Kobanê Davası yarın: Mahkemenin acelesi var!

img
ANKARA - Kobanê Davası’nda savunmalar tamamlanmadan savcının mütalaa vermesi yönündeki kararın “hukuka aykırı” olduğunu belirten avukat Sipan Cizreli, Kobanê ile HDP’ye dönük kapatma davasının AKP-MHP iktidarının siyasi ajandasına göre yürütüldüğünü belirtti. 
 
Kobanê’ye yönelik işgal girişiminde bulunan DAİŞ’in saldırılarını protesto etmek için ülke genelinde gerçekleştirilen 6-8 Ekim 2014 eylemleri gerekçe gösterilerek Halkların Demokratik Partisi (HDP) eski Eşbaşkanları Selahattin Demirtaş ve Figen Yüksekdağ ile Merkez Yürütme Kurulu (MYK) üyelerinin bulunduğu 17’si tutuklu 108 siyasetçi hakkında açılan Kobanê Davası’nın 21’inci duruşması yarın başlayacak. 108 siyasetçi hakkında “Devletin birliği ve ülke bütünlüğünü bozma” ile 37 kez “İnsan öldürme” iddiasıyla ceza talep ediliyor. Ankara 22’nci Ağır Ceza Mahkemesi’nin yargılanan siyasetçilerin savunmaları bitmeden son duruşmada iddia makamının mütalaasını sunması talep edildi. İddia makam 21’inci duruşmada esasa dair mütalaasını sunacak.
 
Yaklaşık 2 yıldır süren yargılama sürecini, Kobanê Davası ve HDP Kapatma Davası avukatlarından Sipan Cizreli anlattı.
 
‘YARGILAMA KUMPAS İLE YÜRÜYOR’
 
İki yıldır devam eden yargılamanın “kumpaslar” ile yürütüldüğünü vurgulayan Cizreli, “Nitekim mahkemenin hem yargılamayı sürdürmek hem de tutukluk devam kararlarına gerekçe yapmak için delile ihtiyacı var. Tam olarak bu noktada savcılık ve kolluk tarafından üretilen ve dosyaya eklenen tanık ifadeleri devreye giriyor. Üretilen diyoruz çünkü Kobanê Kumpas Davası’ndaki tanık ifadeleri incelendiğinde bunların büyük çoğunluğunun kolluk tarafından hazırlanan ifadeler olduğu hem kolluk ifade tutanaklarındaki usulsüzlükler ile hem de tanıkların mahkeme huzurunda verdikleri beyanlar ile açıkça ortaya çıkmıştır. Örneğin; imla hatalarına kadar kopyala-yapıştır yapılmış tanık ifadeleri ile karşılaştık. Bunun yanı sıra aynı gün, aynı savcı ve kolluk huzurunda sayfalarca ifade veren iki tanıktan birine ifadeniz ne kadar sürdü diye sorduğumuzda ‘sabahtan akşama kadar sürdü’ cevabı ile karşılaştık. Bu haliyle aynı gün ifade veren diğer tanığın ifadesinin hangi aralıkta alındığı hala şaibeli ki bu durum da bizlere tanık ifadelerinin önceden kolluk tarafından hazırlanıp tanığa imzalatıldığını gösteriyor. Neticede bu yargılamanın ısmarlama tanık ifadeleri üzerinden yürütüldüğünü söylemek mümkün” dedi.
 
‘MAHKEME HEYETİ DELİL ÜRETME ÇABASI İÇİNDE’
 
Savcılık ve kolluğun yanı sıra mahkeme heyetinin de delil üretme çabası içerisinde olduğunun altını çizen Cizreli, “Nitekim tanıkların mahkeme huzurunda dinlendiği sırada çokça usulsüzlük ve hukuksuzlukla karşılaştık. Tanıkların mahkeme huzurunda dinleneceği duruşmalarda hiçbir tanık dinleme usulüne uyulmadı ve tanıklar, mahkemece yargılanan siyasetçilerin aleyhine yönlendirildi. Yargılanan siyasetçiler ve avukatlarının hazır bulunduğu tüm duruşmalarda dinlenen tanıkların beyanları hem yargılananlarca hem de müdafilerince çürütüldü. Bu durum mahkeme heyetini başka yollar bulmaya yöneltti ve üç gizli tanık, yargılanan siyasetçiler ve avukatlarından kaçırılarak hafta sonu açılan bir ‘korsan duruşmada’ dinlendi. Mahkeme heyetinin gizli tanıkları gizli dinlemesi altında yatan motivasyon, yargılanan siyasetçilerin ve avukatların soruları ile tanığın çelişkiye düşmesinin önüne geçmek” sözlerine yer verdi.
 
‘KORSAN DURUŞMA’
 
Siyasetçilerin delil niteliği olmayan tanık ifadeleri ile tutukluluk hallerinin devam ettiğini dile getiren Cizreli, mahkeme heyetinin mütalaa verilmesi üzere dosyanın savcıya tevdi edilmesi yönünde verdiği ara kararın davanın bir an önce karara bağlanması amacı güttüğüne dikkat çekti. Cizreli, “Bu nedenle hukuki usullerin hiçe sayıldığı bir yargılama yapılıyor. Gizli tanıkların bir kısmının ifadelerinin aynı olması, heyet tarafından tanıkların yargılanan siyasetçilerin aleyhine yönlendirilmesi, zaten koruma altında olan gizli tanıkların kaçırılacak ‘korsan duruşma’ açılıp dinlenmesi, tüm bu usulsüzlüklere ilişkin itirazların ısrarla reddedilmesi mahkeme heyetinin dosyayı nasıl bir motivasyon ile ilerletmeye çalıştığını ortaya koyuyor. Neticede mahkeme heyeti ısmarlama deliller ile dosyada bir an önce karar verme niyetinde” diye kaydetti.
 
‘MAHKEMENİN ACELESİ VAR’
 
Daha önce mahkeme tarafından savunma yapmayan siyasetçilere yönelik savunma sürelerinin müdafileri dahil bir gün ile kısıtlanmasına dair getirilen ara kararı hatırlatan Cizreli, “Söz konusu karara gerekçe olarak ise dayanaksız bir şekilde yargılanan siyasetçilerin yargılamayı uzatma niyetinde oldukları gösterildi. Mahkemenin bu kararı yargılamanın her aşmasında süregelen tüm hukuksuzluğu da aşan bir karardı. Nitekim 3530 sayfalık bir iddianame söz konusu ve böylesi bir iddianame ve suçlamalara rağmen, her bir suçlamanın yargılananlara sorulması dahi günler sürebilecekken savunma süresinin bir gün ile kısıtlanması mahkemenin alelacele karar verme niyetinde olduğunu bir kez daha gözler önüne serdi. Ancak bu karara rağmen yargılanan siyasetçiler sözlerini söylemekten vazgeçmediler” diye konuştu.
 
‘SAVUNMA HAKLARI HER AŞAMADA KISITLANDI’
 
Mahkeme heyetinin, mütalaanın sunulması yönündeki ara kararını yargılanan siyasetçilerin “sorgudan kaçındıkları” gibi soyut bir gerekçe ile açıklamaya çalıştığını söyleyen Cizreli, şöyle konuştu: “Kobanê Kumpas Davası 3530 sayfalık bir iddianame, binlerce klasör, dinlenen onlarca tanık ve diğer başkaca deliller ile yürütülmeye çalışılan bir yargılamadır. Bildiğiniz üzere bu yargılamanın duruşmaları ayın iki haftası mütemadiyen devam etmektedir ve tüm itirazlara rağmen işkence olarak tanımlayabileceğimiz bu duruşma periyodları hiçbir aşamada değiştirilmemiştir. Bu haliyle devam eden yargılamada yargılanan siyasetçiler binlerce klasörü bulan dava dosyasına uzun süre erişememiş, cezaevi koşullarında dosyayı incelemek için uygun olanaklar ve yeterli zaman sağlanmamış, bu haliyle savunma hakları zaten her aşamada kısıtlanmıştır. Haliyle henüz iki yılın dahi tamamlanmadığı böylesi bir yargılamada yargılanan siyasetçilerin hızlıca ve alelade savunma yapmalarının beklenilmesi akıl almaz bir durum. Dolayısıyla mahkeme tarafından verilen bu hukuka aykırı ara kararın yargılanan siyasetçilerin ‘sorgudan kaçındıkları’ gibi bir gerekçe ile açıklanması ve hukuki bir kılıfa büründürülmeye çalışılmasının imkânı yok.”
 
KOBANÊ’YE ÖZEL HUKUKSUZLUK
 
Bu kararın hukuka aykırı bir karar olarak Kobanê Kumpas Davası’na yönelik özel bir uygulama olduğunu dile getiren Cizreli, Kobanê Davası’nda bir an önce karar verilmeye çalışılmasının seçim süreci ile doğrudan bağlantılı olduğunu ifade etti ve “Yargı bu kararı ile iktidarın seçim kampanyasına alet olmakta” dedi. 
 
‘İKTİDARIN AJANDASINA GÖRE YÜRÜTÜLÜYOR’
 
“Kobanê Kumpas Davası ile HDP’ye dönük kapatma davasının paralel şekilde ilerlediği görülüyor” diyen Cizreli, Her iki davanın da hukuk kuralları çerçevesinde değil iktidarın siyasi takvimine/ajandasına göre yürütüldüğünü söylemek mümkün” diye ekledi.
 
Yargılama sırasında usulsüz tanık dinleme işlemlerinin çokça yaşandığını aktaran Cizreli, duruşma periyodlarının ise hem siyasetçiler hem de müdafileri açısından işkenceye dönüştüğünü vurgularken, “Tüm bu usulsüzlüklere ilişkin itirazların mahkemece reddedilmesine kadar bu yargılama, bir kumpasın ürünü olarak karşımıza çıkıyor” açıklamasında bulundu.
 
DURUŞMAYA ÇAĞRI
 
Mütalaanın verilmesinden sonra siyasetçilere ve müdafilerine savunma için süre verileceğini sonrasında ise kararın çıkacağını ön gördüklerini belirten Cizreli, son olarak şu sözlere yer verdi: “Siyaset eliyle hukukun yerle bir edildiği ve seçim kampanyasında kullanılmak üzere dosyanın karara çıkarılmaya çalışıldığı bu aşamada bizler tüm demokratik kamuoyunu 7-8-9 Şubat'ta Sincan Cezaevi Kampüsü Duruşma Salonunda görülecek olan duruşmayı sahiplenmeye davet ediyoruz.”
 

Diğer başlıklar

29/03/2023
23:42 Erdoğan ‘çözüm’ süreci üzerinden HDP’yi hedef aldı
23:13 5 kentte eğitime kar tatili
22:00 Med Müzik TV’nin Youtube kanalı kapatıldı
21:27 Kılıçdaroğlu’ndan kadınlara: Kazanımlarınızı kaybetmenize izin vermeyiz
21:10 Enkaz altından çıkarılan 35 çocuğun kimliği tespit edilmedi
20:44 Şenyaşar ailesi iftarını ÖHD’liler ile birlikte açtı
20:41 Antalya’daki kazada 3 depremzede yaşamını yitirdi
20:19 Arazilerine sahip çıkan 7 köylü gözaltına alındı
20:13 Adana’da 4.5 büyüklüğünde deprem
19:45 Irak Petrol Bakanlığı: Mahkeme kararını uygulayacağız
19:00 Barış Akademisyeni Biter: Yeni yaşam iradesiyle geri döneceğiz
18:56 Kılıçdaroğlu-İnce görüşmesi sonrası açıklama
18:54 'Hevsel ve Dicle Nehri'ndeki ekokırıma son verilsin'
17:51 Hilala Zêrin’den ‘Jin im jiyan im’ klibi
17:42 Ağır hasta tutuklu Polat için çağrı
17:38 Amedspor deplasmanda berabere kaldı
17:33 Spectrum House raporu: Depremde açıklanan veriler güvenilir bulunmadı
17:12 Koronaya yakalanan tutuklular hastaneye götürülmedi
15:48 Yeşil Sol Parti Seçim Beyannamesi’ni açıklayacak
15:40 Êlih Barosu’ndan BOTAŞ hakkında suç duyurusu
15:12 AYM kararına rağmen Galatasaray'daki ablukanın sürmesine tepki
14:54 İzmir'de bir işçi yaşamını yitirdi
14:47 Binlerce işçi eylemde: Taleplerimiz kabul edilsin
14:46 Şişli Belediyesi işçilerinden zam protestosu
14:17 Nakliyat-İş Sendikası’ndan işten çıkarılmalara karşı eylem
13:50 EMEP, Yeşil Sol Parti listesinden seçimlere girecek
13:40 Yakınlarını kaybedenlerden Jîna Emînî'nin mezarına ziyaret
12:50 Şenyaşar ailesi: Adil bir yönetim istiyoruz
12:32 İzmir'de kar yağışı
12:19 Bodrum'da kıyılara müdahale tepkisi
11:56 Hênê’de aileler arasında kavga: 5 ev ateşe verildi
11:54 Adliye önünde kadına silahlı saldırı
11:27 HDP MYK seçim gündemiyle toplandı
10:02 Depremzede besici: Sağdığım sütü satamadığım için döküyorum
09:25 Yeşil Sol Parti’nin seçim stratejisi: Hedef yüzde 20
09:24 Ertuğrul Mavioğlu’nun ‘Bakur Notları’ kitabı Aryen Yayınları’ndan çıktı
09:06 Bolu Cezaevi'nde 12 tutuklunun infazı 30 kez yakıldı
09:06 Tutuklanan gençlerin avukatı: İktidarın seçim hazırlığı
09:04 ‘Şehir kaderine terk edildi, unutmayın’
09:04 İstanbullular Ramazan’dan sonra 14 Mayıs'ı bekliyor
09:04 Mehmet Öcalan: Başkanı seven herkesi Amara'ya bekliyoruz
09:01 Enkaz altında kalan tütünün fiyatı yüzde 100 arttı
09:01 Atama ‘müjdesi’ne tepki: AKP’nin seçim hamlesi
09:01 Germiyanî: Petrol kararı devam ederse Kurdistan hükümeti ekonomik çöküş yaşar
09:00 Milli Türk Talebe Birliği içinden doğan örgütün ilk cinayetleri
09:00 Nurdağı'nda yıkımın sorumlularından Yunus Kaya 4 günde 85 aracını satmış
09:00 29 MART 2023 GÜNDEMİ
28/03/2023
23:59 Fransa’da grev ve eylemler sürüyor
23:20 Enkazdan çıkarılan bebeğini 4 ayrı şehirde aradı
22:57 BM ve AB’ye ‘Türkiye’nin saldırıları sonlandırılsın’ çağrısı
22:42 Depremin 50'nci gününde de cenazeler çıkarılıyor
22:40 Hewlêr yakınlarında bir İHA düştü
22:20 HDP'nin seçim güvenliğine ilişkin grup önerisi reddedildi
20:57 AKP’li belediye önünde kendisini ve eşini ateşe verdi
20:26 Tesisatçı Akın’ı öldüren askerler yine tutuklanmadı
20:16 ‘7’nci Yargı Paketi’ Meclis'te kabul edildi
19:58 Türkiye’den sınır dışı edilen Seyyedi’den haber alınamıyor
19:35 Doğu Karadeniz’de kuvvetli rüzgar ve fırtına
19:31 Şenyaşar ailesinin iftarına Fikir Masası eşlik etti
19:15 Hatay için fırtına uyarısı
19:02 HDP ve Yeşil Sol Parti halk toplantısı gerçekleştirecek
18:51 Tutuklu Tanrıverdi 30 yılın ardından tahliye edildi
18:46 ABD sınırında çıkan yangında 39 mülteci yaşamını yitirdi
18:08 Kuzey ve Doğu Suriye’de Cindirês katliamına tepki
17:59 ILO: Depremlerde 650 bini aşkın işçi gelirini kaybetti
17:24 ÖHD, depremzedelerin haklarına ilişkin broşür dağıttı
17:07 HDK: Fiili bir mücadele gücünün örgütlenmesi şart
16:47 16'sı tutuklu 20 gazetecinin iddianamesi tamamlandı
15:54 Oskay'ı katleden faile ağırlaştırılmış müebbet
15:24 Bakur belgeseli davası ertelendi
14:44 Eylemsizlik kararına rağmen saldırılar sürüyor
14:35 Roboski İçin Adalet Girişimi adalet talep etti
14:34 Yeşil Sol Parti ve HDP'nin Mutabakat Komisyonu toplandı
14:09 Şenyaşar ailesi: Kaybolan adaleti arıyoruz
14:04 Diyarbakır Kent Koruma ve Dayanışma Platformu: Uyuşturucu ve fuhuşa karşı sorumluluk alın
13:54 Peru polisi: 2 ton kokainin adresi Türkiye'ydi
13:32 Gazeteci Oynaş’ın tahliyesi 4’üncü kez engellendi
12:57 Gazeteci Turay’ın tahliyesi 3 ay ertelendi
12:56 Fotoğrafçı Yaman kamyon çarpması sonucu yaralandı
12:47 Sancar: AKP-MHP iktidarı için geri sayım başladı
12:11 Cezaevindeki şüpheli ölüm davasında tüm taleplere ret
11:56 Licê’de çocuğa işkence: 2 polis serbest
11:55 Jeotermal ihalesine tepki: Temiz hava, su, toprağa ihtiyacımız var
11:44 77 çevre örgütünden asbeste karşı 'önlem alın' çağrısı
11:12 Abdullah Öcalan’ın avukatlarından görüşme başvurusu
11:10 Af Örgütü 2022 raporu: Hak ihlallerine yaşam maliyeti krizi eklendi
11:04 Fehim Korkmaz: Kürtler Egîd’in bayrağını özgürlüğe taşıdı
10:19 Görme engelliye dava: Örgütün kitaplarını okuyor
10:11 Yeşil Sol Parti’den seçim güvenliği için ‘görev al’ çağrısı
09:44 GGM’de cinsel saldırıya uğradı: Faillerle aynı yerde tutuluyor
09:43 Newroz Ehmed: 2 bin 323 DAİŞ'li yakalandı
09:17 Depremzedeler: 20 yıldır iktidarda, artık gitsin
09:05 Av. Vesek: Fatma'nın fotoğrafı, insan hakları ihlallerinin en net göstergesi
09:03 Tahliyeye 'aile dışında kişilerle mektuplaşma' engeli
09:03 Meletî'de kayısıyı önce deprem sonra yağışlar vurdu
09:01 Wan’daki barajların doluluk oranı kritik seviyede
09:01 DİB üyesi: Emek ve Özgürlük İttifakı’nın tutumu Türkiye'nin geleceği için önemli
09:00 Askerlerin ilk ifadeleri, Şiban ve Turgut’un helikopterden atılması ve linç edilmesini doğruluyor
09:00 Cezaevinde tutuklular kilo kaybediyor, ilaçları verilmiyor
09:00 Gazeteci Hesen: Efrîn'de Kürtler korku duvarını yıktı
09:00 28 MART 2023 GÜNDEMİ
00:24 'Geçici Aday Listesi' Resmi Gazete’de
00:20 Petrol davasında Türkiye'ye 1,4 milyar dolar ceza
00:17 Emekli maaşında artışı içeren teklif kabul edildi
27/03/2023
23:53 Y.D'ye işkence eden amir ve bir polis tutuklandı
23:19 ABD’de okula saldırı: 6 kişi katledildi
20:49 KCK eylemsizlik kararını seçimlere kadar uzattı
20:35 Macaristan Finlandiya'nın NATO'ya üyeliğini onayladı
19:53 İsrail’de tepki çeken düzenleme ertelendi
19:34 Şenyaşar ailesinin iftar sofrasına KESK’ten ziyaret
19:30 Afganistan'da saldırı: 6 kişi yaşamını yitirdi
18:59 Irak’ta Uluslararası Koalisyon güçlerine saldırı
18:38 'Engellilerin sesi Meclis'e taşınsın'
18:09 Mereş’te 4.5 büyüklüğünde deprem
17:57 Avukat Karakaş’ı ezmeye çalışan polis amiri delilleri yok etti!
16:59 Yargılanan yaşam savunucularının davası görüldü
16:55 Özerk Yönetim’in gönderdiği yardımlara engel
16:53 BM’ye 32 örgütten mektup: Türkiye işgalini sonlandırın
16:39 İstanbul TEM Otoyol’da kaza: 6 ölü
16:36 TMMOB’dan kayyımlara: Hesabını verin
16:23 Colemêrg’te ailelerin adil yargılanma talebi
16:07 Almanya’da işçiler grevde: Ulaşım durdu
15:45 Diyala’da 3 DAİŞ’li yakalandı
15:39 Gözaltılara tepki: 14 Mayıs'ta ceberut sistemi göndereceğiz
15:15 Wan İKK’den belediye arazilerinin satışa çıkarılmasına tepki
14:24 Y.D.’ye işkence edenler arasında amir çıktı: Kademeli güç kullandık!
14:01 Seyhan’da çadırda yangın
13:47 69 gazeteciye dair soruşturmaya 10 yıl sonra takipsizlik
13:46 Yeşil Sol Parti: Mücadele bayrağını yükselteceğiz
13:35 Tecride Karşı Uluslararası Delegasyon: Tecrit siyasi bir rejime evrildi
13:28 Eylemsizlik kararına rağmen bir günde 28 saldırı
13:27 Pamukkale’de bir kadın özsavunmada bulundu
12:50 Tutuklu Barış Anneleri'ne özgürlük çağrısı
12:49 Emine Şenyaşar: Davamızda haklıyız
12:46 Gazeteci Bilen: 28 Mart'ı tetikleyen Erdoğan’ın sözleri oldu
11:56 ‘Jin, jiyan, azadî’ protestoları sürüyor
11:11 Lîce’de işkence gören çocuğun ifadesi basına yansıdı
11:06 4 Nisan programı: Özgürlük için Amara’ya
10:43 Irak’ta vilayet ve parlamento encümenleri yasası kabul edildi
10:30 Abdullah Öcalan: Ayrıcalık istemiyorum, hukuk uygulansın
10:20 Riha’da 18 gözaltı
10:07 Remzi Kartal: Süreç değişim dönüşüm sürecidir
09:49 'HADİ Avrupa’ seçim çalışma grubu kuruldu
09:29 Oyuncu Köksal Engür yaşamını yitirdi
09:17 Meletî’de 107 bin konut acil, ağır veya yıkık durumda
09:08 Amed'te 'kaçak yapı' ortaklığı!
09:07 'Benzinden tasarruf' için molozlar yaşam alanlarına dökülüyor!
09:02 Öldürdükleri 13 yaşındaki Fatma’nın yanına da silah bıraktılar!
09:00 6 köyde 'ihbar var' gerekçesiyle asker ablukası
09:00 27 MART 2023 GÜNDEMİ