Bokan'da 5 günde 11 kişi öldürüldü: Geleceğimiz için geri çekilmeyeceğiz

img
HABER MERKEZİ - Bokan'da halk, iki aydır rejim güçlerine karşı ayakta. Son iki haftada 11 Bokanlı sokakta polis tarafından öldürülmesine rağmen halk geri adım atmıyor. Kendisi de yaralanan Bokanlı yurttaş, "Bütün çabamız, gördüğümüz zulmü çocuklarımızın görmemesi" diyor.
 
Bokan, Rojhilat ve İran'daki birçok şehirle karşılaştırıldığında genç bir şehir olarak kabul ediliyor. Kent merkezi ve köylerle birlikte yaklaşık 350 bin civarında bir nüfusa sahip bu kent, gelişkin sanayi ve tarım nedeniyle çevre kentlerden de göç alan bir şehir. Urmiye'ye 185 kilometre, Tebriz'e 204 kilometre, Tahran'a da 649 kilometre uzaklıktaki bu şehir, İran'ın 13 kuzey ve güney eyaletini birbirine bağlayan bir kent. Sosyal, kültürel, sportif, ekonomik ve politik anlamda İran'ın en önemli ve etkili şehirlerinden biri olan Bokan'da eğitim seviyesi de yüksek. Hesen Zirek'in mezarının da bulunduğu Bokan, iki ayı geride bırakan eylemlerde de öncülük rolüne sahip. 15 Kasım'a kadar küçük çaplı eylemlerin geliştiği Bokan'a rejim güçleri büyük bir askeri güç yığdı. Bunu gören halk sokaklara döküldü ve rejim güçlerinin şiddetine tepki gösterdi. 
 
16 Kasım-21 Kasım tarihleri arasında Mîlad Marufî, Saman Qadirbegî, Muhammed Hezenzade, Esed Rehimi, Salar Mecawer, Xefûr Mewlûdî, Hejar Mamxusrevî, Hîwa Canan, Emced Înayetî, Mustafa Şabanî ve Şehriyar Muhammedi yaşamını yitirdi. Belediye binası ve kimi devlet dairelerini taşlayan halka rejim güçleri ateşli silahlarla saldırdı. Yüzlerce kişinin gözaltına alındığı, yaralandığı ve kaçırılmaya çalışıldığı Bokan'da zaman zaman ev baskınları da yaşanıyor. Ancak halk bütün saldırılara karşı geri çekilmeyeceklerini belirtiyor. Esnaf neredeyse bir hafta boyunca dükkânlarını açmadı.
 
İLK SLOGANI BİR ÇOCUK HAYKIRDI
 
 
Bokan'da başlayan ilk eylemlerde neredeyse baygınlık geçirene kadar darp edilen ve halkın çabasıyla gözaltına alınmaktan kurtulan Zagros Bokan (Güvenlik nedeniyle ismi değiştirilmiştir), yaşadığı şiddeti hiçbir zaman unutmayacağını ve bu rejimi affetmeyeceğini belirtiyor. Jîna Emînî'nin Seqiz'de defnedilmesinden bir gün sonra Bokan'da ilk eylemin başladığını söyleyen Zagros Bokan, o anları şöyle anlatıyor: "Jîna Emînî'nin öldürülmesinden bir gün sonraydı. Bokan'da insanlar sokaklara çıkmaya başlamıştı. Bizler de gençler olarak sokağa çıktık. Tabi insanlar sadece toplanıyordu, herhangi bir slogan, yürüyüş yoktu. Hemen karşımızda polisler vardı ve bu polisler Bokan'ın polisleri değildi. Binab ve Tebriz'den takviye ekip olarak getirilmişlerdi. Yine cahş diye tabir ettiğimiz Bokanlı silahlı kişiler vardı. Kendi kız kardeşi öldürülmüş kadar öfkeli olan 15-16 yaşlarında uzun boylu bir çocuk, aramızdan sıyrıldı gitti rejim güçlerinin karşısına dikildi ve sadece o üç kelimelik 'Jin Jiyan Azadî' sloganını haykırdı. Tebriz ve Binab'dan gelen polisler belki de ne dediğini tam anlamadıkları için bir şey yapmadılar. Ancak cahş dediğimiz Kürt polislerden biri çocuğun başını koltuğunun altına alıp darp etmeye başladı. Bir arkadaşımla birlikte çocuğu ellerinden kurtarmaya çalıştık. Halk da bize yardıma gelince ortalık karıştı. Tabi çocuğu ellerinden almak çok zordu bir taraftan copluyorlardı bir taraftan da onu sürükleyip gözaltı aracı olarak kullandıkları ambulansa bindirmeye çalışıyorlardı. Artık dayanamadım ve var gücümle çocuğu ellerinden çekmeye çalıştım. Çocuğu kurtarmayı başarmıştım, çocuk aralarından kaçtı ama bu kez de ben ellerine düştüm."
 
BAYILANA KADAR DÖVDÜLER
 
Her tarafına isabet eden cop, tekme ve silah dipçiklerine karşı koymaya çalıştığını ancak en son elektrikli copla artık hareket edemez hale geldiğini söyleyen Zagros Bokan, arkadaşlarının yardımıyla ambulansa bindirilmekten son anda kurtulduğunu ve hemen olay yerinden uzaklaştırılarak bir eve götürüldüğünü kaydetti. Her tarafı yara bere içinde olmasına rağmen gözaltına alınmamak için hastane yerine evde tedavi edildiğini belirten Zagros Bokan, "Ben bir çocuğun ellerine geçmesini engellemiştim, başkaları da benim polisin eline geçmemi engellemişti. O anlarda birbirlerini tanımasalar da herkes birbirine sahip çıkıyordu. Kusmuştum ve kendime geldiğimde yaklaşık iki saat boyunca yaşadığıma inanamıyordum. Hala kendime gelmiş değilim" diyor.
 
Hala o günün izlerini vücudunda taşıyan Zagros Bokan, hem olay sonrası fotoğraflarını gösteriyor hem de elbiselerini sıyırarak maruz kaldığı şiddetin izlerini gösteriyor. Morarmış tırnakları da dökülmek üzere.  
 
'O ÇOCUK HEPİMİZDEN DAHA CESURDU'
 
Başına gelebilecekleri bildiği halde kendisini o çocuğu polisin ellerinden kurtarmaya yönelten şeyin ne olduğunu sorduğum Zagros Bokan, şöyle diyor: "O çocuğu dövmeye başladıklarında, sanki benim çocuğumu dövüyorlarmış gibi hissettim. Yine o çocuk, o sokağa Kürt olduğu için ve özgürlüğü talep ettiği için çıkmıştı. Ben de aynı duygularla çıkmıştım. Bırakın tanımadığınız biri, husumetli olduğunuz biri bile olsa o anda her şeyi bir kenara bırakıyorsunuz. Kendimi kontrol edemezdim. Bakın şehit düşen bütün arkadaşlarımız, kendinden önce şehit düşenleri sahiplenme adına sokağa çıktıkları için öldürülüyorlar ve hiç kimse geri adım atmıyor. Evet 15-16 yaşındaki bir çocuk sıcak kanlı ve heyecanlı oluyor. Ancak bunu da unutmamak gerekiyor ki o çocuğun cesareti benim cesaretimi kat kat aşıyor. Hiçbirimiz cesaret edemedik slogan atmaya ama ilk 'Jin Jiyan Azadî' sloganını o çocuk haykırdı. Onun için onu korumam ve o polisin ellerinden almam gerekiyordu. O esnada öldürülmüş olsaydım bile bu benim için büyük bir onur olurdu. Çünkü o çocuğun, o zalimlerin eline geçmesine mani oldum. Böylece benden çok daha özgür olan bir fikre sahip bir geleceği kurtardığımı düşünüyorum. Ve sonra arkadaşlarımla konuşurken herkes aynı şeyi söylüyor. Bizim kuşağımız da şimdiki kuşak gibi cesur olmuş olsaydı, bugün her şey bambaşka olurdu." 
 
DEVLET GÖZALTINA ALDIKLARINI İNKAR EDİYOR
 
 
"O çocuk o anda gözaltına alınmış olsaydı neler olurdu" diye sorduğumda da Zagros Bokan, şu yanıtı veriyor: "Bakın burada eylemlerde ve eylem sonralarında yapılan ev baskınlarında yüzlerce kişi gözaltına alınıyor. Burada gözaltı süreleri bazen iki ayı aşabiliyor. Ve devlet gözaltına aldıklarını dahi inkar ediyor. Yine aileler, tehdit edildikleri için gözaltına alınan çocuklarının isimlerini dahi açıklayamıyor. 'Açıklamazsak daha erken bırakılabilirler' düşüncesiyle devletin bu baskılarına boyun eğebilen aileler de var. Ama durum böyle değil. Rejim güçleri çok gaddar. Cezaevinden çıkmış birçok kişi tanıyorum. Yaşadıklarını anlatınca insanın kanı donuyor. Bunları hatırlayınca o çocuğun gözaltında neler yaşayabileceğini az çok tahmin edebiliyorum. Eğer o sırada o çocuk o ambulansa (polis ambulansları gözaltı aracı olarak kullanıyor) bindirilmiş olsaydı, başına neler gelebileceğini tahmin bile edemezdik. Jîna da öyle öldürülmedi mi ki?"
 
'ON YILLARDIR KANIMIZ DÖKÜLÜYOR'
 
36 yaşında olduğunu ve bu yaşına kadar Jîna'nın başına gelenlerden çok daha beter olayların dahi yaşandığını savunan Zagros Bokan, "On yıllardır bu coğrafyada kanımız dökülüyor. Zulüm ve baskı altındayız. Çocuklarımıza Kürtçe isimler koyamıyoruz, okullarda anadillerinde eğitimi aldıramıyoruz. Hak talebinde bulunan kardeşlerimiz idam ediliyor. Ancak Jîna bir sembole dönüştü. Bütün amacımız 20 yaş altı gençlerimizin bizim gördüğümüz zulmü görmemeleri ve bu uğurda son iki ayda yüzlerce insan yaşamını yitirdi" dedi. 
 
'IRANLIYIZ DEMEYE UTANIR OLDUK'
 
2009 ve 2019'da İran'da meydana gelen eylemleri de hatırladığını ifade eden Zagros Bokan, konuşmasını şöyle sürdürüyor: "O zaman insanlar iş, aş istiyordu, hayat pahalılığına artan enflasyon altında ezilmeye itiraz ediyordu. Ancak bu eylemler 'onursuzlaştırmaya' karşı gelişen eylemler. Çünkü bir insanın onurunu ayaklar altına aldığınızda o insandan geriye bir şey bırakmamış olursunuz. Bu sefer umudum var; çünkü İran halklarının tamamı ayaklar altına alınanın kişilikleri olduğunun farkında artık. Burada itiraz sadece zorunlu örtünmeye karşı değil, hayatımızın dizayn edilmesine, bir kalıba sokulmasına karşıdır da. Düşünün o kadar köklü bir kültüre ve geleneğe sahip halklar, İranlı olduğunu söylemeye dahi utanır hale gelmiş. Bu nedenle İran halkları yeniden İran'ı ele geçireceklerinin umudunu taşıyor. Bizler de bu başkaldırıyla yeni neslin nefes alabileceğine inanıyoruz. Hiç olmazsa onlar daha özgür, daha gelişmiş daha ileri bir İran'da yaşayabilsinler."
 
'İNSANLAR SOKAKLARDA VURULURKEN EVİMDE OTURAMAM'
 
 
Bütün bu yaşadıklarına ve birçok kişinin doğrudan açılan ateş sonucu yaşamını yitirmesine rağmen, kendisini bu eylemlere katılmaya sevk eden şeyin ne olduğunu merak ettiğim Zagros Bokan, şöyle diyor: "İnsan için en önemli şey şereftir. Ben insanlar sokaklarda öldürülürken evimde oturacak kadar bir onursuzluğu kabul edemem. Başıma gelenlerden daha ağırını, yüz defa daha yaşasam yine de sokağa çıkıp onuruma sahip çıkacağım. Çocuklarımı istediğim şekilde okutamayacaksam, her an vurulabilirler korkusuyla dışarı çıkaramayacaksam, bu uğurda ölüm daha kıymetli olur."
 
'KADIN VE YAŞAMLA ÖZGÜRLÜĞÜMÜZE ULAŞACAĞIZ'
 
 
"Jin Jiyan Azadî" sloganının bu kadar yaygınlaşmasının nedenini sorduğum Zagros Bokan, son olarak şunları söylüyor: "Aslında bu slogan Rojhilat'ta zaten uzun yıllardır var olan bir anlayışı karşılayan bir slogandı. Rojhilat'ta kadının öncü gücü çok eskiye dayanır. Yakın tarihe bile bakarsak, Mahabad'da ilan edilen Kürdistan Cumhuriyeti'nde kadının öncü rolünü görebiliriz. Bakur'da ve Rojava'da kadının öncülüğünde gelişen devrimleri her zaman için gıptayla takip ettik. Çoğu zaman onları izlerken heyecandan tüylerim diken diken olurdu. Umut ediyoruz ve inanıyoruz ki bu öncülük Rojhilat'ta da tarihiyle buluşacaktır. Bokan'da halk, kadın ve yaşamla özgürlüğüne ulaşabileceğinin inancını taşıyor artık."
 
Yarın: Jîna Emînî'nin memleketi Seqiz'de durum nedir?
 
MA / Abdurrahman Gök

Diğer başlıklar

16:27 Merkez Bankası faizi sabit tuttu
15:52 Gazeteci Mamedoğlu hakkında soruşturma
15:25 BES üyeleri SGK’de iş bıraktı
15:25 Abdullah Öcalan’ın avukatlarının duruşması ertelendi
14:56 Kayyımlar protesto edildi: Onlardan hesap soracağız! | YENİLENDİ
14:06 HABER-SEN: Promosyon güncellensin
13:45 Fransa'da emeklilik reformuna karşı blokaj eylemleri
13:36 İMO: Yeni bir yapı denetim modeli hayata geçirilmeli
13:26 Sancar: Bütün demokrasi güçleri birleşmeli
13:15 Gar Katliamı davasında talepler reddedildi
13:09 BOTAŞ boru hattında sızıntı: Petrol Batman Çayı’na karıştı
13:05 KESK’ten Seçim Tutum Belgesi: İnsanca yaşam için oy kullanacağız
13:00 İşçilerden ‘üye kaydırma’ tepkisi: Yanlıştan dönülsün
12:50 Rojhilat’ta rejim güçleri bir genci katletti
12:44 Bilgen ve Tan’ın ifadeleri tutuk gerekçesi oldu
12:41 Wan’da seçim çalışmaları: Seçmenler adres bilgilerini kontrol etsin
12:31 Mereş'te 5.3 büyüklüğünde deprem
12:04 HDP'den deprem bölgeleri için 13 maddelik çözüm önerisi
11:59 Şenyaşar ailesi ilk iftarda yine Urfa Adliye önünde olacak
10:42 HSM: Seçim öncesi savaş başlatılmak isteniyor
10:40 Tüketici güven endeksi yüzde 80'e geriledi
10:16 Dağın içerisinde büyüleyici bir terapi merkezi: Tuz mağaraları
09:46 Ermenilerden kalma bakır sanatını 65 yıldır yaşatıyor
09:25 Aydeniz’in dokunulmazlık fezlekesi Meclis gündeminde
09:24 Az hasarlı raporu verilen ev çöktü
09:01 İzmir’de 45 hastane deprem riski altında
09:01 Yüzde 90 engelli hasta tutukluya tekerlekli sandalye verilmedi
09:01 Ekolojist Üstün: AKP tipi yapılaşma facia getiriyor
09:01 Wanlılar Ramazan alışverişi yapamadı
09:00 Gazeteci Narouyi: İran halkı her şeye rağmen alanlarda olacak
09:00 23 MART 2023 GÜNDEMİ
08:52 Umut Kitabevi Davası AYM’ye taşındı
08:52 Mahabad'ın Kulice köyünde Newroz coşkusu
08:43 Depremzedeler oruca sahursuz başladı
08:11 Licê’de çocuğa işkence yapan polisler hakkında soruşturma
00:04 Erdoğan’dan HÜDAPAR’a ‘yerli ve milli’ savunma
22/03/2023
23:48 18 işçinin yaşamını yitirdiği madenin sahibi AKP’den aday adayı!
23:34 Meletî’de 4.4 büyüklüğünde deprem
23:20 Sınır Tanımayan Palyaçolar’dan çocuklar için etkinlik
23:02 HDP Çocuk Komisyonu: Newroz’daki ırkçı saldırılar münferit değil
22:07 Afganistan depreminde can kaybı 19'a yükseldi
22:02 Gever ve Rûbarok’ta Newroz kutlaması
21:28 Fed'den 16 yılın en yüksek faiz kararı
21:11 Sancar: Seçime Yeşil Sol Parti ile gireceğiz
21:00 İşkence edilen çocuğun ailesi ve avukatı ifadeye çağrıldı
20:52 Qoser’de kavgalı aileler barıştırıldı
20:36 Kızılay'ın çadır satışına ilişkin grup önergesi reddedildi
20:31 DBP Eş Genel Başkanı Bayındır cezaevinden çıktı
19:53 İzmir'de Dünya Su Günü’ne ilişkin ortak açıklama
19:19 İsveç Parlamentosu’ndan NATO tasarısına onay
19:14 KHK eylemi 246'ncı haftasında
19:08 Ağır hasta tutuklu Kırtay, 30 yıl sonra cezaevinden çıktı
18:45 Cemevleri saldırı davasında 'soruşturmanın genişletilmesi' talebi
18:41 Hezex’te yaralanan bir kişi hayatını kaybetti
18:34 Korucuların yargılandığı tecavüz davası görüldü
17:37 BM önünde ‘Abdullah Öcalan’a özgürlük’ talebi yükseliyor
17:23 Ferit Şenyaşar: Adaletsizliğe uğrayan herkesin sesi olacağım
17:10 İYİ Parti’de HDP rahatsızlığı
16:57 RTÜK’ten Tele1, Fox, Halk TV, Show TV’ye ceza
16:33 Ferit Şenyaşar HDP'nin teklifine olumlu yanıt verdi
16:30 MSD’den Efrîn’de yapılan katliama ilişkin açıklama
16:00 Amed Barosu’ndan çocuğa işkence yapanlara suç duyurusu
15:57 Êlih Belediyesi eşbaşkanları: Zulüm sisteminin sonunu getireceğiz
15:57 HDP Bahçelievler Yayla Seçim İrtibat Bürosu’na saldırı
15:24 Mazlum Ebdi: Rojava devrimini sonuna kadar koruyacağız
15:23 Sancar ve Klingbeil'dan ortak açıklama: Siyasi baskılar kabul edilemez
15:03 Kerkük’te 10 DAİŞ’li yakalandı
14:52 İşkence edilen çocuğun babasına tehdit: Beyaz Toroslar istiyorsunuz!
14:51 AYM’den Uğur Kurt için ihlal kararı: Polis yeniden yargılansın
14:00 Çocuğa cinsel tacizde bulunan kamu görevlisinin duruşması ertelendi
13:56 Kadınların soruşturma dosyası için kısıtlılık kararı
13:36 Newroz öncesi asılsız ‘ihbarla’ gözaltına alınan 6 kişi serbest bırakıldı
13:27 Emek ve Özgürlük İttifakı: Bu düzeni değiştireceğiz
13:25 ‘Wan Gölü’nde tarihinin en büyük çekilmesi yaşandı’
12:52 Emine Şenyaşar: Adalet yoksa bu Ramazan’da da adliye önündeyim
12:24 Hezex'te silahlı kavga: 10 yaralı
12:13 DBP Eş Genel Başkanı Bayındır tahliye edildi
12:00 Tutuklu gazetecilere Metin Göktepe ödülü
11:50 Amed Newrozu’nda gözaltına alınanlar serbest bırakıldı
11:43 Jîna Emînî'nin mezarında Newroz meşaleleri yakıldı
11:38 Emek ve Özgürlük İttifakı Cumhurbaşkanı adayı çıkarmıyor: Hesap soracağız
11:11 ‘Avukatlar vekalet derdine düştü' haberi için erişim engeli kararı
10:57 Başhekim yardımcısı hakkındaki suç duyurusu haberine erişim engeli
10:34 Avrupa'nın birçok kentinde Newroz coşkusu
10:19 AYM HDP’nin başvurusunu reddetti
10:00 Psikolojik Danışman Canbulat'tan travmayı tetikleyecek sorulardan kaçınma uyarısı
09:55 Final Newrozu’ndan: Abdullah Öcalan Amed’e gelecek
09:41 İzmir'de 7 gözaltı
09:40 30 yıllık esaretten sonra Newroz’da milyonları gördü: Devrim budur
09:35 Polis, ölesiye dövdüğü çocuğun elini kolunu bağlayıp dere bataklığına attı!
09:00 Newroz’a katılanlar: Erdoğan’ı tepe taklak etmeye geldik
09:00 Akademisyen Arı: Bağımsız akademi için 14 Mayıs iyi bir başlangıç olacak
09:00 22 MART 2023 GÜNDEMİ
21/03/2023
23:02 Amed Newrozu'na yüzlerce polis takviyesi
22:48 ‘Hasta Kadın Mahpuslara Özgürlük için 1000 Kadın’ deklere edildi
22:35 Amed Newrozu’nda 160 kişi gözaltına alındı
21:55 Sele kapılan Fatma’nın cenazesi bulundu
21:26 Cumhurbaşkanlığı adaylığına başvuran 11 isme imza şartı
21:02 Japonya’da Newroz kutlaması
20:58 Bandırma'da Newroz kutlandı: İktidarı sandığa gömeceğiz
20:39 Afganistan'da 6.5 büyüklüğünde deprem
20:34 Panos’taki istismar davasında ‘iyi hal’ indirimi!
20:27 Los Angeles'ta 65 bin okul çalışanı grevde
20:13 Gönüllülerden depremzede çocuklar için film etkinliği
20:11 Gençlerden Nisêbîn Newrozu’ndan yürüyüş
20:06 Fotoğraflarla Amed Newrozu
19:40 Fransız siyasetçi Melenchon’dan Amed Newrozu’na mesaj
19:10 Finlandiya'nın NATO'ya katılımına ilişkin teklif Komisyonu'nda görüşülecek
18:50 Cezaevinde hayatını kaybeden Oran defnedildi
18:48 Millet İttifakı, seçim protokolünü YSK’ye sunacak
18:44 Fransa'da emeklilik yasasına karşı referandum başvurusu
18:28 Botan Newrozu’ndan notlar
18:17 Şair Ahmet Telli hakkında 8 yıla kadar hapis cezası
18:12 Freddy Kasırgası'nda 499 kişi hayatını kaybetti
17:37 Kuzey ve Doğu Suriye’de Newroz kutlamaları son buldu
17:19 Cîzir Newrozu’ndan sonra yürüyüş
17:17 Amed Newrozu Öcalan’la başladı, Öcalan’la bitti
16:52 Nagihan Akarsel’in memleketinde Newroz ateşi yakıldı
16:52 Rojhilat’ta Newroz kutlaması
16:22 Sincan Cezaevi'nde bir tutuklu yaşamını yitirdi
16:00 Cizîr Newrozu: Kürdüz, buradayız, kimse önümüzü kesemez
15:58 Gazeteciler Çelik ve Akın’ın davası ertelendi
15:44 Sancar yüzbinlere seslendi: Newroz’a merhaba, AKP iktidarına elveda
15:41 Colemêrg - Wan karayolunda trafik kazası
15:38 Öcalan’ın posterlerine büyük tezahürat
15:36 Çanakkale’de halklar: Hep beraber kazanacağız
15:22 DTK Eşbaşkanı Öztürk: Öcalan’ın sesi özgürlüğün umudu oldu
15:13 Talabani’den Newroz mesajı: İmralı önündeki engelleri kaldırın
15:09 Ege Bölgesi’nde ‘seçim’ gündemli toplantı
14:52 Şenyaşar ailesinden Newroz mesajı: Yaşasın haklı mücadelemiz
14:51 Nisêbîn’de on binler alana sığmadı: Direneceğiz, tecridi kıracağız ve kazanacağız
14:02 Akdağ: Direniş Mazlum Doğan’ın ruhuyla sürüyor
13:51 Aleviler Adana’da Newroz’u kutladı
13:34 Mızraklı’dan Newroz mesajı: Mutlaka kazanacağız
13:15 Amed Newrozu’nda ulusal birlik çağrısı
13:11 Temel: Tecrit kırılacak ve Öcalan'ın sesini duyacağız
13:06 ‘Newroz ateşiyle sandıklara akacağız’
13:03 Kemal Kurkut vurulduğu yerde anıldı
13:02 Golan Newrozu: Onları saraylarından indireceğiz
12:42 2013 deklarasyonunu hatırlattı: Newroz çözümün iradesidir
12:36 Ahmet Türk: Bu Newroz Öcalan’ın özgürleşme dönemidir
12:35 Amed'te Newroz ateşi yakıldı
12:28 Jiletli çit, demir bariyer, beyhude çaba: Gel abê gel…
11:50 Final Newrozu başladı: Amed sel olup aktı
11:07 9 merkezde Newroz ateşi yanıyor
11:05 Hatay'da tarım arazilerine geçici olarak el konuldu
11:04 Botanlılar Newroz coşkusuyla Cizîr’de buluşuyor
11:01 Bazid’te Newroz: Binler meşalelerle alana yürüyor
10:53 Newroz meydanında tecride karşı öfke
10:44 Newroz Parkı’nda ses mikseri tel örgülerle ablukaya alındı