Tutsak annesi: Oğlum kalan tek ayağını da geri atmayacak

img
DÎLOK - Yüzde 90 engelli olan ve bir ayağı olmayan hasta tutsak Şaban Kaygusuz'un annesi Durri Kaygusuz, "Oğlumun tek bir ayağı kaldı ama ne yaparlarsa yapsınlar, o ayağını da geri atmayacak" dedi. 
 
Kayseri Bünyan 2 Nolu T Tipi Kapalı Cezaevi’nde tutulan sağ eli ve sağ bacağı olmayan yüzde 90 engelli hasta tutsak Şaban Kaygusuz'un (27) annesi Durri Kaygusuz (64) ve babası Hamit Kaygusuz (65), hasta tutsakların maruz kaldığı hak ihlallerini ve Türkiye ile Kurdistan’da bulunan cezaevlerindeki politik tutsakların, "Abdullah Öcalan’a özgürlük, Kürt sorununa çözüm" kampanyası kapsamında 27 Kasım tarihinde başlattığı dönüşümlü açlık grevi eylemini değerlendirdi.
 
Tutsakların, PKK Lideri Abdullah Öcalan üzerindeki tecridin kaldırılması ve fiziki özgürlüğünü talep ettiklerini ifade eden anne Durri Kaygusuz, "Uzun yıllardır Kürt halkı ve cezaevinde tutulan tutuklular üzerinde bir tecrit var. Cezaevlerinde sadece tutuklular değil aileleri de tecrit ediliyor” dedi. 
 
‘TECRİT BİR AN ÖNCE KALDIRILMALI’
 
En son 6 Kasım 2023 tarihinde oğlunun görüşüne gittiğini dile getiren Kaygusuz, “Durumları iyi desek doğru olmaz. Cezaevlerinde durum iyi olmaz. Baskı altındalar, bu baskı her alanda mevcut. Onlara rahat vermiyorlar. Cezaevlerinin durumu kötü. Sayın Öcalan üzerinde tecrit sürdüğü sürece kendilerinin de tecrit altında olacaklarını söylediler. Sayın Öcalan üzerindeki tecrit ile cezaevlerinde topyekun uygulanan tecridin birbiri ile bağlantılı olduğunu söylediler” diye konuştu. Öcalan üzerindeki tecridin bir an önce kaldırılması gerektiğinin altını çizen Kaygusuz, “Çocuklarımız cezaevinde olmayı hak etmiyor. Benim oğlumun bugün evde olması gerek. Oğluma benim bakmam gerek. Oğlumun eli ve bacağı yok. Cezaevinde yaşayamaz. Ben oğluma el, ayak olurum. Oğlumun bu şartlarda kaldığı yetmiyormuş gibi sürekli fiziki saldırılara maruz kalıyor. Bunu kabul etmedik ve hiç bir zaman kabul etmeyeceğiz. Bunu Allah da kabul etmez. Oğluma verilen müebbet hapis cezasının hukuken bir karşılığı yok. Ben insanım diyen hiç kimsenin bu cezayı kabul etmemesi gerek” ifadelerini kullandı. 
 
‘ANNELERİN GÖZYAŞI DÖKMEMESİ GEREK’
 
Oğlu Şaban Kaygusuz’un iki yıl önce Amed’ten Kayseri’ye sürgün edildiğini belirten anne Kaygusuz, “Benim tansiyon, astım, şeker, fıtık gibi kronik hastalıklarım var. Bütün engellemelere karşı, hastalıklarıma rağmen elimden geldiği sürece oğlumu görmeye gidiyorum. Çocuklarıma söz verdim bir gün dahi onların mücadelesini bırakmayacağım. Biz anneyiz, annelerin ciğeri daha fazla yanmasın. Biz elli yıldır bu topraklarda barış için mücadele ediyoruz. Biz hiç kimse ölmesin istiyoruz. Hiç bir annenin gözyaşı dökmesini istemiyoruz” diye konuştu. 
 
‘OĞLUMUN YAŞADIKLARI DESTAN’
 
“Oğlumun yaşadıkları bir destan” diyen Kaygusuz, sözlerini şöyle sürdürdü: “Bir kişi hem eli hem bacağı olmayacak, hem de kötü şartlarda cezaevinde kalacak. Buna rağmen örgütlülüğünden de taviz vermiyor. Bunun dünya halkları için örnek olması gerek. Bütün her şeye rağmen dayatılan pişmanlığı kabul etmedi ve etmeyecek. Oğlumun tek bir ayağı kaldı ama ne yaparlarsa yapsınlar, o ayağını da geri atmayacak. Yaşadığım sürece onun mücadelesine bağlı kalacağım. Ne olursa olsun çocuklarımızı yalnız bırakmayacağız. Oğlumun bir ayağı ve eli yok, yüzde 90 engelli raporu var ama İstanbul ve Kayseri adli tıp kurumları ‘cezaevinde kalabilir’ diyor. Bu hangi vicdana sığar. Adalet nerede? Hak hukuk diyorlar nerede? Benim oğlum nasıl cezaevinde kalabiliyor? Daha oğlum yaralıyken müdahale etselerdi, bugün benim oğlum yürüyor olabilirdi. Ama müdahale etmediler ve oğlumu bu hale soktular.” 
 
ONURLU BİR BARIŞ 
 
Yaşanan bütün sorunların çözümünün İmralı Cezaevi kapısının açılması ile çözüleceğini vurgulayan Kaygusuz, “Biz barış dedikçe tecrit uygulanıyor, biz barış dedikçe çocuklarımız katlediliyor. Biz eşitlik diyoruz ama imha, inkar dayatılıyor. Bu çözüm değil. Çözüm barış ve görüşmek. Sayın Öcalan ile vakit kaybedilmeden görüşme yapılması gerek. Sayın Öcalan üzerindeki tecrit kalkarsa çocuklarımız üzerinde ki tecritte kalkar. Bütün siyasi tutukluların bırakılmasını istiyoruz. Onurlu bir barış sağlanmalı” dedi. Tecrit devam ettiği için açlık grevlerinin yeniden başladığını hatırlatan Kaygusuz, “Tecrit kırılmaz ise güzel günler gelmeyecek. Biz güzel günler, barış, kardeşlik, eşitlik düşlüyoruz. Ama maalesef adalet, eşitlik olmadığı için yine çocuklarımız aç kalacak. 3 hafta önce oğlumun görüşüne gittiğimde 'Artık görüşe gelmeyin, kış ayı geldi hastasın' dedi. Bende bütün zorluklara rağmen geleceğimi söyledim. O zaman 'Açlık grevi başlayacak artık bir birimizi göremeyebiliriz’ dedi. Hiç bir cezaevinden tabut çıkmasını istemiyoruz. Biz kötü değil, güzel haberler bekliyoruz. Biz barışı bekliyoruz” şeklinde konuştu 
 
HUKUKSUZLUKLARI KILAM İLE SESLENDİRDİ
 
İnsan haklarını savunan herkese çağrıda bulunan Kaygusuz, “Ben insanım diyen herkese çağrım, oğlum için elinizden ne geliyorsa biran önce yapın” diye konuştu. Anne Kaygusuz, görüşme sonundan oğlunun ve ailesinin yaşadıklarını kendisinin bestelediği kilamı seslendirerek, yaşanan hukuksuzlukları dile getirdi. 
 
ADALET VE HAKİKAT
 
Baba Hamit Kaygusuz ise, hayattaki en güçlü şeyin adalet ve hakikat olduğunu dile getirerek, şunları söyledi: “Bunlardan daha büyük bir şey de yok. Adalet; kafi, baki, eşitliktir. Her kesimin adaletli olması gerek. Biz barış ve adalet istiyoruz. Hasta ve engelli tutukluların bir an önce serbest kalması gerekiyor. Artık onların acı çektiğini görmek istemiyoruz. Biz her zaman ne olursa olsun barışın tarafını tuttuk ve eşitlik istedik.”
 
ŞABAN KAYGUSUZ KİMDİR?
 
Sêrt’in Dihê ilçesi Bilgili köyünde 1996 yılında dünyaya gelen Kaygusuz’un ailesi aynı yıl koruculuk dayatmasını kabul etmedikleri için Dîlok’a göç etti. Ailesinin Dîlok’ta maruz kaldığı baskılara karşı 2015 yılında PKK’ye katılan Kaygusuz, 2017 yılında Şirnex’te bir çatışmada yaralandı. Şirnex’ten Wan’a bir hastaneye sevk edilen Kaygusuz, tedavisi tamamlanmadan, yaralı bir şekilde tutuklanarak Siirt Cezaevi’ne konuldu. Buradan Diyarbakır D Tipi Cezaevi’ne götürülen Kaygusuz, 19 Ekim 2021’de “güvenlik” gerekçesiyle Kayseri Bünyan 1 Nolu T Tipi Kapalı Cezaevi’ne sevk edildi. Kayseri Eğitim ve Araştırma Hastanesi, yüzde 90 engelli raporu bulunan, sağ eli ile ayağı olmayan Kaygusuz’a 8 Aralık 2022’de “cezaevinde kalabilir” raporu verdi. 
 
MA / Emrullah Acar
 

Diğer başlıklar

10:11 Kobanê Davası öncesi açıklama
10:03 Federe Kurdistanlı gazeteci: Süleyman Ahmet'in alıkonulması terörist bir eylem
09:51 Avukat Çiçek gözaltına alındı
09:48 Öcalan’a özgürlük talep eden tutsaklar 96 gündür eylemde
09:38 Gözaltındaki gazetecilerin emniyetteki işlemleri tamamlandı
09:36 Kamu görevlileri AKP’li adaylar için oy istedi
09:22 Elkê adayları: Yabancıların ilçenin kaderini değiştirmesine izin vermeyelim
09:19 Kayyım seçim öncesi parkı kiraya verdi
09:12 Karamus: Türkiye-KDP ilişkisi Kürt karşıtlığı üzerinedir
09:11 Milazgir’in büyüyen sorunlarını çözmeye talipler
09:10 Tutsak kadınlar: İmralı’daki irademizin özgürlüğünü gerçekleştirelim
09:04 Cûdî’de engelleri aşarak yaşamı yeniden ördü
09:03 Bir özsavunma hikayesi
09:00 01 MART 2024 GÜNDEMİ
29/02/2024
22:19 İran, Irak’a gaz ihracatını durdurdu
21:59 DEM Partili Gün’ü katleden failler tahliye edildi
20:31 AKP'nin Bedlîs Belediye adaylarının hastanede tanıtılmasına tepki
20:27 Çandar’dan iktidara basın özgürlüğü uyarısı: Aklınızı başınıza toplayın
20:04 Dîlok ve İzmir'de kadın katliamları protesto edildi
20:01 Gazeteci Müftüoğlu cezaevinden çıktı: Mesleğimi yapmaya devam edeceğim
19:56 DEM Parti'den halk buluşması: İstanbul bizim evimiz, biz İstanbul’a layığız
19:50 Bakırhan: Bizi yok sayanlara cevabı 31 Mart’ta vereceğiz
18:47 Fransa'da kürtajı anayasal güvenceye alan tasarı Senato'dan geçti
18:37 Süleymaniye’de bir yurttaş katledildi
17:41 Senegal’de göçmen teknesi battı: En az 24 ölü
17:20 İsrail, yardım bekleyen Filistinlilere saldırdı: 104 ölü
17:07 25 Kasım’a katıldıkları için yargılanan 21 kadın beraat etti
17:02 Hatimoğulları Adalet Nöbeti'ne katıldı: Tecridi kıralım
17:01 Ege'nin tarım arazilerine GES ve RES tehdidi
16:47 Polisleri taşıyan midibüsün çarptığı çocuk hayatını kaybetti
16:38 Büro emekçileri sorunlarına çözüm istedi
16:35 Gazeteci Diren Keser’in tutuklanması protesto edildi
16:14 Büro açılışlarında DEM Parti adaylarına yoğun ilgi
15:58 İstanbul'da gözaltına alınan 15 kişi yarın adliyeye çıkarılacak
15:43 Tantan 'Hayata Dönüş' davasında 'tanık' olarak dinlendi: Hassasiyetle davrandık!
15:31 Savcı Aktar’ın sanal medya hesabını takip edenlerin araştırılmasını istedi
15:30 Uluslararası Hukukçular Amed Barosu'nu ziyaret etti
15:29 SKM Genel Sözcüsü ve üyesi tutuklandı
15:06 Tutsak kadınlara 8 Mart kartı gönderildi
14:59 İstanbul ve İzmir’den gözaltılara tepki
14:58 Gülsün Silgir'in taziyesine kitlesel ziyaret
14:16 Gazeteci Karakaş hakkında tahliye kararı
14:06 DEM Parti Sözcüsü Doğan: Derdimiz kazanmak
13:55 Dêrsim’de gazeteci Keser'in tutuklanması protesto edildi
13:44 KESK 8 Mart programını açıkladı
13:40 Bagok Dağı bombalanıyor
13:04 Ev hapsi ve adli kontrol uygulanan gazetecilerin itirazları reddedildi
12:55 Çeşme'de yüzlerce zeytin ağacı kesildi
12:37 Gazeteci Müftüoğlu hakkında tahliye kararı
12:15 Leyla Demir'in eşi ve oğlu gözaltına alındı
12:08 Avukatlardan İmralı başvurusu
12:06 Hatimoğulları: Hizbulkontra, Kürt aydınlarını katledenlerin adresidir
11:11 Manisa OSB’deki kağıt fabrikasında yangın
11:09 Uluslararası Delegasyon DFG ve MKG yöneticileri ile bir araya geldi
10:55 Gözaltındaki gazetecilerin ifadeleri bugün alınacak
10:50 Tutsaklara sevk işkencesi: Elleri, ayakları ve gözleri bağlandı
10:47 Çorlu Tren Katliamı davasında karar çıkmadı
10:17 Gazeteci Sedat Yılmaz beraat etti
10:12 17 kuruluştan çağrı: Gazeteci Müftüoğlu’nu serbest bırakın
09:34 Reşo: Yüreği Şefkat Dolu Bir Devrimci
09:23 Gazeteci Keser'in avukatı: Tutuklama kararı ifade özgürlüğüne saldırıdır
09:19 128 gün oldu: Süleyman Ahmet’ten haber yok!
09:18 Tutsaklar 95 gündür açlık grevinde
09:18 Dêrsim'de asimilasyon ve kültürel yozlaştırmaya karşı duracaklar
09:16 Hezex’e Süryani eşbaşkan adayı
09:15 DEM Parti Sözcüsü Doğan: Adalet kurumları adaletsizliğin simgesi oldu
09:14 Agirî’de ibre DEM Parti’den yana
09:13 İstanbul’da tecrit konferansı düzenlenecek
09:13 Avukata ‘avukatlık yaptın’ suçlaması
09:11 Av. Acun: Abdullah Öcalan'ın özgürlüğünün alt yapısı oluştu
09:10 CİSST avukatı Akyüz: Cezaevleri ataerkilliğin derinleştiği yerlerdir
09:09 Filistin’de ‘kadın’ olmanın kendisi bir mücadele
09:08 Kayyımın ‘vurgun’ planları yargıya taşındı
09:07 Colemêrg’de seçimin nabzı: AKP'li Ölmez bugüne kadar neredeydi?
09:06 Barış Anneleri: CPT, İmralı'daki hukuksuzluğun baş aktörü
09:05 Akdeniz adayları: Çalışmalar şeffaf ve katılımcı olacak
09:04 Şirnexliler: Bu seçimde hırsızlara geçit yok!
09:00 29 ŞUBAT 2024 GÜNDEMİ
28/02/2024
23:35 KNK’den Lozan Belediyesine teşekkür ziyareti
22:37 Özerk Yönetim: Saldırıların amacı karışıklık çıkarmak
21:57 Ağır hasta tutsak Çardak, tekerlekli sandalye ile cezaevinden çıktı
21:09 TJA’lı kadınlardan 8 Mart yürüyüşü
21:03 Êlih’teki halk buluşması mitinge dönüştü
20:56 Dêrsim’de satışa sunulan parseller için yürütmenin durdurulması kararı
20:54 Elektrik akımına kapılan çocuk ağır yaralandı
20:27 Nergis Muhammedi’den İran seçimlerine boykot çağrısı
20:17 Xelîl Xemgîn’den AKP’ye ‘çalıntı’ şarkı tepkisi: Onursuzlar!
20:15 ABD'nin Dêrazor’daki üssüne roketli saldırı
20:05 Îdir halkı Güneş ve Kartal’a dair kararı halayla kutladı
19:25 KHK eylemi 283'üncü haftasında: Vazgeçmedik
19:24 DEM Parti usulsüz seçmenler için suç duyurusunda bulundu
18:54 Îdir Eşbaşkan adaylarına dair itiraz kabul edildi
18:27 Tecride Karşı Uluslararası Hukukçular'dan Adalet Nöbeti ve DBP'ye ziyaret
18:15 İkizköylülerin delil tespiti talepleri reddedildi
17:54 Açlık grevini sürdüren 3 tutsak sürgün edildi
17:44 3 komşusunu katleden faile 'haksız tahrik' indirimi uygulandı
17:38 Ekoloji örgütleri DEM Parti’yi ziyaret etti
17:34 Şirnex’te ‘Di Helbestê De Rengên Botanî’ paneli
17:29 Basın-İş, Ekol Ofset önünde: Mücadelenin sonunda biz kazanacağız
17:18 Mor Cumartesi Hareketi’nden Afganistanlı Seddiqi için çağrı
16:56 Oy ve Ötesi Derneği 50 bin gönüllü ile veri akışı sağlayacak
16:45 Kent kent coşkulu seçim büro açılışları yapıldı
16:44 'Eşim beni öldürecek' diyen kadının cenazesi bulundu
16:36 Adalet Nöbeti: Sonuç alınıncaya kadar sürecek
16:36 MİT TIR'ları Davası’nda gazeteci Gül’e hapis cezası
16:27 Erdoğan emekliye seyyanen zamma kapıyı kapattı
15:53 ‘Roboskî Katliamı faşist politikaların başlangıç eşiğidir’
15:29 8 Mart eylemleri: Kadınlar erkek-devlet şiddetine boyun eğmeyecek
15:18 Hatimoğulları: Bugün bir demokrasi sorunu varsa sebebi Kürt sorununun çözümsüzlüğüdür
15:02 ASM çalışanlarından ‘vergide adalet’ talebi
14:43 İHD Amed Şubesi: Bölgede en az 7 bin 229 hak ihlali yaşandı
14:39 Qoser'de şüpheli kadın ölümü
14:36 PİRHA muhabiri Keser’in tutuklanmasına tepki
14:35 Bagok’ta askeri operasyon
14:34 İzmir'de 4 kişi tutuklandı
14:29 Uluslararası hukukçular tecrit gündemiyle ziyaretlerine başladı
14:28 ESP: Gözaltına alınanlar serbest bırakılsın
14:06 Hatimoğulları Kercews’te: Nereye kaçacaklarını şaşıracaklar
13:31 AKP şimdi de Xelîl Xemgîn'in şarkısını çaldı!
12:58 Kadın kırımı: 1 günde 8 kadın katledildi
12:18 Sendikalılar 'ev hapsi' kararını tanımadı
12:07 İran bir Kürt kolberi daha katletti
11:31 Dêrik'e art arda hava saldırısı
10:48 Gazeteci Ahmet'ten 127 gündür haber yok
10:45 Cezaevlerindeki açlık grevi 94'üncü gününde
10:27 İstanbul Boğazı'nda gemi trafiği durduruldu
10:26 Kadıköy'de gözaltına alınan kadınlar serbest
09:25 12 kadın tutsağın yaşadığı sağlık ihlalleri
09:23 DFG ve TGS'den Müftüoğlu için çağrı: Toplumun haber alma hakkını savundu
09:18 Barışa ve topluma adanan bir ömür: Yaşar Kemal
09:16 DEM Parti adayları: Ayrım yapmaksızın hizmet edeceğiz
09:15 Av. Öztürk: 8'inci Yargı Paketi ile AYM kararları yok sayılıyor
09:14 Fransız siyasetçi Amiot: Abdullah Öcalan'ın direnişi çok etkileyici
09:13 Siyanür havuzları her gün toprağı, suyu ve havayı zehirliyor
09:12 Kadınlardan 8 Mart çağrısı: Sokaklarda olalım
09:12 AKP'ye üye olmadığı için işten çıkarıldı iddiası
09:11 'Sanat huzurlu bir şehir yaratır'
09:10 DEM Parti Mûş’u almada kararlı
09:09 Amed halk meclislerine emanet
09:05 Kadınlar kimliğini Kuzey ve Doğu Suriye'de buldu
09:00 28 ŞUBAT 2024 GÜNDEMİ
07:33 PİRHA muhabiri Keser tutuklandı
27/02/2024
23:46 Nureddin Nebati, Genel Kurul'da olmadığı halde oy kullandı
21:58 Eleni Vasilopulou: Dünya halklarının Öcalan’a özgürlük borcu var
21:13 DEM Parti’nin Tetwan’daki halk toplantısına yoğun ilgi
20:58 Gazze’de 705 bin bulaşıcı hastalık vakası kaydedildi
20:28 Gözaltıları protesto eden kadınlara polis müdahalesi
19:12 DEM Parti'nin İBB adayları esnaflarla buluştu: İstanbul’u emeğin kenti yapacağız
18:48 İHD: Hak savunucuları soruşturmalarla susturulamaz
18:39 ‘Çocuğa cinsel taciz’ suçundan yargılanan sanıktan 'iftira' savunması