Gazeteci Karadaş: Türkiye-İran, İsrail-İran gerilimleri yaşanacak

img

İZMİR - Rusya’nın Suriye’den askerlerini çekeceği yönündeki iddiaların temelsiz olmadığını söyleyen Ortadoğu uzmanı Yusuf Karadaş, Rusya’nın boşalttığı alanlara İran’ın yerleşmesi durumunda ciddi Türkiye-İran ve İran-İsrail gerilimlerinin yaşanacağına işaret etti. 

Suriye'de 12 yılını geride bırakan savaşta emperyalist güçlerin bölgeye yönelik stratejileri sık sık değişiyor. Rusya, Ukrayna’ya yönelik askeri operasyonların da ikinci safhaya geçerken, Suriye’deki askeri varlığını azaltacağına yönelik iddialar ortaya atıldı. Ukrayna’da karadan daha fazla askerle kentleri ele geçirmeyi planlayan Rusya, Suriye’deki askerlerini azaltmayı planlıyor. İlk olarak “DEBKAfile” internet sitesinde yayınlanan habere göre Rusya, Suriye’deki yaklaşık 6 bin askerinin bir kısmını Ukrayna cephesine kaydırmaya başladı. 
 
SURİYE İRAN GÖRÜŞMESİ
 
Yine ortaya atılan iddialardan bir diğeri de Rusya’nın boşaltacağı bölgelerin İran’a devredileceği yönündeydi. 10 Mayıs'ta Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad’ın İran’a giderek dini lider Ali Hamaney ve Cumhurbaşkanı İbrahim Reisi ile yaptığı görüşmeler de bu iddiaları güçlendirdi. Görüşmede İran Devrim Muhafızları Kudüs Gücü Komutanı İsmail Kaani de hazır bulunmuştu. 
 
Tüm bu gelişmelerin yanı sıra Türkiye’nin bölgede oluşturmaya çalıştığı “Arap Kemeri” ve elinde bulundurduğu bölgelerde yapmak istediği demografik değişiklik çalışmaları devam ediyor. 
 
Gazeteci-yazar Yusuf Karadaş, Rusya’nın Suriye’ye dair aldığı son kararların Türkiye ve bölgeye yansımalarını değerlendirdi. 
 
‘İDDİALAR TEMELSİZ DEĞİL’
 
Rusya’nın, İdlip ve Kuneytra gibi hem İsrail hem de Türkiye ile alakalı noktalarından çekilmesine dair ciddi iddialar olduğunu vurgulayan Karadaş, ancak Lazkiye’deki hava üssü, Tartus’daki deniz üssü gibi Doğu Akdeniz’deki egemenlik mücadelesi için en kritik noktaları terk etme gibi bir durumun olmadığını söyledi. Rusya’nın Suriye’de belirleyici güç olma konumunu korumak istediğini aktaran Karadaş, “Ukrayna savaşı ile birlikte daha zorlayıcı gözüken bazı noktalardan askerlerini çekmek istiyor. Belki onları Ukrayna savaşına yönlendirmek ve ekonomik anlamda yükünü biraz düşürmek istiyor olabilir. Bu nedenle Rusya’nın güçlerinin bir kısmını Suriye’den çekeceği ve bu bölgelere İran’ın yerleşeceğine dair haberlerin temelsiz olmadığını düşünüyorum” dedi. 
 
TÜRKİYE-İRAN GERİLİMİ 
 
Rusya’nın terk edeceği noktaların İran ya da Lübnan Hizbullahı tarafından doldurulmasının Rusya’nın Türkiye’ye karşı elini güçlendireceğine işaret eden Karadaş, “Rusya her şeye rağmen Türkiye’yi kaybetmemeye yönelik bir dengeleyici siyaset yürütüyordu. Bunu sürdürürken doğrudan muhatabın İran ya da Lübnan Hizbullahı’nın olması Türkiye’ye karşı baskı uygulamasına ya da gerilimin tırmandığı noktada Türkiye’ye bazı taleplerini kabul ettirme bakımından eli rahatlayacaktır. İran bölgesel egemenlik mücadelesinde son birkaç yıldır Rusya’ya bağlı olarak Türkiye ile bazı uzlaşmalara girmiş olsa da aslında Türkiye’yle rekabet halinde. Bu rekabeti Irak’ta da görmek mümkün. En son Şengal’de de görüldüğü gibi bu ülkelerin destekledikleri güçler birçok noktada karşı karşıya geliyor. Dolayısıyla Türkiye ile İran’ı daha fazla karşı karşıya getiren bir tablo yaratabilir” diye belirtti. 
 
TÜRKİYE'NİN TEHLİKELİ PLANLARI
 
Türkiye’nin Özgür Suriye Ordusu ile birlikte elinde işgal altında tuttuğu bölgelerde kalıcı hale gelebilecekleri bir demografik yapı oluşturulmaya çalıştığını dile getiren Karadaş, Hatay, Antep ya da Kilis valilikleri tarafından yönetilen bu bölgelerin Türkiye’ye dahil edilmesine yönelik tehlikeli bir planın da olduğunu aktardı. Bu plana ne Suriye ne de İran yönetiminin göz yummayacağını belirten Karadaş, “Rusya daha büyük planlar çerçevesinde bu hamleleri çok kritik görmeyebilir. Mesela Rusya, Suriye konusunda geçen dönem İsrail ve ABD ile vardığı anlaşmaya bağlı olarak İran’ın Suriye’deki varlığının sınırlanması noktasında sorun görmüyordu. Dolayısıyla bugün bu demografik yapıya yönelik müdahalenin Suriye’nin yanı sıra İran’ın başını çektiği bölgesel güçler bakımından da daha ciddi bir rahatsızlık yaratacağını söyleyebiliriz” ifadelerini kullandı. 
 
MÜLTECİ POLİTİKASI
 
Yaşanan bu gelişmelerin Türkiye’nin Suriye politikasını da etkileyeceğine dikkati çeken Karadaş, Erdoğan’ın mülteci meselesinde yaşadığı gelgitlerin buna örnek olduğunu söyledi. Muhalefetin baskısına bağlı olarak iktidarın mültecilerin geri gönderilmesi için girişimleri olduğunu belirten Karadaş, “Hatta Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Taliban örneğini vererek resmen muhatap almadan fiilen böyle bir sürecin işletilebileceğini söyledi. ‘Taliban’ı nasıl resmen tanımıyor ama bir ilişkimiz varsa. Suriye yönetimini de resmen tanımadan böyle bir mekanizma işletebiliriz’ demişti. Ama Suriye yönetiminin buna razı olmayacağı ortada. Çünkü Suriye yönetimi bir Taliban değil ve onlar da Türkiye’ye ‘işgal altında bulundurduğunuz bölgelerden çekilmeden sizinle muhatap olmamız söz konusu değil’ diye net bir yanıt vermiş durumdalar” diye aktardı.
 
UKRAYNA SAVAŞININ ETKİSİ
 
Ukrayna savaşının bölgesel egemenlik mücadelesinde etkili olduğunu söyleyen Karadaş, Suriye’deki yeni durumun Ukrayna savaşından bağımsız düşünülemeyeceğini vurguladı. Türkiye’nin Suriye siyasetinin de Ukrayna savaşındaki dengelere bağlı olduğunu belirten Karadaş, şöyle devam etti: “Erdoğan iktidarı batılı emperyalistlere yedeklendiği oranda Suriye’de Rusya ile daha fazla karşı karşıya gelebilir. Bütün bu denklem içinde şimdiden bu gelişmelerin nereye evrileceğini öngörmek zor ama Ukrayna savaşının Suriye’ye daha çatışmalı biçimde yansıması mümkün. Bu gelişmelerden Rojava da etkilenecektir. ABD ve Rusya’nın uzlaşması, Rojava özerk yönetimi ile Suriye yönetimi arasındaki görüşme süreci için kolaylaştırıcı bir rol oynayabilirdi. Ama bugün o konuda da daha belirsiz bir tablodan bahsedebiliriz.”
 
SURİYE’YE AMBARGO
 
“Rusya Ukrayna’da hemen geri çekilecek gibi durmuyor” diyen Karadaş, şunları söyledi: “Batılı emperyalistlerin sözcüsü durumuna düşen Zelenksy yönetiminin de savaşı sürdürme noktasında bir niyeti olduğu görülüyor. ABD ve İngiltere bu savaşı sürdürme noktasında Ukrayna’ya her türlü desteği veriyor ve diğer müttefikleri de savaşın sürmesi noktasında baskılıyor. Savaşın Rusya için bir bataklığa dönüşmesini ve Asya-Pasifik, Ortadoğu’da ve özellikle Doğu Avrupa’daki egemenliğini güçlendirmek istiyor. Yine NATO Genel Sekreteri’nin açıklamalarında Rusya’yı eleştirirken Çin’i de hedefe koyması gibi bir durum da var. Özellikle ABD, hem NATO ittifakını yeniden kendi etrafında şekillendirmek hem de Çin ve Rusya’yı kuşatmak için böyle bir savaşı istiyor. ABD’nin Suriye’ye dair yeniden ambargo kararı uygulaması da bunun yansımaları arasında görülebilir. ABD’nin bugün Suriye’de yeniden ambargo kararı alması, Rusya ile önceki uzlaşının bozulması sonucu gündeme geldi.”
 
KALICI ÇÖZÜM
 
Tüm tartışmaların Suriye’de kalıcı çözüm getirmeyeceğini sözlerine ekleyen Karadaş, “Suriye’deki kalıcı çözümün bu güçlerin tümünün bölgeden çekilmesi ve bölge halklarının kendi geleceklerini kendi belirlemesi şeklinde olacağını düşünüyorum. Mevcut durum içindeki dengelerde bu mümkün olmasa da Suriye ve Bölge için başka çıkış yolu da yok gibi görünüyor” diye konuştu.  
 
MA / Tolga Güney

Diğer başlıklar

04/07/2022
22:22 İsveç ve Finlandiya, NATO'da üyelik müzakerelerine katıldı
22:11 Cizre’de gözaltına alınan 15 kişi serbest bırakıldı
21:16 Yeniden Refah Partisi’nin hedef göstermesine karşı dayanışma çağrısı
20:34 SES Eş Genel Başkanı Selma Atabey tutuklandı
20:16 Gençlik örgütleri: Barınma haktır, satılık değildir
20:00 Batman'da HDP'li 2 genç gözaltına alındı
19:38 Kobanê Davası: Gizli tanıkların kayıtları boş salonda dinlendi
19:03 Emekliler TÜİK'i protesto etti
18:40 Tarım işçilerini taşıyan minibüste kaza: 4’ü ağır, 27 yaralı
18:26 Mültecileri taşıyan araç durduktan sonra da taranmış!
18:02 Cizre’de yaşanan DEDAŞ gerginliği Meclise taşındı
17:59 Gizli tanıklara dair talepler reddedildi, siyasetçiler duruşmayı terk etti
17:08 AİHM: Kavala davası 11 Temmuz’da açık görülecek
16:45 Şerzan Kurt Öykü Yarışması’na başvurular başladı
16:35 Suya düşen sağlıkçı 24 gündür bulunamadı
16:32 Ma Music konserleri ertelendi
16:18 Akdeniz Belediyesi’nin ‘kayyım kardeşliği’ teklifine ikinci ret
16:07 Oluç: HDP kongrede iktidara ve muhalefete mesaj verdi
15:37 Boğaziçi Özel Kalem Müdürü: Kapıları personel kapattı
15:31 Jandarma müdahalesine tepki: Yolu trafiğe kapattılar
15:23 Kobanê Davası: Gizli tanık hafta sonu dinlendi
14:55 JİTEM Davası: Savcı sanıkların avukatlığını yaptı
14:45 Resmi yalanlar!
14:41 Diyarbakır’da 35 dönümlük buğday kül oldu
14:25 Cumartesi Anneleri: JİTEM davası kararını tanımıyoruz
13:30 Maden ocağında 1 işçi yaşamını yitirdi
13:22 Buldan ve Sancar: Dünden daha güçlüyüz, yarın daha da güçlü olacağız
13:10 Tutuklulara ayakta sayım dayatılıyor
12:39 Piya ve Ari yapım şirketleri 27 gündür polis ablukasında
12:26 DEDAŞ talep etti köye TOMA’lar sevk edildi: 5 yaralı 6 gözaltı
12:06 Adalet Nöbeti sürüyor: Sarayın kapısında 483 gün!
11:51 HDP’li gençler: Partimizi kapattırmayacağız
11:40 Dargeçit JİTEM Davası’nda sanıklar beraat ettirildi
11:39 Gazeteci Demirhan’a beraat
11:33 TÜİK ile ENAG enflasyonu arasında 100 puan fark var
11:30 DİSK TÜİK önünde: Milleti açlığa sürüklüyorsunuz
11:19 HDP kongresine katılan Avrupalılar: Öcalan’sız barış olmaz
10:55 Cizre’de jandarma köylülere saldırdı: Yaralılar var
10:14 DFG: 35 gazeteci gözaltına alındı 16'sı tutuklandı
10:03 Anadolu-Der Başkanı Pekyen öldürüldü
10:00 Yargıtay da 'Haksız tahrik' indirimini uygun buldu!
09:36 Urfa'da HDP yöneticisi gözaltına alındı
09:07 Besta çoraklaştırılıyor: 14 bölgede ağaç kıyımı başlatıldı
09:04 Tutuklanmasına gerekçe yapılan mesleğiyle cezaevinde tanıştı
09:03 Diyarbakırlılardan asgari ücret tepkisi: Kaşıkla verip kepçeyle geri alıyorlar
09:01 Terolar'da mahalleli tedirgin, mülteciler mağdur
09:00 30 yıllık tutuklunun tahliyesi 'iyi halli olmamaktan' ertelendi
09:00 04 TEMMUZ 2022 GÜNDEMİ
07:41 Van Valiliği: Seken kurşunlardan bir göçmen hayatını kaybetmiş!
03/07/2022
23:27 Bagok’ta askeri hareketlilik
21:12 Van'da mülteci minibüsü tarandı: 1 çocuk öldü, 13 yaralı
20:58 HDP kongresinin mesajları
20:26 İstanbul’da ormanlık alanlara girişler yasaklandı
20:15 Zarok MA'nın kuruluş yıldönümünde konser
17:47 Kitlesel ve coşkulu geçen HDP kongresine soruşturma
17:04 Buldan ve Sancar yeniden seçildi
16:58 33 siyasi parti ve güçten saldırılara karşı BM’ye mektup
16:22 Şengül Kaya’yı katleden fail hakkında ağırlaştırılmış müebbet istemi
15:47 37 kişinin gözaltı süresi 4 gün daha uzatıldı
14:38 HDP’nin PM listesi belirlendi
14:28 Ekinci: Ülkeyi çıkmazdan çıkaracak tek yol HDP
14:24 Fotoğraflarla HDP kongresi
14:19 Kongre salon dışına taştı: Kürtler yok diyenler gelip görsünler
14:06 Tutuklu gazeteci Oruç: Kürt gazeteciler üzerinden batıya mesaj veriliyor
14:04 Bitlis kırsalında askeri operasyon başlatıldı
13:49 HDP’nin yeni dönem Danışma Kurulu
13:39 Avrupa’dan Federe Kürdistan’a kongre mesajları: HDP’nin yanındayız
12:58 Öztürk’ten muhalefete: Yüzyıllık zihniyette ısrar ederseler sonları Erdoğan gibi olur
12:31 Leyla Güven: Faşist rejimden hesap sormanın zamanı geldi
12:31 Tutuklu kadınlardan HDP kongresine: Sesiniz özgürlük çığlığı gibi yankılanacak
12:28 Demirtaş ve Mızraklı: Bu mücadeleyi zaferle taçlandıracağız
12:16 HDP kongresi: Öcalan’sız çözüm olmaz
11:59 Avrupa’dan HDP kongresine katılanlar: Kürt halkının ruhunu gördük
11:58 Şenyaşar ailesinin adalet mücadelesi HDP kongresinde
11:52 Sancar çözüm yollarını gösterdi: İmralı üzerinden oyun oynamayın
11:51 Buldan: Çözüm biziz, iktidarı göndereceğiz
10:52 HDP kongresi on binlerin katılımıyla başladı: Çözüm Biz’de
10:23 AKP’deki ‘revize’nin arka planı: Rüşvet
09:30 Gazeteci Ömer Çelik’in mektubu ‘sakıncalı’ bulundu
09:13 Sokak müzisyenleri izin belgelerini yaktı
09:12 Kayyım su sorununu çözmüyor
09:11 Kahta’da 11 günde 9 kişi intihara sürüklendi!
09:10 Dargeçit JİTEM Davası: Cesaretli yargıç tutumuna ihtiyaç var
09:09 Adalet Nöbeti 230'uncu gününde: Siyasi partiler sözünü tutmadı
09:03 7 parti ve örgüt ‘İlkeler Manzumesi’ yayınlayacak
09:01 03 TEMMUZ 2022 GÜNDEMİ
08:56 On binler HDP kongresi için Ankara’da
07:44 Hakkari'de bir asker yaşamını yitirdi
02/07/2022
22:07 Sîrê’de Türkiye'ye ait üs bombalandı
21:08 HDP 5’inci Olağan Büyük Kongresi’ne hazır
20:22 Cumartesi Annesi Demir yaşamını yitirdi
18:27 Madımak’ta katledilenler birçok kentte anıldı
17:14 Kaçırılan Suphi Orhan: Kimsenin can güvenliği yok
16:45 HDK: Madımak’la yüzleşin
16:36 Adana'da 37 kişi 6 gündür gözaltında
16:31 Karaköy’de vapur iskeleye çarptı
15:27 ‘Tek başına kalamaz’ raporu olan tutuklu tekli hücrede tutuluyor
15:15 Hasta tutuklu Muhlise Karagüzel’in durumuna dikkat çekildi
14:36 ‘Ağır hasta tutuklu Koyuncu derhal tahliye edilsin’
14:26 Ortadoğu ve Kuzey Afrikalı kadınlar HDP ve TJA’lılarla bir araya geldi