşturma açılan tutuklular ifade verdi
09:00 Savcıdan emsal Kobanê kararı
09:00 30 EYLÜL 2023 GÜNDEMİ
29/09/2023
23:13 İran’da 9 ayda bin 700 kişi tutuklandı
21:23 Riha’da bir kadın katledildi
21:21 Altın Portakal Film Festivali iptal edildi
20:39 Serêkaniyeli yurttaş Türkiye sınırında katledildi
20:30 New York’ta sel nedeniyle olağanüstü hal ilan edildi
20:12 Duhok’ta 25 dönüm arazi yandı
19:52 Belucistan’da halk eylemlerini sürdürüyor
19:48 Gezi Davası’nda onanan cezalar protesto edildi: Gözdağı mesajı verilmek isteniyor
19:17 Sağlık hakkı engellenen tutuklulardan suç duyurusu
18:55 Yeşil Sol Parti Milletvekili Öcalan’a soruşturma
18:37 Gever’de düzenlenecek konsere katılım çağrısı
18:32 Yeni Yaşam çalışanı serbest bırakıldı
17:43 Sağlıkçıların sorunları Meclis gündeminde
17:39 Hukukçular Bana'da incelemelerde bulundu
17:19 Eski bakan Gül de İYİ Parti’yi ziyaret etti
17:02 Kadınların mücadelesi kazandı: Bingöl ağır cezada yargılanacak
16:57 FilmAmed 3'üncü gününde 6 film gösterimi
16:40 Avdan'da Danıştay kararına rağmen kömür çıkarılıyor
16:21 Bakanlık bakanı yalanladı: Sulltanoğlu hakkında soruşturma açılmamış
16:05 DiKenT uyardı: Bendimahi kuruyor
15:48 Pınar Selek’in duruşması 2024'e ertelendi
15:44 BEKSAV Eşbaşkanı Uçar serbest bırakıldı
15:17 Şirnex'te 'taşıma oy' açıklaması: İktidar seçim sonucunu değiştirmek istiyor
15:17 30 yıl hocalık yaptığı üniversiyete girişi yasaklandı
14:59 HDP’ye kapatma davası açan savcıdan İYİ Parti'ye ziyaret
14:16 Sağlık emekçileri ‘yemek’ protestosunda
14:01 Demet Akbağ, sansür sonrası jüri başkanlığından istifa etti
13:40 Belucistan'da 'Kanlı Cuma’ öncesi genel grev kararı
13:03 Pakistan'daki patlamada 52 kişi öldü
12:43 Amed’te ulaşıma fahiş zam: Uçurumun kenarındayız!
12:38 ÖHD’li Özalp serbest bırakıldı
12:01 Yeni Yaşam çalışanı gözaltına alındı
11:56 Kobanê Davası'nda 'ara' tartışması
11:55 Türkçe kartviziti ücretsiz basan Meclis Kürtçe için para istedi
11:20 İstanbul’da istinat duvarı işçi servisinin üzerine çöktü
11:02 Amed'te 9 Ekim çağrısı: Tecride karşı harekete geçme zamanı
10:56 Aileler İmralı’ya gitmek için başvurdu
10:37 Tutuklu kadınlardan ihlallere karşı CPT’ye başvuru
10:32 Yeşil Sol Parti kongreye gidiyor: Tablo değişecek
10:27 Yıldırım çarpması sonucu 48 hayvan öldü
10:18 Pendik’te su baskını
09:33 KJAR üyesi Mehabad: Kadın devrimi mutlaka başarıya ulaşacak
09:16 Tutal’ın failine ‘iyi hal’ indirimi: Sanık değil, katledilen yargılandı
09:11 Seyit Evran’ın öğrencisi: Devrimci gazeteciler yetiştirdi
09:07 Tedavisi engellenen tutuklu gözlerini kaybedebilir
09:05 Hosseini: Popüler kültüre hizmet etmeden kaliteli müzik yapılabilir
09:04 Depremzede kadınlar dikiş atölyesi kurdu
09:03 Psikologdan psikolojik baskı: Terörle mücadeleyi başarılı buluyor musunuz?
09:03 DFG Eşbaşkanı Müftüoğlu: Hiçbir duvar bizi gazetecilikten alıkoyamaz
09:02 Valinin ‘dönüyorlar’ dediği köyde tek bir Êzidî yok!
09:01 AKP'nin seçim kutlamasında öldürülen çocuğun faili bulunmuyor
09:00 ‘Güneşimizi Karartamazsınız’ eylemini anlattı: Direniş çemberi oluşturduk
09:00 BEKSAV film festivaline hazırlanıyor
09:00 29 EYLÜL 2023 GÜNDEMİ
08:31 CHP'li 2 belediyeye operasyon
00:12 Süleymaniye'de silahlı saldırı: 1 kişi yaşamını yitirdi
00:03 AKP'li eski ilçe başkanının öldürdüğü Birik defnedildi
28/09/2023
23:36 Riha’da şüpheli asker ölümü
23:25 ÖHD’li Özalp gözaltına alındı
23:06 Mücella Yapıcı tahliye oldu: Bu nasıl bir adalet
22:49 Deprem yardımlarını çalan polis tahliye edildi
22:09 İzmir’de coşkulu dengbêj konseri
22:03 ‘Mücadelemiz Abdullah Öcalan özgür olana dek devam edecek’
20:21 Kavala ve Atalay'a verilen hapis cezası onandı
20:06 Mor Dayanışma Adana’da yeni komisyonlar kuruyor
19:59 AKP eski ilçe başkanı komşularının evini taradı: Bir kişi hayatını kaybetti
19:41 Qoser’de ‘önceden hazırlanan ifadeler’ imzalatılan 3 genç tutuklandı
19:26 BEKSAV Eşbaşkanı Uçar gözaltına alındı
18:29 Alevi örgütlerinden gözaltılara tepki: Geri durmayacağız
18:16 Kobanê Davası heyetine: Maaşınızı ödeyen kurumlar davada taraf
17:52 Köpekli işkence uygulayan polisin yargılandığı dava ertelendi
17:23 İstanbul’da yağmur sele neden oldu
17:17 Kürtaj hakkı için küresel eylem: Güvenli erişimi sağlansın
16:34 MED TUHAD-FED’den kongreye katılım çağrısı
15:59 Zhala Baghırova’yı katleden polis tutuklandı
15:57 İstanbul’da doğalgaz patlaması: 1 ölü, 2 yaralı
15:10 Kadını katleden erkeğe ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası
15:02 Siyasetçilere 1 yıl 6’şar ay hapis